NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen. Dagblad in Haarlem en Omstreken. 18e Jaargang Donderdag 9 Mei 1901. HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIÈN Van 15 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122, Intercommunale aansluiting. -»i Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Conrantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit Mad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bil Faubourg Montmaxtre. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 9 Mei bevat o.a. Lusteloosheid en wanhoop van het Engelsche leger, Opzettelijke leugens, Christiaan de Wet, Par- loineutaire Praatjes, Een algemeene loonsrerhouding. Officieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van Haarlem, Dóen, te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormid dags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 21 Mei e. k. 's namiddags ten 1 ure, ter gemeente-secretarie (7e afdeeling) ter visie is ruedargelegd, het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen, van: lo. A. J. de Waal Male fijt om vergunning tot oprichting van eene Smederij in den tuin achter de per- ceelen aan de Brouwersvaart No. 46 en 48 2o. P. Goedkoop Dzn., om ver gunning tot uitbreiding van het machlneigebouw op het terrein der werf Conrad" aan den Spaarn- damschen weg. liggende in de ge meente Haarlem, en in de gemeen te Schoten, door bijhouw van eene machinekamer met ketelhuis en bet bijplaatsen van eene stoomma- chine van 350 paardenkracht, een dynamo en twee liggende stoom ketels 3o. J. H. Romijn, om vergunning lot uitbreiding van eene- Smederij n het perceel aan de Spekstraat Ao. 12, en dat op den veertienden dag na hedem, zijnde 21 Mei e.k., en wel des namiddags ten 1 ure op hot Raadhuis der eemeente d'e gelegenheid zal worden gegeven., om ten overstaan van het Gemeen tebestuur of een of meer zijner le den, bezwaren tegen het uitbreiden en oprichten der inrichtingen in te brengen. Haarlem1, 7 Mei 1901. Burg. en Weth. voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ, L.-B. De Secretaris, PIJNACKER. Politiek Overzicht. Weer een wanhopig hoofdartikel in de Times", waarin gezegd wordt, dat het leger versleten is en wordt aangedrongen op het vernieu wen van dat leger. Dat dit niet gemakkelijk gaat voor Engeland dat misschien al het grootste deel zijner landszonen in den besten leeftijd naar het slag veld stuurde, en dat gebukt gaat onder de millioenen, die de oorlog kost. is te besrimpin. En zeker om het naargeestige de zer overdenkingen wat weg te d.oe-| zelen, lanceert mien er af en toe weer berichtjes van vredesonder handelingen tusschen. Zoo had' on langs Central News" er een, dat nu echter door „Daily News" weer tegengesproken is. „Central News" had verteld, dat lord Kitchener de vredesonderhandelingen zal herope nen. als hem de vrije hand wordt En die berichtjes, evenmin als de steenkolen-belasting, diie met kleine meerderheid van stemmen in het Huis is aangenomen om aan geld te komen1, kunnen dei Boeren terughouden van hun energiek ver zet. Die zijn toch niet voornemens toe te geven met of zonder kolen- belasting zii zien, het best, dat En geland op den duur toch niet zal kunnen volhouden, dat het zal moe ten eindigen met toegeven'. Wij' wezen1 boven reeds op het hoofdartikel van die Times". Als staaltje hoe de „Times" den toe stand teekent. het volgendei „Waar is dei gewone opgewekt heid van den Britsohen soldaat? Niet in deze lustelooze menschen wier starende- oogen slechts die een tonige vraag