kist bezwaren oestaan, aJsd'an een© belangrijke verlaging in te voeren voor kleine bedragen boven d'e 10, met een opklimmend recht naar gelang van de te kwijten sommen. Werd besloten de beslissing om trent. het verzoek om ondersteuning van dit adres tot eene volgende ver gadering ui.t te stellen. Kwam opnieuw ter tafel het in de vorige vergadering overgelegd Cópoept-adyes aan de Tweede Ka mer d'er Staten-Generaal in zake het ontwerp van wet tot wijziging van het tarief van invoerrechten. Werd besloten dit adres, behou dens eene enkele kleine wijziging, overeenkomstig het ontwerp vast te stellen. Door een der leden werd aan de vergadering overgelegd een aan hem gericht schrijven van den beer M. Schoolmeester, fabrikant in con- fectiën alhier, zic-h beklagende over de herhaalde ontvreemding van goederen, welke er uit zijne, naar Londen verzonden kisten tot hier toe plaats had, en wel. volgens door hem ingewonnen inform alien, in of bij de douaneloodsen tie Brewers Quay. Werd beslaten, naar aanleiding van het bij dat schrijven gedaan verzoek, zich te wenden tot de Ne- derlandische Kamer van Koophandel te Londen, met het beleefd verzoek, hiernaar zoo mogelijk eenig onder zoek te doen instellen en deze Ka mer zoo mogelijk den weg aan te wijzen, langs welken dergelijke ont vreemding voor het vervolg zou kunnen worden voorkomen, of haar ■iï ie lichten, tot wien men zich hierover zou moeten wenden. Heemstede. Uit de gehouden kasopneming bij den gemeenteontvanger is gebleken dat de inkomsten bedroegen 42746.21$, de uitgaven. 42712.38. Saldo in kas 33.83$. Door Burgemeester en Wethou ders zijn de plannen goedgekeurd, voor het bouwen van twee huizen met bovenwoning op Bosch en Vaart de eersten aldaar voor rekening van den heer A. de Haan te 's-Gravenhage. Zandvoort. Zaterdagmiddag had in Hotel Drie huizen ten overstaan van notaris Mee- rens ui.t Haarlem de openbare verkoo- ping plaats van 13 huizen en erven, ge legen te Zandvoort. De peTceelen 1 tot 6, te zamen groot 457 c.A., gelegen in de Noordbuurt werden in combinatie gekocht door den heer C. Keur voor f 2930. Perceel 7, groot 143 c.A. gelegen aan de Pakveldstraat werd eveneens ge kocht door den heer C. Keur voor 1220, alsmede perceelen 810, groot 213 c.A, gelegen aan de Diaconiehuis straat voor f 1100. De perceelen 1113, groot 137 c.A., werden gekocht door den heer C. van der Werff Czn. voor f 1630. Zaterdagmiddag werden alhier door Dr. Geske kosteloos ingeënt 29 kinde ren. Door den Burgemeester zijn tot tij delijk agent van Politie aangesteld A. Loos en I. J. Chef d'Hotel alhier. Met ingang van 15 Juni a.s. zal door de Eerste Ned. Electrische Trammaat schappij een dienst voor goederenver voer ingesteld worden. Zaterdag werd onderhands aanbe- ïteed het gelijkmaken van het bouw terrein achter den Hoogeweg. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer C. Draijer voor f 3989. Zaterdagavond werd alhier onder hands aanbesteed door den architect, d'en heer W. F. Doeglas te Haarlem, het verbouwen van het huis no. 15 aan de Haarlemmerstraat. Het werk werd gegund aan den laagsten inschrijver den heer Jb. Koper voor f 2465. Binnenland. Uit Schwerin, Maandagmiddag om kwart voor eenen zijn koningin Wilhelmina en Prins Hendrik met een bijzonderen trein naar Oldenburg vertrokken. Voor én op het station stond een groote me nigte die het paar langdurige ovaties bracht. Het. hof en de voornaamste au toriteiten