NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen. Dagblad, in Haarlem en Omstreken. t J8p Jaargang DonJerriaa' 13 Juni 1901. No. 5306 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Van 15 regels 50 Ofcs.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), *8 de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden 1-30 miaEmr^TlAlri_ Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden.1.65 v5» Reclames 30 Cent por regeL Afzonderlijke nummers0.02% jVArBureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES9 Suec., Parijs 31*»* Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 13 Juni bevat o.a. Van het oorlogsterreinUit Schwerin, Moor» te 'I ilburg, Ver kiezing voor de Prov. Staten. Ol'ficieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOU- DEUS va.ii Haarlem, Do-en te weten, dat van- heden op alle werkdagen, van des voormid- dags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 25 Juni e. k.. 's namiddags ten 1 ure, ter gemeente-secretarie (7e Afdeeling) ter visie is nedergelegd. ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van io. W. C. Hoeker, om vergunning tot oprichting van eenen giet- en émailleeroven en 3 smidsen met stoomvalhamertje. en stoomdiraai- bank door overbrenging van stoom kracht uit het belendende perceel, in 't perceel aan den Zijlweg (zij weg) 2o. H. H. M. Peeperkorn, om ver gunning tot oprichting van eene koek- en banketbakkerij in het per ceel aan den Kruisweg No. 31. en dat op den veertienden d'ag n.a he den. zijnde 25 Juni e. k.. en wel des namiddags ten 1 ure op het Raadhuis der gemeente de gelegen heid zal worden gegeven, om ten. overstaan van het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwa ren tegen het oprichten der inrich ting in te brengen. Haarlem, li Junii 1901. Burg. en Weth. voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ, L.-B. De Secretaris, PIJNACKER. Pulitiels Overzicht. Van de Wet heeft de telegraaf ons eindelijk weer een bericht gebracht en wel een alleszins bemoedigend, nl. dat hij met niet minder dan iOOO man zich in den Gatsrand heeft ge nesteld'. Deze strekt zich, zoo-als het telegram zegt, ten zuiden van den spoorweg naar Potchefstroom uit hij begint even ten noorden van .Frederikstad en buigt zich dan noordwe-stwaarts met een. flauw en boog om te eindigen bij Elsburg, ten zuiden van Johannesburg, waar aan de andere zijde van d'en spoor weg zich de Suikerboschrand, loo- pende in de richtin^ van Heidel- berg, uitstrekt. De Gatsrand is een uitmuntend operatie-terrein voor de Boeren, waarop, na den overtocht van de Vaal door d!e Engelschen in Mei 1900, groote verwachtingen voor d'e verdediging werden ge bouwd ini republikeinsche kringen; verwachtingen, wier verijdeling minder aan overschatting van de militaire beteekenis van den Gats rand waren toe te schrijven den wel aan de desorganisatie d'er Boe- rencommando's in d:ie dagende vrij. algemeene paniek en vele an dere oorzaken, die bekend mogen worden geacht. De Wet's bezetting van deze uitmuntende stelling met een flinke legermacht is van te meer belang omdat zijdoor de la Rey's aanwezigheid ten noorden in de bergachtige streek lusschen den VVitwatersrand' en de Magali es ber gen. de Engelschen tusschen twee vure.n p latst en deze moeite zullen hebben zich in westeliik Transvaal te handhaven. De Wet's overkomst uit den O. V. S. verleent bovendien nog meer relief aan. het succes bij Vlakfontein, door de Boeren onge twijfeld, zij het ook ten koste van vrij ernstige verliezen, behaald. Een kleine blik wordt ons ge gund op de Vrijstaatsche toestan den. Het gevecht bij Petersburg, in hetzelfde telegram vermeld, is niet nieuw wij hebben de verliezen en daardoor het feit van deze botsing reeds uit de verliezenlijst mede kun nen deelen. Maar wel is merkwaar dig de toevoeging, dat er op zoo korten afstand- gevochten werd, dat zelfs de