schijnen te herhalen, die men hoort van elkeen dien men ontmoetWanneer zal dat uit zijn? Komt er dan nooit een eind aan En daarover moet men zich niet verbazen. „Achttien maan dien lang heeft men hen onophoudelijk bezig ge houden. Daan was geen rust, geen fcijict om op adem te komen! in win terkwartieren, in- dezen buitenge- wonen en voorbeeldieloozen veld tocht. Deze zelfde mannen hebben Gronjé verjaagd bij Kimberley; zij achtervolgen Botha van Kroonstad naar Pretoriawerden in den win ter gestuurd naar Komatipoort moesten toen weer berugm arch.ee- ren naar Fo-uriesberg en vandaar dwars door den Oranje Vrijstaat, totdat zij eindelijk den spoorweg bereikten. Toen werden zij weder naar het Noorden gezonden waar ziji weder 500 mijlen mprcheerende en vechtende moesten afleggen. Aan een spoorweg gekomen wer den zij weer teruggestuurd naar den Vrijstaat, om opnieuw te trek ken. onophoudelijk en vruchteloos, ac-htier De Wet. Weder in een trein en naar de Kaapkolonie, waar weer 500 mijlen marcheeren voor hen stond, en dan weer in een trein „En zoo raken zij alle besef kwijt van tij d' en 'plaats en uur „Zij zijn op, enj die officieren kun nen hen niet dwingen- tot een taak, die andere troepen met graagte zouden ondernemen. Dat is de ware geschiedenis van de vele bittere teleurstellingen, ge durende de afgeloopen maanden. Het leger heeft rust noodig. Na zes maanden rust kunnien zij hun werkj weer hervattenEn zoo gij hen geen rust kunt geven zendt dan! nieuwe, friss-che krachten, om den last van den strijd over te nemen." Buitenlandsch Nieuws. Opzettelijke leugens. De Imperialistische kliek houdt er verschillende manieren op na om het groote publiek onkundig te houden van den waren stand van zaken in Zuid-Afrika. De welover- legde, opzettelijke lengen mon dienst doem naast de verdraaiing van de waarheid en misleidend verzwijgen van zekere feiten. Zóó schrijven de heeren Jingo's Zuid- Af rikaansche geschiedenis. Een nieuw voorbeeld daarvan vindt men in het verslag van een vergadering van het Peet-comité te Kaapstad omstreeks half April ge houden. De regelmatig overgeseinde op gaven van het aantal pesfgevallen en de artikelen, welke de bladen er nu en dan aan wijden, moesten ten eersten den indruk wekken-, dat de. ziekte n-og miet zoo hevig woedde, en ten tweedie dat de mi litairen er niet veel aan lijden. Het is waar, de officieele telegrammen hebben nooit gezegd., dat de mili tairen niet sterk door de pest ge teisterd werden, maar door, eenmaal als een bizonderheid ge meld' te hebben, dat ook een paar soldaten waren aangetast, verder te zwijgen, poogde men het publiek in den waan te brengen, d:at d'e ziekte voornamelijk onder de bur gerlijke bevolking, vooral de ge kleurde, woedt. Welnu, dat blijkt allesbehalve het geval -te zijn. De Ivaap- sche pestspecialiteiit de meerma len genoemde Dr. Gregory, heeft in zijn officieel rapport aan. be doeld Pest-comité op 10 April een paar bal an gwe-k kende bi zonderhe den medegedeeld. Er waren dien dag 366 gevallen, waarvan 85 Eu ropeanen, 160 kleurlingen en 121 naturellen. Da sterfte was 41 per cent, maar daar er nog slechts 99 patiënten ontslagen waren uit de hospitalen sedert het uitbreken der ziekte, kon men het sterftecijfer ge rust op 60 percent stellen. Dr. Gre gory wenschte er verder nog bizon der de aandacht op te vestigen, dat er 38 gevallen onmiddellijk ondjr militair toezicht stonden. Zonder deze zoude het aantal gevallen on der de Kaapsche bevolking 2.2 per duizend bedragen, met de militai re patiënten was het 3.8 per dui