met officieel© cijfers bewezen werd. Over langoren tijd gerekend, zijn ze gedaald, maar enkele van de meest be langrijke levensmiddelen zijn in den laaistcn tijd toegenomen met 20 k 21 De kleine stijging in geld- loonen is dus feitelijk geen vermeerde ring geweest, maar alleen een belet ten van dalen van de wiize waarop de arbeiders met bun loon kunnen leven. De arbeiders zijn er dus niet beter op geworden per slot van rekening, al wordt er ook in geld meer betaald. Uitgedrukt in levensmiddelen zijn de loonen eer gedaald dan gestegen. De vraag der Haarlemsche werklieden kan dus niet onbillijk genoemd wor den ,dat de loonbepaling in de ge meente-bestekken zal worden de alge- meene loonstandaard. Hoe zal nien nu komen aan die hoo- gere loonen? zal er gevraagd worden. Prof. Treub. antwoordt daarop: het is niet waar, dat wanneer men geeft een loonsverhooging binnen zekere grenzen, men in 't algemeen duurder arbeid zal krijgen. Hooger loon dat zich omzet in beter woning, beter voeding en kleeding, moet leiden tot hooger levenslust en energie, dus tot verhoogde arbeids- praestatie van den arbeider, en der halve in het boter-worden van het pro duct. En te Amsterdam is gebleken, dat bij loonsverhooging van 15 voor de arbeiders, liet werk niet noemenswaard duurder is geworden, hoogstens 1 1/2 en de begrootingen worden geheel op dezelfde wijze opgemaakt als vóór de loonsbepalingen. En ditzelfde ver schijnsel heeft men overal gezien. De lyees voor die verhooging van kosten shoeft dus niet te bestaan. Spreker is er van overtuigd dat wan neer men hier toegeeft aan de wen- schen van de arbeiders en dit zal slechts een kosten-verhooging van 1 k 2 tengevolge hebben men door overreding der publieke opinie daar wel toe komen zal. Want men is het er thans over eens, dat de algemeene welvaart, het best be vorderd wordt door den welvaart der arbeidende klasse, der groote meerder heid van de bevolking dus. Verbetering van die klasse komt ten goede niet aan de arbeiders alleen maar aan de gehee- le bevolking. Deze overweging doet Prof. Treub de hoop uitspreken, dat do Haarlemsche ingezetenen hun eigen belang zullen inzien, want door dienst toe doen aan de arbeiders, doet men dienst aan de heele gemeente. Het ge meentebestuur heeft een stap gedaan In de goede richting, dat nu de werk gevers het goede voorbeeld volgen en de arbeiders met kracht daarvoor ageeren. t>e heer Raas maakte van de gelegen heid tot debat gebruik om te spreken over den toestand der bakkersgezel len. De heer Ratsma had tot zijn spijt niet hooren spreken over het vak van den sigarenmaker en stelde de toestan den uit dit vak in het licht. Hun loon i 's weeks f 8, f 9 f 10. De heer Elferink betoogde dat de georganiseerde arbeiders vaak gedre ven werken tot werkstaking dooi de ongeorganiseerde en sprak eon opwekkend woord tot organisatie. Deze spreker vroeg Prof. Treub's mee ning over stukwerk. Voorts zei hij, de patroon weet wel de arbeiders moeten meer hebben, maar hij verschuilt zich achter het argument dat de concurren tie het onmogelijk maakt Wat moeten de arbeiders bij blijvende wei gering doen? De heer De Braai achtte een bewe ging als deze loonbeweging het meest gewenscht voor de metaalbewerkers, en gaf cijfers omtrent het loon. Prof. Treub antwoordde. De voorzitter sloot de vergadering met de mededeeling, dat bij de door Prof. Treub genoemde looneijfers met opzet de hoogste waren genoemd, en we weten allemaal wel, zei de heer Reinalda, dat er tal van werklieden zijn hier in Haarlem, die 't nog niet tot f 9 of 10 "s weeks brengen. Met een krachtige