revolvers gebruikt wer den. Dat toont dat Hertzog's en Brand's commando's alles behalve lauwer worden in hun strijdust, hetgeen ook nog bevestigd: wordt door een ander telegram, 't welk Reuter echter niet noodiig heeft ge vonden. in verband1 met deze zaak, ook naar "t vaste land over te sei nen. Daarin wordt gezegd, hoe de Zuid-Afrikaansche politiemacht dar gelijks met Brand's en Hertzog s commando's in aanraking is in de buurt van Petrusburg, dat nu reeds meer dan, twee maanden in het rustig bezit der Boeren is geweest! Zooals men weet. ligt Petrusburg slechts 80 K.M. van Bloemfontein in de richting van Kimbeiiey. Dit is een nieuw bewijs, dat, waar be richten van een. zeker deel van bet oorlogsveld langen tijd ontbreken, dit nog geenszins beteekent, dat daar de bevolking onderworpen of de Engelschman er onbeperkt baas is. Neen, veeleer het tegendeel. In den toestand in d'e Kaapkolonie komt oogenschijnlijk weinig veran dering. maar dit is het juist, wat in Engeland toenemende ongerust- heid' baart. De Boeren gaan intusschen rus tig hun gang. Zij bezetten de eene stelling na de andere, gelijk nu weer Labuschague's Nek bij Dord1- rechb. en voorzien zich dan in het omringende land van het noodige. En al nemen we de o-fficieele opgar ve omtrent den buit. dien de Boe ren in Jamestown hebben gekregen, reeds als juist aan (30.000 patronen en 75 geweren), dan kan men zich een denkbeeld vormen van wat er zoo geregeld) in republikeinsche handen valt. Buitenlandsch Nieuws. Re „Maine" geschiedenis. Volgens de „Tribune" heeft d'e regeering der Ver, Staten besloten, dat de vraag wie verantwoordelijk is voor het ,,Maine"-ongeluk in d'e haven van Havona zal worden on derworpen aan de commissie, wel ke te onderzoeken heeft de finan- cieele quaesties. die in verband staan met het vredesverdrag met Spanje, omdat de „Maine" reeds betrokken is in een aantal aanvra gen om schadevergoeding ook aan deze commissie onderworpen. De Spaansch-Amerikaansche oor log brak, naar het heette, alleen uit naar aanleiding van het springen van d'e „Maine" in de haven van Havanna in 1898. Spanje verklaar de toen- beslist;, dat het met deze misdaad niets uit te staan had; maar in Amerika bleef de oorlogskreet „Remember the Maine!" Spanje vroeg toen zelfs vergeefs om een enquêteEn nu, drie jaar na den oorlog, zal er toch een enquête geopend worden Als Spanje nu werkelijk onschul dig aan het gebeurde blijkt, zullen de Ver. Staten dan. ook de Philipij- nen aan Spanje teruggeven Boei en sympathie te Budapest Zondag hebben de studenten te Budapest d'en jongen Andries d'e Wet en kapitein Vallentin. den ver tegenwoordiger der internationale Boeren-liga. thans te Budapest, een ovatie gebracht. De voorzitter der studenten verzekerde dat Hongarije altijd vóór de Boeren was geweest. De vergadering voor de Boeren in Taltersal gehouden was zeer geest driftig. De zaal die 10.000 personen kan bevatitem was stamnvol en bui ten stonden duizenden te juichen. De redevoering van. De Wet en Val lentin werden stormachtig ontvan gen. Voor de Liga sprak professor Salai, de populaire Hon-gaarsche dichter. De mededeel ing, dat alle volkeren van het vasteland van Europa gemeenschappelijk voor d'e Boeren zouden werken door middel der internationale Boeren-liga werd met jubel ontvangen. Met algemee ne stemmen werd een voorstel aan genomen. waarbij het Engelsche volk werd' gevraagd om door een scheidsgerecht het Zuid-Afrikaan- sche vraagstuk te doen oplossen, Avonds werd een, vergadering ge houden. in het circus, waar het al evem geestdriftig toeginsr. Stadsnieuws Haarlem 12 Juni 1901. Het nader onderzoek over de ver lofgangers uit Haarlem en omliggende gemeenten zal worden gehouden in den Doelen alhier op Vrijdag, 5 Juli e. k.. des morgens 11 uur. De officier van gezondheid le klasse, dr. Ziegeler, van het militair hospitaal alhier, wordt met ingang van 17 