vervolg Stadsnieuws. Tuinbouw on Plantkunde. Dinsdagavond vergaderden in het gebouw Wetsn en Werken de leden der afdeeling Haarlem en Omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, onder voor zitterschap van den heer J. D. Onder water. Ingekomen was een verzoek der nog jonge afdeeling Twenthe om eenigen steun voor de te houden a.s. tuinbouw tentoonstelling. Besloten wordt deze afdeeling eene bijdrage in den vorm van een zilveren medaille te geven. Daarop neemt de voorzitter het woord om een woord van hulde te brengen aan de nagedachtenis van wijlen den heer Frederik Willem van Eeden. Wel was de afgestorvene geen lid van onze afdeeling, doch wat hij in zijn leven gedaan heeft, moeten..wij allen op hoogen prijs stellen, zeide Spr. Ilij was een groot plantenkundige, die de flora bekend beeft gemaakt door be schrijvingen in tijdschriften, vooral door zijn werk het Album der Natuur. De laatste jaren was de overledene niet meer in staat onderzoekingen te doen, doch voor dien tijd heeft hij zooveel op het gebied der plantkunde gedaan, dat bet de plicht der afdee ling is een bewijs van sympathie te brengen aan den naam van Frederik Willem van Eeden. Zijne nagedach tenis blijve bij de afdeeling steeds in eere. (Applaus.) Tot bestuurslid in de plaats van den heer J. II. Wentholt, die bedankt heeft, wordt gekozen de heer J. Sturing, die deze benoeming aanneemt. De voor zitter wenscht de afdeeling geluk met deze bzenoeming en hoopt dat de heer Sturing deze functie geruimen tijd zal mogen waarnemen. (Applaus.) Daarna krijgt de heer J. Sturing het woord tot het houden van eene voor dracht over proeven met kunstmest stoffen in den tuinbouw. Bij eene vorige lezing had Spr. de bestanddeelen der verschillende plan ten en de bemestingsleer breedvoerig besproken, thans ging Spr. de samen stelling van de grondstof na, noodig bij de bemesting. Het klei en het zand zijn op dezelfde wijze ontstaan. In hoofdzaak bevat klei plantenvoedsel. Daarop schetst Spr. het ontstaan der hooge en lage venen, één der belang rijkste en moeilijk te beantwoorden punten bij het bemestingsvraagstuk, waarop men de aandacht moet vesti gen is: „Hoeveel ieder jaar de bebou wing aan den grond onttrekt." Ten tweede moet men er op letten, wat er wordt aangebracht-, en wat er nog van vorige jaren in den grond aanwezig is en den blik gericht houden naar eene grootere productie. Want wie het meest verbouwt, verdient het meest. Wie dus de productie wil verhoogen moet meer mest aanbrengen. De voornaamste elementen bij de bemesting zijn stik- stof-pkosphorzuur, kali en kalk. Na eene korte uiteenzetting dei' samen stelling van verschillende meststoffen, maakte. Spr. eene vergelijkingtusschen natuurlijke en kunstmeststoffen en ci teerde in verband daarmede een en an der uit de Tuinbouw-Almanak. Als voordeelen, aan kunstmeststoffen ver bonden, noemde Spr. het zeer gemak kelijke vervoer en de goedkoope prij zen. Vooral voor vlinderbloemgewas sen is kunstmeststof zeer voordeelig. Nog toonde Spr. andere voordeelen van kunstmest verbonden boven stal mest aan. Na eene vergelijking te hebben ge maakt tusschen den landbouw, die zeer met de wetenschap is ingenomen, en den tuinbouw ,die baar meer als een sieraad beschouwt, ging Spr. de eigenlijke proefnemingen na, daarbij wijzende op het groote aantal moei lijkheden aan de proefnemingen ver bonden. De personen, die proeven doen moet men steeds hoog houden en ze