NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. No. 5511 Meestgelezen. Dagblad, in Haarlem en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN Prinses Fékia 18e Jaargang Woensdag 19 Juni 1901. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden ƒ1.20 Van 15 regels 50 Ote.; iedere regel meer 10 Cts. Boiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ia (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden it 1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door bet gebeele Rqk, per 8 maanden1.65 Reclames 30 Gent per regel. Afzonderlijke nummers0.02^ Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kamperaingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden 0.37% Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Admiuifclratic 132. de omstreken en franco per poet0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recbt tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs 3ib»s Faubourg Montmartre, Haarlem's Dagblad Tan 19 Juni bevat o.a.: Over liet Boereu-succes, Onthul ling van het Bismarck-standbeeld, De verkiezingen (Wat de bladen zeggen), Moord te Tilburg, Moord te Amersfoort, Onze nieuwe licht fabrieken. Officieeie Berichten. Stemming. De BURGEMEESTER van Haar lem maakt bekend! dat op Donderda0- dleni -SV-em Juni 1901 een© herstemming zal plaats hebben tier benoeming van. één Lid van die Tweedie Kamer dier Staten Generaal voor heit kliesdiistriot Haar lem1, en, wel uit de navolgend© can- d'idiaten W. A. J. van die Kamp, Haarlem. Jhr. Mr. F. W. van S-tyrum, idiem De stemming vangt aan des mor gens te 8 uren en duurt tot d'es na middags te 5 uren. De stembureaux zullen zitting houden als volgt dat in het le stemdistrictin het schoolgebouw aan de Beeksteeg, plaatselijk gemerkt No. 12 (thans kostelooze school lett. B.) dat in hef-2e-stemdistrictin het schoolgebouw aan de Gedempte Oudegracht, plaatselijk gemerkt No. 131 (thans kostelooze school lett. D); dat in het 3e stemdistrictin het schoolgebouw op het Klein Heilig land, plaatselijk gemerkt No. 12 (thans le Burgerschool voor jongens en meisjes) dat in heb 4e stemdistrictin het gebouw ,,de Stads Doelen" aan de Gasthuisstraat No. 32; dat in het 5e stemdistrict(hoofd stembureau) op het Raadhuis dat in het 6e stemddstrictin het schoolgebouw aan de Friesche Var kensmarkt, plaatselijk gemerkt No. 38 (thans le Tusscbemschool) dat in, het 7e stemdistrictin het schoolgebouw aan het Wijde Gelde- loozepad, plaatselijk gemerkt No. 1. (thans kostelooze school lett. G.) De inhoud van art. 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt aldus: Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende., aan eene krach- ft&ns wettelijk voorschrift uitgeschre ven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Haarlem, 17 Junii 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd: DE HAAN HUGENHOLTZ, l.-B. Secretaris. PIJNACKER. Politiek Overzicht. Men weet hoe eerst over VLakfon- tein en Warmbad door R enters-cor respondenten gefabeld is en. hoe door een telegram van Lard' Kitche ner de leugens zijn, achterhaald niet, alleen, maar er in het Parlement een beete strijd over gevoerd its. Aan dien strijd is waarschijnlijk te danken1 de openhartige mediedee- limgen over het verrassen van het kamp der Viotanianeau (zie ons Pol. overz. van' gisteren) b'< Witmans- rust. Deze besliste en in viete op zichten belangrijke B oer enzegepraad zal niet nalaten een zeer goede- uit werking op de federalieP te heb ben. Do moreel© invloed zat zich weldra weer in andere stoutmoe dige aanvallen, d'oen gevoelen, maar ook de materieelie'gevolgen zijn niet te onderschatten, want da door tie Boenen veroverde