IS DIE VERBETERING DIE MEN ZAL KRIJGENOFFER WAARD? Aan de hand van een platte grond der gemeente zette spreker het plan uiteen. De heer Rethaan Macaré wees aller eerst op de mogelijkheid, dat tenge volge der verkiezingen minister Lely in Juni genoodzaakt zou zijn zijn portefeuille neer te leg gen. Het dagelijksch bestuur heeft daar om ook gemeend, dat er spoed achter de zaak moest worden "ezet en h:: de heeren Leijh en Micliielse advies in gewonnen. Deze heeren wezen er op, Jat 't plan, zooals het ontworpen was niet in alle deele de bezwaren onder ving. Zij wezen er bv. terecht op. dat de communicatie bij den Harmenjans- weg niet aan de te stellen eischen vol deed. Van hunne zijde werd dus aan gedrongen op een tunnel, en het ad vies, dat het plan op yele muiten aan vulling en verbetering eisclit, is krach tig ondersteund door de commissie van bijstand en de wethouder van openba re werken. Ook een onbelem merde doorgang van de Friesche Var kenmarkt naar de Noordzijde van het Spaarne is noodzakelijk. Een ander punt, waarop de beeren de aandacht gevestigd hebben is de Ziihveg; de spoorweg-overweg aldaar moet even eens worden verbeterd, opdat men over eenige jaren niet zal moeten worste len met bezwaren nu bv. aan Kruisweg en Jansweg. Een niet min der beiansriik punt is de toestand aan bet einde van de Brouwersvaart. Van daar dat men ook daar een onderdoor gang wenscht Dit zijn hoofdpunten, waarop de commissie en B. en W. gewezen hebben. De maatschappij is bereid daaraan tegemoet te komen, en zoo ds het tegenwoordige plan met aan vullingen. bij den Raad1 ingediend'. Dit plan werd dioor spreker nu ge heel voorgelezen en hier en daar nog nader toegelicht. Wat betreft de gronden die de spoorweg-maatschappij vraagt, de heetr Macaré noemde dit gronden, waar de gemeente eigenlijk niet veel aan heeft. De' H. S. M. vraagt ook het ter- trein tusschen de werkplaatsen en de nieuwe gevangenis. De som diie in zijn geheel betaald moet worden, zal dus bedragen een kleine vier ton. De spoorweghaven aan het Spaarne in uitzicht gesteld', kan van groot belang zijn voor de maat- t scbappii en de gemeente. Dit is echter nog onzeker, doch mocht het er toe komen, dan zou dit zeer ze ker van groot belang voor beide zijn en Haarlem daardoor in bui tengewone roede conditie komen. Resumeerend wees spreker nu op de bezwaren die ook aan dit plan kleven. In de eerste plaats liet. nadeel der ontsiering, doch dit heeft in- derdaad- niet veel te betee ken e n. Om dit te betoogen ging de heer Macaré het geheele ontwerp na, er telkens op wijzend, dat op de punten, waar men ontsiering vrees de, dit bezwaar niet veel tellen zou. En wat het ontworpen station zelve betreft, in aanmerking genomen die werken, reeds door de maatschap pij uitgevoerd, kan men er van ver zekerd' zijn dat dit een goed! aan zien zal hebben, terwijl ook de in wendige inrichting zeer praktisch en voldoende aan de eischen dies tijcis belooft te worden. Kan dus het bezwaar der ontsie ring vrijwel denkbeeldig genoemd word'en, greater is het bezwaar op financieel gebied'. Inderdaad is het FINANCIEEL OFFER dat van Haarlem gevraagd wordt, zeer groot. Toch meent de hr. Macaré dat in het wel overwogen belang van de gemeente mee zal brengen zich het offer te getroosten. Er is nog geen enkel plan ged weest, zoo goedkoop als dit. Men zal nu krijgen niet enkel dtoorgan- gen aan Harmenjansweg. Kruis en Jansweg, doch ook bij andere overwegen. Men zal krijgen een naar de nieuwste eischen des tijds ingericht spoorweg- en góedören- Btaiion. vrij verkeer tusschen Noord- en Zuid-Haarlem, wegne ming van het gevaar van menscheai- ïevens aan het huidige station en J>ij de overwegen. Van groote r belang nog zal zijn de verlevendiging van het scheepvaartverkeer en de daarbij