die daar zooals men. weet, eeni zeer scherpe bocht maakt, is weggeno men en aan haar verzoek om een electrisch belletje is, naar zij ver klaarde, niet voldaan. Of het ook tijd' wordt om de overwegen af te s^chaffen! Binnenland. HAAG8CHE BRIEVfN. Zoo in normale tijden de zomerva- cantie van de Tweede Kamerditmaal meer dan een vacantie zelfs een wa re verlichting is speciaal voor Haag- sche dagbladmenschen, in de tegen woordige periode is er aan verminde ring van arbeid niet te denken. Niet al leen wordt in de residentie het werk der voorbereiding van de verkiezingen voor Kamer, Staten en Raad met bij zondere warmte en opgewektheid aan gepakt. maar den Haag is nu eenmaal het politiek centrum en menig kiezer in een of anderen uithoek van ons land zou verbaasd staan kijken, indien men hem vertelde, dat de candidaat op wien hij met geestdrift zijn stem zal gaan uitbrengen, eigenlijk in den Haag is opgeworpen. Dit zou mij er bijna toe verleiden den lezer een kijkje te gun nen achter de schermen der hoogere politiek, maardan zou ik ook de namen der voornaamste acteurs niet kunnen verzwijgen cn nomina sunt odiosa! Bovendien, zelfs den journa list die geen vreemdeling is in het poli tiek Jerusalem worden nog verrassin gen bereid'. Dat men aan den oud-gou verneur-generaal van Ned. Indie, jhr. Van der VVijck, een candidatuur had aangeboden, tegenover den heer Pijn. acker Hordijk behoorde daartoe niet en evenmin was het een geheim dat de oud-landvoogd zich daartoe niet zou la ten vinden. Maar een kleine verrassing was wèl, dat een combinatie van vroe gere en actief dienende officieren in alle stilte een aanval voorbereidde op den zetel van den heer P::nacker Hor dijk. Of die aanval nu nog ondernomen zal worden of wel dat deze heeren zich zullen aansluiten bij de van conserva tieve zijde gestelde candidatuur van kapitein Pop, nog een der weinigen van het echte Heemskerk-type, staat te bezien. Voor den uitslag van verkiezingen in den I-Iaag is de houding der officieren, speciaal in het derde district, geen on- verschilliee zaak. Zij zijn voor een zeer belangrijk deel katholieken, voor de rest. enkele uitzonderingen daargela ten, liberalen. Men mag aannemen, dat een speciale militaire candidatuur, wanneer die niet een bepaalde politie ke kleur draagt, niet, veel kans van sla- gen. heeft, wijl de hier ^enoemde groe pen tot nu toe steeds gewend waren de leiding te aanvaarden van de kiesver- eenigingen waarvan zij deel uitmaken of tot welker part'i zij behooren. Intus- schen wacht men van de voorloopige besprekingen het resultaat met belang stelling af. Het zou de waarheid te kort doen in dien ik zeide, dat men hier groote be langstelling toont voor de laatste akte van het drama, waarvan het eerste be drijf in 1880 werd afgespeeld in de dui nen nabij de Laan van Meerdervoort. Ik doel op de weldra te behandelen revisie-aanvraag van De Jongh, veroor deeld wegens moord op Marius Boo- gaert. De bijzonderheden van dat dra ma staan mij nog helder voor den geest en na de terechtzitting, jaren daarna, heb ik De Jongh nog eens weer gezien in de strafgevangenis te Leeuwar den, bij een trouwens zeer vluchtig be zoek aan die inrichting waarvan zich de deuren, terecht, zeer moeilijk ope nen. En bij al het vreemde, dat in de onthullingen door ..Het Volk" gelegen is, komt mij nu weder voor den geest de besliste overtuiging van de Jongh's verdedigd- dat achter dit drama een mysterie verborgen was. Die verdedi ger, inr. Van Os. naar ik meen thans directeur eener Rotterdamsche bank instelling, sprak ri'- overtuiging uit niet