P, L. EÏGELEIERG, MmMMacliist Eerste Nederlandsciia Fabriek van Kunstblüemen. Rotterdamsciie Tooneelisten Vervolg Stadsnieuws. Heden zijn alhiie-r door A. W. van Dort de eerste jonge wortelen van' dien, koudien grond aan de groenten- markt, gebracht en verder dloor de schrijfkazen Tien,us van, Leeuwen en Heijboom.' op de markt verkocht. Naar wij vernemen, heeft geen dier in die vorige week gekozen vier leden-patroons voor de Kaïmier van Arbeid voor de bouwbedrijven al hier zijne benoeming aangenomen. Op Maandag 10 Juni >e. k. dies na middags ten 1 ure zal in cafe Brink- mamn alhier worden gehooidien eene vergadering van Ingeland/en van de Schoterveenp older tot vaststelling eener suppletoire begrooting. In eene op Woensdag 12 Juni e. k. des morgens ten 11 ure te hou den openbare vergadering van dien Raad' van State, afdleeting voor die geschillen van bestuur, zal o. a. ver slag worden uitgebracht in zake het beroep, ingesteld) door J. H. W. A. Smits te Haarlem, tegen de uit spraak van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, betreffende zij nen zoon Pi eter, ingevolge art. 165 der militiewet op 3 October 1900 voor de lichting van 1901 err voor die gemeente Haarlem ingelijfd' bij het 4e regiment Infanterie. Het bataljon Infanterie alhier in garnizoenl zal van 2 tot 11 Septem ber a. s. deelnemen aan die najaars oefeningen in het kamp bij' Zedst. Gavonden voorwerpen. Een portemonnaie met geld. Een zilveren dameshorloge. Een tapster in de Brouwerstraat werd bekeurd wegens het verkoopen van sterken drank in het klein zonder vergunning'. Gisteren-middag brak een leidsel Van een paard bespannen voor een Wagen, het, dier sloeg op hol, doch werd onmiddellijk gegrepen, zoodat geen ongelukken zijn voorgevallen. Een 14-jarige jongen, die in het Rip- perdapark met een catapult schoot, werd bekeurd, bovendien werd proces verbaal opgemaakt wegens het opge ven van een valschen naam. Lijn HaarlemZandvoort. Van en met, 1 tot en met 31 Mei 1901 Werden vervoerd 39326 passagiers, waarvan de ontvangst was f 7921.63; m hetzelfde tijdvak des vorigen jaars werden vervoerd 21883 passagiers en Was de ontvangst f 4431.925. Lijn HaarlemCeintuurbaan. Van en met 1 tot en met 31 Mei 1901. Werden vervoerd 88475 passagiers, Waarvan de ontvangst was f 4193,15; In hetzelfde tijdvak van het vorige jaar werden vervoerd 61063 passagiers en was de .ontvangst f 4933.45. Lijn HaarlemBloem en daal. Er werden vervoerd 36419 passagiers, waarvan de ontvangst was f 4005.675. Cremer Half September e. k. zal de hier ter stede gunstig bekende letterlievende vereeniging ,.J. J. Cremer" dit jaar haar winterseizoen openen, en dit zoo vroeg met het oog op den komenden tooneelwedstrijd, waaraan 8, door de feestgevende vereeniging te bepalen vereenigingen, mogen deelnemen. Reeds hebben zich vele vereenigin gen tot deelneming aangemeld, waar uit 1 Juli eene keuze zal worden ge daan. Cremer zal het seizoen openen met de opvoering van het stuk Georg de Lalaing graaf van Rennenberg" door D. F. van Heijst, bekroond door Teyler's letterkundig genootschap. Verkiezingen. In de Donderdag-avond gehouden vergadering der gecombineerde kies- vereenigingen werd tot candi- daat voor den gemeenteraad ge- gteld de heer F. W. Florijn (Anti- Revolutionnair). die zich bereid ver klaard heeft deze candidatuur te aan vaarden. Dit is in de plaats van den heer Van Schuijlenburg, die, zooals men weet, bedankt heeft. Voor de vacature, ontstaan door het