NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen. Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Prinses Fékla ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN Voor Haarlem per 3 maanden1.20 u^lI. Van 15 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cts. Bniten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), iö de pr^'3 der ■A-d7erfcentiën Tan 1—5 regels 0.75, elke regel meer 015. per 3 maanden 1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 1-65 Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.02% /fAraPLj Bureaux: Gebouw Het Spnarne, Eampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37^ Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 129. M de omstreken en franco per poBt 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn, te Amsterdam. Dit blad -verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAG BE Co. JOHN F. JONES} Succ., Parijs 31bit Faubourg Montmartre. I8e Haarlem's Dagblad Tan 12 Juni bevat o.a.; „There is something rotten in the State"; De reis van Mevr. Botha; Eeu oud gebruik. Verklesfng Tweede Kamer. Wij verzoeken onzen correspon denten ons niet den uitslag te doen toekomen van de verkiezingen voor een lid van de Tweede Kamer in huu district, daar wij hiervan langs anderen weg kennis krijgen. REDACTIE. Politiek Overzicht. Wat zou Shakespeare, van wien het woord is There- is something rotten in the state", zeggen, wan neer hij nu de oogen weer eens kon opslaan in zijn perfide vader land Zóó „rotten" om welstaans halve dit leelijke woord in het En- gelsch te zeggen is zelden een land geweest, en Engeland heeft in zijn geschiedenis ook bijna geen tijd perk aan te wijzen van zóó diep moreel verval. Niet alleen door heit feiit van de zen gruwel ij ken oorlog, niet alleen ook door die beestachtige, alle vol kenrecht-schendende wijze, waarop die wordt gevoerd, is die rotheid merkbaar. Gansch het fijne leugen- net, gansch het brutale, cynisme, van het ministerie, zijn er noch krachtiger en welsprekender voor beelden van. Mien weet dat eem.ige d'agen gele den door Reuter een overrompe ling van Beyer's commando in het noorden geseind werd1. Kitchener heeft openlijk en officieel dJit oor logsbericht als een lengen gebrand merkt. Hierover nu heeft zich in het Lagerhuis een warm debat ont sponnen. Kolonel Lee (ministerieel) steldie bij afspraak aan Brod'rick de vraag of het verhaal van het doodschieten van den officier en den sergeant- majoor waar was, ten einde de re geering in staat te stellen Ki.bche-' ner's verlangen naar een officieele, openbare tegenspraak te bevredi gen. Brodrick stond toen op en l'as een telegram van Kitchener voor waar in hij zert dat 't verhaal ongegrond was en dat hij de betrokken corres pondenten zal vragen op wiens ge zag zij dit hebben- medegedeeld. (Toej ui ch i ngen Het lid Robertson ,,Wiil de ge achte spr. zeggen of dit verhaal den censor gepasseerd is?" (Toejuichin gen:). Brodrick: „Ik onderstel dat het telegram langs de gewone kanalen is gegaan." Het lid Roberts,.Ik wensch te l't'iiliit'luu. Naar het Engelsch VAN MAX PEMBERTON. Er zijn in een openbare plaats van die dingen, van wie het best is niet te spreken, zei hij ge schiedenis is er een van. Bovendien spijt het mij dat ik niet weet hoe ik u van dienst kan. ziin, terwijl gii hier zijt. Gij zult in Moskou nie mand vinden die u genoegen kan bewijzenmaar wilt gij naar Pe tersburg gaan dan zijn mijn brie ven' tot uw dienst. Als ik naar Petersburg ga 1 Vergeet niet dat ik hier kwam als reiziger. Als