NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem, en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJSADVERTENTIËN: 18e Jaargang Zaterdag 1 Juni 1901. No. 5496 HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1.20 jS&f&t "Van 1—5 regels 50 Ofca.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), ia do P1^8 der Advertentiën TaQ 1-5 r°gela f °-75> elke regel meer 0.15. per 3 maanden1-30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.02}4 Bureaux: Gebouw Het Spaame, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 K Telefoonnumruor der Redactie OOO. Telefoonnummer der Administratie 123, n de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiefrs. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Hijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèrs L. DAUBE Co. JOHN F. JONES9 SuccParijs 3B>" Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad ran 1 Jü»i ,evat o.a. Uit Cliina en Zuid-Afrika, Bn- low in het nauw, Dnitschland in China, Neerland's Vorstelijk Paar te Potsdam, Ontvoering van kin deren, Gemeenteraad van Bloemen- daal. Advertentiën VOOE HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe zen genoodzaakt Advertentiën af te wijzen voor het Zaterdagavondnum mer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing, dan is inzending op Vrijdagavond noo- dig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, die moeilijk vooraf kunnen worden inge leverd. DE ADMINISTRATIE. Politiek Overzicht. Uit Petersburg wordt gemeld, dat ondier de plannen, tot oplossing van de quaestie der Chineesohe schade loosstelling. voorgeslagen, het Enr gelsche plan bij de Russische Re geering wel het minst ingenomen- heiidl vond. Het Engelscbe voorstel wil, dat China obligaties zal uitgeven, voor wier rente en aflossing bepaalde in komsten zouden worden aangewe zen. In Russische regeeringskrin- •gen wordt hiertegen aangevoerd, dat deze waarborg reeds van huis uit, een zeer wisselvallige zal zijn, en dat de mogendheden die groote militaire uitgaven hebben gedaan daardoor gedurende langen tijd van terugbetaling verstoken zullen blij ven. In werkelijkheid zouden deze obligaties toch niets anders zijn dan zeer onbepaalde beloften tot betaling. Men blijft in Petersburg aan de meening vasthouden, dat een leening door een of meer mo gendheden gewaarborgd, veel beter zou zijn. daar hierdoor de terugbe taling der oorlogskosten onmdddlel- lijk zou kunnen plaats hebben. Uit overwegingen van handels belang verzet Engeland zich ook tel gen verhooging der douanerechten in China. Rusland1 is het op dit punt evenmin met Engeland eens. Door verhooging der douanerechten, zul len de inkomsten uit dezen tak van dienst aanmerkelijk toenemen, en dit zal de zekerheid der Chineesche leening verhoogen. Wanneer men echter bezwaar heeft tegen verhoo ging der douanetarieven, dan kan men de verhoogde inkomsten ver krijgen door verandering te bren gen in de waarde van de zooge naamde douane-taet, de zilveren eenheidsmunt voor de betaling d'er douanerechten. KiIchener springt, zooals men weet, nogal raar met zijni rapporten om en wanneer dat zoo in zijn kraam te pas komt, vergeet hiji er maar eens enkele. De jongste amb telijke verliezenl'ijst, de ernstigste tot nu toe verschenen:, maakt van een paar gevechten melding waar over de edele Lord geen rapport heeft uitgebracht, en toch! hebben ze aan Britsche zijdie een verlies van 30 dooden eni 101 geiwonden gemaakt, ongerekend de 75 