NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Hoe wij den uitslag der verkie zingen bekend maken. Th. G.SCHÜRMANN, Prinses Félkia 18e Jaargang Z terrine 15 Juni 1901 No. 5508 HAARLEM'S DABBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: "Voor Haarlem per 3 maanden1.20 rrii^b Van 15 regels 50 Ofcs.; iedere regel meer 10 Ots. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden„1.30 lw/|ir*^W iPrrriïïr^N^v^. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rgk, per 3 maanden1.65 msL^ glrffi >jpl Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers0.02% /%Ja^y.SL» Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt, Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% Telefoonnummer der Redactie 600. Telofoonnnmmer der Administratie 133. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Adrertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES) Succ., Parijs 3Pi* Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 15 Juni bevat o.a. Nog eeus over het verbranden der hoeven, De fiuaucieele toestand van Zuid-Afrika, Verschrikkelijke moord te Brussel, De Tilburgsche rechtzaak, Groote debatvergade ring, Hoe wij den uitslag der ver kiezing bekend maken. Nu algemeen en met steeds toe nemende kracht de politieke be langstelling ontwaakt, nu met elke verkiezingscampagne, vooral na een vierjarige zittingsperiode het ent- liousiasmevoor den politieleen strijd grooter en de verwachting meer gespannen wordt, hebben wij ook gemeend meer dan gewone maatregelen te moeten nemen om den uitslag over het gausehe land en van onze stad zoo duidelijk en spoedig mogelijk aan het publiek kenbaar te maken. Natuurlijk hebben wij allereerst gezorgd op den grooten avond onze tenten op te slaan midden in de stad, in het hartje van onze grootste en drukste straat. We hebben daarom een overeenkomst getroffen met den Heer Gr. Sloaifslraat 2» In de winkelramen van dit ka pitale perceel zullen we nu gere geld, van minuut tot minuut den stand aangeven. We doen dit op tweeërlei manier. Ten eerste (Lor transparante strooken, die elk oogenblik den naam vermelden van de gekozen candidaten, hun politieke kleur, of ze al of niet aftredend zijn, enz. Ten tweede door onze politieke kleurenkaart. Wij hebben een groote kaart vervaardigd, waarin wij de kies districten hebben afgeteekend en gekleurd met de politieke kleur van den thans zitting hebbenden vertegenwoordiger. De witte stippen daar binnen in zijn de hoofdplaatsen uit het district. Zoodra ons nu een uitslag be kend is, teekenen wij in de stip een kruis van de kleur van den gekozen candidaat. En bij herstemming draagt het kruis de verschillende kleuren der candidaten die in herstemming komen. Men heeft zoodoende dus telkens met één oogopslag een overzicht van den stand voor zoover die dan bekend is. Vergelijk dan de kleur der dis tricten met de kleur of de kleuren in de witte stippen. Dit wat de duidelijkheid betreft. Maar we dragen ook zorg voor buitengewonen spoed. Behalve de groote staf, die steeds bij verkiezingen voor «Haarlem's Dagblad» werkzaam is en thans nog aanmerkelijk is uitgebreid, hebben we nu ook een groot aan tal Wielrijders in dienst gesteld, terwijl voorts bijzondere maatre gelen zijn getroifen. wat telegra fische en telefonische verbinding betreft. Allen dus, die belang stellen in den uitslag van den verkiezings strijd, moeten zorgen gedurende den grooten avond zich te bevin den voor het perceel Groote Houtstraat 2, waar in druk en kaart de uitslag ten allerspoedigste wordt bekend gemaakt. A«3verteïïtiën VOOR HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe zen genoodzaakt Advertentiën al te wijzen voor het Zaterdagavondnum mer, die des Zaterdagsmorgens ">&s worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing, dan is inzending op Vrijdagavond noo- dig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties oi familieberichten, die moeilijk vooral kunnen worden inge leverd. DE ADMINISTRATIE. Oificieele Berichten. Stamming. De BURGEMEESTER van Haar lem maakt