een ernstig ongeluk plaats gehadi Een 47-jarige bakker werd door een koe in de dij gestoken, waardoor dte dij- slagader getroffen werd en de man bloedend ineenzakte. Spoedig daarna overleed bij. Kinderen onder een spoor trein. Nabij het station. Siessdorf in, Beie ren is eenige dagen geleden een wagen tje, waarin 7 kinderen zaten en dat juist den spoorweg overstak, door een locaallrein overreden. Een kind werd gedood, terwijl 2 kinderen zwaar, de overige 4 licht gewond werden. Door dat de trein, te vroeg was, was de over- weg niet afgesloten. Vervolg Stadsnieuws. „J. J. Cromer". Het heeft H. M. de Koningin behaagd eene groole zilveren medaille te geven voor den internationalen tooneelwed- strijd van „Cremer." Gistermiddiag had een ongeluk plaats dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. In het Kleverpark waren eenige kindteri&n aan het spelen, toen een van hen, een jongetje van om streeks tien jaren, een' toeval kreeg, nabij een breedle modder sloot, met het gevolg dat d'e knaap er in viel. Gelukkig hadden die an dere kinderen die tegenwoordig heid van geest, den knaap te hel pen, anders was hij in eeni oogen- blik in de modder gezakt en1 ge stikt. Intussehen was zijn moeder ge komen, diie hem zooveel zij kon. schoonmaakte en mee naar huis nam. Naar gemeld wordt Is de heer Bren- der a Brandis directeur der gasfabriek alhier, als zoodanig naar Antwerpen overgeplaatst. Heden zijn alhie- door Gebr. Plantjè de eerste Hollandsche kersen aan de Groentenmarkt gebracht en opgekocht door Lion Mok, wonende in de Spaarn- wouderstraat, Dat is 9 dagen vroeger d'an het vorige jaar. Morgen, Zaterdag en Zondag, zal in de Parochiekerk van den H. Joseph het feest van Veertiguren-gebed plech tig gevierd worden. Morgen zal de eerste gelczcne H. Mis worden opgedragen te half 7, waarna processie. Vervolgens te half 10 de gezongen H. Mis en 's avonds te half 8 het Lof. N. H. Ct. Gisteren zijn weder 10 miliciens' door Gedeputeerde Staten alhier afge- keurd en door den Provincialen Ad-1 judant uit den dienst ontslagen. In. het Museum van Kunstnijver heid' te Haarlem zal weldra, eene zeer belangrijke tentoonstelling ge opiend! wordleo. Tot nog toe waren d'e schatten gevonden in de koninklijke graven van Myoeoa'e en Teryn®, welke door Schliemann werden ontdekt, uitsluitend in het Nationaal Mu seum te Athene te bezichtigen. Onlangs werden van de uit goud en zilver gedreven voorwer pen, alsook van d'e waipens waar uit deze schatten bestaan, onder toezicht der Grieksche regeering galvanoplasti-sche reproducties ver vaardigd en d'eize reproducties zul len weldra gedurende eenige we ken in genoemd Museum tentoon gesteld worden. De verzameling die zal worden tentoongesteld' bestaat uit, vazen, en bekers eenvoudig van vorm en ook. met mensch- en dierfiguren, of met oraiameuêeeie motieven versierd-, - een leeuwenkop van grootschen breed karakter, vel'e gouden rin gen en gedreven gouden platen, een masker, dat den overledene op het gelaat werd- gelegd, eenige wa pens, lansen, dolken, en zwaarden wier gevest uit ivoor, en goud ver vaardigd' werd en waarvan het 'lemmet met leeuwenjachten en dierfiguren Werd gecrusteerd. De rijkdom dezer voorwerpen zoowel als de gekuischte smaak waarmede zü werden vervaardigd, getuigen van de hooge beschaving der primitieve bewoners van Grie kenland. Deze