NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Prinses Fékla 18e Jaargang Z5]P Vriirlag 14 Juni 1901. No. 5507 ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd ZondagBbiad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% de omstreken en franco per posttl 0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem ia de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Oent per regel. BureauxGebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 128. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Veinootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door ille Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAÜBE Co. JOHN F. JONES9 Succ., Parijs 3P» Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad Tan 14 Juni bevat o.a.: Het verbranden der hoeven, Be zetting der Duitsche troepen van Sjanghai, De moordzaak te Til bnrg. In de open lucht (verkie zingsvergadering). Politiek Overzicht. Terwijl d'e Engelsche reigeering officieel verklaart, diat sinidis rnaan- dierii geen hoeven va/ Boeren zijn in brand/ gestoken, wijst die Daily News" er op dat in een schrijven van een' soldaat van het korps Royal Engineers, uit Macbadlodlorp, geda teerd! 14 Mei nog sprake is van farm-buming, als iets wat dage lijks gebeurt. De man schrijft ,,Wij namen hedJenmorgen. negen tien Boeren gevangen.. Zij waren half uitgehongerd. Ik sprak met een der gevangenen, een jonge man van ongeveer 22 jaren. Hij zeide, dat die Boeren het zwaar te verant woorden hadden en. d!at ziji slechts een beetje graan hadden om te eten. „Komen wij aan een hoeve, dan brengen wij vrouw en kinderen naar het naaste Refu/gee-kamp Steken het huis in brand). ..Dat is de eenige manier om hen te belet/ben. de Boeren te helpen." Een andere brief, geschreven door een/ Inn/iskiLling Dragon/der, die be hoorde tot de colonne van sin* Bin- don Blood zooals bekendi is heeft die-ze colonne nog pas zeer onlangs een tocht gemaakt door oostelijk Transvaal en gedagteekend 10 Mei uit Belfast, bevat de volgende nededeeling over dien tocht „Wij hadden een mooien tijd; alle huizen en hoeven werden ver brand, en alles vernield. Alle kui kens en varkens waren voor ons..." Dit zijn twee voorbeelden van zeer jongen datum, die toonen dat de bevelen van d'e Emgelsche regee- rirug en van lord Kitchener al heel slecht worden opgevolgd en diat de barbaarsche wijze van oorlogvoe ren, onder lord Roberts ingevoerd, liet zoo gemakkelijk uit te roeien is in het Engelsche leger. Onder de maatregelen, die graaf Waldersee voor zij.n vertrek uit China genomen heeft, behoort ook het doen betrekken van Sjanghai door 800 man Duitsche troepen en een batterij artillerie. Over dit besluit van den veld maarschalk is de „Times" heele- maal n;iet te spreken. Het blad zegt: „Dit bericht aal, naar wij vermoe den in Engeland groot'e verbazing wekken. Wij. hebben steeds ge meendI, dat het dal van den Yantsé- Kiang in de Engelsche belangen sfeer ligt. Sjanghai is feitelijk een Engelsche stad!, aangelegd door En- gelsc.h kapitaal en Engelschen on dernemingsgeest. een stad waarin aan anderen slechts vergund is en kele rechten, te verkrijgen. ,Wij hebben daar thans een groot aanbal troepen, die volkomen vol doende zijn om rustverstoringen, die gevaarlijk kunnen worden voor het leven en de bezittingen van! Europeeërs te onderdrukken, of ten minste om d'en strijd vol te houden totdat zij versterking hebben ge kregen. De rivier is bevaarbaar voor groote kruisers tot Nanking,! 