xSssrsrszr opgebracht. Kremser wit wordt aan het polijstsel toegevoegd als. grond- kleur. Eindelijk wordt het oppervlak beurtelings behandeld met ammoniak, albumine en polijstsel. totdat na een achttal herhalingen een intense witte kleur verkregen is. die nog verder ge fixeerd kan worden met copal-polijst- seL Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. In Den Haag is een vereeniging van metselaars oucericfct. gegrondvest op de statuten van den Nederianascheta Metselaarsbond. Electrische st^e bakkerij. De ..Munchener Bauzeitung" deelt mede, dat een Amerikaan een inrich ting heeft uitgedacht, om langs elec- tri9chen weg steen en te bakken. Zij bestaat uit een soort tafel, waarop een aantal baksteenvormen zijn neergezet, waarop een electrischc stroom werkt, liet tafelblad meet 2.40 bij 4.20 M. en het aantal vormen bedraagt 1000, op een bijzondere wijzo met elkaar ver bonden. Een losse deksel bedekt eiken vorm in dien zin. dat hij. als do steen krimpt, op deze blijft rusten. De stee- nen moeten natuurlijk winddroog en zoo noodig nageperst zijn voor dat zij in de bakvormen gaan. De wanden der vormen dienen tot weerstand en de tichelsteenen zitten in werkelijk heid binnen zes vuunvanden ingeslo ten. Zijn de steenen gaar gebakken of gesinterd, dan heeft een zekere inklinking in de dikte plaats gehad en op dit oogeublik sluiten de deksels zelfwerkend den stoom af en de stee nen zijn gereed. Tevens is de tafel ingericht tot omkippen. waardoor de vormen op de eenvoudigste wijze ge ledigd worden. Het electrische bakken wordt gezegd niet meer dan drie uur te duren, dus veel korter dan volgens de gewone me thode. De aldus behandelde steenen moeien volkomen gelijk van doorbak- kenbeid en hardheid zijn en de hitte zoodanig geregeld kunnen worden, dat men naar verkiezing zachte, har de en gesinterde steenen bekomt. Gemengd Nieuws. Het natuu-lijko K»s in de Vereanigde Staten. Niettegenstaande de exploitatie van het natuurlijke gas in de Vereenigde Staten zonder bijzondere voorzorgen plaats heeft, en zelfs een zeker aantal bronnen sporen van uitputting vertoo- nen, zooals o. a. in Indiana, waar de productie tot de helft is gedaald, en in Pennsylvania waar talriike bron nen volkomen opgehouden hebben gas te leveren, wijst de totale productie over 1900 toch nog een waardever meerdering van 25 millioen fres. aan, vergeleken met die over 1899, zijnde 100 millioen tegen 75 millioen francs, terwijl het aantal vindplaatsen van 8453 tot 9333 is gestegen. De gemiddelde prijs komt op onge veer 0.03 franc per kub. M. zoodat men over het afgeloopen jaar naar dien maatstaf tot een productie komt van meer dan 3 milliard kub. M. gas. De bovenaangegeven 100 millioen francs laten zich over de voornaamste produ- ceerende staten verdeelen als volgt. Pennsylvania met 41 millioen, In diana met 33 millioen, Virginië met 11 millioen en Ohio met 9 millioen Sport en Wedstrijden Zeilen. De American Cup". 7 at er dag El. heeft de nieuwe En- gelsche America Cup"-bcstnj er ^Shamrock II" onder bijzonder groote hplanestelling haar eerste proeftocni nabij Southampton gemaakt tegen haar voo^ngs^r,^Sham«ckn van den scheepsbouwkundige, volgens Phet iaeht gebouwd en eeuige vrijen woonden^ bet die0Tls zeer'go ed gesUgd mag bee- ^schoon enkele zeilen nog met volkomen goed stonden. Beide „Shamrock s waren g Kindermoorden te Chris- tiania. Wij hebben onlangs melding ge maakt van een aanklacht, die was in gediend tegen drie vrouwen te Chris- tiania. beschuldigd van moord op on geveer 30 pleegkinderen. In 1-olit.i- ken" worden nadere bijzonderhe den medegedeeld, uit de instructie van ideze gruwelijke zaai, waarin onge veer 150 getuigen zijn gehoord. De drie vrouwen zijn uilen