ten, nota bene! en dat van menschen, die van alles beroofd zijn! Tweedens, dat wij ons leven lang in die kolonie zullen blijven, daar zullen dienen en pnze kinderen op de Duitsclie school zullen sturen. Op zich zelf heb ik er er niets tegen om in de Kolonie zelve te dienen, maar Ik wil niet als soldaat naar China of ergens anders heen worden gezonden. Dit voorbehoud wil de regeering niet aannemen. Het erg ste is nog, dat de duitsche regeering ons niet het recht wild© toestaan onze kinderen op onze eigen scholen te la ten onderwijzen en hen wilde dwin gen alleen Duitsch en niet Hollandsch te leeren! En de taal is toch een groo- te factor die ons Afrikaanders bij el kaar houd't!" De Wet was in vuur ge raakt onder het spreken en ik dacht onder zijn betoog aan bet bekende woord: „De taal is gansch het volk!" Houdt u binnenkort nog in andere plaatsen toespraken, mijnheer De Wet? „Voorloopig was het gisteren avond voor het laatst, maar men kan niet weten, of ik weer niet naar Ber lijn kom. Ik kan niet lang vooruit plannen maken, maar het Is zeker, dat ik liever verhonger in Europa, dan naar Duitsch-West-Afrika te gaan. Van avond reis ik met Baron v. Reib- nitz naar Holland om president Kru- ger te beeoeken." In den lóóp van het gesprek kwa men wij op generaal Joubert. De Wet beklaagde het ten zeerste, dat -Joubert door velen als een verrader wordt be schouwd. Hij was onze grootste ge neraal; hij had een geheel veldtocht plan gemaakt, maar in den Krijgsraad is hij altijd overstemd, omdat de an dere generaals persoonlijke tegenstan ders waren. Cronjé was dapper maai' kon wat.kundigheden betreft niet bij Joubert halen. De Wet was er van over tuigd dat Joubert's dood door hartzeer over de tegenwerking verhaast is. Veelbeleekencnd drukte hij met de hand op de borst. We hebben drie manieren van oor log voeren gehad, maar de tegenwoor dige waarvan een Engelsch soldaat in een brief getuigt, dat hij vier we ken op mai'sch is geweest zonder den vijand te hebben gezien, ofschoon hij voortdurend werd beschoten is verre weg de beste." Met een hartelijken warmen hand druk namen wij als goede vrienden van elkaar afscheid. Ik zal het eerlijke open gezicht niet licht vergeten. K. Land- en Tuinbouw. Levering van melk aan kaas- iabrieken. Bij eenie algemeens beschouwing van dén toestand, waarin die fa- briek-matige kaasbereiding in de provincie Noord-Holland zioh be vindt, moei men erkennen, dat er in verschillende opzichten verbete ringen kunnen en moeien komen. Bij de oprichting wordt al dik wijls die fout begaan, dat het ge-' bouw niet kan voldoen aan de eischen, welke het bedrijf, dat daar in moet. worden uitgeoefend, daar aan stelt. Een dergelijke fout wordt dan ingezien wanneer bet al tie laat •is en hare verbetering gaat gepaard met groote kosten. Fabrieken, wel ke thans worden opgericht, kunnen met de ervaring, elders opgedaan, haar voordeel doen. Maar wel kunnen en moeiten de kaïasfabrieken verbetering aanbren gen in de levering van de melk, zoodat de kaasmaker het geheel© jaar een goede grondstof krijgt te verwerken. Gedurende de zomer maanden' wordt er aan de fabriek wel melk ^efcverd', dein vorigen avond gemolken, die door den kaas maker mede verwerkt worden moet, al is hi j er van overtuigd dlat zij geen deugdelijke kaasmetk is. Hij zou ze gaarne weigeren maar hij heeft er niet de macht toe, en zij gaat met de betere melk in den kaasbak, afbreuk doende aan die kwaliteit van liet gebeele produkt van dien. dag. Slechts dan kunnen die melkproduoenten1 van hun kaas maker redelijkerwijze verlangen dat hij een goed produkt maakt, wanneer zij hem eenie goede, grond stof verstrekken. Wanneer