of meerdere doeltreffendheid van het voorgestelde. Ten slotte echter, na dat oen der amendementen was aange nomen. nam de Min. de daarmede ver band houdende over. De vergadering voor het herhalings- onderwijs wenschte de heer Tydeman In plaats van 60 op 80 pet. per uur ge steld te zien (Rijks-restitutie dus 40 in plaats van 30 ets). De Min. merkte op. dat vroeger in het geheel geen vergoe ding voor herhalingsonderwijs werd gegeven: men kwam nu van nul op 60 ets Verder wilde hij niet gaan. Het amend, werd verworpen met 56 tegen 29 stemmen. Behoudens de vaststelliug van en kele overgangsbepalingen zijn hier de voornaamste resultaten van het debat genoemd. Men kwam daarna tot de motie van den heer Troelstra, luidende: ,,De Kamer, „overwegende, dat definitieve rege ling van het kiesrecht noodzakelijke voorwaarde is voor voldoende sociale wetgeving en dat daarvoor herziening der grondwettelijke bepalingen om trent het kiesrecht den weg moot ba nen, „gaat over tot de orde van den dag." Spr. bedoelde geen principieeie be handeling van het kiesrecht-vraagstuk. Hij bedoelde slechts de sociale z:jde daarvan op den voorgrond te stellen, zicli te richten tot de voorstanders van sociale hervorming. Werd de motie aangenomen, dan zou de leuze bij de verkiezingen, dat zonder grondwets herziening geen wijziging van het kies recht los van alle belastingen t-; er- krijgen is. alle democraten kunnen vereenigen. Voor de voorstanders van een democratisch kiesrecht mocht de grondwet geen belemmering zijn. En de vraag was nu alleen of grondwets herziening urgent was. Spr. ging de argumenten na door de verschillende fracties vóór en tegen de urgentie aangevoerd en betreurde dat men dit bestreed uilj vrees voor de socialisten, om niet in hun kaart te spelen. Moesten daarom de arbeiders in po- litieken zin onder curateele blijven? De wagen der sociale hervormingen moest door het paard der democratie getrokken worden; de hervormingen der laatste 4 jaren hadden juist gele den onder de zwakte der democratie in deze Kamer wat gedaan werd stond niet onder den invloed van den breeden stroom des volks. Daarom was het kiesrecht-vraagstuk urgent, ook om de gewenschte scheiding in alle partijen tusschen democraten en con servatieven tot stand te brengen. De heer Mees bepaalde zich tot een korte verklaring. Voor de derde maal (Jwong de heer Troelstra de Kamer om Zich uit te spreken over een motie, Waarvoor geen reden bestond. Spr. zou kunnen heengaan en niet stemmen. Maar hij zou liever tegen stemmen, af gescheiden van den inhoud, als pro test tegen het feit der indiening. De heer Lohman, tegen de motie ge kant, behandelde de zaak uit princi pieel oogpunt. Voor hem was kies recht niet een recht van eiken staats burger, maar moest hem dat alleen verleend worden in het algemeen be lang. Men wees op Duitschland, maar het neutraal gezag was daar sterker dan alle kiezers te zamen. Het neu traal gezag moest ook baas blijven. Vervolgens betoogde de Spr.. dat het Onjuist is het kiesrecht aan het staats- urgerschap verbonden te achten en at de eene klasse de andere niet over- eerschen mag. Algemeen kiesrecht eoogde klassen-strijd. Dien wilde Spr. juist niet. Hij betwistte dat het tegenwoordig kiesrecht verkeerd was voor het volk en bestreed de urgentie van het door den heer Troelstra ver langde. De heer Veegens ondersteunde de motie, wijl de overheersching der be zittende klasse nog te groot was, wijl onnoodig velen van het kiesrecht wa ren uitgesloten, dat aan eiken meerder jarigen staatsburger toekwam en wijl zonder algemeen kiesrecht, zonder het breken met den census voldoende so ciale hervormingen niet te bewerken waren. De heer Verhey, voorstander van Eond wetsherziening, ontkende de