onge trouwd; ze gaven zich echter uit voor weduwen. De oudste is even dertig jaar; de anderen zijn jonger. Dit waardige klaverblad begon in den vorigen zomer te „werkenis den 27en November gearresteerd en heeft in dien tijd minstens 26 kinderen doen I sterven. De drie moordenaressen schij- j nen in verbinding te hebben gestaan met drie andere vrouwen, die er een soort van geboorte kliniek op na hiel den. De kleine wichten weiden dan. soms met, soms zonder medeweten van de moeders, naai- een van de drie vreeseiijke feeksen gebracht, die, als de moeder zich bezorgd toonde, de mooi ste praatjes opdischte en de teeuerste liefde voor liaar pleegkinderen voor wendde. Maar inderdaad werden de ongeluk kige kinderen schandelijk verwaar loosd, zoodat ze van gebrek en ellen de omkwamen. Ze werden nooit ge- wasschen of verschoond, ze kregen weinig en zeer slecht voedsel en als de arme kleinen van honger wat al te hard en te hinderlijk schreeuwden, werd hun wat zure melk ingegoten, die natuurlijk als gif op de zwakke maag jes werkte. Zoo werd het doei spoed ie bereikt. De zure melk was gewoonlijk een snelwerkend middel, maar er zijn toch nog gevallen geweest waarin de kinderen het te lang uithielden naar den. zin van de pleegmoeder en waar in deze een zwaar pak dekens op liet kinderhoofdje legde waardoor het kind natuurlijk langzaam stikte. Voor deze „verzorging" lieten de drie ïaegara's zich 50 a 400 kronen (35 S0 gulden) betalen. De moeders, die tot alle standen van de maatschappij behoorden, kwamen soms wel eens naar de kinderen vra^ gen, maar zagen zich dan de deur voor den neus dichtgesmeten. En daar ze natuurlijk bang waren voor schandaal durfden ze niet aan te dringen. Boven dien verhuisden de vrouwen herhaal- I delijk, zoodat ze moeilijk waren uit te vinden behalve voor haar drie hand langsters. De gruwelen zijn ontdekt doordien een jonge zeeman, die geen v loende bescheid kreeg op een navraag zich tot de politie wendde. En toen werd vernomen dat eenige buurvrouwen reeds geruimen tijd een alleronaange naamste lucht hadden geroken, die scheen van den zolder te komen bo- van de woning van twee der „pleeg moeders". Zij hadden hierover gespro ken in 't bijzijn van het dertien jarige dochtertje van een der moordenaressen die het aanstonds aan haar moeder vertelde. Deze deed daarop door haar dochtertje en door een ander meisje 's nachts een kistje van den zolder ha len en naar het kerkhof brengen. Het kind schijnt hierover te hebben gebab beld en toen kwam weldra uit dat noe op andere plaatsen, waar de drie vrou wen hadden gewoond, kinderlijkjes waren verstopt op zolders, in kelders enz. Een van de vrouwen heeft reeds be kend. En daarmede was die dtep-treurige plechtighedd, die een machtigen indruk heeft gemaakt, ton einde. De veroordeelde heeft tot het laatste oogenblik een onverstoorbare kalmte bewaard. Nog den vorigen avond heelt hij erkond, dat hij de straf had ver diend. Dien avond ontving hij eenige kameraden, speelde dam, sliep dien nacht goed en gistermorgen bezocht hem de predikant. V. Lingen. ofschoon hij dezen verklaarde de troostredenen van den godsdienst niet te willen. De doodstraf was het gevolg van een I voor de vierde maal gepleegde feitelij - J ke insubordinatie, gepleegd tegen den sergeant voor de politie, R. in de ge vangenis te Tjimahi en K. gold als de meest insuhordinaire soldaat in die inrichting. Hij was 25 jaar. Zijn. vader leeft niet meer, zijne moeder woont in I Friesland. ting en wordt reeds aangelegd lot wan delpark. Het bestaat uit breede kiezel paden. bloem- en heesterperken, nu eens golvend, dan weer dalend, een vijver met fontein, een slingervijver met een bruggetje, een breede gracht vóór en ter zijde