zend. Wel volgde zei Dr. Gregory en nu komt er een merkwaardige bekentenis daar nog vol strekt niet uit dlat er meer pest on der de. militairen woedde dan on der dë burgerlijke bevolking, om dat waarschijnlijk onder laatstge noemden niet alle gevallen werdten ontdekt. Maar het was niettemin j een feit, dat er vijftig percent meer' gevallen onder de militairen, voor kwamen dan onder die burgers zoo als de cijfers nu bekend waren. Het spreekt van zelf dat de uit- brei ding. welke de ziekte sedert half April heeft gekregen, de zaak niet beter heeft gemaakt voor de Tommies. vervuild en uitgeput als velen hunner zijn. Trouwens particuliere brieven uit Kaapstad bevestigen de meening, d'at die ziekte veel heviger optreedt en veel meer kwaad sticht, dan de Engelsehen willen laten doorschemeren. De geheele handel en alle verkeer worden zwaar ge drukt door de epidemie en de el lende is er niet weinig door toe genomen-. De Rus in Finland. Een Russisch gouverneur tracht nu in H-elsingfors de provincie Ny- land te besturen, met Russische taal en naar Russische inzichten. Hij neemt de plaats in van een Fin. die op waardige wijze zijn onf slag had' genomen-, toen zijne, Rus sische inferieuren de goedkeuring van de hooge regee-ring kregen voor maatregelen die zij eigenmachtig in zijn afwezigheid en tegen zijn wil genomen hadden. De regeenng nam toen het ontslag gretig aan en stelde dadelijk den tegen woo rdi- gen. Russischen. gouverneur in. Zij stoorde zich. naar de aangenomen gewoonte, niet aan het artikel van de grondwet van Finland, hetwelk verbiedt dat in dezen post een uit- 1 an dier benoemd wordt. Tegen deze nieuwe inbreuk op de landswetten stelden dë Finnen zich met volle energie te weer. Zij maken het den nieuwien gouverneur zeer lastig in het uitoefenen van zijn onwettig verkregen macht. Ver schillende gemeenten uit de pro vincie sturen1 hem de verordenin gen, die hij uitvaardigt, terug, met dei verklaring, dat zij onuitvoer baar zijn. omdat een onwettig be noemd ambtenaar ze opstelde en ondlerteekende. Toen hij een poging deed om het Russisch in ambtelijke stukken van dleze provincie van Finland een pLaats te geven, kreeg hij eene ca tegorische aanzegging van d'e twiee voornaamste ambtenaren (Finnen van geboorte) dat zij hunne hand- teekening niet zouden, zetten onder stukken, die in de Russische taal gesteld zijn. Zonder hunne handtce- kening zijn die stukken van den gouverneur niet van kracht. Algemeene berichten. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. Een Reuter-telegram uit Stander- ton van 6 dezer meldt De Britsche colonnes braken den 4en Mei van hier op om zich te ver- eenigen met eene colonne van Plat- rand. Tijdiens den marsch vuurden de Boeren herhaaldelijk op de co lonnes. Nog denzelfden nacht be reikte de colonne van Platrand Wel tevreden. De vijand bood een:gen tegenstand. Den volgenden dag werd het Boerenlaager te Uitkijk overrompeld1 door kolonel Colvilles colonne uit Heidelberg, waarbij drie gewo-nde Boeren gevangen ge nomen. vier wagens, dertien paar den. vijf honderd stuk9 vee en een hoeveelheid munitie buit gemaakt werden. Tengevolge van den mist- was de achtervolging onmogelijk. De colonne zette den marsch naar het Zuiden voort en viel eeu ander laager aan. De Boeren boden geen tegenstand, een Maxim-Nordlenfeldt kanon en een,i ge wagens met voor- radten vielen dien Engelschen in handen. De Platrand-colorrne rukte ver volgens naar De Vaal op. Den 5en Mei deden de Boeren een- heftigen aanval op de Bri t-sohe verkenners die er in slaagden