Z tieke opleiding, het algemeen kiesrecht, bij de nhuidigen politicken toestand van ons land verkrijgen? Het wordt onmogelijk gemaakt door art «0 van de Grondwet, en dus moet de Grondwet herzien worden. Hieraan zijn echter geweldige bezwaren ver bonden, blijkens de wettelijke bep lingen, doch aan den anderen kant, wanneer de omstandigheden er naar zijn. dan kunnen willsl' wanneer zij bet willen, ernstig willen, haar tot stand brengen. Overal in de geschiedenis is geble ken dat geschreven wetten niets, lei ïerhjk niets beteekenen, wanneer er een klasse opstaat, die a"4®" k om te komen lot de grondwet, die beeft het slechts negen jn°negen^dagen slechts had de o^iko- in 1848 gegeven heelt. de beurt der burgen], nu is het a a-fh-Vand.Goes—eide bevoorrechte kiasse »as tegenover do bourgeoisie zonder in wl,en de eigenlijke f °°°™Ba',?e n die da- In hoofdzaak betrot de actie gen der burgerij meen kiesrecht eiscta, doch o TO.krijgen, i, verkiezingen te trapsgewijz tegenstelling meiwelk Btelsel verkiezingen van weieer, door spreker Sf^^^ebonrgeoisie Nadat jaren lang 400J 4 ,sherIieniiig geijverd was voor grondwetsh kw am 8 Maart '"c^veOkiting beck^aarthet hoofd, den strijder voor rechtstreeks kl.esrecha' et) gebeurd? Wat was er in die dagen Overal verhief 4cle vrces daar- bourgeoisie, en de machüieb- ï^tn sloüe vdör grondwetsberzie- Eifn?nre:^anee^veeeuwla; van 1848. „cschiedenis dat En dit leert ons d s gmM» duMe. wanneer een hervorming g Hierna da candidaat. het ™°°T^ len tot de Spreker we op het praktische 8m8e° hebben en oogenblik mede gj°™genb0ltx de daarom wüde ie reTU(, ,aten pas- venden in denOande vOn hen te wach- ten- a breker trek ik den Het eerst voor het voet- heer Van Sty n om<jat Uclit Ik m0Bt...d, het niet noodig hü zeil wt? tW'»h0;' te treden. acht voor zijn (t geduren- De i„er Van Styrum n de hel jaar dathi] ini gc. steeds gezwegen. doch B maakt van zijn recht om te ste Spr. deelde nu m^oe^t heen. ^"rbaOdmet'de kieswet-Van HUitvoerig ging Spreker na welke de Hïi heeft o. a. gestemd tegen alle amendementen der socialisten, die et kiesrecht uitgebreider zouden maken maar niet alleen tegen die der sodalis ten hij stemde b.v. oo k tegen het ceeringszoorstcl, waarbij aan patroons f„ verhuurders van huizen de «ridieh- «ng werd opgelegd de arbeiders en huurders aan te geven tot g1*®!?°!l kiezerslijst Dat zou gemakkelijk voor r^,Lsziin.en dus meer kans OP kiezen kunnen geven. Dóèrom stemde de heer Van Styrum er teeen, en dus zal het nieniaud meer verwonderen dat hij ook stemde tegen de motie- Troel stra voor grondwetsherziening. Ook op het gebied van het militai risme heeft de heer Van Styrum toond, wat men van hem verwachten kan. Hij heeft gestemd tegen het amende ment-Van Kol om 342,200 af te trek ken van de begrooting voor de vesting werken en hij heeft medegewerkt aan de tegenwoordige legerwetten, die een last van 2 1/2 millioen meer op de schouders van ons volk leggen. Wat de Kinderwetten betreft, hij heeft gestemd voor 't sluiten in boeien, vóór de cachotstraf van kinderen be neden de 14 jaar in rijksopvoedingsge stichten. Dc heer Van Styrum is een humaan man. De heer Van Styrum, aarts-conser vatief als hij is verklaart zich overal vierkant tegen de arbeidersbelangen. Anders is het met den heer Ooster haan. Deze is gesteld, omdat hij niet is tegen de vrij-anti-revolutionairen, omdat hij is vóór samenwerking met katholieken. Dit