en de rivier dc Boorne er achterlang*. Napoleon en deErgelschan- Als een staaltje van den haat, dien Napoleon I den Engelschen toedroeg, vindt men de volgende piquante staal tjes vermeld: Teneinde alle gehaspel over voor rang enz. te vermijden, hadden de sa menstellersvan den Almanac li national besloten de Europeesche Staten te noe men in alphabetische orde, waarvan het gevolg was, dat Engeland (l'Angle- terre) bovenaan stond. Bij het zien van een dergelijk onge hoord feit aldius wordt verhaald is de Eerste Consul in woede ontsto ken; hij is in verwijten en bcleedigin- gen uitgebarsten, en het scheelde wei nig, of hij had) het geheele alphabet door elkaar gegooid, „omdat het dc Anglomanie aankweekte!" Gelukkig is den uitgevers het woord Groot-Brittannië ingevallen en hebben ze hun fout kunnen goedmaken. Enge land is terstond) van de A naar de G verhuisd, endeze kleine vernedering heeft den Leeuw een weinig tot beda ren gebracht. Het volgende is niet minder klein: Toen de Eerste Consul eens door Nor- mandië trok, vergezeld van Chaptal, maakte deze hem opmerkzaam op de verschillende schoonheden van het Pays de Caux, den vruchtbaren grond, de fraaie landgoederen, de prachtige jardins anglais... „Wat!" viel Napo leon hem bruusk in de rede, „jardins anglais? Wat bedoelt u met jardins anglais? Weet u dan niet, dat die ma nier van parkaanleg uit China komt, dat men er in Frankrijk zoo uitmun tend partij van heeft weten te trekken, en dat geen goed Franschman, die zijn land liefheeft, er de eer van zou kun nen geven aan Engeland? Ik verzoek u voortaan te onthouden, dat men slechts spreekt van jardins frangaïs en dat ik mijn oor niet weer gekwetst wil hebben met dat anglais." De arme Minister was geheel uit het veld geslagen en nam zich wel voor nimnfer meer mooi te noemen wat uit Engeland kwam en vooral nooit Engeland de eer te geven van iets, wat de Eerste Consul mooi zoü kunnen vin den. Gevaarlijke schoonheid. Hei ..Tijdschrift voor Geneeskunde" ontlee it aan de ..Revue scientifique" het volgende. In de Société de Biologie is door Laborde en Meillière de geschiedenis medegedeeld van een 50-jarige dame, die in twee of drie maanden tijds 10 kg. aan gewicht had verloren, en na genoeg geen eetlust of spijsvertering meer bezat. Zij had ook vroeger aan spijsverteringsstoornissen geleden, en had thans aanvallen van hardnekki- gen hoofdpijn, met rijkelijke slijrnbra- kingen gedurende geheele dagen. De oogleden waren rood) e® gezwollen. Behandeling der spijsvertering bleef zonder gevolg. Men dacht aan een ver giftiging, misschien uraemie. De prachtig zwarte haartooi trok de aandacht, en de patiënt erkende, dat die geschilderd was. Toen zij den kunstgreep liet varen, genas zij. Haar kleurmiddel, waarvan jaarlijks door den bereid er 50.000 flesschen verkocht werden, en dat een andere dame een huidziekte had bezorgd, bestond uit een oplossing vau paraphenyleendia- mine en resorcine in aq. oxygemata. Beide opgeloste stoffen zijn zeer prik kelend voor de huid. Yvon merkte op, dat alle haarkleurmiddelen gevaar lijk zijn. terwijl Trouessart, blijkbaar autoriteit op dit gebied, eenige stoffen noemde, die minder schadelijk zou den zijn. De eeneVordt tegenwoordig evenwel vaak vervalscht; de andere „werkt langzaam en geeft geen mooi zwart". van Italië, een cel die afzonderlijk van het hoofdgebouw voor hem gemaakt is. Vlak er naast is eene kamer, waar zich dag en nacht twee wakers bevmden. Dicht er omheen is een ringmuur, die em kleine ruimte toelaat, waar hij el- ken dag een uur op en neer mag loo- zijn bed bestaat uit een matras en een deken, die zoo is ingericht, dat. tv des nachts stijf over het bed gebonden kan worden. Overdag wordt het geheele