ties, te zamen circa tweeduizend per sonen. Om den president vermoeienis te besparen, was het houd.en van rede voeringen verboden. Man volstond dan ook met een buiging. Voor den President waren in 't Maas hotel op do tweede verdieping een drie tal apartementen gereserveerd. Het middelste dient voor salon en heeft een groot balkon. Alle vertrekken zijn. kwist - met groen en bloemen ver sierd. In het salon vindt men o.a. een geschilderd buste-portret van Krlger's vrouw, vervaardigd door den heer W. C. Kroes, dat als geschenk aan den Staatspresident is bedoeld. Vele bewijzen van sympathie vielen den president Kruger op zijn tweeden rijtoer ten deel. De president van de afdeeling Rotterdam der Ned. Z.-Afri- kaansche Vereeniging, de heer K. J. Meerkamp van Emden, sprak voor het défilé begon, Kruger toe. Hij heette hem welkom namens de Zuid-Afri- kaansche Vereeniging en het Nederl. Verbond en namens het mannen- en vrouwen-comité van het Rooded Kruis, en herinnerde voorts aan Krugers komst te Rotterdam nu 17 jaar-gelei den, aan de Londensche conventie, waarmee men hoopte dat alles rech ge komen was. De spreker besloot met den wensch dat de uitslag van al het lijden en strij den gunstig zou zijn. Nu nam president Kruger zelf weer het woord en met een stem die trilde van toorn, wees lv: op den vrouwen en kindermoord in Zuid-Afrika, niet alleen door blanken maar zelfs door kaffers, door de Engelschen daartoe aangezet. Verder herinnerde hij aan alle pogingen van den kant der Re publieken aangewend om den oorlog en daarmede het bloedvergieten aan weerszijden te voorkomen. Maar het mocht niet zijn. Men was daar in En geland klaar voor den oorlog en had van het begin af aan de bedoeling zoo wel Transvaal als den Oranje-Yrijstaat ten onder te brengen. Wij hebben slechts één keuze, en dat is doodvech ten of overwinnen. Dat alles beproefd was om de moeie- lijkheden uit den weg te ruimen, be wezen de concessies van republikein- sche zijde gedaan in zake- het kies recht aan de uitlandera Het is dus niet waar, het is een openbare leugen als men zegt dat wij op het gebied van kiesrecht niet wilden toegeven. Maar van het begin af aan is er alleen leugen en bedrog in het spel geweest. God alleen regeert echter. Wel zijn we ernstig beproefd, maar de Heer kas tijdt allen die hij lief heeft. Het is ech ter onze onwankelbare overtuiging dat de Heer te zijner tijd alles ten beste zal keeren, ziin volk zal redden. De sjunpathie zoowel in Holland als in an dere staten, ondervonden, -leit voor hun gevoel voor recht en gerechtig heid, en dat is Go de welgevallig, want onze God is een rechtvaardig God. Na deze met veel vuur uitgesproken rede ving de audiëntie aan. Ook 's avonds is president Kruger van de zijde der Rotterdamsche burge rij een indrukwekkende hulde gebracht iu den vorm eener serenade. Reeds 's middags 5 uur pakte een groote me nigte zich samen voor het Maashotel, een menigte die bestendig in getal sterkte won, zoodat tegen 8 uur bijna drievierde gedeelte van de Boompjes geheel tot aan de rivier was gevuld met tallooze rijen toeschouwers. Voor het hotel zelf was een groote ruim te door de politie open gehouden. Her haaldelijk stegen uit die menigte de meest geestdriftige kreten en weerkl'on ken de Zuid-Afrikaansche volksliede ren. Dit werd eindelijk zoo sterk dat de President zich tegen 8 uur op het balkon vertoonde, her- en derwaarts met den hoed zwaaiende tot de be- toogers op straat en in de huizen, want in de laatste waren alle ramen dicht met dames bezet. Tegen negen uur kwamen voor het hotel het korps hoornblazers van de schutterij benevens het Rc/ttes Man nenkoor met banier. De serenade ving aan met het spelen van de „Vierkleur", en het Vrijstaatsch Volkslied door het koper. Daarop bracht Rotte's Mannekoor ten