Tweede Blad, behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Trüiiag 24 Mei 1901. Ho. 5490 GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der Ge meente op Woensdag 22 Mei 1901 des namiddags ten 11/2 ure. Voorzitter de heer Mr. Th. de Haan JJugenholtz, waarnemend burgemees ter. Afwezig bij den aanvang der zitting de heeren Mr. Waller, Koopmans, Nieuwenhuijzen Kruseman. PUNT 1. Mededeelingen en Ingekomen stuk ken. a. dat is gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders om advies. Ie. eene suppletoire begrooting dienst 1900 van het Barbara-Gast- huis. 2e. de rekening en verantwoor ding dienst 1900 van het St. Elisa- both of Gemeente Gasthuis. 3e. een adres van mej. J. C. Wen tel, Wed. W. de Roo, houdende verzoek haar onderstand te besten digen. 4e. een adres van het Haarlem- sche Arbeiders-Secretariaat houden de verzoek om bepalingen op te nemen in de bouwverordeningen, dat voortaan de aanwezigheid van goed drinkwater en goede privaten op bouwterreinen gewaarborgd zijn. 5e. een adres van het Bestuur der letterlievende vereeniging ,,J. J. Cremer", houdende verzoek om voor den internationalen Tooneel- wedstrijd een medaille beschikbaar te stellen. 6e. een adres van d!e afdeehng Haarlem van het Alg. Ned. Werk liedenverbond instemming betui gende met het adres van den Ne- derlandschen Typografenbond in zake te maken bepalingen omtrent minimumloon en maximum ar beidsduur in de bestekken van ge in e en te-druk w erk 7e. een adres van de Bestuurders van het Haarlemsch Arbeidea-s Se cretariaat houdende als voren. b. dat is ingekomen le. een schrijven van H. Natte, noudende dankbetuiging voor zijne benoeming tot plaatsvervangend Hoofd aan de Vierde Tusschen- school. 2e. een adres van P. J. Bückmann houdende verzoek hem te herbe noemen tot gemeente heel- en ver loskundige. 3e. een schrijven van miej. A. Schregardus. houdende dankbetui ging voor hare benoeming tot on derwijzeres aan de 2e Tusschen- school. 4e. een adres van de maatschap pij ..Hollandsch Grondbezit" alhier, om overschrijving te haren name van de huur van grond vóór de perceelen aan de Ripperdastraat Nos. 3 en 1. bij Raadsbesluit van 19 December 1900 No. 13 in huur afgestaan aan het ..Credit foncier de Belgique" te Brussel. c. een schrijven van den Com missaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland houdende toe zending van het eervol ontslag als bu i tengewoon gem eente-veldwach ter aan den agent der 3e klasse H. ÏJytendaal. d. een schrijven van Gedeputeer de Staten der nrovincie Noord-Hol land ten geleide van het door hen goedgekeurde besluit van 17 April jl. No. 9 betreffende het aangaan eener dading met P. Müller. 6e. een schrijven van dezelfden ten geleide om het door hen goed gekeurde besluit van 17 April jl. No. 2 inzake de aan de gemeente gedane schenking door wijlen den heer M. O. de Kan,ter. een schrijven van dezelfden ten geleide van het door hen goedge keurde besluit van 1 Mei jl. No. 16 inzake de voorwaarden voor de uit gifte in erfpacht van gronden. een schrijven van dezelfden ben geleide om het door hen goedge keurde besluit van 1 Mei jl. No. 17 betreffende de gronden van het voormalig Lakenkoopersgilde en die ten noorden van het Wijde Gelde- looze Pad. Blijkens het proces-verbaal der kasopneming van den gemeente-ont vanger .is in kas aanwezig de somma van f 91,450.135 Wordt voor kennisgeving aangeno men. PUNT 2. Zitting met gesloten deuren. De openbare vergadering wordt te 2 uur 50 weder heropend. PUNT 3. DE QUAESTIE VAN HET NIEUWE STATION. Aan de orde komt- het voorstel van B. en W. in zake het verhoogd spoor wegstation. Zooals men uit de onlangs door ons opgenomen stukken over het nieuwe spoorwegstation weet, wordt van de gemeente eene bijdrage in de kosten gevraagd van 491.800. Daar de H. IJ. S. M. evenwel gronden bij den Harmenjansweg ter uitbreiding der Centrale Werkplaats wenscht over te nemen, zal de gemeente in geld onge veer vier ton gouds moeten storten. IToewel B. en W. de finantieele be zwaren van deze bijdrage geenszins onderschatten, meent het college met het oog op het