1 P. L EN ELENBERG, üneyang No. 8. Matuur-Palmen, 't Was-de eerste keer, na den doodi' Prins Thr. te Sliedtoecbt, het laagst van Koningin Victoria, dat de Ko ning in 't openbaar zou deelnemen aan sport, en nog betrof het een zaak die in zeer intiemen kring be disseld was. 's Ochtends om 9 uur vertrok de Koning, door een enkelen adju dant vergezeld, uit Marlbo#JUgh House, en omstreeks half elf was hij te Southampton. Zonder eemig vertoon werd de Koning aan den trein opgewacht door Sir Thomas Lipton, en een stoomsloep bracht den Koning, den eigenaar van het jacht en enkele genoodigdien naar de Shamrock die tegenover de Os borne lag. Het was 'Tachtig weer. De twee jachten lichtten het an ker en kwamen aan. die oostelijke punt van het eiland Wight. Ter hoogte van Calshot bleek reeds dat het buitengaats veel harder woei dan men in de Solent dacht, en de twee Shamrocks ondervonden dat ook; toch werd aan. boord van de Erin het teeken gegeven om zich voor de afvaart gereed te maken. Een paar minuten later kwam op 't onverwachts de windvlaag tenge volge waarvan, naar 't schijnt, eerst de boegspriet van de Shamrock II ontzet werdonmiddellijk daarop brak de steng, en een seconde later sloeg de geheele kolossale mast ov boord, met d'e wolk van zeilen en het grootste deel van het want. Van; den wal gezien, was 't alsof opeens alles wat zich boven hel dek van het jacht bevond', afgeschoren was, en men achtte het onmogelijk dat er geen menschen bij het ongeluk omgekomen, althans gekwetst zou den zijn. Koning Eduard en Sir Thomas zaten met d'e overige gasten ver ge noeg achter den mast om weinig gevaar te loopen, door de vallende strengen getroffen of door het want of de zeilen in zee gesleurd te wor den, maar sommigen achtten het een wonder dat het ranke vaartuig den schok doorstond en niet veron gelukte. Hoe dat zij, de Koning be waarde zijn kalmte, steld'e de da mes gerust, en werd weldra opge nomen door een van de sloepen die zoo spoedig mogelijk van de Erin, de Shamrok I (die zelf zwaar be schadigd was), en een ander jacht, de Sybarite, uitgezonden waren ook twee torpedobarkassen stoom den zoo snel mogelijk naar de plaats Van het onheil, maar behoef dien geen hulp te verleenen. Van d'e equipage van heit jacht, uit 37 man bestaande, waren er eenigem over boord geslingerd maar zij kwamen w met een nat pak af. De Koning keerde, na mei Lip ton aan boord van de Erin gegeten te hebben, om tien uur naar Lan den terug. De kwaadaardige wind vlaag heeft intusschen Sir Thomas f 50.000 schade berokkend'. Alcemeeue berichten. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. In den loop der besprekingen over de motie tot verdaging van het Huis van Donderdag tot 6 Juni, verklaarde de minister van oorlog, den heer St. John Brodick dat lord Kitchener tevreden was met dien voortgang in Z.-Afr. gemaakt, 't Uit gestrekte operatieterrein, en de ver spreiding der Boeren maken dien oorlog van langoren duur, maar de operaties rijn gevoerd met een mi nimum verlies aan Britsche zijde. De regeering doet alles om lord Kit chener te steunen. De rechtbank te Napels onder zoekt die- strafzaak van een op giroo- t-e schaal uitgevoerde fabricage van valsche bankbiljetten. Het waren vooral Belgische bankbiljetten, die de internationale bende van valsohe munters aanmaakte. Bij 't Oosteur. Huis van Afgev is een wetsvoorstel ingediend, dat pensioensver zekering van alle per sonen. d'ie voor een vast jaarlijksch of maandelijksch salaris (minimum 600 kronen) in dienst rijn van par ticulieren, voor wil schrijven. De verzekering geeft, behalve het pensioen, recht op eene toelage in geval van ziekte of ongelukken, die ongeschikt maken voor het werk, steun in tijd van werkloosheid- en er wordit een weduwen fonds aan verbonden.' Öe bijdragen worden zoowel door den patroon, als door de ondergeschikten gestort, De correspondent van de Daily Mailte Pretoria seint aan zijn. blad dat generaal H. J. Grobelaar in het Waterberg-district, in het noorde lijk deel van Transvaal zou rijn overleden. Tegelijk bijna met het ongeluk, waaraan Koning Edward ternau wernood op het race-jacht ..Sham rock H" ontsnapte, trof ook den Ko ning van Italië schier een ernstig ongeluk. Bij het betreden van den lift in het Quirinaal zette deze zich onverwacht in beweging; de Ko ning kon nog terug springen en dus een ongeluk voorkomen. voor 33.680. 