bedanken van Mr. Rasch, worden naar we vernemen ernstige pogingen aange wend' om Mr. F. A. Bijvoet te bewegen zich een candidatuur te 'aten welge vallen. Heemstede. Begin Juli zullen de kinderen der hoogste klassen van de openbare school alhier, met hunne onderwijzers eene boottocht maken. Het ioel is Artis te gaan bezichtigen te Amster dam. Donderdag 13 Juni zullen alhier in de R. K. Kerk, door den Monseig neur Bottemanne, Bisschop te Haar lem, het H. Vormsel worden toege diend'. Beimebroek. Ter gelegenheid van den H. Sacre- mentsdag" werd in den tuin der stich ting het Heilig hart" alhier een pro cessie gehouden. De tuin was daarvoor passend ver sierd. Zandvoort. Aangekomen badgasten. Krauss, G. H., Amsterdam, Schel penpad 12. 3 pers. Hill. F. M., Anist. Hotel d'Orange. Houtman, P. H., Villa Margaretha, 6 pers. Grandkij, J. de, Brussel, Grand Hotel. Crommelin, G. C., Amsterdam. Ho tel d'Orange. 2 pers. Haverkamp, J. W, F., Hilversum. Villa Maria. 3 ners. Wijnstroom, J. J., Amsterdam. Villa Maria. 4 pers. Knoop Koopmans, N. G., Haarlem. Villa Maria. 2 pers. Beverwijk. De eerste aardbeien van den kouden grond zijn alhier ter markt gebracht, en wel door Piet van den Berg. tuinder te Wijk aan Zee en Duin. Donderdag 4 Juli zal alhier de keu ring van merriën gehouden worden voor het Nederlandsche Paardenstam boek. De heer J. van Loenen Martinet zal op Dinsdag 11 Juni a. s. des avonds te 8 uur in ,,Maison Stroucken" spreken in een openbare vergadering, daartoe uitgenoodiigd door de Vrijzinnige Kies- vereeniging ..Kennemerland". INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Anegang Me>. 8. Wegens verplaatsing naar Bar- teljorisstraat No. 23 nog enkele dagen Vervolg Nieuwstijdingen. Armenwet. Blijkens de Memorie van Toelich ting kan de proefneming met de wet van 28 Juni 1854 (Stbl. no. 100) tot re geling van het armbestuur, geenszins als geslaagd worden beschouwd. De wetgever wenschte bij die wet de ar menzorg van overheidswege een zuiver aanvullend karakter te doen dragen en de armverzorging in hoofdzaak over te laten aan de kerkelijke- en bijzonde re liefdadigheid. Intusschen is ook na die wijziging van 1870 waarbij voor de geboorteplaats als onderstandsdomi- cilie het werkelijk verblijf werd geko zen dit doel niet bereikt. In de praktijk kon dan ook de ar menzorg niet steeds rekening houden met het voorschrift volgens 't welk de burgerlijke armenzorg als zuivehe po litiezorg slechts bij volstrekte onver mijdelijkheid zou optreden (art. 21). Bovendien is er reden tot herziening omdat de wetgever geenerlei waar- geeft, dat de kerkelijke en bijzondere instellingen hun taak naar behooren vervullen, daar zij zelfs niet verplicht zijn mededeelingen daaromtrent te doen. Door het gemis aan voldoende orga nisatie van het gemeentelijk armwe zen en aan regels voor de werkzaam heid van het burgerlijk armbestuur wierden allerlei euvelen gekweekt. De uitsluitende politiezorg, door den wet gever bedoeld, is ontaard in aalmoes- geverij, een bedeeling volgens tarie ven en schalen. Goede, raüoneele or ganisatie gevorderd door art, 193 der Grondwet, ontbreekt. Vandaar dit ber- zieningsontwerp. Uitvoerig wordt be toogd, dat deze critiek op de bestaan de wet niet nieuw is, waarna de Re geering uiteenzet, dat en waarom zij noch den Staat, noch de particuliere liefdadigheid uitsluitend en geheel on belemmerd op dit gebied wil doen werkzaam zijn. De kerkelijke en bijzondere instel lingen bliiven als voorheen