niet afmeten naar den uitslag dei- proef nemingen, die afhankelijk zijn van honderden invloeden. De bereke ningen en metingen zijn legio, de at mosferische invloeden zijn zeer groot, zoodat de uitkomst in getallen uitge drukt, niet altijd te vertrouwen is. De cijfers in den landbouw, die getoetst zijn aan 30-jarige ervaringen zijn meer betrouwbaar. In den Tuinbouw is dit nog niet het geval. De nestor op het gebied der proefnemingen is Prof. Wagner uit Duitschland, die in zijn werkje de verschillende proefnemin gen beschrijft. Met eenige citeeringen Uit da Tuinbouw-Almanak besloot Spr. zijne met applaus begroete voordracht. Nadat de voorz. hem voor deze leer rijke rede een woord van dank had gebracht, werd de vergadering geslo ten. Heden kwamen ten huize van den concierge van het Paleis van Justitie, den heer Verkerk, do leden der Haar- lemsche Rechtbank het echtpaar Ver kerk gelukwenschen met hun 25jarig huwelijksfeest. Op recht hartelijke wij ze werden de jubilarissen door den president der rechtbank, Mr. W. A. 't Hooft toegesproken en hun een fraai aandenken aan dit feest aangeboden. Naar wij vernemen is de nieuwe uni form van de leden der vereeniging Voor Vaderland en Koning thans door II. M. de Koningin goedgekeurd, met de onderscheidingsteekens daaraan verbonden. Een gevaarlijke vereeniging? Een onzer vrienden schrijft ons het navolgend© Het volgende vermakelijke geval heeft zich voorgedaan. Hier ini Haar lem bestaat, zoo als men weet, een Naitu u r-hi storisch e Vereeniging, waarvan lidi zijn enkele plant- en dierkundigen, alsmede een paar doctoren in de» scheikunde, samen misschien 10 leden vormende. Nu Kvas onlangs per advertentie be-i Reno gemaakt dat eeni dezer dagen' een gezamenlijke duinwandeling gemaakt zou wordiem en dat men verzocht werd! saam te kom,an aan de Zijlbrug. Aldaar aankomende, de een met een botaniseertrommel, de ander wellicht met een kapellen- net. vonden de •excursionnisten een politiemacht van z es man onder bevel van een inspecteur. Of men gedacht, heeft aan een Mei betooging of wel aan een a.nar cbistischen aanslag op een konij nen.hol Wel verdient die politie eon woerd] van lof voor hare vaderlijke zorg. Gemeenteraad De verkiezingen voor den Gemeen teraad zullen dit jaar daarom zoo be langrijk wezen, omdat niet alleen elf leden aftreden, maar ook omdat er door de uitbreiding van de gemeente moet worden voorzien in twee nieuwe plaatsen. Het, bedanken van Mr. A. G. Waller als raadslid maakt boven dien nog een derde nieuw lid noodza kelijk. zoodat gesteld al eens dat alle elf de aftredenden werden her kozen toch minstens drie nieuwe personen moeten worden gezocht. Sommige bladen, indiscreet klappen de uit besloten vergaderingen waar geheimhouding was opgelegd, hebben al namen genoemd. Wat het publiek daaraan heeft vóór er officieel en defi nitief besluiten zijn genomen door de kiesvereenigingen, wil ons niet duide lijk worden. Op een zaak willen we de aandacht vestigen en wel op de gebiedende nood zakelijkheid van versterking van het juridische element in den Raad. Door het bedanken van mr. Waller verliest de Raad alweer een rechtsgeleerde. Buiten hem zitten thans in den Raad nog maar drie juristen. Mr. Cnoop Koopmans, Mr. De Haan Hugenholtz en Jhr. Mr. Van Styrum. De Commis sie voor de Strafverordeningen, in de wandeling genoemd de rechtsgeleerde Commissie, kan dan ook niet eens meer geheel uit juristen gevormd wor den. 