Prima Emaille Artikelen Prima Nikkel Artikelen. G. H. HUETIN CK A% Luxe- en Huishoudelijke Artikelen. Haarlem, Lange Veerstraat 14. Hillegom, Hoofdstraat 318. Glas, PorceMn en Aardewerk. Samson. Amst., Hoogeweg no. 92. I. van Sckaick. Ainst., Kerkstraat no. 10. H. Steinmetz, Amst.. Villa Zeelust. 7 pers. C. Teves, Haarlem, villa Lichttoren, 5 pers. Mej. Troost, Arnhem, Villa Nijenstede, 1 pers. H. Verdei jen, Amst., Swaluostraat no. J. 4 pers. J. Vlaanderen, Amst., Villa Zomerlust, 5 pers. Mej. Weerman, Haarlem, Villa Licht- toren, 5 pers. Mevr. Leeser, Amst.. Grand Hotel, 3 p. Fom. Schönfeld, Amst., idem, 3 p. L. Ch. Middendorp, Amst., Hotel Kur- haus. J. W. Alingh, Amst.. idem, 2 pers. Wegens plaatsgebrek is deze lijst tot heden blijven liggen. Hillegom. Zitting van den Raad op 3 Juni. 1. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van dr. Der We duwen, waarin deze de benoeming tot lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim aanneemt. 2. Nadere stemming over het in de vórige vergadering door den heer G. Veldhuizen van Zanten gedane voorstel in zake de teleplionische geleiding, het- welk luidde: In elk geval zullen de 3 gemeente raden alsdan gerechtigd zijn, om bij gemeenschappelijk besluit het tarief te herzien, indien gebleken is, dat daarvoor termen bestaan. Na breedvoerige discussies wordt een voorstel aangenomen van den heer Van Bourgondién, nadat de heer G. V. Zanten zijn voorstel had ingetrokken, hetwelk luidt: Het tarief van aanslui ting zal worden herzien, indien het rentecijfer boven 4 gestegen is. Te gen stemde alleen de heer J. v. Wave- ren Pzn. 3. Benoeming ambtenaar Burgerl. gtand. wegens aftreden van den Bur gemeester. Deze werd herbenoemd en èanvaardde de benoeming. 4. Voorziening in de verdere verple ging van A. M. Tibboel. Er werd hel sloten. dat men zal onderzoeken, hoe êroot de kosten van verpleging zijn. aarna zal men het Armbestuur voor- stollen voor gezamenlijke rekening de kosten te dragen. 5. Wordt eervol ontslag verleend aan den heer Mr. H. Tuymelaar als lid van het plaatselijk schooltoezicht; daarna wordt met algemeene stemmen benoemd de heer K. Langeveld. 6. Eervol ontslag wordt verleend aan J. MaaskantMarseille als schoon maakster van de openb. lagere school. Wordt besloten een oproeping te plaat sen. 7. Adres kerkvoogden der Herv. Gem. jn zake beschadiging van het gras langs de Meerstraat, tengevolge van het onderhoud van den weg. Wordt besloten te antwoorden, dat na onderzoek geen vergoeding kan worden verleend. Hierna werd in ge heime zitting overgegaan ter vaststel ling kohier hoofd. Omslag. Alhier zal de heer Litjens, hoofd dei- parochiale school, waarschijnlijk spoe dig een zangcursus openen voor katho lieke leerlingen. De datum van aan melding was 2 Juni verstreken. Gemesnteraads-candidaten van het Alg. Ned. W. Verbond alhier zijn de heeren: A. Sluis, J. Guldemond, G. Bie- mond en J. H. M. Balvers. Alhier spreekt de heer Van Wiechen, burgemeester van de gem. Alkemade, Donderdagavond in Café Flora, om zich met eene politieke lezing in het district Haarlemmermeer voor te stel len. Binnenland. HAAGSCHE BRIEVEN De groote en gewichtige dagen, naderen nu so ei en binnen die nu aangevangen, maand zai het Neder- Landsche volk hebben beslist in weï- ke richting liet in het eerstvolgend vierjarig tijdperk wienscbt te1 wor den geregeerd. Op verschuilende districten is dus io poLitieken zin de belangstellende aandacht geves tigd en