bed weggenomen en er blijft voor hem alleen een voetenbankje over om op te zitten. Honden. Volgens de N. S. zijn voor de inter nationale tentoonst. van Nimrod en Cy- eophilla. Vrijdag, Zaterdag en Zondag in het Paleis v. Volksvlijt te Amster dam te houden, 800 honden ingeschre ven. met ongeveer 1600 inschrijvingen. „D& voornaamste rassen zijn uit- nuntend vertegenwoordigd zegt het )lad zoowel kwantitatief als kwali- atief; wij hoorden ten minste spreken ten een 65 Duitsche doggen, ongeveer 0 St. Bernards, en 10 Newfoundlan ders, in de 20 barzois. 30 Engelsche, 15 Gordons en 35 Iersche setters, de pointers zullen goed vertegenwoordigd Zijn, nl. 25; ruim 60 Duitsche staande honden. 25 collies, en een 40 Holl. her dershonden. Een kleine 20 Airedale terriers, 25 keeshonden. 15 ruwharige pinchers en een 40 fox-terriers, waar ónder een 15-tal stekelharige. De das honden zullen zeer mooi door ruim een dertigtal vertegenwoordigd zijn. Er Zijn meer dan vijftig rassen van da meshondjes. Nesten zijn er niet veel. Onder de niet gevraagde doch erkende rassen komen voor: schweisshunde, leon bergers, bobtails, wolfshonden, een kleine Aziatische jakhalshond en een tunesische woestijnhond. Bergen (N.-H.) overtreft zoowel Gro ningen als Bussum. wat de inschrij vingen betreft. Voor de 3 nummers harddraven op Zondag 19 dezer, zijn niet minder dan 47 paarden ingeschre ven, nl. 16 voor den Openingsprijs, 14 voor de 2e: klasse en 17 voor de le klas- fie harddravers, dus ook voor 19 dezer is het succes verzekerd, en kan Ber op groote deelneming rekenen. Een doodvonnis. Men schrijft aan de Java-Bode uit Bandoeng: Gistermorgen (27 Maart) te 7 uur werd te Tjimahi het doodvonnis vol- trokken aan den Europeeschen fuselier H. K„ bij sententie definitief van het hoog militair gerechtshof van den lsten Februari 1901 wegens feitelijke insurbordinatie veroordeeld tot de I straffe des doods met den kogel. De J verzoeken door den veroordeelde zeiven en doocr den predikant ds. Rogge ge daan aan den gouverneur-generaal om gratie van straf werden van de hand gewezen. De executie had plaats op een terrein achter de gevangenis. Klokslag 7 uur verliet de veroordeel de, gekleed in klein tenue, geleid door een sectie gewapenden, de gevangenis. Naast den veroordeelde ging de pre dikant van Bandoeng, ds. Van Lin- In de bergen. Zaterdag zijn zeven van de meest ervaren Zwitsersche gidsen voor dit seizoen naar Canada vertrokken, om, daar in de bergen eenige gewaagde tochten te leiden. De hoofdman is de zestigjarige Jacob Müller, die sedert 130 jaren gids is. Hij heeft niet alleen toppan in het Berner hoogland en in Walisorland bestegen, maar hij weet ook in den Kaukasus goed den weg. In 1887 begeleidde hij den bekenden Italiaanschen bergtoerist Lerco daar heen, maar dat was een zeer onfortuin lijke tocht. Want de inlandsche dro gere weigerden telkens verder le gaan, wanneer zij in een ijsgebied kwamen: „Daarboven woont Christus, en wie hem over het ijs heen volgen wil, is een kind. des doods" riepen zij, leg den de hurries neer, en voor geen geld waren zij er toe te krijgen Müller ver der te volgen. Deze gids heeft niet min der dan 55-maal de Jungfrau beklom men. Niettegenstaande zijn vrij hoo- I gen leeftijd i9 hij zoo vlug als een jon ge man. Het gezelschap gidsen is on der leiding van een vertegenwoordiger ee>ner rijke Canadeesche bergbestij- gers-club per s.s. Lorraine naar New- York vertrokken. Daar mogen zij twee dagen blijven. Dan gaat het per blik- semirein naai- Montreal, waar ze weer oen dag rust houden, en vervolgens weer een vijfdaagsche reis naar Banff. Daar wordt een der gidsen gestatio neerd. Vier der anderen blijven in re serve in. Glacier House, zes uur