opwekking tot or ganisatie en een woord van dank aan Prof. Treub, sloot hij de vergadering. Het bouwen van twee winkelhuizen op den hoek van het Plein en den paamslngel (architect de heer S. Roog) is gegund aan den heer J. Mizerus, aannemer alhier. Kiesvereenigmg Haarlem. De nieuwe, liberale kiesvereeniging Haarlem heeft Dinsdagavond eenpa rig den lieer Jhr. mr. F. W. van Sty- rum opnieuw gecandideerd voor liet lidmaatschap van de Tweede Kamer. Neen, lachte Jadwiga, wij zullen, de peper bewaren voor iemand, die vervelender ishet zal een uitmuntende reden zijn om dien Êensoon in een hoek van de kamer s zetten, vindt je niet? lachte zij vroolijk. Hier, je kunt mij helpen om appels te schillen. Appels schillen doet niet de min ste schade aan de keurigste vingers, en ik verdenk daarom bijna mijn lieve Jadwiga van een beetje egoïs me. want ook zij verzorgt haar han den als een moeder haar kinderen. Op haar woorden was er een glans van genoegen op Wlad'imir's gelaat gekomen. Hij was evenmin als een kind1 in staat om zijn gevoelens te verbergen, en dankbaarheid' voo-r hare goedheid straalde uit zijn brui ne oogen. In een paar minuten was ieder een ijverig bezig, om een lange, ron de tafel, waarop massa's rozijnen, en amandelen, reepen chocolade,' en, stukken suiker lagen, opgesta peld'. Het zag er werkelijk uit als of wij een maaltijd.' voor een leger klaar moesten maken, of minstens voor een reus. De tongen gingen natuurlijk zon eter ophouden, op het laatst even- De heer Van Styrum nam deze can-' didatum' aan. Als candidaat voor Prov. Staten werd besteld de heer Jhr. J. B. van Merlen, aftredend lid; in de plaats van Mr. Van Valkenburg, die geen herkie zing wenscht, candideerde de verga dering den heer Mr. A. A. yan der Mersch, die deze candidatuur aan vaardde. Het fanfare-corps „Wilhelmina", directeur de heer W. H. Boekwijt geeft Zaterdag 11 Mei eene muziekuitvoering in de concertzaal van het Brongebouw met medewerking van de Hollandsche duellisten, de heer en mej. Le Bon. Na afloop is er bal. Kantongerecht. Uitspraak. Heden deed de Kantonrechter uitspraak in de bekende bouwzaak tusschen de aannemers d!e heeren H. J. Peper en P. Janzen en de ge meente Schoten, betreffende het gaan bebouwen van de terreinen der Maatschappij ,,'t Klooster" op 3 April 1.1., zonder dat door het gemeentebestuur waren goedge keurd de plannen omtrent rooiing, bestrating, rioleering enz. De kan tonrechter, overwegende dat het ten laste gelegde was gepleegd, doordat op 3 en 6 April 1.1., toen de bouwplannen niet goedgekeurd waren, was gebouwd), overwegende, dat enkele aLïmea's van art. 7 der Algemeene Politie-verordening van Schoten als in strijdi met de wet niet toepasselijk kunnen worden verklaard' aan wat beklaagden wordt ten laste gelegd, gelet op art. 216 W. v. S., acht heit bewezen feit niet strafbaar en ontslaat be klaagden mitsdien van alle rechts vervolging. Heemstede. Voor de betrekking van onderwijze res aan de O. L. school alhier, jaar wedde van 550, hebben zich 33 solli citanten aangemeld. Zandvoort. Tot herschatter voor de localiteiten waar sterken drank in het klein mag worden verkocht, is door het colle e van B. en W. aangewezen de heer W. Groen alhier. Door de Zandvoortsche Terrein- en Hotel-maatschappij is herschatting aangevraagd voor de huurwaarde der localiteiten tot. verkoop van sterken drank in het klein in het Grand-Hotel alhier, onder benoeming tot herschat ter van den heer K. H. Schirneck. De ministerieele goedkeuring is ver kregen door de Eerste Nederlandsche Electriciteit-Maatschappij te Amster dam