gehoore Transvaal en Nederland, van L. F. Brandts Buys, het slotgedeelte der cantate „Pro jure et li bert ate", eveneens van Buys, en psalm 134 vers 3, begeleid door het koper. Dit laatste speelde ook nog de Nederlandsche volksliederen. De president had zich gedurende de geheele uitvoering bloots hoofd op het hal kon bevonden. Daarna marcheerden de uitvoerende vereenigingen af en werden transpa ranten uitgestoken waarop de woor den: „Stilte de President slaapt", Langzaam nam de nienschenzee af. Nog heel lang bleef het in de binnen stad levendig. Heden maakt de President een boottochtje naar Dordrecht, vanwaar hij in den middag terugkeert. Gemengd Nieuws. Tramon geluk. Dinsdag heeft het verkeer op het Alexander-plain te Berlijn langen tijd stil gestaan, tengevolge van een onge luk met de tram. Een elektrische tram reed in op een rijtuig waarin een heer en een dame zaten, en schoof dit een heel eind op de rails voor zich uit; on derwijl kwam op het andere spoor een tram uit tegengestelde richting op het impediment aanstuiven. Paard en rij tuig kwamen tusschen beide trams in de lui el. De dame viel in onmacht, maar kwam er goed af, de heer kwam ook zonder letsel vrij en de koetsier liep een paar schrammen op. Het arme paard sloeg in zijn angst in alle rich tingen en werd door de brandweer en hot publiek bevrijd'. De menigte was woedend op de machinisten en zou hen gelyncht hebben, als de politie hen niet verdedigd had. Een brug ingezakt. P" een militair feest Zondag te Ingolstadt in Beieren een brug inge stort, waarop vele soldaten stonden. Een onderofficier vond den dood en een telegrafist werd ernstig gewond. Verscheidene andere personen kregen verwondingen. Sport en Wedstrijden. Tuf-Tuf. ParijsBerlijn. Maand'ag hebben die automobilis ten op eenige achterblijvers na bet traject LuxemburgUo-blenz over Trier afgelegd 185 K.M.); eenig oponthoud ondervond men in een diorpje, waar eon pas uitgebroken bramd het verkeer in die straatjes stopte. Fonain is onderweg, wegens defect aan zijn machine," moeten, achterblijven. Over het algemeen moeten1 de toe risten die ontvangst in de Duitsche- plaatsen- roemen, maar d'e toestand! der wegen minder geschikt achten voor het ontwikkelen van eene groo-te snelheid. NABETRACHTING van den GEMEENTERAAD. „Aanwezig alle leden", staat er i-n den aanhef van ons Raadsver- slag van gisteren te lezen. Heit feit mag wel met een streepje aan den balk worden aangeteekend. Com pleet zijn onze vroede vaderen nooit, er ontbreken altijd' een paar afleveringen had ik haast ger zegd;, ik bedJoel natuurlijk leden. Het is nu ook 't gunstigste moment. Andere vergaderingen zijn er niet of bijna niet, ziekten en kwalen zijn door dien adem van den zo mer weggeblazen, 't Is maar jam mer, dat deze treffende voltallig heid voorbeschikt is om zoo kort te duren, want als de maand Juli daar is zal 't wel ziin als men er twintig van de 31 bij elkaar kan krijgen en in Augustus is zelfs de voorgeschreven meerderheid de helft plus een, een twijfelachtige zaak. Als ik spreek over de voltallig heid van d'e Raadsvergadering, dan bed'oel ik daarmee alleen- de leden. De leider toch is nog steeds onge steld- en in 't buitenland. De ge zondheid van onzen burgemeester is weliswaar -©enigszins verbeterd, maar toch lijdt hij nog altijd aan slapeloosheid en is hem door de medici alle arbeid, die geestelijke inspanning eischt, verboden. Zoo als men weet is onlangs het verlof van den Burgemeester weer met twee maanden verlengd. Van St. Blasden gaat dJe heer Bureel maar Momtreux. Ik zou op deze wijze voortgaan de. niet tot die Raadsvergadering zelf komen. Weliswaar zou die le zer daarbij weinig verliezen. Het was een zomeragenda die de Raad te behandelen had veel punten, maar van 'weinig beteekeniis. De belangrijkste zaak was d'ie betref fende de bebouwing der terreinen van Bosch.