240 mijlen van die monding. Wij kunnien niet begrijpen waarom in deze stad, aan heit begin van de Engelsche belangensfeer, een Duit sche bezetting moet worden gelegd, zij het ook tijdelijk, tenzij dlie be zetting het' begin is van een staat kunde van politieke eischen, die wij echter niet zullen kunnen toe laten." De ..Voss. Ztg." teekent hierbij aan „De verbazing over het plaat sen van 800 man. van ons bezetlings- korps in Sjanghai bepaalt zich voorhands nog -tot d'e ..Times". An dere bladen denken er niet over, de militaire maatregelen: van graaf Waldersee met opzet verkeerd' voor te stellen. De poging om Engeland en Duitschland tegen elkaar in het harnas te jagen is een bijzondere eigenschap yan de „Timies". Dit city blad doet dan ook maar, alsof het gelooft aan. een1 Duitsche staat kunde van politieke leiscbew" in het dal van dien Yantsé-Kiang. In wer kelijkheid! gelooft geen verstandig mensch in Engeland! daaraan. Voor de bescherming van onze economi sche belangen in het dal van den Yangtsé-Kiang is het verdrag vol doende dat wij den. 16 October 1900 met Engeland hebben gesloten en wellicht kan het noodig zijn „Times", met het oog op de opvat ting dat het dal geheel en uitslui tend tot de Engelsche belangensfeer behoort, aan het bestaan van dit verdrag te herinneren. „De ergernis van1 de „Tiems" wordt dan ook niet gewekt door de 800 Duitsche soldaten, die waar schijnlijk tot na de geheele afwik keling der Chineesche quaestie in Sjanghai zullen blijven, doch door de pogingen van Duitsche zijde om don handel en de scheepvaart van Duitschland' in het gebied van den Yangtsé-Kiang te bevorderen. Het bericht dat de beide groote Duit sche stoombootmaatschappijien een sitoombootdienst hebben: ingesteld op de Yangtsé, en dat de Hamburg- Amerika lijn geregelde verbindin gen gaat onderhouden tusschen Tsing-t.au, Tsjifoe e/n Tientsin, heeft in Londen grooten inidruk gemaakt, zooals ook blijkt uit de vraag die de heer Herbert Roberts in het La gerhuis aan lord Cran.borne stelde. Do ond:r-minister van buitenland- sche zaken heeft heit juiste antwoord daarop gegeven, toen hij zeide, dat een land' voor de verbetering van zijn economische positie vooral moet rekenen op den ondernemings lust en werkkracht zijner kooplie den. En. zoo men In. Engeland u-eeet het op den duur niet te kun nen uithouden tegen de loyale me- Het is daarom, dat de socialisten, j nooit een ^meer. liederlijk namflat de j hij staande hoe die inderdaad de can. den eisch algemeen kiesrecht doen wereld ingezonden zijn als, van Utrecht hooren, als eerste rechtsgrond. En als uit, over gansch Nederland is ven- eerste rechtsgrond niet alleen, maar spreid, ter bestrijding van het katho- omdat ze vast overtuigd zijn, dat zon der arbeiders-vertegenwoordigers in dedinging vaji Duitsche scheepvaart- de Tweede Kamer van waarachtig so- maatechappijen en'kooplieden, dan c'ale wetgeving niets kan komen, over heeft Engeland, reel vaai: het trotsche '":~J zelf bevusi zijn verloren. d'at die we- licisme (daverend applaus). Tegen het geloof dus niet. Maar wan neer iemand tot de arbeiders bv. zegt gij zijt gereformeerd of kath. en be- rieldl vioeger in bet Engelsche volk opmiemde." 'tadsnieuws Haarlem, 13 Juni 1901. Ini le Woensdag gehouden zit ting in. den Raad Van State, afdee- ling pschillen van bestuur, is rap port ïtgebracht door mr. Asser, in zake iet beroep van J. H. W. A. Smit te Haarlem, tegen het besluit van ed'ep. Staten van N oord-Hol - land'd. 3 October 1900 betreffende zijn ion Pi-eter. dienselfden dag in- gevce art. 165 dier wet betrekke lijk de nationale militie- voor de liohig 1901 ingelijfd hij het 4e regmfanterie. D koninklijke beslissing volgt late Deerste luitenant der infanterie alhi, Portan.