typhus- gevallen. Het bloedige gevecht Js dien 25en geleverd tusschen Bethel en Stan- d'erton, waarbij verscheiden Brik scha corpsen verliezen leden, dat is vermoedelijk het gevecht, ver meld door den correspondent van de Daily Mail" te Pietermiarits- burgdie correspondent seinde toen dat Plumer een aanval afgesla gen had, op het konvooi gedaan door vierhonderd Boeren ondier Vil- joen en Spruyt, ten zuiden van Be thel, waarbij het verlies der Boa- ren opgegeven wordt al® 6 dooden en 30 gewonden, welke laatste door de Engelsche doktoren behandeld werden. De redactie van de „Daily Mail" maakt de opmerking diat volgens opgaaf van Kitchener diezelfde Spruyt deni 6en Februari gesneu veld' ïs in den omtrek van het Chris- sie-meer. Veel oorlogsnieuws kamt er an ders niet. De correspondent van de „Times" te Cradock meent, dat da la Reiji en de Wet naar die Kaap- kol. zullen trekken om daar een (vol. gens hem hopeloozen) winterveld- tocht te houden. De „Lokal-Anzeiger" zegt verno men te hebben dat aan de lunch in heb officiersoasino van het 2de re giment, na het spiegelgevecht van de tweede brigade' van de garde-in fante rie aan welke lunch de Fransche generaal Bonmal eni zijn adjudant deelnamen de Keizer een redevoering heeft gehouden. In de eerste plaats herdacht hij keizer Friedrich en vervolgens zeide hij „Het verheugt mij. u te kunnen me- dedeelen d'afc' in: het Verre Oosten de vrede tot stand is: gekomen en dat mij bij deze gelegenheid van vele kanten betuigingen van. erken telijkheid en dank zijn ten deel ge vallen, waaronder ook een door den keizer van Rusland zelf afgezonden telegram." De Keizer las dat tele gram voor. De Keizer stelde vervol gens, terwijl hij de aandacht ves tigde op de tegenwoordigheid van de Fransche officieren;, in het Licht dat Duitsche en Fransche. troepen voor de eerste maal tegen een ge- meenschappejijken. vijand in goede wapen broederschap en trouwe ka meraadschap hadden gevochten. Met een hoera op die twee officieren en hun leger eindigde de Keizer. Generaal Bonnal bedankte voor de talrijke oplettendheden die hem bewezen waren, en besloot met een Hoch op het Duitsche leger en hun soldaat-Keizer. Het telegram van den Keizer van Rusland aan Keizer Wilhelm luid de, volgens de Lokal-Anzeiger" „Ik betuig M. mijn hartelijken dank voor uwe diensten in China. Waldersee heeft zijn moeielijke en ondankbare taak verricht met waar digheid en bekwaamheid. Ik betuig hem mijn volle sympathie." Jammer voor de redevoering van den Keizer, dat de plank er 'n beet je misgeslagen word't, en wat hij „vrede in 't Verre Oosten" gelieft te noemen, er nog de schaduw niet van is. Buitenlandsch Nieuws. Het ongeluk van Generaal' Sohoeman. „Generaal" Schoeman, die het le ven verloor bij de ontploffing van een bom in zijn woning te Pretoria, Vas wat men gerust mag noemen een overloope.r, een' verrader van zijn zjaak. Bij: CoLesberg stond hij aan heft hoofd van een commando, doch toen Pretoria was ingenomen gaf hij zich aan de Engelschen over. Hij weigerde zijn eed van onzijdig heid te breken, boen hij later weer bij Barberton in handen der Boe ren viel. Door French werd hij uit de gevangenis bevrijdook als vre- desagent werd hij weer gevangen gezet te Pietersburg en twee maan den geleden weer door de Engel schen bevrijd. Het ongeluk gebeurde toen hij een brandende lucifer in een 4.7 ly- dietbom wierp, die als herinnering in zijn kamer bewaard werd. Be halve hij zelf en zijn dochter is nog gestorven