't. Is hollen of stilstaan! Vroe ger waren er rechtsgeleerden te over in den Raad, nu komt er gebrek aan. Dat ziet men wel meer, maar de kie zers moeten toch voorzichtig wezen en in dit opzicht het juiste midden hou den. Voor juristen kan niemand min der sympathie gevoelen dan wij. maar op 't stuk van wetsformuleering en wetsuitlegging schieten de leeken te kort. De affcredenden zijn de heeren: II. F. van Thiel, die sedert Juni 1900 zitting heeft, nadat hij in 1899 niet was herkozen. J. Sabelis, lid sedert Mei 1888. Ed. de Lanoy, sedert 18 Maart 1890. Th. G. Schürmann, sedert 20 Oct. 1896. Joh. de Breuk, sedert 13 Jan. 1891. G. L. van Lennep, sedert 25 Sept. 1894. Mr. N. G. Cnoop Koopmans, sedert 28 Dec. 1880. M. de Braai, sedert 27 Juni 1900. J. J. F. Beijnes, sedert 5 Aug. 1891. J. Leupen, sedert 16 Nov. 1892. Het heeft wel wat verwondering ge wekt, dat Mr. Waller voor andere be zigheden tijd wenschende te vinden, zich niet bepaald heeft tot het neerleg gen van het wethoudersambt, maar ook zelfs als lid van den Raad heeft bedankt. De reden daarvan zal wel hierin gelegen zijn, dat de heer Wal ler, Raadslid blijvende, zeker zou zijn gebleven of geworden lid van ver schillende Raadscommissies, waaron der van de Commissie van financiën, die zeer veel werk geeft. Zoodoende zou de ruimte aan tijd toch weer zijn geknot. Naar men ons mededeel is de poppentëntoonstellinig gedurende» die vijf dagen d'oor ongeveer 5500 per sonen bezocht. Met genoegen vernemen we, diat de uitvoering van „Les Romanes-, ques" door het Fransche tooneelge- zelsohap van dien heer Vast zich in meer belangstelling zal mogen ver heugen dan gewoonlijk het geval is bij Fransche tooneel voorstellingen. Het is geen wonder, want een gnoote roem» is van Rostand's teer- poëtiscbe Romanesques1 uitgegaan, zoodat men de gelegenheid om door een uitstekend gezelschap dit su perieure werk te zien uitvoeren niet zal laten voorbijgaan. De schouwburg-directie verdient allen lof, dat ze niets onbeproefd laat om bet Haarlemsche publiek op kunst van edelen huize te ver gasten. Gevonden voorwerpen. Een gouden medaillon een1 stuk van een gouden oorbelletje een sleuteleen zilveren horloge een sportriem een leesboek e,en bril. Dinsdagavond reed een voerman in de Brouwersvaart. Paard en va gen waren spoedig op het droge. In een perceel aan de Ged». Oude Gracht brak gisteren een schoor steenbrandje uit, dat door de bu ren gebluscht werd. Wij vernemen, diat onze stadge noot, de heer W. T. Hilarius één op de voordracht staat voor onder wijzer aan een der openb. lagere scholen te Amsterdam. Naar wij vernemen', zal de wedr strijd van den Nedlerlandschen Stu- dentenroeibond dit jaar op Zondag 2 Juni e k. plaats hebben op het Noorder Buitenspaame te Haarlem. 't Aantal huwelijken is tegenwoor dig klein. Waar vroegere jaren op de Woensdagen van de trouw- maand Mei het aantal huwelijken dikwijls ver oven* de 20 liep, heeft deze Woensdag en de vorige telkens slechts 6 gelukkige paren aan el kaar zien verbinden. Op Donderdag, 30 Mei a.s. 