gel niet te rekenen valt, wanneer daarbij niet aan har© eischen wordt YO>IdlaaiL Van een .advies om op d© sociaal- democratische candidiaien te stem men moeten wij cms diaarom on houdten." De Hoogerhuis-zaak. Onlangs namen wij uit ,,Het Volk' een bericht over, betreffende het Rin- gia^proces. De voorstelling in dat bericht gege ven, is naar „Het Volksdagblad" ver neemt, onjuist. De rechter-commissaris heeft dezer dagen zijn onderzoek gesloten over do vraag, in hoever bewijsbaar is of Rin gïa al of niet de waarheid heeft ge sproken. De grootste moeilijkheid zit 'm hier in, dat zij die Ringia als de daders aanwijst, hem dó bekentenis steeds hebben gedaan, als er geen dierde per soon hij tegenwoordig was. De rechtbank zal nu hebben uit te maken, of tot behandeling der zaak zal worden overgegaan. Aead. Examens. Aan. die universiteit van Amster dam1 is met gunstig gevolg afge legd het 2e Natuurkundig Exa men door de hh. M. H. Bingen, A J. H. Koelensmithet theoretisch geneeskundig examen door dien hr. J. Zeehandelaarhet propaed'eu- tisch examen in diei Geneeskunde door de hh. L. Hannema en. J. J. H. van den Broekhet doctoraal examen in d'e Geneeskunde door den heer M. Pool. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten de heer A. \V. Hartman; voor het propaedeutisch examen geneeskunde de heeren J. G. van Es en P. Samson; voor het eerste natuurkundig examen de heer L. Smit.. Groningen. Geslaagd' voor het can- didaats-examen in de geneeskunde cum laude d'e heer Th. Meinema en voor candiidaats-examen in de godgeleerd heid, 2de ged.„ de heer U. P. Okken. Utrecht. Doet. Geneesk. de heeren: J. L. B. Engelhard, C. Boesea* en Th. M. v. Leeuwen. Theor. Geneesk. 2 de de heer P. G. H. Janssen. Doet. Reehtsw. de heer J. Drost. 2de Natuurk. de heer A. G. Theunisse. Cand. Geneesk. de heer J. J. van Lonkhuijzen; Prop. The ologie de heeren S. R. Hermanides en J. van Vliet Theor. Apoth. de heeren J. H. v. Grafhorst, J. B. Gersons en A. v. d. Kamer. Ned. Z. A. Spoo^weg-Maatscli. Donderdag 27 Juli a.s. zal de aan gevraagde surséance van bovengenoem. die Maatschappij plaats hebben. De heeren J. D. Reiman en G. T. Latorf, dieskundigen, deelen in hun verslag mede, dlat de baten die schulden met 10.049.151 overtreffen. De deskundigen zijn van meening, dat buiten den oorlog en zijn gevolgen om, al deze bezittingen een meer dan volwaardig bezit vertegenwoordigen. De oorlog heeft, echter de bezittingen der Mij. belangrijke wijzigingen doen ondiergaan en daaraan groote schade toegebracht. Hoewel het den beidien heeren niet gelukt is deze schade slechts bij benadering onder cijfers lp brengen, meenen zij toch te mogen op maken, dat dia tot nog toe aangerichte schadie verre bened'eai het bedrag blijven, van hetgeen door middel ven het reservefonds voor het vernieuwen en verbeteren der bezittingen uit de winst was afgezonderd. Zij oordeelen dan ook, dat de toestand der Mij. ge heel wordt beheerscht: le. Door het weder kunnen voortzet ten van de exploitatie. 2e. Door het eventueel overnemen van den spoorweg tegen schadevergoe ding. Men heeft hier niet te doen met e.n zaak, die tengevolge van achteruit gang in het bedrijf door uitstel van he- taling het in vele gevallen vage leven tracht te rekken. Integendeel, die M-j. ïs nog steeds het krachtig gevormde lichaam, dat bij een voor haar guna ei gen afloop van die tegenwoordige moei lijkbeden, onmiddellijk in hare volle financieel© kracht zal te voorschijn treden en aan hare verplichtingen te genover crediteuren, zoo niet dadelijk dan toch zeer spoedig zal kunnen vol doen. De vraag of die gewenschte toestand vóór het eindigen van den termijn der eurséaénce van betaling zal aanbreken, kan natuurlijk niet. worden beant woord. Toch mag niet over het hoofd worden gezien, dat de mogelijkheid, hetzij door een overnemen, door Enge land binnen den gestelden termijn, geenszins is buitengesloten. Ten slotte advlseeren dan ook de accountants, dat een definitief toestaan van hert aangevraagde uitstel van beta ling in bet welbegrepen belang van crediteuren moet worden geacht. Transvaal en OraDje-Vrijstaat President Kruger zal als hij Woens dag te Rotterdam komt. 