NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen. Dagblad in Haarlem en Omstreken. 18e Jaargang Vrijdag 10 Mei 1901. No. 5479 HAABIiElfS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN "Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 Van 15 regels 50 Cfcs.iedere regel meer 10 Cts. Buiten liet Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franoo door bet gebeele Rijk, per 8 maanden. 1.65 Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers0.02)4 Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37# Telefoonnummer der Redactie OOO. Telefoonnummer der Administratie 122. de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEËREBOOM, Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Conrantiera. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend reoht tot plaatsing van Advertonti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3ibi* Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 10 Mei bevat o.a. Nu denkt Sir Alfred Milner weer anders over den toestand, Kitche ner over den oorlog, de Chineesche schadeloosstellingParlementaire Praatjes, Verkiezingen. Jolitieb Overzicht. Ni eb ve-randerliiker dian. een mensch, ett aan die wet schijnt Sir Alfred1 M timer niet te ontkomen, indien, tenminste waar is. wat nu omtrent dezen meneer uit Kaapstad! is geseind. We weten hoe d'e man een zeer pessimistisch schrijven aan zijn reigeering te Londen gezonden heeft, waarin hij in zeer sombere kleuren den toestand teekende. En de sombere wolken zijn niet van de lucht geweest, getuige het hoofdartikel van de Times" dat we gisteren te dezer plaatse bespra ken. Maar nu, opeens, is het zoo erg w e er niet. De Standard" heeft gepoogd wat moed in te spreken door te voor spellen, den laateten, beslissenden slag, die een voor Engeland gunstig einde aan den oorlog zou maken., en nu is waarlijk de pessimistische heer Milner zelf balsem komen gie ten in d'e door hem geslagen won den. Hij moet namelijk aan een lunch Ie Kaapstad ongeveer gezegd heb ben ,,Er is geen reden voor b©- zorgdheid over den uitslag van den strijd. Verandering of verzwakking der imperiale staatkunde acht hij niet mogelijk, en hij is vast over tuigd! dat er geen gevaar bestaat oor de voortdurende vestiging der Engelschen in Zuid-Afrika. Hij ver laat Zuid-Afrika, naar hij zeide, ge ruster dan hij' zes of zelfs twse maanden geleden zou gedaan heb ben.. Sir Milner beeft zeker, een. stand je gehad over zijn bangmakerij 1" Het ,,Berl. Tageblatt" zegt, in een bespreking van de wijzigingen in het Pruisische ministerie, dat door het optreden van de nieuwe minis ters die homogeniteit, die tot dus ver in heb kabinet ontbrak, einde lijk is tot stand' gekomen. Dit is gebleken, uit bet feit, dat de heer Von BethmannHollweg. dlie aan vankelijk bestemd was om als mi nister van binnenlandsche zaken op ie treden, daarvan' moest afzien om dat hij niet op alle punten met het programma kon instemmen, dat de minister-president hem bad' voor gelegd. Hieruit blijkt dat Van Bü- low aan zijn nieuwe collega's een program heeft voorgelegd, en dat hij daarop hun volkomen instem ming vroeg. Welk een program' dat is. zal la- ter wellicht blijken, wanneer het nieuwe kabinet voor den Landdag verschijnt. Maar het „Tageblatt" weet, dat eir op dat program' twee voorname punten voorkomen, die als grond slag dienen moeten voor de recon structie van het ministerie. Dat wa ren de nieuwe ministers moeten beslist zijn voor het kamaalwet-ont- werp, en zij' moesten zich verklaren voor het vasthouden, voor nu en in de toekomst, aan. die beginselen van het