Den Haag mag als een daar van worden, genoemd. De ooeenig- beid m het vrijzinnig kamp toch veroorzaakt, behalve in het tweede district, waar de, heer Gonirad de aangewezen man schijnt te zullen blijven, een amalgama van candi- datien. In; I zijn tegenover het aftre dend! lidi, den heer Krap (a. r. en kath.) thans gesteld de heeren Dolk (Lib. Unie), Mol (vrijz. dem.), van Houten Jr. (oud-liberaal) en Berg meier (soc. dtem.) In III scheen aan vankelijk tegenover dien, heer Pijfl- acker Hordijk, -aftredend lid (vrijz. dérn.) alleon die kapt. Pop te zullen gesteld worden, die het eerst door de conservatieven als een der hun nen voorgesteld, later in den kring der oud-liberalen als een gematigd liberaal werd ontpopt". Ik zeg werdl, want de heer Pop heeft zelf gem geloofsbelijdenis afgelegd. On danks de op hem rustende verden king van, liberalisme is de heer Pop, zij het ook na veel strijd, toch door de katholieken gekandideerd, maar de anti-re volutionairen waren hier voor -niet te vinden en zullen hot denkelijk met het gemeenteraads lid baron van Wassenaar van Ro sa nde probeere<nMen ziet dat die kiezers rermbarras du cbodx hebben en di© teekenaar van de „Spectator- plaat", die een, kiezer toekende in een staat van paniek tusschen aller lei programs, heeft den toestand niet onaardig weergegeven. Iioe gaarne zoude ik de gave van dent caricaturist bezitten om u een schets te geven van een bezoek aan het Scheveaingsche wandelhoofd, steel, die in grootte een smids-voor-' hanuer nog eemigszms overtreft. D°- zo voorwerpen zijn in Den Haag in den handel gebracht door het maga zijn voor reformkleeding „De Wek ker" en deze speculatie op den geest van het publiek, bepaaldelijk van de dames, om altijd iets nieuws te willen, is dermate gelukt, dat er soms honderd hamers op een dag zijn verkocht. En zoo stellen we ons thans een massa Hagenaars voor, zich volgens medisch voor schrift een paar naaien per dag be- hamerend. Nu wachten we weer cp wat anders. De voorgenomen grensregeling tusschen Den Haag eni Voorburg en Wassenaar i's bij het gemeentebe stuur niet in goede .aardie gevallen •en B. en W. hebben dam ook den Raad voorgesteld zich met het ont werp van Godi. Staten niet ingeno men te verklaren. De gemeente is nu eenmaal met ©en klein beetje niet .tevreden, zooals bij vorige an nexatie-plannen is gebleken doch ditmaal schijnen vooral technische bezwaren in verband met de ver vuiling der boezemwateren te we gen. De groote gemeenten worden langzamerhand die alles versTinden- Ingozondeii Mededeelingen. (30 Cent per regel). meer bepaaldelijk van- een concert de Leviathans, die de buitengemeen- in de feestzaal. Daar is een orkestje bijieengebracht, dat doet denken aan een niet al' te slechte oircuskapel. De bewering der directie. da,t er geen Nederlander te vindlein was onder de musici, geschikt en ge neigd om dit orkest aan te voeren, komt mij. thans wiel aannemelijk voor. Want de Germaan die thans de leiding heeft, verdient zijn brood- in het zweet zijn aanziens. De „Mengelberg van de pier" noemt men hem om dein onverstoorbaren ernst, waarmede hij een ouvertn- retje of een wals van den zeventien den rang dirigeert. Het gezicht van dien' langen man,, met lange haren, lange baard en knevels die een half el buiten de wangen s/teken vooral wanneer hij met breedie arm zwaaien' gaten; in de lucht piekt of met de allures van een. Eduard Strauss zich half naar heit publiek wendt, allerpotsieiiijkst