dezer gedetacheerd in de legerplaats bij Mil- ligen. Zaudvoort. Aangekomen badgasten. Dames Sluyterman van Loo HaarL, Villa Zichtteren, 2 pers. M. Pool Rotterdam, Kerkstraat no. 5 H. J. Calkoen Haarlem, Villa Klein- zor- 9 personen. J. Cerlijn, Amsterdam, Hotel Drie huizen. M. Oemichen, Dusseldorp, Hotel Beau Site. C. M. van Rijn, Amsterdam, Hotel d'Orange. Freule E. Smissaert, den Haag. idem. Freule L. Smissaert, Oosterbeek, Idem. M. Budding, Amsterdam, Grand Ho tel. A Beckschaefer, Amst. Idem. Heemstede. Van Zondag- op Maandagnacht zijn bij den caféhouder Vosse in de Zand- voorderlaan alhier, door baldadigen glasruiten verbrijzeld; men is de da ders op 't spoor. Velseu, Door de directie der Holl. Spoorweg- maatij .is aanbesteed: Het maken van den bovenbouw voor de spoorwegbrug over het Nuordzeekanaal, nabij Velsen ten behoeve van de verruiming der spoorwegbruggen over het Noordzee kanaal, raming f 420.000. Ingekomen waren 11 biljetten. Het laagst bleek ingeschreven te zijn door de Société Anonvme John. Cockérill te Seraing (Beleië) voor 335,218. Het werk zal worden uitgevoerd voor rekening van don Staat der Nederlanden. B i n nenland. TJit Schwerin. Over het vertrek van Neêrlands Vor stelijk Paar uit Schwerin schrijft men o. a. aan het ..Hbld". Nadat reeds de dames en heeren van het hof tegen 12 uur aan het station waren aangekomen, waaronder de voornaamste hofbeambten en o. a ook de burgemeester van Schwerin, kwa men ook van het Slot de Groothertog en diens zuster prinses Christiaan en haar ge-maal prins Christiaan van De nemarken aangereden, Prinses Chris tiaan had een prachtigen ruiker mee gebracht. welke zij Koningin Wilhel- mina bij het afscheid nemen wilde aan bieden. Kort na half een verschenen daarop in een rijtuig met vier paarden be spannen en een voorrijder voorop, de Koningin, de Prins-gemaal en groots hertogin Marie. Het publiek had een pad opengelaten recht over het Luisen- plein en riep het Koninklijk Paar met geestdriftigen jubel zijn afscheids groet toe. Koningin Wilhelmina, die een resedakleurig reiskleed en een met rozen gegarneerden hoed' droeg, knikte evenals prins Hendrik, die in burger- kleeding was, zoo vriendelijk moge lijk. Aan het station werden zij ont vangen door de reeds aanwezige vor stelijke personen en het hof. Het af- scheidnemen had plaats in de konink lijke wachtkamers. Toen werd het ver trek van den trein aangekondigd. Be geleid door de groothertogin Marie en opnieuw ontvangen door den einde- loozen jubel van het publiek, dat in het stationsgebouw was toegelaten, trad de Koningin naar den wagon, ge volgd door prins Hendrik, den Groot hertog, prins en prinses Christiaan. Nogmaals nam de Koningin met een handdruk en een hartelijken kus op den wang afscheid van de groothertog in en met een handdruk van den groot hertog; prins Hendrik zeide nog eens zijn. bloedverwanten vaarwel en daar na stapte het Hooge Paar in het salon rijtuig, waar het aan een der vensters plaats nam. Dadelijk reed de trein weg. Uit het publiek klonken de kreten: „Tot weer ziens"; eenige Hollandsche heeren, die met Oranje versierd waren, riepen, een vroolijk: „Leve Prins Hendrik!"; en photografen waren druk niet hun opna men bezig, wisselden hun platen, druk ten af, om het laatste moment te ver eeuwigen, waarop het Hollandsch koningspaar aan Schwerin zijn af scheidsgroeten toeknikte, de Konin u weer met het vriendelijke, innemende lachje en den allerhefsten handgroet, waarmede zij de geheele wereld betoo- verd heeft. H. M. die Koningin-Moeder arri veerde Maandagavond' te 8.22 aan de halte Soestdijk, waar Zn w.erd opgewacht door de burgemeesters van Soest en Baarn, door dr. Grei- danus, hofarts te Baarn. en baron L. A. Taetg van Amerongen, ka merheer. Hare Majesteit was ver gezeld door freule Van d'e Poll en jhr. Van Tets, kamerheer. Bij de aankomst op het Paleis werd de Koninklijke