deden de reizigers uitgelei- ,ae. orootnertogm Marie, de grootner- jtog en prins en prinses Christiaan brachten het paar naar den salonwa gen. Het afscheid was hartelijk. Het bezoek van den Siameeschen Kroonprins aan ons land kan tusschen 20 en 25 dezer verwacht worden. ,,Het Volk" schrijft Onze partijgenoot J. A. Fortuijn is op het oogenblik zeer zwaar ziek. Bij een nieuwen aanval van z^n oude kwaal, longliiden, heeft zich een zwaar zenuwlijden gevoegd, dat zijn,toestand zeer ernstig maakt. De zevende internationale conferen tie van de Roode Kruis-vereenigingen zal komende jaar in de tweede helft van de maand Mei to Petersburg wor den gehouden. Ook Nederland heeft eene uitnoodi- ging tot bijwoning ontvangen. Èen laaghartige streek. Een landbouwer ondeT Middelburg heeft in zijn stal een zijner paarden, dat binnenkort een veulen zou krij gen, gevonden met een diepe snede in den nek. Het dier had ongeveer een emmer bloed verloren. Academische examens. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de plant- en dierkunde proefschrift: „Reinkulturen uit één onder het mi- kroskoop geïsoleerde cel", de heer S. L. Lebouten, geboren te Rotterdam. Aan de universiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg het propaed. exa men in de Godgeleerdheid afgelegd door de heeren P. G. C. van Bruchem, J. M. Erkelens, cum laude, H. Jagers, H. Bussemaker. Het theor. geneesk. examen door de heeren K. A. ten Bosch en J. Beltman. President Kruger is Maandagmiddag te 111 uur onver wacht uit Hilversum in Den Haag aangekomen, vergezeld) van dr. Leyds, de heeren. Bredel'l en dr. Heij.mans. Hij reed) in een gesloten landauer van het Staatsspoorsbatiiom die stadl In. De President denkt eenige d'agen in dien huiselijkeo kring door te brengen bij zijn vriend, dien heer Wolmarans, diens woning aan dien Scbevenimg- schenweg. De President zag er zieer welvarend! uit. In die omgeving van President Kruger wordt verzekerd, dat zijn onverwachte komst in de residentie niet berust op eenige bespreking van staatkundigen aard met leden onzer regeering,, maar dat de presi dent eenige dagen geleden het ver langen te kennen gaf een i gen tijd verandering van verblijfplaats- te hebben en van de zee te profitee- ren voor den aanvang van het druk- ste gedeelte van het badseizoen. Waarschijnlijk wist men te Hilver sum evenmin iets van dit plotselin ge vertrek. Bij het vertrek van den president bleef de vlag boven zijn villa aldaar wapperen.. Toch lijkt het niet onwaarschijnlijk d'at ten huize van den heer Wolmarans de samenkomst zal olaats hebben tus schen den heer Kruger en mevrouw Botha, die heden of morgen te Brus sel wordt verwacht. Bij de plec.htigh.eid der begrafe nis van de kamerheeren in buiten- gewonen dienst van de Koningin, en de Koningin-M.oedier, jhr. Van B ronk horst en baron Taets van Amerongen, waren tal van leden van het Civiel on Militair Huis aan wezig. De Koningin werd vertegen woordigd in den rouwstoet van dien heer Van Bronkhorsit door jhr. Van, den Bosch de Koningin-Moeder door ridder Pauw van Wieldrecht. De koninklijke vertegenwoordigers bij de begrafenis van baron Taets van Amerongen waren de kamen heer-oe.remoniemeester baron Taets van Amerongen en jhr. De Ranitz. Gasontploffing. Maandagmorgen te halfacht had te Arnhem in een- galanterieënma- gazijn in de Hommelstraat een he vige gasontploffing plaats, waar door de beide spiegelruiten werden verbrijzeld en