genoemde perceelen ongeschikt ter be woning werden verklaard. Aangezien de gebreken, die tot de onbewoonbaarverklaring aanleiding gaven, thans zijn hersteld, bestaat bij B. en W. geen bezwaar aan het ver zoek van adressanten te voldoen. Wordt goedgekeurd. PUNT 12. B. en W. stellen voor het perceel 28 aan het Kennemerplem alh., eig. II. Wraeee. ongeschikt tot bewoning te verklaren, aangezien hij niet voldaan heeft aan de aanschrijving om deze woning van goed drinkwater te voor zien. Wordt foedffekeurd. Tegen de heer v. d. Kamp. PUNT 13. Duur F -C. Mceuwis en 74 mede- onderteekenaren. allen bewoners en eigenaars van perceelen aan de Bake- nessergracht wordt liet verzoek gedaan tot demping van die gracht over te gaan. Als nadeelen noemen zij op de vuilheid van het water en het daar door ontstane hvgiënische gevaar en verder de smalheid van den zooge- naamden „smalle kant". Vaartuigen van eenige beteekenis komen er nooit. Voordeden zouden zijn dat de drie bruggen over de gracht niet de hoog- noodige verbeteringen zouden behoe ven te ondergaan, dat de perceelen in waarde rijzen en Haarlem een f.-aaie wijk meer zou tellen. F. Hulsbosch en 49 mede-ondertee- senaren, stalhouders en houders van voertuigen en puarden ondersteunen dit adres, wijzende op den onhoud- baren toestand die in de Jansstraat is ontstaan door de Electrische tram. B. en W. achten echter geen der door adressanten breed opgezette bezwaren zwaarwichtig genoeg, om thans reeds tot inwilliging van het verzoek over te gaan en daarvoor nu een aanzienlijk of. fer, nl. pl. m. f 65.000 te brengen. Daarom willen B. en W. afwijzend op deze adressen beschikken. Wordt aangehouden. PUNT 14. Indertijd werd door den Baad een lijst van ingezetenen vastgesteld voor het tijdvak van 1 Juni 1900 tot 31 Mei 1901 waaruit voor eene even- tueele stemming of herstemming eene keuze kon worden gedaan tot lid en pl.- vervangend lid van het stembureau, dat in elk der stemdistricten. waarin de gemeente is verdeeld, als dan zit ting moet hebben. Thans deden B. en W'. den Raadsleden eenzelfde lijst toe komen voor na het genoemde tijdstip. Het getal nainen is uitgebreid met het oog op het aantal stemmingen, dit jaar te houden. Benoemd worden de heeren: A. II. J. C. M. Allard, F. L. van Am- mers. E. Althcff Br., R. Baas Az., Bar net Bijou, G. P. J. Beecari, F. J. Bec- cari, M. N. Beets, H. M. van Bemme- len, 11. Bernelot Moens. S. C. J. Ber tram, II. A. L. Beuns, J. J. Beijnes, W. A. Beijens, M. H. Binger. Mr. 3. H. Bloembergen, P. F. de Bordes, G. Bos. Mr. N. J. 1- Brantjes, W. F. Bremer Sr.. I.. de Breuk, H. J. Bronk- horst, A. H. Broos, P. Bruijn Pz., Mr. F. A. Bijvoet, Mr. W. Cnoop Kaop- mans, L. Cohen. P. H. Craandijk, G. B. Cromelin, A. J. C. Daamen R. J. van Dieren Bijvoet, M. Dirken, J. H. Droste. P. Droste, C. Druijvesteijn, P. Dijscrinck, V. Dijserinck, C. Eekhou-t, H. J. van Egmond, O. D. Emrik, Mr. Jobs. Enschedé, M. G. C. Everwijn Lange, D. A. Flier, J. W. Florijn. J. A. Fontein, H. J. Geijl. C. J. Gonnet, Mr. J. J. de Graaff. G. R. Croos. F. A. Grijseels, J. P. C. Gurtzgen, H. Har mens. J. H. van Hees, Mr. H. P. 