veehouders, die vroeger teder voor zich de mielk hunner kooien verkaasden, zich te zamen vereenigen, ©ene fabriek oprich ten. waar de melk van allen gezar rneiijk verwerkt wordt, om die netto opbrengst onder elkander te verdce- Zij was zóó aikeerig van, hen. Geen van hen, wier raad' zij in zulke tijden zoo gaarne had ingewonnen, herinnerde zich meer de overwin- mande Fé&a - maar in, wrwijdter. die steden1 spraken zij van Fekla die overwonnene. Zij dacht met greote bitterheid aan, die opeiwlakkige vrienden,, die haar zoo licht hiadtdlen, kunnen vergeten. Als/er maar eén ware geweest beweordo ziji die haar had' willen helpen een die haar ziin hand had gereikt en haar gebeden óm op te staan.. Maai* zij wist het, er was niemand. De droevige waarheid van, haar Leven kon niet verborgen blijven. Zij was daar een gevangene in het Veliki- paleis, oen wouw afgestooten van de höoge plaats die ziji naar ge boorterecht bezat. Diezen avond' zou zij die gastvrouw zijn van een feest, 'dat hare vrienden in de stad die zij had verlaten, zouden bespreken als een klucht. En de Engelschma.n zou onder hare gasten zijn Zij beefde van niet te beschrijven ge not, met een hoop die zij niet, waagde onder woorden te brengen. De meid, Felice, kwam in de (tarnen 'terug en vond) hare mieesto- esi nog zooals zii haar had verta len heeft het bedrijf een: geheel an deren vorm aangenomen, en de nieuw ingetreden toestand brengt zijne eischen medio, waaraan voldaan worden, zal die zaak goed gaan. Vroeger verwerkte ieder zijn eigen melk, hoe zijn buurman, mot de mielk handelde, of hij ze al dan niet koelde, wanneer' zulks noodig was, daarmede had' hij niet tie ma- kon, maar thans nu beiden aan die fabriek leveren,, heeft de eenie leve rancier er wel belang bij hoe die andere de zaken behartigt. De een mag geen schade lijden dioor den, ander. Op het bestuur der vereeni- ging rust de plicht zorg te diragen voor de gemeenschappelijke belan gen dier leden en daaronder behoort aan eene kaasfabriek wel i,n de eer ste plaats de lieveriov van goede melk. Welke middelen nu kunnen/ •tot dit doel voeren? Aan de tegenwoordige kaasfabrie- ken is het de' gewoonte dat cl'e avondmelk tot dan volgenden mor gen op den boeidenj blijft, geduren de welken tijd ze staat te roomeini. Gedurende geruim,en tijd en juist gedurende dien tijd. in welken hare behandeling die meeste zorg ver- ei scht, is de melk aan de leveran cier toevertrouwd. Van die moeite, die hij zich geeft en van de meer of mindere goede inrichting van de boerderij wat een doelmatige melk- behandeling betreft, vooral in den warmen tijd des jaars, hangt on dier anderen af, in welken toestand dis avondmelk 's morgens aan de fa briek komt. De leveranciers die de molk goed kunnen behandelen en zulks ook doen, lijden directe scha de van degenen, die zich geen moei te geven of er slecht op zijn inge richt. Aangezien nu de behandeling van d'e avondmelk niet altijd aan alle leveranciers eener kaasfabriek kan worden toevertrouwd. Ligt het voor dei hand. verbetering hierin: te zoeken, door die behandeling van de boerderij over te brengen naar de daarvoor goed' ingerichte fabriek. Doch in het algemeen, zijn de far brieken daarop ndet gebouwd en de tegenwoordig in zwang zijnde ge woonte om met de morgenmelk de geroomde avondmelk te leveren, zal de meest gebruikelijke, althans voorloopig zijn. De belangrijkheid van de zaak brengt mede, dat allo belanghebbenden van de fabriek zooveel mogelijk moeten bevorde ren. dat er eoed behandelde melk wordt geleverd. Daartoe moet de melk en, moeten de, mielkléveran- ciers gecontroleerd worden,. De con trole op de geleverde melk brengt veile moeilijkheden