dus is een vrij karakterloos alle gaartje. En als menschen, die elkaar vroe ger verdoemden en verketterden, nu samenkomen onder een schijnleuze, dan doe nze dit om op te komen tegen de eenig georganiseerde politieke ar beiderspartij, tegen de sociaal-demo cratische partij. En daartegen is het monsterverbond gericht. Was Patrimonium de zelfstandig ge organiseerde, politieke arbeiders-par tij en de heer Oosterbaan door die par tij gesteld, zei spreker, we zouden hem da hand kunnen reiken. Maar op het oogenblik is hij gesteld als candidaat eener partij, die uit zoo heterogeene bestanddeelen bestaat, dat de arbeidersbelangen er niet veilig zijn en te meer bij den heer Ooster baan niet, die zich leent voor een mon sterverbond. Aangezien echter a. s. Donderdag een openbaar debat tusschen spreker en den heer Oosterbaan zal gehouden worden, stapte spreker van deze can- didatuur af en besprak toen de can- didatuur-Van de Kamp. Wie en wat is de heer v. d. Kamp als politiek persoon? Niemand weet het Ieder vraagt het zijn buurman, doch een voldoend antwoord krijgt men niet. Spreker hoopt dan ook hartelijk, dat hij binnen de zes dagen die nog res ten, voor zijn kiezers zal optreden. De heer Van de Kamp schijnt ka^ tholiek, want hij is door een groep van katholieke kiezers gesteld. Wat de demokratie in de Katholie ke partij betreft, de katholieke Ka- mergroep maakt zelf het programma op, wat een zeer on-demokratische maatregel is. Die Kam er groep spreekt zich omtrent de ongevallenwet bv. niet beslist uit. Wel zegt zij dat daarvoor geld noodig is, doch men kan wel begrijpen dat de katholieke partij in verhoogim? van invoerrechten op levensmiddelen de arbeiders zelf zal laten betalen de pre mie voor verzekering. Een nog merkwaardiger staaltje van liefde voor de arbeidersbelangen heeft Dr. Schaepman 16 Mei op den Katholieken landdag gegeven, Het gesjacher der regeering in de laatste jaren is daar door Schaenman de hoogste lof toegezwaaid. Let wel, een Katholiek die de liberale regee ring prijst. Daaruit blijkt, hoe de ka tholieken er mee ingenomen zijn, dat de regeering zoo weinig heeft ge daan voor de arbeiders. Dr. Schaep man heeft daar ook gezegd, dat een bondgenootschap met de Christeiijk- historischen niet gevaarlijk is, omdat die toch niets kunnen doen. Alle be ginselen worden over boord gegooid, om tegen de arbeiders-belangen pal te staan, hetgeen ook weer gebleken is uit de onmondigheid waarin de R. K. volksbond gehouden wordt, door de overmacht van de geestelijken. De heer Hugenholtz zette nu nog breedvoerig uiteen hoe onder de ka tholieken de arbeiders steeds worden afgehouden van hun klassegenooten. om ze op sleeptouw te nemen bij de katholieke heerenpartij. Zoo spreekt o. a. Dr. Schaepman van specifiek ka tholieke arbeidersbelangen, welke uit drukking door spreker geridiculiseerd werd. De arbeiders-belangen zijn dus bij de katholieke partij niet veilig, en van daar dat zich ook een katholieke de- mokratische partij heeft afgescheiden. En waneer de socialisten die derno- kratische strooming tot zich wenschen te trekken dan is dit geenszins om hen ongeloovig te maken. Integendeel, de belangen des geloofs zijn bij de socia listen veilie. maar ze willen met die gene onder de katholieke arbeiders, die het e-eloof niet wenschen gebruikt te zien als dekmantel voor kapitalis tische belangen, mede strijden voor lotsverbetering. Waar nu bij de Katholieke