de vader van Ben Viï- joen. Het huis van Schoeman stond dicht biji het huis vroeger door pre sident Kruger bewoond. De Duit8chers in China. De ,?Reichs-Anzeiger" bevat een keizerlijk besluit, uitgevaardigd te Urville op 17 Mei, waarin wordt be paald, dat de opperbevelhebber oven het leger in Oost-Azië maar het va derland zal terugkeeren en zijn staf wordt ontbonden, en dat het Oost- Aziatische expeditiekorps vermin, derd zal worden tot de sterkte van een gemengde brigadede overige troepenafdeelingen zullen naar het vaderland terugkeeren en worden ontbonden. Het bedoelde gemengde brigade zal als Oost-Aziatische bezettings brigade tot nader bevel in China blijven voor den dienst der bezet ting. Wilhelm Bismarck. De opperpresident graaf Wilhelm Bismarck is te Varzin Donderdag ochtend na een korte ongesteldheid overleden. Graaf Wilhelm, die door prins Bismarck en zijn vrouw bij voor keur „Bill" werd genoemd, was hun jongste zoon. Hij: was den len Augustus 1852 te Frankfort a. d'. Main geboren. Van 18781881 was hij lid van den Rijksdag, in 1885 werd hij landraad' te Hanau. in 1889 regeerings-president te Hannover en in 1895 opper-presidlent in Oost- Pruisen. Gehuwd was hij met Si- bylle von Amim. Graaf Wilhelm heeft zoo goed als gieen politieke rol vervuld'. Von Bülow in het nauw. De verleening van de orde van den Zwarten Adelaar aan Lord Ro berts is dezer dagen, tegelijk met een aantal onderscheidingen aan andere Engelsche officieren, in de ,,Reichs-Anzeiger" bekend gemaakt. De vertraging in de openbaarma king moet een gevolg zijn van de gewoonte om dergelijke onderschei dingen niet officieel bekend te ma ken, voor dit in het vaderland van de gedecoreerden is geschied. Met de bekendmaking in de „Reichs-Anzeiger" heeft de hoóge onderscheiding van Lord! Roberts echter de beteekenis gekregen van ee»n politieke daad en een hande ling van de^regeering, terwijl graaf Bülow in dien Rijksdag bij de groo te interpellatie over de „Enriënde- rei" gezegd' heeft dat de Keizer bij de toekenning van deze ridderorde aan Lord Roberts slechte een con stitutioneel en persoonlijk recht van de Kroon had uitgeoefend, waaraan geen politieke beteekenis gehecht kon worden. De ,,Rheiiniseh-WestfaLische Ztg." de trouwe kampioen voor d'e zaak van de republieken in Duitschland, laat uitkomen dat de verklaring die graaf Bülow den 5den Maart in den Rijksdag heeft gegeven, nu geen steek meer houdt, en noodiigt den rijkskanselier uit, nadere verant woording te doenl. Zijn houding wordt te bedenkelijker omdat graaf Bülow destijds moet geweten heb ben diat de bekendmaking later in de ,,Re.ichs-Anzeiger" zou verschij nen en: de nietigheid van zijn ar gumenten dan helder aan den. dag zou komen. Algemeen e berichten. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. Een Reuter-telegram uit Durban meldt o. a. Vierhonderd Boeren onder Ben Viljoen vielen Plumer's coiwooi aan ten zuiden van Bethel on 25 Mei. De Boeren werden verdreven na een loopend gevecht dat zes uren duurde. De Engelsche verliezen be droegen zes dooden, twintig ge. wondende Boeren, verloren zes dooden en dertig gewonden, Plumer's colonne kwam 24 Mei te Standerton aan met varschillen- de wagens, waarop Boerengezinnen en buitgemaakte voorraden geladen waren. Volgens een telegram' uit Rome aan de „Piccolo", een Italiaansche courant In Triest, moet in diploma tieke kringen het gerucht euan dat, binnenkort het vorstendom Monte negro met toestemming van Rus