's ochtends aan het station Maas aankomen. De president wordt daar begroet door den burgemeester en in open rijtuigen zul len die heeren dan naar bet raadhuis gaan. Het plan is om den weg te vol gen dien H. M. de Koningin reed, toen zij na haar inhuldiging in Rotterdam kwam. Op het Raadhuis zal de gemeen teraad. aanwezig zijn om den president te ontvangen. Van liet stadhuis wordt een rijtoer door de stad gedaan. In den namiddag wordt er receptie gehouden in den Doelen, onder de au spiciën van de afdeelingsbesturen van het Algemeen Nederlandsch Verbond en van de Zuid-Afrikaansche Vereeni- ging. Verder verneemt men dat president Kruger met zijn gevolg zijn intrek zal nemen in het Maashotel, waar eenige vertrekken in gereedheid worden ge bracht. Het plan bestaat om hem daar 's avonds een serenade te brengen. Den volgenden dag vertrekt de pre sident van Rotterdam naar Kampen. Tijdens het verblijf van president Kruger zal men hem, om zijn leeftijd, groote vermoeienissen zooveel mogelijk trachten te besparen. Scheepsbrand. Woensdagochtend verspreidde zich in Rotterdam de mare, dat er brand was uitgebroken aan boord van het stoomschip Batavier II, kapiteija F. Rinderman, liggende aan de Boompjes aldaar. Ochtends omstreeks 7 uren kwam dit, stoomschip, toebehoorende aan de Nederlandsche Stoomboot-Maatschap pij, kantoor Boompjes no. 39, uit Lon den voor den wal, en kort daarop werd met, de lossing aangevangen. Reeds een uur of drie was men daur- mede>bez% (het was inmiddels ruim 10 uren geworden), toen er eene sterke brandlucht in het grootruim werd waargenomen, well dra gevolgd door een allengs dichter wordenden rook, komende uit de richting van het voor- ruim, door geen tusschen schot van het grootruim gescheiden. De in deze beide ruimen geborgen lading be stond uit 900 balen hennep en jute en 50 vaten talk. Zoodra de brand ontdekt werd, be proefde men hem met behulp dier op varenden meester te worden, doch al le daartoe in het werk gestelde pogin gen bleven vruchteloos. Hand over hand breidde de brand zich uit, en de hulp der brandweer moest worden in geroepen. Spoedig weerklonk toen het brandsignaal langs de straten en ha vens, en tal van spuiten rukten uit naar de Boompjes. Dèar was bet nu een drukte van belang! Rappe spuit gasten renden met de door hen voort getrokken spuiten tusschen sleepers en vrachtwagens d'oor, de stoomspui' ten van het Westelijk en Oostelijk Stoomgemaal kwamen met vaart aan gereden, en daar tusschen door hol den honderden en honderden nieuws gierigen, op gevaar af van ieder oogen- blik overreden te worden. De menschen klauterden op en over de stapels van op den wal geloste koopmansgoederen, om zich een goed kijkplaatsje te ver zekeren. Aan boord van de Batavier II was het niet minder druk. Daar ver scheen weldra op de brug de geheele directie van d'e firma Wm. H. Müller Co., van welke firma de Nederl. Stoomboot-Maatschappij een onder deel uitmaakt, en het dek, waai- ge zagvoerder en stuurlieden hun bevelen gaven, was weldra overstroomd met brandweermannen, dile opdrongen met de straalpijp in