Istheid van de samenkoppeling van riale hervormingen daarmede en wilde niet reeds bij voorbaat zijn ver trouwen aan deze Reg. ontzeggen. Hij zou dus tegen stemmen. De hoer Bonman, vóór-stemmende, verklaarde uitdrukkelijk daarmede alleen het beginsel te aanvaarden, doch voor de urgentie niets te voelen. De heer van der Zwaag, meer bepaal delijk den heer Lohman beantwoord- dende, meende dat men op 't gebied der Her was als in een keltüer. Hier kon bet zilveren licht den grond niet bereiken. En voor hij een honderd bas gedaan had, zag hij de bloem, die straalde als een lamp in de duis ternis. Hi i baande zich een weg naar de plek waar het kruid! groei de en het volgende oogenblik hoor de 't van hem.Toen viel hij in slaap, vermoeid van het loopen, met al lerlei wenschen op zijn lippen e-n in zijn harten den volgenden mor gen. toen hi' ontwaakte, rustte hij op een fluweel bed in een paleis, en de bedienden, die om hem ge schaard' waren, vertelden hem dal hij rijker was dan iemand op de wereld. Toen hij zich hiervan ver zekerd had', was zijn eerste ge dachte aan zijn moeder. Hij wilde dadelijk weghollen om haar te ha len. maar de bedienden hielden hem terug. De rijkdom was van hem, vertelden zij. maar ook alleen vóór hemen verdween op het oogenblik dat hij trachtte iemand mee te laten deelen. Dit had hij %chter niet geweten, en toen hij het nu hoorde, zette hij zich nêer op den grond en weende, en was rn- iroostbaar. Het was juist voor mijn moeder, zeide hij. snakkend. Wat heeft het voor waarde voor sociale hervormingen geen overheen sching moet hebben van welke partij dan ook, doch alleen kan uitmaken wat recht is. wanneer iedere richting zich op politiek gebied kan doen gelden. Na repliek van den heer Troelstra werd diens motie verworpen met 65 tegen 20 stemmen. Vóór stemden de heeren Tijdens, j Tmelstra, Houwing, Beu man. Kete laar, Van Gilse, Fokker, Marchant, Schaper, Van der Zwaag, Kerdijk, Drucker, Pijnacker Hordijk, v. Kol, Schaafsma, Rink, Van Raalte, Heldt, Veegens en De Klerk. Tegen de heeren Mutsaers, Van der Borch van Verwolde, Kool, Van den Heuvel, Dobbelman, Merckelbach, Krap, Harte van Tecklenburg, Mees, Van den Berch van Heemstede, Verheij, Van Styrum, Zijlma, Hesselink van Suchtelen, Van Alphen, Van Vlijmen, Meesters, Van Bylandt (A.), Smeenge, Loeff, Pijnappel, Van Deinse, De Bie- berstein, Den Hertog, Michiels, Mackay, Schepel, Travaglino, Conrad, Goeman Borgesius, Roessingh De Waal Malefijt, Tydeman, Van de Vel de. Nolens, De Ram, Lucasse, Lohman, Bolsius, Hennequin, Brummelkamp, Van der Kun, Willinge, Van Dedem, De Ras, Van Kempen, Donncr, Van Basten Batenburg, Van Asch vau Wijck (Ede), Van Limburg Stirum, Groen van Waarder, Seret, Jansen, Thooft. Lely, Kuyper, Kolkman, De Boer, Staalman, Van Gijn, Van Ivarnebeek, Lieftinck, Van Bylandt (E.), Goekoop en de Voor zitter. Heden 10 uur de motie van Dedem over de tollen. G. Jr. Verkiezingen voor de Tweede Kamer. De Christelijk Historische partij te Ommen heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer T. M. Wentholt te den Haag, oud burgemees ter van Stad en Ambt Ommen. Door de centrale anti-revolutionaire kiesvereeniging in het hoofdkiesdis trict Kampen is tot candidaat gesteld het aftredend lid, mr. .E. baron Mac kay. In eene vergadering van de Ned. Volkspartij, af deeling Deventer, is de definitieve candidaatsteilling voor een lid der Tweede Kamer, op verzoek van eenige leden, verdaagd tot een nadere bijenkomst, om hun. gelegenheid te ge ven, aan den heer mr. H. P. Marchant nog eenige vragen te stellen. De liberale kiesvereeniging Vooruit gang te Assendelft stelde tot candidaat (district Beverwijk) den lieer J. van Loenen Martinet te Amersfoort. De liberale kiesvereeniging te Zierik- zee heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer J. A. de Bruy- ne, leeraar aan do hoogere burger school. De r.