2e. Het doen van leveringen en werkzaamheden ten behoeve van de Heldersche zeewering, behoo- rende tot de Rijkszeewerken in Noord-Holland. Raming 21.500. Hiervoor kwamen 9 biljetten in waarvan, dat van, K. Bos Az. te Overve-en het laagst voor 18.946. Stadsnieuws. Haarlem. 24 Mei 1901 Vanwege het Ministerie van Wa terstaat. Handel en Nijverheid, werd Dinsdag aan het gebouw van het Provinciaal bestuur alhier, aan besteed le. Het verbeteren der zeewerin gen langs het Naarderstrand, van het eiland Vlieland, behoorende tot de zecwerken in Noord-Holland. Raming 35.000. Van de 3 hiervoor ineekomen in- echrijvingsbiljetten1 was dat van A. A. van der El«t Az. Betreffende de ambtelijke loopbaan van den heer Albertus van der Eist Az.. benoemd tot secretaris der hoofd stad van Nederland kan het volgende worden gemeld. Na eenigen tijd werk zaam te zijn geweest aan de stadsbank van leening te Haarlem werd de heer van der Eist met ingang van het jaar 1854 benoemd tot ambtenaar ter se cretaire dier stad, op welk bureel hij in functie bleef tot in October 1' Daar was hij belast met de zaken van het armwezen, welke tak van dienst onder vigueur van de wet van 1854 aan de gemeentebesturen verba zend vele verplichtingen op de schou ders lag. In die betrekking leerde men hem kennen als een uitnemend stylist begaafd met een scherpzinnigen geest en was hij met grooten ijver werk zaam. Vooral steunde hij krachtig de pogingen van het gemeentebestuur om terugbetaling te bekomen vaak langs den rechterlijken weg van de voorgeschoten gelden, door een over groot aantal gemeenten als domicilie van onderstand verschuldigd. In ge meld jaar (1862) volgde zijne benoe ming ter provinciale griffie van Noord Holland, afd. financiën. In het aan hem verleend eervol ontslag betuig den Burg. en Weth. hunne tevreden heid voor de wijze, waarop hij de hem opgedragen werkzaamheden had ver richt. In dat ambt verbleef hij echter niet lang, want reeds in 1866 werd hij door den heer Mr. C. Fock die inmid dels tv an Haarlem als burgemeester van Amsterdam was geroepen en die de werkkracht van Van der Elstken- aangesteld tot commies van de afdeeling Armwezen ten stadhuize dier gemeente, waaraan later na de inwerking treding der armenwet van 1870 de aangelegenheden van onder wijs werden toegevoegd. Aan den heer Van der Eist werden achtereenvol gens de titels van hoofdcommies en griffier ter secretarie verleend en zoo is thans den ambtenaar in optima for ma de eer te beurt gevallen op zes en zestig jarigen leeftijd hij zag op 3 Januari 1835 te Bennebroek het levens licht met bijna algemeene stemmen te worden gekozen tot het in den hoof de dezes genoemde gewichtige ambt. Naar wij vernemen is de bouw eener villa te Bloemendaal, architect Kaul Muller te Amsterdam, opgedra gen aan de firma Martens Zoon al hier. Naar wij vernemen heeft het concert, Zaterdag jl. door het orkest van den heer Joh. Steenman met medewerking van eenige dames en heeren dilettan ten ten voordeele van de vereeniging .Weldadigheid naar Vermogen" ge geven, een netto bedrag van pl. m. 200 opgebracht. Arrondissements- Recht bank te Haarlem. (ZitLintr van 23 Mei 1901). J. W. Carton had zich op 21 April jL verzet tegen een inspecteur en een paar agenten van politie, die hem, daar hij in kennelijken staat van dronken schap verkeerde, wilden