en veel meer dan. het dubbeltje van de en- trée waard'. Toen ik de pïeir-popu- lariiteit voorspelde, heb ik wel goed' gezien'. Althans de- voorloopdge re sultaten der exploitatie geven het consortium, 'dlat het aandleeieinkapi- •taa! overnam, die vrijheid! om de aandeden aan de markt te bren gen 15 pet, boven, pari I En moge lijk zijn zij tot dien prijs nog een goede geldbelegging. Het is op zichzelf merkwaardig hoe enorme sommen, in den kor ten duur van een „seizoen" moeten ontvangen) worden., om de groote ondernemingen onzer badplaats een- niet overdreven winst te verzeke ren. Veel hangt natuurlijk van' het weder ai en de openingsdag is wèl warm. maar niet gunstig geweest, want de nieuwe aardappelen, zijn duchtig begoten. Op de temperatuur had dit niet veel af koelenden in vloed. En evenmin op die steeds on verminderde warmte waarmede de Berlijnsohe philharmonici Zaterdag avond werden ontvangen;, nia een triomfanüelijken tocht door een. goed stuk van Europa. Er is geen regen bui in staat om de Hagenaars af te houden van' liet bijwonen dézer jaarlijks wederkeerendie „plechtig heid". waaraan de Jubel-ouverture van Weber met het Volkslied als onvermijdelijk slot steeds luister bijzet. Zoo'n openingsavond tie ver zuimen, zouden, de Hagenaars van. de .upper-zooveel-gij-wilt", speciaal de dames zich als eeni onuitwisch- baire schande toerekenen. Slechts één excuus zou op dJit mo ment als geldig kunnen aanvaard worden, dit nil. diab het bezoek aan. het Kurbaus belet werd door de ha mer-kuur. De hamen-sport is d'e nieuwste rage in wat men in Den Haag de „moderne" kringen noemt. Wie er meer van. wil we/ben, zou ik moeten aanraden ihevr. Bouman- de Lange te gaan hoo-ren, die, op instigatie van den beroemden d:r. Metzger het door dezen uitgevonden systeem in voordrachten gaat uit eenzetten. De bedoeling van dit sy steem is een soort van massage van het onderlijf en de borst, speciaal maagstreek en ingewanden, 't Effect wordt bereikt door het stelselmatig bekloppen van het lichaam- met een zwaren houten hamer met korten ten opslokken en naarmate de gren zen van Den Haag, Voorburg. Was senaar. Locsd'u inen, Rijswijk zijn genaderd' of reedis hebben overschre den, kan die tijd niet zoo heel ver meer zijn dat tot- een definitieve in lijving in het agglomeraat moet worden overgegaan. H. A. GANUS Jr. E. M. de Koningin-Moeder bracht heden een bezoek aan de Koningin van Zweden, te Horaief aan den Rijn. Morgen zal H. M. een bezoek brengen aan de prinses-moeder van Wied. te Segenh&us bij Neuwied. li. M. keert 5 dezer naar Kohlhof terug, en zal 6 dezer de doopplech tigheid bijwonen van- de dochter v,an gravin von Ehrbach., te Köndg. Den lOde-n dezer dies. avonds zal H. M. te S'oestdijk te-rugkeieren, Bliksem. Zaterdagavond is te Winterswijk een blok van vier woningen, door den bliksem getroffen, afgebrand. Zaterdagavond is te Silvolde de 16-jarige T. in huis door den blik sem getroffen en oogenblikkelijk gedood'. Zijn vader, die ook in de kam,er was, verloor zijn bewust zijn, doch kwam. spoedig weder bij, In het noodWeer, dat Zaterdag avond con half acht boven Dromge- len .en. omstreken, woedde, liepen- drie pe-rsoneni, die naar het nooi- gras waren gaan- zien, van liet Drongelsche veer boven, op den dijk in de richting Waalwijk, op weg naar Be-so-ijen en Sprang. Plotseling weiden- zij allen tegelijk door eenen bliksemstraal bewusteloos voorover tea' aarde geworpen. Na eenige mi nuten kwamen twee hunner bij een gewond in. 