de hand, om zoo dadelijk de brandende hennep en wa ter met massa's water te begieten, on der de opperleiding van den eerstaan- wezenden hoofdman, den heer D. A. Bijdendijk. Tusschen rook en water stralen door waren inmiddels in de ruimen een aantal stoere werklieden, onder leiding en aangevoerd door den bootenbaas, bezig om, gewapend met hun ijzeren haken en badende tot hal verwege de knieën in het water, de smeulende balen te voorschijn te halen en met de stoomwins te lossen op den wal. De brandblusschers en de werk-j lieden werkten om het hardst, en daar aan was het te danken dat men reeds om half twaalf den brand volkomen meester was, en het meerendeel van het brandbluschmateriaal kon inruk ken. Wa titel', lidi mni het Nedi. Zu,idl-Af r. Hulp-Com/i,té te Lissabon, is dlootr den Sultan vaan Turkije benoemd tot ridder in die ord'e van MedijidiLe. Een hulde. Woensdagmorgen werd, bh' het betrekken van zijn zomerverblijf te Bleek, professor Cbantepie die ia Saussaye namens eenige vrienden uiit Boek en Berg-eni-Dal aange naam verrast met een bloemenhul de. Mee wilde ingenomenheid' be tuigen met d© ridjdlerb ik© dia ad vam d'en hoogfêeraar, waarbij deze, ooi- der dJe tegenwoordige omstandighe den, alle oer van, Engeland beeft t'fgew e-zenNal/u urli j k ontbraken tusschen de frissche bloemen die Transvaalsche kl'eureoi niet. Gratie ge we gerd. Door H. M. d'e Koningin' is, voor de tweede maal, afwijzend beschikt op het verzoek om gratte, inigediienid voor de gebroeders Ruygrok, Oud en Plessius te Sloten, die wegens wederspan inigheidl. burengerucht enz. door de Haarlemscbe recht bank waren veroordeeld tot vangenisstraf. Zij zijn nu opgeroepen om hun straf te ondergaan. Verkieaing Prov. Staten. Tegen> de verkiezing van' de hee ren ]hr. v. Berggele, 'en baron van. Nageld aJs leden van- Prov. Staten; in het district Ede, is dloor een an ti-revolutionair kiezer te Wagemm- gen protest aangeteekendi, omdat de voorzitter van het stembureau aldaar tweemaal gedurende meer een uur het stemlokaal zou hebben verlaten. In dien tiid werd z n plaats ingenomen door den jong- sten wethouder, die, volgens recla mant, niet in het stembureau was benoemd. Te Utrecht heeft ook de 86-jarige Nieulaas Beets zün staatsburgerliji- ken plicht vervuld. Steunend op den arm zijnier dochter heeft hij het Raadhuis betreden om aan die stemming deel te nemen.. Aan de achterzijde van het Stadt- huls had men een bneede- plank met Meedein bel'egd, aangebracht, waardoor de overigens' krasse grijs aard geen trappen behoeft© te. loo- pen en geleidelijk dei aichterstoep kon beklimmen. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Voor de langzame spijsverteringen. De grootste kwalein openbaren zich op geringe wijze en het is nauwelijks als bij voorbeeld, wij gewaarschuwd worden voor d'e slechte spijsvertering door eenige ongemakken, eenige ga pingen, na het eten, een weinig maag zuur en maagzwaarten voor de spijs vertering. Snel eenige PASTILLES VICHY-ETAT om dëze inconvenienten te genezen en het kwaad bij de ontkie ming te do oden. Waarom de PASTIL LES VICHY-ETAT? Omdat zij alleen het zout Vichy-Etat bezitten of natuur lijk zout (on zoo spijsverterend bevor derend) uittreksel van de beroemde bronnen van den Franschen staat Célestins, Grande Grille en Hópital. Maar om zeker te zijn omtrent hunne werkdadigheid wel zorg dragen te ea- schen PASTILLES VICHY-ETAT ver kocht in metalen verzegelde doozen. Rechtszaken. I Onze landlgen-oot, de h'eer H. S. Moord te Tilburg. De droeve zaak te Tilburg wordt nog steeds geheimzinniger. Het schijnt wel dat alle personen die iets weten, zwak van