-k. kiesvereeniging te Zwolle heeft besloten de candidatuur van den heer A. van Dedem, aftr. lid, te steu nen. Te Zwolle is de heer Van Dedem dus thans de candidaat der a.-r., chr.- hist. en r.-k. De liberale kiesvereeniging te Leeu warden heeft tot voorlooplg candidaat voor de Tweede Kamer gekozen het af tredend lid, den heer H. Pyttersen. Aoad. Examens. Aan de universiteit te Amsterdam is bevorderd tot doctor in de Rechtswe tenschap op proefschrift: „Aanteeke- ningen op de Wet van 12 Februari 1901, Staatsbl. 63", de heer H. W. Groene- veld, geboreu te Wageningen. Motorbooten. Met een motorjacht, op de wed 't Kromhout te Amsterdam gebouwd voor rekening van den heer A. N. H. Bois- sevain, werd Dinsdag een proeftocht naar 't eiland Marken gehouden, die uitmuntend slaagde. De boot. voor zien van een 20 paardenkr. Daimler- motor, kon een snelheid van circa 16 kilometer per uur ontwikkelen en is tot nu toe de snelste motorb .»ot in ons land. Anarchistische bakkers. Te Amsterdam is opgericht een anar chistische broodbakkersgezellen-ver- eeniging, die zich niet kan vereenigen met de wijze, waarop de parlementai ren verbetering trachten te brengen in het lot der gezellen; de vereeniging staat onder leiding van den heer A. Thymes, lid' van de Amsterdamsclie Arbeidersmaatschappij. Afschuwelijk© vermin kin?. De werkman B. van de gasfabriek te Breda was Dinsdagmorgen werk zaam op den hoogsten gashouder. Bij den telefoonpaal stapte hij over hit hekwerk, maar door een lichte uitglij ding van zijn voet, greep hij den paai, waaraan hij zich moest vasthouden, mis en viel omlaag. Van eene ho eg- te van 34 meter plofte hij neer op het steenen plaveisel. Het gelaat en het geheele hoofd waren afschuwelijk on herkenbaar misvormd en bloed en her senen spatten op tegen den muur. De dood was onmiddellijk ingetreden en de ongelukkige heeft geen lijdei ge had. dan het oogenblik van zijn val len. Een weduwe en eene dochter blijven achter. Te Berkel kreeg Woensdagochtend da vrouw van den landbouwer De J., ioen zij een koe wilde melken, zulk een hevigen stoot van het beest, ca' zij bewusteloos neerviel en onder het naar huis dragen overleed. Het vertrok van hot Vorstelijk Echtpaar. Woensdagmorgen, toen de extra- trein voor liet paleis Het Loo gereed stond om het Koninklijk Echtpaar naar Schwerin te brengen, verlieten H. M. en Z. K. H. 't paleis en wandelden naar het perron. De Koningin was gekleed in grijs-blauw wandelcostuum en hield een bloemruiker in de hand. De Prins burgerkleeding. Beiden na men met een handdruk afscheid van den op het perron aanwezigen burge meester en den hofarts. Het gevolg, dat met dezen trein de reis mede- maakte, bestaat uit baronesse Ren- gers en de heeren Van Tuyl van Se- rooskerken en Van Suchtelen van de Haere. Sigaren voor de Krijssgevan- genen. Ecnigen tijd! geleden wei d door eeni ge fabrikanten een - sigaren ten behoeve der krijgsgevangen Boeren op St. Helena verzonden. De firma Goul- my Baar deed haar zending in een eigenaardige verpakking en voegde er blanco briefkaarten bij. De dankbaar heid der krijgsgevangenen zag men vertolkt op meer dan één dezer kaar ten; één er van was zelfs een verdien stelijk geteekende aquarel geworden, een kijkje gevénde in het kamp en voor zien van handteékeningen, waaronder van Cronjé. Kievitseieren. Gedurende den bij de wet toegelaten tijd, tot 11 Mei, zijn in Friesland, in weerwil van de veelal ongunstige weersgesteldheid, naar berekening, weinig minder dan 150,000 kievitseie ren geraapt, waarvan meer dan de helft te Leeuwarden aangevoerd en van d&ér voor verreweg het grootste