't Hooft, A. P. Hooghwinkel, P. J. L. Huet, H. L. Janssen van Raaij. J. C. Joekes, ,T. de Jongh. Mr. H. Ph. de Kanter, J. H. Kersten, Mr. A. Kist" P. Kleiweg Dyserinck. J. L. E. I. Kleij- nenberf E. H. Krelage, A. F. Kremer Sr.. Mr-. L. C. Kronenberg, A. van dei- Laan, A. C. Laane, J. B. Lasschuit, V. Loosjes. M. Lugt. F. M. Baron van Lijnden. H. F. Maks Sr., A. Merens, J. Merens, Mr. A. A. van der Mersch, Mr. C. II. van Meurs. Abr. Meijer, F. C. Misset Jr.. T. C. Niephaus, F. L. Nix, L. P. Noë, Mr. G. B. Noothoven van Goor, W. J. Oosterhoff. J. van Os. J. C. Peereboom, H. T. Pelten- bur~ Jhr. C. F. van de Poll Jhr. P. Quarles v. Ufford, Mr. H. T. Rasch, A. J. H. Reijnders. J. R- du Rieu. A. Rin- kenia. A. A. Ris. A. R. Ritsema. R. G. Rij kens. A. J. Salm, M. W. Savrij, J. L van Schuijlenburg. B. E. C. Seig- nette. J. Sipkes, Mr. W. F. van Sloo- ten, Mr. J. Spoor, J. A. G. van der Steur, W. Stolp Jr.. D. A. Swens, Jhr. F. Teding van Berkhout., Mr. A. J. van Thiel, Mr. A. W. Thöne, Dr. J. Timmer. F. V. A. W. H. van Tueren- nout. j.'w. Veldheer, Dr. E. van der Ven, U. J. K. Verstelt. J. J. V'erwij- nen R. Veth. B. F. Westerouen van Meeteren. J. B. A. M. Westerwoudt, W. K. Wierda. J. Willems. A. Win kler, I. Wolbers, J. J. Zeewoldt. PUNT 15. Tot lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs wordt be noemd de heer V. Loosjes. PUNT 16. Tot. leden der commissie voor de lo ting voor de schutterij worden benoemd de heeren Klein en van Lennep. en als plaatsvervangers de heeren Win kler en Schürmann, PUNT 17. Tot leden-der commissie voor het onderzoek voor de schutterij worden benoemd de heeren Sabel is en Speel man en als plaatsvervangers de heeren Loomeijèr en. Dr. H. D. Kruseman. PUNT 18. Tot leden van liet bureau van stem opneming voor de verkiezing van leden van de Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven worden benoemd de heeren Dr. Tjeenk Willink voorzitter; Th. G. Schürmann en J. Leupen. le den. PUNT 19. Tot onderwijzer aan do Vierde Tus- schenschool wordt benoemd de beer J. Brandenburg. PUNT 20. Tot onderwijzer aan de opleiding- school voor jongens wordt benoemd de heer G. J. Burger. PUNT 21. Tot onderwijzer aan de kostelooze school litt. B. wordt benoemd de heer C. Draijer te Zandvoort. PUNT 22. Het verslag van den opzichter over de gasverlichting over de maand Maart 1901 wordt voor kennisgeving aange nomen. Bij de rondvraag zpgt de heer v. d. KAMP en hij heeft het onderzocht dat het waar is dat hier de heer Pieters zou aangesteld worden als elec- Iro-technicus aan de Centrale op eene jaarwedde van f 1200. De heer Pieters nu is in 't geheel niet kapabel voor zijn betrekking en zag er zelfs tegen op haar te aanvaarden. Met het oog er op dat de heer Blom zelf geen eler- tro-technicus is. is het van het grootste belang, dat een uitstekend bekwaam en goed ontwikkeld persoon voor deze zaak worde benoemd. De heer I.OOMEIJER acht deze zaak van te veel belan- om zoo even aan te -tippen: het spijt hem dat de heer v. ■i. Kamp hiermede niet heeft gewacht fot eeoe volgends vergadering. De VOORZ. is niets omtrent deze be noeming bekend. De vergadering wordt daarna om streeks 6 uur gesloten. Stadsnieuws Woensdagmiddag is aan het Spaarne bij de brug een kind dioor een bierwagen overreden. Men heeft het bij een bewoner verbon den en per rijtuig vervoerd. Kantongerecht. (Zitting van 22 Mei). Johanna Smit en Johanna Jonas twee Amsterdamsche jonge dames stonden terecht wegens het rij den op een voetpad in de gemeente Bloemendaal op 23 April j.l. Te dier zake vorderde het O. M. te gen elk 1.boete of 1 dag. D. van Kampen, J. van der Laan, A. A 11 o s s i e en M. G. A 11 e s s i eallen wonende te Hilversum, waren gedagvaard ter zake dat z<; in de gemeente Bloemen daal den 15en April 1901 's namiddags omstreeks 5.1/2 uur zonder daartoe gerechtigd te zijn, iu de duinen, toe- behoorende aan Mevr. D. van der Vliet te Overveen, van welke duinen de toegang op een voor hen zichtbare wijze was verboden, door middel van aan alle ingangen geplaatste borden met de woorden: ..Toegang verboden. Art. 411 W. v. S." en bekl. M. G. Al- lessie daarenboven terzake van het op tijd en plaats voornoemd, loopen met een geladen buks zonder voorzien te zijn van eene daartoe benoodigde ver gunning. Tegen de vier beklaagden vorderde het O. M. elk f 3.boete of 3 dagen en bovendien tegen M, G. Allessie nog voor de tweede overtre ding f 4.