voor het leggen der electrische ka bels in de Rijksgronden aan het Noord- zeelcanaal te IJmuiden. Hierdoor worden de electrische stroo men voor de verlichting van de ge meente Zandvoort verkregen en kun nen ook daardoor de electrische stroo men van uit het Centraal-station te Bloemendaal langs Santpoort en Vel- sen eveneens in Zandvoort gebracht worden. Het Zandvoortsche net kan dus ge voed worden van uit de Centraal-sta- tions te IJmuiden en Bloemendaal. Naar men ons mededeelt, zijn bijna alle zoowel groote als kleine hotels en pensions dit seizoen aangesloten met reeds meer don 2000 lampen. Houtrakpolder. De bouw eener dubbele arbeiders woning alhier is opgedragen aan C. van Reijendam te Spaarnwoude voor f 2890. Ais bestuursliti van dezen polder is herkozen de heer G. van der Beek te Heemstede. Haarlemmermeer. Met 15 van de 22 stemmen is tot pen ningmeester van den Haarlemmer meerpolder benoemd de heer Mr. A. E. A. S. van Stralen, adjunct-commies dien eerste klasse ter Provinciale Griffie van Noord-Holland (3e afdeeling). Binnenland. Parlementaire Praatjes. De eindstemming over de legerwet- ten was het belangrijkste moment in de zitting van gisteren. snel als do vingers zich bewogen, en ernst speelde bij dit werk een kleine rol: was hier ndet de gele genheid tot grappenmaiken, de on- noozolen te plagen en de gulzigen aan to wijzen Want, natuurlijk, ondanks de heerlijke thee, dlie ge schonken weirdl om de werkenden te laven, kwamen vele amandelen en rozijnen nooit op hun rechte plaats, namelijk in den ketel, waarvoor zij. bestemd waren, en een flinke hoeveelheid chocolade vond haar weg naar de magen dier aanwe zigen Maar het volgend uur gebeurde er to midden, van die lachende wqordschemiutselingen, dien fijnen spot. vroolijke uilvalien en geestige! gesprekken, wat bijzonders. Het aan lal gasten was reeds tot twintig geklommen, toen», na eeni- gen tijd nog een slee voor de deur stilhield. Wie kan dat zijn vroeg Wla- dimir. Zeker niet Krysztof Neen, hij niet! lachte Jadwi ga; onze bezigheden zijn veel te beuzelachtig voor hem. Ik herin ner mij dat hij verleden jaar op merkte dat wij meer speelden dan werkten. Maar het bleek Malewicz toch te Aan die stemming gingen eenigs verklaringen vooraf. Hoewel de beer Seret tegen het vast leggen van den 81/2 maandschen dienst tijd in de wet was. besloot bij toch vóór de wet te stemmen omdat de nadere wijzigingen aan zijn bezwaren tege moet kwamen. Tot gelijke conclusie kwam ook de heer Van Vlijmen. Tegenover de ver hoogde lasten stonden voordeelen spe ciaal voor die verdedigbaarheid- des lands. De heer Verhey caf zijn stem aan deze wetten als een eerste stap in de richting van een volksleger. Na méns eenige vrienden verklaarde de heer De Ram dat zij. met het oog op het verhoogde contingent en de te ver wachten hoogere financieele lasten de wet niet wilden. De lieer Lieftinck zou tegen stemmen èn omdat de 12-maand- sche dienst was hersteld èn om de hou ding der Reg. die wèl voor de defensie, maar niet voor het onderwijs de noo- dige gelden wist te vinden. De wijziging der militiewet werd ver volgens aangenomen met 59 te gen 38 stemmen. T eg e n d.e heeren Druclcer, Troel stra, Ketelaar, v. Gilse. De Bieberstein, Ferf, Passtoors Roessingh, Vermeulen, Travaglino, Heldt, Michiels, Merckel- bach, Schepel, Mutsaers, Harte, Bol- sius, Van der Berch v. Heemstede, Lieftinck, De Boer. Schaafsma, Smeen- ge, Nolting, De Ras, v. d. Zwaag, Jan sen, Knijff, Kerdijk, v. Kol, De Ram, Fokker, v. d. Heuvel, v. d. Kun, Scha per, Staalman, Willinge, Zijlma en Dobbelman. Voor de