-ier wordt met 1 No- vensr gedetacheerd bij de hooge- re ljgsschool te 's-Gravenhage. In d op«n lucht Ti we aankwamen in den tuin vane Wildt aan de Amsterdamsche Vaa stonden reeds dicht op elkaar gegpt, geklommen op stoelen, ta felt. en bankjes een groot aantal mam. Ze luisterden naar den spre- kerje. staande onder den kap van eenieeltje. hen toesprak. D duisternis begon langzaam te vall De schuchtere schemer ver- donde allengs, en in het half-duis- termken de woorden tot de-met aamht luisterende schare. De eer ste eker was d'e heer Hofland. Deer Hofland besprak allereerst eenkiezingspamflet zooals hij dat noei, waarin een „comité van voor- uits'ende kiezers" de heeren Beij- nes De Jong voor de Prov. Staten heetmbevolen. Zer dat men zijn naam durft noei ontziet men zich niet de so- cialn misleiders van het volk te noei. Doch Spr. tart dit comité, dat laag staat om zich bekend te mak een voorbeeld te noemen van volksleiding door de socialisten. Mzoo in het duister en geniepig vals beschuldigingen inbrengen, dat lisleiding. Dter Hofland zette nu uiteen hoe de kenstrijd steeds grootere afme ting aanneemt en toeneemt in sche en hoe de socialisten in dien klasirijd beslist staan aan de zijde der iders. De strijd moet ook wor den lerd in het panement. H(?arlement is fhans eenzijdig sameteld en de belangen van alle klassvorden er niet behartigd. tuigd ook als ze zijn dat het maar een j hoort dus tot da a. of kath. Staats- praatje is waneer er oeweerd wordt partij, dan zegt de socialist daarente- er moeten nog eerst zooveel sociale hervormingen worden tot stand ge bracht voor de tijd rijp is voor alge meen kiesrecht. Ten bewijze hiervan oefende spreker criliek op de ongevallenwet en de leer plichtwet en wees op de noodzake lijkheid van Staats-pensioneering. Hij kwam daarbij tot de conclusie, dat deze arbeidersbelangen gansch an ders zouden worden oehartigd wan neer de socialisten in de Kamer zetel den. Dan zouden de wetten er gansch an ders uitzien, dan zou er verplichte ongevallen-verzekering zijn bij de Rijksverzekeringsbank, dan zou er geen leerdwang zijn zonder eetrecht, waardoor hongerige en slecht geklee- de kleinen onderwijs moeten ontvan gen dat geen vrucht itan dragen, dan gen: gij, arbeiders behoort allen tot één groote partij, tot de arbeiderspar tij. die één doel heeft: verbetering van uw stoffelijke welvaart. De beginselen der sociaal-diemokra- tie werden nu door spreker kortelijks uiteengezet en aangetoond, hoe de socialisten streven naar gemeenschap pelijk bezit van grond- en productie middelen, waarvan alleen vrijmaking van den arbeid te wachten is. Om de arbeidersbelangen goed te be hartigen is noodig economische orga nisatie, maar tevens ook politieke macht, waarvan allereerst algemeen kiesrecht moet worden veroverd. De kieswet-Van Houten heeft het kiezerstal wat uitgebreid, zoodat er nu ook vele arbeiders kiezers zijn en daarom doen de heeren wat aan socia le wetgeving, maai- lang niet zooals in zou ook de eisch staatspensioneering het volle belang de.-- arbeiders is. Aan voor de ouden van dagen in vervul- de sociale wetten ontbreekt juist dat, ling gaan. Spreker had bij den aanvang van zijn rede een pamflet geciteerd en be sloot zijn rede met de aanhaling der slotregelen van een verkiezingsmani fest voor Je sociaal-democraten, dat wat voor Jo arbeiders van belang hetgeen door spreker werd aangetoond in critiek op de wetgeving dezer regee ring. met name de ongevallenwet (toe laten van particuliere verzekering,) leerplichtwet, (geen schoolvoeding- en hij fier en waardig noemde, waarna kleeding) en legerwetten, die een last 1.' «r i van 2 1/2 millioen meer op de schou ders van het Nederlandsche volk leg gen. Van 1874 af is 100 millioen uitge geven aan schepen en 