ik uw land heb gezien, wil ik van uw steden genieten. Bedoelt gij een reis te doen tot aan die grenzen Tot aan de grenzen en er over, als ik er vergunning toe heb. Onze gezant tracht haar voor mij te ver krijgen. vragen of, met het oog op het groote kwaad dat uit de openbaarmaking van onware verhalen van deze soort voortspruit (gejuich), welke kwaad bloed zetten in beide landen (toe juichingen), de regeering stappen wil nemen om personen, die onrwa- re berichten zenden, te vervolgen." Brodrick ,,Het is zéér wensche- lij'k dat berichten, die niet waar zijn. aan geen van beidie zijden in omloop worden gebracht. (Gejuich der mimisterïeelem). Ik zoude, er gaarne op willen wijzen, dat verha len van een zeer schadelijken aard. zonder den minsten grond, zijn openbaar gemaakt en- op groote schaal in dit land verspreid1 door de tegenpartij." (Nieuw gejuich der regeeringsgezinden.) Het lid Dillon: „Zal dezen cor respondent toegestaan worden op het oorlogsveld te blijven?" (Toe juichingen.) Brodrick ,Ik kan daarover niets zeggen voor ik precies weet wat er is voorgevallen." Het lid' Labouchère ..Wil de mi nister ons zeggen, wat hij bedoelt met de tegenpartij?"(Toejuichingen.) Brodrick: „De-Boeren". (Geroep van oho Zooals gewoonlijk wist het mi nisterie dus niets anders te doen dan een paar vaagheden uitspreken en fcegenbeschuldigingen. aan het adres der tegenpartij te richten, zooals dat kwajongens plegen, te doen. Van de reis van mevrouw Botha hoort men niet veel belangrijks. De meeste Engelsclne bladen er kennen, dat het doel van mevrouw Botha's komst niet te sissen- is. het geen d'e redactie van de „Express" niet weerhoudt te verzekeren, dat mevrouw Botha met een vredeszen- düng komt en aan president Kruger namens generaal Botha komt over brengen een voorstel tot een- alge heel e onderwerping der Boeren in ZuidrAfrika tegenover waarborgen van Engelschen kant voor gelijkstel ling der talen, gelijke rechten voor elk geloof en kiesrecht voor alle blanken. Niets naders zal er echter over bekend warden alvorens me vrouw Botha met president Kruger heeft gesproken,. Algemeen wordt hier te Londen verteld, dat de Engelsche regeering de landing van mevrouw Botha en haar komst fce Londen slechts wilde gedoogem. als zij beloofde geduren de. haar verblijf op Engelsch gebied een strikte neutraliteit en1 geheim houding in acht te zullen nemen. Sommigen zijn van opinie dat een. onderhoud van mevrouw. Botha met een of ander lid der regeering niet is uitgesloten. De „Standard" merkt in een hoofdartikel over de komst van me vrouw Botha op. dht zij veel te' goed1 met den waren stand! van za ken in de Boerenkampen bekend is om de illusiën van Kruier en ziin Gij zult ten uwen opziclue geen last hebben. Gij zijt niet een van hen die Rusland's gastvrijheid, zoeken, om haar te beïoonen met twee boekdeelen vol lastertaal. M:en zal u naar Azië verwijzen en wat gij daar zult zien zal ter onzer •rechtvaardiging zijn de recht vaardiging van een groot volk. In- tussehen zal ook Moskou u aange naam zijn. Ik, een Rus, waarschuw u blijf buiten het volk van Mos kou. De burggraaf stak langzaam een sigarette aan. Maar de prinses Fékla is hier, zei hij, na lang zwijgen. De graaf knikte. Hij bad het ver wacht. maar de woorden werden niettemin gretig aangehoord. Zoo? zei hij. Gij herinnert u haar cüan nog? Ik herinner mij haar volko men. Maar gij1 kent de omstandig heden niet waardoor zij hier in Moskou kwam? Ik weet niet anders dan dat zij de schoonste vrouw is die ik ooit zag. Zij reed mij