alleen in zijn pleidooi, maar ook na de behandeling der zaak, in parti culiere geprekken; hij za°" in De Jongh geen moordenaar, zoo al een mede plichtige aan de ontvoering. Het zou ongetwijfeld de moeite loonen te verne men of de thans gepubliceerde bijzon derheden, in verband met.'tween hij van vroeger weet, voor hem het licht heb ben ontstoken, dat hem destijds ont- brak. Het licht maakte, speciaal het elec- trisch licht, een onderwerp van voor loopige gedachteuwisseling uit in on zen gemeenteraad, die niet in begin sel wonschte te beslissen over den bouw van gemeentewege eencr elec- trische centrale, zonder vooraf te we ten in hoeverre bij de onderhandelin- j gen der traimvegconmiissie, de quaes- tie der electrische tractie was gevor derd. Blijkbaar zal men nu in do zit ting van den Raad van Dinsdag daar omtrent eenige mededeelingen krijgen. In het vertrouwen, dat dit geschieden zou blijkbaar wist men dat reeds te voren werd uitstel van een week ge voteerd. Het schijnt wel vast te staan, dat van ernstig verzet tegen gemeen telijke exploitatie van een station voor electrische stroomlevering geen sprake is. Meer en meer heeft het systeem der eigen exploitatie steun gevonden in onzen gemeenteraad wat niet te verwonderen is na alle ellende die on ze gemeente, meer dan eenige andere, met concessies van allerlei aard heeft doorgemaakt. Ook uit het. pas ver schenen verslag der raadsafdeelingen tot onderzoek van de nieuwe ontwerp overeenkomst met de Ned. Bell. Tel. Maatsch. blijkt, dat een besliste meer derheid de zaak in eigen beheer wil nemen. Dit rapport zet zeer sterk de puntjes op de i's en vraagt waarom bij het advies van B. en W. (waarvan de meerderheid tegen Gemeentelijke telefoon-exploitatie is) het advies der commissie van fabricage ontbreekt. Was het omdat die commissie vóór gemeente-exploitatie is? Men had ook mogen vragen, waarom het advies ont brak van den directeur der gemeente werken. Was het en dit vraagt nu niet het rapport, maar de schrijver de zer regelen was het omdat diens rapport uitrekent, dat gemeentelijke exploitatie nog goedkoopep kon ge schieden dan de Ned. Bell Tel. Maatsch. aanbood? B. en W. zullen nu wel uit den hoek moeten komen en duidelijker zijn in hun beantwoording van het verslag dan in hun prae-advies. Ondanks het feit, dat het lenteweder nog beschamend koud is voor een lente die haar reputatie van „lieve'" wil ophouden, begint de pier te Sche- veningen zich reeds in een krachtige populariteit te verheugen. Voorloopig moet het druk bezoek meer worden toe geschreven aan de lust om eens „uit te waaien," waarvoor het wandelhoofd een prachtige gelegenheid aanbiedt, dan aan den zucht naar het muzikaal genot dat de pierkapel schenken kan. De hooggeroemde kunstbewondering der Hagenaars heeft trouwens in de laatste dagen weer een paar duwen gekregen: de, op zichzelf mislukte, le zing van den plotseling beroemd ge worden Vlaamschen proza-schrijver Streuvels, bracht nog geen honderd menschen bijeen, en van de voorgeno men dubbel concerten der Maatsch. „Diligentia" kan niets komen, wegens onvoldoende deelneming. 't Gaat daarmede als met de repu tatie van de lente. Geüsurpeerd! H. A. GANUS Jr. Hofoericlit. De Opper-Ceremoniemeester maakt bekend, dat hei Hof, ingevolge de Le- velen van Hare Majesteit de Koningin, den lichten rouw zal aannemen voor den tiid van acht dagen, ingaande op Dinsdag 21 Mei, wegens het overzijden van Hare Koninklijke Hoogheid me vrouw de Prinses Louise van Pruisen H. M. de Koningin heeft aan eene jonge weduwe te Bolnes 25 geschon ken om zich eene naaimachine aan te schaffen. Ongevallenwet. Do St.