tentoonstelling zal warden opgeluisterd met photographiën en afbeeldingen, ten, einde een duide lijk beeld tei geven van de omge ving. waar cUie scliSiu'uen.' gevonden weieWi. In Teyler's Museum zijn als nieu we aanwinst tentoongesteld van: Mevr. Bilders—Van Bosse, 2 land schappen; v. d. Weele, ,,In 't vroege morgen uur"; Savrij, weide met vee Haverman, teekening voor 't portret in olieverf van den heer J. H. Krelage, terwijl een nieuwe verza meling aquarellen is uitgezet. Arrondissements- Recht bank te Haarlem. Zitting van Donderdag 20 Juni. BOUWOVERTREDING TE SCHOTEN. De eerste zaak, die heden ter terecht zitting diende, was die tegen de aan nemers H. J. Peper en. P. Jansen, die zooals men weet uit de behandeling dier zaak voor het Kantongerecht, zich hadden te verantwoorden ter zake het doen aanvangen met den bouw van woningen in April 1.1. op het terrein „Het Klooster" te Schoten, voordat richting, peil, rioleering, bestrating en onderhoud waren aangegeven. In die zitting werden door Mr. Geseling uit Amsterdam een drietal bezwaren tegen de bouwverordening der gemeente Schoten ingebracht, en ont sloeg do kantonrechter, uitspraak doende, beklaagden van alle rechtsver volging. Van dit vonnis kwam de amb tenaar van het O. M. in hooger beroep en zoodoende diende deze zaak heden voor de rechtbank alhier. Beide be klaagden bekenden volmondig eenige huizen gebouwd te hebben or> bei ter rein 't. Klooster" zonder dat het bouw plan was goedgekeurd. De subst. Offic. van Justitie ziin re- quisitor nemende, ging de geheele zaak breedvoerig na en zeide o. m. dat de oorzaak der vervolging is eene zeer gewettigde zelfverdediging van het ge meentebestuur. De gemeente wapent zich tegen woekerbouw en terecht. Waar d'e gemeente de zorg der politie, verlichting, waterleiding, rioleering op zich neemt, streven de eigenaren, van het nieuwe stadsgedeelte er steeds naar de lasten van de particulieren te doen overnemen door de gemeente. Daarom trachten bouwondernemers zooveel mogelijk van hunne terreinen te halen, als mogelijk is. Hoe hooger zij de huizen en hoe smaller zij de straten kunnen maken des te aange namer en voord,eeliger vinden dit de bouwondernemers. Vandaar het voort durend trachten van het gemeentebe stuur om uit een hygiënisch oogpunt maatregelen te nemen om de levens standaard zooveel mo?ni;:i- te verhoo- gen en vaste bepalingen voor bouwon dernemers te maken. In groote ge meenten is de toestand zooveel beter, want daar heeft de gemeente alles in eigen hand, en kan zij beperkingen maken, waaraan de bouwondernemers willen zij het doodvonnis niet over hun eigen, ondernemingen uitspreken zich moeten storen. Doch waar de gemeente niet sterk is. daar is de tegen werking der bouwondernemers het grootst. In kleine gemeenten zijn zij het brutaalst, en zoo is het ook in Scho ten van welke gemeente de bouwver ordening is gemaakt door een hoogst bekwaam jurist. Vervolgens bestreed ZEd. Achtb. de 3 genoemde bezwaren d'ar verdediging op deze verordening dioor den kantom-echter ingebracht en toonde aan dat de gemeentewetgeving nergens inbreuk maakte op het parti culier eigendom. Daar Ged. Staten de wettigheid der verordening der ge meente Schoten volkomen hebben er kend en diaze derhalve formeel wettig en verbindend is, vorderde het O. M. vernietiging van het vonnis des kanton rechters en