to verwachten bloei van het marktverkeer. Wanneer dit plan nu niet worcUb aangenomen dan kan het gebeuren, dat ei' later plannen komen d'io nog veel duurder zijn. En ook zou het kunnen wezen., dat ten slot te de Hollandsche Spoor Haarlem afsneed van het groote verkeer door een lijn door de Haarlemmermeer, wat voor de ge meente een onberekenbare ramp zou zijn. Eni wanneer m'cn nu d'eze geva- ren overwegend d'e groote onnoe- melijkovoordeelen aan den anderen kant in het licht stelt, dan -moet men volgens spreker 't cogen- blik van thans niet ongebruikt la ten voorbijgaan, want een derge lijk gunstig moment zal zich nooit weer voordoen. En spreker hoopt dan ook dat het in de a. s. raadszit ting niet zal ontbreken aan. man nen. die de -energie zullen hebben, hun stem aan de plannen te geven, waarmede ze niet alleen den dank van het tegenwoordig maar ook van het nageslacht zullen jnoogsten. De rede werd langdurig en zeer luide loegejuicht. Van de gedegenheid om inlichtin gen te vragen maakte in de aller eerste plaats gebruik, de heer De Braai, die vroeg hoe de inleider dacht over het bezwaar dat verschil lende industrieelen hebben ge maakt omtrent de plaats van het goedere n statd on De heer Raas vroeg of de ge meenten Hiilegom, Den- Haaer. Delft en Schiedam ook 35% hebben bij gedragen en noemde den last. die op Haarlem's burgers wordt gelegd, onbillijk en drukkend. De sprekers beantwoordend, be toogde de heer Rethaan Maca ré dat de bezwaren, omtrent het nieuwe goederensta.tion van niet' veel beteekenis zijn. De reden waar om de H. S. M. de plaats van haar goederenstation gekozen heeft aan de zuidzijde is eenvoudig omdat el ders geen voldoende terrein is voor rangeeren. noodig bij een goederen- station. De eenige bruikbare plaats is, waar het goederen&tati-on is ont worpen. En waar daar bovendien een waterweg -en flinke verkeers weg- is. daar zal men mogelijk krij gen schuiten van de maatschappij om de industrie behulpzaam te zijn. Wat het bezwaar van den heer Raas betreft, die wees op andere gemeenten, de heer Macaré stelde daar tegenover dat zic-h in andeore gemeenten geen moeilijkheden heb ben voorgedaan zóó °root als hier. Bovendien is de. vraag of niet de noodzakelijkheid Haarlem' dwingt zich los te wringen van de knellen de band- die het nu reeds zoo lang in haar ontwikkeling belemmert. Of het- billiik of onbillijk is, dat men zooveel most bijdragen, dit is een kwestie waarover thans niet. valt te redeneeren. Daarmede, is de bloei der gemeente- niet bevorderd. Men moet nu aannemen, want d'e tijd is ni-et te overzien dat er een zoo gunstig oogenbli'k weer zal aan breken. (Applaus.) De heer Timmer sloot hierna de vergadering met een woord van dank aan den heer Macaré. De historische gang van zaken, heeft ge leerd, dat de geest van angst em vrees en- de zucht van- uitstellen en verschuiven steeds te machtig is ge weest, zei hij. En waar nu dó ge acht e inleid'er. minister Lely heeft genoemd een kordaat minister, daar hoopte Dr. Timmer, dat. d'e gemeen teraad zou ziin een kordate gemeen teraad. opd'at met den minister een kordaat werk tot stand zou komen. Alhier heeft zich eene yoorloopige commissie gevormd tot oprichting van een .Sporteebouw voor Haarlem en Omstreken," bestaande uit mevrouw Van do PollPrevinaire en de heeren Jhr. Chv van de Poll., mr. J. Lieftinck (alhier), C. J. Posthuma en L. B. Koolhoven. Het plan is een doelmatig houten ee- bouwtje met kleedkamers.,conversatie- kamer enz. op te richten bij de terrei nen waar nu de ,,Haa.rIemsche Dames Hockey Club," de Hockey-club voor Haarlem en omstreken en de HaarL Cricket Club Rood en Wit" hun speel terrein gekozen hebben. Het benoo- digde kapitaal bedraagt f 3500, ver deeld in 140 aandeelen van f 25. fiesmstedo. De verkiezing