partij de arbeiders-belangen niet veilig zijn en zich een katholieke demokraiische strooming voordoet, daar is het dub bel noodzakelijk dat de heer v. d. Kamp voor zijn kiezers optreedt en zijn staatkundig program belijdt. Ten slotte kwam spreker, na hetgeen hij omtrent de drie andere candidaten gesproken had tot de conclusie, dat.de arbeidersbelangen alleen veilig zijn bij de sociaal-demokraten en spreker zei- de dit ook nadrukkelijk aan de leden van het Ned. Werkliedenverbond. Aan een der drie genoemde candidaten kunnen zij toch bezwaarlijk hun stem geven, en met zich te onthouden zou den zij werken in het belang der can- daten in wier handen de arbeidersbe langen niet veilig zijn. En vooral bedenke men, dat het op dit oogenblik vooral gaat om prakti sche dingen, niet om filosofische le vensbeschouwingen. (daverend en langdurig applaus). Als laatste spreker trad op de heer A. H. GERHARD van Amsterdam, die nog eens den naa druk legde op hetgeen waarom het bij deze verkiezing eigenlijk gaat. Nog nooit te voren heeft men om al gemeen kiesrecht gevraagd, zei spre ker, doch nu op het oogenblik wel, omdat tevens het besef is geboren wat men er mee kan uitrichten. De vrijheid-lievende Nederlanders hebben gewoonlijk de politiek gehul digd: wat de heeren wiizen, moeten de gekken prijzen." Ook deze spreker schetste op de hoogst ironische wijze hem eigen, zoo dat telkens een lachen door de zaal daverde, de ontwikkeling onzer staats macht en beioogde toen, waarom ein delijk de eisck voor algemeen kies recht moest worden geboren. De heer Gerhard toonde aan, hoe er verschillende belangen bestaan tus schen de bezittende klasse en die dter niet-bezitters. Liberalen, anti-revolutionairen en katholieken zeggen: Voor God zijn alle belangen gelijk, en in de praktijk komt het alleen hier op neer, dat de een een beetje meer geld! heeft dan de ander. Dat is alles. Onze licht-rose gekleurde broeders, de vrijzinnig-democraten, zien wel den strijd der belangen. Zij vinden het jam mer, en willen doen, zooals in het echt-oudrHollandsche spreekwoord staat uitgedrukt: Wat niet weet, deert niet. Maar de klassenstrijd is er nu een maal, de strijdige belangen komen in botsing. De socialisten, zegt men, zijn voor den klassenstrijd, zij bevorderen den klassenstrijd. Doch de zaak is, dat de socialisten oogen en ooren hebben open gehouden en minder idioot zijn dan de boer, die den barometer stukslaat als die op storm staat. En de klassenstrijd wordt bevorderd door allen die steeds doorgaan het ka pitaal op te hoopen, de groot-grond bezitters. de mijn-eigenaars, enz. Het principe van het liberalisme, het principe der vrije concurrentie be strijdt geen enkel sociaal-democraat. Wel de consequenties. Wel wijst de sociaal-demokraat er op, dat er geen vrije concurrentie is, geen vrijheid be staat, voor den arbeider. Vrijheid al leen om te sterven. De aard en noodzakelijkheid van den klassenstrijd werd door. spreker ge schetst, uiteengezet wat en hoe de volksvertegenwoordiging moet zijn, en hij wees er op, waarom de arbeiders zelf hun eigen belangen moeten be zorgen. Dat er verschillende belangen zijn, zei spreker, hebben we gezien, en die verschillende belangen kunnen al leen dan behartigd worden, als allen op de volksvertegenwoordiging invloed uitoefenen. Spreker gebruikte het beeld van een een lastigen hond, dien men telkens een kluif toewerpt, en zei, hoe men ook steeds