Standaard ge- heschen. Op het hordes werd H. M. opgewacht door jhr. Van Weede, hofmaarschalk, en den heer Groene- veld't, intendant. Rechtstoestand burgerlijke ambtenaren en beambten Het comité, dat d!e vergadering te Amsterdam van 17 Mei 1.1. voorbe reidde ter opwekking van belang stelling voor een wettelijke regeling van den rechtstoestand der burge lij ke ambtenaren en beambten doet in overeenstemming met den wenseh dezer vergadering pogin gen om een Bond van. ambtenaars- vereenigingen te stichten, welks taak het zal zijn het tot stand, ko men van deze wettelijke regeling te bevorderen. Dezer dagen heeft het comité, be staande uit de heeren J. de Vries. C. T. Knottenbelt, C. de Witte, C. Thomassen en G. Grondhoud een uitn.oodiging gezonden aan de be sturen van vereeniigingen, welker adressen bekend zijn, om tot de stichting van bedoelden Bond mede te werken. Uit Lisgabon De voorzitter van het Nederland sche Roode Kruis heeft van Dr. F. V. Engelenburg, lid van het Neder- landsch Zuid-Afrikaansch Comité te Lissabon, verslag ontvangen van de wijze waarop beschikt is over de goederen, welke door de Nederland sche- Roode Kruis ambulance, on der Dr. v. Engelen, aldaar, ten be hoeve van de Boeren uitgeweken en zijn achtergelaten. De kisten met zeeppoeder, mrik k' ffie. linnen cagao, tabak snuif en thee zijn naar Alcobaga, Peniche en Caldas verzonden. Hetzelfde ge schiedde met de kisten kleeren van uitgewekenen. Een kist met snuif en 76 zakjes tabak zij.n prijs gege ven,. daar zij muf waren geworden. Eenige goederen, als kaarsen, de tent. Victoriawater.carbol. creosoot, en enkele nog bruikbare stoelen zijn verkocht. Een aantal kisten waarvan de inhoud niet opwoog te gen de kosten een er overbrenging naar het nieuwe •magaziin, ziin aan den heer Freitas afgestaan, die daar door van zijn kant eenige facilitei ten verleende. De voorraad groenten in tinnen bleef in magazijn. De kisten aan particulieren be- hoorende. zijn hun toegezonden,. De verkochte goederen hebben ongeveer f 75 opgebracht). President ÏTrnerer Nader bevestigd wordt dat de komst van president Kruger te Scheveningen niet in verband slaat met eenige poli tieke bespreking noch met de vermoe delijke komst van mevrouw Botha ten huize van den heer Wolmarans. Reeds voordat de President naar Hilversum vertrok was het bepaald dat hij, zoo dra het weder milder werd eenige da- mai ans uitsluitend om de genoegens van het familieleven te smaken tot af wisseling van het vrij eenzaam levem dat de President te Bussum leidt. Van onderhandelingen te Stander- ton is bij het gezantschap niets be kend, terwijl tevens ontkend wordt, dat president Kruger in telegrafische ge meenschap zou staan met de Repu bliek. Prof. A. H. G. P. van den Es te Am sterdam zal a.s. Donderdag 3 uur en Prof. H. C. Rogge a.s. Zaterdag 3 uur het universiteitsgebouw het laatste college geven en tevens af scheid van hun leerlingen nemen. Acad. Examens. Aan universiteit van Amsterdam zijn bevorderd tot doctor in de klassieke letteren on proefschrift: ..De Finibus Regni Macedonici, de Imperio Mace- donico et de Macedoniae Sociis inter annos 359—221 a. C. n.", de heer J. Breen. geboren te Goedereede; tot doc tor in de Nederlandsche Letteren op proefschrift: „De geheime correspon dentie van Abraham de Wicquefort met den Franschen Minister de Lioune, de heer C. FHaje, geboren te Amster dam. Met gunstig gevolg afgelegd het doc toraal examen in de geneeskunde door den heer A. G. van Waveren; het 2e natuurkundig examen door den heer W. P. T. L. J. Mendels; het propae- deutisch examen in de Godgeleerdheid door den heer H. W. Lenderink. De Phenix-kwr stie. - schrijft ons uit Zaandam: ri-hïs,.nds <ia~en geene be- richten m zake genoemde kwestie in ons blad werden opgenomen, ligt niet zoozeer aan het ontbreken van niéuws, als wel aan het telken dage terug kee- ren van dezelfde