hun stelling te behouden. De Engelschemi verloren drie gesneuvelden, en twee gewor den. doch d'e vijand weid ten slotte verdreven. Luidens Boerenberiohten sloot het commando-Bril-z ter sterkte van 250 man zich aan bij d!at van Chris tiaan Botha, die 350 man en twee kanonnen heeft. De vereen igde strijdmachten bevinden zich aan de Oostzijde van Weebokfontein. Kolonel Bullock streed ten Oosten en ten Noord-Oostendie uitslag van het gevecht is niet be kend. Stadsnieuws. Haarlem, 8 Mei 1901. Een. algemeene loonsverho11" ding. In de vergadering van liet secretari aat indertijd gehouden, werd door 16 aangesloten vereenigingen besloten een loonsbeweging ter hand te nemen en daartoe een loon-comité gekozen, dat deze zaak ter hand zou nemen. Vooral ook in verband met de opne ming van loon en arbeidsduurbepalin- gen in de bestekken van gemeentewer ken, wekt het, naar de voorzitter van dit loon-comité in een Dinsdag-avond gehouden vergadering opmerkte, ver wondering, dat de patroons schier al len in gebreke zijn gebleven den loon- standaard te verhoogen, zoodat 't loon geen gelijken tred heeft gehouden met de duurder geworden levensmiddelen. Die vergadering van gisterenavond was de eerste krachtige agitatie, door het loon-comité ondernomen. Prof. Treub sprak daar in de groo te zaal van „De Kroon", die stampvol was over het onderwerp: Een alge meene Ioonsverhouding." Bij een poging om te komen tot loons- verhoogine zei spreker, kan men twee wegen inslaan. De eerste, die de kort ste is, maar ook dikwijls uitloopt op een jammerlijk fiasco, is de werksta king. De tweede weg is. zooals reeds door het comité is ingeslagen, nl. om door overtuig!n« en overreding het nood zakelijke en goed recht van loonsver- hooging vooral aan de werkgevers ep het publiek in het algemeen duidelijk te maken. En juist omdat het looncomitó dezen laatsten weg heeft ingeslagen, d&óroïö was Prof. Treub bereid gevonden op te treden, dit wilde hij nadrukkelijk verklaren. Het recht van werkstaking werd door spreker geenszins ontkend, doch z. i'. is het een feit, dat de meeste werksta kingen te lichtvaardig zijn begonnen. Wil men werkstaken, dan moet aan 3 voorwaarden worden voldaan. Ten eer ste Ae publieke opinie moet vóór dq eischen zijn, overtuigd zijn van het billijke; de tweede voorwaarde is dat zij, die gaan staken, stevig georgani seerd zijn; en in de derde plaats, aan genomen dat beide eerstgenoemd^ voorwaarden aanwezig zijn, i9 het noodzakelijk dat men heeft goede, wel voorziene weerstandskassen. Het groote gevaar voor de arbeiders organisaties en de arbeidersbelangen zelf, bij mislukte werkstaking werden door spreker uitvoerig aangetoond. Door middel van overtuiging dus, wilt t'ij duidelijk maken aan de Haar- lemscke burgerij, dat het waarlijk niet te veel geëischt. is. wanneer ge loons- verhooging vraagt, zei spreker, en dit was het punt van bespreking derhalvet. De gegevens aan Prof. Treub ver schaft, toonden aan, dat gemiddeld in de fabrieken werd verdiend een loon van tusschen 16 IS cts. per uur, bij een werktijd van 11 uur, voor de an dere werklieden, timmerlieden en met selaars 20 cts. per uur ongeveer, voor de schilders geldt ongeveer hetzelfde standaardloon. Buiten de fabrieken is de loonstandaard vrij algemeen gcmicU deld 20 cts. per uur. Nu heeft de gemeente het goede voor-j beeld gegeven te bepalen, dat aan dö| arbeiders bij een dagtaak van ten hoogste 11 uur zal gegeven wor-' den een loon van ten min ste 23 cents per uur. Dat dit een mi nimum-loon is, werd door spreker met nadruk