eischte tegen beide be klaagden, 'hun schuldig verklaring vra gende aan het hun ten laste gelegde, voor ieder 6 dagen hechtenis. Daarna kreeg de verdediger het woord. Deze wees er op hoe het O. M. in zijn requisitoir had afgebroken een categorie van personen, die gronden koopen en bebouwen en tegen hen had gewaarschuwd als personen, die halen wat er te halen is. Daartegen moet plei ter ten sterkste protesteeren. De groote en kleine steden zouden er niet zijn, als er niet zeer ondernemende perso nen waren, die terreinen exploiteerden en. bebouwden. Die menschen op zulk eene wijze te qualificeeren, is zeer laakbaar. Verder herinnerde spr. er aan hoe men blijkbaar van de veron derstelling uitgaat, dat er twee partijen zijn, de gemeentebesturen en de bouw ondernemers terwijl de gemeentever ordening dus moet beschouwd worden als eene oorlogsverklaring tusschen beide partijen. Wat het O. M. zeide over het optreden der groote gemeen ten, daaruit blijkt dit tevens, alsmede dat men steeds met dwang wil hande len, hetgeen pleiter ongeoorloofde mid delen noemde. Op juridische gronden bepleitte Z. E. Achtb. verder ontslag van rechtsvervolging. Na re- en du pliek werd de uitspraak bepaald op heden over 14 dagen, E. van Kleef alhier had in den nacht van 12 op 13 Mei, terwijl de politiedie naar J. Posmahet -'- Gierstraat met eenige personen te kwaad had, dezen een slag in het aangezicht gegeven, waardoor diens neus aan bloeden sprong. Bekl. ontkende den slag he hebben toegebracht. Heit O. M. vorderde 1 maand gevan genisstraf. Daarna verschenen in het bankje der beklaagden twee visschers uit Egmond aan Zee, genaamd Klaas en Job. de Groot, resp. vader en zoon. Hun was ten laste gelegd den eerste, dat hij omstreeks 14 Mei te IJmuiden den on derhavenmeester W. Blok, die hem aanmaande zijn schip te verhalen, heeft gedreigd te zuilen dooden, door een marlpriem in de hand te nemen en. hem c,j> dreigender; töön toe te voe gen: „vermoorden doe ik jou" en later „ik zal jou verzuipen", bij welke gele genheid hii Blok aangreep, en mishan delde. Den tweeden was ten laste ge legd, dat hij den ambtenaar beleedi- gend heeft toegevoegd: smeerlap" en verder op dreigenden toon de woorden had uitgesproken: „als mijn vader er maar twee dagen voor in de gevange nis moet, dan zal ik jou het leven be nemen". In deze zaak waren 3 getuigen a decharge gedagvaard. Als verdediger trad op Mr. F. A. Bij voet. De vader ontkende hardnekkig het hem ten laste gelegde; de zoon be weerde alleen te hebben gezegd ver- zuip hem". Meer wisten zij niet van de zaak af. Het O. M. achtte de feiten voldoende bewezen en daar bet hier gold een ambtenaar in de rechtmatige uitoefe ning zijner bediening, vorderde het O. M. 3 maanden gevangenisstraf tegen ieder. De verdediger pleitte eene lich tere straf. Verbetering aan de Stem- bureaux. Bij de laatst gehouden stemming voor d'e> Tweede Kamer was de toe loop Lussclien 122 uur aan het bureau Beeksteeg zoo groot, dat eer. zeer groot aantal kiezers (werklie den.) niet geholpen konden' worden,, althans niet vlug genoeg. Om hier in verbetering te.' brengen is een extra-couloir bijgeplaatst, terwijl 't eveneens een zeer groote verbete ring kan genoemd' worden, dat de kiezerslijsten thans voorzien zijn van een cijferregistier, waarbij in een enkele oogwenk het nummer wat wordt verlangd1 in