voorvallen. Wanneer uit de fabriek huiswaarts keerende nieuw aangeworven werklieden naar het station worden geleid, worden zij nu hier, dan daar, in hun ^aan bel moeilijkt. Maandagavond nabij het Station waar steenen naar genoemde werkliel den en de politie geworoen werden en dientengevolge velen werden geverba liseerd. Ook Dinsdagavond werd de stoet weder omzwermd door tal van nieuws gierigen, losse werklieden, bootwer kers, enz., doch zijn er -^ene onorde- lijkheden voorgevallen. Dinsdagmorgen werd een der sta kers, die reeds lang lijdende was en eenige dagen geleden overleed graf waarts gebracht, gevolgd door familie en mede-stakers, 't geheel geëscorteerd door politie. Door Stip werd aan *t graf een ernsti"- woord gesproken. Dinsdagmiddag had aan de Phenix een ernstig ongeluk plaats. Een Am sterdammer, Israëliet, daar werkzaam, zekere A. Spijer, had het ongeluk, bij het wegtrekken van een zak rijst, tier der daarboven en achter liggende balen op het lichaam te krii^en, waardoor h;: inwendig zwaar gekneusd, ge transporteerd moest worden naar het Israëlietisch ziekenhuis te Amsterdam. Twee der stakers zi;n- wederom bij de firma in dienst getreden, daartoe aangezet door hunne vrouwen. Het aantal stakers is dus thans tot 49 geminderd, die door velerlei giften in staat gesteld zijn voorloopig in hun dagelijksch onderhoud te voorzien. Als eerste gift schonk ri« Bootwerkersver- eeniging 10, wekelijks draagt zij thans f 50 bij. Voor de vrouwen en kinderen der Boeren. Er bestaat mogelijkheid, dlat ook te Rotterdam een tentoonstelling van door Boeren krijgsgevangenen vervaardigde voorwerpen, postze gels. enveloppen, enz. ui,t de kam pen op Ceylon. St. Helena en elders zal worden gehouden, waaraan dan een verkooping zou word'en verbon den Mevr. C. Suringar-deVlugt al daar is daarover in de correspon dentie, o. a. met den heer Verséle- wel de Witt Hamer te Haarlem, die met zooveel succes dergelijke ten toonstellingen te Haarlem en Arn hem heeft gehouden. Mevr. Suringar heeft weer een aantal brieven van erkentelijkheid ontvangen van mevr. Koopmans-de Web. en verschillende gevangenen. Mevr. Koopmans verzoekt toch voor al geen geschreven of gedrukte stukken bij de geschenken in te pakken, daar deze de Engelsche autoriteiten licht tot lastige maat^ regelen verlokken. Dr. Hendrik Muller heeft zich tot de Nederlandsche regeering gewend! met verzoek om hare bemiddeling, ten einde van de Engelsche regee ring toestemming te verkrijgen tot directe doorzending naar de vrou wen- en kinderkampen van de ge schenken uit Nederland). Rechtszaken. Moord te Tilburg. Heden werd voor de rechtbank te Breda behandeld de bekende moord zaak uit Tilburg. Aan de geschiedenis is het volgende ontleend. De dag van den 22en Augustus 1900 zij hun dochtertje nergpriQ cr^zien had den. Maar het antwoord: luidde steeds: Niet gezien. De politie werd gewaarschuwd en het ceheele personeel van de fabriek des heeren K. zocht ijverig mede. Groote geldpremiën werden uitge loofd: duizend gulden belooning voor den vinder, vijf honderd gulden voor het geven van inlichtingen. was een droeve dag voor dé familie Kessels in Tilburg. Hun ruim elfja rig dochtertje was uitgestuurd door hen om een brief te posten, en zij keerde niet meer terug. De brievenbus staat in den Noord- hoek op ongeveer tweehonderd meter afstand van de ouderlijke woning. De ouders maakten zich erg ongc- gen zou doorbrengen bij den heer Wol-rust en lieten bij kennissen vragen of De vermoedens waren gevallen op twee ontslagene werklieden. Zwitsers. Men meende dat zij uit wraakneming het kind ontvoerd hadden. Tot zelfs in Duitschland werdende nasporingen voortgezet. Het .baatte niet. Om zich naar de brievenbus te bege ven, moest het kind door een vier me ter breede straat, aan de eene zijde be grensd door schuttingen, aan de an-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1