aan de étalages scha de werd aangericht. Er ontstond geen brand. Een damt© diie passeer de werd door glasscherven, aan het hoofd gewondeen -achtjarig jonge tje kreeg een scherf in. den hals, waardoor het vrij ernstig eewomd is. D'e ontploffing ontstond dij hel zoeken naar een lek met liclxt. Brand te Rotterdam. Maandagnacht omstreeks kwartier voor twaalven brak er plotseling een felle brand uit in den hoeden- en pet- tenwinkel van S. Lermer aan de Zand- straat te Rotterdam. De> brand werd door voorbijgangers ontdekt en op hun geschreeuw werd de Ujarige Lermer, die met, zijn broer op een opkamer in den winkel sliep, wakker. Hij wekte dien broer en beiden, op dit oogenblik de eenige bewoners van den winkel, slaagden er in ongedeerd doch half ge kleed. de straat t.e bereiken. Ook d'e bewoners van het drie verdiepingen hooge, voor en achter door verschil lende gezinnen bewoonde perceel wa ren heel spoedig de straat op uitgeno men een vijftal kinderen van zekeren Grootkerk een bewoner der tweede etage vóór die rustig lagen te slapen. Uit het vertrek waar zij lao-en. hetwelk weldra met een verstikkenden rook ge heel gevuld was, moesten wegge haald worden door familie, buren en manschappen van de reddingsbrigade, toen op de straat de handbrandspuiten het blusschingswerk al hadden aange vangen onder de leiding van den brandmeester, den heer C. D Beien- dorff, onder wiens bevel de spuiten 3, 9 en 8 werkten. Nauwelijks was het bekend, dat er brand in de Zandstraat was, of alles stroomde derwaarts, hetgeen natuur lijk tengevolge had dat de overgroote mensehen massa, vooral mannen .vrou wen en kinderen uit de buurt, die trachtte zich te concentreeren op een punt, liefst zoo dicht mogelijk bij den brandenden winkel, veel hinder aan de brandweer veroorzaakte door over de uitgelegde slangen te loopen, in den weg te staan enz. De aanvankelijk geringe politiemacht stond vrij wel on machtig tegenover dat al maar opdrin gende pubiw zoodat ten laatste toen men na een herhaald verzoek en bevel om de straat vrij te maken eeen ge volg beliefde te geven, met getrokken sabel ruim baan gemaakt werd. Onder de opperleiding van den de hoofdman van de brandweer de heer H. E. van IJzendijk Hzn., had inmid dels het blusschingswerk voortgezet en tegen half een al was de brand ue- bluscht door dé werking van genoemde spuiten. De winkel brandde zoo goed als totaal uit. Assurantie dekt de scha de. Verder verschenen nog de spuiten 18, 10, 4 en 17, zoomede de stoomspui ten van het westelijk en oostelük stoom- gemaal doch zij behoefden °-een hulp te verleenem Lof de reddings brigade toe voor haar zeer spoedig aanwezïv ziïn op het terrein van den brand waardoor manschappen dezer brigade van een rookmasker voorzien, de vol rook staande bovenverdiepingen konden binnendringen met succes hulp verleenen het in veiligheid brengen der daar nog vertoevende1 kin deren. den m 3 afdeeiingen ein ééme eere» af deeling. De vereeniiging herdacht dit jaar haar 10-jarig bestaan. LNGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Rechtszaken. In een in het Paleis van Justitie te Amsterdam gehouden vergadering van crediteuren het faillissementTindal, werd het namens den failliet aangeboden ac- coord in stemming gebracht, nadat het in zoover was gewijzigd, dat de be dragen der vorderingen, welke door pand of hypotheek zijn gedekt, niet vóór de homologatie behoeven te wor- df" gestort in handen van