't gezichtmaar de derde, een oppassend jongeling van 19 jaren, derde zoon van J. K., uit Besioijen, was dood. Aunv&X ©p Sooroe Eangcteïi. De correspondent van de ,N. R. G.t." te Batavia seint onder diagtee- kening van Maandag Mal eters hebben So-eroei Langoen aangevallen. De controleur werd: gewond. Een compagnie infanterie uit Palembamg is er heen gezon den Het blad' teekent daarbij aan Soeroe Langoen is de hoofdplaats van Rawas, een. onderafdeling van d,e afdeeling Tebing Ti-nggi van Pa le mixing. Het telegram staat vermoedelijk verband met den toestand' in Djiambii. In het „Bat. Nbkl." van 18 Februari weid' reeds gemieM, dat- het niet onwaarschijnlijk was. d'at tijdelijk de reeds meermalen bezet te wachtpost te Soeroe Langoen; op de grens van Palembang en' Djam- bi wederom door een detachement zou worden bezet-, om mogelijke in vallen in ons gebied, als represail les voor het oprichten van onze benting te Moeara Tambesi in Dj arn- bi. aan de samenvloeiing van Ba- tang Hari en Ba-tang Sambesi, tegen te gaan. Als echter onze vestiging te Moeara Tambesi de bevolking •niet bleek te ontstemmie-n zou Soe- Magazijnen van Levert tot den minst mogelijken prijs alle Arti kelen voor de huishouding benoodigd. met volkomen garantie voor het afspringen, zelfs bij de grootste hitte. Gegarandeerd door de Heeren DAALDEROP Zn., zijnde het eenig- ste wat is bekroond met de Gouden Medaille, H.H. Winkeliers kunnen dit artikel bekomen tegen fabrieksprijs. In den vooravond heeft' een rijks veldwachter een der voor hem uitïoo- pende en de politie opwachtende werk lieden een dolk ontnomen en vervol gens proces-verbaal opgemaakt, „we-, gens het dragen van verboden wapens" verkiezingen voor cio Twoode Kamer. Wegens plaatsgebrek moeten wij de lijst der tot dusver gestelde candida- ten voor het lidmaatschap der Twee* da Kamer, tot een volgend nummer la\ ten liggen. Sport en Wedstrijden. roe Langoen vermoedelijk onbezet blijven, w-erdl er bij vermeld. Aead. Examens. Door de geneeskundige Staats-com- missi-e te Amsterdam zijn bevorderd tot arts, mejuff. L. Hulsebos, geboren te Charlois, en de heeren S. van Kem pen, geboren te Nigtevecht en A. C. A. J. Wubbe, geboren te Amsterdam, en geslaagd voor het 1ste gedeelte A. W. van Haaften en S. W. Praag. Zondagmorgen is bij een hevigen brand in de Nieuwstraaf te Amster dam een. kind verbrand. Burgemeesters sn Secreta rissen in N.-Holl&nd. De te Amsterdam gehouden verga dering van de Vereeniging van Bur gemeesters en Secretarissen in Noord- Holland werd gepresideerd door den vicewoorzitter, den beer H. J. Cal- koen, burgemeester van Edam, daar de voorzitter, jhr. mr. J. W. G. Boreel van Iïogelanden, burgemeester van Haarlem, wegens redenen van gezond heid in het buitenland vertoeft. D.e heer Caikoen wijdde hartelijke woorden aan de nagedachtenis van '1 overleden lid, den heer J. If. W. Veen- hoven, die vóór eenigen tijd aan zijn betrekkingen is ontvallen. Hij herinnerde aan het aftreden van den e ere-voorzitter, den heer mr. S. A. Vening Meinesz, wien een gelukkige levensavond werd toegewenscht, die tot eere-lid' werd benoemd. Tot eere-voorzitter werd uitgenoo- dïgd de nieuwe burgemeester dei- hoofdstad, de heer mr. Van Leeuwen. Tot nieuwe leden zijn aangenomen, de heeren: W. Stolp, burgemeester van Buiksloot, C. Koeman, burgemeester van Blokker, H. J. Pot, burgemeester van Schagen, F. Heiërman, burge meester van Anna Paulowna, en