mede. Tusscben goede melk en absoluut ondeugde lijke liggen zoovele soorten,. De melk is eenmaal in die fabriek, heit terugzenden gaait zoo moeilijk. En toch kan die twijfelachtige melk groot© financieel© schade aanbren gen. Het onderzoek van' de melk zou tijd vereischen en het afkeurend oordeel zou komen als mosterd! na den maaltijd'. Nuttig kan die oon- tröle zijn. om den, slechten leveran cier te leeren kennen, en hem' te dwingen zich te beteren, maar mem heeft nog niet genoeg gedlaani. Doel matiger.' is het, het kwaad in zijn hartader aan te tasten1: de kwade gevolgen te voorkomen en dit doel streeft men nader, door controle uit te oefenen op de melkbehandehng op de boerderij zelve. Het is een teer punt, ,me,n is niet gaarne gecon troleerd' en toch zullen velen ter stond toegeven, dat die ongewensch- te oontröle een. noodzakelijk gevolg i,s van d'en gemeenschappelijken be drijfsvorm. Bleef iedlere boer voor zich kazen, dan is dit toezicht niet noodiig. De goede leveranciers zul len' geen bezwaren tegen 'eenie con trole hebben en gaarne medewer ken tot het instellen van eene nut tige bepaling voor den bloei der on derneming. Zoo kan mem verschillende bepa lingen maken, omtrent de afkoe ling van de melk, omtrent de wijze waarop zij' moet worden gezetall'e bedoelende .eene goedle behandeling dhr melkhoofdzaak is nu maar de gestrenge dooirvaering. Een fout van de Noord-Holland'sché kaasfa- brieken doet zich ook in dit op zicht gelden. In het algenneieo mis sen zij eene krachtige opperste lei ding, een directeur, zooals zuivel fabrieken in' andere streken dien bezitten. Bekleed met het noodige gezag, moet hij krachtig kunnen ten. gezeten voor den grooten fram- schiern spiegel. Zij was gewoon aan die diroomierijem, aan' die stemming van groote wanhoop, die zoo dik wijls op te merken geweest was in dat moeilijk op te lossen karakter nu hevig opvl&mmemidei, dlan; ge dempt en rustig. Och! mejuffer, mejuffier! ge zij'fc nog niet gekleed', en het is ze ven uur. Wat zullen zij boven zeg gen? Zij steken de kaarsen aan! Wat ik u bidden mag, Mejuffer!... Fékla keek als of zij, uit een. die pen, slaap ontwaakte en begon ba/re zijden, lokken to borstelen. Ik zal niet te laat zijn, Fe» liael Maair Mieijuffer! die gasten ko men: reeds. Mijn zuster zal ben wel ont vangen.. Zij. was bijtijds gekleed. Uw zuster Mejuffer! Wat is uw zuster dan? Is zij de meesteresse van het huis? Waarom zegt gij dlait? Zij kleedt zich altijd vLug aan, zeker! Gij kunt u nooit vlug kiliec- den, en Zij maakte een gebaar alsof zdj geen woorden bezat om' hare min achting uit te drukken,, en hield ziel), bezig met het kleedje wear- ten: uitvoer brengen, alles, wat het bestuur der fabriek goed heeft ge oordeeld. De controle der mielk en van. bare behandeling zijn aan hem toevertrouwd. Men tracht nu hier ten daar in die leem,te te voorzien, door een afzonderlijk controleur aan. te stellen die 'de boerderijien be zoekt, ook wel wordt dei kaasmaker daarmede belast. Langs verschillende, wiegen kan men een doel naderbij, komen, of bereikenhet doel is hier het ver krijgen van. eene goede avondmelk en de hoofdweg, dïe er heen voert is het toezicht op. do melkbehande hng op de boerderij.. Reinheid op hefc vaatwerk, doel matige en oordeelkundige reiniging en afkoeling der melk zijn die hoofd zaken daarbij. Juist omdat deze moeite meebrengen', werkt het voor beeld' van hen, dlie er zich niet diruk mede maken, zoo licht) aanstekelijk op anderen. Wanneer hij niet. koelt, behoef ik het ook n iet ie doen", was het antwoord .op de klacht van den kaasmaker over de goore avond melk. Wanneer die geest heersclit, dreigt er groot gevaar. Daartegen moet het bestuur van iedere kaas- fa krieken allen, die er bij geïnteres seerd zijn, waken J Gemengd Nieuws. Aïimedna^ar de gevangen- Kplaats der Boeren. 