's mor gens te il uur. zal door den Com missaris dien* Koningin in Noord- Holland Ier provinciale griffie al hier word'en aanbesteed: Heb uit voeren van herstellingen aan het metselwerk van het Zuiderhoofd te IJ muiden, met de daarbij behoo- rende werken. Raming 8000. De heer Van Goor, commissaris van politie, is van verlof terug en heeft heden zijne betrekking we der aanvaard. Als een gepaste hulde prijkte heden in de uitstalkast van den photograaf, den lieer J. Pörtzgen alhier, het goed gelijkend portret van wijlen den heer F. W. van Eeden, omgeven met rouw floers en belegd meit een palmtak. Blijkens het ver-slag omtrent het krankzinnigengesticht ,End:egeest:' te Leiden over 1900, werdén, aldaar op 31 December jl. 176 mannen en 193 vrouwen verpleegd. In den» loop van het iaar werden 29 mannen, en 44 vrouwen als her steld ontslagen.. 11 mannen en 25 vrouwen verlieten de inrichting als niet hersteld, 26 mannen en 25 vrouwen overleden. Van de 49 pogingen: om te ont snappen gelukten slechts 4 de ont vluchten werden weer spoedig in het gesticht teruggebracht. Kantongerecht. Zitting van 8 Mei. H. Th. Peltenburg alhier, was be schuldigd van op 28 Maart jl. in het vuilrak onder de gemeenten Haarlem- merliede en Spaamwoude en Haarlem eenige balken en hoornen te hebben nediergele^d of doen nederleggen, zon der daartoe van B. en W. der betrok ken "emeenten vergunning te hebben gekregen. Het O. M. vorderde f 1.of 1 dag De verdediger, Mr. F. A. Bijvoet, deelde mede dat bekl. reeds vergunning had van het Waterschap Rijnland en niet wist ook nog van anderen machtiging noodig te hebben. Ook heeft de heer' Peltenburg, die in de nabijheid van bet vuilrak een molen bezit, en reeds jaar en dag in dat water balken had liggen, nu reeds aan de betrokken gemeentebesturen vergunning aange vraagd. Volgens pl. was bovendien bekl. niet strafbaar, aangezien de bal ken er reeds lagen vóór dat de nieuwe verordening op het bevaarbaar worden van het „vuilrak" was afgekondigd. Ook wordt in deze verordening slechts het do en leig gen of leggen van balken in 't water verboden, docb niet het laten liggen ervan, zooals hier is geschied. Bovendien was aan degene die de balken had nedergelegd (dus vóór de verordening tot stand kwam) een zelfstandig strafrechterlijk persoon en kan dus de heer Peltenburg hiervoor nimmer aansprakelijk wor den gesteld. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald over 8 dagen. E. Bouman stond terecht terzake dat hij op 1 April jl. in het bierhuis van de Wed. de Nijs op den Burgwal, ster ken drank in 't klein had verkocht, zonder dat door B. en W. de vereischte vergunning daartoe was gegeven. Bekl. bleef ontkennen het feit gepleegd i te hebben en beweerde, dat de recher cheurs „cognac" inplaats van,,kwast" verstaan, hadden. Twee der getuigen wisten er, zoo als zij zeiden, niets meer van. Bij den dei- den kwam de waarheid er op 't eerst hortend en stootend uit. Het O. M. achtte het ten laste gelegde volkomen bewezen, en eischte eene geldboete van f 60.— subs. 20 dagen hechtenis. J. C. Hessels, die in zijn kruideniers winkel alhier, eene hoeveelheid citroen- bitter van minder dan 2 L. had ge schonken en daarbij zonder vergun ning was, dus de drankwet had over treden, hoorde f 40.— boete subs. 20 dagen hechtenis tegen zich eischen. Tegen H. C. van Riel werd voor een dergelijk feit f 60.