heeren Van Alpheoi, Tij dens, Van Styrum, Pijnappel, Groen van Waarder, Den Hertog. Schaep- man, Van de Velde, De Waal Malefijt, Kool, Rink, Van Bylandt (A.), Krap, Goekoop, Kolkman, Conrad, Mackay, Pijnacker Hordijk, Mees, Van Karne- beek, Houwing, Brummelkamp, Don- ner, De Visser, Geertsema, Pijttersen, Van Vlijmen, Van Asch van Wijck (Wijk), Van der Borch van Verwolde, Van Bylandt (G.), Schimmelpenninck, Loeff, Van Limburg Stirum, Van Dein- se, Van Kempen, Van Asch van Wijck (Eede), Goeman Borgesius, Hennequin, Verhey, Kuyper, Bouman, Marchant, Seret, Veegens, Ledy, Van Raalte, Loh- man, Van Dedem, Tydeman, van Heem stra, Nolens, Meesters, Van Basten Batenburg., Thooft, Bastert, Lucasse, Hesselink van Suchtelen, De Klerken de Voorzitter. Afwezig de heeren Van Kerkwijk, Truijn, Van Gijn. Het ontwerp betreffende de landweer en opheffing der schutterijen wordt aangenomen met algemeene stemmen op 9 na. (De Ministers ontvingen na deze stemmingen van vele zijden gelukweii schen). Wat de voortzetting der wet op het Lager Onderwijs (subsidiewet) betrof, bepalen wij ons tot de resultaten van het debat. Aangenomen werd een amend, van de heeren de Hertog c.s. om te bepa len dat het wachtgeld voor hoofden van scholen en voor onderwijzers, die op den dag, waarop hun ontslag in gaat, den leeftijd van 45 jaren bereikt hebben en die te voren niet een Rijks-, Provinciale of gemeentelijke betrek king hebben aanvaard, doorloopt. Overgenomen werd door den Minis ter een amendement van de heeren Den Hertog c. s. om de helft der voor geschreven verhooging van vijftig gul den voor gehuwde onderwijzers en we duwnaars van acht-en-twintigjarigen leeftijd en hoog-er voor rekening van het Rijk te brengen. In deze opsomming blijven ter zijde de amendementen die ingetrokken werden. Bij art. 54bis kwamen in behande ling een aantal amendementen. De heer Tydeman wilde de subsidiën voor de bijzondei-e scholen hinden aan de verplichting om het getal schooluren per week van 18 op 25 te brengen; om te vorderen niet de mededeeling maai de goedkeuring van het rooster van lesuren door den arrond.-schoolopzie ner 3o. om alleen voor het herhalings- onderwijs een bijdrage te verleenen. De heeren Kuyper c. s. stelden voor een regeling van de Rijksbijdragen voor t geval van onregelmatigheid of ver schoonbaar verzuim en 2o. om de bij dragen in verhouding tot het aantnl leerlingen eenigermate te verhoogen. Het eerste sloeg op de subsidies voor schooibouw. De Min. drong op verwer ping van alle amendementen aaa er: het gevolg was dan ook dat er ten slotte bijna geen enkel overbleef, maar dat de Min. een sub-amendement Smeenge overnam om 20 lesuren (in plaats van 18) pen- week te vorderen, liet ainend.-Tydeman betreffende de zijn. Toen hij een minuut later de kamer binnentrad, een beetje koud en huiverig, want hij bezat niet zulk - een heerlijke, dikke jas als Wladimir, grootte men hem vol ver wondering. Hoe is het mogelijk? Hoe heb je nog kunnen schei den van je dorschmachine? Wat, heb je vacantie genomen? Je wil toch niet mee aan het werk gaan vroeg Jadwiga, hem twijfelend' aanziende, als wist zij niet of zij blij of niet blij moest zijn bij het wederzien. Spelen.; onder het werk is be ter dan. in: het geheel niet werken, hernam Malewicz rustig, toen hij Jadwiga groetteen op het oogenblik wacht mij thuis niets. Aardig gezegd, inderdaad, zei- de Wladimir spottend. Malewic-z mag graag onbe leefd zijn. voegde Jadwiga er bij, schijnbaar een weinig gepikeerd. Hij: weet heel goed) dat hij lomp is en» beschouwt dit zelfs als een deugd. Laat ons eens