gedeelte niet alleen naar tal van plaat sen in h6t binnenland maar ook naar verscheidene plaatsen van hot buiten land verzonden is. De gemiddelde prijs was 15 16 ct. per stuk, een totale op brengst dus van omstreeks 25.000. Benoemingen. Bij Kon. Besl. zijn benoemd, met in gang van 1 Juni, tot lid van het be stuur der Rijksverzekeringsbank: mr. R. Macalester Loup, hoofdredacteur van het dagblad „Het Vaderland", te 's-Gravenhage; H. W. E. Struve, in specteur van den arbeid in de derde inspectie, te 's-Gravenhage, en mr. H. P. Berdenis van Berlekom, secretaris van het hoogheemraadschap van Rijn land, te Leiden; is als voorzitter van het bestuur der Rijksverzekeringsbank aangewezen mr. R. Macalester Loup; en zijn voorts benoemd tot plaatsver vangende bestuursleden der Rijksver zekeringsbank: mr. G. A. van Hamel, hoogleeraar aan de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam; mr. J. G. Schol vinck, plaatsvervangend kantonrech ter, te Ai# sterdam, en J. W. Tideman, werktuigkundig en scheepsbouwkun dig ingenieur, te Amsterdam. Bij Kon. Besl. zijn benoemd, met in gang van 1 Juni, tot lid van dep raad van toezicht, bedoeld bij art. 18 der Ongevallenwet 1901: Ph. W. van der Sleyden, oud-minister van waterstaat, te 's-Gravenhage; mr. M. J. C. M. Kolk man, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's-Gravenhage; J. L. van Verre, agent van het ministerie van financiën, te Amsterdam; W. Ho- vy, werkgever, te Amsterdam; B. Lut- kie, werkgever, te 's-Hertogenhosch; D. W. Stork, werkgever, te Hengelo (O.); P. B. Kok werkman, lid van de Ka- mer van Arbeid voor de metaal- en houtbewerking, te Amsterdam; P. M. Verdorst, werkman, lid van de Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven, te Amsterdam, en C. Vermeer, werk man, lid van de Kamer van Arbeid voor de metaal- en houtbewerking, te Haarlem; en is als voorzitter van den raad aangewezen de heer Ph. W. van dei- Sleyden. Bij Kon. Bosl. is, met ingang van 1 Juni, benoemd tot wiskundig adviseur der Rijksverzekeringsbank, dr. J. II. Peek, wiskundig adviseur bij het we duwen- en weezenfonds voor burgerlii- ke ambtenaren, te 's-Gravenhage; Uit de Ar b eiders were id BINNENLAND. Uit Enschedé De stakende schilders besloten Dins dagmorgen, na de uitkeering, met. al gemeens stemmen het- Zondag geno men besluit om onderhandelingen met de patroons aan te knoopen, te herroe pen. De staking zal met alle kracht worden volgehouden. lü li EN LAND. Sedert 1 Mei is het internationale arbeidsbureau, dat in Bazel gevestigd is, met zijn werkzaamheden begonnen Directeur is Prof. Stephan Bauer. Da Internationale Vereeniging wordt thans gevormd door zes secties in verschil lende landen; er zullen spoedig meer afdeelingen worden opgericht. Deze secties hebben tot taak ia, eigen land de wetgeving tot bescherming van de werklieden te bevorderen, en interna tionale samenwerking op dit gebied te steunen, door het vervullen van hun plichten neergelegd in een program tegenover het arbeidsbureau. Voor zitter van de Internationale Vereeaii- ging is dr. Scherper te St. Galle. De vergadering ter constitueering van de ze vereeniging wordt 27 en 28 Septem ber in Bazel gehouden. Het arbeidsbureau begint met liet verzamelen van gegevens omtrent al wat er op het gebied van bescherming van werklieden bestaat Na 1 Octo ber zal het deze gegevens beginnen te publiceeren. Onder leiding van prof. Philippovitch gesteund door sociaal-politici van alle standen en partijen, is er een oproe ping gedaan om ook een Oostenrijk- sche afdeeling op te richten. De Belgi sch© sectie is een eigenaardigen weg ingeslagen, om de verschillende poli tieke richtingen samen te vatten. Vol gens haar statuten wordt te Brussel een comité tot