vrij in de bepaling der regels voor baar werk zaamheid. Geëischt wordt slechts dat er een regeling gemaakt worde hoe dan ook en dat deze ter kennis der overheid worde gebracht. Het regee- ringstoezicht reikt niet verder dan het dwingend recht der wettelijke bepa lingen. Een bijzonder toezicht zal ook van overheidswege op de gods-, zieken en werkbuizen door de(n) mspecteur(s) worden uitgeoefend. Een centraal-register wordt inge steld, eene ,,Zentral-Stelle". waar in lichtingen over alle in de gemeente woonachtige behoeftigen (ondersteun den) verkrijgbaar zijn. Zulks is een on afwijsbaar desideratum voor rationee- le armenzorg, om dubbele bedeeling. dubbel werk, bedrog te voorkomen. Om versnippering van krachten te voorkom wordt voorts een armen raad in 't leven geroepen. Misbruiken bij de inzamelingen worden door 't ontwerp gekeerd. De wettelijke regeling omvat alle instellingen van weldadigheid, die ar menverzorging in of buiten gestich ten voortdurend ten doel hebben (art. 1). De kerkelijke en bijzondere instel lingen die de Wet in art. 3, b en c. onderscheidt, moeten van bun oprich ting aan 't gemeentebestuur waar zü gevestigd zijn schriftelijk kennis ge ven, daarhï; een afschrift overleggen der statutaire of reglementaire bepa lingen omtrent de in art. 17 genoemde punten en daaromtrent desver- langd ophelderingen geven aan B. en W. of aan de inspecteurs. Aan 't toe zicht dezer laatsten zijn deze instel lingen onderworpen. Dit toezicht reikt echter niet verder dan bepaald wordt door de uit kracht der Wet door haar te geven inlichtingen ook aan andene colleges en organen. Omtrent de inrichting der gods-, zieken- en werkhuizen, kunnen bij al- gemeenen bestuursmaatregel voor schriften worden gegeven op wier na leving de inspecteurs toezicht uitoe fenen In bijzonderheden wordt geregeld de verplichtng der besturen van kerkelij ke en bijzondere instellingen tot het verstrekken van opgaven voor het Re- geeringsverslag enz. Op hun verzoek kan door de Kroon een plaatselijke armenraad worden ingesteld, waarvoor zij een vertegenwoordiger kunnen aan stellen. Zij kunnen voorts uit gemeen tefondsen subsidiën kriicren en zich doen verteógenwoordigen in het colle ge van beheer van het burgerlek arm bestuur wanneer dit niet aan B. en W. is opgedragen. De burgerlijke armverzorging voorts treedt o^ wanener de behoeftige niet of niet voldoende ondersteuning ont vangt van andere instellingen van wel dadigheid of van derden, (art. 63). Dubbele bedeeling wordt niet ver boden, daar zij noodig en zelfs ge- wenscht kan zijn. De bepaling dat de burgerlijke ar menzorg slechts optreedt bij volstrek te onvermijdelijkheid", is niet overge nomen. Slechts bepaalt dat ontwerp thans dat niet voor ondersteuning in aanmerking komen zij, die niet arm zijn in den zin van 't artikel. In art. 6 wordt bepaald, dat in elke gemeente een eigen werkhuis zal zijn of gplee-enheid tot opneming van door 't burgerlijk armbestuur verzorgde be hoeftigen in eenig ander werkhuis, ter wijl ook overigens armen, tot werken in staat, niet ondersteund worden, dan op voorwaarde,, dat zij den hun aange wezen arbeid verrichten (art. 73). Uitvoerig betoogt de Regeering het nut van dit werkhuisstelsel. Hierna wordt een uiteenzetting gegeven van de organisatie dier besturen, waaraan de beslissing over en de vaststelling der ondersteuning wordt toevertrouwd. De armenzorg blijft gemeentelijk ge organiseerd. In de gemeenten beneden 3000 in woners kan 't