'Over het veelbesproken Ahmed nagar, de plaats bij Bombay, waar heen Boerengevan genen zijn ge bracht, zegt een rapport van den chef van den geneeskundigen dienst der Britsoh-Indische regee ring over 1899 o.a. het volgende. De sterfte te Ahmednagar pleegt te bedragen 1S.01 p. 1000. tegen een gemiddeld cijfer van 12.75^ in an dere Engelsch-Indische garnizoe nen. Het ziektecijfer bedraagt 95.01 p. duizend, tegen 73.0 Ahmednagar houdt het midden tusscben het on gezondste garnizoen (Peshawar met 21.59) en de- enkel ongezonde, zooals, Lueknow, Umballa en. Bangalore met 17,35, maar staat dichter bij Peshawar. Daarbij komt dat Ah mednagar waarschijnlijk een per centsgewijze hooger sterftecijfer zou vertoonen als het garnizoen er, in. plaats van slechts IOOt-1250, eenige duizende telde. Een andere; verzwa rende omstandigheid is, dat. Ahmed nagar het meest door tyfus geteis terd wordt, de ziekte, die in Zuid- Afrika ook zulke verwoestingen, aanricht, en deze zal te Ahmedna gar onder niet uiterst goed, verpleeg de krijgsgevangenen een rijken oogst vinden. Dit wordt bevestigd, door de cijfers, die in 1S99 reeds voor deze plaats golden: 66.0 per duizend ziektegevallen, 10.80 sterf gevallen. Voor het gebeele Britsch- Indische losrer bedragen zij resp 5.14 en 3.01. Nu komt bij dien algeméenlen on- gezondem toestand nog de kwestie der pest. In 1899 eischte deze ziekte 33.40 per duizend van de militaire en burgerlijke bevolking te, Ahmed nagar. Dit is wel niet zoo hoog als in de vrouwen- en kinderkampen in uid-Afrika, maar zij is erg ge noeg en zij bewijst dat. naast d'e sterfte' door tyfus en andere oorza ken, ook de' pest wel degelijk een ernstig .gevaar voor de Boerengevan- genen oplevert. Een troost is, dat, blijkens de ver klaringen, van, een jongen Boer, de verpleging bevredigend mag he,eten. Intusseben meldt een telegram uit Bombay aan ,,de Star", dlat daar tw.ee Boeren krijgsgevangenen tem gevolge van de hitte door een be roerte zijn getroffen en overleden. Bootongeluk, Te Ardrossan., in Schotland, beeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Een gezelschap van acht jongelieden maakte ee ntochtje in een kleine zeilboot. Onmiddellijk na het ver trek wierpe een plotselinge wind vlaag de boot om >eni in een oogen- blik lagen alle, opvarenden in het water. Vier der jongelieden waren gezonken, voor hulp was aangeko men. De anderen wierdien gered. Mijnramp. In een gang van de kolenmijn te Port Royal, in den Amerikaanschen staat Pennsylvania, is, tengevolge van mee haar meesteres zich zou tooien. Wij zullen van avond vroolijk zijn! Zij hebben hun best gedaan. Niemand zal weten diat wij hi ei" in een huis miei ratten wonen. Er zijn lichten en bloemen, en Ivan die kok heeft gezegd dat hij naar de mijnen zal gaan als gij' u ergens over behoeft te schamen. Hij weet dat de Engelschmian komt, ieder weet diat. Fékla kleurde en keek haar üiLt- voirschend aan. Over wien spreekt gij? vroeg zij:. Over Lord Dame. Over wien andJeim? Niet over den zwarten miam met het lange haar, die zingt van liefdie', bah! hij maakt mij. ziele,, de gek Gregor.iev, die «altijd! preekt. Ik kon hem wel een oorveeg geven. Ach! wieïke vrienden hebt gij! Gij die zoo schoon zijn. Maai" i,k ben blijde dat de Engelschmian komt, d;am denk ik aan de oude dagen. O! als die dagen eens terug kwa men! Fékla rees op en took haar japon aan. Een oogenblik stond zij voor den' spiegel en vroeg zich toen af of de droefenis de schoonheid die :ij had' bezeten', verminderd