-Ct. bevat, een K. B., volgens welk de Ongevallenwet met 1 Juni e.k. in werking treedt. Dit beteekent geens zins dat de verzekering tegen ongeval len reeds binnen 14 dagen ingaat. Want, gelijk trouwens reeds in een slotbepaling der wet te lezen staat, treedt eerst later in werking het voor naamste artikel der wet, art. 1: „De werklieden in de na te noemen bedrij ven zijn volgens de bepalingen dezer wet verzekerd tegen geldelijke gevolgen van ongevallen, hun in verband met de uitoefening van het bedrijf overko men." Deze hoofdbepaling kan eerst in het leven treden, wanneer alle voorberei dende maatregelen zijn genomen. Daartoe was in de eerste plaats noo- dig dat de Rijksverzekeringsbank werd opgericht en haar bestuur benoemd. Dit is onlangs geschied en nu zullen vermoedelijk weldra de verdere beslui ten volgen, noodig om regeling in gang te brengen. Daartoe behoort o. a. de indeeling van de bedrijven in ge- varenklassen, waarnaar de premie wordt berekend welke de werkgevers voor de verzekering hunner werklie den zullen hebben te betalen. Bovendien kan art. 1 niet in werking treden zoolang nog een afzonderlijke I wet ontbreekt, regelende de samenst:-!-1 ling van de raden van beroep en de wijze van behandeling voor dis raden Er moet dus nog heel wat worden ver ordend alvorens de „Ongeva'lenw: t 1901" in werking kan treden. Acad. Examens. Amsterdam. Bevorderd tot arts de heeren F. W. Adrian, geb. te Amster dam; J. A. G. Kuneman, geb. te Ban- dong; C. J. v. Barneveld. -eb. te Aver- eerst, en geslaagd voor het le gedeelte, mej. T. van der Ploeg en de heeren J. de Vries en H. J. M. Boshouwers. Groningen. Het propaedeutisch-theo- logisch examen is met goed gevolg af gelegd door de heeren J. L. N. Zillin- ger Molenaar en H. G. Cannegicter Dzn. Leiden. Geslaagd voor het voorbe reidend kerkelijk examen de heer P. J. Molenaar. Utrecht. Theor. Geneesk. 2 de heeren C. van Schothorst en L. A. Bredenberg. Doet. Klass. Lett, de heer J. H. F. Bloemers. Dakloos. Langer dan 14 dagen brengt te Die ren aan den openbaren weg een uit de woning gezet huisgezin met tal van kinderen, zonder eenige bedekking, dag en nacht in de open lucht door. Een kind ligt in de wieg en de moeder is op het punt de Dierensche bevolking te vermeerderen. Prof. Korteweg. *forteweg, die zooals men weet tot hoogleeraar te Leiden is benoemd, heeft Zaterdag in een redevoering tot Amsterdamsche studenten o. a. als re denen, die hem nopen de benoeming aan te nemen, opgegeven, de betere opei atie-kamer en amphitheater te Lei den en zei o. a. ook Maar meer nog drijft me naar Lei den, de onaangename en m.i. zeeronbil lijke behandeling, hetzij in vorm, hetzij in daad, die ik eenige jaren "eleden van hoover hand moest ondervinden, toen mij werd aangekondigd, dat mij waarschijnlijk spoedig de eerste adsis- tents-betrekking. mij in 1892 toege staan, zou ontnomen worden. Ik be<n over de beweegredenen tot dit voornemen, of over de wi-ze, waarop daaruit voortkomende bezwaren zou den omgaan worden, nimmer gehoord. Niettegenstaande mijne herhaalde pro testen, en mijne hier en daar geuite verzekering, dat ik niet van zins was mij eene dergelijke behandeling te doen welgevallen, en dan dus vertrekken zou, is men blijven zwijgen. Dit zwij gen duurt nog voort-alleen is de twee maal halfjaarlijksche herbenoeming nu weer eene jaarlijksche geworden. Ik verkeer nog in 't onzekere van waar de wind gewaaid heeft. Best mo gelijk dat ik te zwaartillend was. Maar het heeft mij den schrik gezet Ik heb gedreigd mei