spo- rens verder; zij zullen nu en dan wor den opgeroepen om in Field een ande ren kameraad, of in Lake Lonsie, waar Müller heen trekt, of eventueel in Banff, bij groote expedities te assistee- ren. Alles gaat op kosten van de club, die met de Zwitsers een zeer hoog ho norarium hebben gecontracteerd. Een dure Ansichtskarte. Twee jaar geleden kreeg een dame van zekeren leeftijd, te Zürich, een ongeteekende Ansichtskarte toegezon den. waarop een wonder onsmakelijke oude feeks was afgebeeld. Daar was onder gedrukt: „Alte Fregatte, neu ge- takelt." Nu had de geadresseerde deze zure aardigheid wel over haar kant laten gaan. wanneer er niet onder ge schreven was: „Schame dich, du alte K1 apperschlange. Dat ging alle grenzen van betamelijk heid te buiten. En omdat de dame bovendien meende de hand te herken nen van een modiste, volkomen op de hoogte van haar lijfsgeheimen door jarenlangen dienst, maar die ze on langs wegens brutaliteit had uitge spannen, daarom diende zij een aanklacht in, en zoo ontstond een „Ehrverletzungsprozess, dat rond an derhalf jaar duurde. Drie schriftkun digen wezen inderdaad de beschuldig de modiste aan als schrijfster van de gewraakte woorden. En aldus ver oordeelde de rechtbank haar tot 30 fr. boete en 200 fr. schadevergoeding. De modiste echter zocht het „hoogerop." Het hooggerechtshof hield zich langen tijd met de zaak bezig; bet stelde even eens experts aan... en bevestigde het vonnis, met veroorde<-T: van beklaag de bovendien, tot betaling van 700 fr. honorarium voor de schriftkundigen. Een dure Ansichtskarte. Een vleermuis. Wie is niet weieens in de gelegenheid geweest om op een zomeravond de uit werking van dit geroep in klein of gToot gezelschap op te merken! Algeineene opschudding. „Waar. waar?" „Daar in den hoek!" - „Neen, hier!" „Hier" „Waar?" „Brr! vlak langs mijn neus!" Zoo klinkt het opgewonden, half angstig, half schertsend. Er zijn altijd eenigen bij, die werkelijk bevreesd zijn. Dat zijn degenen, die verschrikt naar hun haar grijpen en dadelijk hun hoofd met een servet of een d'oek be dekken; want het heet, dat de arme vleermuis het inzonderheid op iemands haar gemunt heeft. Als die dieren, door het licht aan getrokken, in een kamer verdwaald zijn, geraken zij zelf in de grootste verlegenheid bij hunne meestal ver- geefsche pogingen om weer in de vrije lucht te komen. Zij fladderen angstig heen en weer, en kan het natuurlijk wel gebeuren, dat zij de hoofden, als de meest uitstekende punten, even aanraken, en ook dat hunne klauwen zich in het haar verwarren, wat voor zeker niet aangenaam en vooral voor dameskapsels zeer ongewenscht is. Men slaat met doeken en stokken naar de ongenoode gasten, maar deze vluch ten omhoog, en het wordt hoe langer hoe moeilijker hen weg te krijgen. En toch is daarvoor een zeer een- I voudig hiiddel. Men behoeft maar voor eene korte poos het gaslicht of de lam pen uit te draaien, en spoedig zal de vleermuis, het licht buiten zoekende, door een venster wegvliegen. Een hooge liood is voor de Berlijnsche rechtbank het corpus delicti in een strafvervolging geweest. Een handelsreiziger, zijn be zitter. trad als aanklager op. or men zijn hoed in de verkeerde rich, ling had opgestreken, toen hij zijn hoofddeksel eenige oogenblikken on beheerd in een winkel had laten lig gen. De eigenaar was daarover zoo verontwaardigd, dat hij een strafver volging liet instellen. De rechter zag het gebeurde echter niet als een straf bare daad aan en oordeelde, dat ook niet uit te maken was, hoe de hoed er had uitgezien vóór dat hij tegen den draad opgestreken was. Vrij spraak vlogde niet slechts, maar de rechtbank sprak haar leedwezen uit, dat zij haar tijd aan zulke beuzelin gen had te