curatoren. Van de 43 crediteuren met een to taal bedrag aan vorderingen van f 648,977.56. stemden 28 crediteuren, vertegenwoordigende een bedrag van f 469,998.13, vóór het accoord. De voor de -aanneming gevorderde meerderheid van 3/4 van het passief en 2/3 der stemmen, was hierdoor du.s niet bereikt. Het accoord is d'aartfoor evenwel nog niet verworpen. Immers, door meer dan 2/3 der ter vergadering ver schenen schuldeischers. vertegenwoor digende meer dan de helft van het gezamenlijk bedrag, zal ingevolge art. 146 der faillissementswet een tweede stemming worden gehouden. Door den rechter-commissaris werd vastgesteld dat deze stemming zal plaats hebben op 15 Juni, des v.m. te 10 uur. Letteren en Kunst. De zangver eenging" ,,St. Caecili'a" te 's-Gravenhage, af de el i ng van dien R. IC. Volksbond, heeft besloten te gen» het volgend jaar een zangwed- strijd te houden' voor zangvereemi- gingem en liedertafels hier te lan de. Het concours zal verdeeld1 wor- Eeu belaugwekkend geval. Zekere aandoeningen veroorzaken ongevallen waarvan de uitwerkin gen zoo koppig zijn, dat men zich afvraagt ot men er zich wel van ontdaan kan. Men heeft goed en wel te worstelen, zich voortdurende verplegingen te geven en men ziet het kwaad niet verdwijnen. Juffr. Schut te, in betrek king bij Me vrouw Kren- ning, le Oos- terparkstr. 427, Amster dam, had ook lang gewor steld en kon tot geen be terschap ko men. Van af haar 15e jaar had 'zij gesukkeld aan hoofd pijn geen eet lust, steeds moei en loom juffrouw schutte, en het wer- volgens portret. ken wa§ haap te veel en zij wist niet meer wat te doen. Thans zoo schrijft zij, ben ik 24 jaar oud, en vóór 't gebruik Uwer Pink Pillen dacht ik, dat ik genoodzaakt zou zijn naar 't zie kenhuis te moeten gaan. Toevalliger wijze kwam mij dat kostbare boekje over Uwe pillen handelende mij ter hand, ik wilde er eerst niet aan gelooven, ik sprak er met mijne Mevrouw over. om- rede zij ook met de maag sukkelde en wij hebben ze gebruikt. Het gevolg er van is geweest dat ik thans Hink eet en eene gezonde kleur heb. Ik ben thans opgeruimd en weet niet hoe gelukkig ik mij gevoel. U moogt zulks vrijelijk bekend maken. Prijs fl.75 de doos: f9 per 0 doozen. Verkrijgbaar bij J. H. I. Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending te gen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en omstreken bijWed. W. PLAATZER v. d. HULL, Droge rijen, 28 Jansstraat. Men geve acht dat de echte Pink een houten kokertje bevinden, met rooskleurig papier omwikkeld, waarop met blauwe letters gedrukl staatPilules Pink pour Personnel Péles, du Dr. Williams. Verder moet zich op ieder uitwendig om hulsel bevinden een wit strookje papier over de lengte der étui ge plakt waarop staatPrijs 1.75 Gld de doos, 9.Gld. per 6 doozen Eenig depóthouder voor Nederland Snabilié, Steiger 27, Rotterdam. Voor de gebruikswijze raadplegr men de ingeslotene Hollandsch circulaire. Sport en Wedstrijden. .fctoeien, Kon. Ned. Zeil- en Roei-Vereeniging. Voor de roei wedstrijden van de Ko ninklijke Ned;. 