van drie leden van den gemeenteraad zal alhier plaats hebben op Donderdag 4 Juli a.s.; de stemming, zoo noodi" op Donderdag 11 Juli d. a. v. Het voormalig café-restaurant „Bloemoord" aan den Binnewecr met daarnaast gelegen tentoonstellingsge bouw, wordt ingericht voor Pension. Binnenland. Parlementaire Praatjes. De Eerste Kamer heeft gisterenavond in een korte bijeenkomst haai' werk zaamheden hervat. De volgende zit ting heeft Donderdag plaats. Uit Schwsrin. De heer Van Groningen, de nood lottig verwonde verslaggever van de Telegraaf schrijft uit Schwerin aan zijn blad: Waar ik mij ook over te beklagen moge hebben; echter niet over gebrek aan belangstelling. Er gaat geen dag voorbij, of ik ontvang uit het lieve va derland en ook uit Duitschland een half dozijn brieven en briefkaarten. Een enkele dag werd zelfs het getal van 15 bereikt. Die blijken van sympa thie zijn mij buitengewoon aangenaam. Slechts enkele natuurlijk kan ik hier mededeelen, maar daartoe acht ik mij dan ook verplicht. Namens de vereeniging „de Amster- damsche Pers" ontving ik deze, week een buitengewoon hartelijk schrijven, door het geheele bestuur onderteekend, met vriendelijke woorden van sympa thie en troost. Door bemiddeling van een collega te Schwerin zoude genoem de vereeniging mij voorts bloemen doen toekomen, terwijl eindelijk een „klein reukoffer" mij nog te zijner tijd zou be reiken. Zeker een vriendelijke trits van sympatbiebewijzen. En nu Zon dagmorgen zijn juist de bloemen ge komen. Een forsche bouguet van ma- réchai Niel en la France rozen, leliën der dalen, margueritcn en leer groen. Een wonderschoon© versiering van mijn kamer, mij heden des te aangena- mer, omdat het weder wel niet zal toe laten, dat mijn oppassers nu" in den heerlijken tuin dragen, waar ik in de laatste dagen den ganschen middag, gekoesterd door een voorzomer-zonne tje, mocht doorbrengen. Mijn hartelijke innige dank z»; hier dei' vereeniging „de Amsterdamsche Pers" en haar sympathiek bestuur ge bracht. Deze week werd ik op een middag, terwijl ik in den tuin op mijn zieken stoel lag, nog getroffen door een aller liefste attentie. De postpakketwagen hield stil, een paar pakjes werden er uitgedragen en mij gebracht: het eene een doos van een Blumenhancllung uit Kiel. Er lag een tuil tusschen rozen en met een breed oranjelint, „een bewijs van sympathie van eeno Hollandsche, ook in den vreemde." De vriendelijke geefster, die ik ge lukkig mijn dank kon betuigen, omdat haar kaartje bii haar bloemengroet was gevoegd, heeft wè.l een fijn voe lend liart, dat zij als Hollandsche vrouw in den vreemde een gewond landgenoot, in hetzelfde vreemde land neerliggend, een tuil rozen als zoete troosters toezendt, saamgevoegd door een lint in de kleur, die het symbool is van vereeniging van allen van Ne- derlandechen bodem, dio niet binnen de eigen landpalen zijn. Een aardig blijk van sympathie kwam mij van ochtend wekken, uit mijn gelukkig nu voor het eerst verkvvilikenden slaap; een brief met vrouwenhand geschreven, vol vrien delijke woorden van troost en harte lijkheid en hoop, woorden die de schrijfster reeds lang had willen uit spreken namens vele lezeressen en le zers van De Telegraaf, gelijk zij in de onderteekening zegt-. Den naam der schrijfster ken ik niet, persoonlijk kon ik haar dus niet bedanken, gelijk ik het voorrecht had reeds zoo vele mij ook van name onbekende lezeressen en lezers van ons blad te doen, moge haar nu hierdoor de medeüeeling geworden, dat. haai' schrijven mij bijzonder trof. Waarlijk ik heb van daag mij niet te beklagen; om mij heen heb ik nu weer bekende gezichten uit Holland, naast mij de bewijzen van sympathie van velen tot wis ik mij zeer aangetrok ken gevoel om hun zoo gevoelvolle sympathie. En aan mijn collega's