bekend' dJat op Donderdag dien 20e,n Juni 1901 eene herstemming aal plaats hebben tier benoeming van twee leden, van de Provinciale Staten voor bet kiesdistrict Haarl'em, en wel uit de navolgende candidaten J. W. A. Reajnes, Haarlem. F. W. N. Hugenholfczi, idem. Jhir. J. B. van Merüen, Heemstede'. Mr. A. A. van der Merscb, Haarlem'. De stemming vangt aan des mor gens te 8 uren en duurt tot d'es na middags te 5 uren. De stembureaux zullen zitting houden als volgt dat in het le stemdistrictin het schoolgebouw aan de Beeksteeg, plaatselijk gemerkt No. 12 (thans kosteilooze school lett. B.) dat in het 2e stemdistrictin het schoolgebouw aan de Gedempte Oudegracht, plaatselijk gemerkt No. 131 (thans kostelooze school lett. D); dat in het 3e stemdistrict: in het schoolgebouw op het Klein Heilig land, plaatselijk gemerkt No. 12 (thans le Burgerschool voor jongens en meisjes) dat in het 4e stemdistrictin het gebouw ,,de Stads Doelen" aan de Gasthuisstraat No. 32 dat in het 5e stemdistrict(hoofd stembureau) op het Raadhuis dat in het 6e stemdistrictin liet schoolgebouw aan die Friesche Var kensmarkt, plaatselijk gemerkt No, 38 (thans le Tusschenschool) d'at in. het 7e stemdistrictin het schoolgebouw aan het Wijde Geide- loozepad. plaatselijk gemerkt No. 1. (thans kostelooze school lett. C.) De inhoud van art. 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt aldus: Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krach tens wettelijk voorschrift uitgeschre ven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Haarliem, 13 Juni 1901. De Burgemeester voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ L. B. NATIONALE MILITIE. ONDERZOEK OVER VERLOFGANGERS. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem gov en bij deze keunis aan de milicien-verlofgangers dezer gemeente: Simon Schmitz, lich ting 1895, 4e reg. infanterie; Gerarttus Negrijn, lichting 1896, 2e reg. veld-ar- tillerie; Wilhelm Jacob Juncker, id. le comp. Hospitaalsoldaten; Tobias Adam, id. Pantserfort-artillerie; Hen ri Landwerd, id. 2e reg. veld-artillerie; Willem Mattheijs Poulus, licht. 1897, Gren. en Jagers; Arie Groen, id. Pon tonniers; Jacob Dondorp, lichting 1899 7e reg. infanterie; Jan Johannes de Kuster, id. 4e reg. infanterie, dat het nader onderzoek'over hen zal plaats hebben op den Doelen alhier, op Vrij dag, 5 Juli 1901, des voormiddags ten 11 uur, met last op gameiden tiid en de aangewezen plaats tegenwoordig te zijn, gekleed in uniform en voor zien- van de verdere Meeding en uit rustingstukken, hun bij vertrek met verlof medegegeven, benevens van bet zakboekje en den verlofpas. Haarlem, 13 Juni 1901. Burg. en Wetli. voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ, L.-B. De Secretaris, PIJNACKER. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem, doen te weten, dat bij hunne beschikking van 10 Juni jl. is geweigerd die door Gebr. Jacob- son gewaagde vergunning tot oprich ting van eene lompenbewaarplaats in de perceelen aan den Burgwal no. 89/91. Haarlem, 13 Juni 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd: DE HAAN HUGENHOLTZ, l.-B. Secretaris. PIJNACKER. Politiek Overzicht. Hebge.cn/ medegedeeld wemd over het verbranden van hoeven in Transvaal na, het verboet dier Re- geering blijkt volst/nekt geen uit zondering te zijn. De ..Daily News" gaat voort met het publiceeren van brieven van soldaten in Zuid-Afrik ka. die allen melding maken van het verbranden van boerenplaatsen. In een brief uit Ficksburg van 10 Mei, van een soldaat in die diivisde van generaal Rundile, staat Sedert wij Harirismdth verlieten, zijn wij op marsch, en verbranden hoeven en huizen, en alles wat wij verder tegenkomen1." In een schrijven van 7 Mei van een soldaat in het scherpschutters- corps der Yeomanry, die den 5en Mel van Stan denton vertrok om een commando van Groblier te achter volgen-. Lezen wij „Wij zijn. gisteren en heden druk bezig geweest met het verbranden van hoeven. Wij halen er alle bees ten uit en steken dlan den boel in brand'. Het is een echt hondenwerk, maar