de kiezers lijst kan worden opgeslagen, zoo dat het lange zoeken ear bladeren naar een zeker kiezer is vervallen. Verkiezing Prov. Staten. Om half drie was die stand aan de verschillende stembureaux als volgt Oud'egrach.t318. Groot'e Markt563. Doelen400. Geldeloozepad630. Klein Heiligland545. Fr. Varkenmarkt550. Beeksteeg478. Totaal uitgebrachte stemmen 3484. Bet aantal kiezers bedraagt 7113. Gevonden voorwerpen. Een kruisje van een rozenkrans een portemonnaie met geld; een gouden lorgnet in étui3 sleutels een doublé armband. Te 's-Gravenhage is op last van d'e Justitie aangehouden zekere v. d. Wal, verdacht van verduistering vam een paard' en rijtuig ten nadee- le van de Haarlemsche Rijtuig Mij. Gevankelijk werd1 dë aangehoude ne hedenmorgen voor den rechter van Instructie gebracht. Het gerucht liep, dat. alle conduc teurs dier H. T. M. zouden worden ge dagvaard, om als Getuigen op te treden in de zaak van den chef-controleur voor cte Haarl. rechtbank. Daar in dat geval buitengewone maatregelen wa ren te verwachten, hebben we ons om inlichtingen gewend tot den heer Van Hamel, secr. der H. T. M. Deze uitte het vermoedtein dat. de zaak wegens uit- stedigheid van de.n directeur, den heer Van Oyen, zou worden uitgesteld, Om dezelfde reden kon de heer Van Hamel ons ook nog niets over buitengewone maatregelen medëdeelen. Natuurlijk zal er echter door eene bijz. dienstrege ling in de leemte worden voorzien. Uitbreiding. De heer P. L. Engelenberg, die lan gen tijd met veel succes in de Ane- gang zijn fabriek en winkel van kunstbloemen dreef, voelde reeds lang dat hij moest uitzien naar een grooter perceel, waar hij zich beter weren kon, waar ruimte, lucht en vriendelijk licht niet ontbraken bij zijn artikel, waarvoor vriendelijkheid en vroolijkheid van omgeving bijna on misbaar zijn. Door den heer B. Hagen nu werd een perceel in de Barteljorisstraat ontworpen en uitgevoerd, waarin gisteren de zaak geopend werd. Het was een lust gisterenavond om voor de breede vitrines de ware kunst werken op dit gebied te zien injiet hel dere, prachtige licht der electrische booglampen Van papier, van fluweel, van hout, van rijst, weetn vaardige handen bloe men te maken, die de natuurlijke kinderen van flora al zéér, zéér dicht nabijkomen. We zagen kunstrozen zóó heerlijk soepel en natuurgetrouw, dat- we grooten eerbied kregen voor bet geen men in de werkplaats des hee- ren Engelenbere verman oalmen met dunne, fijne bladen van bewonderens waardige doorzichtigheid en fraaie kransen. Doch, door het vele schoons, dat men in den winkel zou men den winkel zelf vergeten. Die winkel is heerlijk ruim en licht, zeer practisch en smaakvol ingericht, waartoe ook de groote zwarte kasten, die de kleuren der bloemen uitstekend doen uitkomen, zeer veel bijdragen. Achter den winkel is het kantoor en daarachter weer de ruime werkplaats. Boven zijn. uitgebreide magazijnen, op verschillende étages. Die maga zijnen dienen in hoofdzaak als berg plaats voor den exporthandel de heer Engelenberg voert o. a. veel naar Indië uit en voor onderdeelen van de vervaardiging der kunstbloemen, overal is electrisch licht. Voorts is aan het gebouw nog een groot pakhuis verbonden, uitkomend in de Schoutensteeg. Toen wij een en ander bezichtigden., kregen wij den indruk dat hier inder- daau alles is ingericht zoodat aan de