verkriicren van eene ongestoorde communicatie met het Schoterkwartier; het rijzen in waarde van de aldaar liggende terreinen; het verkrijgen van eene 3 M. hoogere brug over 't Spaarne; het ophouden van een ontzaglijk tijdverlies voor tal van inge zetenen en last not least het niet meer hebben van het levensgevaar, waarin zoowel bij de overwegen als bij het station dagelijks het publiek verkeert met aandrang tot het aannemen van hun ontwerp-besluit te moeten advi- seeren, dat luidt: 1. B. en W. te machtigen aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, onder dankbetuiging voor de reeds door 7 F.xc gegeven bewijzen van welwillendheid, te be richten: A. Dat de Raad bedenking meent te moeten maken het door den Minister toegezonden spoorweonlan door eene bijdrage te bevorderen, omdat de be zwaren der gemeente Haarlem daar door slechts ten d e e 1 e zouden wor den opgeheven. B. Dat dit plan die bezwaren echter wel zou wegnemen, "wanneer het werd aangevuld op de navolgende punten: lo. dat de ontworpen overweg van den Amsterdamschen of Oudeweg wor de vervangen door een onderdoorgang breed minstens 7.50 M. met eene vrije hoogte van minstens 3.70 M. 2o. dat de ontworpen doorgang Har menjansweg eene minimumbreedte van 7.50 M. verkrijge en eene vrije hoogte van minstens 3.70 M. 3o. dat de ontworpen doorgang Frie- sche Varkenmarkt eene breedte ver krijge van minstens 7.50 M. en een vrije hoogte van minstens 3.70 M. 4o. dat de onderdoorgangen van Jans- en Kruisweg eene vrije hoogte verkrijgen van 4 M. en dat verder de onderdoorgang bij den Kruisweg eene breedte van 16 M. erlange; 5o. dat in plaats van den ontworpen doorgang Bolwerk (Kenaupark) een viaduct worde gebouwd, waaronder ter weerszijden van den Singel, onver schillig of die op de bestaande breedte gehouden zal worden, een weg blijve van minstens 7.50 M., terwijl de vrije hoogte van dit viaduct minstens 3.70 M. zou moeten bedragen. 6o. dat in plaats van den overweg Zijlweg een onderdoorgang kome met eene vrije hoogte van minstens 3.70 M. en eene minimum breedte van 7.50 M.; 7o. dat de ontworpen overweg Brou wersvaartHoutvaart door een via duct worde vervangen, waaronder ter weerszijden van de vaart, die de tegen woordige breedte moet behouden, een weg van minstens 6 M. blijve en de minimum vrije hoogte van dit viaduct 3 M. moet bedragen; 8o. dat de toegangsw'eg van de Leid- sche Vaart naar het goederenstation voor het publiek verkeer worde open gesteld; 9o. dat de brug over de naast dien weg --Wen Vaart eene doorgangs hoogte en breedte verkrijge gelijk aan die van de Wilsonbrug; löo. dat de gemeente de bevoegdheid verkrijge, zoodra zij zulks wenscht, over die Vaart ongeveer tegenover de Oranjeboomstraat eene brug te leggen; C. Dat de gemeente Haarlem in be ginsel bereid is om, wanneer de plan nen van ophooging, afgraving, viaduc ten, tunnels, overwegen en bruggen ten genoegen van Haarlem worden ge maakt en uitgevoerd, de door de H, IJ. S. M. verlangde drieledige bijdrage te verleenen, te weten: lo. dat in de kosten van deze werken worde betaald eene som van ten hoog ste f 491.800; 2o. dat de gemeente zelfs bereid is de in het schrijven des Ministers bedoelde gronden, ofschoon die voor haar eene waarde van bijna f 00.000. en voor de Maatschappij een veel groo- ter bedrag vertegenwoordigen, koste loos af te staan, doch het aan des Mi nisters oordeel meent te moeten over laten of, nu eene zooveel grootere geld som wordt beschikbaar gesteld, eene overdracht tegen een door deskundigen te bepalen taxatie niet b i 11 ij k e r ware; 3o. dat tegen de in de derde plaats gevraagde bijdrage nl. die voor aanleg en onderhoud van bestrating en riolee- ring der onderdoorgangen geen be zwaar bestaat. II. B. en W. te machtigen aan de II. IJ. S. M.: te berichten dat de Raad in be ginsel bereid is: toestemming te geven tot het omleg gen van den Singel, zooals op de bij dit besluit behoorende situatie-teeke- ning is aangegeven; L. Reekers en Co. met 27 mede- onderteekenaren, allen kooplieden en fabrikanten, gevestigd aan het Noorder- Spaarne, vernomen hebbende