bevordering van de wet geving ter bescherming van de werk lieden gevormd. Dit comité wordt ge vormd door werkende leden en door personen, die alleen sympathie betuig den. De werkende leden, tot 66 be perkt, nemen persoonlijk deel aan de werkzaamheden; elk der leden verte genwoordigt een corporatie. Van deze leden zijn er 33 clericaal, 18 liberaal, 15 socialist De hiet-werkende leden, enkele personen of vereenigingen, moe ten instemmen met de statuten van de Internationale Vereeniging. De socialistische groep in de Itali- aansche Kamer zal een wetsvoorstel indienen over vrouwen- en kinderar beid in fabrieken, mijnen, groeven en rijstvelden en winkels. Zij acht het noodig, allen arbeid van kinderen be neden de vijftien jaar te verbieden en wil bepalen, dat de kinderen tot dien leeftijd de staatsscholen en herhalings cursussen moeten bezoeken en door den Staat van kleeding, voeding en leerbehoeften voorzien worden. (De staats-kindervoeding is in Italië een van de hoofdnummers van het socia listisch program; in Milaan hadden zij het. bij gemeenteraadsbesluit, haast er door gekregen). Zij wil verder, dat, voor nachtarbeid en gevaarlijk werk, de leeftijdsgrens op twintig jaar gesteld en voor de vrouwen, van welken leeftijd ook, alle gevaarlijk en ongezond werk verbo- dan wordt. In de zes weken vóór en anderhalve maand na de bevalling, zal eene vrouw niet tot het werk toege laten mogen worden en in die periode ondersteuning genieten uit een kas, die gevormd wordt met subsidie van den staat en bijdragen van de werk gevers, die wouwen in dienst hebben. Verder, bepalingen voor den duur van den arbeid zes uur per dag voor minder-, acht uur voor meerderjari gen; een heele dag rust elke week; voor vrouwen met den middag, voor den rustdag aanvangende, zoodat zij een rusttijd van 42 uur kunnen hebben. Uitzonderingen op deze regels worden alleen voor landbouwindustrie (b. v. rijstvelden, beetwortel cultuur) die eene korte periode van intensen arbeid vor dert, toegelaten. mocht zij nooit meer bloeien op aarde. Wladimir hield' op er/. -eindigde met een soort van ontroering. Daar was een korte stilte nadat hij ge sproken had. Opeens verstoorde een stem den zoeten dlroom waarin het geselschap verkeerde. Het was Ma- lewicz die sprak Ik vind dat die jongen gek was. merkte hij op, met iets ruws in zijn stem. Iedereen keek hem verrast aan. Waarom vroegen verscheide ne d'ames in koor. Omdat hij niet deed wat hij moest doen. Of hij kon het aanzien dat zijn moeder stierf, of anders kon' hij het niet. Zoo ja, dan had hij: zijn geld1 moeten behouden, zoo niet dan had hij den eersten dag reeds het paleis in elkaar moeten laten vallen. Natuurlijk zal niemand het kunnen aanzien dlat zijn moeder sterft, begon Wladimir, maar Ma- liewicz viel hem daarop weer scherp in die rede. Waarom1 niet? zeidle hij, met een soort van starre en pralende ongevoeligheid, die hinderde. Het is alles een zaak van gewoonte, ik verzeker het u. en het hangt al- Door heel Italië zijn op verschillen de plaatsen, van Apulië in het zuiden tot aan den Gotthard-spoorweg op de Zwitsersche grens, kleinere en grootere werkstakingen aan den gang, hier en daar met ongeregeldheden. Genua wordt door eene voortduren de reeks van werkstakingen bezocht Telkens hoort men dat de algomeene werkstaking in die havenstad dreigt of uitgebroken is, berichten die dan weer worden tegengesproken. Dezer dagen gaf een Idein geschil tusschen de lossers en hunne werkgevers weer aanleiding tot zulk ontiidïg nieuws. De werkstaking onder het personeel van den St. Gotthardspoorweg neemt toe. In een conferentie met de directie hebben de werklieden hun eischen: te rugnemen van de ontslagen arbeiders en verandering van de loonsbepaling, laten