hlad. een ontploffing, brand] uitgebroken. Bij het ontstaan van den brand bevon den zich mijnwerkers in gang. Zes mannen, die gered konden worden, vertelden, dat 4 hunner makkers nog in gevaar waren. Een troep mannen, 30 in aantal, ging hun te hulp; dade lijk na hun vertrek hoorde men nieu we ontploffingen. Een deel van den hulptroep werd gered; er worden nog '12 personen vermist. Geknipt voor Kampen In een Oostenrijksch dorp bij die Bei- ersche grens, brak dezer dagen een hevige brand uit. Duitsche brandweerlieden uit een dorp, dat op 3 KM. afstand was gele gen, snelden naar het terrein van den brand, doch de Oostenrijksche doua nen weigerden de Duitsche spuiten te laten passeeren, als er geen invoer recht, als voor machines is vastgesteld vóór werd betaald. Daar de Oostenrijksche brandweer het vuur niet alleen overmeesteren kon, brandde de helft van het dorp af! Tengevolge van het springen van een stoomketel in de stookruimte van den te Ports mouth gestatiönneerden Engelschen torpedovernieler „Daring", is een man gedood, terwijl 4 man zwaar gewond werden. Lekker rijden! Het weekblad „Onze Paarden." schrijft: De van de Hollandsche markten wel bekende Fransche paardenhandelaren Hubloih en Leoy hebben aan de En gelsche regeering 4000 paarden te le veren voor ZuidrAfrika. Zij zijn thans in ons land om op te koopen, en op ver schillende plaatsen in Groningen, Gelderland en andere provinciën wer den monstordagen gehouden en aan- koopen gedaan. De paarden moeten voldoen aan de volgendie eischen: 512 jaar, 1 52 1.58 M. hoog en voor hoogstens f 350 te koop. Wij hebben een vijftig fc'il der in Gro ningen aangekochte paarden bezien en beklagen de Engelsine soldaten, die zich op zulke dieren in het oorlogsveld moeten wagen. De paard m zijn door gebrek aan bloed, voorheieiding en geschikten bouw totaal ongeschikt om als rijpaard te dienen. Wat koopt men in Holia ïi voor f 350 en dan nog wel rijpaarden, die aan groote vermoeienissen moeten blootstaan? Onnoodig te zeggen, aai met derge lijke leveranties dikwijls vreeselijk ge knoeid wordt. (Maar licht dat de Engjlsehen er dat van hebben, als ze in ons land hulp troepen laten werVen tegen ae Boeren). In Juni In. Schotland' heeft hei gesneeuwd en wel in. het district Perth. De Grampian-bergen^zijn wit van d'en vo;e/t toit aan, d'en top. Ontijdig© hitte. Een goedgekleed imam werd te Londen tot een boete veroordeeld wegens dronkenschap:. Als zijn ver ontschuldiging voerde hij aan, dat ,,de ontzaglijke hitte hem bevan gen had." De rechter vroeg leukjes: Om half twaalf 's avonds? Dat is vreemd! Dynamietcmtplofflng in een spoortrein. Bij Vestal, in den Amerikaanschen staat New-York, reed deze week een goederentrein op een anderen trein. Deze laatste bevatte in zijn achtereten waggon een hoeveelheid' dynamiet, dat door den schok ontplofte met vre,ese- lijke hevigheid. Verscheidene wasr- gons werden verbriizeld, andere vlo gen in brand. Zes treinheamhten wer den gedood, 3 ernstig gewond. De schok werd tot op 50 K. M. afstand waargenomen en te Vestal braken alle ruiten. Da lynchwet. Een neger, die te Carrolton in dé Vereenigde Staten, ter dood veroor deeld was wegens moord op een blan ke. kwam in hooger beroep, tengevol ge waarvan de terechtstelling werd uitgesteld. De bewoners van Carrol ton waren daarover zoo verbolgen, dat zij den neger wilden lynchen. Het kwam toen tot botsingen met de po litie, waarop van weerszijden gescho ten werd. Twee personen zijn gedood, drie gewond'. De spiegel antwoordde: baar naar waarheid. Zij mg baar prachtige figuur, bet kinderlijke gezicht, de diepblauwe oogen, de gouden dra den in haar1 zijden haar. Och