in Amsterdam, mijn hartelijke, zeer hartelijke dank voor hun heerlijke opfleuring van mijn ziekenkamer. Zooeven bracht mij een eerwaard grijsaard, mijn landgenoot dr. Rui tenschild, predikant te Utrecht, met zijne echtgenoote een bezoek. Zii wil den Schwerin niet verlaten zonder mij de hand gedrukt te hebben; slechts be treurden zij het, dat wegens den Zon dag, er in de bloemenwinkels geen bloe men waren te bekomen; zoo gaarne hadden zij nu een tuil gebracht Nadat mijn vriendelijke bezoekers met groote belangstelling naar het mij overkomen ongeluk hadden geïnfor meerd en hun deelneming hadden be tuigd, spraken wij over de roeping dei- pers en over de vele punten van over eenkomst van het ambt eens predikers en der journalisten. Op dezen Zondag morgen bracht ik zoo een gelukkig en versterkend half uur door. Prof. Korteweg. Naar het N. v. d. D. verneemt, heeft prof. dr. J. A. Korteweg, Maandag zijn benoeming als hoog- leeraajr te Leiden definitief aange nomen. Pro tea tmea tl ng. Men schrijft ons uit Amsterdam Daar is een groote part" in den lande, die het zeer diep betreurt, dat onze Regeering niet verder is gegaan met haar interventie-politiek in zake den heilloozen oorlog in Zuid-Afrika, ten bate onzer stamverwanten in de allereerste plaats, maar in het belang onzer nationale eer in de tweede. Dat bleek Maandagavond in de groote zaal van het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam, die geheel gevuld was met menschen, mannen en vrou wen uit alle lagen der maatschappij,; maar voornamelijk uit de gegoede bur gerklasse. En hieraan juist ontleende de bijeenkomst haar sterk sprekend, bijzonder karakter. Op het podium, voor het orgel, hadden plaats geno men zangers en zangeressen van de „Nationale Zangschool en Zangveree- niging" en het muziekkorps ..Oranje garde", die hunne welwillende mede werking hadden toegezegd. In het midden van de zaal, ter lin kerzijde, was nog een podium opge richt voor de sprekers, het comité, de stenografen, de pers en eenige bijzon dere genoodigden. Van de galerij hin gen verschillende vlaggen neer, waar onder de Transvaalsche en Vrijstaat- sche. Mr. Verkouteren, die presideerde constateerde met vreugde lioevelen, ja zelfs zuigelingen, waren opgekomen om te protesteeren. Hij betoogde, dat de vergadering een succes moest zijn; daarom mocht ook geen wanklank ge hoord worden, noch hier, noch buiten de zaal. Anders zouden de critici die deze meeting hebben tegengewerkt ge lijk hebben. Met daverend applaus hechtte de vergadering haar goedkeuring aan het 'voorstel de .volgende twee telegram men af te zenden le. Aan Staatspresident Kruger te Hilversum. Duizenden Nederlanders in het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam vergaderd, protesteeren met kracht tegen Engeland's wijze van oorlogvoeren en brengen warme hulde aan president Kruger en zijne dappe re Boeren. 2e. Aan Dr. Muller, cons.-gen. van Oranje-VrijstaatDuizenden Neder landers in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam vergaderd, brengen hun warme hulde aan de dappere Vrijsta^ ters, die zulk een schoon voorbeeld hebben gegeven van trouw aan het ge geven woord. De eerste "s de heer J. H. Jan- son Jr.. een niet erroote, schrale figuur; een dor, dichtbegroeid gelaat, met oogen die schuilgaan achter een bril. Hij las zijn rede voor uit een cahier od den toon van een voorzanger. Toch was het zoo tragisch hem te hooren vertellen van zijn schoon bergland, dat verwoest en platgetrapt neerligt, van zijn vrouw en kinderen, zijn fami lie en kennissen van ziin huis dat in brand was gestoken. Spr. staafde verschillende beschul digingen aan het adres der Engel- sche-n. Zelf zag hij op het slagveld te Dundee de kisten dum-dum-kogels; zelf heeft hij bij Modderspruit mis bruik