zien wat er nog te doen valt. O Ja. de peper moet nog gestampt. Het is een warm werk. en daar gij er zoo bevroren uitziet, vind ik dit een geschikte arbeid voor u. DaarMaar ga als goedkeuring van het leerplan werd verworpen met 69 tegen 14 stemmen. Heden 10 uur voortzetting. G. Jr. Kabinet der Koningin. Op last van Hare Majesteit de Koningin brengt die directeur van het Kabiniet der Koningin ter alge meene kennis, dat gedurende Harer Majesteit® verblijf in het buiten land. de aan Hoogstdezelve gerich te brieven, in gesloten omslagen, voorzien van een adres aan Hare Majesteit, moeten gezonden worden aan het Kabinet der Koningin, be 's-Gravenhage, alwaar voor een ge regeld e opzending dier brieven aan Hare Majesteit zal warden zorg ge dragen. Acad. Examens. Groningen. Heb doctoraal exa- men in de rechtswetenschap werd met goed gevolg afgelegd' door den heer G. A. Servatius, en het theo retisch geneeskundig examen door den heer J. A. May. De Gouden Koets. Dinsdagmorgen zeer in de vroeg te, tegen vijf uur werd de Gouden Koets gebracht van de rijtuigfabriek der firma Spijker, „Trompenburg", aan den Amsteldijk te Amsterdam, naar het Rijksmuseum. In de eerste plaats werd, om dit ge daan te kunnen krijgen, het rijtuig ont leed in romp, wielstukken en het on derstuk, waarop de romp rust en dat eindigt in den bok en de staanplaats voor den palfrenier. Langs de trappen van bet museum werden planken gelegd. De stukken, gelegd op een rolkarretje, werden ge duwd door vele mannen en geheschen aan katroltouwen. Langzaam en voorzichtig ging het. Het goud werd aangepakt met handen omwoeld! van watten. De werkzaamheden hadden plaats onder toezicht der heeren Spijker zelf. Vrijzinnige Democratische Bond. In de Zaterdagavond, gehouden vergadering van het bestuur van den Vrijz.-Democratischen Bond werd dit als volgt geconstitueerd'. Mr. E. A. Smidt te 's-Hage, voorzit ter, mr. A. Kerdijk te 's-Hage vice- voorzitter, J. Hoven te Zwolle, pen ningmeester. mr. S. J. L. van Aal ten, te Rotterdam, mr. Z. van den Bergh, te Amsterdam, mr. J. A. van Gilse, te Arnhem, J. W. J. van Hassel, te Utrecht, F. Mol, te 's-Ha ge, Th. M. Keitel aar, te Amsterdam, Herman Snijders, te Middelburg, mevr. A. W. L. Versluijs Poelman, te Amsterdam, en C. A. Zelvelder, te Heerenveen, secretaris. Verdronken. Maandagavond geraakte een jon gen schippersvrouw uit Leiden on der die gemeente Leiderdorp op noodlottige wijze om het leven. Terwijl hare man in de lijn liep gleed zij op het gladde dek uit en geraakte te water. Vóór haar echt genoot te hulp kon snellen was ze in cDe diepte verdwenen. Ze werd levenloos opgehaald. Het echtpaar was kort geleden gehuwd. De aan een» lint van oranje tus schen drie strepen van de Mecklen- burgscbe kleuren te diragen medail le ter herinnering aan Hr. Ms. hu welijk. is, behalve aan alle leden, beambten en bedienden van de Ko ninklijke Hofhouding, ook' uitge reikt aan de autoriteiten en ambte naren. die bij de voltrekking van het burgerlijk huwelijk officieel bijstand hebben verleend), zoome de aan die hoofd- en verdere officie ren van zee- en landmacht, die toe gevoegd' waren aan de vorstelüke genoodigd'en bij de plechtigheden. Doodgevallen. Dinsdagavond waren schilders bezig met het afbreken van een schilderes telling, gestoken uit een raam van de derde verdieping van een pand' op de Hoogstraat te Rot terdam. Een der knechts, een on gehuwde jonge man van ongeveer 24 jaar, begaf zich daarbij op een plank die los lag, doordat de beu gel er was afgenomen. De plank wipte de man sloeg achterover en viel uit die verdieping op die straat, waarop hij met het achterhoofd te recht kwam. Hij bleef op de plaats dood. 