ammunitie, zoo wel voor geweren aJjs voor de twee vermeesterde pompoms, zal zonder twijfel welkom .en gelukkig tevens niet onbeduidend geweest zijn. Men herinnere zich dat Kreutzingen in het kleimle Jamestown met een vol gens Engelsche opgave slechts een 70 man sterk garnizoen van vrijwil ligers 30.000 patronen heeft buitge maakthet is tie verwachten, dat een» korps als deze Australiërs (Mounted Rifles) er heel wat meer miedevoerde. Ook de oogst aan ge weren is natuurlijk bevredigend ge weest. En ofschoon de Engeilschen nu weer elke week op pijnlijke wij ze te voelen krijgen, dat die Boeren nog steed's in. staat -zijn een „deadly fire" over hun vijanden1 uit te stor ten als 't noodig is, moet men aan de andere zijde niet vergeten dat zij voor hun mnnitiie voor een zeer groot deel moeten teren op hetgeen de Engelscbman aan hen verliest. Het is oen bekend feit. diat de Boe ren voor verreweer de grootste helft nu met de Engelsebei Lee-Mebford's vechten'. De- voorlaatste verlieizientijst heeft ons doen zien, dat het meestal niet noemen van dien OranjeWrijstaat in de gewone berichten (otfficieele on officieus©). geen bewiïs is dat het daar rustig wordt. De telegrammen van hiedeim doen zien. hoe ook de Kaapkolonie, wel verre van tot rust te komlen, ononderbroken het boo med van schermutselingen, plunde ring en tireninaanivallien blijft. De aangekondigde nieuwe exodus van strijders uit de Republieken naar die Kolonie met het ondubbelzinnig kenbaar gemaakt doel düt Britseh gebied nog meer te doen deelen in de rampen des oorlogs, welke En geland zoo roekeloos en barbaars ch mogelijk over de Republieken heeft uitgestort, wijst op iiets anders dan vredesneigingen. bij de Boeren, n'en déplaiae de Indépendance beige. Humoristisch is dit telegram uit MotLteno van 14 Juni De Boeren, die door de Engelsche troepen naar d'e grens van Kaffraria waren gedrongen, wilden zich ech ter niet onder de Kafferstammen begeven. Daarom verdeelden zij zich in kleini© troepjes, braken ween' naar het westen dloor en: vereenig- den zich opnieuw in drie commian'- do's onder Kreufzimger. Fouché en Myburgh, elk van ongeveer 200 a 300 man sterk. Kreutzinger is in den afgeltoopen naoht den spoorweg overgetrcldcen twee mijlen ten zuiden van hier, in westelijke richting gaande. Ik snrak een boer cip wiem* hoe ve zij den nacht hadden doorge bracht. Deze zeide dat de Boeren, met dien buit dien zij i.n Jamestown hebben gemaakt, goed 'gekleed zim en goed van munitie voorzien. Kreutzinger had aan mijn zegsman verteld, d'at de uittocht der com mando's van ten Noorden der Oran jerivier nog eiensb was begonnen, en dat de Boeren de Enigelschen wil den dwingen, de Kaapkolonie te ver woesten' 'evenals zij die Republieken gedaan hebben. De aanhef zou doen ver moeden, dat de opgedrongen Boe ren, bevreesd of weigerachtig zich onder d'e Kaffers in het oosten te begeven, tusschen twee vuren ge bracht en daardoor reddeloos ver loren waren. Toch nietzij split sen zic-h in drie kleine co'mmandb's onder Myburgh, Fouché en Kreut ziuger, ieder zoowat 200 a 300 man sterk, en stonden dus eensklaps weer in den rug hunner vervolgers. Jammer voor de Enigelschen, dat zii tegen d'at otiteen" dle-r Boeren- strijdmachten nog geien remedie hebben kunnen ontdekken I Buitenlandsch Nieuws. Dö onthulling van het Bis- marek-gedenkteeken. We maakten reeds gisteren mel ding van de feestelijkheden ter ge legenheid van de onthullingen van hel Bismarck-gedlenkte,eken Wij laten nu hier volgen de speech van den Rijkskanseliea*, na dat d'e voorzitter van d'e feestcom missie hem het gedenkteeken had overgedragen. Hij begon al dadelijk mot die ver klaring, dat de bewondering