-en Vaart aan den Wagen weg. Toch werd ook daar geen de bat van beteekenis over gevoerd-. Het eenige- merkwaardige in het de uit die directie d'er H. IJ. S. M. en vertegenwoordigers van- Dudtsch e sporen, een bezoek aan deze plaats. Het cliner werd in het Oranje-Hotel gebruikt. Aangekomen badgasten. Dames do Beer, Amsterdam, Post- straat np. 11, 2 pers. Mej. Cath. Bussclien, Amsterdam, Haltestraat no. 40. Mevr. Anema, Rotterdam, Villa Cos- sa Fortuna. 2 pers. Familie Lieftinck, Haarlem, Villa Thalatta, 3 pers. Mr. W. Baron Roëll, Amsterdam, Gr. Badhuis. Dr. F. Loth, Amsterdam, Pension Quisisana 2 pers. Familie Janssen, Amsterdam, idem 2 personen. Hartog van Banda, idem, idem. Mej. Led-el, idem. idem, M. L. Hartog. Joure, Villa Buiten rust, 8 personen. Fam. Conradi, Schoonhoven, Villa Welgelegen 4 personen. Velsen. Hoewel de heer Van Sluys door die Vrijzinnige Kiesvcreen-i- ging niet opnieuw candidiaat ge steld' is voor den- gemeenteraad, zoo zijn er toch twee lijsten alleen met zijn naam ingeleverd, samen door ongeveer 100 kiezers van ver schillende richtingen ondlerteek-end. IJmuiden. Woensdag-avond is hier binnen gekomen de stoompont „Kenne- merland" die eerlang dienst zal moeten doen ter vervanging van. de Velserbrug over het Noordzee- kanaal. Het vaartuig wo-rdt doo-r schepraderen in. beweging ge bracht. Haarlemmermeer. Op Dinsdag 2 en Woensdag 3 Juli zullen alhier de paardenkeuringen worden gehouden ter inschrijving in het stamboek. Sloten. Tot candidaten voor den gemeente raad zijn gesteld de heeren: J. J. Rij- nierse, E. J. Glim, W. van Wouden berg en M. Ackerman (aftr. leden), D. van Bladeren en P. Franzen. Het maken eener R. K. begraafplaats alhier is opgedragen aan den heer B. Laapes, voor f 6000. Aan den Schalkwijkerweg en te Slo ten zijn gevallen van miltvuur onder het rundvee geconstateerd'. binnenland. De adjudant der Koningin, kapitein Van Hoogstraten, zal worden toege voegd aan den Kroonprins van Siam, gedurende zijn verblijf hier te lande, lande. CTit Amsterdam. Toen mr. Th. Heemskerk tot wethou der der gemeente Amsterdam werd gekozen, nam hij de benoeming aan onder voorbehoud van zijne vrijheid om de betrekking weer neer te leggen als de politieke omstandigheden daar toe aanleiding gaven. Mr. Heemskerk was toen candidaat voor de Tweede Kamer en is nu gekozen. Naar men verneemt treedt hij echter niet als wet houder af. maar zal hij deze betrek king blijven waarnemen bij het lid maatschap dier Tweede Kamer. Aead. Examens. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer J. H. Pameijer, geb. te Tiel, op proefschrift „Over een gemengden tumor der Parot is." I?£/stemmiD g Prov. Staten, ARNHEM. Gekozen jhr. A. A. E. J. Brantsein (lib.). LEIDEN. Gekozen de heer P. Alma Lz. (lib. en vrijz. dem.) ROTTERDAM. District II. Gekozen de heer P. v. d. Pol (anti-rev.). District IV. Gekozen d'e heeren P. v. d. Pols (antir.) en J. v. Stolk Az, (aftr. lib.). SCHIEDAM. Gekozen de heeren Ver steeg (aftr. lib.) en Hoogerbrugge (anti- rev.). VOORST. Gekozen de heer R. Kerk hoven (antir ev.) Zuid-Afrika.W aars ehuwing Het Informatiebureau der Nederl. Zuid-Afrik. Vereeniging schrijft het volgende: „Reeds meermalen hebben wij gele genheid gehad om hen, die er over haar kamer te gaan.niet om de waarheid voor haar te verbergen, maar omd'at hij begree^ dJat dlit het, verstandigst was. Hij zag haar niet -aan of sprak niet tot haar to-en die Engelsche dokter was aangekomen en een scherp onderhoud met den inspecteur van politie, had; hem overwinnaar gelaten. Op hun- wei gering dat geen. and-er dan- zij het lijk mocht ondie-rzoeken, hadl Dane hen gedreigd' d'at hij aan die Engel sche ambassade zou telegrafieeren Vreest gij d'e waarheid, zegt het d'an, wierp