— of 4 dagen. P. Beentjes. Ie Heemskerk, had op 25 April op een stuk weiland, toe- behooirende aan P. Zonneveld, naar kievitseieren gezocht, en zulks terwijl de toegang tot dat weiland verboden was. Het O. M. vorderde 2 geldboeten van f 3 subs. 2 maal 3 dagen hechtenis. A. van 't H o f en J- van 't Hof stonden voor 'n dergelijk feit terecht. Beklaagden hadden beweerd naai- rei- gerveeren te zoeken. Tegen hen werd eene geldboete van 3, subs. 3 dagen hechtenis gevorderd. G. H. Philips was gedagvaard ter zake dat hij op 17 April j.l. in de ge meente Velgen als hoofd en bestuurder van de door hem als aanne mer aangenomen bouw eener z. g. electrische centrale, op te richten te IJmuiden. nog geen kennis had ge geven aan den Burgemeester der ge meente Velsen. van het ongeluk op den llen April 1901 in zijn bedrijf overko men aan C. H. Rijperman, die bij het verrichten van schilderwerk van be doeld gebouw door het uitglijden der trap waarop hij stond was gevallen en zich dusdanig had bezeerd dat hij niet binnen tweemaal vier-en-twintig uur daarna zijnen gewonen arbeid had hervat. Deswege werd tegen bekl. 4 boete of 4 dagen hechtenis geëischt. G^vond^n voorwerpen. een ceintuur met, stalen gesp, een gouden broche, een meerschuimen pijp in étui, een gummi-sportkar-wielband, een lederen pantoffel. - HeQmstede. De Christelijke Jongelings-vereeni- ging ..God met Ons" alhier, zal deel nemen aan een bijeenkomst in de vrije natuur, door den Ring „Haarlem" der Christelijke Jongelings-Vereeni- gingen op Maandag 27 Mei a. s. te Iieiloo bij Alkmaar te houden. Als sprekers zullen optreden de hee ren Dr. A. F. Krul te Alkmaar, D. P. A. Klop te Velsen en J. C. de Moor te Amsterdam. Binnenland. Z. A. S- M. personeel. De Bond van uit Zuid-Afrika ver dreven Z. A. S. M. -personeel hield Woensdag in d'Geelvinck te Amster dam een algemeene ledenvergadering onder leiding van den voorzitter den heer J. Post. Vertegenwoordigd waren de afdee- lingen Amsterdam, 's Gravenliage, Groningen. Haarlem, Leeuwarden, Utrecht en Rotterdam. Te halftwaalf werd de vergadering geopend, hoewel de secretaris nog niet was verschenen. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter aan de vraag aan het hoofdbestuur in hoeverre voor behoef- tigen voorschot was te krijgen op depo sito. De directie der Z. A. S. M. antwoord de aan het hoofdbestuur dat zulks kon worden toegestaan, mits dringende be hoefte bestaat. Daarnaar zal door de directie nauwgezet worden onuerzucht. Ook vroeg het hoofdbestuur aan het C. N. Boeren-comité of er ook kans bestond voor behoeftige ambtenaren. De onderhandelingen rnet het comité zijn nog niet afgeloopen. maar de voor zitter meent te mogen zeggen dat wel kans bestaat op het verleenen van steun aan hen, die geen deposito bij de maatschappij hebben en in nooddruf tige omstandigheden verkeerem. Met betrekking to het bezoek aan Londen der deputatie uit het hoofd bestuur zet de voorzitter het bekende standpunt der schadevergoedings-com- missie uiteen en zegt dat men nu af wacht de getuigen die mr. Rosecanr- de Bisschop zal oproepen. Wellicht