gisteren, in een s-ede voorbii in, de Nikolskystraat. Rat is zes maanden' geleden, toen ik omgeving nieuw voedfeel te geven. Zij moet beiden- verf/ellen', dat de Boeren zaak hopeloos staat en dat generaal Botha, dlit beseffend, tot- onderwerping geneeied is met of zonder machtiging zijner zooge- naamda regeering. Buiteniandsch Nieuws. Algameene berichtm- DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. Officieel iüOirdt van dén achtsten, uit Kaapstad' geseind1, dat er in de vorige week 18 pestgevallen, zijn ge weest, en 10 sterfgevallen. Tot en met clen zevenden Juni zijn er 684 personen door die ziekte aangetast en 318 overleden. Ondier de zieken zijn 73 Europeanen en onder de ge storvenen 57 Europeanen.. Kitchener seint uit Pretoria van biedenHet aantal Boenen dat in de afgeloopen- maand gesneuveld is, gevangen, genomen is of zich over gegeven heeft bedraagt 2640 Van den Isten tot den, 9deo hebben wij en* 26 gedood, 4 gewond, 409 ge vangen genomen, terwijl 33 zich over hebben gegeven. Verder zijn genomen 651 geweren, li5.500 pa tronen, 120 wagens en 4000 paarden. De correspondent van de Times" te Middelburg verzekert, dat ver scheiden invloedrijke burgei's uit Pretoria hem verklaarden, hoe de eenige manier, om een einde aan den oorlog t<e> maken, is een procla matie, waarin Kitchener zou bekend .maken, dat na zekeren termijn aJle hoeven van nog strijdende burgers zullen worden verbeurd! verklaard. Dit z-ou een algemeene- capitulatie bewerken bij d'e eigenaars van plaatsen, ofschoon' erkend' wordt, dat de Boeren, die zelf geen boeren plaatsen bezitteni. zulten- dconrech- ten evenals de Boerenaanvoerders van het slag van de Ia Rsy, terwijl zij die Botha kennen over hem on gunstig oordeelen. De .Times" geeft in een hoofd artikel als haar meening te ken nen. dat bovenbedoeld1 plan voor alsnog onuitvoerbaar is. De rechtbank te Dresden heeft een gewezen koopman en een gewezen schoenenf abri kantdie sa men een detective-bureautje hadden opgezet, wegens woeker tol een jaar gevangenisstraf en 300 mk. boete veroordeeld. Zij leenden tegen 84 tot 110% rente kleine sommetjes uit aan handwerkslieden en verdeel den de winst met hun geldschieters. Deze laatsten- zijn ook veroordeeld- tot anderhalf jaar en negen maan den gevangenis. De Duitsche keizer en keizerin zijn Zaterdagmiddag met 'n bizonderen trein naar het klooster vom Heili gen Grabe, in den kreits Oost-Prieg- n't.z. gevaan om aan dp a Mis pen haar leerde kennen en zooals gij weet, slechts voor een uur. Er zijn weinig vrouwen die ik na zes maanden; mij weet te herinneren. De graaf schoof zijn stoel dichter bij de tafel. Er is menig ding gebeurd! i,n den tijd dien gij noemdet, zei hij-, ik denk.het is noodzakelijk... het is werkeliik een vriendschapsdienst u mee te d-eelen wat er alzoo met- Fékla Doigorouki gebeuld is nadat gij haar in Londen, hebt gezien. Zal ik u leed doen met het u te ver tellen Gij zult mij er buitengemeen mee verplichten. In de eerste plaats dan- is zij niet meer een rijke vrouw do groo te bezittingen der Dolgorouk.i's wa ren niet in staat d'e aanvallen die er op werden gedaan, noch de tegen spoeden weerstand te bieden. Den onzinnigen hartstocht die het zijne aan de tegenspoeden bijbracht, hebt gijzelf leeren kennen. Te Homburg, Wiesbaden., Monite Carlo, en boven dien in uwe stad Londen, is zij de prooi geweest van het uitschot van Europa. Hare familie voel te lang geduldig in een opzicht mis schien. wijl zij ook hare ondeugd prachtig bewerkten- abdissest-af ter hand te