zien maken van de witte vlag. Hij zag zonder geldige reden 6&ne am bulance bij Bothas pas «evangen ne men, en woonde het bij dat de Engel- schau te Lijdenbur"- hunne kanonnen plaatsten om de kerk, waarin de vrou wen en kinderen waren achtergeble ven, opdat de Boeren niet zouden durven schieten. Alle wetten zijn met de voeten getreden. Gij, zegt spr. tot de vergadering moogt niet rusten voor r i j onze vrouwen en kinderen ge red hebt. Zij worden door Engeland; gebruikt als krijgsmateriaal. Zoo ging het voort. Toch. niettegen staande de kalme, afgemeten, haast vervelend sobere stem, waarmede spr. de schreeuwendste dingen verhaalde, electriseerde b;: zijn gehoor. Telkens brak een storm van verontwaardiging los. zich uitend in een onbedwingbaar applaus. Zoo bijv. toen spr. een brief voorlas van een jongen man, die te Graspan stierf, nadat hij aan - ^aarden der Engelschen vastgebonden, was meege voerd -»• zoodat hij een bloedspuwing kreeg. Spr. eindigde met de verzeke ring dat de Boeren nooit zullen toe geven. Groote onverzettelijkheid sprak er, toen hij dit zeide, uit houding, stem en gebaar. De tweede spr. was de heer G. C. Duplessis, een Kapenaar, een korte krachtige fisnur. met frisch, rood bruin gezicht. Zoo oppervlakkig be schouwd had hij iets jeugdigs en vroo- lijks, maar de oogen achter de lorgnet stonden somber te staren, en on het voorhoofd was gegroefd een harde lijn. Hij is zijn stamverwanten te hulp geneld, en Engeland wreekte zich met het letterlijk vermoorden van zijn vrouw en kinderen, die zij van gebrek en ellende lieten omkomen. Hij sprak voor de vuist, in zijn prettig rond Afri- kaanscli. Spr. wees er op, dat de ge heele wereld verontwaardigd was over den moord op den Duitschen gezant in China, maar nu wordt geen kracht dadige hulp verleend, niet gewroken. Begrijpt gij niet. dat door stil te zitten broedermoord en zelfmoord pleert? Wij vragen geen daad van in terventie, of om tegen uwe regeering op te staan, maar protesteer en maak een einde aan deze gruwelen, die ge schieden aan onze vrouwen en kin deren. Onze mannen zullen hetwelmet Engelandafspe- len. Als de vrouwen en kinderen uit de kampen verlost worden, zal de oor log spoedig in ons voordeel beslist zijn. Deze spr. brengt zijn gehoor nog meer onder den invloed dan de vori ge. Hoewel geheel zonder aanteeke- ningen sprekend loopt zijn rede goed, en is voortdurend gekruid met kwink slagen, of ironische opmerkingen. Maar het tragische komt boven, en er siddert woede in zijn stem als hij spreekt, over het beulswerk aan zijn familie bedreven. In de korte pauze deelde de beer An- driessen, lid van het comité, mede, dat de T elegraaf meer dan 100.000 handteekeningen van sympathie heeft ontvangen met de door haar op touw gezette beweging. Mogen de hier aanwezige Zuid-Afri kaners ze beschouwen als vriendelij ke groeten, warme handdrukken van Nederland. De heer B o e r s m a, een Hollandsch Tranvaler. groote man in de kracht van zijn leven, schetste den helden moed der Boerenvrouwen en mannen en sprak van de beestachtige mishan delingen, waaraan de eerste blootston den. En toch houden zü niet op bij alle gelegenheden den moed bij echt- genooten en broeders aan te wakkeren. Ten slotte behandelde spr. de procla matie die De Wet en Steyn uitgaven op 14 Jan. 1.1., toen zij de Oranjerivier naar de Kaapkolonie overtrokken. Hii stipte aan, dat het hun niet te doen was om opstand te wekken, maar al leen om de Engelschen te tuchtigen, voor hetgeen ze in eigen republieken hadden gedaan. In de proclamatie werd gezegd„Wij vragen niets van u broeders, van de geheele beschaafde wereld, dan om een einde te maken aan dc onbeschaafde wijze van oorlog voeren door Engeland. En in die rich ting kan ook in Nederland geijverd worden." Toen