zeer noodiig, ondanks alles wait de critici .in Engeland ervan zeggen." Het derde- schrijven, ditmaal op genomen in de Daily News", is van een soldaat van de Yeomanry, die im een brief van 5 Mei uit Se me kal schrijft „Te Reitz haalden wii eien goede mop uit wij verbrandden de plaats, zoodat gij die niet moer zoudt herkennen. Wii braken al bet keukengereedschap en het huis raad. Ik denk dat de piano's er het slechts afkwamen. Wij keerden die onderstboven, maakten de noten stuk en wierpen ze dan het raam» uit." En uit het officieel® rapport van. generaal Rundile- blijkt, dat dienis colonne in den Vrijstaat,,atle mo lens in de lucht deed vliegen, alte ovens, ploegen, en andere hulpmid- deten voor het winnen of bereiden van levensmiddelen vernielde Een briefschrijver in die ,,Westm. Gazette" geeft een solui lidering van het district Lijdemburg, die even eens een tre urt gen kijk geeft op de handelingen van de Engelischem „Lijdenburg is oruder militair be wind een vervloekte plaats gewor den. De meeste der vroegere bewo ners zijn gedood, gevangen of weg gevoerd ieder huis is door de troe pen; bezet. „Het gebied tussohen Pretoria en Lijden burg ziet er ontzettend troosteloos uit. Iedere hoeve is ver nield, de hoornen zijn omgehakt, schuttingen en omheiningen omver- gerukt, en waar eens een gelukkige woning stond, vindt m'en nu nog slechts een ruïne." Meent nu niet, dat hierdoor de oorlog spoediger zal geëindigd zijn; integendeel. De Boeren zijn verhit tend >©n houden den striid vol. De correspondent zegt Ik denk dat De Wet of Botha zich niet zuLlen overgeven vóórdat de oorlog over is. En ik vrees, dlait hot noordelijk deel van Transvaal nog in jiaren niet ontruimd zal zijn, ten zij andere militaire maatregelen worden genomen. Voor iemand, die niet in het veld is geweest, is het onmogelijk t'e geloovem hoe De Wet of Botha door een cordon breken/. Doch zooals ik ondervonden heb, is het. voor hen gemakkelijk genoeg. Het Emgelsche lieger is veel te lang zaam in zijn bewegingen, en die Boeren weten precies waar en wan neer zij ons te verwachten hebben." Het Engelsche avondblad tee kent hierbij aan dat 'het hoog noodig wordt, als men werkelijk het einde van den oorlog wil verhaasten, oim de politiek van^ verwoesting op te geven en den Boeren de hand toe te steken. Anders gaaf) het toch miet. Buitenlandsch Nieuws. De üiiaucieele toestand in de Z-A Republiek. Het rapport van sir David Bar bour, die uitgezoaiden is tot het on derzoek van den financieeleai toe- stand in Transvaal en d'e Oranje Kolonie is heden aan de Parle mentsleden uitgereikt. Het rapport bevat een grondig on derzoek naar de financieelie toestan den onder bet tegenwoordige en het vroegere bestuur en zegt dat er geen vooruitzicht is in Transvaal op een ontwikkeling op het gebied van landbouw en veeteelt, waardoor de inkomsten eemigszins zullen stijgen; die geheele welvaart van het land berust op de mijn-belangen. Het rapport stelt voor de invoe ring van' een inkomstenbelasting van 3% voor alle maatschap i.en in Transvaal, behalve de goudmijn maatschappijen1 die het voorstelt te belasten met 10% d'er winsten. Indien andere hervormingen, zoo als vermindering der invoerrechten, en der spoorwegtarieven en. die af schaffing van het dynamietmonopo- lie zijn ingevoerd, zullen de mijnen meer dan genoeg winst opleveren om deze belasbing te kunnen beta len. Wat de Oranje-Kolonie aangaat, zegt het rapport, dat niet verwacht kan worden, d'at deze zal kunnen bijdragen in de kosten van den oorlogde kolonie kan echter de kosten van zijn eigen behoor be strijden, indien de toestand gere geld is. Aandeelen en andere Waar dien, behoore-nde aan Transvaal en de Oranje-Kolonie kunnen niet ge bruikt worden tor bestrijding der oorlogskosten. Indien de aanvullings-belasting op die mijnen in Transvaal is inge voerd de rechten op Staatseigen- d'ommou: zijn vastgesteld endewet- ten. op hel- zegelrecht, -die invoerrech ten. do concessies en die accijnzen zijn herzien, zal Transvaal in staal zijn een deel