stellen.. Aan den invang van de kapel werden zij' door de non nen. met haar witte gewaden en lange sluiers, met een zegenbede ontvangen en daarna ziongen de schoolkinderen een hymne. De Kei zer ging vervolgens naar het altaar en hield,, met gedekten hoofde, een toespraak tot de abdis. Hij zeide, dat hij in het jubeljaar van het Prui sische koninkrijk het klooster vom Heiligen G-rabe niet kon vergeten,, dat zijn' voorvaderen steeds zoo'n goed hart habben toegedragen en dat zij zoovele bewijzen varr hun trouw nog hadden gegeven. Hij somde eenige van die weldaden op en herinnerde er aan dat keizer Wilhelm de Groote (de Keizer be doelt hiermee, zooals men weet. kei zer Wilhelm I) het k-looster onder zijn bizondene bescherming had ge nomen.. Neem, zoo eindigde Z. ML mevrouw de abdis, uit mijn hand dezen met uw wapen versier den staf. Moge deze ten allen tijde een echt- herdersstaf van moeder lijke liefdg. zijn welke allen diie on der hem staan,, tot hun bestwil leidt en waarom zich in gewillige gehoorzaamheid alle zusters heen scharen tot het veelbelovende werk van opvoeding van de jeugd en lief desdiensten. Moge hij den Mozes- staf van vast geloof beduiden die uit ö!e rots der eeuwigheid water des leven? slaat. Moge hij eindelijk den pelgrimsstaf van blijde hoop voorstellen waarmede wij ook in het duistere dal den, goeden herder nawandelen onder de erkenning ,,Gij zijt hij mij., uw stok en staf troosten mij Dat geve God 1" De Duitsche autoriteiten zijn 't nog altijd niet eens te zijn over de toe rekenbaarheid' van den epilepticus Weiland. Zijn zaak is -thans op nieuw in onderzoek bij deskundi gen diie door het ministerie zijn aangewezen. Het rijksgereebtshof of d'e Reic-hsanwalt zal dan nadler beslissen, hoe er verder met hiem gehandeld moet worden. Stadsnieuws Haarlem, 11 Juni 1901. Mochten wij onlangs vermelden van het 25-jarig bestaan der zaak van den heer II. London, Zondag is deze /eest dag gevierd met een boottocht naar Alphen. Begunstig door mooi weer en door de uitmuntende stemming tus- schen patroon familie en vrienden,, mag deze dag zeer welgeslaagd worden genoemd Vermeld ma" zeker wor den, dai na een voordracht, betrekking hebbende op Z.-Afrika door den hr. van Nk-1 een collecte is gehouden ten voordeelen van de weduwen en weezen der stamverwanten, welks bedrag naar inzameling bleek te zijn 12.75. McnHijke paslage. Door de groote Houtstraat passeerde Maandagmiddag een met, kisten be- hadi overgeerld cGed, ten taaiste, een beroep od d)e eenige algemeene macht in Rusland', op zijne Majes teit dien Czaar. Het gevolg iis dat Fékla Doigorouki nu is in, Ve-liki Paleis, waar zij eene gevangene is, Lord, Dane. Eene gevangene... goede God Zoo als ik zeg eene gevan gene. Al wat in d'at huis ^ebenrt weten hare vijanden. Wij, hare vrienden, hare weinige vrienden, weten dat onze omgang met haar eene gevaarlijke is, dat wij haar niet verlaten, vloeit voort uit onze vriendschap. Maar wii zijn geen misleiders. Het vonnis dat haar naar het Veliki Paleis verwees, en de1 stadi Moskou voor haar vrij tiet, is werkelijk een vonnis van verban ning van alles wat aan het leven van zulk een vrouw waardie gaf. Geloof mij. het is een dwaasheid te hopen, dat zij ooit vergunning zal krijsen om Rusland te verlaten. Het overschot van haar vermogen wordt haar toegedeeld als aan een kind dat niet te vertrouwen is. Het is voor mij zeer bedroevend iemand die ik zoo toegenegen ben-, tot zoo veel leeds gedoemd te zien. Ik kan haar slechts beklagen, en hen waar laden wagen een tram. Dit