7 en R. Ver. op Zater dag 15 Juni a.s. zullen de voorwedstrij den op Vriidasr 14 Juni als volgt geroeid werden als ten minste alle ingeschre ven ploegen uitkomen. Om 10 1/2 uur: Vierriemsgieken (Ju niores). le afd. Maas Amstel; 2e afd. Laga, Niord; 3de afd. D. T. u. R. V., Triton. Om 11 1/2 uur: Tweeriems Sculling- booten, le afd. Njord, Hoop; 2e afd. Laga, alleen over de baan. Om 12 1/4 uur: Achtrïemsgieken. le afdi Maas, Nereus; 2e afd. Triton al leen over de baan. Om 2 1/2 uur: Vierriemsgïeken (Ju niores), 4e afd. winners van de 2e en 3 e afd. Om 3 1/4 uur: Tweeriems Sculling- booten juniores, le afd.: Njord.. Wil- 1 lem III; 2e afd. Nautilus (alleen over de baan). Om 4 uur: Achtriemsgieken (junio res). le afd.: Njord, Laga; 2e afd: Am- stel (alleen over de baan). Om 4 3/4 uur: Vi-erriemseieken. le afd.: D. T. u. B. V., Nereus; 2e afd: Hoop (alleen over de baan). Om 5 1/2 uur: Tweeriemsgieken (ju niores). 'le afd. Triton, Hoop; 2e afd. Laga, Willem III; 3e afd Njord, alleen over de baan. Om 8 1/4 uur: 4e afd Njord met win ner 2e afd; 5e afd winner le afd. alleen over de baan. Lag a's feest. Zaterdag en Zondag hiaddlem de groote Roei wedstrijden: plaats ter eene van Laga's 25-jarig bestaan:. Daar de plaatsruimte uitvoerigheid belet volstaan wij met dei einduitsla gen. Baanl engte 2000 Meter, S i n- glescullingJuniores, Njord uit Leiden wint in 8 min. 50 sec. Haar tegenpartij. Nautilus gaf het op. Tweeriems Juni01 res. La- ga van Delft wint in 9 mini. 38 sec. A c h triems Seniores. Prijs 9 verg. zilv. med'. en Jubileums-wis- selbeker van Laga, gewonnen, door Laga van Delft m.et drie bootleng- ten van Triton van Utrecht, in 6 min. 53 4/5 sec. Vierriems inrigged. Laga wint in 7 min. 58 sec. De Hoop van Amsterdam gaf het op. SinglescullingSeniiores. De Hoop van Amsterdam wint met 1/2 bootlengte van Njord' van Lei den, in 7 min. 59 sec. J. J. Beussé werd met een buiten gewoon hoera begroet. Prijs een verg. zilv. medaille. Vierriems Juniore s. Gewon nen door den Deutsche Turn und Ruderverein", van Rotterdam, in 7 min. 561/5 sec. Zijn tegenpartij Njord gaf het op. Achtriems Juniores. La^ wint met 11/2 bootlengte van. Njord in 6 min. 39 sec., terwijl ten slotte de Vierriems Seniores De Hoop van Amsterdam., met 1/3 bootten gte> na een vinndgen strijd' won van. de: Deutsche Turn undi Ruderverein. De prijs in. dit num mer bestond1 uit 5 verguld) zilveren, medailles. Om half negen» waren die wed! strijden geëindigd. Zwemmen. De Zwemvereeniging ,,Zwartewater" te Zwolle heeft besloten nationale wed strijden te houden op 28 Juli a.s. Op het Programma kwamen 0. m. de vol gende nummers voor: Borstzwemmen, lange baan 600 M. Kampioenschap voor Nederland. Borstzwemmen, korte baan 120 M. Vrije deelneming. W at er p 0 10, vrije deelneming. Wieler nieuws. BrusselRoubaix. De wegwedstrijd BrusselRoubaix, Zondag gehouden, is door Aucouturier gewonen; deze legde den weg in 4 u. 45 m. af. Tweede was Marcel Kerff en derde Jean FischeT. Paarden. Printenwedstrijd Woestduin." De stand van den puntenwedstrijd is thans als volgt: A. vgn Hoboken van Hoedekenskerke, 12; luit. G. J. A. A. baron van Heemstra 8, luit. H. Ver- tholen de Salve de Bruneton 6, S. A. F. baron Creutz 6, M. D. Spijer 5 Jhr. C. de Pesters 5. jhr. t Boreel 2, luit. H. C. G. Meijners 2, en luit. G. W. Vreede 2 punten. voldaan over dit systeem, dat geen en. kei incident heeft veroorzaakt. Land- en Tuinbouw. Cacaoplant. In' den Utrechtschen Hortus Bota nicus prijkt een cacaoplant niet al leen1 met een flink ontwikkelde vrucht, maar ook met tal van bloe men. Onbegrijpelijk schijnt het, dat'uit die kleine bloempjes zoo'11 groote eivormige vrucht geboren kan. wor den. Gemengd Nieuws. Wetenschap. Acetyleen op de spoorwegen- Te Kansas City in de Vereenigde Staten heeft men acetyleen aangeno men