bedoeling van uit voering. Dit spook heb ik twee jaar lang voor de deur gezien. Nu wordt mij een andei*, mooier huis geboden. Waarom zou ik in dit huis, dat voor mij een spookhuis geworden, blijven wonen? Na dit gezegd te hebben, hoop ik u spoedig te zullen kunnen mededeelen, dat ik heb aangenomen. Onder de medische studenten te Am sterdam circuleert nu een adres, waar in zij hun hooweschatten leermeester verzoeken de benoeming te Leiden ni e t aan te nemen. Verkiezingen voor de Tweede Kamer. Kielwindeweer (district Iloogezand). Mr. J. D. Veeoens. Liberale kiesvereeni- ging Vooruitgang. Ridderkerk. Mr. A. P. R. C. baron van der Borch van Verwolde (aftr.) Dc anti-rev. kiesveréenigingen in het dis trict. Zwolle. Dr. M. W. Pijnappel. Vrijzin nige kiesvereeniging Zwolle. Beemster (district Hoorn). P. B. J. Ferf. Liberale kiesvereenitring. Buiksloot (district Zaandam). K. de Boer Czn. Liberale kiesvereeniging. Brielle. Mr. G. J. Goekoop. Liberale kiesvereeniging. Delft. Mr. H. A. van der Velde (can didaat der a.r.) Roomsch-katholieke kiesvereeniging Recht eu Plicht. Leiden. A. E. van Kempen. Christ.- historisclie kiesvereeniging. Lent. Mr. Reekers, met 97 stemmen. Op den heer Bergansius was 1 stem uitgebracht. R. K. kiesvereeniging. Nijmegen. Voorl. candidaten: mr. Z. van den Berg, Gerritsen, De Koning (te Hilversum), prof. Molengraaf! en prof. Treub. Radicale kiesvereeniging Algemeen Belang. Noorddijk (kiesdistrict Iloogezand). Mr. .T. D. Veogens. Lib, kiesvereeniging. Rozendaal en Nispen (district Ber- gen-op Zoom). L. D. J. L. de Ram. Kath. kiesvereeniging. Wemcldinge (district Goes). Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. Antirev. kiesvereeniging. Curag^o, Het staat thans vast dat de minister van koloniën den Utreehtschen hoog leeraar Went. die naar Suriname geuit, een opdracht zal geven om op Curacao den toestand van land- en tuinbouw te onderzoeken. Ook de heer Havelaar, ingenieur, hoofd van het bouwdepartement in Su riname, zal tot onderzoek van de irri gatie en andere technische belangen daarheen gaan. Niet Z9er duidelijk. Bij een ingezetene van Papendrecht werd de volgende briefkaart verkeerd in de bus gestoken: Rotterdam 17 Mij Waarde broeder en zuster ik hep nog geen lijf voor Annigie kan struire ik ben niet goed van Zaterdag avond af van trage klijn Arie teunis Dirkje .heb zoo bijn hooft daar is Dokter bij ge weest ik moet zelf nog was kornilija kan u nog help dan moet u dan maar tot in Zondag houwe en komt dan naar huis Annigie Arie teunis roept maar ef naar papendregt naar keeje eui oom jan oom Henkisjes ook gaat hij gaat shool zus van keeje ook shool zegt dan dus Annigie komt niet eer wagt ik Zondag verder geddagt. A Een duur boek. Het „Nbl. v. d. Boekh." geeft het volgende verslag van de te Amsterdam gehouden verkooping van de „Biblia pauperum": Een half uurtje vóór de hoofdschotel zou worden opgedischt, hadden de vreemdelingen zich verwijderd. We dachten aan een „truc"- Zouden de heeren zich verdekt opstellen, of mis schien laten gevoelen grands seigneurs se font attendre.Noch t een. noch 't aêr. Te juister tijd keer den zij terug, en 't was opmerkelijk toen, hoe de Engelschen. die tot dus ver, zooals gebruikelijk, niet tegen el kander hadden opgeboden, ieder vol gens zijn manier hun schildwachtpost bezetten. De heer Quaritch, de sigaar voor een pijp verwisselend, keek schijnbaar onverschillig rond. Achter zijn breeden rug, leunde de heer Ghat to. den arm op tafel, gelaat ..trois quarts" gewend naar den verkooper. En de heer Ellis, ernstig bezig met het aanslijpen