ging echter niet zonder kleerscheuren en na ver loop van geruimen tijd. Want de vrachtwagen was zoo breed dat er ge manoeuvreerd moest worden de trampaarden verwisseld werden en een lantaarn stukgereden werd. De pas sage was gestremd. Een groot aantal nieuwsgierigen waren aanwezig, al leen het element politie ontbrak. Modorne talen. Iedereen zal genoegzaam overtuigd zijn van het groote belang in den te- genwoordigen tijd om gemakkelijk en correct vreemde talen te spreken. Gebrek aan kennis van vreemde ta len wordt bijna als gebrek aan opvoe ding beschouwd, en bovendien is het in den wilden jacht naar een werk kring van het hoogste belang voor de mededingenden de moderne talen machtig te daar zelfs voor betrek kingen waarvoor men zoo oppervlak kig de noodzakelijkheid dier kennis niet zou inzien, zij geëischt wordt. Velen echter ontbreekt den tijd. Om hieraan tegemoet te komen is de bekende metho-de Berlitz uitgevonden die ten doel heeft in zestig lessen de leerlingen vlot en vloeiend de talen te leeren spreken. De heer G. Certeaux, heeft hier ter stede, Koningstraat 37a, een instituut geopend, waar door middel der ge wijzigde methode Berlitz alle moderne talen onderwezen worden, zooals men in de annonce in dit blad kan zien. Wij hadden het genoegen daartoe uitgenoodigd, bij zulk een los tegen woordig te wezen en constateerden het zeer praktische der methode. De heer Certeaux begint onmiddel lijk Fransch te spreken, daarbij de namen noemend der meest gebruike lijke voorwerpen van het dagelijksch leven. Dan stelt, hij tevens vragen, lokt tot spreken uit en vindt, wanneer de leer lingen lezen daarb ijgelegenheid, steeds de levende taal sprekend en lezend de spraakkunst te onderwiizen. Verrassende resultaten verkrijgt men daarmede inderdaad en wij kunnen hen, die het groote belang van talen kennis inzien, doch wie de tijd ont breekt dan ook ten sterkste aanraden zich te wenden tot den heer Certeaux. Naar men ons mededeelt besloot de Vereeniging tot Verfraaiing van Haar lem e® omliggende gemeenten en tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer: lo. te verleenen: a. aan de letterlie vende vereeniging ,,J, J. Cremer", al hier, voor den wedstrijd van Neder- landsche en Belgische rederijkerska mers, uitgezonderd Haarlemsche, in den winter 1901/1902, alhier, te houden ééne kleine gouden en ééne groote zil veren medaille. b. aan den schietwedstrijd te houden ter gelegenheid van de 14e jaarlijksche algemeene vergadering van den Ne- derlandschen Bond van Oud-Onderoffi cieren alhier, ééne groote zilveren en ééne groote bronzen medaille. c. aan den zang wedstrijd ter gele- ■j-puh^id van Crescendo's 2niarjg be- ocliuwea die de werkelijkheid na-et kennen,. Ik. haar oudste vriendl i-n Moskou, vertel het u, het aan u over latende u er naar te gedragen. Hij stak zijn sigarette op nieuw aan ,en. knoonte zijn groote' gevoer de jas dicht. De burggraaf had hem zwijgend aangehoord, bijna ver stomd. Toen, hij sprak was het de uiting van een gemeenplaats. Wilt gii daarmee zeggen d'at ik haar moet bezoeken O I daar moet gij zelf over oor deelen. Wilt gii daarmee zeggen.dat er gevaar insteekt er heen te gaan? Ik wil niets zeggen. Maar Hij stond alsof hij naar een woord, zocht maar zijn gebarenspel was onnavolgbaar. Een goed- verstaander, zei Da ne die de bedoeling van den ander begreep. Er ligt veel wijsheid in uw „maar". Voornamelijk wanneer wij het schreven met een groote M, mijn vriend'. Kom er is genoeg gezegd. Wanneer gij Moskou in zijn eigen aardigheden wilt zien, ben ik eeni- gen tijd tot uw dienst. Ik logeer in het hotel Dresden in de Tverskaya. Gij moet eens met mij dineer en staan alhier, in November aanst. te houden ééne groote zilveren medaille. Alle deze medailles geslagen op de stempels mijner vereeniging. 