J. J. Munnikhuizen, burgemeester van Hui zen. Geconstateerd werd, dat het leden tal de laatste jaren zeer is toegenomen. Hierna werden eenige vraagpunten behandeld. Staking aan de Plmnix te Zaandam, Men schrijft ons uit Zaandam: Geen avond, waarop zooveel rumoer plaats greep als Maandagavond; reeds in den namiddag liep bet gerucht, dat de bootwerkers des avonds zouden uit komen. Ten zes ure, toen uit de fabriek enkele Amsterdammers naar den trein geleid werden, begon de ontevreden heid zich te uiten door scheldwoorden en beleedigingen; eveneens omstreeks dien tijd zou, volgens een nog niet be vestigd gemcht een mislukte aanslag op den heer Odijk bij het station, heb ben plaats gehad. Tegen acht uur brak de bui los. Toen de Zaanlandsche „onderkruipers" geëscorteerd door politie, naar huis zouden gaan, werden zij onsrewacht door eenig© honderden bootwerkers, die verwenschingen tegen hen uitbraak tc-n en den doorgang trachtten te be-i letten. Ja, men brak steenen uit d;e straat om de politie daarmede te lijf te gaan. Dit gaf aanleiding tot eene charge, zooals nog geene plaats vond. 't Re gende links en rechts klappen met de sabel, een der voorsten werd door zijn jas gestoken. M. Nel ontving een sa belhouw over zijn gelaat, waarna hij in de naastbijzijnde slijterij werd ver bonden. De menigte was tengevolge dezer charge links en rechts uit elkan der gestoven en verspreidde zich lang zamerhand. De inspecteur van politie kneusde zich het been doordien hij struikelde over gevest met sabel. Ook de poging van zeven bootwerkers om de woning van Zwart, den groenteboer, binnen te dringen, werd verijdeld. Inmiddels was de Cavalerie te hulp geroepen, dde tot dezen avond nog geen werkelijken dienst had verricht. In vollen galop reden de twaalf huzaren met uitgetrokken sabel en karabijn op den rug de Oostzijde langs. Het ge rucht van opstootjes had daar en aan het begin der paden talrüke nieuws gierigen gelokt, die, eerst verzocht, daarna in huis gedreven werden. En zoo zag men telkenmale eenige huza ren, de talrijke op de Oostzijde uitko mende smalle paden op- en afhollen. Er werd ruimte gemaakt en eenige minuten daarna was van de eerst zoo talrijke menigte geen svllabe overge bleven. Inmiddels had het terrein van woeling zich verplaatst naar da West zijde. 't Gold hi,er wederom den lan taarnopsteker, v. d. Valk, die thans zijne functie moest verrichten, geës corteerd door negen veldwachters, eenige politieagenten en zes huzaren, Toch was het nog noodiei dat in de Westzijde nabij de kerk eene charge gemaakt moest worden. 't Is evenwel de laatste maal geweest, dat v. d. Valk de lantaarns opstak h;i is fabrieks-axbeider van 's morgens zes tot 's avonds acht uur, dan ten, half tien ure de lantaarns opsteken en 's nachts twee uur weer dooven, dit verg de te veel van zijne "^zondheid, reden waarom hij zijne toch al niet benij denswaardige betrekking neerlegde. Hij meende door zijn herhaald uitoefe nen der door hem bekleede functie in de laatste dagen een bewijs van moed te hebben afgelegd en zou zich des noods ook nog wel den volgenden dag beschikbaar stellen. De veldwachters maakten aan beide zijden van den weg met hunne karabij nen en bajonetten ruim baan eoi velen der nieuwsgierigen trokken zich ang stig in hunne wonigen terug. De huzaren waren inmiddels de Westzijde op en neer gedraafd, toen zij op den Dam eene samenscholing ontdekten van grooten omvang. Zij stormden met hunne steigeren die paarden