dat bij de H. IJ. S. M. plannen bestaan om het vrachtgoederen-station te ver plaatsen naar de Houtvaart alzoo ruim een half uur verwijderd van het industrieel terrein voornoemd waar door zij groote schade zouden lijden, wenden zich tot den Raad, met verzoek de plannen van de H. IJ. S. M. in dier voege voor te stellen, dat er in de na bijheid van het Noorder Buiten-Spaar- ne een hulp los- en laadplaats geves tigd worde. Een dergelijk adres is door de Indus- trieelen gericht aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier na mens een 23-tal industrieele firma's of personen uit Haarlem, waarbij zij haar verzoeken bij de Stedelijke Reg. de noodige stappen te doen om de Haar- lemsche nijverheid in kennis te stel len met de nieuwe spoorwegplannen, en waarbij zij onder vermelding van enkele bij belanghebbenden tegen die plannen gerezen bezwaren de mede werking der Kamer inroepen om die bezwaren te zien opgeheven. Naar aanleiding van dat adres, en in ver band met andere omstandigheden, zond de Kamer van Koophandel haar reeds door ons meegedeeld schrijven aan den Raad. waarin zij er haar bevreem ding over uitspreekt in deze in het ge heel niet gehoord te zijn. Ten slotte is bij dit punt nog een voorstel van den heer L. Modoo. lui dende als volgt: Overwegende, dat de uitvoering van het voorgestelde plan tot hei bouwen van een nieuw spoorwegstation en bij komende werken, hoewel van alge meen belang voor den bloei en ontwik keling der gemeente, toch in de voor naamste plaats ten goede taunt aan het gemeente-kwartier, liggende aan de noordzijde der gemeente, over den spoorweg; dat de uitvoering van genoemd plan de gemeente op belangrijke financiëele offers komt te staan, terwijl de vruch ten dier te brengen offers in de eerste Dlaats ten goede zullen komen aan dn eigenaars der gronden, liggende 'n to- j vengenoemd kwartier; dat het wenschelijk en alleszins te billijken is, een deel dier belangriiVe financiëele offers te verhalen op de eigenaars der gronden bovenbedoeld; Besluit: Burgemeester en Wethouders uit le noodigen. een regeling hiervoor le ont werpen en ter behandeling don Raad aan te bieden. De heer GROOT vraagt of bij af stemming van het voorstel van B. en W. de zaak als afgedaan wordt be schouwd, dan wel of dan nog het oor spronkelijk plan van den minister in stemming wordt gebracht. De VOORZ. zegt, dat er dan geen voorstel is. De heer GROOT vestigt er de aan dacht op, dat weinig gelet is op het plan van den minister, hetgeen or 't groote verschil van f 220.000, wel eens had mogen geschieden. Is dat plan zoo beroerd. Spr. betwijfelt dit en zegt, dat er wel meer aandacht aan had mogen worden geschonken. Bij den Jansweg krijgt men eene breedte van 14 Meter, wat zeer vol doende is. Men krijgt een onderdoor gang aan 't Vrouwenhek van 6 Meter, die voldoende is. Er wordt gezegd bij 't plan van B. en W., dat wij een viaduct bij den Zijlweg krijgen, dit is goed, maar Spr. acht dit niet gemotiveerd door eene grootere bijdrage van f 220,000. Het is in de eerste plaats niet het verkeer in de stad maar buiten de stad, dat be voordeeld wordt door het viaduct aan den Zijlweg. Spr. gelooft dat meer rekening is gehouden met particuliere belangen dan met gemeente-belangen. Spr. kan niet gemakkelijk over de som van 220,000 heen stappen en meent dat het oorspronkelijk plan wel eerst eens goed onder het oog mag worden gebracht. Daarom had spr. ge vraagd of bij afstemming van het voor stel B. en W. alles te niet zou worden gedaan. Spr. zou niet gaarne zijn stem onthouden aan een plan, waar door de verkeerswegen in de stad dus een algemeen belang verbeterd zou den worden, en zou gaarne een amen dement indienen in dien geest en daar om stelt spr. voor dat de Raad zich vereenigt met het aangenomen plan van den Minister en zich eene uitga ve van f 270.000 wil getroosten, -'e be zwaren in de gemeente worden opge heven. De heer STOLP zet de zaak nog maals uiteen en wijst er op, dat de commissie van oordeel was, dat al leen verbetering te verwachten is van de voorgeslelde plannen. Spr. zou het ten zeerste