van, zijn inkomsten al te staan, ter bestrijding van- db oor logskosten, binnen twee jaren na hot sluiten van den vrede. Het rapport dringt er op aan, dat de Staat in de toekomst een grooter aandeel zal verkrijgen van de voor deden der mijnrechten door ver mindering van d'e rechten, die tot nog toe werden toegestaan aan de eigenaars van lain deri jen waarin mineralen voorkomen. Wat betreft de bijdrage in die kos ten van den oorlog zegt sir David', dat het onmogelijk is thans reedö eenige bepaalde som vast to stellen.; doch hij stelt voor dat de nieuwe kolonies leeningen zullen aangaan onder garantie van de Engelsche Regeering. Algemeene berichten. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. Voortdurend komen uit Kaapstad!. Natal en Brussel vredesgeruchten en besliste tegenspraken daarvan. Labouchère zal de meeting pre- sideeren voor Me rriman, en; mi el de heer Leonard Courtney. De „Times" verneemt ui-t Ber lijn, dat het rapport der Bnitsche commissie voor d'e concessies in die Zuid-Afrikaanscbe Republiek daar groote teleurstelling heeft ver wekt en. tot ernstige beschuMiiginr gen tegen de Bnitsche regeening aan. 'leiding heeft gegeven. Uit Carolina verneemt de „Th mes", dat in d'e districten Lijden- burg en Seniekal een groote menig, te Boeren kwamen, zood'ra sir Bindon Blood d!ie met zijn troepen had' verlaten. De.. Standard'verneemt uit Du r- ban, dlat 'n geval van veepest gemeld wordt in het district Hannover. Boeren-roovers(?) plunderen het huis van den bisschop van Zoeloe- land te Kwamagwazi. Zes-en-twintig Boeren, werden ge vangen genomen aan de "Terns van Swaziland!daaronder bevindt zich een broeder van. den waarnemen- den president Schalk Burger. De „Times" ontvangtuit Carolina van 0 dezer 't bericht, dat die eenig mogelijke manier, om op te treden tegen die kleine Boenencommando's dlie over het land verspreid zijn, bestaat in het doen van: nachtelij ke aanvatten, om daardoor ieder groepje afzonderlijk te verrassen. Dit is echter een langzame metho de. en niet erop berekend om een spoedig einde te maken aan de vij andelij kheden. Stadsnieuws Haarlem, 14 Juni 1901, Door Burgemeester en Wethouders is besloten niet te gunnen den koop van lompen enz. voorhanden en in dit jaar nog aan te brengen op de Vuilnis- Feuilleton. Naar het Engelsch VAN MAX PEMBERTON. 7) Als ik een getal misleide personen wenschte aan te geven, die de po litie lastig zijn. zou ik zeggen „dat volk" die uitdrukking is hier in de hoogste kringen algemeen, en gij zoudt wijs doen dat na te volgen. Reken dan op mijn wijsheid. Als ik er u pled zier mee doe dan zal ik de Dolgorouki's „dat volk" noe men. Wat ik we-nsoh te weten, •is wat de juiste oorzaak is, die hen zoo impopulair in Rusland heeft ge maakt, dat zij in Moskou moeten overwinteren, terwijl de geheele wereld in Petersburg is. Painton knikte met zijn hoofd, maar smookte des te harder. Van tijd tot tijd wandelde hij over de krakende sneeuw zonder een woord te spreken. De avond was prachtig die lucht vol sternen en zacht maanlicht. Het electnische lamp- licht scheen over de besneeuwde straten, en gaf aan de stad de vluch tige veranderlijke kleuren van een droombeeld. Maar Dane zag er niets van. Hij wachtte, op antwoord een knaap naar het einde eener ger schiedenis. Komriep hij ongeduldig, waarom weifelt gij De kapitein sloeg, de asch van zijn sigaar tegen een lantaarnpaal af, en deed een1 andere vraag Waar hebt gij Fékla ontmoet vroeg hij barsch. In Londen, ten. huize van den graaf de Coux, den ouden Fransch- mian, die het vorige jaar winnaar was in de prtns-van.