— boete of 20 dagen hechtenis geëischt Teraardebestelling. Onder veile blijiken van belang stelling werd! bedien cup de begraaf plaats aan den Schoterweig het stof felijk overschat van wijlen dien heeir Frederik Willem van Eeden, direc teur van, liet Koloniaal Museum aan de» schoot der aarde toevertrouwd. Tal van palmen en kransen, waar onder van de ins tellingen waaraan de overledene eene betrekking had bekleed), dekten de lijkkist. Aan de geopende groeve werd! allereerst het woord gevoerd door don heer A. van Rossum. voorzitter van het be stuur van het departement Haar lem der Maatschappij -ter bevorde ring van Nijverheid. Het is mij een droeve plicht hier een woord te spreken, zeide de heer v. Rossum een woord' van 'afscheid namens bo vengenoemde maatschappij aan wij len. den heer van Eeden, die langen tijd secretaris onzer Maatschappij was en directeur van het Koloniaal Museum. Het is onze plicht hier een woord van dankbaarheid uit te spreken voor al hetgeen de afgestorvene ge durende 40 jaren, voor de Maat schappij gedaan heeft, ja waaraan hij zijn geheel e leven gegeven heeft. Veel heeft hij tot stand gebracht. Vooral als directeur van het Kolo niaal Museum en van het Museum van Kunstnijverheid heeft hij zich een naam verworven overal in het land en ver over de grenzen', een naam, die treed klinkt en behou den zal blijven. In 1860. toen de heer v. Eeden als secretaris optrad, begon hij met eene kleine verzame ling, die allengs tot eene groote col lectie is aangegroeid Toen werd be sloten deze collectie te vestigen in het Paviljoen voor belangstellenden en voor hen. die zich er nut mede wilden doen. Wat was de vreugde van v. Eeden groot, wanneer hij kon vertellen in tijdschriften, wal daar te zien waswanneer hij vreemdelingen, d'ie hier de collec tie kwamen bestudeeren, kon voort helpen. Dat was zijn lust en zijn, leven. Behalve hef Koloniaal Mu seum. heeft v. Eeden ook steeds met rusteloozen ijver gewerkt aan de tot standkomin.g van het Museum van Kunstnijverheid. Tlians is hij heengegaan, en zullen anderen hem opvolgen. Spr. hoopt dat deze het goede voorbeeld van v. Eeden zullen vol gen en zijne voetsporen drukken. Zijn naam zal onafscheidelijk ver bonden blijven aan de grootsche stichtingen,, door hem gemaakt. Het mag een troost zijn voor zijne echt- genoote en kinderen, dat wij van hier gaan met een gevoel van dank baarheid en hoogachting voor den dierbaren afgestorvene. Er is heen gegaan een man van beteekenis. Hij ruste in vrede. Daarop nam Dr. M. Greshoff het woord. Deze herdacht namens de commissie van Toezicht over het Koloniaal Museum, met diepen weemoed het verscheiden van dezen eminent knappen man,. Niet allen zijn in de eelegenheid thans be wijzen! van belangstelling te ereven, o. a. was de Minister van Koloniën de heer Cremer. die zijn. diiep leed wezen had uitgesproken, door ambtsbezigheden verhinderd, hier te zijn. Met diepen weemoed sta ik hier, zeide spr. verder. 6 Jaar lang heb ik met hem gewerkt. Een trouw en vadérlijk vriend heb ik steeds in hem gevonden, steeds heeft hij mij in mijne plichten gesteund. Buiten degenen, die hier staan, zijn dui zenden in den lande, die met ons in den -rouw deelen. Hij was kin derlijk eenvoudig, doch paarde daaraan _eene groote kennis. Hij leefde voor de webenschap en voor de kunst. In onze herinnering zal hij steeds blijven voortleven, bij vele geslachten na ons zal men steeds spreken, van Van Eeden als een groot natuuronderzoeker, een ■energiek geloeide. Ik breng u een laatsten groet, hooggeachte van Eeden. Rust zaeh/t. Daarop bracht de hoer F. M. Baron van Lijnden., voorzitter der commissie voor het Museum van Kunstnijverheid, een woord van hulde aan, de nagedachtenis van v. EedJenroemde zijne groote ver diensten:. en bracht een laatsten groet aan. den Eere-dinecteur, wiens naam steeds eene eere-plaats zal blijven innemen in de geschiedenis dezer