kwam de heer Coetzee op den katheder. Een echt Boeren-type, zoo iets van Joubert; een donker, baardig gelaat, met gitzwarte, onverzettelijke oogen. IIartstcchte1!M- in felle tegen stelling met al zijn voorgangers viel hij uit tegen de Engelsche beulen. In zijn taal was passie. Daardoor leek hij welsprekender dan een zijner voor gangers. Hij verhaalde o. a. lioe hij een vrouw bezocht, die met haar twee dochters uithuis werd gejaagd zonder eenige dekkin«- en die haar kinderen moest verdedigen tegen ruwheden. Dat alles wordt gedaan in naam der beschaving. Maar als dit beschaving is, dan behoede God ons voor bescha ving. De dag is nabil dat de Transvaalsche en Vriistaatsche vlaen aan elkaar worden gehecht, boven een vrij land. God slaapt niet. God is wakker. Ik twijfel niet aan het einde. Al blijven er ook maar 10 man over, dan zullen zij toch leven onder onze eigen, vrije vlag. Ten slotte spraken nog de heer Ro vers, bekend en bemind ijveraar voor Volksweerbaarheid en voor de Boeren, en mr. Verkouteren, die toelichtte waarom men meende dat onze regee ring te kort was geschoten in haar plicht D&t was neergelegd in de vol gende motie, die staande en met hoed- gewuif werd aangenomen. De Vergadering, Overtuigd dat Engeland, zonder eeni- gen s-ronti van recht den oorlog in Z. Afrika aan de Boeren heeft opgedron gen, Verontwaardigd over de wijze waar op van Engelsche zij die die oorlog wordt gevoerd, Overtuigd, dat al dat onrecht toch niet tot het beoogde doel kan leiden, Dankbaar voor hetgeen Regeering en Staten-Generaai van Nederland ten behoeve van de stamverwante broeders in Afrika hebben gedaan, maar over tuigd, dat nog veel meer gedaan had kunnen en moeten worden. Protesteert met de meest mogelijke kracht: tegen het misha.ndelen en uit hongeren van vrouwen en kinderen; het onthouden van geneeskundige hulp aan de Boeren, het deporteeren van krijgsgevangenen, het vernielen en rooven van private eigendommen, het verwoesten van Dullstroom en an dere plaatsen, het weigeren van kwar tier, het wapenen van naturellen en tegen de vele andere stelselmatige schendingen van het oorlogsrecht, waaraan Engeland zich heeft schul dig gemaakt. Betreurt het ,dat de Nederlandsche Regeering niet reeds dadelijk na het uitbreken van den oorlog eene onzij digheidsverklaring en een verbod van uitvoer, van paarden en krijgsbehoef ten heeft uitgevaardigd, dat zij niet, zoowel bij Engeland als bij de andere mogendheden, heeft ge protesteerd tegen de schending door Engeland van de Conventie van Genè- ve en van de bepalingen der Haagsche Conferentie, en dat de leden der Sta ten-Generaai zich niet bij adres tot de leden der vertegenwoordigende licha men van de andere Staten, en speciaal tot die van het Engelsche Parlement, hebben gewend. Geeft den wensch te kennen, dat de Nederlandsche Regeering, vooralsnog, gebruik makende van het recht, haar door de Haagsche Conferentie toege kend, bij Engeland de noodige stappen zal doen, opdat de vrede in Zuid-Afri ka worde hersteld, met behoud van de volkomen onafhankelijkheid der bei de republieken. Tusschen de verschillende redevoe ringen was het Transvaalsche en Vrij- staatsche volkslied gezongen en ge speeld, dat mede met groote ontroe ring werd aangehoord. Uitgevoerd was bovendien het „Gevloekt zij den oor log!" ontworpen ter gelegenheid der vereeniging van het Vrede-congres te 's Gravenhage 1899. Men scheidde met het Wilhelmus op de lippen. Uit Deventer meldt men Een loodgieterskneclit. die Zaterdag op het dak der R.