land tot een koninkrijk geprocla meerd zal warden. N'iki-ta, prins/' vorst, koning, maakt carrière sedert zijne dochter in goeden huize getrouwd is. Stadsnieuws Haarlem, 31 Mei 1901. De Haarlemsche correspondent van de ,,N. R. Ct.", tegen wien e&n aan klacht wegens laster was ingediend door den heer Hermann, ie buiten ver volging gesteld, omdat van opzet niet is gebleken. Namens het bestuur van de liberale kiesvereeniging tc Heemskerk is cas satie aangeteekend tegen de vonnissen van den kantonrechter alhier waarbij door het afleggen van den hun opge- legden eed, negen mannen, als inwo- nenden en bij hun vaders werkzame zoons op de kiezerslijsten zijn sre- plaatst. Remonstrantsche Broeder- schap. Dr. Ritter, hoofdredacteur van het yfD: D"e". heeft bedankt om geplaatst te worden op de numi- am!erV00r monstrantsch predikant Bloemendaal. Vergadering van den Raad der ge- meente op Donderdag 30 Mei 1901, des avonds ten half 8 ure. Voorzitter de Burgemeester C.TR„iogzemheerMJ' B"VOet Punt 1. Het toegelaten lid Jhr. L. Boreel legt de bij de wet voorgeschre ven eeden in handen van den voorzit ter af en neemt daarna zitting De voorzitter wenscht daarop den heer Boreel geluk met zijne benoeming en hoopt dat het hem gegeven moge zijn lange jaren in 't belang der gemeente Bloemendaal werkzaam te zijn (ap plaus). Punt 2. Aan de orde komt de benoe ming van een wethouder in de plaats van wijlen Jhr. Barn aart. Bij eerste stemming wordt de heer Rouwens met 7 stemmen gekozen. Deze verklaart, dankende voor het vertrouwen in hem gesteld, deze benoeming niet te kun- pen aannemen. Daarop worden nog enkele -stemmingen gehouden en ten slotte gekozen de heer C. J. Roozen, wien van deze benoeming zal worden kennis gegeven. Punt 3. Aan de orde komt het plan tot verbouwing van de school te Bloe mendaal. De vorige maal werd dit punt aangehouden op voorstel van den heer Ter Hoffsteede, die zeide met eenige eigenaars van terreinen in onderhan- deling te zijn getreden en wellicht in staat te zijn meer licht over deze zaak in de volgende zitting te doen schij nen. De Voorz. vraagt of de heer Ter Hoff. steedie thans de gewenschte inlichtin gen kan verstrekken. De heer TeT Hoff» steede verklaart zich daartoe bereid, doch acht de mededeelingen niet di rect voor openbaarheid vatbaar ea stelt voor deze in geheime zittimr te doen, aan het eind der vergadering. Dit wordt goedgekeurd. Punt 4. De staat der af- en overschrij vingen op de begrooting van uitcav^n dienst 1900 wordt vastgesteld tot een bedrag van f 2490.22'. Goedgekeurd werd een Dost van f 3 voor onvoorziene uitgaven, wegens het onderzoek van een krankzinnigen vreemdeling door Dr. D. Bakker. Van Ged. Staten is ingekomen het goedgekeurd Raadsbesluit om voor de Norton-welboring aan de Leidscha vaart te betalen f 325.70. Die betaling moet geschieden vol gens ingekomen rekening aan de hee- ren de Waal Malefijt Zn., tot een bedrag van f 297.30. De voorzitter vraagt of nu het be drag van f 297.30 moet worden uitbe taald of het bedrag waartoe Ged. Sta- ten machtiging hebben verleend. In dit laatste geval moet de door d'en heer Malefijt ingezonden rekening terug worden gezonden met verzoek of hij er nog f 28.40 bij wil voegen. De heer Ter Hoffsteede zegt, dat niet meer behoeft te worden betaald als het bedrag dat de ingediende rekening aangeeft. De heer van Hulst is dezelfde rruee- ning toegedaan. De heer Grippeling antwoordt, dat de Raad het indertijd billijk heeft ge acht