arresteereaa. Het O. M. eischte 14 dagen gevange nisstraf. J. Maris stond terecht ter zake dat hij op 14 April jl. den wisselwach ter W. Boilerman, die hem wilde belet ten den spoorlijn bij den Kruisweg over te steken toen de boomen dicht waren, een slag op het hoofd had ge geven. Het O. M. wees er in zijn requisitoir op, dat deze zaak weder eene illus tratie was van het onvoldoende der overwegen, die nu door 't Raadsbesluit gelukkig spoedig zullen verdwijnen. De beambte Boilerman echter was ir de wettige uitoefening zijner functie toen hij den overweg afsloot. De amb tenaar van het O. M. achtte het feit bewezen en vorderde met het oog op het vrij ernstige der mishandeling 14 dagen gevangenisstraf. Tegen P. de la Rie, te Haa iem, die zich schuldir had •"•maakt aan het inslaan van glasruiten werd, wegens zijn ongunstig verleden, eene gevan genisstraf van 3 maanden geeiscbt. C. Ph. Tangerman te Haarlem had zich le verantwoorden voor het feit, dat hij een kameraad met een gloeienden soldeerbout in het gezicht had geslagen. Bekl. zeide in drift ge handeld te hebben en had wel berouw over zijn daad. Het O M. verzachten de omstandigheden in aanmerking nemende, vorderde eene gevangenis straf van 14 dagen. J. Goemat had op 8 April jl. C. Vreékem to Haarlemmermeer met een hard voorwerp een klap op 't hoofd ge geven. Bekl. ontkende, doch de getuigen verklaringen spraken zeer in zijn na deel. Tegen hem werd 2 maanden gevan genisstraf gevorderd. J. Duivenboden had zich in staat van dronkenschap te Zandvoort verzet tegen een paar politie-dienaren, die hean deswege wilden arresteeren. Hiervoor eischte het O. M. li dagen gevangenisstraf. Tegen een -aantal overtreders van dc hondenbelasting te Haarlem, Edam en Purmerend werden geldboeten van f 5 k J 6 geëischt-, elk te vervangen door 1 dag hechtenis. UITSPRAKEN. H. van Baren, zakjesplakster te Am sterdam, oplichting zonder oordeel des onderscheids. Ontslagen van rechts vervolging met last tot plaatsing in een Rijksopvoedingsgesticht tot haar 18e jaar. W. J. Rooijers. broodbakkersknecht te Haarlem, opzettelijke vernieling bij verstek, 8 dagen gevangenisstraf. G. Met, varensgezel te Haarlemmer meer, wederspannigheid bij verstek 14 dagen gevangenisstraf. G. Ides los werkman te Haarlem, opzettelijke vernieling bij verstek een maand gevangenisstraf. H. van Duijnen, mandenmakers knecht te Beverwijk, overtreding hon- denbelastto- f 6 boete of een dag hechtenis. J. Kruijer koopman te Beverwijk, feit alsvoren f 5 boete of een dag hech tenis. E. Ras, vissclier te Velsem, diefstal, 5 dagen gevangenisstraf. Ingezonden MedMealingen. (30 Cent per regel) Heemstede. De commissie tot wering van school verzuim hield gisterenavond ten raad- huize eene vergadering; van de 8 per sonen die waren opgeroepen ter ver antwoording van schoolverzuim, wa ren er 7 opgekomen. Bennebroek. Tegen twee deugnieten alhier is pro- ces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van jonge eenden in wateren van de waterleiding. Zandvoort. Door do Christelijke Zangvereni ging „Immanuel", zal met medewer king van de Muziekkapel ,,Paul Kru- ger„ dir. de heer Joh. Schouten, alhier, een boottocht ondernomen worden naar Utrecht, De tocht gaat door de Vecht naar Utrecht, alwaar men de Dom zal bezichtigen en verder terug door het MerwedekanaaL Haarlemmermeer. Te Haarlemmermeer heeft die anti-rev. kiesvereeniging opgehou den te bestaan, en is vervangen dcor den bond van anti. kiesver- eeni gingen, te Haarlemmer sneer bestaande uit de districten Lijnden, Hoofddorp en Nieuw-Vennep. Voor de betrekking van hoofd! in Wijk III te Aalsmeer, hebben zich 27 sollicitanten aangemeld, waar onder verscheidene met aoten Fransch, Duitsch en Engelsen. De R--K. kiesvereeniging te Haar lemmermeer stelt, naar men verneemt, geen eigen candidaat voor de Prov Sta ten en is dan ook van