kan voor hen vrij reiskosten worden verkregen, indien de Z. A. S. M. dit aanvraagt aan de maatschappij Zee land. Het hoofdbestuur zal zich wenden tot de Nederl. Regeering om van deze te verkrijgen, dat zij. evenals de Duit- sche regeering. zelf een onderzoek zal instellen naar de eischen tot schade vergoeding en deze zal schiften. Uit het verslag van den penning meester, den heer Maas blijkt, dat de inkomsten zijn aan batig saldo en contributies 519.30 en aan giften f 158.325; waaronder een gift van 150 van de Ned. Zuid-Afrik. Vereeniging tot tegemoetkoming in de kosten van de reis der deputatie naar Londen. De uitgaven bedroegen totaal f 518.965, zoodat het batig saldo in kas bedraagt f 158.66. De secretaris, de heer Van Kampen, die door een lichte ongesteldheid was opgehouden, was inmiddels ter ver gadering gekomen. Na voorlezing van het rapport dei- deputatie van haar optreden te Lon den, dat reeds bekend is. vraagt de afdeelïng Rotterdam: lo. of de Nederlandsche regeering niet heeft verklaard dat de eischen van hen. die over Loreiico Marquez zijn uitgeweken, niet zullen worden gesteund: 2o. of de Z. A. S. M.-ambtenaren niet langs den een of anderen weg in rechten schadevergoeding kunnen in vorderen; 3o. wat de ambtenaren moeten doen die in opdracht of op uitnoodiging van de directie der Z. A. S. M. met ver lof zijnde niet naar Zuid-Afrika zijn teruggekeerd van verlof; 4o, waarom de bondsadviseur, mr. De Vries niet naar Londen is gegaan om voor de rechten der bondsleden op te komen? Ad lo. deelt de heer De Kaas mede. dat de N-ederlandsche regeering alleen gesteund heeft de eischen van hen, die geen burger zijn en van hen die zijn uitgezet, niet van uitgewekenen. Even min wordt door de regeering gesteund de eisch voor moreelc schadevergoe- ding. Omtrent beide andere vragen wordt gezegd dat daarover hier niet kan ge sproken worden en op de laatste vraag wordt gezegd, dat noch het hoofdbe stuur, noch mr. De Vries het noodig achtten dat de rechtsgeleerde raads man zich naar Londen begaf. Op de vraag van een der afgevaar digden of de Bond niet iets kan doen voor hen, die met toestemming van de Britsehe autoriteiten hun goed m hun woonplaats in aangewezen berg plaatsen opsloegen, en nu, volgens verschillende berichten, dit goed ver loren hebben, zegt het hoofdbestuur toe de aandacht van mr. Rosegaarde Bisschop op zulke gevallen te zullen vestigen, wanneer het daarvan opgaaf krijgt. Aangenomen werd het voorstel van Leeuwarden dat het lidmaatschap van het hoofdbestuur onvereenigbaar is met dat van de afdelingsbesturen, waarna bij acclamatie tot eersten en tweeden secretaris werden benoemd de heeren van Kampen en Silvius. (Wordt vervolgd). Zondagsrust. Op het Nationaal Congres voor Zondagsrust/, dat 19 en 20 Septem ber te 's-Gravenhage gehoudlen za.l worden onder iyscbeamv-rouw- schap van H. M. de Koningin' en ondier eere-voorzltterschap van die ministers van bi linen!andsche za ken en van. waterstaat, zulten als sprekers optreden de heeren: mr. J. d'Aulnis de Bourouill, hcogiee- raar te Utrecht; mr. D. P. D. Fa- bi us, hoogleoraar aan die Vrije Uni versiteit te Amsterdam B. J. Ger ritsen, lid' van, dien Gc-rneenlieraad te Rotterdam A. D. P. V. ven Lo be n, Sals, insrsetieur van dien arbeid te Arnhem dr. H. J. A. M. Schaap man lid van d-e Tweede Kami&r. te Rijsenburg Olio Schrieke, pre dikant te Enschede A. W. van Wijk, predikant te Zwolle; G. de Wijs. wethouder te. 