strengste eischen van den tijd is vol daan en dat het bouwwerk den ont werper en uitvoerder, den heer B. Ha gen, alhier, all© eer aandoet. Wij konden bij het heengaan niet nalaten nog eens even voor de uitstal kasten te blijven stilstaan en het prachtige front, een sieraad van de straat te bewonderen. Het kunst-artikel van den beer En gelenberg heeft nu een voor den ver- koop passende omgeving gevonden. Spaarndam. Tot ambtenaar ter gemeente-secre tarie is benoemd de heer J. E. Schalk wijk, thans te Beverwijk. Haarlemmerliede en Spaarn- woude. Na een tweetal vergaderingen der besturen van de drie in deze ge meente bestaande kiesvereenigingen in zake de a.s. gemeenteraadsverkiezin gen, waarbij tevens het aantal raads leden met 4 moet worden vermeerderd, laat. bet zich thans aanzien dat men tot een vriendschappelijke oplossing zal komen, daar met elkanders candi- daten genoegen wordt genomen; de (nieuwe) raad zal alsdan bestaan uit 7 katholieken en 4 niet-katholieken, nl. 2 liberalen en 2 anti-revolutionairen. Sloterdijk". Benoemd tot burgemeester te Zaan dijk de heer P. A. van Wijngaarden, volontair ter secretarie van Sloterdijk. Haarlemmermeer. Bij <Je herstemming voor een lid der Tweede Kamer te Haarlem mermeer zijn. de anti-rev. door de liberalen aangezocht samen tie wer ken, en alzoo de verkiezing vam den heer G. B. 't Hooft te verzekeren. Maar als concessie daarentegen zouden do liberalen, willen, dat bij die verkiezing voor leden van den Gemeenteraad de aftredende leden allen weer werdien gekozen Eerstdaags zal de anti-rev. bonds vergadering een beslui,t nemen. Na vete vergeefsche beroepen, beeft d'e gemeente Kage, weder eene poging aangewend, een eigen predikant te krijgen. Thans is aldaar beroepen, de cand'. der Herv. gemeente, J. de Zeeuw, te 's-Gravendeel. Vervolg Nieuwstijdingen. Moord te Tilburg. Men seint ons uit Breda De hedenmorgen gehouden zit ting is zeer interessant geweest. De beklaagde is door den president scherp ondervraagd en herhaalde lijk aangemaand in, zijn eigen be lang te bekennen, waarop beklaag de steeds antwoordde, altijd waar heid te hebben gesproken. Mr. Sas sen zette dan uitvoerig uiteen het moneele leven van den beklaagde, die te Utrecht voor een meisje pro testant geworden, te Tilburg terug gekeerd, weer Roomsch werd, doch niettemin dat meisje bleef schrij ven. nog steeds Protestant te zijn. Beklaagde zeide lachend dat dit eiera grap was geweest. Bed'oeld. meisje had' zich steeds fatsoenlijk gehouden, niettegenstaande de ver schillende mishian delingen van MutsaersNog een kind: uit Utrecht, een dochter van zijn hospita., toen 16 jar.en, hadi zwaar tegen hem ge tuigd', daar hij niet te noemen han delingen plegen wilde. De presi dent wees hem vervolgens op de tegenstrijdigheden in zijn verkla ringen. Het steeds den koster d'e schuld op den hals schuiven. De leugens zijn goed'uitgekom'en d'oor de miededeeling van beklaagde dat de koster hem het geheim van de misdaad toevertrouwde door een raampje, welk raampje bij justieel onderzoek bleek niet geopend fa kunnen worden, terwijl het glas van matglas was. Beklaagde1's roo ds gelaatskleur bewees zijn inner lijke "-esteldheiid. Prof. Spronck uit Utrecht werd nogmaals gehoord over de hoeveelheid vara het gevon den bloed. Dokter Dek raafcel uit Bre da en Bloemen uit Tilburg, die lijkschouwing