47 millioen voor vestingwerken. De heer Hugenholtz gin" nu over tot eene bespreking der candidaten, het eerst den heer Van Styrum, vooral in verband met de kieswet, ongevallen wet en legerwet. Uitvoering ging spreker na welke de ^piendementen zijn geweest, die een hij krachtig opwekte Vrijdag a.s. te gaan stemmen on den candid'aat der S. D. A. P. en Volkskiesvereeniging. (Applaus.) De regen begon nu zachtjes en fijn- plagend neer te vallen, zoodat wij in een van de schomirip'- n den speel tuin een schuilplaats mochten onder be schutting van een parapluie om op deze niet heel gewone wijze het was intussclien bijna duister geworden ons versla" Ie vervolgen nu van de rede 'oue uitgebreider kiesrecht hadden moge des heeren Hugenholtz. die intusschen |jj|t g6rnaakt en waartegen de heer onder applaus het woord verkregen y styrum zijn stem uitgebracht heeft. had. Hij heeft o. a. gestemd tegen alle De heer Hugenholtz begon zijn amendementen der socialisten, die het vreugde uit te spreken over het groot kiesrecht uitgebreider zouden maken; aantal stemmen. Dinsda" de Staten-j en daarom zal het niemand verwonde- verkiezing verkregen en achtte dit een i ren dat hij ook stemde tegen de motie goed voorteeken voor den strijd van Troeistra voor grondwetsherziening. Vrijdag, waar het om zooveel: »--* grooter belangen gaai-. De strijd die bij de stembus thans gevoerd wordt heeft een gansch ander karakter dan vroeger, toen het ging om godsdiensige of politieke verschil len der burgerlijke partijen. Nu loopt de strijd tusschen de bezittende en de niet-bezittende klasse. Die bezitten de klasse concentreert zich in een monster-verbond, waaraan zelfs de Christelijk-Historischen meedoen, die hun ontstaan te danken hebben aan de bestrijding van het katholicisme. Het ~aat om de belangen van den geldzak, niet (Me van het geloof, al j wil men het laatste voorwenden. Maai bij de socialisten is juist het geloof vei-, Van socialistische zijde bv. zou Ook op het gebied van het militai- risme heeft de heer Van Styrum ge toond, wat men van hem verwachten kan. Hij heeft gestemd tegen het amende ment-Van Kol en hij heeft medege werkt aan d-e tegenwoordige legerwet ten. die een last van 2 1/2 millioen meer op de schouders van ons volk le^en. Wat de kinderwetten betreft, hij eeft gestemd voor 't sluiten in bloeien, vóór de cachotstraf van kinderen be neden de 14 jaar in rijksopvoedings gestichten. De hoer Van Styrum verklaart zich overal vierkant tegen de arbeidersbe langen. Omtrent den hepr Oosterbaan hield .Feuilleton. Naar het Engelsch VAN MAX PEMBERTON. 6) Ten- zes ure was hij weder m het hotel Dusaux terug. Een Engelsch- man had naar hem gevraagd, en zou terugkomen,, vertelde men hem. Hij vermoedde dat het niemand an ders kon zijn dan de attaché Harry Painton, die beloofd had van Peters burg uit hem te komen bezoeken, om eenigo dagen met hem door te brengen. Hij wist niet waarom hij kwam. maar de- gedachte een En gelschen vriend in -de stad bij zich te hebben, was juist nu zeer wél- kom. De verlichting en- het leven in Moskou vormden een groote te genstelling met het woeste huis dal hij pas had: verlaten. En Fékla was daar alleen. Heigeen Varso hem had verteld was zoo waar als het onbe grijpelijk was voor ieder ander dan een Rus. Een welgeplaatst medel ij- den- met hat van vrienden versto ken meisje, bleef hem den gehee- peirijm ingeworteld was. Andie- didaat is van. een partij van het mon sterverbond. Alm" hi-er dat monster verbond- niet tot stand zijn gekomen in Alkmaar is de heer Oosterbaan door de katholieken "ecandid-eerd. Wat den heer v. d. Kamp betreft, spreker wees op 's heeren v. d. Kamp'! onbekendheid