handelsverdrag-systeem. Hieruit volgt, zegt het ^Tage blatt", vanzelf het derde punt, en dat is, dat. de eischen der agrariërs op het gebied dier 'graanrechten niet al te hoog zullen moeten, gesteld worden. En' als vierde punt ver neemt het blad dat afgezien is van de ontbinding van het Pruisische Huis van. Afgevaardigden. Indien deze mededleielingen juist zijn, zegt hetTageblatt", dian volgt daaruit, dat aan dit Huis van Afge vaardigden de kanaal wet niet meer zal worden voorgelegd, doch dat met alle kracht de behandeling der douanetarieven en de' hernieuwing der handelsverdragen zal worden, ter hand genomen. Inmiddels zal tijd wordlen gevo-n den om in Pruisen bij de bevol king propaganda te maken voor het kanaal-ontwerp zoo,dat men, als het mandaat van dit Huis voorbij zal zijin, tot een beter begrip van de noodzakelijkheid daarvan gekomen, .eert parlement kiezen zal, dat bo>- slist voor den aanleg der kanalen zal wezen. Het ,,Tageiblatt" vindt het eon ver blijdend verschijnsel, dat eindelijk in Pruisen eens gepoogd wordt, af gezien van, kleine verschilpunten, een homogeen kabinet te vormen en daardoor een einde' te maken aan de zonderlinge toestanden, d!i'e in de laatste jaren in het Pruisische ministerie waren waar te nemen. Buitenlandsch Nieuws. Kitchener over den. oorlog. De London Gaz." bevat een uit voerig rapport van Lord Kichener over de-krijgsverrichtingen in Z.- Afri'ka, van 23 Nov. 1900 tot einde Febr., gedateerd 8 Maart. Kitchener zegt dat hiji er voort durend1 naar gestreefd heeft, de ver dedigingsmiddelen en de pasten langs al die verbindingslijnen te ver beteren. -en de n-uttelooze garni zoensplaatsen te ontruimen, ten einde het aantal troepen dat voor de bewegelijke afdeeldngen be schikbaar is. te vergrootein-. Voor die Boeren die niet meer vechten- zijni kampen gevormd, en zoo goed mogelijk ingericht. Sedert het stelsel van opeisching toegepast is, in. December heeft men. 25.000 paarden verkregen,, en 6000 muilen gekocht. Kitchener geeft d'e volgende voor stelling van het plan door de Boe- rem voor den inval in de Kaapkolo-j nie gevormd', in het laatst van het vorige jaar „Volgens mijn inlichtingen., d'io later bevestigd zijn, zou het plan van den vijand' in algemeens trek ken d'it zijn geweestIn het laatst van 1900 moest Hertzog zich naar de Lambeirtsbaai begeven wat hij ook gedaan heeft om daar een schip op te wachten dat hem uit Europa huurlingen, geschut en ammunitie zou brengen. De Wet zijnerzijds moest, naar de Aar op rukkende, zich met Hertzog ver- eenigen en vervolgens Kaapstad aanvallen. Was deze samentrek king van Boerencommandbs in de Kaapkolonie geslaagd, dan zou Bo tha Natal binnenvallen met een troepenmacht van 3000 man, en een aanval doen op Durban." De strijdmacht waarmede De Wet in het laatst van Januari uit Dewetsdorp naar de Kaapkolonie oprukte, wordt door Kitchener op 2300 man geschat. Het rapport eindigt met een lan ge lijst van officieren en manschap pen. die zich in den laatsten lijd bijzonder onderscheiden: hebben. De Ohineeseha kwestie. Eindelijk zijn de gezanten te Pe king het eens geworden over de schadel ooss te 11 in g Volgens een Reuter-telegram uit Peking is de gebeele som, d'ie de mogendheden eischen, 450 millioen taels. Waarschijnlijk wordt hier be doeld de officieele of Haikwan tael die een waarde heeft van ongeveer 4.10, zoodat in dit geval geeischt wordt een bedrag van 1845 millioen gulden. Natuurlijk hebben zich de gezan ten er ook mee bemoeid', hoe China aan de dubbeltjes zal komen, en de heeren stellen de mogendheden eenstemmig voor de volgende bron nen van inkomsten der Chineezen aan te spreken lo. de zeerechten. Het geheele be drag der opbrengst van die rechten bedraagt jaarlijks van 50 tot 524 millioen guldenhiervan zijn on- aantastbaar 43.2 millioen galden voor de rente van buitenlandscbe leeningen 4^ millioen voor rto cn- kosfen van- heffing f 216.000 voor de universiteit en 2i millioen voor die Chineesche gezantschappen. Heel veel zal daarvan dus niet oven schieten. 