die arbeidersklasse, wan neer die lastig werd, kluiven toewierp en dan in zijn angst nog narekende, hoe die het kleinst kan zijn. Niemand van ons, zei spreker, denkt er aan dat, wanneer we morgen het alsremeen kiesrecht hadden, de toe stand eensklaps verbeterd zou zijn. Doch het algemeen kiesrecht is noo dig als voorwaarde om tot de midde len van verbetering te komen. Geef daarom, zeggen de socialisten, alleen de macht om hun belangen te behartigen. Dat recht wenschen we niet alleen maar voor allen, ook voor onze poli tieke tegenstanders. Met een krachtig woord om te stem men op den sociaal-demokraat. van wie alleen waarborg is, dat bij de belangen der arbeiders behartigen zal en met het geloof uit te spreken in den zegepraal der sociaal-demokratie im de toekomst sloot spreker zijn zeer toe gejuichte rede. De schildersknecht F. J. Pelser, werk zaam bij den heer Homau op het Nieuwlandje, had Woensdagmiddag het ongeluk, door het springen van een spirituslamp zich vrij ernstig aan het gelaat te verwonden, zoodat hij zich onder behandeling van een geneesheer moest stellen. Een zijner maats werd ook nog door de explosie even aan zijn arm verwond. Arrondissements- Recht bank te Haarlem. Uitspraken. A. Terol, arbeider te Zandvoort, dief stal één maand gevangenisstraf. H. Arislioek wed. J. Erlcnbach zon der beroep te Velsen, diefstal bij ver stek 3 maanden gevangenisstraf. J. Tromp en R. van Aalst, arbeiders te H a ar 1 em m er'l i ede, mishandeling ieder 14 dagen gevangenisstraf. P. J. de Graaf, timmermansknecht te Haarlem, diefstal 6 weken gevange nisstraf. K. F. II. Balkenende, winkelknecht te Haarlem, verduistering 2 maanden gevangenisstraf. B. II. Terkoenen, werkman en H. Molenaar beiden te Zaandam, weder- spannigheid, mishandeling ambtenaar in fuDctie opzettelijke vernieling en eene geoorloofde godsdienstige bijeen komst storen, de 1ste 14 dagen gevan genisstraf de 2e een maand gevange nisstraf. J. H. Prins, werkman te Zaandam, wederspannigheid bij verstek vrijge sproken. D. Smit, bierhandelaar te Purme- rend. C. van Braam, arbeider te Purme- rends. C. van Braam, erbeider te Purme- rend. J. Blokker, schilder te Purmerend, overtreding Hondenbelasting aldaar allen ontslagen van rechtsvervolging. A. Ketmper, werkman te Edam, feit als voren bboete of een dag hech tenis. A. M. Kant, koopman te Haarlem, feit en straf als voren. F. L. de Kuster, koopman te Haar lem als voren. Heemstede. De toestand van den timmerman die 11. Dinsdag het ongeluk had! op het gesticht Meer en Bosch van de ladder te vallen, is bevredigend het zal echter nog wel 14 dagen du ren eer hij zijn werk zal kunnen hervatten. Het werkvolk is tegen ongelukken: verzekerd. Binnenland. De Hoffeesten te Schwe'in. De correspondent van het ,Hbld". schrijft o. a. over Let Hoffeest van Dinsdag het volgendo Het feest begon met een cour in de groote schilderijengalerij langs de Hollandsche Koningin en haar Prins- Gemaa), een huldiging die op de in nemendste en aanvallig^te wijze in ontvangst werd genomen. De voorbij trekkende gasten gingen in een fces- telijken stoet, na het makrn van een buiging, voorbij de Koningin en den Prins, eerst de dames in prachtige toi letten met hofslepen en hooföslui rs, daarna de heeren, de ministers en hof beambten, de hooge staatsambtena ren en de militairen, allen in gala- uniform, de ridders en Landstenden, de roodrokken", zooals ze genoemd worden in hun