besteden. Rookloos kruit. Een schoon stuk geld, zegt men, kan ieder verdienen, die oude linnen hem den, kragen en manchetten in groote hoeveelheden bijeenzamelt en die dan in de eerstvolgende maanden aan de fabrieken van rookloos buskruit afle vert Rookloos buskruit is inderdaad niets anders dan oude hemden en verder diergelijk lijfgoed, over het alge meen wat men gewoonlijk linnengoed noemt dat korten tijd in een meng sel van zekere zuren heeft gelegen en daarna gedroogd is. Het zou natuur lijk den fabrikanten te veel geld kos ten, indien zij voor de bereiding van het rookloos buskruit nieuw linnen moesten gebruiken. Wanneer nu zulke lompen in de bus kruitfabrieken aankomen, worden zij in groote kuipen gelegd, die salpeter zuur met eene bepaalde bijmenging van zwavelzuur bevatten. Zoodra de lompe® zich daarmede vol gezogen hebben, worden zij uit de kuipen op- gevischt en te drogen gehangen, en als do zuren volkomen verdroogd zijn maken de lompen een bundel rookloos kruit uit. Dit ziet er nu wel zeer een voudig uit. maar het zou toch nauwe lijks iemand gelukken (<en men mag wel zeggen, gelukkig ook) zonder ver der voorafgaande kennis deze fabri cage na te doen. Een pijp van een halve ton Hoe onwaarschijnlijk bovenstaand opschrift klinken moge, toch behelst het waarheid. De pijp werd onlangs aangekocht door zekeren heer Edmurd Vogelgesang van Chicago en is een echt kunststuk, aan welks voltooiing de male er, een zendeling, Adolf Able, niet minder dan achttien jaren besteed heeft. Het fijne beeldhouwwerk dat het voor- I werp versierd, schijnt bijzonder merk- I waardig te zijn. De prachtige, licht geel meerschuimen pijp, vijf en een halve centimeter in diameter en veertig cen timeter lang, is versierd met 350 per sonen en een veertigtal dieren, die in de kleinste bijzonderheden met buiten gewone volmaaktheid (alles werd met de loupe vervaardigd)ziin weergegeven. Naast zuiver godsdienstige toonee- len, heeft de kunstenaar verschillende aan de geschiedenis ontleende en le gendarische onderwerpen in zijn pijp gebeeldhouwd, als een tooneeltje in Pompei, de landing van Columbus in Amerika enz. Bovendien vindt men een collectie microscopische, maar verba zend natuurlijke alligators arenden slangen, luipaarden, panters enz. Sommige figuren zijn niet grooter dan 3 millimeter. Nootmu8kant. Op de Banda-eilonden is net rijk van onze nootmuskaat. Bintang Pjaoch, geeft in zijn artikelen over die eilan den in „Eigen Haard" een overzicht van de behandeling, die nootmuskaat, en het vruchtvleesch de foelie on dergaat, eer het als specerij in Europa komt. De aanblik van de Bandasche noten- perken is iets geheel eenigs. Men waant zich verplaatst in een heilig woud. Onafgebroken, zonder een enkel open plekje, ziet men zich omringd door de fraaie notenboomen met hun dichte bladerkruin van glanzige, rijk- groene bladeren, waartusschen de matgele, fijnronde vruchten in overda- digen overvloed zijn opgehangen. Hier en daar gloeit de donkerroode foelie in de diepte van den gapend gespleten vruchtwand. En over deze dichte boomgaarden welven ontzagwekkende kanarieboomen hun zwartgroene krui nen, en sluiten zich ineen tot een be schermend bladerdak, gedragen door zuilvormige stammen van ontzetten- den omvang. De notenzoeksters dwalen in de per ken rond, gewapend met een iangef bamboe, waaraan van boven eeb mandje zit, voorzien van een eigenaar- i dig vorkje, om de rijpe noten af te plukken en juist in het korfje te doer vallen. Zitten de vruchten hoog, dan wordt een verlengstuk aan den bam boestengel geschoven. De verschgeplukte noten worden van hun foelie ontdaan, en dan op rook- zolders blootgesteld aan den rook van langzaam voortsmeulende houtvuren, om