2o. door verhooging echter der zeerechten tot 5% der werkelijke waarde van ingevoerde goederen, behalve opium, zou 4£ millioen tot 64 millioen gulden meer kunnen wordien ontvangen. 3o. De binnenlandsche douane rechten (Koean) zouden, wanneer zij onder het bestuur van- de zee rechten werden geplaatst. 5i tot 18 millioen gulden kunnen- opbrengen 4o. Verder zouden rechten kun nen worden geheven van- waren, die tot nog toe vrij van- rechten wer- den ingevoerd1, zooals meel, boter. kaas. kleedingstukken, alcohol, enz. D-e opbrengst dier -rechten zou van 10 millioen tot 27 millioen gulden beloop-en. Voor het geval dat de inkomsten uit deze belastingen niet voldoend mochten zijn voor de -rente en afi 73- sin.g der aan. te gane lieen-i ng stellen de gezanten, doch niet eenstemmig, nog d e - volgende belastingen voor: lo. Verhooging der invoerrechten tot 10% van de waardie, waardoor -een inkomen van 19 tot 32£ millioen gulden zou worden verkregen; 2o. Een zau-t-belasrtiing. die 7 tot 36 millioen gulden kan opbrengen 3o. Een stedelijke accijns vooi Peking, die 1 millioen kan op brengen 4o. Verhooging der rijst-tïenden; vermoedelijke, opbrengst 1.8 tot 14.5 millioen gulden 5o. Afschaffing der pensioenen aan de Mandsjoes. 6o. Beperking der militaire uit gaven. De Keizer aan Von Miqual. In den „Reichs.- und Staats an zei ger" staat het volgende schrijven van den Keizer (Koning van Prui sen) aan den afgetreden minister Von Miqu-el „Mijn waarde Staatsminister Von Mique-1 „Aan uw herhaalde verzoeken om ontslag uit uwe betrekkingen van- vice-president van het Pruisi sche Ministerie en minister van fi nanciën heb ik door Mijn besluit van heden gevolg gegeven. Met leedwezen' zie ik u uit uw ambten heengaan-, waarin gij u jegens Mij, Mijn Huis en het Vaderland zoo hoogst verdienstelijk hebt ge maakt. Wanneer het tot dusver ge. lukt is, om tegemoet te komen aan de groote en nieuwe- eischen op elk gebied van Staats zorg, dan is dat voor een- niet gering deel te danken aan u, daar gij met zaakkennis en met succes een nieuwen financice len grondislag voor den Pruisischen Staat hebt geschapen, op welks vastheid' ook voor de toekomst kan worden gerekend. Het is Mij een behoefte des harten, u voor uw trouwen en zegenrijken arbeid eri de opofferende- toewijding, waar mee gij u verantwoordelijk ambt hebt vervuld. Mijn zeer warmen dank te betuigen. Om echter uw groote ervaring en uw uitnemende kracht ook voor het vervolg voor den Staat te behouden, heb ik u als een teeken van Mijn- bijzond-u vertrouwen voor uw leven 1 c- noemd1 tot lidi van het Hoerenhuis ..Ik blijf in onveranderlijke dankbaarheid! „Uw steedis toegenegen Koning WILHELM R." Alpemeene berichten. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. Te Belfast is een afdeeling u't Middelburg aangekomen die de dis tricten Roossenekal en Totesbur. doorkruist heeft. Zij had slechts één ernstig gevecht met de Boeren, die uit de spelonken verdreven werden, waar zij zich met hun ge zinnen schuil hielden. Veel Boeren gezinnen. en een ontzaglijke hoe veelheid voorraad, an talrijke kud den werden meegenomen. De te Middelburg bijeengebrachte Boe rengezinnen tellen, dluizenden per sonen. Het wegvoeren van het vee is een krachtig middel gebbken om de Boeren tot onderwerping te brengen, want zoodoende behouden zij- hun vee. Botha en Viljoen hebben zich ver- eenigd en houden Carolina bezot. De „Times" en de ..Daily Tele graph" vernemen uit Eerste Fabric ken dat Plumer daarheen terug keerde. De „Daily Chronicle" zegt, dat mevrouw Botha naar Europa zal komenhaar gezondheid is go- schokt door het heen en weer rei zen tussqheni Kitchener en haar man. De „Standard" verneemt uit Brus sel, dat De W-el voornemens is agressief op te treden in den Vrij staat. D-e Belgische socialistische lin kerzijde heeft een vergadering gehouden, om het wetsontwerp te- treffende de overeenkomst met den Kongo-staat te bespreken. Met al gemeene stemmen werd' besloten, zich tegen- het re geer ings v o o rsfce 1 Ie verzetten. Stadsnieuws. Haarlem, 9 Mei 1901. Geslaafd voor het examen stenogra phicGroote, diploma 3e klasse, de heer C. Apeldoorn alhier. De zetter heeft ons in het artikeltje „Gemeenteraad" in ons vorig nummer een dwaasheid laten zeggen en de cor rector heeft daartegen niet gewaakt. Er staat namelijk te lezen ..Voor ju risten kan niemand minder sympathie gevoelen dan wij." Wij schreven en bedoelden: „voor juristerij" enz., wat natuurlijk geheel iets anders is. De aandachtige lezer zal trouwens zelf wel hebben opgemerkt, dat er met dien volzien iets niet in deai haak was, daar immers het betoog juist versterking van het juridisch ele ment in onzen Gemeenteraad aanbe val. Weldadigheid naar Vermogen Maandelijksch overzicht van de ver- eeniging „Weldadigheid naar Vermo gen". Boekjaar 1 November 190031 October 1901. Voor behoeftigeu werd toegestaan: Aan brood en levensmiddelen in No vember 1900 f 277.335; in December 1900 /313.2S5; in Januari 1901 f 546.70; in Fe bruari 1901 f 378.045 in Maart 1901 f 291.90'. April 1901 f 337.25. Aan brandstoffen in November 1900 48.76; in December 1900 f 195.50; in Januari 1901 f 130.64; in Februari 1901 f 194.58; in Maart 1901 f 16.10 in April 1901 f 0.—. Aan ligging- en kleedingstukken in November 1900 f 4.70; in December 1900 24.90; in Januari 1901 f 33.25; in Fe bruari 1901 f 14.15; in Maart 1901 f 5.50. in April 1901 f 0.-. Aan geld in November 1900 f 500.35i in December 1900 697.90; in Januari 1901 f 838.40; in Februari 1901 f 802.18; in Maart 1901 f 438.60; in April 1901 f 565.83. Verplegingskosten en diversen in December 1900 f 12.50; in Februari 1901 f 25; in April 1901 f 0.~ Administratiekosten in November 1900 f 83.375; in December 1900 f 104.45: in Januari 1001 f 111.05; in Februari 1901 f 140.65; in Maart 1901 f 151.87; in April 1901 f 84.45. Totaal van 1 November 1900 tot 31 April 1901; 7369.84'. Hillegom. Dinsdag en Woensdag is het kerke lijk feest gevierd ter eere van het 23- jarig pastoraat van den weleenv. heef J. C. van Grossel alhier. Dinsdag werd de jubilaris door een eercwackt l<) paard van het station gehaald, terwijl gisteren de feestelijkheid verd voort gezet. Er werd een kinder-cantate uit gevoerd, orgelbespeling had plaats, terwijl des avonds oen goed geslaagd vuurwerk de feestelijkheid besloot. Behalve dopr het plaatselijk comité voor Alg. kiesrecht alhier, is de heer Nolttog van Amsterdam ook candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer door de afd. Hillegom van het Ned. Werkl. Verbond. Velsen. Tot voorzitter van de afdeeling het „Witte Kruis" alhier is benoemd de heer Th. J. Wynoldy Daniëls, die te vens de functie van secretaris zal be- kleeden. De heer J. C. A. Weerts, die als voorzitter