plan. de candi- datuur van den heer Hooft te steunen. Eerste Nederlandsche Fabriek van KUltSTELOElIElV. Wegens verplaatsing naar BARTFJ JORÏSSTRAAT No. 23» OPRUIMING van een groot e partij Geprepareerde levende Palmen haast niet te onderscheiden. Onverwelkbaar. O.a. practische Areca Palmen, precies volgens nevenstaande at beelding vroeger i'2.50, nu compleet met. mospot slechts fl.75. Fraaie waaier Palmen, vroeger 11 (35 nu compleet met. mospot s e hts f4.van f2.75 nu slechte f l.75 enz. Z»*er billijke prijzen. ANEGAHG Ho. 8. dags te 1 1/2 uur de voorjaarsverga- I zal worden verzocht, zoo noodig ge- Binnenland. Parlementaire Praatie?. Nadat de Voorzitter der Eerste Ka mer een kort woord gesproken had ter nagedachtenis van den lieer A. Bloem bergen, die, nauwelijks lid der Kamer, haar plotseling ontviel begon de Kamer haar arbeid en bevorderde m één enkele zitting een gansche re van ontwerpen tot wet. Daaronder die betreffendede exa mens voor het lager onderwijsde exa mens der architecten: verbetering van den Ouden IJsel; locaal-spoorwegen, "over de regeling van het muntwezen werd een kort financieel-techmscli de bat gevoerd tusschen den heer Van Nierop en den heer Rahusen en dep Min van Fin. Deze laatste verdedigde tegenover de eerste onze muntpoliHek Het wetsontwerp werd met 37 tegen 6 stemmen aangenomen. De schipperijwet werd zonder stem ming aangenomen, eveneens na kort debat. Daarna ontwikkelde de heer Van Swinderen zijn interpellatie over den boterhandel op Engelandblijkens het verslag der Ned. Kamer van Koopb. te Londen had de boterwet niet vol doende gewaakt tegen eerlijk optre den der boterhandelaren en spreker vreesde dat de Engelschc markt voor onze boter zou gesloten worden. Wat was de Reg. voornemens daartegen te doen? Min. Borgesius noemde den toe stand niet zoo ongunstig met het oog op den invoer onzer boter in Engeland, waarvan de cijfers st':~^nde waren. Dat onze boter minder voldeed was evenwel juist; dat lag aan de behande ling van liet vee en daarin moesten de belanghebbenden voorzien. En dan wordt er ook nog geknoeid. De Re^. verwachtte in dit opzicht veel van de contróle der boterwet en van de particuliere contróle. In antwoord aan den heer Bultman zeide de Min. dat de aanstelling van een zuivel-consu- lent te Londen nog in onderzoek is. De Kamer is tot de tweede helft van Juni (denkelijk tot den 17en) uiteenge- gaaD- C, Jr. Vail de Koningin. De arbeider H. H. in Zwollekerspel, die wegens een organische ziekte voor het landbouwwerk ongeschikt is ge worden, werd dezer dagen verblijd door het ontvangen eener gift van f 40 van H. M. de Koningin, om daarmede een kleinhandel in bezems, klompen, grof aardewerk enz. te beginnen. Teruggekeerd. De Belgische socialist Fabi*i over wiens uitzetting uit het land de heer Van Kol onlangs de regeering inter pelleerde, is weer te Roozendaal te ruggekeerd. In het lokaal „Parkzicht" te Amster dam zal op 15 Juni a k., des namidr dering worden gehouden van de .Ver eeniging van Onderwijzers en Onder wijzeressen aan Kweekscholen en Nor maallessen in Noord-Holland." TJitbarstinar op Java. Volgens Woensdag bij een tweetal handelsfirma's ontvangen telegram men is de vulkaan de Keloet (Kediri) in werking gekomen; de eruptie is in de richting van Blitar; en heerscht totale duisternis. De uitbarsting schijnt ern stig, dit te meer met het oog op de tal rijke koffieplantages in die omgeving. (Reeds in een deel onzer vorige oplage vermeld). „De bevolking van Blitar is gevlucht. „Er gaan geruchten dat vele inlan ders zijn gedood." De Keloet of Kloet is een vulkaan op de grens van de residentie Kediri en Pasoeran. De top, die een hoogte heeft van 1731 meter, heeft drie krater randen waarvan de westelijke tegen woordig nog werkzaam is en waarin op een hoogte van 1252 M. een meer wordt gevonden welks water een tem peratuur