gezegd, en daarbij vergeleken het andere loon, van 20 cts. En dit loon werd nu getoetst aan arbeiders-budgets, opgemaakt door het statistisch bureau. Zoo bleek, dat in Haarlem in 1899 een gezin, dat ge durende drie zomermaanden werd ge controleerd en uit negen personen be stond, noodig bad 17.975 ct. per week, in Amsterdam had een gezin van vier personen 's zomers wekelijks een to tale uitgave van 14. Het is een verschijnsel, dat zich al gemeen voordoet ,dat niettegenstaan de de rijzing der loonen over bijna de geheele aarde ,toch slechts het aller noodzakelijkste voor levensonderhoud overschiet, en de arbeiders niet in staat zijn op voldoende wijze de eer ste levensvoorwaarden te bqvredigen, en voor nut en genoegen heelemaal niets overschiet. En in de laatste jaren is met de ge leidelijke drang naar loonsverhooging gepaard gegaan een duurder worden der levensmiddelen, hetgeen doorSpr. Feuilleton. JA .ATM JAAR Naar het Engelsch VAN DOROTHY GERARD. 12) Ik voeldle, toen ik heit huis nader de, dat ik een buitengewone' be langstelling had voor de plok waai de voordeur geweest was en waar voor ik nu best dien angst begreep, dien de menschen er voor voelden. Voor een Pool moet de gedachte aan dezen ontheiligden drempel, waar het bloed' van een vertrekkend gast op gevallen is, altrd een' schan de blijven. Geen wonder dat d'e fa milie na deze gebeurtenis n-oodt meer een voet had willen zetten op dezen drempel. HOOFDSTUK VII, Het is waarschijnlijk dat de bij zonderheden van mevrouw Kons ka's verhaal, mij nog onrustiger hadden gemaakt, als ik niet een brief hadi ontvangen van mijne vriendin, waarin deze mij schreef d'at Henri en Lily Somerville het Kerstfeest in hietzeltcle huis zouden vieren. Agnes had zich de schei ding meer aangetrokken dan ik dacht en hoewel ik haar verzocht had mij niets meer te schrijven over thuis, liet zij geen enkele gelegen- heid' voorbijgaan om mij daar iets van te laten hooren. Zij meldde mij het laatste nieuws met groote spijt, zoo als ik uit haar woorden kon opmaken.. Thans is het tijd voor je om terug te komen, voegde zij er biji, indien gij uw betrekking aanstonds opzegt, kunt gij Kerst feest met ons en dus ook met H'enri vieren. Natuurlijk, dacht ik er geen oogenblik aan van deze invitatie ge bruik te malven, maar ik erken dat dib nieuws mijn hart sneller deed kloppen. Weken lang leefde ik nu in afwachting van het bericht van hun engagement lang genoeg om de wonde te genezen. Zeker, het oogenblik zo uspoedig komen. Te oordeelen naar zijn stilzwijgen, had' Henri genoes- van mij of was boos op roe, en daar het Kerstfeest een geschikte gelegenheid is om zijn liefde te betuigen', was het mij lie ver dat ik thans precies wist hoe de zaken stonden, voor ilc weer rus tig aan het werk kon gaan. Hier werd' 't Kertmis ook gevierd, maar het was een Kerstfeest, d'at geheel verschilde van het onze een. waar hulst en mistletoe geen rol vervullen», en plum-pudding en vleeschpasteien worden vervangen door heerlijkheden als visch, ge drenkt in honig, koude soep, en ge bakken met gehakte kool gevuld'. De herinnering aan deze bijzondere Poolsche Wi'lija, die het lot mij be schoren had bij te wonen, doet mij dikwijls een nachtmerrie krijgen en stemt mij tevreden met mijn ge woon dagelü.ksch voedsel. Heb is natuurlijk dat die voorbe reiding voor dit groote feest, dat in dit gedeelte van het landi nog echt typisch gevierd werd. belangrijk was en dat .natuurlijk alles geregeld werd door de jeugd, die een alge meene rondreis hield. Sinds oude tijden was het hier namelijk