beheer over 't. burger lijk armbestuur ook aan B. >en W. wor den opgedragen doch kan daar ook en moet in alle andere worden ongedragen aan een opzetteliik daartoe door den Raad henoemd college van minstens 5 personen waarin de kerkelijke en bijzondere liefdadigheidsinstellingen voor de kleinste helft zich op hun ver langen kunnen doen vertegenwoordi gen. Wordt een wijkverdeeling ingevoerd, dan zijn de voorzitters der wijkbestu- ren lid van het Burgerlijk armbestuur. In gemeenten boven 15Ö00 zielen moe ten wijkverdeeling en de aanwijzing van armbezoekers voor bepaalde wij ken worden ingevoerd, terwijl "©Hike verplichting aan kleiner© gemeenten kan worden opgelegd. De definitie van .armen" in art. 2 luidt: ..armen in den zin dezer wiet zijn z" wier inkomsten uit welken hoof de ook, niet voldoende zijn voor het noodzakelijk levensonderhoud van hen zelve- hun echtgenooten en hun in wonende minderjarige kinderen. Het is de bedoeling omtrent het ver- leenen van Rijkssteun voor den bouw van werkhuizen eene regeling te ma ken, in hoofdzaak overeenstemmende met de regeling voor dien van Rijks wege te verleenen steun voor woning bouw. _De memorie van toelichting, groot 45 bladzijden, is geteekend door den Minister van Binnenlandsche Zaken. Uit de staatscourant. Bij Koninklijk besluit is aan den heer R. Schrader, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend uit zijne betrek king van consul der Nederlanden te Para, en als zoodanig benoemd de heer E. Gerhardt, die in gemelde boe- danigheid door de Braziliaansche re geering erkend is. Bij Koninklijk Besluit is in de orde van Oranie-Nassau: lo. bevorderd tot officier, de majoor H. C. Brandt, commandant van het Instructie-bataljon, thans ridder; 2o. benoemd tot ridder, de kapitein W. F. K. Klercq en de eerste-luite- nant-adjudant D. Overdiep, beiden van genoemd bataljon; 3o. verleend de eeremedaille der or de, in zilver, aan den sergeant-ma joor-administrateur F. J. G. van den Boom en aan den sergeant-majoor-in structeur W. C. B. de Blecourt, beiden van meergenoemd bataljon, en in brons, aan den sergeant-majoor-sclirij- ver I. P. L. Bouwman, mede van dat bataljon. Rechtszaken. Mishandeling met doodelijken afloop. In. den nacht van 2i April jl. weird nabij de Aschstraat te 's-Gravenha- ge oip straat liggende een man1 ge vonden in bewusteloozen toestand), welke man later, op bet politiebu reau le afd. overleed', volgens bet rapport van den deskundigen drs. de Joselin de Jong en Plantenga ten gevolge van ruw geweld. Aan de rechterzijde van den schedel werd bij de schouwing een kleine sche delbreuk geconstateerd, waarschijn lijk ontstaan door een val na tegen den grond geslagen te zijn. Beklaagd den slag of de slagen te hebben toegebracht waardoor de man tegen den grond zoude zijn gevallen, hadden zich Donderdag twee mannen voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden,. Bei den ontkenden echter geslagen te hebben. Volgens de verklaringen der getuigen zou de zaak zich als volgt hebben toegedragen. Er was in een bierhuis" in de Westerstraat te 's-Gravenhage kwestie ontstaan over het betalen van, gelagbij het verlaten van d;e herberg viel een man de verslagens half dron ken door een ruit en een der be klaagden zou hem daarop een slag tegen het hoofd hebben gegeven, waarna de man tegen den grond viel en bleef liggen. Wie geslagen had, de bekl. S. of de bekl. B., haid de Haagsche rechtbank Dinsdag uit te maken. Volgens de dochter van den