hoofd zijn, of den mond houden. Over de zitting die de Bredasche rechtbank Woensdag hield het vol gende: Getuige Smulders doet een omstan dig verhaal van wat bekl. hem alles verteld heeft Vrijdag over de kleertjes en den koster en het kind, toen zij stonden op den hoek van zijn huis. Bekl. zegt, dat hij dezen persoon niet heeft gesproken. Get.Mutsaers, weet je dan niet dat ik nog tegen je gezegd hebt: dat zal je treffen, want dan zijn de f 100 pre mie voor jou. Jij zei toen nog: het geld wil i kniet hebben. Bekl, ontkent heslist. Get. Hendriks verklaart bij het ge- sprek tegenwoordig te zijn geweest en vertelt het op dezelfde wijze. Hij bevestigd dit, na gewezen te zijn op den ernst van den eed. Een der rechters: Bekl., je hoort nu dat deze man waarheid spreekt, waar om heet je dit gesprek liegen? Bek].: Omdat er niet gesproken is. Aan get. juffrouw Sonemans heeft bekl. Vrijdag omstreeks v f uur, dus vóór het vinden van het lijkje, verteld dat liet kind dood was en lag hoven in de gewelven. „Hoe weet je dat?" had getuige ge vraagd. ,,Ik weet het van Woensdag af," zei toen bekl. „Waarom heb je 't dan niet eerder aangegeven?" vroeg get. Bekl. antwoordde: „Ik kon 't haast niet meer zwijgen, want ik dacht wel dat er iets met den koster aan het handje was. maar ik moest 't eerst goed weten voor ik 't vertelde; daar om heb ik eerst twee dagen overal ge zocht, maar nu weet ik 't. Ik heb den koster met het kindje in de kerk zien gaan en hij wilde me een pakje mee geven, maar dat heb ik geweigerd, er zat bloed aan en het waren de kleer tjes; daarom hen ik naar de politie gegaan." Get. heeft haar heele verklaring op papier en wil dat telKens voorlezen, omdat zij zwak in 't hoofd is. De pres. wil haar echter eerst zonder papiertje liooren. Hij vraagt of iemand haar heeft aangraden het op te schrijven. ..Neen," zei getuige. Een der rechters vraagt of get. dat briefje nu uit het hoofd heeft geleerd. Get.: 11c heb er zooveel van geleerd als ik kon, maar ik kon 't niet goed leeren. Rechter: Waarom heb je je verkla ring niet eerder afgelegd? Get.,,Ilc werd er zelf door bezwaard, dat ik er niet over gesproken had. Toen heb ik raad gevraagd aan een geestelijke. Deze zei toen: Je kunt ge rust zijn en je moet maar niet veel zeggen. Dat weten ze op het stadhuis toch al. Bekl. ontkent ook maar één woord met deze vrouw te hebben gesproken. De dochter van getuige blijkt het briefje van de moeder met beter suc ces uit het hoofd te hebben geleerd. Met groote vastheid zegt ze hare getui genis op totdat de pres. haar met een vraag in de rede valt. waardoor get. hestt verband kwijtraakt. Langzamer hand echter brengt de pres. haar weer op weg, erop wijzende dat zij thans onder eede moet verklaren, niet wat zij van huiten geleerd heeft, maar wat zij zich herinnert. Get. verklaart daarop dat het briefje volkomen juist het gesprek weergeeft. De verdediger vraagt aan get., waar om ook zij niet eerder heeft gesproken. Get .antwoordt, dat haar moeder zich zoo zenuwachtig maakte, maar toen had kapelaan Wolters van de kerk aan 't Heike haar gerustgesteld. Daarom is getuige's getuigenis zoo lang uitge bleven. Aan get. Van Laarhoven heeft bekl. verklaard dat zij nu boven gingen zoeken en dat ze het daar zouden vinden. Hij had de kleertjes al gevon den onder de doodkist ,toen had de koster gezegd: „Dat is vuil, gooi 't maar weg." „Nee," had toen bekl. geantwoord, ,,'t is geen vuil, maar goed goed." „Doe er dan mee wat ge wilt," zei toen de k'oSter, „maar praat er niet over.' „Ja," had bekl. toen gezegd, „ik zal 't bekend maken." Bekl. verklaart thans zich niet te herinneren wat hij