's-Gravenhagc en twee heeren wier namen, alsnog niet genoemd kunnen wordien. Acad. examen. Leiden. Bevorderd toi dfoclor in de scheikunde de heer U. H. E. Ru ber Noodt, geb. te Batavia, op proef schrift: „Eenige waarnemingen over de werking van water op An ti mon i.u mchloo rzuur." verkiezingen voor de Tweede Kamer. Amsterdam. De R. K. Kiesver- eeniging district II stelde tot can- didaat voor de Tweedi© Kamer, den heer J. W. Smit, voorzitter van den Ned. R. K. Vouksbondi, afd. Amsterdam. De Protf Rtmeeting- te Amsterdam. De collecte met inbegrip van. de opbrengst, van. enkele kaanden voor gereserveerde plaatsen, die nog aan den ingang verkocht zijn, heeft in het geheel opgebracht f 300. De -motie is aan al de Ministers en, aan al de Kamerleden rondge zonden.. Nader zal nog worden, meegedeeld wat de verkoop der toegangskaar ten heeft, opgeleverd en hoe het ont vangen geld) is besteedDe koetien der meeting werden geheel afzon>- dfirlijk uit vrijwillige bijdragen ge dekt. Gemeenschappelijk Grond bezit. Rondgezonden zijn de concept-sta tuten eener te stichten vereeniging, die zich zal ten doel stellen „mede te wer ken door woord en daad, tot, het bren gen van den grond in gemeenschappe lijk bezit, ter bevrediging van het rechtsgevoel, tot gezonde ontwikkeling van alle deelen der samenleving tot leniging van armoede en bestrijding van pauperisme." lo. door propaganda voor liet be ginsel, 2o. door propaganda ten gunste van eene wetgeving, die het boven omschre ven d'oel tracht te bevorderen, 3o. door aankoop van grond en ex ploitatie daarvan door leden, op de wijze bij huishoudelijk reglement te bepalen, 4o. door samenwerking met andere lichamen, die gelijk doel beoogen en dat doel met gelijke middelen trach ten te bereiken, 5o. door elk wettig middel, niet strij dig met het openbaar belang, dat ge acht wordt nuttig of noodig te zijn. Voorloopige oprichters zijn de hee ren J. F. Beijen Zeist; D. de Clercq, Laren (N.-H.): F. van Eeden. Walden, Bussum; Louis van Gelder, Harlingen; I. H. F. Grönloh Jr., Amsterdam, Mau- ritskadc; W. Hacked Utrecht, Oude- wijk; H. J. Hagelen. Arnhem, Van Pallandtstraat 9; D. H. Hoitsma, Min- nertsga; Joh. Kuiken, St. Anna-Pa- rochie; A. Langéjan, Enschedé; P. Looije. Roterdam; C. J. Polak, Steen- wijk: A. Prakken, Amsterdam. Fred. HencL Plants. 7; H. W. Rombout, Am sterdam. Tilanusstraat 54; Jan Stof fel. Deventer; K. Taekema. Haarlem; J. Westendorp, Haarlem, Schotersin gel 121; I. H. de Wilde, Amsterdam, Reinwardstraat 38; J. v. Woensel Kooij, Utrecht, Maliebaan 15; K. Zwaan Azn., Enkhuizen. In een rondschrijven wordt o. a. het volgende gezegd: Diep doordrongen van het besef dat „de grond" gemeengoed van allen be hoort. te zijn, komen w>'; tot u met liet verzoek ons te willen helpen. Na 15 ja ren van theoretische propaganda kan men ons niet van overijling beschul digen, wanneer wij wenschen naast onzen theoretischen en propagandis tisch en arbeid ook de practische ter hand te nemen en te trachten zooveel grond als mogelijk aan woeker" en „winzucht" te onttrekken en te doen dienen om hen te voeden die er op wonen en werken. Blijde stemt h.et ons dat wij mochten slagen een vorm voor ónze „grondwet" te vinden waar mede personen van overigens ver schillende richting hun instemming hebben verklaard. De wijze waarop ieder onzer dat doel zal trachten te bereiken zal niet gelijk zijn. maar daarvoor laten onze statuten der afdeelingen dan ook ruim te van beweging, elk naar zijn geaardt- heïd en plaatselijke omstandigheden, zoo moet. het zijn wil er met toewijding gearbeid worden.