er op in en in een oogen- blik waren de menschen, tot de sa menscholing behoorende, naar bene den tot den waterkant en zelfs in de kelders van de firma Keg gevlucht. Op de Burcht werd door eenige groepen arbeiders eene openlucht-meeting ge houden, waarop besloten werd als ui terste maatregel pogingen te do.en om tot algemeene werkstaking te komen. De lantaarnopsteker kon. dank zij de krasse maatregelen van- de politie, zijn werk geregeld verrichten, samenscho lingen hadden hier en daar, omstreeks 11 uur aan den Dam nlaats. Toen twee rijksveldwachters passeerden, werden zij met gebrul begroet en gehoond, even daarna teruggekomen, vergezeld door den commissaris van politie, ble ven zij met gevelde bajonet te midden der volksmassa eenige oogenblikken wacht, houden. Geen kreet werd geuit. Paarden. Wedloopen op Oud-Roosenburch. Men schrijft ons üit Amsterdam: Een dreigende morgen, maar spoe dig een heldere, zonnige dag. Een dag. zooals een jaar ze maai' heel spek radisch oplevert, en bij uitstek ges- schikt voor courses als die op ..Oud- Roosenburch" Zondagmiddag, vanwe- ge de Vereeniging „Amsterdamseha Paardensport" alhier. „Oud-Roosenburch" een prachtige plaats, nu vol-groen-, met veel lieve lanen, het „buiten" der Amsterdam mers, wel ver van de stad, maar da mooie wandeling er heen is in elk op zicht de moeite waard. En, wat van meer belang is voor de sport., bij „Oud-Roosenburch" zijn prachtige banen, die zoo uitstekend zijn, dat ze niettegenstaande de hevi gen regen van den vorigen dag in goe- de conditie waren. Een talrijk publiek volgde met zeei veel belangstelling de interessants wedloopen. Door de goede zorgen der regelingSs commissie was het er heel gezellig en animeerend gemaakt, terwijl ook ovei het algemeen de regeling der courses zeer te prijzen viel. Uitslag als volgt: Te circa 1 uur ving men aan met d'e Nieuwelings-prijs, een harddraverij- handicap voor poney's, waar 10 deel nemers voor opkwamen. Den ln prijs behaalde Johanna van de Amstelstal te Amsterdam; den 2n prijs: Trui, van P. Veenman te Rotterd. Den 3en priis- Marie II van C. de Boer te Beverwijk. Het tweede nummer was een wedren, vlakke haan, waarin den len prijs be haalde Arnolda van riov> Phoenix-stal, te Haarlem, berijder Marcusse, en den 2en prijs: Maurice Poons, van P. Veenman, te Rotterdam berijder G Rietman. Hierna volgde de harddraverij kor te baan, waarvoor, volgens loting, da volgende bekende harddravers waren ingeschreven: Bellwood, van A. A. v. d. Berg; Nell- van D. A. van Stralen; Robert See Steele, van Joh. de Mol; Krylaty TT van Tuin en Jansen, Taz- moor, van W. A. Ockliorst; Botha, van C. Pereboom; Dawnlight, van stal van der Munt en Huntress, van Joh. de Mol. Tot veler verwondering moest de be kende ch arn.pion-draaf.ste r Huntress het tegen Dawnlight afleggen. Na prachtige eindstrijden was de uitslag: le prijs: 200. Robert See Steele, rij der B. W. Schippers; 2e prijs: 50 Dawnlight, rijder J. G. de Boer; 3e prijs: f 25. Bellwood, rijder. J. Koster. De heat-harddraverij (minimum-af stand '1500 M.) vereenicde zeven deel nemers aan de start, waarvan Johan na 80 M. en Trui 100 M. voorgift moes ten geven. De eerste heat was voor Johanna van den Amstelstal te Amster dam, met één lengte voor Trui. De tweede heat was Trui eerstaan- komende, terwijl de 3e heat eveneens door haar gewonnen werd, zoodat Trui van P. Veenman te Rot terdam definitief winner was. 2e aan komende in de beslissende heat was Johanna. 