't u belieft bij het venster staan, an ders vliegt de peper ons maar- in de oogen. Malewicz, die niets wist van de opmerkingen, gemaakt biji het ge sprek over het peperstampen, nam de artikelen,, die hem gegeven wer den. dankbaar aan en. trok zich stil naar het venster terug, maar de overigen lachten elkaar veelbetee- kenend toe en de twee vroolijke zusters barstten uit in een luiden, maar wel wat onbeleefden lach. E enigen tijd later, toen de peper gereed was. kwam er een ander werkje, geschikt voor iemand, die als Malewicz wat uit den gunst was. De grond moest worden nage zien. en dit was nu geen pleizierig werk daar men er natuurlijk zijn kleeding bij vuilmaakte. Ik zou het in een wip doen, zeide een jong, getrouwd vrouwtje van de partij, als ik maar geen zwarte japon aan had. want je lui weten, meel op zwart goed' Op dit oogenblik stelde Wladimir zich beschikbaar. Jadwiga keek twijfelend naar zijn mooie, zwarte jas. Waarschijn lijk vond zii dat het jammer zou zijn den mooien prins te verande ren in een molenaarsjongen. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Omtrent de inhoud van het ontwerp van wet tot regeling der wettelijke verplichting van werklieden om zich te verzekeren tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit of ouderdom, dat ter beoordeeling aan de Kamers van Ar beid gezonden is, meldt men nog: Volgens artikel 1 zijn alle personen, die werkzaam zijn: a. in een onderneming, in een in richting of in een dienstbetrekking te gen loon van minder dan f 1200 per jaar, of b. in een onderneming, niet tegen loon en niet in een dienstbetrekking en die tevens öf niet zijn aangeslagen krachtens de wet op de bedrijfsbelas ting, öf betzij naar inkomsten bene den 1200, hetzij naar inkomsten bene den 1150 gulden zijn aangeslagen, verplicht, zoodra zij hun 15e jaar vervuld hebben ,zich bij de Bank het recht op eene rente bij invaliditeit of ouderdom te verzekeren, voor zoover zij niet uitgezonderd of van den ver zekeringsplicht ontheven zijn. De werkman, aan wien door den staat pensioen is verzekerd, is niet verzekeringsplichtig, evenmin al9 de in denzelfden toestand verkeerende werkman in dienst van een publiek rechtelijk lichaam. De werkman, die in het genot is van een pensioen of rente, voor zijn ge- heele leven toegekend, niet lager dan 95 per jaar, alsmede de werkman, die in het genot is van eene ouderdoms rente, krachtens deze wet toegekend, wordt op zijn verzoek van den verze keringsplicht ontheven, indien hij. desgevorderd. aantoont dat de uitkee- ring van het pensioen of de rente vol doende verzekerd is. De werkman, die op zijn 40e jaar niet verzekerd is, noch geweest is, wordt op zijn verzoek van den verze- keringsplicht ontheven. De werklieden worden naar het in komen, dat zij met arbeid verdienen of geacht worden te verdienen, inge deeld in vijf renteklassen: Klasse I. jaarlijksch inkomen beneden f 240; Klasse II jaarlijksch inkomen f 240 tot beneden f 450; Klasse III, jaar lijksch inkomen f 450 tot beneden f 700; Klasse IV, jaarlijksch inkomen f 700 tot beneden f 950, en Klasse V, jaar lijksch inkomen f 950 of hooger. De werkman in het genot eener rente, toegekend krachtens de ongeval len wet van 1901 of eener invaliditeits- rente kan op zijn verzoek voor een termijn ,die telkenmale verlengd kan worden, in eene lagere renteklasse ge plaatst worden. De middelen tot dekking der uit te keeren renten en te restitueeren pre- miën en der uitgaven, worden, behou dens de nader bepaalde