instelling. Vervolgens nam Dr. v. CapelLe het woord en schetste wijlen Van Eeden als een; vurige strijder voor de belangen der W. I. Koloniën. Veel heeft hij voor Suriname en de West gedaan. Zijn naam zal daar steeds in eere blijven1. Ten slotte sprak Dr. H. J. Cal- koen namens de Natuur-hi storisch e vereeniging en bracht hulde aan den afgestorvene, die een eminent knap botanicus was, een groot be wonderaar van de natuur, tot wïen men zich niooit te vergeefs om raad' en steun wendde. Hij had de bloemen en planten lief. En toen H. M. de» Koningin in het najaar van verleden jaar een bezoek aan het Museum bracht, betreurde hij het dan ook Haar geen levende bloeiende planten te kunnen1 aan bieden. Thans biedt de Nat. Hist. Vereeniging als laatste hulde een krans van echt bloeiende natuur planten aan. Met eerbied1 en dank baarheid zullen de plantkundigen steeds zijn naam gedenken. Nadat de zoon, Dr. Frederik Van Eeden. namens de familie bedankt had voor de laatste eer zijn vader bewe zen, was deze plechtige teraardebe stelling geëindigd en verlieten al len den doodenakker, overtuigd dat een eenvoudig, hoogst kundig 1 en algemeen bemind man was ten grave gedaald. Heden morgen werd door den architect J. A, Traanberg aanbesteed: Het bou wen van een woonhuis en van een smederij met bovenwoningen, ter plaatse van bet te amoveeren perceel no. 32 aan de Ged. Oudegracht en het doen van eenige veranderingen aan het perceel no. 30. Ingekomen waren 13 biljetten. Laag ste inschrijver bleek te zijn de heer H. Bloem alhier, voor f 7232. 't Is zeer waarschijnlijk dat het O. M. van de beslissing van den kantonrech ter, inzake de bekende Schoterkwestie, in hooger beroep zal komen. Heemstede. In; de algemeen© vergadering van de afd. Heemstede- van de Noords Hollamdsche Vereeniging „Het Wit te Kruis", gehouden op Dinsdag 7 Mei 's avonds 8 uur in 't lokaal ,,'t Wapen vani Heemstede" alhier, werd' door den secretaris verslag uitgebracht van den toestand der, afdeeling en hare verrichtingen in 't afgoloopem jaarwerd verslag uitgebracht van de commissie tot nazien der rekening van dén' pen ningmeester werden de aftreden-, de bestuursleden de heeren Mr. D. E. van Lennep en Dr. E. A. M. Droog als zoodanig herbenoemd en werden» verkozen tot afgevaardig de, voor de algemeen© vergadering te Amsterdiam te houden, de heer Dr. M. Colenbrander. Voorts werd een lezing gehou den door dien heer W. Adriani, ge titeld „Het ware doel der voorbehoe dende Geneeskunde" door Prof. Shadwell. De bloembollenveilingen zijn al hier afgeloopen, de prijzen, vooral -van de tulpen, waren lager als ten vonigen jare. ook d!e handed was minder willig. De graanschuur aan de Kamplaan en in gebruik bij den heer J. ten Hagen wordt afgebroken en daar ter plaatse gebouwd een heerenhuis, een en an der voor rekening van Mej. de Wed. P. Huijg alhier. Bennebroek. De heer A. Verhagen, commandant van de eerewacht bij het inhalen van den Ambachtsheer van Bennebroek, ontving van de fam. Willink een mooi souvenir in den vorm eener gouden dasspeld met brülanten. Hillegom. Wij ontvingen het verslag over 1900 van de Naamlooze Vennootschap der Hillegomsche Bankvereniging, geves tigd te Hillegom. Met voldoening wordt er gewezen op eene ontwikkeling en vooruitgang van zaken, die men bij de vestiging dezer Bank, in de eerste jaren van haai- bestaan niet had durven ver wachten. Alle takken van haar bedrijf toouen eene belangrijke uitbreiding aan. De gansche omzet bedroeg f 10,291,726.465 tegen f 5,043,958.70 in 1899, waarvan die in rekening-courant f 3,969,140. Op 31 December was een bedrag van f 220,363.01s geplaatst over 259 ver schillende posten. Het aandeelenkapitaal was geplaatst onder 37 aandeelhouders. De Raad van Commissarissen be staat uit de heeren D. Wentholt, Voor zitter; Mr. H. Tuymelaar, Secretaris; L. M. J. Immink, H. F. Bultman, en Mr. H. Ph. 