heeft van 95 gr. F. Het is dus blijkbaar deze krater die nu aan 't werken is, iets dat ook klopt met de mededeeling dat de eruptie in de rich ting van Blitar, d. i. in zuidwestelijke richting (in de residentie Kediri) plaats heeft en dat de bevolking van die plaats is gevlucht De plantages in de afdee ling Blitar zijn haast uitsluitend kof fieplantages. De Kloet heeft sedert vele jaren geen belangrijke eruptie gehad, al bleef de westelijke krater ook nog levendig. De laatste gToote uitbarsting had plaats in 1875; de afdeeling Blitar heeft er toen veel van te lijden gehad. Een deel van die afdeeling. óók de hoofdplaats Blitar, is toen overstroomd door een lahar waarbij veel aanplantingen, vee en zelfs menschenlevens zijn verloren gegaan. Deze lahars zijn modderstroo men die den berg komen afloopen en bestaan uit zand, asch en steenen, met water vermengd. De inlanders zien in elke groote uit barsting van den Kloet een voorteeken van oorlog en staven dit geloof o. a. door te wijzen op de groote oorlogen op Java en op Bali. De correspondent van de N. R. Ct." te Batavia seinde: De vulkaan Kloet is in uitbarsting, hij werpt een modderstroom uit. De bewoners van Blitar vluchten naar Toeiong-aeoeng. De gemeenschap met de plantages in Wlingi is afgebroken. De aschregen verspreidt zich over ge heel oostelijk Java de duisternis is er algemeen. De directie van de Tawang Redjo Cultuur Mij. te Rotterdam ontving van haren administrateur een telegram van den volgenden inhoud: „Hedennacht hevige eruptie Kloet. Alles wel. Denkelijk zeer weinig scha de." Bij de Regeering is het volgende, van 23 Mei gedateerde telegram ont vangen: „Hedenmorgen uitbarsting van den Kloet.. Zware aschregen over de resi denties Kediri, Madioen, Soerakarta, Djokjakarta, Kedoe en Semarang. •79rki8zin£öG voor de T woede 5 snier. Amsterdam. Grondwet stelde tot candid&ten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer District I. Dr. H. F. R. Hubrecht (32 st.). District II. H. F. Groen van Waar der, (31 st). District III. C. H. Den Hertog (31 st) District IV. Mr. H. Goe man Borgesius (30 st) District V. Jacq. Deen, (31 st) District VI. lir. Mr. C. J. den Tex (32 st.) District VII. B. H. Heldt, (20 st) District VIIL A. J. C. J. S. Bergsma. (32 st.) District IX. C. Le- ly, (32 st). Amsterdam. Vooruitgang. District I de heer H. F. R. Hubreclit; District. II de heer H. F. Groen van Waarden; District III, de heer C. H. den Hertog; District IV Mr. H. Goeman Borgesius, District V, de heer Jac. Deen; District VI, Jhr. Mr. C. J. den Tex; District. VII de heer P. H. Heldt District VIII. de heer A. J. C. S. Bergsma District IX, Minister Lely. Z. A. S- Xvl. personeel. (Vervolg.) Aan de orde komt een voorstel van de afdeeling Amsterdam tot behande ling van een schrijven van W. Kas- steen, behelzende „verzoek, dat het bondsbestuur bij de Nederlandsche regeering pogingen in het werk zal stel len. waardoor der Britsche regeering Besseling. Hiervan werd evenwel bij tijds het grootste gedeelte in veiligheid gebracht De brandspuit van Randwijk zelf wag defect Op het terrein werkten de spui ten van Hetereu, gem. Valburg (Zet* ten) en Wasreningen spuit 4 en 6. Er was evenwel niet de minste kans op hluschen. Alles, tot het laatste huis je dat voor den wind lae. werd opge nomen in de ontzettende vuurzee. Van verschillende wonimren was 't huisraad op den dijk gebracht, maar door de verschroeiende hitte was men genoodzaakt het er achter te brengen. De kosterij der Herv. kerk vatte ook nog een oogenhlik vuur, doch die kon gelukkig behouden worden. De Dorpstraat is zoo goed als geheel uitgebrand. In het -eheel zijn, behalve de Gere, formeerde kerk en pastorie, 18 huizen bewoond door 21 gezinen, vernield. Alles te zamen is verzekerd voor pL m. f 40,000. Persoonlijke ongelukken zijn niel voorgevallen. Van de levende have