3e aankomende Marie II van C. de Boer, Beverwijk. Het laatste nummer, de wedren over hindernissen, werd in mooien stijl dooi Arnolda van den Phoenix-stal te Haar lem, gewonnen; terwijl Maurice Poona den 2en prijs behaalde en Marie II den 3eoi prijs. Alle hindernissen werden uit-mun tend gesprongen. Eerst te circa hal! zes uur waren deze goedgeslaagde wedstrijden afgeloopen. Wiele-nieuws- In het Royal Aquarium te Londen is Zondag een zesdaags ch© wieler wedstrijd voor diames begonnen waaraan, dé meest bekende Engel- sche en Fransche rijdsters deelne men. De miniatuurhaan in het hoofdge bouw ingericht op dezelfde manier als die indertijd in het Hippodrome kend stond! als „mijnheer's kamer" on ik opende haar even, z;ooals ik het de anderen had gedaan. Toen ik dit deed, maakte zich pldtseling een gevoel yan. mij meester, aooals ik nog nooit gehad heb mijn ha ren rozen te berge -want diaar aan het eind! van de kamer, met dle-n rug naar mij toe gekeerd', stond onbe weeglijk eemi witte gedaante, een menschel!jke gestalte gehuld in fladderend' lijnwaad-. De maan scheen helder maar binnen- eni maak te het schouwspel nog geheimzin niger. Buiten1, tusschen. hoornen- en planten i© maanlicht altijd iete heer- lij,lts, tets verheffends; binnein-, ech ter, is het voor miij altijd geheim zinnig. Het zilveren licht is ge maakt voor mooi begroeide lanen-, voor uitgestrekte Landen., voor rot sen; -en bergen, voor de zee, maar niet voor tafels ©n. stoelen;, gemaakt door mienschenhi'anden on niiet ge schikt om' daar de gedachten te ver helderen.. Schijnt zij imi eeni huis, waar de lamp de hoofdrol speelt/, dam is zij ook iets ongewoons maar niet onaangenaam-. Ik voedde eem klimmende angst toen ik hot glan zen zag op de gepolijste tafel, terug gekaatst op dien arm van eem stool of op de lijst van1 een schilderij Het was voor een. van, die schil derden dat de witte gestalte stond in een zee van; licht, dat iets too- verachtigs aam het geheel gaf. Toen ik binnentrad draaide het hoofdi zich om en ik keek in Jadwiga's doode- lijk bleek gelaat. Maai' daar was iets anders in haar gezicht dat mij meer schalde dan die bleekheider lag .een uitdrukking in haar droe vige, wijdopeini oogen, die melan cholie verried, wanhoop, ontstelte nis, ik weet niet hoe het juist uit te drukkemmaar het was een blik, zooals ik dieni nog nooit op een men- schelijk gelaat heb gezien, en waar voor ik den Hemel bid' rn diem nooit meer te doen- aanschouwen. Een he vig berouw maakte zich van mij meester, een berouw dat mij ver weet, haar zoolang aan liaar lot tie hebben overgelaten. Jadwiga! riep ik uit. Ik dacht d'at ge in bed waart, wat dbe je hier? Toen ik nadenk wam, zag ik dat het portret, waarvoor zij stond, schijnbaar in diepe aandacht k>j- kemd, het portret van haar vader was. Zij keek mij zoo lang en zoo strak aan, zonder te antwoorden, dat ik eerst dacht aan slaapwandelen'. II; had nog nooit haar gelaat zóó bleek en haar oogen zóó zwart gezien als thans. Ik raakte haar hand aan en rilde vaim de koudé ervan.; maar mijne aanraking scheen; haar ui,t een soort van verdoving te hebben gewekt. Het is niets, zeidie zij haastig, haar hand over het voorhoofd strij kend. Ik kon niet slapen ik had kiespijn, daarom zocht ik -maar de dlroppels. Maar de droppels zijn zeker niet hier, zeide ik. Neen,, dat weet ik; ik kwam hier voor iete anders. Ik wilde bet portret van Papa eens zien., toen ik de deur voorbijging, weet