* Of wij veel kunnen doe- hangt af van aller mate van medewerking. Wij moesten doen als wij deden: de gelegenheid voor allen openstellen om toi samenwerking te kunnen komen. Draagt deze poring geen vrucht, dan hebben wij ons ten minste niets te verwijten en laten het zeker eenmaal op te lossen vraagstuk, blijmoedig aan latere tijden overonze tijd was er nog niet rijp voor! Dus vormt zich onze vereeniging „Gemeenschappelijk Grondbezit". De concept-statuten, door het Bureau voor Sociale Adviezen opgemaakt naar aanleiding van do punten op onze bij eenkomst van 3 Februari 1901 vast gesteld, gaan hierbij en stellen wij ons voor ongeveer 6 Juli een bijeen komst te houden ter plaatse waar zich de meeste adhaerenten hebben ge meld, ten einde de statuten een laat ste herziening tc doen ondergaan. Dat nu niemand die met ons doel instemt, achterblijve, de groote mas- sa moet de kracht geven zoowel gel delijk als zedelijk, waarover elk onzer als eenling slechts in zoo geringe mate beschikt. Zï; die wenschen deel te nemen ge ven hun naam en zoo mogelijk hun jaarlijksÊhe bijdrage op aan den heer D. de Cler'*" Laren (N.-H.) Zware braua te RanTwijk. Te Rajndiwijk is Dinsdag brand ontstaan, /in dien sc-hoorst/een van, het huis d'e-s heeren Goediviriend. Het vuuj; is overgeslagen op de aan grenzende huizen, waardoor 22 wo ningen en het r»as gereed zijnde kerkgebouw benevens de pastorie in vlammen opgingen. Bijna hei. geheele dorp is vernield. Ruim 25 gezinnen zijn dakloos. Geen per soonlijke ongelukken'. Alle huizen eau inboedels waren verzekerd. Atdreieing. De politie te Hilversum deed Dins dag een aardige vangst aan hel postkantoor. De loop van het ver haal is als volgt Eenigen tijd geledën kreeg de heer E. Ie Laren her een dreigbrief met een. hem onbekende ondertee- kening. Den heer E. werd hierin geboden, op eon bepaalden, tijd op een bepaalde plaats te zijn met een som geld. Kon hij dit niiet. deen., daï' mocht hij ook een gere- gistreerden brief zenden aan den ondierteekenaar P. R. te- Hilversum. Deed' hij nioch heit een', noch het an der. dan moest hij de> gevolgen on dervinden De heer E. waarschuwde die po litïe. en ging naar de afgesproken plaats op den gestelden tijd. maar de ontvanger was er niet. Toen zond hij een brief, (doch niet aangetee kend' en zonder geld) aan hot opgei- geven adres. De recherche hield voortdurend1 toezicht aan het post kantoor, al mie er d'an een week. doch te vergeefs. Dinsdag echter kwam iemand met een geschreven instructie om den brief te halen. Hij werd onmiddellijk gearres teerd:. en. op het bureau in verhoor genomenwaaruit bleek dlat de man door ziji\ baas was gezonden, en zelf v.an. de heel1© zaak niets af wist. Zijn lastgever is toen in hechtenris genomen, -en de knecht dadelijk op vrije voeten gesteld. Noodlottige ^al. Een loodgieter die te Deventer op een kerk aan het lei dekken w as, viel er af. De vail had bet onmiddel lijk overlijden van den man ten gevolge. Verdronken. Een werkman J. P., die te Slik kerveer bez-ig was een schip te sloepen, viel in het water. De man werd' dood opgehaald. Rattenkruid. Te Vianen heeft een kind van dien smid S. in een onbewaakt oogenbLik een vrij groote hoeveelheid ratten- kruid opgegeten. Door dadelijk aan gebrachte geneeskundige middelen is het kinid nog in het leven geble ven. doch mm vreest voor zijn be houd. Geheel afgebrand. Dezer dagen is te Steenbergen de manufactuurwinkel met. woonhuis van den heer J. B., geheel afge brand. Niets van den kostbaren in boedel kon gered worden. De scha de bedraagt eenige duizenden gul dens. Inktvi8ch. Te Callantsoog