keurig hofpak, de gees telijkheid, enz. Koningin Wilhelmma verscheen weer in het schitterend wit wat haar zoo goed staat en de beko ring harer lieflijke verschijning nog verhoogt. Het kleed, dat de Koningin droev was van wit moirée niet zilver gebor- duurd en met helroode rozen verS1®"*. Brusselsch kant en dunne rozentak- ken versierden verder nog de robe en den rijk met zilver geborduurden sleep. Zij droeg de ordeteekenen van de Wendische Kroon aan het blauwe lint, den Nederlandschen Leeuw, enz Prins Hendrik droeg de Mecklen- burgsche generaalsuniform, donker blauwe jas met kostbaar zilvergarneer sel aan den kraag en de roode opleg- IIet defileerende gezelchap begaf zich na de cour dadelijk in de gouden zaal, die in den glans harer kroonlichten, waarvan de kaarsen onlangs vervan gen zijn door electrisch licht, straalde. De groote nis aan de uiterste lengte zijde was ingericht voor het hoforkest en in een grooten halven cirkel waren daarvóór de prachtige zetels geplaatst welke langzamerhand door de dames en heeren werden ingenomen. De eer ste rij was bestemd voor de vorstelij ke personen, die spoedig uit d© gou den deur, voorafgegaan door de groot hofmeesters. de zaal binnentraden. De Groothertog, in zijn uniform van kolo nel geleidde koningin "Wilhelmina, dan volgden prins Hendrik, en groother togin Marie, prins Christiaan van De nemarken in den rooden rok der Deen- sche lijfgarde en de groothertogin- moeder Anastasia, enz. Pages droegen de slepen der vorstelijke dames, ter- wül twee kadetten, Von Bonin en Von Lützow. als sleepdragers dei; Ko ningin fungeerden. Groothertogin Ma rie was gekleed in wit atlaskleed met vlier-borduursel en een lila fluweelen sleep met hermelijn afgezet. De Groothertogin-moeder droe- een kleed van wit atlas met crèpe-de-chine en als sleep wit zijde met rozen. Her togin Paul Frederik, die er weer aller bekoorlijkst uitzag, had een violet kleed en rijk met zilver geborduurden sleep, terwijl ook de prinses von Reuss in prachtig met zilver geborduurd toi let slansde. Acad. Examens. Aan de Universiteit van Amsterdam is niet gunstig gevolg afgelegd het can- didaats-exarnen in de Nederlandsche Letteren cum laude door mej. S. Höf- ker; het Propaedeutisch Examen in de Geneeskunde door den heer P. H. van Roojen. Proponents-examen hij de Ev. Luth. gemeente is met gunstig gevolg afge legd door den heer J. A. F. A. Stellwag. Bij het zwemmen in de rivier is te Lekkerkerk een jongen van 11 jaar, die zich te ver gewaagd had, verdron ken. Herstel voor drankzuchtigen. Onder voorzitterschap van dr. W. P. Ruysch werd Woensdag te 'sGraven- hage de jaarvergadering gehouden van de ver. ter bevordering van het herstel van drankzuchtigen. Na de vergadering te hebben geopend deelde de voorzitter mede dat ook dit jaar de regeering een subsidie van f 600 verleend, terwijl zij geregeld- on derstand verschaft aan behoeftige drankzuchtigen die opneming in Hoog- hullen noodig hebben. Verder deelde de voorzitter mede dat de Volksbond en de Vereeniging tot herstel van drankzuchtigen zich zullen moeten uitspreken over de vraag in hoeverre het stelsel van vrije verpleging, tot nu toe gevolgd, hert, opendeurstelsel, zal moeten worden gewisseld met een dwangstelsel. Vertegenwoordigd waren de afdee- lingen Utrecht, Haarlem. Den Haag, Groningen en Rotterdam. Amsterdam had bericht gezonden verhinderd te 'j)rt aftredende onder-voorzitter, de heer