den heer M. ook de kosten ten be drage van ongeveer 28 te vergoeden voor het optrekken van een buis. De voorz. antwoordt, dat dit hier de quaestie niet is, alleen moet de vraag beantwoord worden: Wat moet hier nu betaald worden? De rekening of het bedrag bij Raadsbesluit bepaald? De heer Grippeling zegt, dat inder tijd bij Raadsbesluit het bedrag van f 325.70 is vastgesteld en meent dat dit bedrag dus moet worden uitbetaald. De heer A. Roozen Jr. is dezelfde meening toegedaan. De heer Bispinck stelt voor den heter Malef'H te berichten, dat hem f 325.70 zal worden uitbetaald, tenzij hij met het bedrag van zijn ingediende reke ning genoegen neemt. Dit voorstel wordt aangenomen. Tegen stemden de he eren A. Roozen Jr. en Grippeling. Tot lid der commissie tot, wering van schoolverzuim wordt benoemd de heer Verdonk. in de plaats van den heer Offenberg. die bedankt heeft. Punt G. De commissie tot wering van schoolverzuim te Bloemendaal ver zoekt verschillende wijzigingen in het huishoudelijk reglement voor genoem de commissie te brengen en wel om de gewone vergaderingen in plaats van den eersten en derden Zaterdag des Donderdags te houden des namiddags te 7 1/2 uur, in plaats van 2 uur. ïiilletoii. XuJSHSt JAAR Naar het Engelsch VAN DOROTHY GERARD. 30) Een: gebeurtenis blijft mij' steeds helder voor den geest staan. De oogst zou binnen gehaald' worden. Op een. goeden dag zagen wij van de nok van het dak dat het veld niet meer goudgeel was, maar een donkere grijsachtige tint had ge kregen en tegelijkertijd' hoorden, wij het geluid van1 zingende menschen, die van de Dorpstraat kwamen. De cogstkrans I de oogslkrans riep Anulka. blij in haar handen klappend'. Zij, brengen den oogsb- krans O kom mee Jadwiga I Ik ga niet mee, zeide Jadwiga onverschillig. Ik wist dab het de gewoonte in Po len was dat de arbeiders den laat- sten dag van den oogst in optocht naar het zomerhuis trokken, ter wijl een van de meisjes een krans van korenaren o,p het hoofd droej_ eni diien aan de voeten va,n den heer of vrouw van het landgoed neer legde, Het was aardig om dit schil derachtig tafereel te zien en ik volgde Anulka. Een sterke lucht van knoflook was het eerste wat mij trof in de nabijheid van de zanger®die zich onder d'e waran da hadden geschaard, de vrou wen met. hunne gekleurde hoofd tooisels teekenden aardig af tegen de witte pilaren maar vielen naderbij gezien wat af door hunne leelijke tanden .terwijl zij hun oogstlied zongen. Een flink, groot door de zon gebruind meisje stond daar met een krans van korenaren op het hoofd met mevrouw Zielinska aan haar zijde, die hare onderdanen cup vriendelijke wijze groette. Zij ke ken haar met verwondering aan. haar als uit dien doode opgestaan' wanend, en hier hadden zij wel re- demi voor, daar zij haar in geen elf jaar hadden gezien. Toen mijn ooren tuitten van het aanhoudende gezang, ging ik on opgemerkt heen. Malewicz trok zich echter terzelfder tijd terug. Hij sprak weinig toen hij aan mijn zij de voortliep. Plotseling kwam Anul ka achter ons aanlappende krans van korenaren, dien ik nog zooeven op het hoofd van het dorpsmeisje had1 gezien, hing haar om. den hals. Zij rende ons voorbij naar de plaats waar Jadwiga zat en' haar dun hals je uit d'en krans wringend, zette zij hem plotseling op haar zuster's h/oofd. O, wat zie je er zoo Lief uitl riep ze. veel liever dan Handa Wasylko deed. Jadwiga hief haar hand ongedul dig omhoog en nam den krans van het hoofd af. Het is