vallen. Maar zij handhaven de eischen verkorting van den werkdag en geen verdere makkers ontslaan. Men kwam niet tot eenig resultaat. Het is zeer ordelijk ia Bellinzona. Er zijn troepen heen. Rechtszaken. Wreedheid gestraft. Het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht deed Dinsdag uitspraak in de strafzaak tegen den le luitenant-adju dant hij het 6e regiment infanterie, P. A. de R., die in eersten aanleg door den krijgsraad te 's-Hertogenbosch was schuldig verklaard aan het opzettelijk en wederrechtelijk dooden van een aan een ander toebehoorc.nde kat en des wege werd veroordeeld tot vijftig gul den boete of vijftig dagen hechtenis. Het Hof achtte wettig en overtui gend bewezen, dat bekl. in den avond van 15 Nov. 1900 op de binnenplaats der Havenkazerne te Geertruidenberg opzettelijk wreedaardig zonder eenige noodzakelijkheid een schaapherders- hond, dien hij onder zijne hoede had, heeft aangehitst tegen een zich aldaar bevindende kat en die kat door dien hond heeft laten aanvallen en bijten, waardoor die kat zóó gehavend is ge worden, dat het dier in stervenden toe stand is geraakt, zijnde door geen der gehoorde getuigen eenige omstandig heden aangevoerd, waardoor de aan de kat aangedane kwade behandeling kan worden geacht te zijn geweest noodzakelijk, welk feit strafbaar is in gevolge art. 254 van het Wetboek van Strafrecht. Bekl. werd te dier zake veroordeeld tot vijf en zeventig gulden boete, subsidair een en twintig dagen hechtenis, alsmede in de onkosten in eerste instantie en in hooger beroep gevallen. Sport en Wedstrijden. Wielemieuws. Major Taylor. De wedstrijden te Nantes werden Maandag door meer dan 6000 toe schouwers bijgewoond. De voornaam ste nummers waren die waar Major Taylor en Jacquelin meereden. Major reed tegen Van den Born en Gascoyne. Uitslag over 2000 M.: le manche: Gascoyne, 2e v. cL Born, 3e Major Tay lor. Tijd 4 m. 16 2/5. 2e manche, 500 M.: 1. Major Taylor, 2. Gascoyne, 3. v. d. Borne. Tijd 46 4/5 sec. 3e manche, 1000 M.: 1. Major Taylor, 1 2. v. d. Born, 3. Gascoyne. Tijd 2 min. 30 sec. Major Taylor won dus de match met 5 punten. 2e was Gascoyne met 6 en 3e Van den Bom met 7 punten. Veel ontliepen de tegenstanders elkan der dus niet. Uitslag Internationale: Jaquelin, Ferrari en Bixio. Tijd 2 m. 10 2/5 sec. Roeien. Op de aanstaande jaarlijksche Uni- versiteits roeiwedstrijd te Haarlem zal o. a. ook een nummer „Jonge Vier" geroeid worden, waaraan ook burger- vereenigingen kunnen deelnemen, be nevens een wedstrijd voor wherries, gestuurd door dames. De regeling van de wedstrijden is dit jaar in handen van de Studenten Roeivereeniging ,,Ne- reus" ta Amsterdam. Op de Dinsdagavond gehouden ver gadering van de Amst. Roei- en Zeil- vereen. de Hoop werd o.m. besloten den langen afstand-wedstrijd iji 8-riems outrigged-gieken (afst. 4500 M.) om den ..Telegraaf"-beker dit jaar op Zon dag 23 Juni a.s .te houden met even- tueele voorwedstrijden op Zaterdag 22 Juni. Verschillende- data voor roeisport feesten werden daarna vastgesteld, o. les af van die omstandigheden. Daar was een beetje verontwaar diging in de verwondering waar mede men hem aanstaarde. Dat werd gezegd door iemand, die zelf een moeder liadmet juist zoo, als de moeder uit de le gende, maar toch ©enigszins zoo Ik moet zeggen, dat ik' mij thans evenzeer verwonderde over hem, als e enigen tijd geleden over Jad- wiga. Zij was zelf klaarblijkelijk verontwaard i gd. Nou, dat is wel wat al te erg, zeide zij, met een boosheid- die haar mooi stondl. Ik vind' dïit ge nog al verschillend! over je moeder spreekt. Misschien wel, antwoordde hij onmiddellijk, haar woest in de oogen ziende, terwijl hij sprak, en misschien heb ik ook wel ver schillend jegens haar