is nagenoeg al les gered. Alléén één varken en een paar kippen zijn levend verbrand. Het vee was voor het grootste gedeelte in de weide. De schuren waren nagenoeg zonder voorraad. Slechts eenige hooimijten, die nog stonden zijn een prooi der vlam men geworden. dwongen worden het uitgedreven per soneel der N. Z. A. S. M.. dat door hare schuld in moeilijke omstandigheden verkeert, een menschwaardig bestaan te verzekeren." Tot toelichting van dit schrijven wijst de afgevaardigde van Amster dam, de heer Van Oostveen. op de el lende, waaraan verschillende leden der afdeeling zijn blootgesteld; hij wijst op den vruchtbaren arbeid van het C. N. Boeren-comlté, maar vraagt of de Bond niet iets moet doen voor de behoeftige leden. De voorzitter nierkt op dat een ver zoek aan de Britsche regeering niet veel zal baten en hoe de Nederlandsche regeering het Britsche gouvernement zal noodzaken iets voor de ongelukki- gen te doen is hem een raadsel. Hij vraagt den heer Kassteen hoe dit zou moeten geschieden. De heer Kassteen erkent „zich zelf te hebben voorbijgezien met de quaes- tie van noodzaken." De heer Silvius is van oordeel dat de Bond veel te mak is en wil dat aan de Nederlandsche regeering zal wor den gevraagd wat zij voornemens is te doen. De heer Van Oostveen (afdeeling Amsterdam) meent dat niet gevraagd' moet worden wat de Nederlandsche regeering zal antwoorden op de vraag van den Bond, de vergadering moet beslissen of de vraag gedaan kan en zal worden. Het hoofdbestuur verklaart dit niet te kunnen doen, daar het zich zeer zeker belachelijk zou maken met zulk een vraag. De heer Prins wijst er op dat wel degelijk door de Nederlandsche regee ring iets wordt gedaan. Bijv. zijn uit gezetten aangesteld bij de telegraphie. Hij zou nu wenschen dat men zich ook wendde tot de overige departementen om te verkrijgen dat behoeftige uitge zetten ook bij een van de ander.e tak ken van dienst een betrekking zullen kunnen krijgen. Besloten wordt ten slotte op het voorstel van Amsterdam niet verder in te gaan. De afdeeling Rotterdam stelt voor ,een onderzoek door het hoofdbestuur te doen instellen naar de geldmiddelen der N. Z. A. S. M. en indien blijkt dat voldoende fondsen voorhanden zijn ter opvordering van het volledig tegoed, m de over deze aangelegenheid te be leggen algemeene ledenvergadering stem uit te brengen voor procedure De vergadering beslist dat dit punt zal behandeld worden in geheime ver gadering. Wij meenen te kunnen mededeelen dat na een zeer uitvoerige toelichting van den rechtskundigen adviseur mr. De Vries, besloten werd het voorstei- Rotterdam aan te houden totdat de volstrekte noodzakelijkheid om te Dro- cedeeren was gebleken. Nadat nog eenige punten van huis- houdehjken aard waren behandeld, werd de vergadering gesloten. De brand te Randwijk. De ontzettende brand te Randwijk ontstond in het huis van en bewoond door J. Goedvriend, vermoedelijk door een gebrek in den schoorsteen Voor er lum blussehen te 'denken viel. was het geheele huis een prooi der vlammen. 't Bleef evenwel niet tot dit perceel bepaald. Aangewakkerd door den ster ken Oostenwind, die do vonken over al deden neerkomen, geraakten wel dra ook andere huizen in vlam. Er was geen houden meer aan. In minder dan geen tijd had het vernie lend element zich over een lengte van duizenden meters verspreid. Te 11 uur waren 6 woningen verbrand en in bet volgend uur kwamen er nog 15 bij. Het eene oogenblik zag men een buis nog geheel ongeschonden staan en eenige oogenblikken daarna was het één vlammenzee. Achtereenvolgens verbrandden de woningen van J. Goedvriend, J. H. Timmermans. L. Bonman, wed. Spii- ers, J. v. d. Wal, H. Laurens, wed. Besseling (voor de helft bewoond door J. Bos), G. Holfs, J. Bitter (mede be woond door D. Gerritsen), G. Teunis- seu van Maanen, J. Spijers, Tb. van Voorthuizen, J. J. Rookhuizen, J. Jan sen (mede bewoond door wed. Bitter*), W. van Hcteren. G. Hol, J. Alhers, wed. Abbehuizen, benevens de Ger. kerk en de pastorie welke laatste onbe woond was. Voor zoover bekend is, waren alle huizen en inboedels verzekerd, behal ve de inboedels van Gerritse en wed. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. De voornaamste confiseurs te Nij megen zullen, in het belang van hun personeel, voortaan op Zondagen hun ne winkels des namiddags om 5 uur sluiten. De Ned. fabriek van stoomwerktui gen en spoorwegmateriaal aan de Oos>- terburgergracht te Amsterdam heeft ongeveer 600 (60?) werklieden ontsla gen wegens slapte Ln zaken. BUITENLAND. De langdurigste en kostbaarste sta- ki*~ die ooit in Belerië is volgehou den, die der glasblazers te Charleroi, is na een strijd van tiein maanden op geheven. De verliezen aan loonen wor den op tien milioen francs treschat. Het zal nog geruimen tijd duren eer het,' werk weer geregeld zijn gang kan gaan. Letteren en Kunst. flertrik IbBen. Hendrik Ibsen, omtrent wiens ge zondheid ongtmstige berichten in om loop zijn, moet lijden aan lichte aan vallen van beroerte, die voornamelijk een verlamming der spraakorganen tengevolge hebben. Hij kan zich bo vendien slechts moeilijk en alleen met behulp van een stok bewegen. Echter moet een volkomen rust goede kans bieden op herstel. Sport en Wedstrijden. Wiele nieuws Wielrijder contra Olifant. De grootste belangstelling bestaat te Buffalo voor de aangekondigde mat ches tusschen den wielrenner Bald en „Liz." „Liz" is de snelste olifant ter we reld, de kampioen der dikhuiden, de Taylor onder de ivoorkoppen. Er worden groote verhalen gedaan van zijn spurtvermogen. Hij beweegt zich met een vlugheid en lenigheid, waar over het snelste ijenpaard zich. «niet zou behoeven te schamen. Als „Liz" zijn voorpooten in de lucht gooit en het op een galop zet, neemt hij spron gen. die iedereen versteld doen staan. De gesnuite renner is speciaal voor den korten afstand getraineerd en neemt voortdurend alles in acht wat een renner behoort in acht te nemen. De matches, die „Liz" heeft aange nomen tegen Bald te rijden, zijn be paald op afstanden van 1/2 tot een heele mijl. Bald rijdt op de baan en ..Liz" galoppeert langs den buitenrand van het middenterrein. Het zullen handicaps zijn, want ook al is deze olifant bang voor niemand, toch acht Bald het beneden zijn waardigheid om met den viervoeter van meet te starten. Hij geeft zijn concurrent een voorgift. Maar voorspeld wordt, dat hem deze grootmoedigheid zal berouwen en dat de viervoeter zal toonen hem ook wel zonder voorgift aan te kunnen. Ludovic Morin Ludovic Morin, de groote Fransche renner over den korten afstand, die de laatste 100 M. met formidable snelheid wist af te leggen, doch in de takiiek in Jaquelin zijn meester vond Mo rin, de winner van drie Parijsche Grand prix, kan óók al geen weer stand bieden aan de verleiding: hij gaat weer in training en heeft een con tract, gesloten met een rijwielfabrikant, waardoor hij verplicht is deel te nemen aan alle groote wedstrijden over den korten afstand van het seizoen 1901. (De Fiets). Jacquelin en Major Taylor. „De Fiets" geeft eenige bijzonderhe* den over de twee groote tegenstan ders. Jaquelin en Major Taylor. De laatste is geboren 26 November 1878 te Indianapolis. Jacquelin zag het licht voor het eerst op 31 Maart 1875 te San- tenay. Taylor is lang 1 M. 70. Jacquelin meet 1 M. 75. Taylor weegt 70 1/2 K.G. Jacquelin heeft een gewicht van 78 K.G. Taylor debuteerde in 1891. Jacquelin begon in 1896 te racen. Taylor is vroeger leerjongen geweest in een rijwielfabriek. Jacquelin is vroeger bij een bakker in de leer geweest To Verviers heeft de Nederlandsche wielrenner B. Schultze, van Helmond, den 3en prijs gewonnen in het hoofd-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2