hadden verricht, werden met gesloten deuren: ge hoord. Verkiezing Prov. Staten. HEERENVEEN. Herkozen zijn de heeren Engelman, Oosterbaan en Scheltinga. Gekozen de heeren Van der Zwaag en Eisma. Heden morgen is bij Laren een boe renvrouw, die van de tram sprong voordat deze stilstond, oven-eden en zoo gewond dat de dood spoedig in trad. Uit de staatscourant. Kon. besluiten: Op verzoek eervol ontslagen H. A. van Rijn als burge meester van Willemstad. Benoemd' tot burgemeester van Zaan dijk P. A. van Wijngaarden, tot Rijks- landbouwleeraar voor één jaar H. E. Huizinga te 's-Hertogenboscb. De luit. ter zee der 1ste klasse J. M. W. Kuyl, met ingang van 1 Juli a.s., bevorderd tot kapitein-luitenant ter zee Goedgekeurd dat aan J. H. H. Pic- cardt, burgemeester der gemeente Fin- sterwold, op zijn verzoek, eervol ont slag is verleend als secretaris dier ge meente. Met ingang van 1 October 1901, be noemd tot hoofd van onderwijs in de letterkundige vakken aan d© Cadetten school, met den titel vaai lector, ds beer C. Alterna. thans tijdelijk ieeraar aan die inrichting. Met het oog op die bijzondere omstandigheden', waarin de Chris- telijk-Historische Kiezers bond op dit oogenblik verkeert, heeft het Hoofdbestuur in zijne vergadering van 18 Juni 1901 besloten zich van het geven van, advies, met het oog op die hers'temmingeni, te onthou den. Wat veel gezegd. Men leest in de „Zutph. Ct." In dén verkiezingstijd!, als enthou siaste aanbevelingen van candida- ten. aan de orde van den dag zijn: komt men in de manifesten en ver kiezingsartikelen; wel eens tot merkwaardige uitingen, die van een niet geringe dosis optimisme getuigen. Een sprekend voorbeeld daarvan haalt het ,|Utr. Dagblad" aan. Er is sprake van een candJidaat, die vroeger substituut-officier van justitie is geweest, een best mensch. maar die in zijn functie, hoewel streng rechtvaardig, wel eens cri mineel kon wezen en menigeen voor ettelijke weken of maanden met Rijkshotels kennis maken deed: En, wat wordt van hem verze kerd? Dat ieder, die met hem in zijn functie in aanraking kwam, daarvan „de aangenaamste herin nering" behouden heeft. Is dat niet wat te veel gezegd? Noodig. Een schoolhoofd te Delft ontving de zer dagen een briefje van den volgen den inhoud: „Mijnheer. Bij deze vraagt onderge- teekende u beleefd permissie voor daar hij thuis erg noodig is." Gevraagd waarom de jongen thuis zoo noodig was, antwoordde het zus je: „Vader gaat visschen en nu moet hij mee." Verkiezingen voor de Tweede Kamar. De heer P. Kaan geeft in de „N. Arnh. Ct." het percentage dier kiezers, die niet aan hun plicht heben voldaan in de 89 districten waar eene stemming noodig was. Dit percentage is als volgt: District. Percentage. Amsterdam I 42.53 pCi Amsterdam II 40.00 Amsterdam III 40.43 Amsterdam IV 36.33 Amsterdam V 31 22 Amsterdam VI 35.40 Amsterdam VII 31,12 Amsterdam VIII 36.26 Amsterdam IX 43.33 Alkmaar 21.61 Amersfoort 37.80 Apeldoorn 19.07 Anpingedam 20.02 Arnhem 23.66 Assen 68.47 Bergen op Zoom 51.73 Beverwijk 9.07 Bodegrave 15.81 Breda 6-4.11 Breukeilen 22.38 Brielle 18.10 Delft 28.12 Deventer 41.71 Doetinchem 12.93 Dokkum 16.34 Dordrecht 24.13 Eindhoven 40.64 Eist 21.03 Emm en 58.89 Enkhuizen 8.23 Enschede 7.48 Franeker 14.09 Goes 34.62 Gorinchem 34.62 Gouda 20.36 's-Gravenhage I 36.08 's-Gravenhage II 33.01 's-Gravenhage III 35.36 