gehandeld. Ik verdedig niet mijn kinderlijk gedrag, maar handhaaf dat alleen. Onder dergelijke omstandigheden, zou ik beter1 geweien hebben hoe te handelen als ik in die plaats was geweest van- dien jongen. Het gesprek scheen onvermijde lijk te ernstig te worden voor diien avond. en. zonder de tijdige tus- schenkomst van Wladimir Wla- a. een boottocht naar Haarlem ter ge- i legenheid van de Univor6iteits-wed- i strijden. Zeilén, America-Cup. Nu de te water lating van de Ameri- kaansche jachten, die dit. jaar tegen de „Shamrock II" de „America Cup" zullen verdedigen, nog slechts een woek misschien kan duren, zijn de afnietin- gen van de „Constitution" en de ..In dependence" bekend geworden, ©b geeft zelfs de „New York Herald" eene vergelijkende teekening van den bouw der beide jachten, natuurlijk mei spe ciale vergunning der bouwmeesters.. Het verschil in de jachten is, dat „De Constitution,' die op Herreehoffwerf té Bristol (Rhode Island) naar een tce- lcening van kapt. N. G. Hcrre-slioff ge bouwd wordt, ongeveer 1 voet korter over dek is, als (io ..Independence", die te Boston volgens de teekening van B. B. Crowninshield in aanbouw is. Ver der zal de „Constitution" minder wa» teryerplaatsing hebben, zal ongeveer 20 inch wijder zijn, en niet zoo plat onder de voorsteven als de „Indenpen- dence", terwijl zij ongeveer twee hon derd vlerk, voet minder oppervlakte onder de waterlijn heeft. De stabiliteit van beide jachten acht men gelijk, doch met betrekking tot het. overhellen gelooft men dat de „Constitution" meer zeil zal kunnen velen; daarenboven is dit jacht veel lichter en sterker, dan de vorige cupwinner „Columbia", en men gelooft zeker dat zij niet alleen dit jacht in den proef wedstrijd zal siaan, maar ook alle mogelijke concurrenten. „Shamrock II" raakte Zaterdag bij den eersten proeftocht op „Southamp ton water" tusschen Nomans Fort en het „Warner" lichtschip vast op de Deau Bank en moest den vloed afwach ten om meer los te komen, waarna het jacht door sir Thomas Sipton's „Erin" naar huis gesleept word. Het bleek dat het jacht geen ernstige schade gele den had. Voetbal. Langzamerhand wordt het duide lijk dat het treurig verloop van don kampioenwedstrijd H. V. V.—Victoria niet alleen aan den scheidsrechter moet worden toegeschreven. Enkel J bladen werpen zelfs geheel de schuld op de H. V. V. Voor al het Haagsche „Dagblad" laat zich zeer ongunstig over de hou ding van deze club uit en schrijft o.m. het volgende „De wedstrijd werd gekenmerkt door zeer onverkwikkelijke inciden ten, welke den naam der ontvangend?' vereeniging geen eer aandoen..." En verder „De scheidsrechter De Meyere, te gen wien, naar wij vrij zeker verne men, reeds voor den wedstrijd door H. V. V. geprotesteerd was, trad bij zonder streng op. Met het reglement in die hand kan hem .echter onmogeli jk een verwijt gemaakt worden, hoewel iedereen zal erkennen, dat hij enk etc strafschoppen gaf, waar anderen niet gefloten zouden hebben. Het gehede seizoen is echter gebleken, hoe dik wijls en fijn-bedacht door enkele spe lers der H. V. V. gezondierd wordt 1e- gen den free kick-regel en de heer De Meyere is bekend als met gronté kalmte bijzonder streng op te letten en te straffen. „Langzamerhand leert een scheids rechter de spelers kennen, die door ongeoorloofde middelen den bal trach ten te houden of weg te werken CV dan is het geen wonder als hij, hun antecedenten kennende, hen streng op de vingers tikt. De scheidsrechte? zag zich door het ongepaste spel en gedrag van eenige spelers der H. V. V. gedwongen een viertal waarschu wingen te geven. Onder don wedstrijd werd door den Haagschen aanvoerder protest tegen den scheidsrechter aon- geteekend en wij verklaren niet te be grijpen hoe