overledene en haar vrijer zou S. de dader zijn, volgens andere ge tuigen B., volgens anderen weer haddien beiden geslagen. De doch ter en haar vrijer, die vader en aan staanden schoonvader maar hadlden laten liggen, kregen van den presi dent een ernstige berisping. Beiden beweerden uit vrees te zijn wegge loop en en de bedoeling gehad! te hebben om moeder te roepen. Deze was, door haar dochter gewaar schuwd, naar het politik-bureau ge- gaam, doch haar man had haar niets meer kunnen zeggen en had haar blijkbaar niet Hieer herkend. Het O. M., waargenomen door mr. Maclaine Pont, vorderde voor den bekl. S. wegens mishandeling 1 maand, en voor den bekl. B. we gens mishandeling den dood ten gevolge hebbende., in aanmerking nemende de mede ten. laste gelegde recidive, 3 jaren gevangenisstraf. Jkr. mr. L. E. M. von Bönning-, hausen tot Herinckhave. die dc ver dediging van bekl. B. op zich had genomen, betwistte dat het zijn client ten laste gelegde bewezen was. Verduistering. Donderdag stond te Amsterdam een 44-jarige slalbaas terecht we gens verduistering van een juwee- len broche. Mevr. Hart had het sie raad verloren in een rijtuig van den stalhouder van Delden, terwijl zij naar het Cenlraal-Station reed om naar Haarlem te reizen. Te Haar lem bemerkte zij het verlies en liet terstond telefoneer en aan den sta tionschef en den stalhouder. De broche was bezet met twee briljan ten en negen smaragden en had eenie waarde van f 80Ö0. Maar uil de stal werd getelefoneerd, dat er niets gevonden was in het rijtuig van mevr. Hart. Een paar dagen la ter kwam de vrouw van den be klaagde de twee brillantèn los te koop aanbieden bij den juwelier Speyer in de Kal ver straat., die er f 125 voor gaf. Toen vervolgens de zelfde vrouw twee kostelijke sma ragden ter taxatie bracht, kreeg de heer Speyer argwaan hij waar schuwde de politie, die niet veel moeite had met het opsporen der bron van herkomst. De vrouw was de vrouw van den stalbaas. De stalbaas stond hedenmorgen in de bank der beklaagden eerst te huilen als een kind. toen hij de na men van zijn ouders moest opge ven. en vervolgens hield hij de rechtbank een paar uur op met een omstandig verhaal van de alleron schuldigste wijze. waaroT) hij in het bezit- van de kostbare steen en was geraaktHij had ze natuurlijk op straat gekocht van den grooten on bekende, 2 brillanten en 9 smarag den. Hij gaf er f 240 voor, geld, dat hij in den loop des tijds van zijne verdiensten had overgespaard. Echter, toen er te zijn ent huiszoe king werd gedaan, viel er alleen te doorzoeken een oud kastje, zoo goed als het eenige huisraad van den man, die honderden guldens had! overgespaard, 't Behoeft geen vermelding, dat het verhaal van den beklaagde, die buitendien een onzuiver verleden tegen zich had, geen geloof vond;. Slechts zes van de li edelsteenen ziin terechtgeko men tot op dit oogenblik. Bij de huiszoeking vond men niets. Het O. M. eischte tegen beklaag- de eeai jaar gevangenisstraf. Sport en Wedstrijden. Wielenaieuws Major Taylor te Kopenhagen. Te Kopenhagen hadden Woensdag op de stedelijke wielerbaan belangrijke wedstrijden plaats voor een ongekend groot aantal belangstellenden. Het hoofdnummer was een strijd tusscben den Deenschen kampioen Ei- legaard en den neger Major Taylór, waarbij eerstgenoemde in de eerste af- dee'ling onder luid1 applaus eerste aan kwam met 1 lengte. In de tweede af- deeling won de neger met 2 lengten en in de derde of beslissing won Elle- gaard doordien in 't laatste oogenblik een van Taylor's luchtbanden sprong, zoodat de Deen dus feitelijk overwin naar was. De neger wilde overrijden, doch Ellegaafrd weigerde, aangezien bij ook voor andere nummers was in geschreven. Taylor vond Ellegaard een goed rijder, doch minder goed sport man. Cricket. Wedstrijden op Zondag. A. C. C. Rood' en Wit, Amster dam. 