Felice! w,aart gij een pro fetes! zuchtte zijEn zoo' gingen zij naar bet licht. HOOFDSTUK VI. Het Diner. Het lang veronachtzaamde paleis hemt -een gezellig boudoir, gren zende aan een grootere kamer in madeunen stijl gemeubeld, en dam noig achter deze een eetzaal, zoo vol gepropt met vreemd bij elkander paissecud© versierselen', dlat men Fé kla aanraadde de zaal „bet Mu seum" te noemen. Dat wanen de eenige bewoonbare apiartemienitcn in dit historisch be roemde gebouw, maar zij voldeden aan Fékla's behoeften, en hier ont ving zij hare gasten toen Ivor Dane de tweede maai' haart huis betrad. Hij was met tegenzin en heen ge gaan, en verlangde eir toch naar. waarschuwing, door den ouden De misdaad van Gorancez. Brierre, de man die verdacht wordt van den moord op zijn vijf kinderen te Cora/ncez gepleegd, heeft van die ge vangenis te Chartras uit aan zijne dochter Germaine, die te Parijs woont, een brief geschreven, waarin hij zich zeer ontmoedigd toont ende menschen beschuldigt, slecht voor hem te zijn. Hij brengt haar in herinnering, dat zijn vrouw hem telkens aan haar bed riep toen zij op sterven lag en dat men hem dus niet mag verwijten, dat h haar beeft gedood. Brierre eindigt zijn brief met de ont boezeming: Arme lievelingen! Als zij konden spreken!" Geweiiigo branden: In de Zweedsche stad Uleaborg zijn een houtwerf en een teerbranderij, waar 16.000 tonnen teer in voorraad waren, geheel afgebrand. Daarna tastte het vuur een groote stoomzagerij aan en de daarbij behoorende loodsen, welke eveneens werden vernield. Bo vendien zijn nog 16 met meel en leder geladen spoorwegwaggons een prooi der vlammen geworden. De schade is zeer groot. In de dokken van de Iersche haven stad Barrow heeft gisteren eveneens een hevige brand gewoed. De nieuwe hydraulische kranen werden geheel vernield. De kruiser „Euryalus" be kwam brandschade, doch kon bijtijds worden verhaald. Capitulaties in Transvaal. Er is in Engeland een reeks inci denten voorgevallen, welke de open bare meening verontrusten en verdee- len. Generaal Colville werd uit Trans vaal teruggeroepen, omdat hij zich schuldig maakte aan strategische fou ten en naar Gibraltar overgeplaatst. Het ministerie van oorlog vroeg hem, terugkomende op een voorafgaande beslissing, zijn ontslag te dienen. In plaats van hieraan gevolg te geven, vertrok hij met de eerste gelegenheid de beste naar Ena-eland om zich in het openbaar te rechtvaardigen, en van blaam te zuiveren door middel van d:e dagbladen en de agentschanoen. Hoofdzakelijk naar aanleiding daar van heeft het publiek de aandacht ge vestigd op de Engelsche capitulaties sedert het uitbreken van den oorlog. Te Dund"ee keerden 20 October 1899, acht dagen na de oorlogsverklaring, driehonderd vijftig man Engelsche ruiterii. die verkenning waren uitge zonden, naar het Engelsche kamp, dat tijdens hun afwezigheid door de Boe ren genomen was, terup- 7ii liepen in de val en moesten afstijgen om per spoor naar Prtetoria te worden opge zonden. Te Nicholsonsnak werden 30 October d/e Irish Fuseliers en d'e Gloucesters, die van het slagveld waren afgedwaald omsingeld en verrast. Of de muilezels der artillerie al dan niet op hol zijn geslagen, de gedemoraliseerde solda ten geven zicli zonder tegenweer te bieden, over. Het gevolg is, dat de Boeren duizend' man gevangen maken, waaronder 138 dooden en gewonden. Vier kanonnen vallen den Boeren in handen. Er wordt beweerd, dat een mindere de witte vlag heeft geheschen, zonder daartoe bevel te hebben ont vangen. December breekt aan. Een colonne, ter sterkte van 2500 man, zal, na een marsch van 24 uren, den nacht door brengen tegen een sterke stelling, die niet is