ge woonte dat de naaste buren elkaar bij die gelegenheden een handje hielpen. Men werkte daar volgens een zeker.stelsel; ieder huis in den omtrek had een dag die genoemd werd „de werkdag", waarop ied'er- een die tijd en pleizier had', werd gevraagd om den namiddag geza menlijk door te brengen met aman del pellen, ontpitten van rozijnen of ten minste net te doen of men er mede bezig was, want, na tuurlijk. werd tevens gretig gebruik gemaakt van de buitengewone ge legenheid voor gebabbel, en het ge sprek was steedis zeer geanimeerd daar d'e meeste jongelui elkaar reeds kenden van kindsbeen af. Onnoodigte zeggen dat „de werk dag" te Ludniki de meest geliefde was uit den ganschen omtrek, want werd' hij niet gepresideerd door Jadiwiga? De jonge mannen kwa men er natuurlijk omdat zij er was, en die meisjes kwamen omdat z^; hen niet alleen wilden laten bij haar en de uitslag was, d'at eene sombe re Decemberdag altijd een groot, vroolijk gezelschap zag, bijeengeko men in het groote vertrek, grenzen de' aan de keuken, dat and'ers de dienstbodenkamar was. Op het eer ste gezicht was zoo'n tooneel al zeer levendig. Nadat de bezoekers zich van hun mantels hadden ontdaan, begonnen de dames de boezelaars voor te doen oven de mooie winter- costuumpjes. want, ofschoon ieder een steeds verzocht werd) zijn oud ste kleeren aan te trekken, had nie mand hier den moedl toe. Dan kwam de uitdeeling van arbeid'. Ik erken dat ik nieuwsgierig was naar de manier, waarop Jadiwiga zich van haar taak zou kwijten. Eerst infor meerde men. naar Anulka's ziekte, en daarna naar mevrouw Zielins- ka's gezondheid, die hoe langer hoe meer bezorgdheid wekteer waren dan ook in geen weken bezoekers toegelaten. Sinds den d'ag dat zij mij had. geraadpleegd over de keu ze tusschen die twee bewonderaars, bad ik haar niog niet met beiden in dezelfde kamer gezien, en kon mii dus nog niet voorstellen wien zij dë voorkeur gaf. Vandaag hield' all'e twijfel op. Ik mag d'e amandelen pellen:, niet waar? vroeg Yv-lad'imir bij het begin. Hij was onder de eerstko- menden geweest, en. zag er wonder lijk flink uit. toen hij uit de slede stapte, zijne wangen zagen rood van de koude lucht en waren half ver borgen in ziin kostbare jas. Je weet nog wel dat ik ze verleden jaar ook pelde en toen deed ik het goed. dat weet ik. Ik weet wel waarom WTadimir de amandelen wil pellen, merkte een knap maar slordig gekapt meis je op. diie dë geheele zaak al had begrepen. Het is omdat de aman delen in kokend water liggen en hij dan- zijn vingertoppen kan war men als hij ze er uit haaltalsof wij niet allen koude vingers heb ben Nu zien jelui eens het egoïsme van d'e menschen O mijn lieve juffrouw Jusia, zijn uw vingers werkelijk koud? vroeg Wladimir, met den meesten ernst. Dan trek ik natuurlijk mijn verzoek in. Hier is de pot. Jad- wiga zal mij zeker een andieire be zigheid' gevenik sta klaar voor wat ook. Misschien, om dë chocolade fijn te malen vroeg de tweede van de vroolijke zusjes. U weet toch, dat dit de vingers bruin maakt, en zij wierp een half bewonderend en, half spottenden blik op Wladimir's met zorg onderhouden handen.. Hetzij voor het stampen van de chocolade of voor het fijnmaken van de peper, het is mij alles het zelfde, zei de Wladimir kalm. Ik weet dat geerr van de dames er van houdt, om peper te stampen, uit vrees het in d'e oogen te krijgen, welnu, ik zal het d'oenmag ik dab, Jaxlwiga? Hij keek rond met den blik van iemand- die wist dat hij iets flinks gedaan had.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1