van zijn potlood, hief, nadat de nummers 107, 108 en 109 (Biblia pauperum. Ars moriendi, Fas ciculus temporum) bijeen voor f 5000 waren ingezet, plots het hoofd op en als verrast door het bescheiden bod, beterde bij dit kalm met „dix mille florins." Nu knetterden snel achtereen de schoten: Et cent"; de heer Quaritch: „Et cent," de heer Ellis „Et cent," ook de verkooper, telkens op een handbeweging van den heer Ghatto. „Quinze mille buit cent florins." Haas tig herleidde de heer Quaritch dit be drag in guineas. „Quinze mille neuf cent," voor mr. Ghatto. Eenige secon den stilte waarop mr. Quaritch be daard uitkwam met zijn bod van „six teen thousand florins" 16.000). De beide tegenstanders zwegen. Tot den hoogsten prijs ,in Nederland ooit voor een boek besteed, was de beer Quaritch eigenaar geworden van ver moedelijk de editio princeps der nog maar in enkele exemplaren overgeble ven Biblia Pauperum, liet schoonste monument van xylografïsche boek kunst uit het tlians 450 jaar verleden tijdperk der middeleeuwen. Het was te voorzien dat de kostbare prentbij bel aan den vreemdeling zou toegewe zen worden. En die toewijzing ge schiedde onder luid applaus van liet veilingpubliek, als blijk zijner sym pathie met den kooper, wiens vader in de auctie-Enschedé, nu 33 jaren .erug, als hoogste bieder het „Speculum hu- manae salvationis" in eigendom ver kreeg. De heer H. van Veghel te Rosen daal bevestigt ten zeerste de waar heid van hetgeen wij zooeven zei den. Sedert een jaar, zoo zegt hij, had ik eene ziekte in mijn» been en zulks werd. zoo erg, dat ik moest te bed' blijven. Met zalf gesmeerd en nog eens met andere middelen, niets mocht baten. Totdat ik op ze- INGEZONDEN MEDEDEE LINGEN. 30 cents per regel. Nieuwstijding uit Bosendaal. Van uit Rosendaal komt ons een bericht dat wij niet nalaten kun nen onze lezers mede te deelen, om te bewijzen d'at het woord, on mogelijk, een verdichtsel is en dat men met eenige volharding en goe den wil er toekomt zulks aan te toonen. De heer VEGHEL volgens portret, keren dag er ook toe overging de Pink Pillen van Dr. Williams aan te wenden. En werkelijk kan ik thans bevestigen' dat zij uitstekend gewerkt- hebben. Mijn been was op de ziekelijke plaats hard en ver toonde verschillende kleuren) en ik kan thans weder looien en mijne werkzaamheden verrichten, dank uwe wondervolle Pink Pillen. Ik gevoel mij «mlukkig zoowel voor mij ze»lve, als voor de lijdende menschheid. U. te machtigen mijne ongehoopte en onmogelijk verklaar de genezing te publiceeren. Het rheumatiek, dat veelvuldig veroorzaakt wordt door d'e koude of de vochtigheid, wordt ook nog veroorzaakt door eene oorspronke lijke of d'oor ongeval ontstane ver arming van het bloed. Deze uiterst pijnlijke ziekte heeft eene kwade invloed op den algemeenen toe stand. De eetlust en slaap verdwij nen. men verliest de krachten en de algemeene zwak te wordt zoo danig, dat men verplicht is te bed te blijven. De Pink Pillen van Dr. Williams door het bloed, te hernieu wen. geven aan het. lichaam eene nieuwe kracht terug, en doen alle ongemakken verdwijnen. Zij hande len met dezelfde werkdadigheid te gen bloedarmoede, bleekzucht, neu- rasthénie, hoofd- en maagpijnen, zinkingen ep algemeene verzwak king bij den man en bij de vrouw. Prijs fl.75 de doos: f9 per doozen. Verkrijgbaar bij .T. H. I. Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending te gen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en omstreken bijWed. W. PLAATZER v. d. HULL, Droge rijen, 28 Jansstraat. Men geve acht dat de echte Pink Pillen van Dr. Williams zich in een houten kokertje bevinden, met rooskleurig papier omwikkeld, waarop met blauwe letters gedrukl staatPilules Pink pour Personnes Pêies, du Dr. Williams. Verdei moet zich op ieder uitwendig om hulsel bevinden een wit strookje papier over de lengte der étui ge plakt waarop staatPrijsi.75 Gld de doos, 9.Gld. per 6 doozen Eenig depóthouder voor Nederland Snabilié, Steiger 27, Rotterdam. Voor de gebruikswijze raadplege men de ingeslotene Hollandsch circulaire. Sport en Wedstrijden. Paarden Kcnnemer Sportclub. De uitslag van de Zondag te Bergen gehouden paardenwedstrijden was als volgt a. Harddraverijen. O p e n i n g s p r ij s. Harddraverij 3e kl. Handicap. Afstand 1600 M. 1. Fanfare, eig. J. F. de Boer, 1650 M. 2. D. D. 1665 M., eig. A, Catz. .3 Nella, 1650 M., eig. A. de Ridder. Tot. 2.50 i ïi. Du in prijs: Harddraverij 2e kl. Handicap. Afstand 2000 M. 1. Debutant, 2000 M., eig. A. de Ko ning; 2. D. D. 2020 M., eig. A. Catz; 3. Fanfare 2025 M., eig. J. F. de Boer. Tot. f 2.50 f 87. M e i- p r ij s: Harddraverij Sshtf dicap. Afstand 3600 M. 1. Eddallah, 3660 M., eig. Stal Tri<^ 2. Sierra, 3775 M.„ eig. Stal Avanti. 3. Hirye, 3800 M„ eig. luit. H. Maimers. Tot. f 2.50 21. b. Wedrennen. P r ij s vanWimmenum, Wedre.» op de vlakke» baan. Handicap. Afstand 1800 M. 1. Billiton, eig. A. v. Hoboken v. Hoe- dekenskerke, 2. Ben, eig. G. J. A. A. ba,' ron van Heemstra. Tot. f 2.50 f 6. P r ij s van S c h o o r 1. Verkoops- wedren op de vlakke baan. Afstand 2100 M. 1. Brancaster, eig. M. D. Spijer. 2. Frisson, eig. luit. H. Meijners, 3. Hol- land ai se, eig. luit. H. Vertholen dè Salve de Bruneton. Tot, f 2.50 f 9.50. H a z 1 e w a n d-p r ij s Verkoopswed, red op de vlakke baan. Afstand 1300 M. 1. Wallington, eig. luit. G. J. A. A. baron van Heemstra. 2. Berline. eig. luit H. Meijners. Tot. 2.50 7. Verbrand epan-pr ij s. Horden* ren. Afstand 3400 M. 1. Polydorus, eig. A. v. Hoboken v. Hoedekenskeerke. 2. Heroïne, eig. luit, G. J. A. A. baron van Heemstra 3. Cher- Amour, eig. Mr. Kean. Tot. /2.50 f 8.50. De courses waren druk bezocht. On der het publiek merkten we ook vele Haarlemmers op. Rechtszaken. Ean .brandje" voor moedor- Uit Amsterdam wordt geschreven! sP°°™esmaatschappijen Wagen in den laatsten tijd over kolendiefstal. in het holle van den nacht, om drie, vier uur zeggen de opzichters sleel pen kleme dreumeseifvan 8, 9 jaar zak ken steenkool weg, 't zij uit de wag. gons, t zij uit het kolenpark bij de ma. chineloods gekan.pt. Dit heet, dat men een „brandje vooï moeder haalt." Maar moeder wordt door de jonge deugnieten in de recht zaal buiten het debat gehouden! „Had vader of moeder je gezegd, dat je kolen moést *raan stelen?" „Weineen, edelachtbare!" „Wist je moeder er niets van?" „Neen, mijnheer." „En wat zei ze toen je er mee thuis kwam?" „Niets, mijnheer." Daar hebt ge 't; moeder speelt zwij. gend de heelster. Zij ze~» niet dat da jongen moet uitgaan om kolen te ste len de slechtste onder haar mogen misschien nu en dan langs den neus weg vragen„Vindt je nog niet eens een brandje?' De in eesten zeggen niets, vragen niets, laten zich door den nood van het. gezin verleiden, het „brandje" op te stoken, en stoppen in den loop van den dag den jongen een paar cen ten in de hand. Iloevele jongens zullen, uit pure liefde voor hun moeder en niet het besef, dat zij de daad niet zal goed keuren, er 's nachts op uitgaan en de kans loopen opgepakt te worden? Dit zwijgemd toezien van ouders ep, onderwijl profiteeren van misdrijf eil wangedrag der kinderen is een kwaad, waartegen de