betreuren, dat door ver mindering van het plan, de verbete ringen niet geheel tot hun recht zullen komen. Al wordt er een groot offer gevraagd, het is niet te groot met het oog op de uitbreiding der gemeente, die deze verbeteringen met zich bren gen. Met volle sympathie heeft spr. het plan begroet en hoopt dat het met groote meerderheid van stemmen wordt aangenomen, in 't belang der gemeente. De heer SPEELMAN heeft niet zoo veel sympathie voor het plan als de heer Stolp. Hij zal evenwei niet tegen stemmen. en vraagt of de gemeente de vrije beschikking zal behouden over de straten in die tunnels. De VOORZ. antwoordt, dat de ge meente daarover steeds de vrije be schikking zal houden met het oog op het aanleggen van trams, rioleering, verlichting. De heer SCHüRMANN zegt, dat wanneer men weder begint met alle mogelijke nieuwe eischen te stellen, het zal gaan als vóór 26 jaar, en de zaak niet afgedaan wordt. Spr. is nooit bereid te veel geld uit te geven, doch in dit geval zegt spr. geef de ge vraagde som, dan zal de gemeente bloeien, doch met de voorstellen van den heer Modoo, dan gaat de gemeente naar de maan. De heer v. d. KAMP vraagt, waar over de behandeling gaat en wenscht eerst 't voorstel-Modoo te bespreken. De VOORZ. antwoordt, dat alle stuk ken op deze zaak betrekking hebben de, aan de orde zijn. De heer v. d. KAMP zegt, dat de heer Modoo de Noorderkwartierders 'n dienst wil bewijzen door hun een ex tra-belasting op te leggen. Dit kan niet; alleen perceelen en gebouwen, die verrijzen nadat dit besluit va-t, zonden kunnen worden belast. De te genwoordige bewoners behoeven dus niet Bevreesd te zijn. Verder vindt Spr. liet voorstel zeer ongemotiveerd. Er wonen ongeveer 200U arbeiders, die ieder dag een kwartier tijdverlies heb ben. Rekent men dit over 25 jaar tegen 1Ü cent per uur, dan geeft dit een zeer groot bedrag. Spr. begrijpt niet hoe de heer Modoo, die steeds voor de ge- gemeenschap is, zoo'n voorstel, heeft kunnen doen. Thans zal Spr. het voor stel -B. en VV. verdedigen. Spr. gelooft dat de rede van den heer Macaré velen heeft gerustgesteld. Voorts wijst hij er op dat de overwegen steeds 5 minu ten voor iederen personentrein zijn ge sloten. waardoor de overwegen in to taal 10 uur zijn gesloten. Nog haalt Spr. aan hoe bij een brand in de Osta- destraat de spuit 10 minuten moest wachten. Er zijn zooveel dingen, die het wenschelijk maken, dat daarin verbetering wordt gebracht en daarom zal Spr. met volle overtuiging stem men vóór het voorstel van B. en W. De heer MODOO zegt dat de heer Wil link in de vorige vergadering ook ge meend had, dat. het bilijk was dat de bewoners van het Noorderkwartier meer zouden betalen, doch dat dit vol gens de wet moeilijk zou gaan. Spr .had ook zoo iets willen voorstel len, doch niets in de wet daaromtrent kunnen vinden en daarom gemeend de motie te moeten indienen, opdat wel licht anderen nog eens zouden kun nen nagaan of er nog termen beston- de de bewoners van het N. deel zwaar der te belasten. Spr. stelde het zich voor, dat evenals bij den bouw van de brug toen jhr. v. d. Poll een bedrag van f 10.000 in de kosten bijdroeg, thans ook belanghebbenden wellicht bereid zouden gevonden worden in de kosten bij te dragen. Dit is niet geschied. Daar tevens geen prae-advies van B. en W. is ontvangen en Spr. vreest, dat zijn voorstel monnikenwerk zal geven, trekt hij zijn voorstel in. Daarna mo tiveert hij zijn stem. Sor. -elooft niet dat de gemeente naar de maan zal gaan bij niet-aanneming van het voor stel van B. en W.. Integendeel ge looft Spr., dat de burgerij, wanneer zij weten dat de belasting hooger zal worden, niet met het plan zal zijn in genomen De heer BEIJNES acht de zaak voor1 hem zeer moeilijk. Allereerst wil hij haar beschouwen uit een industrieel oogpunt. Spr. zal zijn eigen industrie ter zijde zetten, dat is de plicht van een Raadslid, maar zijn stem vóór de plan nen geven uit een industrieel oogpunt kan hij niet en daarom zal Spr. buiten stemming blijven. Verder wijst Spr. nog op eenige wijzigingen, die hem zeer gcwenscht voorkwamen en zou gaarne