hij hun tegen. Dit was hun te smadelijk. Zii trokken hun schouders op, en stonden toe dat d«e dokter doorging met zijn onder zoek. Dane hoorde de uitspraak en ging dadelijk naar Fékla's kamer. Haar kalmite verbaasde hem. Hij had ge zegd dat hij alleen voor haar zou strijden, maar hij wist d'at hij een bondgenoot© had-, en- dat, wat van dlit uur af door moed zou zijn te winnen, zij het winnen zou. Mis schien ook dat dlit werkelijke treur spel zou bewijzen d'e bes-te crisis in haar leven te zijn. Hij bad d'at zij-n eigene wil, ook die hare mocht zijn., en- zoo vertelde hij haar het dachten weder naar Zuid-Afrika terug te keeren, daarvan terug te houden. Meermalen, hebben wij een dergelijke onderneming een "ewaagdi en stout stuk genoemd, vooral voor hen, die op commando bij de Boeren dienst gedaan hebben. En heden komt men ons schrif telijk verklaren, dat toch nog Hollan ders, die door de Engelschen naar Europa zijn verbannen, weder naar Zuid-Afrika zijn vertrokken en gevangen genomen. Er moet zich nam-elük te Kaapstad een zich noemende Hollander bevin den, Velthuizen genaamd, die in dienst genomen is door de Engelscheai om Hollanders, die aan den oorlog deelgenomen hebben te verraden, waarvan natuurlijk het gevolg is, dat deze gevangen genomen worden Ne derland-ere, die wij zouden kunnen noemen, zijn dusdanig te Kaapstad ge varen. Een ernstige waarschuwing dus voor andieren, die er over mochten denken weder naar Zuid-Afrika terug te keeren!" Ernstig ongeluk. Dinsdag-avond is te Hilversum oen ernstig ongeluk gebeurd bij den heer G. Kroon, kruidenier on de Groest. Twee zijner knechts, De Boer en Hel den-mam, waren bezig in den kelder een vat spiritus af te tappen, waarbij een brandende kaars hen van licht voor zag. Plotseling vatte de spiritus vlam. Door het geroep der mannen en door het zien der vlammen, die naar buiten drongen, bemerkte de heer Kroon het ongeval en sloot direct de kelderdeur, waardoor de vlam smoorde. De beide knechts bekwamen ernstige brandwon den aan gelaat en armen. De Boer werd naai- het ziekenhuis vervoerd en daar verbonden, terwijl dr. Nieumeijer die eerste hulp verleende aan Helderman, De toestand van beide patiënten was Woensdagmorgen tamelijk bevredi gend. Braad. Terwijl die gemeente Dinsdag in en om de- kerk was, teneinde mede te vieren het 25-jarig priesterfeest van Nuland."s h-erder, ontstond te Nnland brand (half twaalf des mid dags), waarbij een 72-jarige vrouw en 2 kinderen van 5 en 3 jaar om kwamen. Terwijl men aan 't blus- sc-hen was, dacht men er niet aan, dat er menseden in de brandende woning waren. Goud iu Nederland!! Uit Gasse-Lteroieuwve'en van 24 Juni aan d'e ,,Ass. Ct." gemeld: Iets merkwaardigs en misschien (wie zal het zeggen?) voor de toekomst hoogst belangrijk, vond alhier de vorige week plaats. Arbeiders in: dienst van den beer Kuges moesten te Gasselte een put graven en von den- op eene diepte van twaalf voet eene laag grond die hun vreemd voorkwam-. Overal glinsterde- een gloed van goud of althans iets dat op goud gelijkt. De heer Kuges werd' er bijgehaald en beeft eene hoev-eelhedd naar Assen tot onder zoek opgezonden. Met een loupe bekeken glinstert het goud' in groo te hoeveelheid door het erts. Vol gens zeggen is de erts bijna een halven meter dik. Verzekeringsbank Victoria" te Amsterdam. In de op 26 Juni gehouden jaarlijk- sche algemeen© vergadering van aan deelhouders bracht d'e directie verslag uit over het zeventiende boekjaar, ein digende 31 December 190. Hieruit bleek, dat in de afdeeling Levensverzekering het aantal verzeke ringen met 5048 en het verzekerd' be drag met 489.603.60 toenam, zoodat op uit. December van kracht waren 21070 verzekeringen met een verze kerd bedrag van 1.662.698.60. In de afdeeling ziekteverzekering be droeg het