rechter geene wapens heeft. De vorige week werd een 17jarige ko. lendief voor do rechtbank gebracht. Drie maanden gevangenisstraf werd geëischt. Het lot van den knaap is na te gaan uit deze simpele vragen en ant woorden aan het eind van iiet gerech telijk onderzoek: IIeb-je geen werk?" „Neen, mijnheer." „Versta je eeen vak?" „Neen, mijnheer." ,,IIeb-je niets geleerd?" „Neen, mijnheer." Gemengd Nieuws. Spoorwegaanvallen. In den laatsten tijd moeten aansla gen gedaan worden in de buui't van Dortmund, om de expres van Berlijn naar Keulen te doen derailleeren. Tot nu toe bleef het onderzoek vruchteloos. De directie verscherpt het toezicht. Brand in een paleis. Zaterdagmorgen, tegen elf uur, is er brand ontstaan in het paleis van den erfprins van Denemarken, te AmaJien- borg. De brand ontstond in. de werkka mer van den prins. De oorzaak moet te zoeken zijn in onvoorzichtigheid. Onweder. Op St. Emilion heeft een zwaar on weder gewoed gepaard met hagelslag en regen. De te veldie staande gewassen zijn totaal vernield, groote boomen zijn ontworteld, tal van huizen beschadigd. Do schade moet bijna een millioen francs bedragen. ster nam. daar haar oogen niet ge wend waren aan de duisternis van de kamer. Terwijl zij las, was de verslagen heid duidelijk op haar gezicht te lezen; toen reikte zij het mij stil zwijgend over. De brief was niet geschreven op brievenpapier, maar op een blad dat scheen gescheurd te zijn uit een groot notitieboek, en was gezonden uit een militair lazaret in een West-Afrikaansch kamp. 1G Juni, 185 Mijnheer Zielinski, Ik heb uw brief hier ontvangen nog juist bijtijds. Ik ben niet in staat u zelf te antwoorden, want de sabel, dio mijn rechterarm weg nam. vergunt mij niet om eon pen vast te houden. Deze woorden wor den geschreven door zuster Marie Cécile, de goede engel, die mij ver pleegt. en d'ie mijn ziel gered' heeft, zoodat ik aan God geloof, ofschoon zij mijn lichaam niet heeft kunnen redden. Ik bon gedwongen haar hand te gebruiken als werktuig om u mijn laatste waarschuwing te zenden, de waarschuwing van een 6tervende. Maar gij behoeft geen verraad te vreezen ik zal woorden gebruiken, die gij alleen verstaat. Uw brief vertelt mij dat gij uw plicht ten laatste inziet dat gij zoo moet handelen, maar stel niet uit Voor mij kan alleen een volledige ten uitvoerlegging een algeheel e be ëindiging van d/e zaak ten gevolge hebben-, maar zoolang dit nog niet gedaan is. wil ik er niet verder over spreken. Maar wees niet zwak. Op het oogenblik dat gij dit leest, zijn de lippen, die het thans uit spreken, waarschijnlijk reeds ver stijfd. Toen ik vroeger tot u sprak, kwam dit slechts uit dien moncl van» een man van die wereld, die alleen leefde voor wereldische eer zucht, maar thans is het de mond van iemand wiens oogen zijn ge opend voor de slechtheden van de- aarde. en ziin het de bevelen van I God en niet die van een niensch, welke gij te eerbiedigen hebt. Maar i k geloof dat deze woorden niet noo- dig zijn. Gii zult uw woord hou den en dit offer brengen. Dat God u beloon e cn dat gij voor mijn ziel moogt- bidden. U. Deze regels waren, geschreven door een mooie, vrouwenhand, en alleen de U op het eind was door een ander bevend neergezet, waar schijnlijk de dicieerder van den brief. Toen ik het had gelezen, keek ik Jadwiga aan, Jadwiga zag naar mij, en toen naar haar moeder, dis ons zorgelijk aanstaarde. Een mi nuut ging voorbij zonder dat iemand sprak. Ik trachtte de din gen te combineeren mijne denk beelden waren, nog niet duidelijk gerangschikt. Ik begrijp er niets van, zeide Jadwiga