het plan van een spoorwegha ven er bij ingelascht zien. De VOORZ. wijst op een artikel in het schrijven van den Minister en zegt dat de plannen van een haven op dit oogenblik afgescheiden moeten blij ven. Wel is er een spoorweghaven in 't vooruitzicht gesteld. Spr. zegt ver der, dat de Nijverheid en de Kamer van Koophandel in zooverre er buiten zijn gelaten, omdat over een veel min der goed plan .indertijd door genoem de colleges reeds een zeer gunstig ad vies was uitgebracht. De heer v. d. BERG zegt, dat zijn bezwaar omtrent bet zijlijntje door de Meer nog niet is opgeheven. De con cessie kan nog worden verleend. De heer Rethaan Macaré heeft in zijn rede niet veel gesproken over de financi- eele offers er is daarover wel wat licht heen gestapt. De heer Macaré heeft aan het einde van zijn rede gezegd, de Raadsleden zullen zoo niet den dank van de, tegen woordige burgerij, dan toch wel die van het nageslacht ontvangen. En daar de Raadsleden daarmede ook moeten rekening houden, zal Spr. vóór stemmen. De heer SCHRAM zegt. dat goede verkeerswegen belangrijke factoren van handel en hedrijf zijn. De bewo ners van het zuidelijk, zoowel als van het noordelijk deel ea de omliggende plaatsen hebben belang bij goede ver keerswegen. Een belangrijk tijdver lies wordt daardoor bespaard. Met een zucht zal Spr. zijn stem aan het plan geven. Voorts vraagt Spr. of de plan nen met den meest mogelijken spoed zouden worden uitgevoerd en wenscht dat daarop bij de H. IJ. S. M. wordt aangedrongen. De heer KLEIN heeft de plannen overdacht en de uitlegging van den heer Leyh gehoord, de lezing-Macaré bijgewoond, toch voelt Spr. zich nog beklemd. Waar Spi\ zich over verwonderd heeft, dat is dat nimmer gesproken is over de naasting van de H. IJ. S. M. door den Staat. Dit zal toch het eind besluit wezen. Het is een last, die de gemeente ge durende 25 jaar zal gevoelen, en daar na wordt de H. IJ. S. wellicht genaast. Spr. vindt het een pénible gedachte dat daarover niet meer gesproken is. Spr. had dit aan Mr. Macaré gevraagd. Deze had gezegd, dat bij naasting wel de H. IJ. S. haar 3 millioen er uit zou krijgen, doch de gemeente haar bijdrage niet. Daarom zal Spr. met een zeer bezwaard hart vóór stemmen. De heer GROOT antwoordt den heer Schiirmann en zegt dat zijn voorstel niet nieuw is. Spr. blijft bij zijn mee ning en geeft zijn stem niet aan een zooveel duurder plan, te meer daar het bezwaar blijft bestaan dat een lijn AmsterdamLeiden door de Meer wordt aangelegd, waardoor de dure overwegen aan Brouwersvaart en Zijl weg overbodig zouden worden. De heer SCHüRMANN stelt den heer Klein gerust en zegt, dat de naasting alleen voordeel zal aanbrengen en geen nadeel. De bijdrage, die wij ge ven, zijn voor specifiek Haarlemsche belangen. Vooi-ts wenschte spr. de spoorweghaven er thans buiten te laten. De heer v. d. KAMP beantwoordt de heeren Modoo, Beijnss en Schram en weerlegt hunne bezwaren. De VOORZ. zegt, dat de Raad bij de H. IJ. S. M. kan aandringen op be spoediging van het werk, dit als ant woord aan den heer Schram. De heer SCHRAM zegt, dat hij ge hoord heeft, dat er wel 2, van anderen dat er wel 4 jaar mede -loeid zijn. Spr. hoopt dat eerst met den bouw van het personenstation zal worden aangevangen. De heer VAN STYRUM meent, dat in deze moeilijke zaak de heer Beij- nes vóór of tegen de zaak moet stem men en niet buiten stemming kan blij ven, omdat dit is in strijd met de ge meentewet. Hij raadt den heer Beij- nes aan manhaftig zijn stem vóór of tegen te geven. De heer DE BRAAL telt de financiee- le offers zeer groot. Wanneer het plan van den heer Groot werd aangeno men, dan had men nog geld over voor demping van de Bakenessergracht, voor de brug aan het Spaarne. De heer BEIJNES zegt, dat hij man en eerlijk lid van den Raad genoeg is, om zijn stern uit te brengen. Hoe wel zijn industrie er in hoofdzaak me de geschaad wordt, zal hij thans vóór in plaats van tegen stemmen, opdai niemand verkeerd zal denken. In 't belang der Nijverheid had spr. de spoorweghaven ter sprake gebracht. De heer BIJVOET verklaart, dat hij voor zal