met dezen getuige heeft gesproken. Naar thans bekend wordt zijn Dins dag eenige merkwaardige brieven voorgelezen, zooals Mutsaers die bij tien tientallen, met teekeningen voorzien, uit zijn cel heeft verzonden. Zoo een aan de rechters, waarin hij zegt :„Zoek toch, zoek toch, laat niet los, er zit meer achter, er is meer ge beurd." En dan dezen brief aan den koster: „Daar wij nu de grootste vijanden zijn, kunnen wij weder de beste vrien den worden. Koster, u weet dat het Vrijdag reeds 4 weken wordt, dat ik voor u in de gevangenis ben, maar u weet, nietwaar, onschuldig. Maar dat is nu vergeten en vergeven. wanneer u mij spoedig naar huis laat keeren. Koster, ik zie u nog met het pakje op de trap staan; maar koster, als ik het geweten had, wat daarm was, begrijp u toch wel koster, dat ik het niet mee genomen heb. Maar koster, daar ik u gezegd had van niet aan 't licht te brengen, dat heb ik niet met opzet gedaan, dat viel uit mijn mond en toen mocht ik u toch niet verschoonen, dus koster, ik hoop dat u dat mij niet kwa lijk nemen zult. En dan koster om 's hemels wil, zeg de rechte waarheid, want de goede God zal u hier nog uwe zonden vergeven, maar als u nog dieper in 't verderf gaat, wat moet dat dan worden ?En geloof koster, dat u de oorzaak ben, niet alleen van het lcind, maar van mijn en mijn ouders, broeders en zusters. Daarom koster, het is nu nog te vergeven, neem nu de kans waar. Het, is wel niet.plei- zierig, maar het zal in de gevangenis toch nog wat heter zijn dan dat u voor eeuwig in de hel zoudt moeten bran den, daar het vandaag net zoo goed de laatste dag voor u kan zijn als voor mijn. En geloof koster, als u mijn mijn eer teruggeeft, dat ik zoolang als ik leef, dat er geen dag voorbij zal gaan zonder voor u gebeden te heb ben en dat mijn naam mij ook veel waard is, al na het niet voor mij, doe het dan ter wille van mijn ouders, broeders en zusters, het zal mijn tijd in de wereld wel duren. En dan, kos ter, hoe durfde u, toen ik in Tilburg voor u stond, mij met zulke oogen aankijken, net of u mij op wilde eten en denzelfden middag nog als een lam op mijn schouders ging hangen, maar als u wilt, dat ik voor u onschuldig zal hoeten, als u dan geen hart in uw lijf meer bezit, dan zal ik u nogmaals herhalen, koster, het is beter hier ge straft te worden dan in de eeuwigheid verloren te zijn. Dus, koster, laat uw hart eens opengaan en aan zult u zelf moeten bekennen, dat het de waarheid is; maar wil u niet, zal ik nog langer voor u hoeten. Maar. koster denk in 's hemelsnaam*wat u doet. U zegt mij toen 's avonds in Tilburg ook, dat u niet in de kerk geweest was. 's Woens dags kan u het eerste woord nog her inneren. Weet u wel, dat het was: „Ze hebben net de wieltjes thuis gebracht van den sportwagen," en-het tweede, dat u bij den smid, hij Mandos het andere ijzerwerk denzelfden dag nog in de maak zou doen, omdat u 's mid dags den wagen zoudt kunnen gebrui ken; en toen u heenging met de woor den: „August, ik heb heden avond, als u naar huis gaat, een pakje voor u." En weet u wel dat Donderdagmor gen mijn eerste woord was of de smid het al onder handen had en u toen zei: Dat zal wel zijn, hij zal hier in de kerk wel laten weten als ze klaar zijn," en dat toen mijn woord was van te vragen van het pakje, waarop u antwoordde: „Laat dat pakje maar zoo lang steken," en dat u toen direct over het werk begon te praten en toen mijnheer Volker in de gang kwam en met hem over het werk ging praten. Daar u den pastoor het zoude vragen en de pastoor Vrijdagmiddag nog niets wist en u tegen mij zegt, dat ik het werk doen mocht als ik u niet onge lukkig zou