Groningen 19.32 Gulpen 66.47 Haarlem 27.95 Haarlemmermeer 17.06 Harlingen 11.97 Helder 15. bS 's-Hertogenbosch 55.14 Hilversum 27.08 Hontenisse 17.82 Hoogezand 33.00 Hoorn 32.54 Kampen 27.70 Katwijk 18.13 Leeuwarden 22.13 Leiden 16.33 Lochem 20.77 Loosduinen 22.52 Maastricht 32.96 Meppel 19.19 Middelburg 18.84 Nijmegen 34.37 Ommen 31.72 Oostburg 23.38 Rheden 41.09 Ridderkerk 13.02 Rotterdam I 27.40 Rotterdam II 26.97 Rotterdam III 30.42 Rotterdam IV 24.12 Rotterdam V 31.36 Schiedam 23.43 Schoterland 29.57 Sittard 39,92 Sliedrecht 38.74 Sneek 18.75 Steenwijk 23.54 Tiel 41.18 Tietjerksteradeel 12.98 Tilburg 33.62 Utrecht I 22.15 Utrecht II 22.60 Veendam 34.08 Weert 45.90 Weststellingwerf 36.26 Winschoten 35.43 Wijk bij Duurstede 31.66 Zaandam 33.59 Zierikzee 12.64 Zuidhorn 25.30 Zutfen 23.00 ZwoUe 25.28 Amsterdam totaal 37.36 's Gravenhage totaal 34.79 Rotterdam totaal 27.89 Utrecht totaal 22.43 Districten totaal 28.44 Jaap Eden. Jaap Eden të tevreden over zijn rijden Zondag 1.1. te Tilburg in den match met Van d'er Tuyn en hij gaat er nu weer geregeld op los. Paarden. Bij een paardenwedstrijd, te Berlijn won onlangs een broeder van prins Hendrik op de baan van Berlijn Westend een harddraverij met een tweespan, door hem zeiven gereden. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd 20 Juni: H. A. Haver- korn van Rijsewijk en M. Tiele; M. .1. van Tubergen en C. J. Nolting: D. O. Bekking en W. E. Meeuwis; J. de Haas en W. J. Smit Getrouwd 20 Juni: P. Vermeulen en M. v. d. Bosch; Dr. E. A. C. P. Vogel poel en M. F. de Kanter; N. J. Dal- meijer en M. M. J. Serné; W. v. Riems dijk en A .v. d. Steur. Bevallen: 1 Juni: C. BunScheers, d.; 17. A. v. d. Hartv. d. Meij, z.; 19. C. M. Holtus—-Koning, d.; 17. J. P. ZalsmanLandré, d.; 18. G. Akersloot Antonisse, z.fl9. A. M. C. van Kessel Bekker, z.; 18. E. van Zee—v. d. Graaf. d. Overleden 19 Juni: L. HofstéGreve, 32 j., L. Hofstraat; E. C. Mons, 66 j., Wagenweg. Faillissementen. Geëindigd: Wijlen R. J. Boorsma, in loven tim merman te Weidum. Isaac Veldhuyzen van Zanten, vroe ger lid der thans ontbonden firma Van Zanten en Nieuwerf, gevestigd geweest te Lisse. C. Engels, en D. W. Lorenz, beiden te Amsterdam. ROTTERDAM. Geëindigd zijn de faillissementen van C. A. van dor Schaft, kuiper te Vlaardingeu, en Dirk Kaïnstee"- werktuigkundige aldüw Uitgesproken Amsterdam, 17 Juni. P. G. Iver nor, winkelier in galanterieën, al daar. Rechtercommissaris mr. S. Slees wijk. Breda. 18 Jund. A. St'oopo, stal houder e.ra koopman in: steenkolen te Tilburg. Rechtercommissaris mr. L. Ph. J. Hoeffelman. Stoom vaartberichten. Het stoomschip Oengaran, van Rot terdam naar Java, vertrok 1 Juni van Southampton. Het stoomschip Malang, van Java naai' Rotterdam, arriveerde 18 Juni te Suez. Het stoomschip Prins Willem III van Paramaribo naar Amsterdam, pas. seerde 18 Juni, des nam. 2 uur, Oues sant. Het stoomschip Koning Willem III, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 19 Juni van Port Said. Het stoomschip Gedé, van Rotterdam naar Java, vertrok 19 Juni van Suez. Het stoomschip Merapi, van Java naar Rotterdam, passeerde 17 Juni Kaap del Armi. Het stoomschip Lawoe vertrok 19 Juni van Batavia naar Rotterdam. Telegrammen. LONDEN, 20 Juni. (R. O.) Een telegram uit Pretoria aan dier» „Standard:" van 18 d'e-zer bevat een verhaal van d'e