stemmen. De heer HOFLAND zegt, dat hij bij het bedrag van f 491.800 zal voorstel len een bedrag van f 270.000 uit te trekken in plaats van liet voorgestelde bedrag. Dit voorstel niet genoegzaam ondersteund, komt niet in behande ling. Artikelsgewijs wordt het plan nu behandeld. Zonder stemming worded sub B. 1, 2, 3, 4, 5 aangenomen. Bij onderdeel 1 stemt de heer Hof land tegen; bij 5 stemmen de heeren Groot, Hofland en de Braai tegen. De heer IIOOG wenscht bij punt B6 zijn bezwaren in te dienen. De VOORZ. maakt daartegen be zwaar en gelooft dat de discussiën ge sloten zijn. De heer ROOG verklaart thans tegen het geheele plan te zullen stem men. De heer VAN STYRUM acht deze behandeling niet precies correct. De beraadslaging wordt nu weder heropend. De heer ROOG stelt voor de breedte van 7.50 op 12 M. te hreneen en dit met bet oo" op een sroede wandelpa den voor personen. De heer STOLP wenscht dan de breedte op 15 M. te bepalen en gelooft, dat het gemakkelijker is twee tunnels van 7.50 M. te k»"-—n dan één van 12 Meter. De heer v. d. KAMP stelt voor twee onderdoorgangen 'elk van 7.50 M. te doen plaatsen. De beer ROOG neemt genoegen met de breedte van 15 Meter. De heer DE BREUK zegt. dat het denkbeeld om de breedte daar grooter' te maken reeds bij de commissie van openbare werken ter sprake is ge bracht, doch dat dit niet van zulk een groot belan" is, dat het een grootere uitgave zou motiveeren. Spr. raadt aan thans het zoo te laten, later kun nen wij met de H. IJ. S. M wanneer wij betalen, wel tot een vereelijk ko men. De heer v. THIEL meent dat nog niets met zekerheid is vermeld en ge looft dat. de breedte thans gewijzigd kan worden. De heer STOLP gelooft dat 't op 't oogenblik 't beste is, dat de heer Roog zijn amendement intrekt. Hij vreest dat do zaak daarmede op losse schroeven komt en vindt het 't best dat later met de H. IJ. S. M. in onderhandeling wordt getreden. De heer ROOG acht dit punt van te groot belang, om daarover maar zoo heen te stappen. Spr. zou gaarne zien dat de Raad zich in deze uitsprak. Hij acht de breedte van 7 1/2 M. te gering en te gevaarlijk en gelooft niet dat de H. IJ. S. M. tegen eene grootere breedte iets zal hebben. De heer DE BREUK zegt dat B. en W. wel degelijk dit bezwaar hebben over wogen en alles zullen doen om deze zaak in 't belang der gemeente ten uit voer te brengen. De heer SPEELMAN acht de breedte ook te gering en hoopt dat B. en W. stappen zullen doen om tot eene groo tere breedte te komen. De VOORZITTER zegt. dat B.enW. bereid zijn stappen te doen om tot een grootere breedte te komen en wanneer daarmede hoogere bijdragen gemoeid zijn, met een nieuw voorstel te komen. De heer v. d- KAMP gelooft, dat de leden zich bij deze toezegging van B. on W. wel kunnen neerleggen. De heer ROOG trekt zijn amendement in. Tegen sub B. 6 en 7 stemmen de hee ren Hofland en Groot. Bij sub B. 8 zegt de heer SPEELMAN dat hij het wenschelijk acht dat daar eene halte kome. De voorzitter gelooft dat de H. IJ. S. M. zal inzien, dat het in haar belang is, dat daar een halte komt. B. en W. zullen dezen wenk in alle gevallen ter harte nemen. Sub B 8, 9 en 10 worden zonder stem ming aangenomen. Bij sub C 1 stemmen tegen da heeren Hofland, de Braai en Groot. Sub C 2 en 3. De overige onderdoden worden thans aangenomen. Het geheele plan daarna in stemming gebracht, wordt aangenomen met 24 tegen 4 stemmen, die van de heeren Modoo, de Braai, Hofland en Groot. De heer STOLP brengt een woord van hulde aan B. en W. voor de talrij ke bemoeiingen in deze m hoofdzaak aan den Burgemeester. (Applaus.) De voorzitter zegt dat hij volgaarne deze huldebetooging aan den Burge meester zal overbrengen. PUNT 4. ei.i W. doen den Raad toekomen de rekening van inkomsten en uitga ven der goederen van de voormalige corporatiën van neeringen, ambachten en bedrijven alhier, over het jaar 1900. en stellen voor genoemde rekening f oooQtfokeureü eu het voordeelig saldo f 232J. 13 te doen storten in de gemeen te-kas. Wordt goedgekeurd. PUNT 5. B en W. bieden den Raad ter vast stelling aan, een staat tot beschikking