voor de verlichting der tramwa gens. Ieder voertuig is voorzien van een volledig systeem verlichting, be staande uit een generator, zuiverings toestel, geleiding en lampen. De gene rator kan ongeveer 4 Ivg. van een bij zonder soort carbied bevatten, bedekt met een laag glucose, na verscheiden weken in een petroleumbad te hebben gelegen. Deze bereiding heeft ten doel de regelmatigheid deir gasontwikke- ling te bevorderen. De gebezigde toestellen kunnen ge durende 14 uur een. verlichting van 85 kaarsen lichtsterkte verschaffen, met een gemiddelde uitgaaf van 0.29 fres. per uur. Tot nu toe schijnt men zeer Een oud gebruik. Eenige dagen geleden had in hé.. Duitsche dorpje Berghausen bij Spiers het historische feest van het „vrou wengebraad" plaats, dat niets met het braden „van" vrouwen maar wel met het braden voor" vrouwen heeft uit te staan. Natuurlijk is het van oud- historischen oorsprong, waaromtrent het volgende wordt medegedeeld: Eenige honderden jaren geleden za gen een aantal melkvrouwen uit Berg hausen, die zich met hare met melk gevulde kannen naar Spiers begaven, dat in het „Goedelieden-hospitaal," bij die stad gelegen, brand was uitge broken. Daar er weinig hulp aanwe zig was, aarzelden zij geen oogenblik, maar snelden met de volle melkkan nen toe en bluschten met den inhoud de vlammen. (Zooals men weet is melk een uitmuntend bluschmiddel). Uit dankbaarheid voor d'ie flinke hulp stel de de magistraat van Spiers 't gebruik in, dat elk jaar, op den verjaardag van den brand, vanwege het hospi taal aan de melkvrouwen 14 pond rundvleesch, 12 pond varkensvleesch en 2 kannen bier of, in de plaats van een en ander, het bedrag in geld' zou worden uitgekeerd. Thans houdt men niet om het jaar, maar elke vijf jaar het herdenkingsfeest, waarvoor ook door de deelneemsters zeiven wordt bijgedragen. De belangstelling voor het feest, waaraan alleen vrouwen mogen deel nemen, is heel groot. Vooreerst is het aantal deélneemsters talrijk, maar ook een groot aantal mannelijke en vrouwelijke nieuwsgierigen is op de been. De stoet wordt geopend door mu ziek ,of liever zeer modern door een troep wielrijders, die onder aanhou dend toeten en bellen met de muziek hunne komst aankondigen. Achter de muziek marcheert in trotsche houding het „comité der melkvrouwen," drie flinke vrouwen in nationaal costuum, het haar met bloemen versierd en blankgeschuurde met bloemen versier de melkkannen in de hand dragend. Bovendien draagt de middelste nog een vaandeL Vooral de vaandeldraagster wekt de algemeene belangstelling: op de maat der muziek, onder het zwaaien der ba nier, maakt zij allerlei danspassen, die algemeene hewondexing wekken en door de andere „comité-leden" slechts nu en dan schuchter worden nage bootst. Gelukt dezen laatsten dit niet al te best, des te ijverig schenken zij wijn. en dien kwijt te raken gelukt haar uitstekend. Nu en dan wordt voor de woning van eene melkvrouw halt gemaakt; de bewoonster ledigt eenige flesschen in de kannen, die bij na leeg zijn en voort gaat het weer. Natuurlijk heerscht er door dat al les een zeer opgewekte stemming onder de feestvierende melkvrouwen. Met opgeruimde gezichten, arm in arm, marcheeren zij in dichtgesloten gele deren achter elkaar naar de herberg Pfalser Hofe, waar een feestmaal is aangericht. Ook hier hebben de man nen geen toegang. De vrouwen even wel wacht een heerlijke maaltijd, die weer overvloedig met wijn wordt