bedankte, is benoemd tot «ere-voorzitter der afdeeling. B. en W. hebben bepaald, dat op Dinsdag 25 Juni zal plaats hebben de verkiezing van zeven leden van den gemeenteraad en dat de stemming ge houden zaL worden op Dinsdag 9 Juli en de herstemming zoo noodig op Dins dag 16 Juli. Binnenland. Parlementaire Praatjes. De subsidiewet is afgehandeld en de eindstemming tot later aangehouden. De aangebrachte of voorgestelde wij zigingen waren meer van technïsclien dan van principieelen aard. De heer Van Gilse stelde een drietal amende menten voor die ten doel hadden om voor de onderwijzersexamens het aan tal candidaten, thans vaak overbodig groot in één enkel district, meer gelij kelijk over het land te verdeelen on dientengevolge te komen tot sneller opeenvolging van mondeling en schrif telijk examen. Er zouden in dat stelsel minstens negen commissies zijn. Een vrij langdurig debat, over de mindere Feuilleton. -3RT JAAR Naar het Engelsch VAN DOROTHY GERARD. 13) Moet heb een vroolijik of een ernstig verhaal zijn? vroeg Jad- wiga. Ol in 's Hemelsnaam, geen ernstig, riep die meerderheid) der damesdian nog Liever een sprookje. Ik heb het, zeidie Jadwiga, in mijne richting kijkend. Wij hebben juist geen sprook jes noodig, maar wij kunnen een van onze legenden nemen. Miss Middleton. zeide gisteren nog juist dat zij' geen van onze vaderlandsche legenden kende. Hier is nu een goede gelegenheid om' er haar me de bekend te maken. Laat iemand maar iets vertellen wat hij bet bes te kent, en zij lachte mij over de tafel toe, met dien onweerste-anba- ren lach, die het hart zoo plotseling weet te verwarmen en u d-'oet voe len dat gij. ondanks het groote ge zelschap, door haar niet vergeten wordt. Filko moet ophouden met sui kerstampen. zeide Jadwiga, of wij zullen er niets van kunnen booren. En daar kwamen ze, de legenden, alle verteld door de aanwezigen, beurt om beurt, ter mijner eere tooverachtige en fantastische ver halen van geesten en schijndooden, lange en korte geschiedenissen, sommige droog, andere weer met veel gloed verteld, al naarmate de persoonlijkheid van den verteller er voor geschikt was, maar alle vod poësie en vreemde verschijningen, zooals meestal legenden zijn. Toen Wladimir aan de beurt kwam, vertelde hij een geschiede nis van den verdwenen varenkruid bloesem. Dit verhaalherinner ik mij het best. hetzij door zijn bij zonderheden. hetzij door de manier, waarop Wladlimir het vertelde, want hii bewees al spoedig de bes te verteller van het gezelschap te zijn. Op het oogenblik dat hij zou beginnen en aller ooge.n op hem gevestigd waren, toonde hij in zijn element te zijn. Nadat hii de tafel had rondgeke ken om te zien of iedereen wel luis terde, en eenlgen tijd met zijn mooie groote oogen naar zijn sier lijke vingers had gekeken,, begon hij te spreken in het bewustzijn van zijne macht De geschiedenis van den ver dwenen varenkruidbloesem is wer kelijk een' zamersche geschiedenis, en ik weet niet of dit verhaal zal pakken op een oogenblik als thans, nu de lamp op tafel staat en de sneeuw op den grond ligt, maar ik zal het probeeren. Welnu, Miss Middle ton, en hij draaide zich een weinig naar mij om, U weet na tuurlijk d'at varenkruiden heden ten dage geen bloesem meer krij gen. en toch wordt verteld dat dit lange jaren, geleden gebeurde. En ziehier de reden die wij ons voor het verdwijnen denken. Vele, ve le jaren geleden bloesemden de va renkruiden bij ons, zooals zij dit elders ook deden, en hun bloesem was heel wit en mooi, even rein als het hart van een kind, of van een mensch die geen kwaad! gedaan