2o. te plaatsen: a. één bank aan den weg door het kweekduin nieuwe di recte weg van het station O verveen i-aar het park Duin en Daal. b. twee banken in het park Aerden- hout. De cadetten van het hoogste studie»- jaar bij de Kon. Mil. Academie zullen in den loon der maand Juli, na afge legd officiers-examen Haarlem bezoe- ken ten einde het Koloniaal Museum en eenige forten in den omtrek te be zoeken. De Ie luitenant Fortanier van het bataljon infanterie, alhier in garni zoen, wordt met ingang van 1 Novem- ber a.s. gedetacheerd bii de hoogeire krijgsschool te 's-Gravenhage. Openbaar debat. Zooals men weet, zal a.s. Donderdag avond een openhaar debat plaats heb ben tussch-en de Tweede Kamer-c&n- di'daten, de heeren N. Oosterbaan (an- ti-rev.) en F. W. N. Hugeuholtz Jr. ,soc.-dem.) Deze vergadering is een uitvloeisel van die verleden Woensdag gehouden waarin dezelfde heeren in debat kwa men. Donderdagavond zal worden ge debatteerd over: Sociale hervorming, kiesrecht, militairisme en godsdienst!' Kamer van Koophandel. In do Dinsdag 4 Junii goh oude© vergadering van d'e Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, weid o. m. mededeeling gedaan van het bekende adres aan, den. ge meenteraad in zake de nieuwe spoorwegplannen De Raad nam het adres voor ken nisgeving aan. Als nu besloot de Kamer het ant woord ter kennis te brengen van, de verschillende industrieëlen die zich over de zaak der nieuwe spoorweg plannen tot de Kamer geadresseerd hadden', onder opmerking, dat met betrekkling tot het door hen aange voerde bezwaar betreffende de los- en laadplaatsen, hierop reeds vroe ger bij herhaling de aandacht van het gemeentebestuur door de Kamer, gevestigd is geworden. Ingekomen was voorts eene cir culaire van de grossi ersvereenigimg „Eendracht" te Veendam/Appinge dam. gedagteekend:Mei, waar bij met verzoek om ondersteuning aan d'eze Kamer wordt toegezon den een afdruk van haar aan Z. E. den Minister van Financiën gericht adres om het daarheen te willen lei den, dat de wet op het recht van zegel van 3 October 1843, zooals die is gewijzigd of aangevuld bij ver schillende wetten, worde herzien, en meer bepaald een nieuwe rege ling worde getroffen voor het han delspapier, hetzij door 't zegelrecht op quitanties geheel af te schaffen of. indien daartegen voor de schat- uw eigen avond, uw eigen tijd. Ik kom zeker. Voor het overige kunt ge op mijn bescheidenheid! re kenen. Zij wisselden een handdruk aan de deur van 't hotel, en zoo scheid den, zij, maar op den hoek van, de straat bleef de graaf opeens staan, alsof hii zich vermaakte over zijne eigene gedachten. Hazei hij,, het gevangen vogeltje zal vanavond zingen. HOOFDSTUK III. In het Veliki Paleis. Dane keek dien ouden Rus zoo lang na tol hij bij een hoek van de straat uit het gezicht, verdween,, en keerde dan naar de eetzaal in het hotel terug om te ontbijten. Onbe kend met de eenvoudige regels die het maatschappelijk leven in Rus land beheersehten-, zeer weinig we tende van het land zelf, en boven dien nu zonder eenige opgewekt heid kwam hem het medegedeelde zoo vreemd voor als hij ooit iets in een.igen roman had gelezen.. Ware bii gedwongen geworden om de macht die de naam en het uiterlijk

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1