als politiek persoon, minachtte een aanbeveling door bran, ders, distillateurs etc., noemde cïe hou ding van den heer v. d. Kamp in den gemeenteraad niet blijk gevend va-n demokratische gezindheid. Vooral laak. te spr. het, dat de heer v. d. Kamp nie( voor zijn kiezers optreedt. Ten slotte wekte spreker ook de le den van- het Ned. Werkl. Verbond op den sociaal-demokraat te stemmen, omdat ze geen eigen candidaat heb« ben, en alleen de sociaal-demokraat waarborgt geeft de arbeidersbelangen te behartigen en voor algemeen kies recht is. Van de gelegenheid tot debat mank- te de heer Van Emmerik gebruik om te zeggen, dat de leden van hot Ned. Werkliedenverbond den heer Hugen holtz zullen stemmen (applaus), en ch hoer De Braai, wijzende op :;n eigen onafhankelijke houding in den ge meenteraad vroeg den hr. Hugenholtz waarom volgens hem de heer Ooster baan, hoewel anti-rev. niet demokra- tisch en onafhankelijk zou zijn in de Tweede Kamer. De heer Hugenholtz antwoordde, dat het daar om andere belangen gaat, vooral om algemeen kiesrecht. Intusschen was de regen flink neergevallen, doch had de aan dacht niet verstoord, wel de paraplu's omhoog gebracht. Een koddig geval. Dinsdagavond speelde er zich in den Hout een aardig gevalletje af. Een boertje met. een groot pak onder den arm, wendde wanhopige pogingen aan om den stoomtram naar Leiden nog te „halen". Edoch; een paar ondeugende knapen beletten dit loffelijk streven door uit alle macht „houdt den dief!" te roepen. De argelooze buitenman werd hierop door eenige omstanders gesrrepen. Hiertegen verzette de onge- lakkige zich natuurlijk uit alle mach' en 't gelukte hem eindelijk zijn ver volgers van zijne onschuld te overtui gen niet zonder dat zijn arm of meer tragisch-komisch protest den lachlust er kijkers had opgewekt. Kantongerecht. (Zitting van 12 Juni 1901.). L. en J. J a c o b s o n stonden terecht terzake van het houden van een lom penpakhuis op den Burgwal alhier, zonder daartoe de benoodigde vergun ning te hebben. Bekl. L. Jacobson, die alleen verschenen was, beweerde niet te begrijpen, dat beiden gedagvaard- waren, aangezien de zaak wordt ge dreven onder de firma gebroeders Ja cobson, en beiden het recht hebben afzonderlijk voor de firma te handelen. Het O. M. herinnerde hem er aan, dat het strafrecht geen firma kent. De ambtenaar wilde hier wel verzach tende omstandigheden laten gelden len nacht bij. Hij dacht er niet mee-r aan om Moskou te veria,ten. Onwil lekeurig rees de overtuiging in hem op. dat haar geschiedenis ook de zij ne zou worden. En terwijl hij d'at bestree/dl. wist hij niet dat de Engelsche vrouw, Lu cy Alton, een, brief schreef aan graaf Varso en het verzond! met een ver- trouwdlen bodie. Lord Dane is hier en zal mor genavond komen eten, schreef zij. Verzuim niet te komen. HOOFDSTUK IV. Be Attaché. Men: vertelde in Engeland? diat als kapitein Harry Painton niet ver liefd; wa9, hii d'an in schulden- stak, en als hij noch in schulden stak, noch verliefd was, hij diplomaat was. Menig vertelseltje was er in om loop over de inniige verknochtheid tot de diplomatie die hem van zijn vijf-en-dertigste tot aan zijn veer tigste jaar kenmerkte. Sommigen zeiden-, diat terwijl hij niets ernstig opnam, zijn toewijding aan de belacheliikhed)en der kuiüe- ren elden dat hij naar Peters- burg, gegaan om het eenige ge not daar brieven te schrijven aan i crediteuren, en ze van zoo'nLand te kunnen adressee- ren, r allen betreurden hem en ziiaam op wissels en in verja,g-albums beloofde onstejkheid aan den vluggen en vijken officier, die zoolang verlowas voor een vermaakzoe- kenddschap. Een man, buiten gewoeestig, en van innemende