opgemerktin de buurt van Stormbev. De troep lie^ om zoo te zeggen, tegen die geblindeerde stellin gen aan, totaal uitgeput. In plaats van te vuren, vallen de mannen in slaap, over bun geweren heen. Er wer den 632 man en niet minder dan 90 gedood' of vex-wond. Twee ka nonnen werdlen buit gemaakt. Magerfontein, 11 December; dezelf de e-eschiedenis, maar op grooter schaal; een sterke en slecht verkende stelling; een front-aanval, die mislukt. Een brigade wordt gedecimeerd en verliest 108 gevangenen en 900 dooden en gevangenen. Te Colenso, 15 Decem ber 1899, volgt een herhaling van Ma gerfontein en Stormberg. Maar dit maal gaan twee veldlbatterij'en en on dersteuningstroepen incluis, die op on voorzichtige wijze tegen de Boeren- stellingen moesten optrekken, verlo ren, bijna zonder in het vuur te zijn geweest, tien kanonnen, 228 gevange nen Colesberg, 6 Januari 1900, nieuwere editie van Stormberg, Magerfontein en Colenso, Gatacre te Stormberg, Me- thueai te Magerfontein en Buller te Colenso hadden zich schuldig ge maaktmandezelfdetout^^ Varso geuit, en die eeriijke raad! Yam z.ijin vriend dein attaché, waren niet bestand tegen den aandrang om, het vrauwenlijfce wieaen te alen, dat hem reeds naar Rusland! had doen gaan. Voor de herseimschi'm- imige inblazingen vazru gevaar en' intrigue had hij geen/zoirgde ver telling dat de politie in Fékla's wo niing huisde, scheen hem. toe ee-n van die potsierlijke fabeltjes te zijn die drama-lievende journalisten uit denken oim' lichtgeiloovigem bezig tie houden. Mogelijk besloot bij,, in dlit oogenblik van twijfel, het raadsel zalf op te lossen, met zijne eigen ooren te liooren, met eigen oogen te zien1. En daar mocht wiel bijge komen zijn het verlangen om te helpen, in zoover als een weemidle:- lling hulp kon aanbieden;, of meer ne-n baar te kunnen verleemeni. De gedachten aan het bemiimlijke mieiis- je, van alles verstoken, liet onder wierp van mieniige babbelachtige tong; de wefenschiap dat zij den krijg alleen moest uitvechten, de den, een beroep op zijn edelmoedig karakter. Aan het getal spionnen in Veliki Paleis zou hij er ©en toevoegen, maar die toevoeging zou staan aiain. het 1e Colesberg dunnetjes ovei. 7ij:i aanval wordt teruggeslagen. Op 466 mannen, waarvan er slechts 34 gewon den zijn, verliest hij er 113. Te Spioenkop, 24 Januari 1900, vol komen demoralisatie ^«r ~eme-ngde troepen, die. na acht d'aveoi lang held haftig gevochten te hehhen, bemerken dat zii nog s'een, duimbreed gronds ge wonnen hebben. Twee compagnieën werpen de wapens we"- en loopein den vijand met opgeheven armen tegemoet Men moest 's nachts tot den terugtocht overgaan om een algeheele overgave te voorkomen. Een maand later, ontvangen te Reais- burg de Westshires het bevel tot te- ruvtrekken, dat gegeven was niet, ter wijl de Suffolks het te Colesberg had den ontvangen, hoewel het niet was uitgevaardigd. Maar het resultaat blijft betzelfde: 103 gevangenen. Na dlien geen veldslagen meer. De tijden der botsingen tusschen groote troepen-afdeelingen zijn, na de overgave van Cronjé, voorbij. Dien dag maakten de Engelschen met één slag evenveel krijgsgevangenen, als zij in alle voorafgaande veldslagen hadden verloren. Toch houden de Engelsche capitulaties aan. l'e Sannah's Post, 31 Maart, kwam kolonel Broadwood van Thaba N'chu met 1,500 man aan, achtervolgd door de Boeren. Gebruik makende van den nacht, bezet De Wet een kloof, in zijn marschroute gelegen. 