't Hooft. Als directeur treedt op de heer Ed. d© Lanoy en als gemachtigde van den directeur de heer A. Kreuiter. IJmuiden. Binnenkort zal door het Prov. Bestuur van Noord-Holland worden aanbe steed: Het uitvoeren van herstellingen aan het metselwerk van het Zuider hoofd alhier. Het werk wordt geraamd op f 8000. Santpoort. De ruïne van Brederode is geduren de het le kwartaal van 1901 bezocht door 282 personen. Vervolg Nieuwstijdingen. De heer Gerard Zalsman zal op het a. s. muziekfeest te Utrecht den 15den Juni a.s. in „Les Béatitudes" van Cesar Franca de Christus-partij vervullen. Onder voorbehoud maken wij mel ding van 't gerucht als zou jhr. mr. A.J. Rei^aan Macaré, op verzoek van ver schillende vereenigingen, zich bereid hebben verklaard de quaestie van den bouw van een nieuw station in een openbare vergadering te komen be spreken. Men seint ons uit den Haag: Bij voortgezet debat over de subsidie wet, werden enkele amendementen van technischen aard aa ogenomen. Verkiezingen voor de Tweede Kamer. De liberale kiesvereeniging te IIo- breede (N.-H.) stelde candidaat (dis trict Hoorn), den heer P. B. J. Ferf, te Haarlem. Bij de voorloopige candidaatstelling voor de Tweede Kamer door de libe rale kiesvereenïging te Zierikzee kreeg de heer J. A. de Bruïïne 48 en mr. A. J. F. Fokker 11 stemmen. De liberale kiesvereenïging Ros winkel kiesdistrict Emmen heeft met algemeen© stemmen dr. P. H. Roessingh candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De volkskiesvereeniging te Hoorn heeft na het bedanken van de heeren Bax en Tak den heer Hugenholtz te Haarlem aangezocht voor een Kamcr- candidatuur. De centrale anti-re'volution aire kies- vereeniging in het district Tiel heeft als voorloopige candidaten op hot gros tal gebracht de heeren mr. Th. Heems kerk, te Amsterdam; P. van Vliet, en ds. A. S. Talma te Arnhem. Ds. Talma heeft echter voor de voorloopige can- didatuur bedankt. Ernstig© brand. Te Stratum zijn Dinsdag zes wo ningen afgebrand. Men had moeite het lijf te bergen. Van al d'e inboe dels kon slechte weinig worden ge- houden. Drie geiten verbrandden. Vier van d!e zes gezinnen waren verzekerd. Verdronken. Maandagavond' is door die duis ternis in het Almel-osche kanaal ge raakt de te Lemelerveld wonende gepensionneerde kommies J. C., Visch. De rijksveldwachter had hem even te voren, nog gezien, liep op het hooren van hulpgeroep er heen. doch redding was niet moge lijk. Zijn lijk is gevonden. Terug uit Duitschland. Bijna alle personc-n. die onlangs uit Wissekerke (Zeeland) naar Duitschland zijn getrokken om daar werk te vinden, zijn weder onver- richterzake teruggekeerd. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: 8 Mei. P. dc Bruin en D. Kater; II. Heinsbergen en J- Roe- lofs; K. van Dijk en W. Gieling; A. Sturm en H. Coolen; A. J. Hoeben en J. J. van der Goes; P. J. Scherpenhuij. sen en J. de Jong; H. T. Franse en L- Vrieze. Getrouwd: P. Blankevoort en P. van Bochovc; J. Verschuren en J. Kuij- laars; G. P. de Nijs en II. der Kinde ren; J. Rietman en W. G. Snoek; F. j. Middelkoop en C. M. van Brussel; J. L. Blommaert en II. M. A. Wassenaar; J. Swier en F. Erbrink; C. J. v. Ko ningshoven en G. Kuijper; P. Joosten en H, Termeer; C. G. Timmerman en C. van Dijk. Bevallen: 7 Mei. G. RuijsKrijnen, d.; M. J. KoppenDe Wilde. 