maken, waarop ik ten lan gen leste geantwoord heb, dat ik het zwijgen zou. Dus, koster, ik laat het dus verder aan u over. Wilt u mij voor uw schuld ongelukkig maken, dan zal de goede God het mij wel op een andere manier vergoeden en u dubbel straffen. Aanstaanden Vrij dag, koster, al vier weken, denk er goed over na." Geteekend: August Mutsaers. is benoemd de heer Jhr. J. L. Nahuys, voorzitter van de Nederlandsche Auto mobiel-Club. De Fiets merkt hierbij op: Met d'en heer Nahuys, die burge meester van Llmmen is, is het aantal burgemeesters in het Dag. Bestuur van den A. N. W. B. tot 3 gestegen, zijnde de heer Ed'o, J. Bergsma, bur gemeester van Enschedé en de heer J. H. Slicher, burgemeester van Zoe- terwoude. Aanstaanden Zondag te Berlijn een uurmatch tusschen Piet Dickentman, Bouhours en Robl, op 't oogenblik de beste renners voor den gemiddelden afstand in Europa. Onze landgenoot zou dan tevens het uurrecord willen verbeteren. De week daarop, laatsten dag van dn Grooten Prijs der Repu bliek, rijden ze alle drie in Parijs weer een uurmatch. Roeien, „De Maas" zal ter gelegenheid van de viering van haar 50-jarig bestaaa de volgende feestelijkheden geven: 30 Juni. Internationale roeiwedstrij- den op de Schie bij de Zwet., aanvang 10 uur. Voor wedstrijden Zaterdag 29 Juni, 3 uur n. m. 30 Juni. Avondfeest en pri;jsuitdee- ling van den roeiwedstrijd, op het ter rein der vereeniging, aanvang 8 uur. 7 Juli. Internationalen zeilwedstrijd van den Hoek van Holland en terug, aanvang 9 uur. Prijsuitdeeling 'savonds 10 uur in het Sociëteitsgebouw der Rotterdamsche Diergaarde. Gemengd Nieuws. Sport en Wedstrijden. Tuf-Tuf. Koningin Wilhelmina en de automobiel. De „Auto-Velo" bewleerfc u'iitl Den Haag het volgende schrijven ont vangen te hebben,Koningin' Wil helmina, diie zich onlangs te Schwe- rim bevond, heeft daar dleaer d'agem een1 tocht per automobiel gedaan, vergezeld! door haar schoonbroeder, dien Groothertog van Mecklenburg. Behalve ais goed. paai'dirijdlster, aal zij zich nu ook nog in dleze voor haar nieuwe sport gaan bekwamlen. Indien mem goed' ingelicht is heeft Hare Majesteit d/ezer dagen een' au tomobiel besteld'. Nederlandsche Automobiel- Club. Woensdag namiddlag, 3,12 uur kwam te Leeuwarden de eerste aan van de automobielen, welke deel nemen aan den „Toer door Nederland", uitge schreven door de Nederl. Automobiel- Club. In bet geheel waren 46 automobiel aangekomen, welke dien morgen uit Assen waren vertrokken,. Zij waren des avonds ter bezichtiging gesteld in het manége-gebouw. De aankomst dier vele voertuigen bracht een groote drukte in de stad terweeg. Wielernieuws. Tot 2den secretaris in het Dage- lijksch Bestuur van den A. N. W. B. Vreeselijk drama. Een landbouwer te Prat bij Tou louse, Butaillie geheeteiu, heeft Zon dag zijn 25-jarige vrouw en, zijn 7- j'ardg dochtertje met spadeslagen ion den mek gedood'. Bataille staat bekend als eem uitstekend, oppas send en spaarzaam werkman. Tod, dusver was zijn levenswijze onbe rispelijk geweest. De. dokter heeft verklaard', dat Bat'ai.lle sedert ©enigen tijdl blijken gaf vam krankzinnigheid1. Keteloiitploffing. Toen, het Spaansche stoomschip Elena" de haven, van Liverpool verliet, sprong plotseling, door1 om bekende oorzaak, de, groote stoom ketel. Tw'e© stokers werden op, de plaats gedoor. De eerst© en dei twee- machinist alsmede de kok weTd'en doode-lijk gewond en stierven, ini den loop van den. dag in het hospi taal, waarin, ook de zwaar gekwet ste scheepsjongen i,s opgenomen ter verpleging. Gevecht aan boord van een schip. Het Duitsche stoomschip „Kron- prinz" van de Oost-Afrik a-lijn is