mani in m/emiig opzicht een voorlig Enigelschman, volko men schroomd, nooit tactloos, in wcevaar ook de beste kame raad. hij de beste vriend van allen Dane in Rusland hadden opgez; Sedert hun verblijf te Eton.den ouden wedijver der univeiten die den diplomaat voerdkr Baliol en den reiziger naar nlty, wat hunne vriend schap' het grootste deel te dan ken aaneename herinneringen en lange kennis aan elkander. Mac was niettemin degelijk, en nui zij elkander in de zaal van lot el Dusaux te Moskou heden geweest waren. Ivor, mijn waarde vent. heb niets aan u verloren En gij Harry, waarachtig! gij zijt tien jaren jonger En zoo vlug als een vogel. Ik heb geen langer verlof dan tot mor gen wegens de Galva. Gekheden maken- vroeg grijs, en dat is be paald onteerend voor barbiers. Laat me u eens goed aanzien, oude ke rel. Zoo ernstig als ooit hè zoo grijs als ik hoop te worden Wel. welwij zullen er allen toe komen. Ouderdom is het eenige daar wij niet van houden. Het ske let klopt aan de schenktafel, en het is niet gebruikelijk hean te vertel len dat hij uitgesloten is. Hebt gij reed's gegeten Vqor 'uw komst, natuurlijk niet. Maar ik heb er last toe gege ven. En ik zou verloren gegaan zijn. Ik heb onderweg wat gebruikt en zoo ben ik hier. ij wierp zijn zwaren pels af en liet zich in volle lengte zien, met zijn haar. dat zijn vrienden, uit Ik medelijden. eens d-onker bruin noemden, herinnerde nu verstrooi- ke hartelijkheid hunner ornmoeüns tijd .egensprak. Dane zei dat hij ma-, is Afrika en de jacht op groot wild. vergeten, hoe zeldzaam de gelegen-j gerder was dan vroeger, en aan j Of in den winter naar Egypte, drie 1-iP.H.on TOWftpst wa.np.-n l-ziin baar H,nv jj.vr» imanjion maanden in een dahabieh, om het jachtseizoen te ontloop en,. Ik heb altijd gedacht dat Rusland' zooge naamd' goed was. maar er gaat zoo veel anders om. En toch is het een- lijk zich nu en dan te herinneren, dat er in uw eigen land ook we) wat te zien is. Uw eigen land'! het klinkt vreemd- dat u te hooren zeggen. Als ik naar Engeland ga, kan ik te Do ver een deputatie te zien krijgen: kleermakers^ winkeliers in gebrei de goederen, in kramerijen, en twee honderd verrukte crediteuren van gemen"dia soort. Nu leeren zij geduld oefenen. Als ik hen betaal de. dan hielden, zij mijne gedachte nis niet in- eere. ln dit .licht be schouwd heeft mijn eigen land niels voor mij te zien. Ik heb opeemerKt dat de eene helft van de wereld leeft door te pogen geld te bekomen van de andere helfteen verderfe lijke zedeleér die ontmoedigend zou kunnen zijn. Als gij to Petersburg komt Als ik er kom. O gij moet er komen. Het zou te gek zijn er niet te» komen. Het de lokjes aan de slapen, en een uitermate rond' achterhoofd. Maar al zijn bewegingen waren vlug en levendig, cn een onwillekeurige zielskracht was de uiting van ieder gebaar. Wij hebben u eindelijk uitge vonden zei hij, toen zij zich aan hun tafel plaatsten, en de kellner hen van de heerlijke kreeft had' be diend. Ronduit gezegd, ik heb nooit kunnen denken dat gij hier zoudït komen-. Rusland', hoewel een der meest belangwekkende Rijken van Europa, wordt door de toeris ten het meest geminacht. Als wij beroemd waren door onze hotels, en aardige vrouwen-, dan zouden wij nog hoop kunnen hebben. Zoo als het volk zegt: „Wat een plaats om te bezien en om er uit weg te trekken." Precies de reismanie is vaak zeer kunstmatig, de menschen gaan niet waarheen zij willen, maar licht gebogen schouders en een waar de nieuwsbladen hen heen- ontme. deed1 hen de wezenlii-l jongensachtig gezicht, dat zijn leef-1zenden. De laatste krankzinnigheid

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1