nederlaag van- een- deel van Bealsons colonne in- de na bijheid' van Witmansrust- Drie honderd mail der colonne ware i afgezonden om op de flank te ope- reeren. In den avond omsingelden honderd' vijftig Boeren onder com mandant Muller, met 200 man in reserve, liet ErageJsche kamp. De Boeren- kropen, tot dicht bij het kamp, gaven toen een hevig vuur af en stormden het kamp bónnen. In enkele minuten was alles afge- loopen. CRADOCK, 19 Juni. (R. O.) Mi lan's commando, tot 150 man ver sterkt, plunderde Zondag Col-Iets stores bij het station Roodlehoogte het commando trok dharraa in- de richting van Richmond: INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubliek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of ni geplaatst wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven Aan de Arbeiders en alle medestan ders der Arbeiderspartij in het kies district Haarlem. Medeburgers! De gecombineerde vergadering dei afdeeling Haarlem van de Soc. Dein. Arbeiderspartij en de Volkskiesvei*- eeniging, bijeengeroepen, om hare houding bij de herstemming voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal ie bepalen^ heeft ondergeteekenden op gedragen, het volgende ter uwer ken nis te brengen: Waar de beide candidaten, die bij de herstemming tegenover elkander staaju, tegenstanders zijn der Arbei derspartij, is het de waag, of mis schien een van beide beginselen be lijdt of eisclieu verdedigt, die hem voor de voorstanders der democratie en der sociale hervormingen voor de arbei ders meer aannemelijk maken dan zijn tegencandidaat. De heer Van Styrum is een conser- vatief-Hiberaal, tegfenstander van al gemeen kiesrecht, iemand dus, die de overheersching van de arbeidende klasse door het meer gegoede deel des volks wil bestendigen. Waar de voor naamste eisch, dien de arbeiders partij bij dezs Verkiezingen heeft ge steld, is de invoering van algemeen kiesrecht en van den heer Van Styrum geen medewerking tot een ingrijpend© sociale hervorming kan worden ver wacht, bestaat er voor de Arbeiders partij niet de minste reden, de verkie zing van dezen kandidaat te bevorde ren. De andere candidaat, de heer Van de Kamp, heeft zich tot heden steeds verdekt opgesteld, zoodat niemand weet, wat hij aan hem heeft. Tot welke partij behoort hij? Hier omtrent is niets bekend. Zonder pro gram treedt deze. candidaat op; hij heeft den kiezers zelfs niet de gelegen heid geschonken met, hem in het open baar van gedachten te wisselen; al leen in een besloten vergadering van de Katholieke Vereeniging St. Bavo schijnt hij te hebben gesproken; maar geen lid der Arbeiderspartij kon daar toe toegang verkrijgen. Wel heeft men van andere zijde ge tracht. de Arbeiderspartij voor dezen candidaat le winnen, door te vermel den, dat hij lid van het Bestuur der Pensioenpartij en zich in dit bestuur voor algemeen kiest- en stemrecht zou hebben uitgesproken; maar een can didaat, die zich in het openhaar daar vóór verklaart, doch daarover bij de propaganda voor zijn verkiezing zorg vuldig het stilzwijgen bewaart, biedt niet. den minsten waarborg, dat hij daarvoor werkelijk zal strijden. De vergadering was dan ook alge meen van oordeel, dat de heer Van de Kamp zich door de onbetrouwbare wijze, waarop zijn candidatuur is ge steld en verdedigd, voor ieder den-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3