aantal verzekerden 545 voor eene uitkeering van 380.80 per dag. Voor geneeskundige behandeling, welke afdeeling beperkt is tot Amster dam, waren ingeschreven 17831 perso nen. Aan premiën werd in de verschil lende afd. ontvangen f 144.800.10', wat te-enover het vorige jaar eene ver meerdering aanwijst van f 20906.99'. Op voorste] van commissarissen werd de balans en winst- en verlies rekening goedgekeurd en besloter om op de onkostenrekening f 18.467.07' af te schrijven en een dividend uit te kee ren van 2 1/2 percent. De heer E. Berenbroek, die aan de beurt van aftreding was, werd als com- g-ebeurde. Het consulaat heeft mij een dokter gezonden,, het i.s hartverlam ming, zooals wij dachten. Ik kan mij ook niiet voorstellen diat er iets anders van "ezegd kan warden- Zij ging naar heit venster e:n zag over het harre land en; die stille bosschen. Hij zag dat zij rustig ademde, en diat -er e-eo b-los kwam over hare wangen. Ik zou d'aaraan- niet gedacht hebben, zed zij langzaam. De Russisch-e dokters zijn- niet be kwaam,. Hij trad aan haar zii die en ver volgde met zachte stem Vain de papieren en brieven van Grigo- -riev en van den zotteklap die Pe- trovitch schreef, zal men niets vinden, Fékla. Niets van vinden? Voordat- Ik het u ring vertel len heb ik alles verbrand. Zij sloeg verbaasde oogen naar hem op. Gij zijt mij-n vriend, zei zij rustig. Hij ging geleidelijk verdie,r Het rapport, diat de graaf heeft geschreven, liet ik waar ik het vond. Als men van hem gee-n pa pieren- hier hacl gevonden, zou men miissairis herkozen, terwijl de verga dering alsnog tot commissaris benoem de den heer A. von Brückem Fock te Arnhem. Pres. Kruger te Rotterdam. Het bezoek dat president Kruger Woensdag bracht aan Rotterdam moet hem en de andere ballingen wederom de zekerheid hebben gegeven hoe groot de sympathie bij ons volk is, voor het verdrukte Z-Afrika. Tegen hei uur van aankomst aan het Maasstation verzamelden zich daar de besturen der vereeniging en van het Roode Kruis met hunne dames, allen met de Transvaalsche en Oranje- Vrijstaatsche kleuren getooid. De ge heele omtrek van het station, de ge heele intochtsweg waren dicht be zaaid met belangstellenden. Nadat de President, die vergezeld werd door de heeren Wolmarans, Wessels, Van Boeschoten, Bredel, De Bruijn en dr. Heijman, het salonrij tuig had verlaten onder de tonen van het Transvaalsche volkslied en het ge juich der omstanders, richtte de bur gemeester' eenige korte woorden van welkom tot hem, terwijl voorts in de wachtkamer de verschillende daar te genwoordige bestuursleden werden voorgesteld en mevrouw A. Diamant den President namens den Bond van Nederl. Zuid-Afrikaansche Spoorweg ambtenaren een bloemtuil overhandig de. Donderende lïoera's weerklonken toen de oude Kruger naar buiten trad, en zij plantten zich voort langs den ge- heelen weg dien de uit 5 rijtuigen be staande stoet. volgfde. Het verlangen om den ouden man te zien en toe te juichen, was zoo groot, dat de politie de grootste moeite had om de menigte- in bedwang te houden. Vaak gelukte dit dan ook niet en werden de cordons verbroken; zoo bij het station, waar een geduchte menschenmassa meeliep eu vrees voor botsingen niet uitgeslo ten was. Gelukkig wist men bij de Leeuwenbrug die geestdriftigen tot staan te brengen en ging verder alles geregeld voort. Bijzonder de aandacht trok een kra nige ©erewacht, die de victoria, waarin de burgemeester en de president wa ren gezeten, volgde. Zij bestond gehee-l uit oud-officieren en onderoffi- liieren van de Transvaalsche leger macht, in hoofdzaak samengesteld' uit oud-leden van het Hollandsche vrij willigerskorps. Het bevel der eerewacht had die heer D. Cerlijn, oud-artillerie officier in Transvaal, en zij bestond vooTts uit d'e heeren A. C. Dekker, B. M. Cock, C. F. Keuzekamn