2 d.: J. J. OudeschansVeldheer, d.; J. ter SmittenDe Droog, d. Overleden: 7 Mei. J. Groeneveld, 62 j.. Jansstr.; C. E. van Cleeff. geb. Nee- rings, 77 j.( Gaelstr.; 6. II. Huizinga, 7 rn., z., Romolenstr.; 8. S. Hangjas, 54 j.. Houtmarkt. Telegrammen. KAAPSTAD, 7 Mei (R. O.) Aan een lunch hield sir Alfred Milner een toe spraak waarin hij zeide: Er is geen reden voor bezorgdheid over den uit slag van den strijd. Verandering of verzwakking der imperiale staatkunde acht hij niet mogeliik, en b:' is va.st. overtuigd dat er geen gevaar bestaat voor de voortdurende vestiging dei Engelschen in Zuid-Afrika. Ilij verlaat Zuid-Afrika, naar hij zeide. geruslei dan hij zes of zelfs twee maanden ge leden zou gedaan hebben. PEKING, 7 Mei. (R. O.) De gezanten besloten heden een collectieve nota te richten tot China, waarin wordt mede gedeeld, dat het gezamenlijke bedrag der geëischt© schadevergoedingen -450 millioen taels bedraagt, en waarin ge vraagd wordt, op welke wijze China zich voorstelt de betaling daarvan te regelen. MADRID, 7 Mei. (R. O.) De minister raad die hedenavond bijeenkwam, be sloot den staat van beleg af te kondigen in Barcelona; indien de onlusten voort duren zullen de grondwettige waar borgen worden geschorst. De „Gazette" zal heden een besluit bevatten, waarbij de waarborgen voor Barcelona worden geschorst. BARCELONA, 8 Mei. (R. O.) Het conflict ontstaan door de werkstaking van het trampersoneel is ernstiger ge worden. In werkplaatsen, fabrieken en werven, waar zich anarchisten onder de werkstakers mengen, hebben incidenten plaats. De burgerwacht en de cavelerie moesten herhaaldelijk aanvallen. De bevolking verkeert in groote ongerustheid. MARKTNIEUWS Ter veemarkt werden heden aange voerd 10 Koeien 180f 140; 2 Gras- kalveren 35J 30; 131 Nuchtere Kal veren f 9-/6; 215 Schapen f 2414; 66 Lammeren f 106. Op de heden alhier gehouden Kaas markt waren aangevoerd 14 stapels Kaas, te zamen 1750 Kazen, wegende 3589 Kg. h f 9.—24.— per 50 Kg. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavolcerk alhier, op Donderdag 9 Mei 1901, des namid dags van 2 tot 3 uur door den heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga J. S. Bach. 2. Andante uit de 4e Symphonie Mendelssohn 3. Sonate No. 2 G. MerkeL a. Maestoso. b. Adagio. c. Allegro assai. 4. Largo uit Symphonie „Aus der neuen Welt" A. Dvorak. 5. Ave Maria Baeh-Gounod. Faillissementen. Uitgesproken Amsterdam', 6 Mei. H. Kamp, koopman, aldaar. Rechter-comm. ma*. S. Sleeswijk. Geëindigd S. van den Entte Jr. Geëindigd! het faillissement van H. W. Bremermann, zonder beroep te Rotterdam. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Koning Willem II, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 6 Mei te Genua. Het stoomschip Memnon. van Amsterdam naar Batavia, via Li verpool, passeerde 5 Mei Wight. Het stoomschip Prins Willem IV, van Paramaribo naar Amsterdam, passeerde 0 Mei des nam. 6 uur Ouessant. Hot doibbelschroefstoomschip Sta tendam, van de HollandAmerika Lijn, van. New-York naar Rotter dam' vertrok 7 Mei des middags 12 u. van Boulogne.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3