ze in den dop te drogen. Na vier weken zijn ze droog, en als men ze iE den dop wil verkoopen, voor verzen ding gereed. Wil men ze direct naai de Europeesche markt zenden, dar worden ze geklopt en van den dop ha vrijd. Daarna worden ze dan gekalkt, door ze eenige malen achtereen in een dun vloeibare brei van versch ge bluschte kalk met zeewater te dompe len. Zoo gekalkt laat men ze weer 5 10 dagen drogen. Ze krijgen dan hun bekend wit bestoven uiterlijk en zijn "sed. beschermd tegen insecten. I De foelie wordt op groote vlakke bamboezen horden in de zon gedroogd. Na den pluk wordt ze met de vingers plat gedrukt, om den tulpvorm weg te nemen. Om aan de eischen van de Europeesche markt te voldoen, laat men haar eenigen tijd na het drogen liggen, zoodat zij haar roode kleur ver liest, en goed blank wordt. Ten slotte wordt zij in kisten ge daan en goed vastgetrapt, en is dan voor de verzending gereed. gen. Te midden van een ademlooze stilte werd de veroordeelde door den pro voost-geweldige geleid naar de straf- I plaats, aan den rand van den weg. het gelaat gekeerd naar het executiepe loton. met zijn rug tegen den vier me ters li -:>gen dijk, op de knieën, en wer den zijn oogen gcblindoekt. Nadat de ban was geopend, las de auditeur militair met luider stemme 's hofs sententie voor. Bij de woorden van den auditeur: „In naam en van do Koningin!" werden de geweren gepresenteerd. Daarna klonk: ..Veroor deelt hem tot de straffe des doods niet den kogel," en nauwelijks had de audi teur djï woorden „Fiat executie" ge sproken, of 't commando „vuur" weer klonk en getroffen door tien kagels, stortte de veroordeelde neer. De officier van gezondheid! achtte echter nog twee genadeschoten noodig, voor hij den dood durfde te constateeren. Na het défilé der troepen voor het lijk, alles met stille trom, werd het zielloos overschot weggebracht om 's middags te worden begraven. Faillissementen. Mooie stichting. De heer Coopers (Folkert Kuipers) I kwam de vorige week te Akkrum, zijn geboorteplaats en vroegere woonplaats aan uit Noord-Amerika, zijn nieuw va derland, ter bijwoning van de feeste lijke opening op 8 dezer va® zijn stich ting Coopersburg". Deze stichting bestaat uit een groot gebouw aan den Leeuwarder straat weg. In het o-eheel zijn er 22 woningen, ieder voor twee personen, alle even net en ingevolge de gezondheidseischen ingericht. Bij iedere woning is een bleekje. De bewoners, die er reeds voor zijn aa:i"f w-zen. moeten den ouder dom van 65 jaren heben bereikt en ten minste dertig jaren inwoner van de gemeente Utingeradeel (waarvan Ak krum de hoofdplaats is) zijn geweest. De bewoners, zooveel mogelijk man en vrouw, krijgen ieder een toelage van 3 wekelijks. Zij hebben de gordijnen vrij, doch moeten zeiven voor het overige zorgen. Een uitgestrekt terrein van p. m. 1 1/2 hectare bevindt zich om de stich- De eerBte parapluie. Wanneer de regenschermen zijn uit gevonden, is niet met juistheid he kond, doch reeds omstreeks 800 jaren na Christus' geboorte moet iets derge lijks bestaan hebben. Alcuin, bisschop van Tours, zond namelijk in het jaar 802 een voorwerp van dien aard ais geschenk aan bisschop Arno von Salz burg met deze boodschap: „Ik zond U Hoogwaarde een beschuttend dak, opdat bet uw eerwaardig hoofd voor den regen beschermen zal. In elk geval moet dit toestel vóór dien tijd iets nieuws, bijzonders en zeldzaams geweest zijn; anders bad men het niet eene reus van honderd- viiftig mijlen laten maken. Op het concilie te Constans, dat HusS veroordeelde (1415), kwam de Paus met een kolossale zonne- en regenscherm. BreBoi. De „Corriere dolla Sera" geeft eene beschrijving van de gevangenisstraf van Bresci, den moordenaar van ko ning