uitkeering door den staat, gevonden door het hef fen van premiën van de verzekerden. Door den staat wordt gedurende 50 jaren jaarlijks in het invaliditeits- en ouderdomsfonds gestort een som van 2 millioen gulden. De eenheidspremie bedraagt over elke kalenderweek 8 cent. Over elke kalenderweek wordt geheven een pre mie, naarmate van de renteklasse, loo- pende tusschen 20 tot 48 cent. Na vervulling van een wachttijd van 200 premicweken, die voor 40-jarigen niet hooger kan klimmen dan 400 pre- mieweken, heeft de verzekerde, die in valide is recht op invaliditeitsrente, indien er geen vooruitzicht bestaat op geheel of gedeeltelijk herstel der ver loren arbeidskracht, of b. indien de invaliditeit onafgebroken een half jaar heeft geduurd. De verzekerde boven 65-jarigen leef tijd heeft recht op ouderdomsrente. Invaliditeits- en ouderdomsrente worden niet te zamen genoten. Onder de bevelen van het bestuur der bank wordt het toezicht, op .de naleving dezer wet opgedragen aan agentschappen. De premie wordt betaald: a. voor den verzekeringsplichtigen werkman, die zijn loon in geld, niet uitsluitend van derden ontvangt of niet bevoegd is dit voor het geheel al te houden van hetgeen hij ten behoeve van zijn werk gever van derden ontvangt, door zijn werkgever; b. in alle overige gevallen door den werkman zelf. De premiën worden betaald door het plakken van rentezegels in een rente- kaart, behoudens uitzonderingen voor enkele categorieën van verzekerden. Over de beslissingen van het bestuur der bank .waartegen beroep open staat, wordt geoordeeld door raden van be roep en in het hoogste ressort door een college voor het rijk. De staat is aansprakelijk voor de Het zou jammer zijn je pak te bederven, besliste zij, of je zoudt er iets over moeten aantrek ken. Laten wij hem een boezelaar aandoen, rieipem de meisjes im koor, zich verheugende in dit nieuwe vooruitzicht op pleizier. Hij zal wel een leuken kok zijn. Neen. dat zullen we niet doen. zeide Jadwiga, met een flauw lach je. Malewicz, je bent klaar met de peper, niet waar? Wil jij den vloer opvegen? Ik geloof dat aan jou pak niet veel te bederven valt. Ik keek met verbazing naar Jad wiga e-n Malewicz ook. Zij had een zekeren nadruk gelegd op dat ,.iou pak", zoo zelfs, dat de jas van Ma lewicz dadelijk door aller oogen werd gecritiseerd. Natuurlijk was er een groot verschil te ontdekken tusschen die kleeding van beide per sonen. maar de onbeleefde manier waarop Jadwiga dit deed uitkomen, trof mij pijnlijk. Na heit eerste oogenblik van verbazing had Male wicz zich spoedig hersteld. Je hebt gelijk, zeide hij, voor iemand anders iets had gezegd. Een jas die den ganschen dag in stof en modder wordt gebruikt, is aan de verzekerden toekomende renten en uitkeeringen. Met inbegrip van de overgang»-, straf- en slotbepalingen bevat het ont werp 293 artikelen. BUITENLAND. Nadat de directie van den Gott- hardLspoorweg irnLuzern die eischen van de arbeiders der werkplaatsen te Bellinzona heeft afgewezen, heb ben dezen besloten te staken, wat Maandagmiddag is geschied. De staking is nog partieelvoorloopig nemen er 270 aan deel. De voorzit ter der machinistenvereen.iging en een deputatie uit de werklieden der andere werkplaatsen zijn in Bellin zona aangekomen. Zij deelden rn.ee, dat de arbeiders der werkplaatsen -in Erstfeld en in het depot van Bias- ca eveneens hebben gestaakt. De kantonnale regeering heeft haai' voorzitter opgedragen, bemiddelend op te treden. De directie van den spoorweg heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin; wordt mede gedeeld, dat alle