is door iemand een inktvisch op het strand gevon den. waarvan als bijzonderheden gemeld kan worden dlait het dier nog leefde. Od een trein geschoten. Vrijdagmiddag is op den trein die om 12.16 (Gr.) van Amsterdam, naar Den Helder vertrok, tusschen Anna Paulowna en Schagen een schot gedaan. De kogel vernielde eein glasruit in een coupé 3e klas se. d'och richtte gelukkig verdei geen onheil aan. Van den dader is niets bekend1. Dartele beestjes. Door het openspringen, dier slui ting sprongen Woensdagavond', tus schen Delft en Den Haag 16 schapen uit een. veewagen van een trein der H. IJ. S. M. Een der beesten werd gedood, één verminKi-, Rijwiel-ongeluk, Te Medemblik is bij het fietsen een 16-jarig meisje te water ge raakt en' verdronken.. Woningnood. Als een bewijs van woningnood te Coevorden diene, dat. in de Benthei- mer Achterstraat drie gezinnen, teza men van zeventien personen, één huis van 3 vertrekken bewonen. In één der vertrekken wonen man. vrouw en zes kinderen, die gezamenlijk één slaap plaats tot hun beschikking hebben. Het tweede gezin heeft in de bedstee een verdieping aangebracht, waarvan de bovenste door de ouders, de andere door de kinderen gebruikt wordt. We voegen er bij. dat dit menschen zijn. die nog nooit hun huishuur schul dig bleven. (Coevorder Courant). Mishandeling Te Oldenzaal is gearresteerd een ze kere G. uit Amsterdam, een Rus van gebooi-te, tijdelijk verblijf houdende bij den slaapsteehouder Levisson te Oldenzaal en verdacht van mishande ling met doodelijk gevolg van het 9- jarig zoontje van genoemden L. De justitie uit. Almelo zal. een onderzoek, instellen. Ontvoering. Te Velp bij Arnhem werd dezer da gen een. poging tot ontvoering dooi de politie verijdeld. Een 4-tai Duit- schors trachtten op verzoek van de moeder, die te Geesternunde woont, twee kinderen op te lichten, die te Velp bij den vader wonen. Een der Duitschcrs is in handen der politie ge- vallen. Gemengd Nieuws. Gevangen hoofdredacteuren De Kaapsche cor.nespomlent van de „Zwolsc.he Courant" zegt over het lot der gevangen hoofdredacteu ren van „Ons Land" (advocaat Ma- lan), de „South African. News" (d'e heer Gartwright) en hun lotgenco- ten in zijn jongsten brief o. a. het, volgende Toen ik u laatst schreef omtreant' die- terechtstelling en. vercordleeling vani de Afrikaandlea* editeurs, heb ik vergeten het belangrijk feit te vermelden, dat noch lord Kitche ner, noch generaal French in die getuigenbank geplaatst werden, om aan de verdedigers een kans te ge ven hun een ontkenning onder eed© te ontlokken, van de aangaande hen; beweerde daden. Naar ik verneem, heeft men. nu besloten geen aanzoek te d'oen om een heropening van die zaak, ten einde nieuw getuigenis voor d'e verdediging voor te leg gen. Dit zou trouwen! ook nutteloos zijn. want een andere uitspraak dan schuldig staat onder huidige om standigheden van een Kaapstadsche jury van Jingo's niet te wachten, waar het politieke tegenstanders geldt. Hel een ©n ander aangaand© de bevindingen van de veroordeeld!