be sproeid. Een aanslag. Te Rodez is een dynamietaanslag gepleegd op het huis van den burge meester. De veldwachter is met een ander, als verdacht van de-misdaad., in hechtenis benomen. Een „zwijgende" vrouwD Lucrezia Ilillman, te Jaeobstown, New-Yersey, is de „zwijgende vrouw". In 1886 legde zij de gelofte af niet meer te zullen spreken alvorens de vrouwen in Amerika het stemrecht zouden heb ben. En z<' houdt nog steeds woord. Zelfs spreekt zij niet over de mode, zij zegt geen kwaad van vriendinnen en 00 khet thema „dienstboden" kan haar niet aan het praten brengen. van PékLa Dolgorouki oip hem uit oefenden te erkennen^, hij z.ou ge aarzeld hebbenAltijd op reis sedert hij Cambridge verliet, overhellen de tot een zeker geestelijk cynisme, zoo doorzichtig eerlijk als van een Engelschen schoolknaap met flinke hersens, nog braakliggende, was 't leven voor hem tot nog toe geweest, een langzame opvolging van half ge vormde drijfveeren en onwezenlij ke. hoewel ontijdige eerzucht- Al wat het Oosten te zien. eaf hadl hij gezien- Er waren weinig hoofdkle den. in Europa waar hij niet een poos had1 doorgebracht om er zich te vermaken;, weinig bezienswaar digs in de wereld, d'at hem onbe kend was gebleven. Over de men sehen dacht hij weinig?- ov.er paar den, veel. De staatkundige wereld/, wier leegte en nietigheid' weerklank vonden in zijne eigen familie, dWo.ii/. gen hem immer tot bespotting. Hij verbeeldde zich dat zijn vadeir iets zou beteekend hebben, in. de wereld, als hij geen kanselier van. de schat kist ware geweest. Hij wilde de waarheid niet er kennen maar het ontwaakte ge voel. vergunde hem niet haar voor bij te zien. Er was ook een moeilijk te ontkennen genot in het feit, dat hij zelf in de stad was waar' zich Fékla bevond. Nooit, niet een en kelen dag sedert hij haar had. ont moet ten huize van den graaf de Coux, hadl hij de duistere geschie denis van haar leven vergeten. Het kinderliik innemende gelaat zag hij in elke schilderij van Rusland' in zijn verbeelding ontworpen- Hij herinnerde zic-h de onverklaarbare uitroepen die het toon.eel verleven- di'gdëm., dat plaats vond in dés gra ven huis dë vreugde van het meisje als zij won, haar verdriet als zij ver loor. de aanvalligheid van haar ge baren en haar stem, het vermetele van haar spel. Als de graaf hem bad verteld, dat zij geheel omgekeerd was. of dat zij geluk had: in het spel, zou zijn verlangen om haar te zien misschien afgenomen zijn. Maar Fékla. tegenover de gestelde macht, Fékla gevangene dat was onbegrij pelijk. Hij had' in het eerst gediacht dat het een van d:ie aardige vertel seltjes zou ziin, d'ie zoo ongedwon gen samengaan met tooneelen in het Russische leven voor hem., die niets van Rusland afweet. Allerlei gedachten speeldlen in zijn brein, onder zijn eenzamen. maaltijd. Dat Varso eenig doel had om hem te misleiden, wilde hij niet gelooven doch kon hij de logica van den ouden graai volgen, als hij hem waarschuwde., tegen het Veliki Paleis Er waren vrij wat overtre dingen in Rusland, dat wist hij. overtredingen evenzoo dierbaar voor dien schrijver van het melodrama, als onaangenaam voor d'e politië. Maar dat buitemsporigo in, en d'at hartstochtelijke voor het spel, be hoorden tot die1 zaken die hij nog moest loeren kennen.. Het was mo gelijk dacnt hij1, dat d'e indruk van zijn Engelschen naam., de vriend schap tot hem had' uitgelokt, het verlangen opgewekt om. hem. dei be tere zijde