's-Grav.C. C.-Victotrïa, Ajax- Volbarddng, Leiden. Roeien, Laga's feest De trainer van Laga's roemrijke acht schrijft aan de N. R. Ct. Gaarne wil ik aan uw verzoek vol doen, en het een en ander omtrent de roeivereeniging Laga en haar op han den zijnd feest zeggen. Laga werd opgericht 23 April 1876. Haar eerste president was de heer Van Vollenhoven, mede een der op richters. De eerste wedstrijd werd gehouden op 2 Juli '78 tegen Njord. De tweede met dezelfde vereeniging in 1880. In 1881 schreef Laga zelf een wedstrijd uit voor haar eerste lustrum. In 1882 werd de koninklijke goedkeuring aan de vereeniging verleend. In datzelfde jaar werd ook door Njord, Triton en Laga besloten jaarlijks een wedstrijd te hou den, wat aanleiding gaf tot de oprich ting van den Studenten-roeibond. In 18S6 werd het tienjarig bestaan gevierd met een wedstrijd op de Zweth. In 1888 beleefde de vereeniging een glorierijk jaar, doordat haar oude vier een ster ke Fransche ploeg te Zwolle versloeg. Na dien tijd kwamen eenige slappe jaren, totdat er omstreeks 1895 meer le ven in de brouwerij kwam. Veel heeft de vereeniging na die ja ren te danken aan haar bekwamen pre sident en trainer, den heer A. P. Pe- trie, welbekend in de roeiwereld. In dien tijd kwatnen de achtriemsgieken in ons land meer in zwang, en kwam ook Laga in 1896 voor het eerst in het bezit van een acht. Menige prijs werd daarin in de laat ste jaren gewonnen. Ook maakte de boot twee reizen mee naar Henley, re spectievelijk in '97 en '99, echter zon der het gewenschte resultaat. Tot besluit van dit uittreksel der ge schiedenis nog de mededeelinc dat het vorige iaar vier roeiers het voorrecht hadden voor Minerva uit te komen in Parijs. De nooit verslagen oude twee heeft daar zijn roem gehandhaalfd. Zondag om 1 uur zal het hoofdnum mer, oude acht, verroeid worden, waarvoor behalve Laga, Triton en Ne- reus hebben ingeschreven. De haan is 2000 M. en voor alle ploegen dezelfde. Het is een prachtig recht stuk. Gede puteerde Staten hebben toegestaan dat Zaterdag gedurende de nummers de vaart gesloten is, terwijl op Zondag al- geheele sluiting van het vaarwater is verkregen. De jury zal den wedstrijd volgen in rijtuigen op den Rotterdamschen straatweg, die op dat gedeelte langs het water loopt. Een boot was niet te krijgen, zoodat hiertoe moest besloten worden. De aankomst zal zijn aan de Zweth, dat als feestterrein der Vereeniging zal dienst doen. De extra-dienst van het Schiebootje zal de leden met hare gasten in staat stellen het terrein te bereiken, terwijl de gasten van het bestuur met een soortgelijke gelegenheid naar de Zweth zullen geleid worden. Des Zaterdags na de voorwedstrijden zal het bestuur een receptie houden op de studenten-societeit Phoenix. In hetzelfde gebouw zal Zondag tot sluiting van het feest een diner plaats hebben. Wat de deelnemers betreft, heeft het nummer jonge vier de meeste inschrij vingen, n.l. 6, zoodat Zaterdag reeds de demi-finale moet geroeid worden. Onze jonge acht zal na hare jongste succes de beker, uitgeloofd door de vereeniging, verdedigen in het num mer oude acht. Vele corpsvereenigingen hebben voor de verschillende nummers prijzen uit geloofd. Het allermeest verheugen wij ons in de belangstelling van H. M. de Koningin, die eene prachtige groote medaille heeft uitgeloofd met hare beeltenis. Gemengd Nieuws. 