te Lissabon aan,gekomen,. Gemeld wordt, dat tijdens d'e reis vechtpar tijen hebben plaats gehad tusschen Portugeesebe soldaten en Duitsche passagiers, van' welke laatste er een aantal gewond zouden zijn. Branden te Berlijn. Dinsdag hebben twee ernstige bran den te Berlijn gewoed. Tegen den mid dag brak brand uit in d'e asphaltfa- briek bij den Kottbuser-Damm door het ontvlammen van teer. De brand ver spreidde zich snel en eerst na langen arbeid kon de brandweer het vuur be perken. De schade is aanzienlijk, doch ongelukken vMen niet te betreuren. Tegelijk brak een brand uit in de lampenglazenfabriek van Fizener. Vier werklieden werden hier ernstig ge wond. De oorzaak is te wijten aan on voorzichtigheid van een werkman. Omnibusongeluk te Parijs. Dinsdagavond zijn twee omnibussen op de lijn, Lei Raimty-Place de la Répu- blique op elkaar geloopen, met het ge volg, dat «een der twee rijtuigen omviel en de conducteur en de meeste passa giers gekwetst wei-den, twee zelfs ern stig. Vijf jongelieden verdronken. Terwijl zes jongelieden Zondagavond van Korsoer in Denemarken, uit een zeiltochtje maakten op de Korsoerer Föhrde, sloeg plotseling de boot om. Vijf opvarenden Verdronken; de over blijvende wist zich te red'den. Door een koe gedood. Bij stierengevechten in het arena van Candéran bij Bordeaux, heeft weer hij was dlaarto© niet tg-eetomd). D© verantwoorde!i jikheidi voor dat wat hij vermeende te moeten dben, lag voor hem em hij mam haar dank baar aan. E:en leven,, gewiidl aan h©b beschouwen vam walt, bestond, had hem meni'g© stad em menig menisch doem zien. Eene figuur al leen' stond hoog verheven ini zijn pelgrimstocht. Dat Fékla Dolgorou- ki zijn toekomst zou vormen, had hij geweten, reeds toen hij1 haar zag, in! hst huis van d'en graaf die Coux te Londen. En bij die kennis was nu d'e zekerheid gekomen dat zij, die eenige onder de vrouw-en, hem had getoond! wa/t, hot is „vrouw ,te zijaV'. Tegen zulk een, bestem- miinig wilde hij niet strijden. Waar zijne liefde tot haar hem zo-u voe- mon, d'aar zou hij gaan. Welk go- vaar hij1 op d'ien weig zou ontmoe ten. hij zou het aanvaarden. Voort aan zou zijn lieven zich schakelen aan het hare voor beter of er ger zoo als geschreven staat. In, zulke ©ogenblikken, konden zelfs kleiiimighediem, hem opwinden vond! hij; vermaak in zijn, ongeduld om' de Engelsch© «tie spreken. Hij haast© zich mot zijn, ontbijt en keek onophoudelijk op zijn horloge. Het was nog vijf minuten vóór twaalif, toen een slordig uitziende meld hem toeliet in de woning in Demi- trof kastraat en zei, dat haar miees- tones er binnen vijf minuten zijn zou. Nu hij in dat huis was, verwon- deird over zijn haast, want de straat was treurig, vuil en volslagen ar moedig, nam hij; een „Ti-mes" op ,en keerd'ei het blad' naar Ziich toe, waarop hei tweedie hoofdartikel in zijn. exemplaar geheel zwaai; was gemaakt. Tot zijm groote, verbazing ontdek te hij dat het artikel geheel onge schonden was. Lucy Alton vond ge nade in de oogem van den Rus-si- schiem censor, wat zijni geval ndet was. Hij l'egde het blad; meer en vroeg zich af in weilk huis h'"'1 was. Het was een onfirissche kamier, rommelig met vuile kussens, zoo als hij het later beschreef. Zoo drukkend was er de, lucht, dlat het w©l. zooals hi; dacht, lang e-eliede-n moest zijn,-, dat, de veustei-s waren geopend. Éeniige weinige boeken,, meesit Eranische romans, versierden een, mahoniehouten boekenkast die bij de deur stondeen, eenzame ka narievogel, die het zingen verleerd. was, hing in, een houten kooi bij het venster. De «tafel in het mid den der kamer, was n'etjes genoeg, maar bedekt met