© journalisten in hun gevangenschap zal u mogelijk interesseer en. Z© worden in de Roelandstraat-gevan- getnds alhier opgesloten de gewo ne- gevangenis voor misdadigers. Tot nog toe zijn alle aanzoeken, zelfs van hunne echtgenooten, om hun een bezoek te brengen- in d© gevangenis, beslist van d'e hand ge wezen. Heit heerschen van de bui lenpest in de stad wordt voorge wend als reden voor die weigering. Alle bezoek aan de gevangenen; is verboden zoolang die builenpest heerscht. Daar d'e veroordeelden -niet tot dwangarbeid' zijn' gevon nist, blijven zij binnen de gevan genismuren. en de eenige lichaams oefening. welke zij hebben, is op em neer wandelen op d© binnen plaats -en des morgens hun cellen reinigen'. Zijn de dagen hun ver velend, die nachten zijn ondrage lijk lang. Van 'savondfe 6 tot 's mor-, gens 6 uur bevinden zij zich in d© cellen, zonder licht. Er is -lem en kele zitplaats, en hun; aanzoek om van stoelen voorzien te warden, wend van de hand gewezen. Boeken en tijdschriften, hun dioor vrienden toegezonden, zijn dicor d'e autori teiten aan de zenders teru~rrezom- den. Zelfs een bijbel, welk© onder de boeken was. werd niet toegela ten. Zij hebben' d!us zoo goed als n-ietis om' den tijd mee om te ma ken. Het wordt bun echter vergund) hun eieen kleeding te dragen en zij1 mogen kost van buiten bestellen, zoodat z;: mi et behoeven gebruik te maken van de gewone gevange- nierants oenen. Ik verneem dat zij aanzoek ge daan; hebben naar Tok ai verplaatst te worden, waar de andere poliit.ier ke gevangenen vastgehoude-n wor den, en waar zij meer vrijheden zullen genieten dan in de Roeland straat-inrichting. Er is sprake van petities aan de regeering te rich ten om vermindering van. straf voor de veroordeelden, maar ik verneemi dat zi j zei ven er geheel en al t egen zijn, daar zij volkomen bereid zijn: voor de zaak te lijden. Familieberichten. Getrouwd: 17 Mei. J. J. van Dam van Polanen met J. C. Aartse, Den Haag. J. Zijp Kz. met E. Bakker. Aven- horn. 19. J. W. Eêlkrnan Rooda met I. van Cingel, Scheemda. J. W. Loop- uit, wedr. van A. Loeb, met H. Span jaard, wed. H. Koopnians, Amst, Bevallen: 18 Mei. C. HemsingVin ke, z., Amsterdam. 20. Echtg. van L. s. Beïinfante. d.. Amst. Overleden: 17 Mei. M. A. E. Bezemer jd., 79 j., Renkum. \V. Th. Honders, 89 j., 18. W. ElsenburgMeltzer, 38 j., Bussum. G. v. d. Tuuk Sevenster, 70 j., Schingen en Slappetevp. P. W. A. Meijer, 71 j.Amst. Tj. H. Brouwer, 82 j., Bolsward. W. K. Pické, Den Haag. F. P. Cavaljé, 71 j., Breda. 19. G. H- F. Frackers, jd., 51 j., Amst. FailiisserD euten. Uitgesproken: Zutphen, 15 Mei. A. G. Spaan, win kelier, aldaar. Rechter-commissaris mr. J. L. A. Stolk. Leeuwarden, 17 Mei. B. I. Boersma, voorheen hakker te Ping/in, thans bier- bottelaar, te Leeuwarden. Rechter commissaris: mr. W. Kolff. Opgeheven: II. G. Leene, kastelein, te 's Graven- li age. 's Gravenliage, 17 Mei. Mejuffrouw A. C. Schimmel, wed. G. Koene, thans huisvrouw van W. Nieuwland, win kelierster, tc Delft. Rechter-commis saris mr. H. A. van Rees. Utrecht, 15 Mei. M. A. de Wit. bouw man te Vreeswijk. Rechter-commissa ris mr. M. Crommehn'. Tiel, 20 Mei. Anna Maria Adams, weduwe van Christiaan de Leeuw, koopvrouw, wonende te Alphen aan de Maas. Rechter-commissaris mr. A. J. Blom. Geëindigd: M. Spoorenberg. bierbottelaar, te Eindhoven; Th. Bóyens-Willems, schil der en winkelier, te Eindhoven; J. Hey- mans, kleermaker, te Amsterdam; C. W Nieuwerf, vroeger lid der thans ont bonden firma van Zanten en Nieuwer! te Lisse; S. Kuiper, kastelein, te Den Helder. Mevrouw J. J. Becker, weduwe van den lieer A. Feter, wonende te 's Gra venliage; Th. van Dithuyzen, mole naar te Zeddam, gemeente Bergh. Geëindigd de faillissementen van \Y. J. Tieleman behanger en bouwon dernemer en K. Pons YYz. aannemer beiden aldaar. Stoom vaart berichten. Het stoomschip Jeanne (Kon. W.-L maildienst) arriveerde 20 Mei van Pa rainaribo te New-Yorlc. Het stoomschip Soembing, van Rot terdam naar Java, vertrok 21 Mei var Southampton.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6