G. W. van Kempen, werd bi] ac clamatie als zoodanig herkozen. Hierna bracht de secretaresse, mevr. F Mees-Snethlage, het jaarverslag uit, waarin o.m. vermeld wordt dat de afgetreden voorzitter, prof. van der Lith tot eerelid is benoemd, dat het ledental der afd. Haarlem en is verdubbeld en het ledental in t al gemeen vooruitgaande ra. *e4" te Hooghullen kost gemiddeld 1 646JS. De bijdrage der Vereeniging was f 2358. Door een eenigszins voordeeii- ger gevoerde wijze van exploitatie was het bedrag der verpleegkosten aan- ZieVe\volgens ^dit jaar voor de eerste maal werd een afzonderlijk verslag uitgebracht over de inrichting Hoog hullen, door den geneesheer-directeur, systeem om gehuwde l.e- i. vernlegers en beambten aan te sten» waarborgt in 't personeeel. Thans worden ver pleegd 8 patiënten 2e en 12 patiënten 3e klasse. In 1900 zijn opgenomen 26, vertrokken 27 patiënten. Lichaams- en geestesafwijkingen bij vele patiënten in hoofdzaak gevolg van 't alcoholmis bruik, werden door passende verple ging, waaronder geheelonthouding een eerste plaats innam, verbeterd. Enkele patiënten hebben een door hen zeiven ontworpen rustieke brug. een rustiek hek, een konijnenberg einz. ver. vaardigd. Door het betrekkelijk groot aantal bouwkundigen onder do patiën ten konden verschillende teekeningen en bestekken voor aan te brengen ver beteringen aan 't gebouw gemaakt worden. Behandeld worden meest de zwaarste en meest chronische gevallen van drankzucht. Het percentage her stelden is daarom vrij gering. Van 10 verpleegden die 12 maanden in de in stelling bleven, zijn 6 teruggevallen. 34.7 herstelden, terw 1 4.3 als ver beterd is te beschouwen. Vervolgens wordt in hot verslag na gegaan het resultaat over 't afgel'oo- pen 10-jarig bestaan der inrichting. De statistiek loopt echter over een te ge ring aantal gevallen om te kunnen ko men tot veel beslissende conclusiën. Opgenomen zijn 216 patiënten, 200 ver trokken. 60.2 der opgenomen pati ënten, was tusschen de 30 en 40 jaar oud. Deze vrij hooge leeftiid steunt nie* de meening dat herediteit tot drank zucht leidt. De drankzucht onder jeug dige patiënten is echter gevaarlijker. Onjuist bleek het dat drankzucht bij personen boven 50 jaar ongeneeslijk zou zijn. De wenschelijkheid van ge dwongen wettelijke opnemiug van drankzuchtigen dringt meer en meer door. Bij niet gehuwde mannen bleek grooter dispositie tot drankzucht aan wezig. Hersteld zijn 41.4 verbeterd 14.4 zoodat de ervaring heeft be wezen, dat Hooghullen recht van be staan heeft. Het moet echter voor de alcoholisten mogelijk worden gemaakt vroeger in het gesticht te worden op genomen en er langer te blijven. Ten slotte wordt de wenschelijkheid beoogd van een patronaart, en een krachtige geheel-onthoudingsbeweging in 't be lang der ontslagen drankzuchtigen. Naar aanleiding der medegedeelde cijfers merkte de voorzitter op dat al moge het gemiddeld resultaat iets minder gunstig zijn dan dat van de eerste 5 jaar (toen 30 als genezen en 30 als verbeterd werden opge geven), in elk geval meer dan 100 Ne derlanders door Hooghullen van hun kwaal zijn hersteld en dit zeer zeker 't recht van bestaan der inrichting be wijst. Staking aan de Pkenix te Zaandam. Men schrijft ons uit Zaandam De nieuwe werklieden aan de Phe- nix behoeven nu niet meer dag en nacht in de fabriek te vertoeven, doch kunnen wederom des avonds hunne woningen te Amsterdam opzoeken, om 's morgens