eindelijk, langzaam. Gij Zeker, het is duidelijk genoeg. De schrijver van den» brief is de zelfde als de man aan wien do drie brieven zijn gericht, en mevrouw Zielinska borg de brieven weer op. Maar waar komt dezo van daan Dat zal ik je vertellen. Na uws vaders dood vond ik ze. Toen ik mijn verstand weer teruggekregen had en mijne krachten wat her wonnen. was het eersite wat ik deed d'e brieven na te zoeken. Iedereen vertelde mij dat hij eek was ge>- weest. en ik deed alsof ik ze ge loofde. maar ik dacht er geen oogen blik aan. Ik was er zeker van diat er een andere uitlegging voor be stond, en ik had geen rust voor ik lederen regel had' gelezen, dien hij naliet, hopende dat iets mij een sleutel mocht geven. En ten laatste vond ik hemen juist dit was niet onder zijn brieven, maar lag tus- sohen de bladen van. een boek dat achter die planken was gevallen. Ik geloof dat dit dc reden was. dat 't niet was vernietigd, zooals al het andere. Hij had' het niet gezien, en toevallig kwam het boek mij twee maanden na zijn dood' in handen. Ik was er reeds zoo gewoon aan om de brieven na te pluizen, dat mijn oog hier direct op viel. ik las het en cons taf .eerde dat hier het geheim van zijn dood achter zat. Maar het kon slechts een sleutel genoemd worden niets kon ik er zeker uit opmaken en het vertelde mij niets anders dan dat er iets vreemds in zijn jeugd gebeurd was. en wat dit geweest is, heb ik steeds getracht te onderzoeken en ik zie nu dat ik niet ver van. de waarheid was want ik heb dikwijls aan kaarten gedacht. O ik ben. niet zoo- dom als men denkt. Daar was een trillende beweging in haar lipcen. die naar een lach zweemde. Jadwiga zat tegenover haar moe der en koek haar ernstig aan. Het geheim van zijn dood?her- haalde zij. Hoe is dit dan uit ie leggen? Mevrouw Zielinska maakte een beweging van ongeduld. Wat ben je toch onnoozel, Jadwiga! zei de zij op een schijnbaar, geërger- den toon. Het is alles klaar als de dag. Sinds ik dezen» Franschen brief heb gelezen, staat hel bij mij vast dat dc monnik, die viel door Kazimirs hand, de schrijver hier van isik ben er zeker van. Maar de man die dit d'eed was al lang te voren gestorven hij schreef hem. toch op zijn sterfbed? Hij dacht dat hot zoo zou zijn, maar hij stierf niet. Die zuster Ma rie Cecile, waarvan hij spreekt, redde zoowel zijn lichaam als ziin ziel, maar dit eerste had zij slechts gedaan voor een korten tijd. daar hij den eersten keer in de wereld terugkomefidë. zijn lichaam prijs gaf. Leest den brief nog maar eens en zeg dan of gij ook niet vindt dat dit zoo is. Zij keek mij aan alsof zij mijn oordeel wilde weten en ik knikte met mijn hoofd. Jadwiga bewoog zich onrustig op haar stoel. Maar mama, veronderstel u hebt gelijk Papa heeft zulk eem groote fout begaan. dan ver klaart dit nog niet het einde. Welke strijd' ken er nog ontstaan tusschen hem en den Pranschman., indien hij geboet heeft voor zijn zwakheid,? Maar hij heeft er niet voor ge boet, riep mevrouw Zielinska uit, op een luiden toon, die geleek op een kreet van triumph en de beide armen van haar stoei grijpend, boog zij zoover voorover, dat ik dacht dat zij zou vallen. Zoo staande zij haar dochter strak in de oogen. Jadwiga keek haar wild en ver schrikt aan. Vertellen al deze brieven niet dat hij een bedelaar zou zijn» als hij het geid teruggaf, dat hij Ludniki zou moeten verkoopen En werd hij bedelaar? Is Ludniki verkocht? Denk eens aan, gedurende al deze jaren hebben wij geen erfenis ge kregen geen geld is tot ons geko men. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2