-Wal es-rennen te Niewmarket. Zij wekte uw belangstelling op? Ten hoogste. En won zij; uw geld Dame aarzelde nu. Ja, ging hij: na eenig zwijgen voort. zij won mij mijn geld af. Dat mocht wel met een roode letter in den Almanak worden ge drukt. Ik heb er verscheidene ge kend die met de kleine Fékla kaart gespeeld hebben, maar gij zijt de eerste die geld aan haar verloor. Gij weet toch stellig haar reputatie.?. Ik heb verschillende malen over haar hooren kwaadspreken. Laten wij het bij den rechten naam noemen. Zij is de roekeico-s- st© speelster in Rusland. Het is een slechte reputatie. Zij leefde er in. Zoo als men zegt, heeft zij gepas seerd jaar bijna honderd duizend pond of liever gezegd een mil- lioen roebels verloren. Men moet een ontzettend kapitaal bezitten om zulke weelderigheid .te kunnen doorstaan. Zij had een groot ver mogen, maar heeft het niet meer. Spaarzaamheid en voorzichtigheid zondern beiden haar naar Moskou. Ik begrijp u zij. moet hier boete doen. Zeker. Zij zal zich nu wel bui ten de verzoekingen van heb spel bevinden. Maar er zijn andere ge vaarlijker verzoekingen in Rus land Wij komen op het terrein der politiek, vermoed ik. Zooals gij zegt, de politiek. Wat is de toestand? Het liefste meisje in1 Rusland', buitensporig, en niet gedreven door eenigen droom maar gierigheid', met een dorst naar vermaken die bij een krankzinnige keizerin niet zou ver- wonderen. is verbannen naar een derde soort samenleving die haar in verrukking welkomi heette. Buit- tengesloten van een vriendschap die het eerlijk meent, is het toch wieil voor te stellen, welke soort van gezelligheid zij zich wil veroorloo- ven. Licht, aanmoediging, en ver blinding, is lieven voor haar. Vindt zij die soort noodzakelijkheden niet in het paleis, dan zal zij ze in de gevangenis vinden. Haar groote te genspoeden lokte de gieren i,n haar huisen d'e gieren zullen op hun beurt de politie aanlokken. Het is een eenvoudige opklimming, zoo eenvoudig als de vraagstukken die wij te Eton nooit konden oplossen. Dame verzonk in gedachten. Is e>r geen ander bedlri 'f in Rus- land dan dat van spionnen? vroeg; hij daarop. Och nu komt gij tot d'e groo te vraag. Engelschen die Rusland bezoeken, deel en onveranderlijk uwe illusie. Het is onmogelijk voor hen om te begrijpen wat een on eindig kleine mindleirheid1 het is, die altijd het een of ander naar het vuilste platte bestaan voert. Als gij hen hoort, zoudt gij gaan gelooven dat m* geen. enkel vreedzaam huis. geen enkele eerlijk onderdaan die den Czaar eerlijk dient, of in rust en zekerheid leeft in Rusland is. De keerzijde die is het. De revo lutionairen zijn in een belachelijke minderheid: hun toestand kan- ik het beste vergelijken bij die van de berenjagers in Oostenrijk. Zoo ver wachten, Russen d'at wij beren zul len vinden in d-e tuinen van. graaf Esterliazy in W-eenen. Als zij ont dekken- dab zij honderden mijlen moeaen gaan eer zij eenig wild, dat bespreking waard is, vinden, zijn zij kinderachtig verbaasd. Zoo ook hier. Een mensch kan lang Leven en nooit zich bewust zijn van poli tie. Maar maakt hij eens kennis met haar, dan1 st-a de Hemel hem bij. En kan ik die schilder in gen in toepassing brengen op de zaak in kwestie? Painton haalde de schouders op. Voor den wijze is een woord genoeg, zei hij. en. hier is meer dan een woord. Staat zij onder verdenking? Een volkomen, signalement. Dane vroeg niet verder; hij werd' v-erwonderlijk stil. Hun wan deling had hen onopgemerkt ge voerd dichterbij hun doel, bijna bij de tuinen van. die Hermitage, en nu herinnerde de atlaohé zich, waar hij was, en stond1 opeens stil. Met een: zag hij een grooten zwaren Rus, die dicht achter hen- had ge too pen den weg langs loeren en den schijn aannemen alsof hij een nabijzijnd koffiehuis wilde binnengaan.. Voor den burggraaf was hij niet anders dan een voorbijganger uit de voor stad; maar zijn vriend dacht en in lang niet zoo licht over. Herkendet gij dien vent? vroeg hij. Welnu I Het is er een van de politie. Hij. wenschte te weten waarom gij en ik op dezen tijd van den avond naar do Hermitage gingen. Mot andere woorden gij hebt zijn wantrouwen opgewekt. Straks geeft hij van u een beschrijving in zijn boek. Lord! Dane, Engelschman, kort bruin haar met grijs vermengd; de fraai ste knevels' van Pall Mallflinke schouders, ondeugende betooveren- de oogen bezoekt het huis van Fékla Dolgorouki. Moot nagegaan worden Dame lachte spottend. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1