vandaar weder te keeren. Ongeveer 35 man tellend, worden zij, geëscorteerd door 14 politieagenten en rijksveldwachters naar 't station en naar de fabriek gebracht. Een klein opstootje had gistermiddag in de Oost zijde plaats toen de geëscorteerde ar beiders werden lastig gevallen, waar aan de politie direct evenwel een ein de maakte, door de betoogers uiteen te drijven. Overigens is het, ook dee avonds, zeer rustig. Nadlc.r wordt bericht dat allen, die gisterenmiddag bij het opstootje in de Oostzijde tegenwoordig waren, zijn verbal iseerd. Omtrent het voor gevallene aan de fabriek van de firma Verkade meldt men ons neg dat door dien. bondsvoorzitter, den heer Timmer, eenisren der aan de fabriek arbeidende bakkersgezellen), opmerkzaam werden gemaa-.i on het leveren van brood' aan de fa briek De Phenix. Dezen klaarden hierover bij hun chef en om onaan genaamheden te voorkomen, v,\,rd die zmding van brood1 aan de Pho mix gestaakt. Letteren en Kunst. Ibsen wiens toestand onlangs hopeloos werd' genoemd, schijnt nu toch weer te beteren. On Hoop van Zegen" is door het ..Deutsches Theater" te Berlijn defini tief aangenomen en zoowat tegelijk zal „Ghetto" in het Residenz-theater te Berlijn (directeur Lautenburg) wor den opgevoerd. dachizaam van hen verwijderd. Er was ook maar één man die hem be langstelling inboezemde; de oud'e Rus, dien men de „kleine Moltke" noemde. Speelt gij. niet. graaf? vroeg •hij. onderzoekend1. De graaf trok zijn dunne grijze wenkbrauwen op. en glimlachte even. Neen, zei hij. ik koester niet den w.ensch om mijn. kinderen rijk te maken voornamelijk misschien wel omdat ik ze niet heb. Ook om dat de dokters mij een hartkwaal voorspeld hebben. En toen vroeg hij En gij dan... behoort gij ook ondier hen die geen liefhebbers zijn Dane trok zijn schouders op. Ik heb nog nooit do koonts ge had. Als ik een paard laat meerenr nen. zet ik honderd' pond op hem als stalbelasting. Maar het is mij zeer onverschillig of ik win of ver lies, voor zoover als het geld aan gaat. In Rusland, meen ik te weten, speelt iedereen. Uw land is een van, de Rijken, waar ik nooit ge weest ben. Ik ga daar het aanstaan de jaar heen om zelf het volk te lee- ren beoordeelen. De graaf zag met wijdgeopende oogen den spreker scherp aan. Ik denk niet dat mijn land) u zal bevallen, zei hij. Zij die naar Rusland gaan, zijm óf zij die de mengcheJijke natuur willen lieer-en kennen, óf zij die nieifcs anders te doen hebben. Maar als gij gaat doe dat dlan onbevooroordeeld. Gij zult ons toch niet oordeelen naar wat gij dezen avond ziet. Zal ik dan iets zien dlat typisch Russisch is? In zekeren zin ja dat is te zeggen typisch wat eene zijde van ons leven aangaat. Menigeen mij ner landgenootën. mannen of vrou wen, zien niets anders dan wat de groene tafel hun te aanschouwen i geeft. Er zijn echter anderen. ïk vertrouw -dat gij wel de laatsten, en niet de eersten zult willen ken nen. Lord Dane lachte. Trouwens de geboren speler, is een belang in boezemende studie. Denkt gij er zoo over Ongetwijfeld doe ik. Als ont wikkelde menschen spelen om zich eens op te wekken, dan is dat op de eene of andere wijze noodzake lijk voor hun bestaan,. Latent we aan de speeltafel gaan. Hij wachtte het antwoord niet af, maar ging naar de andere kamer en hem volgde een kleine groep dde we-1 het spel hadden gevolgd' maar niet den, moed' hadden mee te doen. Er waren karakteristieke gezichten om