en de dankbaarheid van heel het Duik scbe volk voor Biismiaok niet zal op houden, zoo1 lang een' Duitsch hart klopt, een Duitsche mond spreekt, een Duitsebe vuist zich balt „Dit bewustzijn is heden nog ster ker. levendiger en duidelijker dan in de d'agen, toen Bismarck was een leeuwenniabuur, hij stond op die aar de in het stof van d'en strijd, hij heeft tot het laatste oogenhlik niet. opgehouden met hartstocht te strij den en d'e strijd' brengt rechtmabi- gem tegenstand en onrechtvaardige miskenning, eerlijke vijandschap en blinden haat met zich. De' haat echten', heeft Pericles voor 2000 ja ren gezegd' aan- het graf van de voor hun altaren gevallen Athiemers., is van korten duur. maar d'e roem is onvergankelijk. Nu het stof van den strijd iö verwaaid, hebben wij slechts de herinnering aan de be reikte daden en aan een onvergete lijke persoonlijkheid bewaard. Zoo zal da reusachtige schaduw van prins Bi smack groeien, hoe onder het Duitsche volk. hoe rijper het volksoordeel wondt." „Nadat hij met -en onder keizer Wilhelm den Groote met geweldige energie het Rijk had vesticht, bracht hij dit en der wereld! in zeldzamie matigheid en zelfbeper king den vrede. Hij heeft het Duik scbe volk in het zadel gezet, wat voor hem aan niemand! was gelukt. Hij heeft tot stand gebracht en vol tooid wat sedert eeuwen de wemsch van' ons valk en1 het streven van om ze edelste geesten is geweest, wat de Ottaraen. de Saliërs, die Hobem- staufen tevergeefs hebben nage streefd, wat in 1813 den strijders voorzweefde als den priis d'er over winning. waarvoor een, lange reelus martelaren voor de Duitsche idee hadden geleden. En hij is tevens het uitgangspunt en de baanbreker van aan nieuwen tiid voor het Duit sche volk geworden. In elk opzicht staan wij op zijn schouders. Wat Bismarck ons heeft ~e- leerd is d'at niet persoonlijk© Lief- hebberijien, niet populaire stroo- minigen van het oogenbLik, noch grauwe theorie, maar altijd en al leen heb werkelijke en voortduren de belang van de volksgemeen schap, de „Salus publica", de richt snoer mag zim; van een verstand!"0© .en zedelijk gerechtvaardigde staak kunde. Wat ons zijn geheele af beid toont is dat d'e mensch het schip kan sturen d'at op den stroom vaart, maar niet den stroom zelf, d'at wij gelijk prins Bismarck heeft ge zegd niet zelf d'e groote dingen maken, maar den natuurlijken loop der dingen- gadeslaan en kunnen verzekeren wat deze loop tot ri ju li ©id' heeft gebracht. Met an,dei© woorden d'at hot in die staatkunde erop aankomt elk oogenbLik de grenzen van hert bereikbare duide- liik te zien, maar alles aan' te wen den om te bereiken wat voor het nut en het voordeel van het l'amd te bereiken is. „Hij behoort niet tot een coterie, hij behoort het gansche volk toe, hij is nationaal eigendom. Hij is op staatkundig gebied en: in het rijk dei' daad voor ons geworden:, wat Goethë in het rijk dies geesies op het gebied der beschaving en de kunst voor ons is geweest. Ook h:: beeft gelijk Schiller van Goethe zeide, de slang verpletterd, d'ie ons omspande. Hij beeft ons het voor beeld gegeven om nooit te versagen, ook niet in moeilijke tijden. Hii leerde ons aan1 ons zelf trouw te blijven. Hij gaf ons zelfbewustzijn, ondernemingsgeest. Leven. In hem als in. een spiegel kan.' het volk zich zelf zien, want hii Avas voor alles een Duitsch er in den volsten zin. des woord's. „De Sie.gesallle© voor ons hebben wij in die eersbe plaats te danken aan, zijn genie, zijn volhardingsver mogen1, zijn heldenmoed, zijn wijs heid, zijn arbeid voor de dynastie, die uit het zuiden van DuitecM'amd tot ons is gekomen om van hier uit Noord' en Zuid voor altijd te ver binden. Zijn