-K. kerk aan het werk was, is, vermoedelijk door een misstap op zijn ladder, van een hoogte van on geveer 30 meter in den tuin van de pastorie gevallen. Hij was onmiddellijk dood. Letteren en Kunst. Delftsch Aardewerk, Men schrijft uit Middelburg aan de „N. R. Ct.": Zooals wij reeds meldden, wordt van 20 tot 28 dezer door de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenver keer een tentoonstelling gehouden van de collectie aardewerk des heeren J. A. Frederiks alhier. De tentoonstelling wordt heden Maandag middag geopend. Wij waren in de gelegenheid gesteld van te voren in de Statenzaal aan de Groenmarkt een kijkje te ne men, waarbij de eigenaar van bet uit gestalde de beleefdheid had ons inlich tingen te geven. De heer Frederiks deelde ons mede hoe hij in het bezit was gekomen van deze verzameling oud-vaderiandsche kunstproducten. Hij is hier ongeveer twintig jaar geleden mede begonnen; in dien tijd was 't oud-Delftsch aarde werk nog niet in tel en kon men ge makkelijk voor enkele guldens stuk ken aankoopen, die tegenwoordig met het honderdvoudlee betaald worden. Vooral op het platteland gelukte het hem zijn collectie belangrijk uit te brei den. Eenmaal werden zelfs uit de mest vaalt te Vlissingen enkele ongeschon den stukken gehaald, die even te voren door een ingezetene als doelloos en waardeloos waren weggeworpen. Onder het geëxposeerde mogen in de eerste plaats wel genoemd worden de onderscheidene soorten Dotten, bekers en vooral borden en schotels van uit- oenloopende grootte, verder tal van fruit-, dessert- en andere schalen, ver schillende vazen, tabakspot, melkkan netje, een theebusje met versieringen op zwarten grond, een spaarpot, fraai beschilderd, een haringschaaltje en verder tal van opschikjes. Ook zijn eenige z.g. bliksemborden aanwezig, terwijl een collectie muiltjes in een glazen kast is uitgestald. Een surprise- pot, waarin zich tal van grootere en kleinere gaatjes bevinden, hoort tot de rariteiten. Van de buitenplaats Trompenberg, eertijds onder Amsterdam gelegen, is de fraaie wandversiering, terwijl liet den eigenaar gelukt is hiervan de oor spronkelijke teekening te verkrijgen, welke daarnaast een plaats heeft gekre gen. Wetenschap. De Poolster. De Poolster, behoort naar thans ge bleken is, tot de merkwaardigste vaste sten en, die voor onze waarneming toe gankelijk zijn. (Voor nauwelijks twee jaren deed professor Champbell van de Licksterrewacht den in Chicago verza melden astronomen de verrassende me- dedeeling, dat, volgens zijne spectros copische opnamen de Poolster een sy steem "van drie sterren vormt waarvan slechts een voor ons direct zichbaar is. Het spectroscopische onderzoek ul. be wéés, dat de Poolster in de richting naar de aarde heen eene veranderlijke snelheid bezit, die in een periode van minder dan vier dagen zich herhaalt. Daaruit volgt, dat de ster binnen dezen tijdsduur zich met een onzichtbare ge- leidster om een gemeenzaam zwaarte, punt beweegt. Voorts merkte professor Campbell op, dat deze beweging van hot dubbelsysteem zich wederom, maar zeer langzaam, verandert, zoodat men genoodzaakt wordt aan te nemen dat eon derde lichaam bestaat. Deze bewe ging omvat echter een tijdsbestek van vele jaren, welks duur natuurlijk nog niet bepaald kon worden. Na de opstelling van den groeten photografischcn refractor in het aslro- physiche opservatorium te Postdam heeft dr. J. Ilartmann onderzoekingen over de Poolstar ingesteld en de door prof. Campbell geconstateerde feiten volkomen kunnen bevestigen. Naar do onlangs aan de Kon. Pruisische Aca demie van Wetenschappen voorgelegde verhandeling daaromtrent nader aan toont, bedraagt de omlooptijd van de Poolster en haai* naaste begeTeidster 3 dagen 23 uren 14 min. en 21 sec., en de verandering der snelheid binnen dezen tijdsduur 6 kub. K.M. in de seconde. Wordt deze periokieke snelheid in min dering gebracht, dan blijft voor de be weging van de ster nog een betrekkelijk groote snelheid over, die van het jaar 1888, waaruit de eerste waarnemingen, dienaangaande