werklieden, die gisteren aan heit werk waren, van Woensdag aan 't werk waren van, en dat de werklieden, die gisteren den arbeid niet hadden herval als ontslagen zullen worden beschouwd. Letteren en Kunst. De Nationale Zanswedstrijd voor mannen- on gemengde koren te Amsterdam te houden gedurende de Pinksterdagen van 1902 bij gelegen heid van het 20-jarïg bestaan der lie dertafel „Onderlinge Oefening", direc teur Barend Kwast, zal bestaan uit een afdeeling voor vereenigingen, die nog geen eersten prijs verwierven en een voor vereenigingen, die reeds een eer sten prijs hebben behaald in een twee de of derde afdeeling. Tusschen den eersten prijswinner in de le, 2e en 3o afdeeling zal om den eereprijs gekampt worden, terwijl in een afdeeling van uitnemendheid gekampt zal worden door vereenigingen, die reeds een eer sten prijs hebben behaald of hebben medegedongen in de hoogste afdeeling. Aan de afdeeling voor gemengdo ko ren kan elk gemengd koor deelnemen. Aan den wedstrijd gaat vooraf een prijskamp voor koren, waaraan elk Nederl. Toonkunstenaar kan deelne men. De vijf bekroonde koren zulleri dienen als verplichte werken voor den zangwedstrijd. Vereenigingen, die geen uitnoodiging tot deelneming ontvingen, kunnen zich aanmelden bij den secretaris van „On derlinge Oefening", den heer A. W. Drieduite, Lepelstraat 30. Sport en Wedstrijden. Globetrotter. De Keiilsch© sportman. Ludwig S'trammel is 14 April op weg ge- gaan om de- wereld' om 'te loopen'. Zijn) doel is zooveel mogelijk van die natuur te genieten, en vreemde na tiën te Leeren kennen. Hij wil trach ten het wereldrecord van 494 dagen op 450 te brengen. Stremmel wan delt van Dresden, uit de Dres- denier Sportclub controleert hem door Oostenrijk-Hongarije, Servië, Turkije. Arabië, Perzië, Afghan^ stan, Tibet Ind'ië, China, Japan, Amerika, Engeland en Frankrijk. Gemengd Nieuws. Een rijk zonderling. te Parijs overleden., heeft zijne erf- gen am en belast met die uitkeering van een legaat: een jaarlijkscben prijs van 100.000 francs, die ten goede zal komen aan. het beste paar reuzen, „ten einde het mensche- lijk geslacht zoo te ver beieren." De naar den prijs dingende reuzen moeten zich aan een medisch on derzoek onderwerpen. Daarenboven moeten de reuzen om den prijs te kunnen verwerven in gemeenschap van goederen getrouwidi zijn. Een dikzak. Dezer dagen is te Strood nabij Rq. Chester in Engeland een landbouwer bezweken, die niet minder dan 504 pond woog. Een prachtiger bewijs voor de voordeelen, verbonden aan het eten van rijstenbrij en roastbeef en de heil aanbrengende eigenschappen der bui tenlucht, is moeilijk te bedenken. Tien volwassen mannen waren nauwelijks sterk genoeg om de lijkkist te torsen. beter geschikt om een vuilen vloór op te vegen, en hij toog direct aan het werk. Nu zag geen der meisjes de nood zakelijkheid van een boezelaar in, en alleen .de goedüge Wladimir maakte een beweging om hem een schort aan te bieden, waarvoor Ma lewicz mét een bitteren lach be dankte. Neen dank u, ik zie er toch niet als een aardige kok uit, zeidie hij. Di! was inderdaad, zóó waar, dat alleen het gezicht van déze magere, schrale figuur de beidie zusters weer aan heit! lachen bracht. Maar de> vloer werd schoonge maakt em nagekeken, evenals de peper gestampt was, en Malewicz voegde zich hii ons aan tafel. Op dit oogenblik werden de lampen binnen gebracht. En nu een vertelsel, riep een van de heeren. De vertelsels komen altijd met de lampen Het is het gedloelte van den avond, waarvan ik het meeste houd. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2