de laatste oogstkrans, dien zij ons zullen brengen, zeide zij, henu peinzend beschouwend in haar schoot. Zij zullen wel weer gaan zaaien, maar zij zullen niet oogsten. Arme menschen.Zij we ten niet dat wij niet alleen onze witte en zwarte koeien maar ook ons huis het volgend jaar zullen verkocht, hebben I Toen keek zij plotseling in Male wicz gelaat. Vertel mij eens, zeide zij bij na scherp, zou die correspon dentie van jou ooit eeaiig resultaat oplweren? Het schijnt m.ij toe dat ge altijd maar brieven schrijft -n nooit antwoord' krijgt, of in ieder geval geen antwoord dat ons ver der brengt. Voor mij was dit 't eerste woord dal Jadwisa met Malewicz over de ze zaak had gesproken. Hij keek verrast, maar antwoordde onmiddel-! lijk Integendeel, wij zijn reeds veel verder. De laatste brief uit Parijs bracht ons twee namen, waarvan de eene mij waarschijn lijk den persoon zal aanwijzen dien wij noodig hebben. Jadwiga zuchtte, en zeide niets meer, en Malewicz veranderde van onderwerp. Op een namiddag zat ik in ge sprek met den ouden knecht An drei en informeerde naar d.e ge zondheidl van zijn vrouw. Sinds haar bezocht, putte de goede m:an zich uit om mij allerlei diensten te bewijzen, daar hij mij gaarne ziim dankbaarheid wilde toonen. Hij wilde mij overladen met glazen wijn en deed alle moeite om mii de nationale wodki te laten drin ken. Vandaag had hij weer een snee koek medegebracht hii schijnt te denken dat ik altijd1 hon gerig ben en als ik er iets van eet om hem te pleizieren voeren wij een gesprek zoo diruk als dit maar gevoerd kan worden in ons gebroken Duitsch. Hot is niet alleen Zosia (Zosia is zijn vrouw) die er slecht uit ziet, zeide de goede sukkel, na her haald zuchten, Kijk maar eens naar onze jonge juffrouw Het is jammer dat ziji geen wodki drinkt, Ik twijfel eraan of wodki haar wel goed zou doen. hernam ik mijn. lachen moeilijk bedwingend. Ik weet hoe goed het is. zei de Andrei vlug, en dan met de ver trouwelijkheid van een oud gedien de, voegde hij er aan toeAls de jang~eheer uit Krasno er maar was, dan zou ze we.1 weer goed wor den,. Onzin, Andrei, zeide ik geër gerd. Daar mag je niet over spreken. Onze jonge juffrouw pn die jonge man hebben bijtijds in gezien clat ze niet bij elkaar pasten en, zij denkt niet meer aan_hem geloof me I Daarenboven is hij nu ver weg. Niet verder clan Krasno. zeide Andrei tegenstribbelend'. Hij is niet te Krasno, maar in de Alpen. Dan is of Jan doof of Miohal blind', hernam Andrei. Wie is Michal? c De koetsier uit Krasno. Het is juist een week geleden dat Jan hom op de markt te-yZloczek sprak. Hij stond! te wachten met de vier schirm mets en hij vertelde Jan dat de fa milie alweer twee dagen, thuis was, en dat mijnheer Lewicki's rheuma th iek verdwenen was door de bar den. Ben je er zeker van? vroeg ik. Ja, zéker, zeide Andrei mop perend, maar u kunt het hem zelf vragen, als u me niet gelooft. Ik liet het pverschol van den koek op mijn bord liggen en liep dade lijk naar mevrouw Zielinska. Ma lewicz was in do kamer, maar ik dacht er niet aan hem aan te zien toen ik snel begon te spreken. Verbeeld u wat ik daar hoor. Mijnheer Lewicki is terug; hij b reeds meer dan een week terug, schijnt het. en ik vertelde wat ik van Andrei gehoord' had. Mevrouw Zielinska's bleek gelaat werd' rood toen, zij luisterde. Zon der iets te zeggen, richtte zij haar oogen op Malewicz. Een week, herhaalde zij na een

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1