117 man vermist. Sedert meer dan twee maanden is men in het fransche visscchersdorp Saint-Brieue zonder tijding omtrent 5 vaartuigen, bemand met 117 koppen die ter vischvangst naar IJsland zijn vertrokken. Men vreest, dat de booten met man en muis zijn vergaan in den hevigen orkaan van 6 April LI. Bergongeluk. Het eerste Alpen-ongeluk in het nieu we bergbestijgingsseizoen wordt uit Genève gemeld. Een Amerikaan en zijn vrouw zijn bij een tocht over de Grand-Mulets op den Mont-Blanc door een sneeuwval meegesleurd. Uit Cha- ruonix is hulp gezonden en de redders vonden de twee reizigers nog levend, doch zeer zwaar gekwetst. Gasontploffing. Te Cork in Ierland is het grootste gasreservoir van de stad, dat 500,000 kubieken voet gas bevatte. Maandag avond gesprongen, zoodat de heele stad in het donker zat. Bij de ontploffing zijn vijf personen gekwetst. Men meent, dat boos opzet in het spel is en dat de op het oogenblik stakende arbeiders het gasreservoir met dyna miet hebben doen springen. Het kleinste kerspel van het Vereenigd Koninkrijk en mis schien van de heele wereld is Opper- Eldon. Het ligt op 5 mijlen van Rom- scy en heeft een bevolking, als men het ten minste zoo kan noemen, van 10 menschen, verdeeld over twee woon huizen. De kerk staat in het midden der binnenplaats van een dezer huizen, een binnenplaats, die tevens voor kerk hof dient De kerk zelf is gebouwd in de elfde eeuw; zij heeft een avond maal taf el en vijf banken voor de ge trouwe kerkgangers. De preekstoel schittert door afwezigheid. De inkom sten van de gemeente bedragen 56 cents per jaar; maar er is tegenwoordig geen predikant. Nu vervullen de omwonen de predikanten de preekbeurt in Opper- Eldon. Komen zij eens bij toeval in de buurt, dan laten zij de klok luiden. En de tien parochianen vereenigen zich en wonen de godsdienstoefening bij, aandachtig luisterend naar deze geïm proviseerde preek. Het doet er weinig toe of het Zondag, Zaterdag of Maan dag is. Treinen botsing. Ins die nabijheid' van herb gehucht Tegel, nabij Berlijn, zijn twee lo- kaaLtreinen met elkaar in botsing gekomen. Tien personen zijn min of meer ernstig gekwietst, terwijl 6 waggons zijn verbrijzeld. Een brutaal boe venstukje. Terwijl eenige politieagenten! te Toronto (Ganada) per rijtuig drie dieven, wier specialiteit het beroo- ven van bankinstellingen is, van het gerechtsgebouw naar de gevangenis brachten, wierp een medeplichtige pistolen in het riituii? waarmede de dieven een agent doodschoten. Zij ontvluchtten en sprongen in een trein na nog verscheidene schoten op de agenten te hebben rrelost. Een agent werd doodelijk gewond. Eerst na een geweldige worsteling slaagde men er in. zich van d'e boe ven meester te maken. Ongeluk met een locomotief. Aan het Russische station Rybinsk is de ketel van een locomotief gespron gen. waardoor drie voorbijgangers werden gedood en de machinist ern stige verwondingen bekwam. Een vaarrecord. Het fransche schip „Le Nord" is het kanaal van Calais naar Dover over gestoken in 59 minuten, de snelste overtocht, die bekend is. Een eerlijk man gezocht. Een excentrieke dame uit Chica go heeft een premie van 2400 gul den uitgeloofd voor den man in za ken, die bewijzen kan voor een daar