uit den post voor ..onvoorziene uitga ven", dienst 1901, groot f 11.295. Wordt goedgekeurd. PUNT 6. De heer J. H. Stoel Azn., spreekt er in een uitvoerig adres aan den Raad zijn leedwezen over uit dat het voor stel van het raadslid, den heer J. Klein, tot opheffing van de speelplaats in het Kenaupark, is afgestemd. Hij betreurt het dat mevr. Philipse in openbare raadsvergadering onnoodig en onver diend is beleedigd, en wijst er op hoe door ruwe knapen op zeer ongebonden wijze, in kleeding die geen toilet mag heeten, gespeeld wordt en -eschreeuwd Het gunstig oordeel van den heer Schram berust waarschijnlijk op zijn gebrekkig gezichtsvermogen. Blijft de toestand zóó dan zullen de huizen wei dra voor afbraak moeten worden ver kocht. De heer Johan Winkler, lid van den Gemeenteraad, merkt, naar aan leiding van het hierboven medege deelde adres des heeren Stoel, op, dat er bij adressant een misverstand bestaat. De woorden, die door adres sant worden aangehaald, als door den heer Winkler ten antwoord gegeven aan den heer van Thiel in de raads zitting van 5 Dec. 1900, hadden geen betrekking op de toen voorgestelde speelplaats aan het Bolwerk achter het Kenaupark, in de nabijheid van de villa van adressant, maar enkel en al leen op het grasperk vóór liet Pavil joen in den Hout. De heer SNELTJES wenscht een lans te breken voor de bewoners van 't Kenaupark om het foolballspel daar te weeren en wenscht daarom voor te stellen, dat het footballspel op het ter rein aan net Vrouwenhek of op dat achter de school van den heer de Kok, wordt overgebracht. De heer SCHRAM steltvoor het punt aan te houden en B. en W. uit te noo digen een andere speelplaats voor te stellen. Do heer SPEELMAN vraagt of bij B. en W. het idéé van den heer Leupen ingang zal vinden. Dit is om een ter rein aan de Lcidsche Vaart aan te wijzen, waar ongehinderd kan wor den gespeeld. De heer WILLINK wenscht. de zaak ter afdoening in handen van B. en W. te stellen, opdat deze nagaan of de be zwaren van belanghebbenden zoo niet terstond, dan toch in de toekomst, kun nen worden opgeheven. De lieer v. LENNEP is er wel voor de speelplaats te veranderen, doch'dan dient er in de eerste plaats een crediet te worden toegezegd. De heer DE BREUK acht de plaats in het Kenaupark eveneens ongeschikt en zegt dat een terrein bij de nieuwe strafgevangenis, dat 2 H. A. groot is. zeer geschikt voor speelplaats is en dus niet naar een ander terrein behoeft fe worden omgekeken. De heer Springer zag de jongens ook gaarne uit het Kenaupark. De heer WINKLER is tegen ver plaatsing van de speelplaats naar de Parklaan en waarschuwt er tegen, dat men de last. die de één niet wenscht, toch niet op een ander letfi» Wel is Spr. er voor. dat B. en W. eene betere, geschikter speelplaats aanwijzen. De heer SCHRAM verdedigt zijn motie en wenscht dat B. en W. eene betere speelplaats aanwijzen in 't Noorden. Want van de speelplaats aan liet Kenaupark wordt zeer druk ge bruik gemaakt, een bewijs dat. deze zeer in trek is. De heer v. TIIIEL wenscht de speel plaats aan het Kenaupark weg te ne men, opdat de andere speelplaatsen, waarvan thans niet veel gebruik ge maakt wordt, dan in gebruik zullen worden genomen. De heer SNELTJES wil de speel plaats op het Bolwerk achter de villa van den heer Stoel, uit het besluit van 5 Dec. 1900 genomen, lichten. De heer MODOO vindt. dit. zeer een voudig, dan zijn wij wel de speelplaats kwijt, doch niet de spelende jeugd. Gaarne zou Spr. eerst van B. en W. een Foorstel van, een nieuw terrein zien. Het voorstal-Schram om de zaak aan te houden in stemming gebracht, wordt verworpen niet 14 tegen 13 stem men. Vóór stemden de heeren Groot, Schram, Modoo, Leupen. De Braai, Schiirmann. Hugenholtz, Van Lennep, Hofland, De Lanoy, Willink, v. d. Kamp en Winkler. Het voorstel Sneltjes in stemming gebracht wordt aangenomen met 1» tegen 9 stemmen, die van de heeren Groot, Schram, Modoo, de Braai, Schiirmann. van Lennep, Hofland, v. d. Kamp, en Winkler. PUNT 7. Wegens de vermeerdering van het getal raadsleden met twee, noodzake lijk blijkens de verkregen