's Morgens wordt hij door een ander commando in den ru gbeschoten. Hals over kop vluchtende, laat hij zijn kanonnen en wagens in de kloof ,die wemelt van Boeren, achter. Zeven kanonnen en circa 500 man worden voor goeden prijs verklaard. Vier dagen later wordt een colonne, die in het Zuiden van den Vrijstaat doelloos rondzwerft, bij Reddersburg, zonder dat men begrijpt hoe of wat, door De Wet omsingeld. Nauwelijks heeft zij een 40-tal manschappen ver loren, of zij geeft zich over; 400 man verdwijnen van het oorlogstooneel. Maar1 de grappigste slag werd te Lindley, 31 Mei d.a.v., geslagen. Het 13e bataljon yeomanry viel De Wet in handen. De bloem van den Brit- schen adel werd dien dag geplukt door een siinpelen Boer; 400 gevangenen en slechts 78 dooden en gewonden. Aan de Rbenosterrivier geeft 1 Juni 1900 een convooi van 55 wagens zich, zonder gevecht, over aan De Wet, die zich en zijne mannen uitrust., wapent en kleedt, op kosten van de Koningin van Engeland. iTe Roodenval wordt 7 Juni het kamp der Derbyshire-militie opge schrikt door een hevige fusillade. Met één slag geven zich vijfhonderd man over, steeds aan De Wet. Uitvalsnek, 11 Juli, twee compag nieën Lincolns en een compagnie Schotten worden opgedrongen en ge dwongen zich met twee kanonnen over te geven. Dewetsdorp. 26 November 1.1.:. nog twee kanonnen en 450 man vallen den Boeren in handen, zonder dat men weet hoe. Nooitgedacht, 13 December: 573mai# geven zich over, terwijl er slechts 90 man buiten gevecht gestéld'. Ongere kend de manschappen, die in klei nere gevechten werden gevangen cre- nomen (in. November, zegt de National Review, gaven 140 officieren en 3,746 manschappen zich over, zonder dat men weet hoe of waar), ongerekend de detachementen, die zich na Nooit gedacht gevangen gaven hebben meer dan 8000 man de wapens weggewor pen bij de nadering van den vijand. Nu maakten de omstandigheden de capitulaties van kleine afdeelingen bij na onvermijdelijk. Ook is het waar dat vergeleken bij zekere groote his torische capitulaties, die wij hier niet behoeven op te sommen, de Engelsche overgaven niet zoo belangrijk zijn. Maar een volk legt tegenover zich zelf een hoog getuigenis van zijn bloei en zijn levenskracht af, wanneer het de waarheid, de geheele waarheid ten opzichte van zijn rampen eischt. Van daar het verlangen, dat zich in Enge land openbaart, om een algemeen on derzoek naar de capitulaties in Trans vaal in te stellen; vandaar dat het eerbied afdwingt en rechtmatig is. Het is mogelijk dat tengevolge van dit onderzoek, het Engelsche leger zijn prestige er bij zal inscnieten. Het volk zal er bij winnen. Zijn ongeluk onder de oogen zien is een machtig bewijs van kracht. De Engelschen behoef den hun levenskracht op die wijze niet aan den dag te leggen. Maar tegenover het huidige succes der Boerenwape- nen, toont Engeland zich optimistisch, door de begane fouten met koelheid te die zijd© van die irbe&stoires&e dlev WiOiniing. Toem hij dl© onitvainigzaal biinniein» toad' was Fékla needis heit middle! punk vani een talrijken.' groep; maiai allen keerden ziich naar hem oimi, en Loan hij haar die luanidi toiestak, las hij moei" dan eien veelbietoekei- neinid welkom' in hora welsprekend!© oogen. Mag ik u aam mijn oom;, Ge1- nieraal Priezhiiev voorstellen? vroeg zij. Een gesp'iordle oudé man meifc ©en haviksneus en kleine fonkelend!© oogen.. boog event, en maakte ©en al'Leidiaagsohie opmerking. Ik heib van u gehoord!, Lord Dane, aeii hij beleefd! Gij moest mij komen, zien in het Kremlin, als gij, van oudheden, houdt. Maar ik kan u miot toestaan dlaar kaart te speler.. Hij wenkt© naar Fékla en scheen zioh over zijn© eigen© schierts zeer te amuseeren,, maar zij keerde zich van hem af om hem te doen zwij gen. Gij' kent 'mijn zuster? vroeg zij luide: beken dat zij er prachtig uit ziet. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6