ge. Een vreemde tijd om het tfe gaan zien. Hebt ge wel eens meer van die vreemde wenschem? Maar je moet nu naar bedl gaan hè vroeg ik zacht, en ik nam baar bij de hand. Ja dadelijk zeidie ze, terug- koerend naar het schilderij,ik heb nog een woord aan hem te zeg gen. Haar wijze van doem begon m.ij vrees aan te jagen. Jadwiga, zei- de ik, de noodzakelijkheid inzien te om haai' gedachten vain diit punt af te brengen1, ik heb je iets te ver tellen. iets dat mij gelukkig maakt én ik deelde haar itn; een paar woorden den inhoud van Hen ri's brief mede. Ik kon, niet bemer ken, of zij; mij verstond! want haar oogen, bleven op het portret geves tigd, terwijl ik sprak, maar daarna zei de zij zonder eenige bijzondere ontroering Dam zult ge hem trouwen-, dénk ik? Natuurlijk zal ik dat, hernam ik, vreemd aangedaan door die on verschilligheid. Ik hoop dat gij gelukkig zult zijn, zeide Jadwiga, zich omkee- rend en. naar de deur loopend. Maar zij was halfweg de kamer, toen zij zich weer omkeerde.,en. naar mij toekomende, nam zij mijn beidie handen tusschen hare koude han den,. Dan- zal tenminste een van ons bedden gelukkig zijn, zeide zij. bijna op haar ouden toon. Dank God daarvooren ik voedde haar lippen op de mijne, zij! waren even brandend als hare handen koud waren Een van ons? vroeg ik. hare handen vasthoudend. Wij kun nen toch beiden gelukkig zdjn Op hetzelfde oogenblik ging dé maan schuil, zoodot ik de uitdruk king van haar gezicht niet kom zien, maar haar slem was geheel veranr de'rd' toen z-ij sprak. Ik vergat, zeide zij, op een ver moeiden toon dat ge een mede* pliohtige zijtge hebt ook deelge nomen aan de geldelijke bereke ning. en iik dach t dat ik u kende Het doet er niet toe wat ik ben, antwoordde ik, haar naar die leur leidend; we kunnen dat morgen wel afhandelen toe, nu naar bed. Ik moest ten Laatste dlwang ge bruiken. Wanneer ik' nu terugzie op den diag die op dezen nacht volgde, dan word ik eerst door angst, maar daar na door een gevoel van groote dank baarheid) eni vreugde overstelpt. Na dat ik een1 onrustiger) nacht had doorgebracht, steeds allerlei ge beurtenissen van dien afgeloopen dag droomend, werd ik den volgen den morgen; eewekt door hard klop pen op de. deur. Het was reeds tien uur en daar ik andere dagen reeds om1 zes uur opstond; had de familie beneden eerst gedacht, dat ik ongesteld wag en had mij. wat laten; liggen. Jadwi ga echter was ook -niet aan de, ont bijttafel verschenen en dit veran derde weer de gedachte van hen- die wachtten. Toen werd veronder steld, dat Jadwiga en ik samen op de slaapkamer wat zaten, te praten, doch toen men mij riep en ontdek te dat ik alleen, aanwezig was, werd de schrik in huns duidelijk hoorbaar. Ik kleedde mij haastig aan en bedienden werden in alle richtingen uitgestuurd om haar op te zoeken. De eerste veronderstel ling was dat zij was gaan wan/delen, maar toen het elf, -twaalf uur werd, begon de angst hoe langer hoe meer te stijgen en er werd een ongeluk natuurlijk niet onmogelijk geacht. De bedienden keerden allen, weer, maar zonder een spoor van haar te hebben gevonden. Mevrouw Zie- linska en wij; alten waren radeloos en ofschoon ik haai' steeds trachtte tot bedaren te brengen, voelde, ik mij zelf zoo ongerust mogelijk. De gebeurtenis namelijk van den laait- sten nacht deed, mij het ergste vr.ee- zen. Toen, plotseling werd mij! een ingeving ais door den Hemel ge zonden:. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2