Humbert. Hij heeft in Porto San Stelano, de grootste strafgevangenis Leeraar en Leerling. De Pruisische „Lehrer Zeitung meldt het zeldzaam geval, dat dezer dagen een voormalig onderwijzer bij het bereiken van zijn 90en verjaardag een gelukwensch ontving van een vroegeren leerling, die thans ook al 83 jaar oud is. Vreeseiijke vergissing Te Chapelle-Montbrandeix had de zer dagen een droevig voorval plaats. Zekere M. Simon achtervolgde met zijn geladen jachtgeweer een hond, die razend scheen te zijn. De hond had zich in het ^kreupelhout verscholen, en M. Simon, daarin eene beweging l bespeurende, gaf vuur, meenende den hond te treffen. Een vreeseiijke angst kreet weerklonk. Bevend van schrik snelde M. Simon toe, en vond een jong meisje, mej. Val leron, aan den voet van een boom lig gen. Da ongelukkige had de gansche lading in den schouder gekregen. Haar toestand schijnt hopeloos. De wanhoop van den onvrij willigen moor denaar is onbeschrijfelijk. Ean Amerikaaneoh nieuwtje Ieder oogenblik kan de overwaaiïng verwacht worden van een eigenaardig nieuwtje, uit Amerika natuurlijk. Een knap schouwburgdirecteur heeft, om aan de neigingen, die jonge moeders vertoonen mochten om naar de voor stelling te gaan, tegemoet te komen, aan zijn richting een „nursery" ver bonden. De kijklustige moeder geeft bij haar binnenkomst haai- zuigeling af en ontvangt daarvoor een bepaald nommer, dat zij bij het verlaten van den schouwburg weer tegen 't kleintje inruilt. De administratie dier kinder kamer vereischt natuurlijk buitenge wone nauwkeurigheid, daar in dit ge val een vergissing ernstige gevolgen kan hebben. Men kan gerust aanne men, dat het nieuwtje weldra door on ze voornaamste schouwburgen zal wor den overgenomen. Gevaar bestaat er niet, want hot is ondenkbaar, dat er moeders zullen gevonden worden die haar zuigelingen niet terugeischen of do kleintjes aan een eeuwig incognito zullen prijsgeven met de verklaring: „In den schouwburg vergeten!" Uitgesproken: Arnhem, 2 Mei. Fr.VV. Bonnmann, koopman, te Hees, gem. Nijmegen. Rechter-commissaris mr. H. J. van der Poel Hiddingh. Alkmaar. 2 Mei. G. Klooster, kleer maker, te Schagen. Rechter-commis saris mr. H. L. Asser. 's Hertogenbosch, 3 Mei. A. van de Laar, herbergier, aldaar. Rechter commissaris mr. Suyling. Maastricht, 3 Mei. L. Hertogs, koop man in paarden te Valkenburg. Rech ter-commissaris! mr. L. B. H. van Rijckevorsel, Opgeheven: M. P. van Maanen wed. van G. J. van Krevelen bierhuishoudster te 's Gravenhage. Geëindigd: P. Glijnis Pz. koopman te Schagen. H. J. Wormer. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Soerabaja, van Ja va naar Rotterdam, passeerde 6 Mei Gibraltar. Het stoomschip Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 5 Mei van Perim. Het stoomschip Ambon, van Amster dam naar Batavia, arriveerde 5 Mei te Padang. Het stoomschip Koningin Regentes, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 3 Mei van Padang. j Het stoomschip Madura, van Bata- via naar Amsterdam, vertrok 1 Mei van Padang. Het stoomschip Timor, van Amster dam naar Batavia, passeerde 6 Mei Quessant. Het stoomschip Flores, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 6 Mei te Marseille. Het stoomschip Myrmidon, van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 5 Mei van Marseille. Het stoomschip Maasdam, van de Holland—Amerika lijn, arriveerde 6 Mei van Rotterdam te New-York. Het dubbelschroefstoomschip Sla- I ten dam, van de Holland—Amerika- I Lijn. van New-York naar Rotterdam, passeerde 6 Mei des nam. 2 u. 15 min. Scilly. Het stoomschip Zingara, Holland— Amerika-Lijn, vertrok 2 Mei van New port News naar Rotterdam en Amster dam

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6