reeds bestaande commissie, dat hij een maand lang eerlijk zijn zaken dreef zonder zijn klanten be drogen of voorgelogen te hebben. De dame is zoo stellig overtuigd1, dat er niemand gevonden zal wor den, dat zij haar geld zoo veilig als iets beschouwt. Mocht er even wel iemand gevonden worden, die de premie waard blijkt., dan, zegt zij. zal zij hem gaarne do de 2400 gulden ter hand stellen, daar zijn eerlijkheid hem dan ongetwijfeld tot de diepste armoede moet hebben' gebracht. Faillissementen. Uitgesproken: 's Gravenhage, 4 Juni J. M. van Vliet, weduwe W. J. Zuidwijk, zonder beroep, te 's Gravenhage. Rechter-commissa- ris jhr. mr J. F. Schuurbeque Boeije* Amsterdam. 3 Juni. Jitte de Boer, schoenmaker en winkelier, te Bussum. Rechter-coaunissaris mr. J. J. A. l,. Beuns. P. J. Smits, van beroep kleerma ker en winkelier, te Amsterdam. Rech- ter-commissaris mr. J. J. A. L. Beuns. Heereveen, 31 Mei. Jan Hommes de Jong, van beroep meelhandelaar, wo nende te Wolvega, Rechter-commis- saris mr. H. Reuyl. Arnhem, 3 Juni. M. D. Klisdonk, koopman te Bemmel. Rechter-commis- saris mr. H. J. van der Poel Heddingh. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Cyclops, van Amster dam naar Batavia, arriveerde 6 Juni te Port-Said. Het dubbelschroefstoomschip Sindo- ra, van Java naar Rotterdam, pas seerde 6 Juni Juessant en wordt den 7en des namiddags te Rotterdam ver wacht. Het dubbelschroefstoomschip Rotter dam, van de Hollaud—Amcrika-Lijn, vertrok 6 Juni van Rotterdam naai New-York. Het stoomschip Amsterdam, van do HollandAmerika-Lijn, arriveerde 6 Juni van Rotterdam naar New-York. Nagekomen Advertentiëu. HAAR LESBISCHE Schouwburg - Maatschappij. Telefoon 579. Zondag 9 Juni 1901 Directie de Heer FRITS BOUWMEESTER. Beroemd Drama in 3 bedrijven. Jean Darlotde Hr. Fr. Bouwmeester voorafgegaan door: Onze Oude Eeuw en Zuid-Afrika, Groot Dramatisch Fragment van Joh. Been. Aanvang 8 uur. Balcon fl.50, Stalles f 1.25, le Loge en Parterre f0.75, 2e Loge 10.50, Gaanderij f0.25. Burgerlijke Stand. Bevallen: 6 Juni: T. Kerkhof!Gem- ser, d.; 7. M. Missetvan Damme. d. Overleden: 6 Juni. A. A. Zonneveld, 4m., d., Brouwersvaart; 5. J. J. Jacobs 33 j., Schotcrweg. Telegrammen. SCHWERIN, J Juni (Part. Tel. van het Handelsbl.). Het weer is heden voor een feest in de open lucht bijzonder geschikt. Koningin Wilhelmina en prms Hen drik bleven gisteren te Rahensteinfeld, waarheen zij na het ralabal waren teruggekeerd. De tweede Fran^aise danste de Ko ningin mgt den Staatsraad Von Pres- sentin, die ook tegenwoordig was bij den aankoop van het landgoed Dobbin 366e Staatsloterij. Vrijdag 7 Juni. 5e Klasse. 17e Lijst No. 781 premie van I 3000. Ns. 7868 en 17852 t 400. Prijzen van 70.— 16806365 804510224 1422118628 2160 5527 8068113161446018882 2919 5820 1250114539 19561 4204 5968 1271614607 30S39 63167864 1316616436 Op onderstaande nummers zij* geen prijzen gevallen. 33 3176 6939 9609 13737179P0 148352069911024214 6217989 496 3 517171 1029614821 18392 895 4012 73191128715143 19368 959 4883 7664 113981522i '19498 1152 52848661116541536119854 1449 5288 857012287 15691 19964 1796 5336 8855 12107 16469 20334 238157808912125741718620498 2518 5841 90261301317613 20814 2559 6369 9104 1806217687 2682 6797 945613712178,6 Wetenschap. De kabelvloot der wereld 1900(1901. Blijkens een statistisch overzicht voortkomende in The Electricien (Elec trical trade Directory and Handbook),

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3