werk is zoo geschapen, dat het hem overleven k„ i. Midden in Europa gelegen, moeten1 wii steedö en vedette zijn, maar w;: zijn sterk genoeg om onze onafhan kelijkheid naar ©Ik© zijde te hand haven. Vol tegenstellingen in poli- bi ek, 'economisch en confessioneel opzicht, zal het ons nooit ontbre ken aan inwemdi'gm strijd, maar deze zal niet meer d'en band kun nen verbreken, die voor dertig ja ren' wead' gesmeed." Stadsnieuws Haarlem, 18 Juni 1901. Onze nieuwe Lichtfabrieken- Onlangs, op een middag, hebben we onder het vriendelijk geleide van den directeur, den heer Blom, eens een kijkje genomen op de terreinen van de nieuwe gemeentelijke verlichtings-fa- brieken. Hoe men d'aar komt? Ge makkelijk genoeg. Je wandelt de brug aan den Koudenhorn over, slaat links om, hobbelt zoo goed en zoo kwaad als het gaat de onbeschrijfelijk slechte be strating van den Harmenjansweg langs, steekt den onbewaakten spoor wegovergang over en gaat, langs de ge meentereiniging, over een nieuwen straatweg, recht op een soort van dwergenhuisje af. Dat is de directie keet, die in 't voorbijgaan opgemerkt, met een petroleumlamp wordt ver licht, een noodzakelijk geval bij een gasfabriek in aanbouw. Achter de directiekeet is het een werken van belang. Maar vóór wij daarvan nader vertellen, moeten eerst een paar cijfers genoemd worden. De oppervlakte van liet terrein is niet minder dan 71,587 vierk. M., dat is ongeveer honderdmaal die oppervlakte van de groote concertzaal der Sociëteit Vereenigïng. Wie zich dus honderd van deze zalen, in een vierkant naast elkander gelegd, kan denken., weet precies hoe groot de terreinen van d'e nieuwe lichtfabrieken zijn. Voor zoo'n inrichting is ruimte na tuurlijk alles. Dat kan men zien aan lieli Vuilrak. Vroeger was dat een haventje, een watertje, waar niexpand dan een eenvoudige kikker naar om keek. Kom daar nu eens kijken. Het watertje is dertien meter verbreed en daardoor een water geworden, dat er wezen mag. Er is een kade gemaakt van 175 M. lang, precies in het ver lengde van de fabriek der firma Droste. Aan die kade komen de schepen en stoombooten materialen lossen voor d'e nieuwe fabrieken. Toen wij er wa ren, lagen er twee breede schepen achter elkaar en stoomde met het grootste gemak een sleepbootje daar nog langs. Als mettertijd de zwem school verdwijnt (en daar schijnt bij minnelijke schikking tusschen ge meentebestuur en concessionaris kans op te wezen) dan heeft men van diö kade af een mooi kijkje op 't Spaarne. „Het werk schiet mooi op," zei de heer Blom en liet mij zien dat de sto kerij en steenkolenloods al zoover ge vorderd' zijn. dat met 1 September aan 't kappen kan worden gegaan. En dat is een gebouw van 5212 vierk. M. Over drie maanden krijgt de electri- sche centrale de kap op. Die is natuur lijk niet zóó groot, maar toch ook nog een gebouw van 1300 vierk. M. en het zuiverhuis haalt dien omvang ook bijna. Dit is in elk geval zeker: instorten zullen ze niet want 't is alles zwaar en massief werk en van verzakken heb ben ze geen nood. Op verschillende plaatsen wordt nog geheid: reuzen van boomen worden er door de stoom- hei in den grond gebeukt, totdat ze dikwijls niet verder kunnen en moe ten worden afgezaagd. Er gaan niet minder dan negenduizend van die pa len in den bodem. Voor den eenen gashouder was men bezig te beien, voor den tweeden was het terrein al afgerekend. „Wc ko nten met alles op tijd klaar," zei de directeur, „uiterlijk 1 September van het volgende jaar en met het elec- trisch licht d'enkelijk al vroeger. De firma Siemens en Halske is van plan, den eersten Juli te beginnen met het leggen van de kabels. Het plan is om de gebouwen en ter