de roulette heenvrouwen met scherpe trekken-, die met. zenuw achtig brillende vingers hare winst naar zich haalden, knapen onbe zorgd wagende, een jonge Russische Vorst, die kleinigheden opzette, ter eere van do schoone dame die de bank hield, en d'e merkwaardigste figuur van het geheele gezelschap was. Dame die zich tot nog toe had' gewacht zich te wagen aan zulke weinig beteeken,endie spellen, als hij in d'e meeste huizen van. zijn kennissen vond, was mi zoo belang stellend als hij nog nooit tevoren was geweest. Hoe hij zijin best ook deed om onverschilligheid to vein zen, -telkens bleven zijn blikken hechten op het gelaat van het meis je, dat op den hoofdzetel zat, en onbetwistbaar, de grootste speelster van allen was. Nooit had' hij een lieftalliger persoontje gezien, of een dat zoo onophoudelijk de aandacht boeide. Jeugd bezielde ieder gebaar; haar haar dat bij1 dag vlas werd1 ge noemd, was in den avond goud); een profiel 'n weinig scherp ge- teekend, oogen van1 het helderste blauw, spraken van levenslust, volop van eerlijkheid!. Het was niet zoo zeer cle schoonheid van het ge laat als een sierlijke onbeschrijfe lijke bekoorlijkheid van den vorm daarvan, die voor het eerst na den da~ zijner meerderjarigheid1, hem het idéé gaf van echte vrouwelijk heid. Al had er een vermogen van af gehangen. had hij zijn belangstel ling niet kunnen verwinnen die' be>- toovering die de speelster np hem uitwerkte was zoo onweerstaan baar, als de meest oorspronkelijke indruk op zijn geest. Er werd hoog gespeeld!; maar voortdurend toonde de kinderlijke speelster haar verlangen naar den prikkel van het spel. Nu bleek, dan blozend', dan lieflijk lachende, dan weer het uitschreeuwende als een smartelijke klacht over verlies, was er geen scherpe blik noodig om haar leven te beschrijven. Zi; was een van die, waarvan de graaf had gesproken als hij wees op de duiste re zijde van. het Russische leven,! Een geborene speedster, zpi Dame, een slavin van de lust let spelen, zooals anderen de slachtof fers zijn van eene meer wezenlijke krankzinnigheid'. Zij geeft zich ge heel en al over aan d'ien geweldi gen aandrang van het oogenblik. Er lag een levensles in het bespie den harer oogen als de bal rollen de was, haar kreet te hooren als de fortuin haar begunstigde, getuige •te zijn) van. haar leed als zij had verloren.. Zij leefde voor dlie oogen- blikken zij waren voor haar het wezenlijke doel van het lteven,. Geen andiere hartstocht, de hartstocht der liefde, die men zegt dat zich zijn oppermacht niet laat betwisten, wel het allerminst. Een eigenaardig medelijden maakte zich van' hem meester. Hij had nog nooit zoo'n heerlijk schoon gelaat gezien. Behoort gij tot de niet liefheb bers van spelen. Lord Dane? Dat vroeg hem graaf Varso, die met innig genoegen, den burggraaf bespiedde; hem was nog nooit een grootere belangstelling in het oog gevallen. Dane antwoordde hem met de vraag Wie is de dhm'e die de bank houdt Zij is Prinses Fèkla die doch ter van generaal Dotgorouki. Doe mij het genoegen mij. voor te stellen I - Aha! zult gij dan toch gaan spelen Ik ga toch spelen I De graaf glimlachte spottend. Morgen zult gij een armer man zijn. oordeeldie hij. Toen Ivor Dane ten dirie ure in den ochtend' het huis van den graat de Coux verliet, had' hij honderd pondverloren. en een kennismaking met de prinses Fèkla gewonnen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2