uitkomsten der achtste tienjaarlijksche volkstel ling, stellen B. en W. voor den roos ter van aftreding aan te vullen, dooi te bepalen dat een dier leden zitting zal hebben in district I om in 1905 ar te treden, en het andere lid in district II om af te treden in 1903. Door deze aanvulling zal het rooster in zijn ge heel als volgt zijn: Voor kiesdistrict I zullen zitting heb ben elf leden, waarvan aftreden: in 1903 4 leden, in 1905 4 leden, in 1907 3 leden. Voor kiesdistrict II elf leden, waar van aftreden: in 1903 4 leden, in 1905 3 leden, in 1907 4 leden. Voor kiesdistrict III elf leden, waar van aftreden: in 1903 3 leden, in 1905 4 leden, in 1907 4 leden. De heer SCHRAM wenscht diit punt aan te houden. De heer MODOO vraagt of er geen wettige bezwaren bestaan dit voorstel aan te nemen. De leden worden geko zen voor 6 jaar, en daarom kan de Raad toch maar niet willekeurig de één 4 jaar, de ander 2 jaar doen zit ting nemen. De VOORZ. antwoordt dat Ged. Sta ten zulks vaststellen. Zonder stemming wordt nunt 7 goed gekeurd. buiten stemming bleef de heer Schram. PUNT 8. Door den heer H. J. Janzen Sz. is aan B. en W. bericht, dat hii aan de gemeente wenscht over te dragen, een stuk grond, uitmakende een loswal aan het Noorder-Builenspaarne, cn een weg tusschen dezen loswal en den nieuwen weg naar de gemeente-licht fabrieken voor de som van één gulden, en onder voorwaarde, dat de kosten, op de overdracht vallende, komen voor rekening van de gemeente. Op den eigenaar van bedoelde strook grond rust de verplichting om ten behoeve van de aangrenzende perceelen vrijen uitgang over den grond te verleenen, mits de eigenaars van die perceelen den weg in een behoorlijken toestand doen brengen. B. en W. geven den Raad in overwe ging het aanbod te aanvaarden, daar 't tot stand komen van een loswal en weg niet zonder belang is voor de ont wikkeling der industrie in dat gedeelte der gemeente. De heer MODOO zegt, dat het niet in 't belang der gemeente is dezen grond aan te koopen. B:: bebouwing van de oiölif"-ende terreinen zal de gemeente staan voor verlichting, rio leering en onderhoud van den weg, hetgeen alleen zal ziin in 't belang van den heer Janzen en niet van de ge meente. De heer Do BREUK zegt, dat deze buurt in wording is, en dat het zeer nest mogelijk is, dat daar in de toe komst een los- en laadplaats komt. Verder zet spr. uiteen, dat de eigenaars van de omliggende terreinen volgens contract met 1902 den weg in een be hoorlijken toestand moeten brengen, dus is z. i. de zaak goed geschikt De heer MODOO vindt de schenking te mooi en gelooft dat het een scha depost voor de gemeente zal worden. De VOORZ. zegt. dat de weg niet to duur is; voor 1 kan men niet meer verlangen. De heer ROOG verklaart geen be zwaar tegen 't voorstel te hebben, nu die heer de Breuk verklaard heeft, dat de eigenaars rl<>v oml'r"yende terrei nen voor feeharding moeten zorgen. Met 9 stemmen tegen, wordt 't punt vervolgens aangenomen. Tegen stemden de heeren Groot, Mo doo, Sneltjes. Wel&enaar. de Braai, Hofland, van Thiel en Winkler. PUNT 9. B. en VV. ontvingen een adres van W. B. Scheerder alhier, waarbij hii aan de gemeente kosteloos aanbiedt een strook grond aan de Minnebroeder- steeg. en stellen den Raad voor dien grond te aanvaarden. Wordt goedgekeurd. PUNT 10. De lieer P. J. Thunnissen ver zoekt in een adres aan den Raad, om den voorgenomen bijbouw van het St. Jozefgesticht aan het Spaarne, voor zoovetr die gelegen zal zijn aan de Gravinnesteeg, hooger te mogen op trekken dan anderhalf maal de breedte der aangrenzende straat. De voorge nomen hoogte wordt noodzakelijk ge acht. om aan de lokalen, welke zullen dienen als verblijfplaats voor kinde ren. eene voldoende hoogte te kunnen geven. Met bet oog hierop geven B. en W. in overweging het gedaan ver zoek toe te staan. Wordt goedgekeurd. PUNT 11. H. J. Edelijn. eig. van de percee len aan de Oranjeboomstraat no. 19 en 21 en H. Creemers, eig. van perceel 9 aan den Oudeweor. verzoeken intrek- kimz van het Raadsbesluit waarbij

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5