van het Russische samen- Leven te leeren kennen. Meer nog waarom zou een vreemdeling hem van dienst kunnen zijn, of wiaarom wilde de graaf hem belang doen stellen in het f.eiit? hij kon. het niet zeggen Bovendien. hij wist niets van dezen buitengewo'- nen ouden man af wat had hen er toe gevoerd' om zoo vlug vriend schap te sluiten. ,,0ne Sime Varso, een geëerd officier van de Artille- ri" was de titel waarmee de graaf hem in Londen was voorgesteld. In. Rusland zeiden sommigen, dat hij stafofficier was die boo-" stond aan geschreven maar men sprak er nooit van., een huis waar hij was te bezoeken. De geheimzinnigheid van zijn positie scheen .even zoo groot als die van Fékla's tegenwoordig heid in Moskou. Er was een rust punt in Dane's red'eneeri.ng als zijn. logica hem voorstelde dat hij ver standig zou handelen als hij zonder ven-wijl de stad! verliet., en een an dere opzocht, waar dit lot eener vrouw niet een punt van. bespre king was. Maar belangstelling giiiog boven redeneering. Hij moest Fé kla zien.. Zooveel wist hii dat hij in, de stadl zou blijven tot hij haar ge sproken had. Er zijn menscben düe het geluk altijd schijnt te dienen hij had zich immer gevleid tot die menscben te behaoren,Het was dus nauwelijks een verrassing voor hem. dat zijn besluit om de dame op te zoeken, demizelfdlen dag werd' gevolgd door eene uitnoodiging om haar een be zoek te brengen. Hoewel hij zich niet kon verbeelden hoe zij zijn ver blijf in d'e stad' had kunnen verne men, nam hij toch den brief waar in zii bii hem aandrong in het V.e- liki Paleis te komen, op, als een, daad van beleefdheid] jegens een vreemdeling, eerder dan als een bij zonder bewijs van vriendschap. Als meesteres van haar huis kon zij ha re gastvrijheid' wel verlangen uit te strekken tot den duur van zijn verblijf in, Moskou. Het was wel kluchtig om den inhoud van. dien brief te, plaatsen naast de woordlen die de oude Rus tot waarschuwing had! gesproken maar d'e mogelijk heid dot er zwarigheden konden ontstaan, verleende aan zijn geno men besluit iets bekoorlijks. Het kon ook zijn dat een ni.et uitgedrukt verlangen dier dame om vriendfechap te sluiten met diiem nuara. een drijf veer van zjjn beslissing was. Doch daarover wilde hij niet nadenken,, maar alleen zich dé Fékla herinne ren, die hij in het huis van den graaf de C-oux te Londen had' ge zien. en gaf zijn bediende last een drosky aan. te roepen. Tracht een voertuig te verkrij gen dat na dezen dag voortdurend tot mijn, beschikking is. Zie waar gij paarden huren kunt, en laat mü dat weten. Als er een slungel is die kam rijden, dan. zullen- wij hem in dienst nemen en ,e,r een goed koet sier van maken. Ik gebruik dat ding dan zooals de Russen, het doen hebt gij mij, begrepen Ik heb' het begrepen onze eigen slede en drie paarden. Voor drie dagen, mylord Dane beet op zijn knie vel. Hij; had zijn, knecht gezegd; dat zijn plan was d'en derden dag opweg te zijn naar' Tver. Voor drie dagen of meer, zei hij langzaam. Seton ging heen om een drosky te zoeken,. Het zal wel dirie maan den» wordien er is een vrouw in 't spel. zei ld' in zichzelf. En inwen dig schatte hij het juiste getal dagen waarna hij kooper zou kunnen worden van een wijnhuis in die buurt van Dorking. Twee malen was hii met zijn, meester de wereld rond geweest maar drie maan den in een hotel en dat alleen ter wiilë van een vrouw (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2