diezelfde aanvoerder na afloop den hr. deMeyere nog kon komen bedanken voor zijn scheidsrechte ren. Dit is wat ver gedreven, evenals het gedrag van het publiek nota bene het gereserveerde gedeelte a an het terrein was het luidruchtigst! dat begon te fluiten en te sissen bij elke beslissing in het nadeel der TL V. V. „Dergelijke incidenten zijn hoogst laakbaar en vooral waai- het hier op een afgesloten terrein voorviel, dus waar controle zou zijn uit te oefenen. Wij wenschen de H. V. V. geluk, dat het seizoen reeds afgeloopen is, want het zou niet te verwonderen zijn als de N. V. B., met het oog op het Zondag gebeurde, strenge maatregelen ging toepassen." dimir weet altijd het juiste woord op 't juiste oogenblik te zeggen d;e eenige instructies begon te vra gen omtrent de appels die hij ge-' schild' hadi. zou er waarschijnlijk een schaduw zijn gevallen op het goede humeur van de' aanwezigen Zood'oende was echter het gevaar in' een oogenblik voorbij en het ove rige. van den avond liep gezellig en vroolijk ten einde. Later, op mijn kamer, zeide ik tot Jadwiga een weinig boos Wat scheelde u van avond Ik heb U nog nooit zoo gezien. Ge schijnt het er op gezet te hebben dien ar men man lederen keer te beleedi- gem. Malewicz? vroeg ze lachend, Wel. ik volgde uw raad op. Weet ge wel dat gij mij gezegd hebt, dat ik hem niet altijd moest laten blij ven hopen, als ik hem niet wilde (Wordt vervolgd). mij. als ik er mijn moeder niet m kan laten deelen? Uw moeder is oud. hielden zij vol; zij stond' reeds met één voet in het graf laat haar in vrede sterven zooals zij geleefd heeft en verheug u dat de fortuin u heeft begunstigd. Maar li ij begon steeds harder te weenen en zeide dat hij een zak goudstuk ken naar haar zou gaan brengen. Doe 't. als ge dat wilt. zeiden zij. maar als go den zak opent zal er niets anders inzitten dan ven molmd hout en als ge terug zijl ge keerd naar uw paleis, zult ge mets anders vinden dan een hoop stee- nonGij zult even arm als vroeger zijn, en ook je moeder. Wat zal haar dat dan helpen? Thans is zij ten minste tevreden. Ofschoon jongen eenst niet wilde lui?' ren. begon hij toch te begrijpen da; an- neer hij zichzelf ruïneerde, hij daar mee zijn moeder niet zou helpen. Daarom begon hij zich te verheugen in zijn rijkdom en voor een oogen blik slaagde hij er inmaar toen hlij zich verzadigd had. werd hij onrustig en ontvlood hij zijn paleis om naar de hut te hollen en door hot smalle venster te zien wat zijn moeder dieed. Zij weende steeds bii het vuur of werkte droevig voort aan haar spinnewiel, maar hij had niet den moed om den klink op te lichten, want hij schaamde zich de hut binnen te treden in zijn zijden kleeren.. En eiken keer kwam hij terug, bij' zichzelf overeengekomen, dat hij al zijn weeld'e moest afleg gen en terugkeeren naar zijn ami moedertjemaar hij deed dit nooit, want hij was er reeds aan gewend in overvloed te leven en kon zich niet meer in zijn vroeger bedrijf terugdenken'. Toch, ondanks al zijn rijkdom, werd' hij bij den dag on gelukkiger. Eindelijk op een dag, toen. hij m d'e hut keek. zat zijn moeder noch biji het vuur, noch bij dt tafel. zij lag t)e bed met de handen gekruist, en twee kaarsen brandden aan haar voeteneind1. Nu vist hij dat het te laat was om terug te keeren. en zichzelf op den grond werpende, verscheurde hij zijn zijden kieereni. Toen snelde hij over de vlakte, klauterde op de hoogte, waar de plant stond', die hem zijn w.eeLdle gegeven had', en, er weer af springend), viel hij dood neer. Op hetzelfde oogenblik stortte het paleis ineen en van dat oogen blik gaf die varen geen bloesem meer. De bloem had net leven van een mensch gekost en daarom

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2