reinen gedeeltelijk met booglampen, gedeeltelijk met gas, te verlichten. Terwijl we daar zoo over het terrein wandelden, praatte de heer Blom zoo recht enthousiast over zijn nieuwe fa brieken en over de resultaten, die hij daarvain hoopt en verwacht. Hij wees op het mooie strakke metselwerk, praatte met ingenomenheid over de automatische inrichtingen, voorspel de een veel grooter gasverbruik dan te genwoordig. „Voor een gemeente als Haarlem," zei hij, „is liet tegenwoor- digeverbruik veel te klein. De gasfa briek moet mettertijd een flinke bate voor de gemeentekas worden, zooals ze dat is te Arnhem en elders." Endit leidde ons als van zelf tot de verzuchting: had Haarlem 25 jaar ge leden maar gedurfd! Maar bet baat niet om te treuren over wat niet te veranderen valt. In elk geval zijn we nu dan toch waar we wezen moeten. Er komt leven indit sombere en duffe stadskwartier. De gemeente graaft er, om zoo te zeggen, naar goud. Vooi de belastingschuldigen is 't le hopen dat ze het er vinden zal. In elk ge val zal het niet ontbreken aan ener gieke leiding. De heer Blom sprak over zijn zaak en haar toekomst met jeugdig vuur. Dat belooft wat goeds voor onze gemeente. Toonkunst. Het prae-advies van liet hoofdbe stuur der Maatsch. tot bev. der Toon kunst, om afwijzend ie beschikken op het verzoek van de afdeeling Haarlem om het volgend jaar alhier een Twee- daagsch Muziekfeest, met kunstenaars- Feuilleton. Naar het Engelsch VAN MAX PEIBERTON. 1°) Drie paarden wa-rem het op trai ls a-manier voorgespanne-m lang-staar. ibige Arabieren van het zuiverste bloed' en donker kastanje kleurig die man d'i© dl© teugels hield' was ge kleed zooals een Russisch© koetsier behoort gekleed te zijn. Zijn lange liederen laarzen glinsterden van witte zilveren draden, een' vleesch- k'leurig zijden hemd prijkte- boven een. zware jas van berenhuid. H.ij had in het gelaat het kruiperige van ©en schelm Kende db venit daar de paar den? Hij heeft er tranen om gestort, mylord. Vodki zeker. Hij is ©em echte d'ief Ik heb het hem nooit gevraagd, maar als eii bet. wenscht Wij zullen het wel spoedig ont dekken wij zullen zien hoe hij het maakt. Die knecht stapte naar acM'er en begon, op geweldige mander te ges ticuleer em. Toen de Rus hem biet- grepen had, boog hij' langzaam, nam1 bedaard zijn zweep op, schik te de leidsels en bracht zijn paar den; irn sierlijken draf liet hen daar na lceeren; om grooter proef af te leggen. Met een langen verdoovien- den gil, een schreeuw als van hon gerig© wolven, een lang uitgehaald hia, hia, hia galoppeerde hij door de Lubiankistraat met werke lijk krankzinnig geschreeuw en op gewondenheid. maar op het plein voor het hotel, rukte hij de dieren nagenoeg op hun hielen, en keerde hen met verbazingwekkende vaar digheid. Het is voldoende, zei Dane kortaf. Zoek den stal op, en' laat den schelm naar huis gaan. Om twaalf ure vóór. Zal hij bij u blijven, mylord? Ik denk 't niet, ten minste niet zoolang hij de kleur van zijn hemd' niet verandert. Seiton keek ernstig. Hii zegit dat hij de- eenige man in de stad' is die hen kan, rijden. Een overwegende reden om zijn waan t'e ontnemen. Do© zcoals i'k zeg. Als sprekende ging hij heb hotel in. naar de schrijfkamer om -een, brief te beantwoorden dien hij dien ochtend' van de Ambassade te- Pe tersburg had ontvangen. Het was een- dringend schrijven in- Harry Painton's karakteristieken stijl vrijmoedig tot brutaliteit toealles sprekende van' vriendschap en be langstelling. Maar de hoofdzaak en d'at was iets vreemds; omdat de man de schrijver was, lag in de twee laatste regels. Ik zal heel wat over uw© vrien den uit Veliki Paleis te vertellen hebben als gij tot