heeft, en alleen een kind of een bij zondere goede man of vrouw mocht er naar kijken of hem plukken, want, deze bloem was slechte één nacht van het i-aar zichtbaar, en werd bewaakt door vele geesten te gen de ruwe aanraking van den mensch. In dien nacht tegen twaalf uur, opende zich de knap, en zii die dan goed en rein waren, be gaven zich alleen naar het bosch en verzamelden dien. bloesem - want tegen volslagen onschuld haddien de geesten geen macht en nadat men de bloem dan had geplukt, kon men, alleen door één wensch te uiten, de grootste rijkdommen van de wereld, verwerven, die hem daarna nooit meer konden worden ontnomen dan door iets wat hij zelf misdeed. En op ieder en 24sten Juni gebeuide het dat honderden man nen en vrouwen, die zichzelf voor beter hielden dan ze waren, zonder resultaat door de bosschen wandel den. terwijl slechts een de bloem zag. en soms zelf niet die eene, om dat hij niet rein genoeg was, en als dan de morgen aanbrak, was de bloesem verdwenen, en zou niet weer bloeien voor het volgend jaar. Jaren en jaren geleden leefde er een kleine boerenjongen, wiens moeder zoo weinig aan hem te eten kon geven, dat zij hem wegzond om die naburige ganzen te hoeden. En terwijl hij uren zat op de uit gestrekte veldien, met zijn wilgen- stok in de hand. dacht hij er dik wijls over na. wanneer hij eens genoeg te eten zou hebben en of hij altijd zijn moeders oogen rood zou zien van het. ween en dat zij 's nachts deed. en altijd haar moei lijken stap zou hooren iusschen de vuurplaat en het stapeltje hout, en haar arme, beenige handen het rad draaien van het spinnewiel. Als ik groot ben zal dit niet meer zoo zijn, zeide hij tot zichzelf. Maar het zal nog tien jaar duren eer ik groot ben. en zij zal voor dlien tijd wel sterven. En hij begon in zijn klein hoofd' alle mogelijke manieren te bedenken waarop menschen spoed'ig rijk waren geworden, maar kon er geen vindien. Op het laatst vertelde iemand hem echter de ge schiede-nis van het varenkruid dat iemand! in één uur rijk kon maken, en onmiddellijk begon er een nieu we hoop in zijn hart te ontslaan, want die roode, gezonde jongen met de groote. heldere oogen had! nooit iets kwaads gedaan aan' mensch of dier. ja wist niet eens de juiste be teeken is van kwaad. Wladimir hield even op om een .nieuw appeltaartje te vragen. Toen hij langs die tafel zag. ontwaarde hij niets anders als oplettende ge-1 zichten. Zij hadden allen de legen de vaak genoeg gehoord', maar waar. schijnlijk was zij nooit zoo boeiend verteld als Wladimir het thans deed ,en niet met zulk een gevoelvolle, klankrijke stem. In één woord, elk luisterde met een aandacht alsof de geschiedenis even nieuw voor hen was als voor mij. Met zijn jeugdige en open kinderlijke oogen. dacht ik mijt Wladimir zelf als de held van het verhaal, opgegroeid tot man, en voorzeker die gevoelige -m frissche jongen, had' even weinig kwaad ge daan als het boeren kneepje. Daarna begon hij weer. Aan het eind van do vlakte was een bosch. onmetelijk groot en donker, waard'oor enkele padlerr liepen.de grond was overdekt met varens en hoog gras, en bedolven onder ruwe takken. Daar besloot de knaap den volgenden zomer naartoe te gaan. Hij was er vroeger nooit geweest, maar hij was niet bevreesd, en zoodra hij hanig werd, dacht hij aan de roode oogen van zijn moeder en herkreeg weer zijn moed'. Eindelijk kwam de zomer, en 's nachts sloop hij uit zijn hutje en snelde naar de vlakte, want de maan was helder als die dag en ven dween in het bosch. waar het don-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1