voorliggen, tot Augus tus 1899 afnam, en die sedert dien we der toeneemt. Zij bedroeg in 1888 per seconde 25.3 K.M., in 1889 11.7 K.M., in November 1900 volgens de metingen van Ilartmann 12.1 K.M. en in Januari 1901 volgens dienzèlfden waarnemer 13.3 K.M. Om den duur van dezen om loop te weten tekomen, zal het noodig zijn, de ster nog jaren lang spectrosco pisch waar te nemen. Volgens di*. Hartmann kan men intusschen bij ruwe schatting aannemen, dat de zicht bare ster gemeenzaam met hare on zichtbare geleidster om een dorde lichaam in ongever 15 jaren een baan met een snelheid van ongeveer 6 K.M. in de seconde doorloopt en derhalve de doorsnede dezer baan minstens 3 maal zoo groot moet zijn, als de door- sne.de van de baan der aarde. Gemengd Nieuws. Betar iets dan niets. De kapitein der karabiniers Patella, tot de overtuiging gekomen dat hij niet in staat was Musolino, den mo dernen Rinaldo Rinaldini, die zich ongetwijfeld in uitnemenden welstand bevindt, gevangen te nemen, is met zijn mannen het plaatsje Santo Ste- fano binnengevallen en heeft zich daar meester gemaakt van den vader, den oom en de zuster van Musoiino, bene vens van drie-en-twintig andere perso nen. die geparenteerd zijn aan den be rechten booswicht Eon banket van millicnairs* De leden van de Amerikaansche Ka mer van Koophandel te Londen hou den van een pretje. Zij hebben tot aanzitten aan hun jaarlijksch banket dat dezer dagen zal gehouden worden, enkele geldkoningen uitgenoodigd. Hun invitaties zijn in goede aarde ge vallen en men verneemt, dat. niet min der dan twee milliardairs en zes-en- twintig millionaire zullen aanzitten. Geen nood dus, dat na afloop van he| festijn het tafelzilver verdwenen zal zijn! Een dionstbodenscliool. Te Mariënfelde bij Berlijn besiaai eene dieaistbodensehool, opgericht door de vereeniging tot kostelooze opvoeding-voor de huishouding van arme meisjes, die de school afge- loopen hebben. Van' April 1818 tot April 1901 werden er 44 meisjes opgenomen daarvan kwamen er 37 in betrek king; als onbruikbaar werden ei 3 ontslagen. De school heeft thans 24 leerlingen. Van 1 April 1900 tot 1 April 1901 werden 18 nieuwe leer lingen opgenomen nadat van de oude leerlingen 14 betrekkingen hadlden aangenomen. Over de werkzaamheden der dienstboden, die in de inrichting hare opleiding ontvingen, zijn de huisvrouwen, die haar in diensl namen, bijna zonder uitzondering tevreden. Van hare aanhankelijk heid geven de voormalige kweeke- lingen blijk door trouw hare brief wisseling mefc de huismoeder dei school te onderhouden en van tijd tot tijd aan de inrichting een be zoek te brengen. Zoo werden in hei afgeloopen jaar 82 bezoeken van vroegere leerlingen genoteerd. Aan de leerlingen wordt onder richt gegeven in handenarbeid, ver stellen en knippen, huishoudkun de, rekenen, lezen en schrijven de huismoeder geeft ook onderwijs in het zingen en voorts krijgen de leerlingen ook onderricht in alle tuinwerkzaamheden de groote tuir met moesgrond en vruchtboomen wordt geheel door haar verzorgd zonder eenige hulp van anderen. Eene vrouwelijke arts, mej. dr, Ca now, onderzoekt de gezondheid der leerlingen, alvorens zij worden opgenomen, en behandelt ze ook als zij ziek zijn. Dit laatste koml eehter zelden voor. De in het huis heerschendc zindelijkheid, de fris sche lucht, de afwisseling in de be zigheden en de eenvoudige, maai gezonde voeding, dit alles draag' er toe bij. dat de gezondheidstoe stand in het algemeen steeds zeei gunstig is geweest. De vereeniging bezit een eiger stuk grond te Mariënfelde, ui ine mend gelegen. Dit heeft zij te dan ken aan de milde giften van eer drietal dames. Ook verder worder van tijd tot tijd ruime schsnkin gen aan de school gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2