een massa eind jes touw, b-and en; lint, ©n eenig naaiwerk la^ er op diei sofa. Uit- nood-igiTigskaartein versierden den schoorsteenrand, en een daarvan, met opzet energ-ellegd, droeg dien naam van den gouverneur van Moskou. Het wavS juist een kamer als in andere steden heft verblijf van een slordige huishoudster of kamenier zou zijn. Nogmaals vroeg Dame! zich af in wiens huis hij zijn. zou en die vraar was nog onbeantwoord toen Lucy Alton- zelf met veel be weging binnenkwam., en met veel verontschuldii,gingen hem verwel komde. Ahagij kotmt een oudle vrouw bezoeken en dat in zulk een ont redderde kamer. Gij weet, niet wat het zeggen wil zoo'n Russische •meid te hebben mei ooitein aan ieder sleutelgat. Hoe goed, hoe aar dig van u ga zitten, en laat mij u eens aanzien- een Emgelsch ge zicht in d:it vreeselijke land. Mijn arme beminde man., hoe weinig be dacht hij wat hij deed toen hij mij in Rusland bracht; maar mannen zijn zelfzuchtigde koude doodde hemt, doodde hem, zeg ik. Wilt gij niet gaan. zitten,, Lord Dan© Zij ademde zwaar toen zij den armstoel bij het licht bracht, en- de kussens irn dan, rug opschudde. *j,oe vroeg het ook was, droeg zij een Weelde van diamanten ringen aan hare vuile vingers, en ©en oude zwart moiré japon, in de modle van twintig jaren geleden. Haar haar. netjes in het midden gescheiden en plat oip het voorhoofd gelegd., was zoo slordig geverfd dat het grijs bij de wortels doorscheen. Dikwijls sloeg zij hare oogen neer maar dezen konden ook jeugdig schitteren in oogemblikkcm van op winding. Haar neus e-n kin spra ken van kracht en beslistheid1. Al den tijd beloerde zij haar vis-a-vis, en nam den sc-hij«n aan dat zij het niet deed. Eindelijk toen hij tem laatste in den stoel zat. e-n, opnieuw verklaard had hoe aangenaam- het was hem te zien, zei hij Gij schreef mij, en ik ver moedde dlat e,r iets varii belang zou zijn. daarom kwam; ik op dit uur. Zij knikte en trok haar sjaal over, haar schouders. Mannen zijn altijd precies als zij iels over een vrouw willen hoo- reni, zei zij' scherp. !k wist dat gij' konHem' zoudt, lord Dane, ill wist het. Een echte, profeet maar ik wist niet dat het. oim een vrouw was. Zij trok ongeloovio' haar wenk brauwen op. Kan er een. anidler onderwerp zijn dlat een man uit zijn hotel d-rijft om op deizen, tijd van dien. d'ag een oude vrouw te bezoeken? Kom, kom, w;! beiden weten wel beter. Laat ons dan de vercV den-s tel ling aanvaarden.. Ik denk diat de naam' van die» bedoeld© dlame zal zijn Met een; gebaar van haar band brak zij zijn woorden af. Nooit namen noemen in Rus land. Gij mocht dien weer verne men, wanneer ge dien' niet wenscht te hoo-nen,. Hij beet op zijn lip. Ik kan moeilijk voorzichtigheid loeren, zei hij. Als ik hier nog een week blijf, verdenk ik mijn eigen vader als ik terugkeer. Laat onis dien naam voor bekend aanne men. Zij lachte. En dan Jaen dan? Zij stak mager© hand uit naar d'e schel. Een oogenblik later kwam d© meid binnen-. Breng de karaffen. Zij ging om aan het bevel te vol doen, en in dien tusschentijd werd geen woord gesproken. Toen zij d'e met. whisky e-n. likeuren ge vulde ka raff en op tafel hadi gezet en, been gegaan was vervolgde, mevrouw Die meid had haar oor aan hei, sleutelgat, zij is daar weer maar zij verstaat geen Engelsch. Bedien u van wat Emgelsche whiskydit koude weder is -een goede ve-ronk schuld i ging. Ik ben nog niet aan het kli maat gewend'dank u. Steek dan een sigaretten op, ik zal het ook doen. Zij rookte een korte poos. met groote kalmte- en- nam' toen d!en draad va,n het gesprek weer op,. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2