rede zijt ^©ko men en dan tegelijk te Petersbui"1' komt. Het mieisjie schijnt schermer nagegaan te zijn dan ik mij ver beeldde. Ik zie niet in dat rrn met uwe- bezoeken aan haar huis, lan ger kunt voortgaan, en u onaange naamheden op den hals te halen. Er bestaat in Rusland geen lijn, die twijfel e-n vermoeden aan schuld scheidt. Zij is volstrekt onschuldig maar om die reden zijni hare vrienden nriet veilig. Wees d'oor mij gewaarschuwd, en grijp geen zwa velstok aan, waaraan gij uw vin gers kunt hrandlen. Gd weet dal ik vrijmoedig tot u spreek, naar het recht van langdurige vriendschap. Dane beantwoordde den- brief in denaelfden geiest waarin hij was ge schreven. Ik zal uw goeden raad niet in, den wind slaan, schreef hij. Als ik mij zelf een van. prinses Fékla's vrienden kan noemen, is het een eer te mogen deelen in de lasten die de vriendschap mag opleggen. Ik kan niet veron.die'rstell'ein d!a;t en kel ve-rmoeden tot een vomieligen- den aanklager wordt. Ieder in Rus land is vrij mij be verdenken zoo lang als hern of haar dab behaagt. En wat den zwavelstok betreft, mijn waarde Hanry als hij brandt zult gij wel komen om' hem. uit te blazen,. Hij s'loot en verzegelde- dien brief en bracht hem o^ de post. Z in ge moed! was volkomen rustig de wer kelijk© gevaren waarvan de attaché had gesproken,, gaven oen prikkel aan hot besluit. Hij had besloten de vriend van Fékla te zijn, zoolang het in zijn macht was -haar vriend j en ter barer beschikking te zijn, I welken invloed' ziin vader s positie in Engeland' kon uitoefenen, in die Russische hoofdstad. Reeds ver beeldde hij zich dat hij hare ge schiedenis kon liezen zooals nie mand andeirs die had gelezen'. Zi' was een' kind dat wakker geschud moest worden. Indien dat ontwaken onmogelijk was i.n Rusland, dan zou hij die les beginnen in. ©en an der land. Vijf dagen was het geleden dat- hij haar gezien had. Hij erkende, •dat de wensch haar te< zien in die dagen.eer verlangen was geworden, lederen ochtend zocht hii een. voor wendsel om naar Veliki Paleis te rijideini, maar hij kon sreem redlen vinden. Een, beleefdheidsbezoek na het diner, gaf niets. De prinses reed schaatsen, iai den ZoÖlo.gischen, tuin, kreer hij Lot bescheid. Nu hef vrie zend weer was, gin-v zij ier iede-ren dag heen-. Maar toen h:: ondier het ©ediransr h>i rk ;;ch-'ivels d n tuin, naar haar zicht, werd hij opnieuw teleurgesteld want 01- ga en met haar d'e roodwangige Ot to De-mid'off, waren daar om, hem te vertellen' dat Fékla dien dag nog geen schaatsen had geiteden. Hii kon het geheimzinnige niet door gronden. en- in d'e oogenhlik,ken, van een juist geplaatst voorgevoel, kwam het in hem op dat zij mol wenschlc dat haar vrienden zou den weten, waar zij was heenge gaan. I-Iet denkbeeld' lag voor de hand! maar hij wierp het van zich en zoo nam het verlangen orn Fékla weer te on t,moeten,, en. de waarheid van hare eigene lippen te hoo-ren, meer en meer toe, geen ander mo tief hield hem in, Moskou terug. De oogenbedriegende glans van de duizend minarets d'er stad,, boei de hem niet langer. Da-g op d'ag ging hij naar de heuvels of beschouwde de V"-. om die Oosuersc-he inrichting dér café's of sliep ouder d'e voor- sbeLlingen in den schouwburg. Naar vnenu. i] had hij nooit gewenscht of gezocht. Hij wilde niet toegeven dat de oude trek naar reizen hem had verlaten. Moskou was inder daad het middelpunt van z;in, we reld! geworden. Eens of twee malen., als hii de oude kwartieren van d'e stad! bezocht, of op ongewone uren dwaalde d'oor do doolhoven van het Kremlin, wilde het hem, toeschrij- neji alsof Harrv Painton's vertelsels

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1