F. Jansen W. Tresling, A. Mulders, L. Katten burg, J. Sauer, J. Nus, A. Velo en M. Pluijm. Allen waren gekleed in hun vroeger veldtenue. De wacht maakte een inderdaad kranig effect, zoowel bij baar rit als toen zij stond opgesteld aan het station, waar zich ook nog een deputatie van oudstrijders bevond, drie mannen, elk 89 jaren tellende. Tegen twaalf uur was het Stadhuis bereikt, waar inmiddels de wethou ders, de secretaris en de leden van den Raad bijeengekomen waren in de kamer van B. en W. Daar stond een gemakkelijke stoel voor den president gereed. Toen die oude gebogen gestal te zich daarin had neergevlei-d, nam .de burgemeester het woord- om den President namens het Gemeentebe stuur van harte welkom te heeten en er zijn vreugde over uit te spreken, dat hij gekomen was. De grijsaard dankte met een kloek en kernachtig woord, 's Middags was er ten Stadhuïze een intieme lunch, waaraan alleen B. en W. van Rotter dam met den President en zijn gevolg aanzaten. Te halfdrie juichte Rotter dam geestdriftig President Kruger op zijn rijtoer toe. Toen de President met gevolg na den tweeden rijtoer aan den Doelen versche nen vond hij daar een groote menigte vergaderd, trouwens allen die aan den ouden man hun hulde wilden betui gen waren genoodigd' zich voor drieën in de Doelen te bevinden. Zij werden daar in drie groepen verdeeld: name lijk deputaties, leden van de Z.-Afri- kaansche Vereeniging en Nederlandsch Verbond en verder particulieren. r- groote trap die de President, moest volgen om in de audiëntiezaal te komen, was zeer vriendebik gestof feerd door een 28tal in lieve toiletjes gekleed» meisjes, die het pad- van den krachtigen grijsaard met bloemen be strooiden. Die meisjes groepeerden zich ook om de eistrad© waarop de President geheel alleen in een leunstoel plaats nam en toerrbegon het défilé. Eerst d-e 3 metalen Kruisridders, vervolgens de gewapende macht, dan de civiele autoriteiten an eindelijk de deputa- er naar vragen en ook naar ande re-. Ik deuk dat gij het behoort te weten hij gaf Pelrovitch en- Gri- goriev voor arrest aan- maar wat u betreft, bezi-gd© hij de woorden, „ernstige waarschuwing." Zij hoorde hem ernstig aan. Ik begrijp heb, zei zij. Verklaar mij het dain? Het beteeke-nf d'at i-k niet i-n dit huis zal blijven. En waar zal men u -dan heen zenden Zij haalde haar schouders op. Ik weet het niet. zei zij. Niemand weet het. Het zou ver standig zijn als rij vandaag nog Rusland verliet. Ik bani zeker dat ook uw naam op het papier staat. Hij lachte. Ik gen-iet dlie on derscheiding. Dat moet u een waarschuwing zij n. Hij wilde van de gevolgtrekking niets weten. De graaf heeft geschreven dat mijn bekendheid' met u niet moest worden aangemoedigd. Hij beval aan d'at e-r een rediem gevonden -moest worden-, om. mij tie- bewegen Rusland te verlaten, of -te voor komen1 d'at ik voortging met hier te kamen. Ik zal hen van, de zorg daarvoor bevrijden. Wilt gij vandaag nog vertrek ken? riep zó" uit en bespiedde hem terwijl! hij sprak. Voor een korten tiid slechts. Hij schreed rusteloos door de kamer, en toen hij weer naast haar stond, sloeg hij zijn arm om haar heen. Fékla, fluisterde hij;, de blinde moet nu de blinde leiden. Gij kunt mij, niet leidien, zei i zij treurig. Hij wilde niet naar haar luiste ren Zijn rustig gelaat tot heden een beeld van verveling, verzadi ging en ook van loomheid, was nu de weerschijn, van de levendigheid zijnier gedachten-. Zijn oogen schit terden, zijn bewegingen waren le vendig en ongeduldig. Zijn gehleel-e ziel w ais in ons tand. Ik ga naar Peters-bung. Fékla, zei hij herhaaldelijk, om hun te ventellen wat gij mij beloofd hebt i-k ga er heen- om mij het recht te verwerven, d'an kom ik weer lot u niet eerder. Zij schudde haar hoofd en. zat als een droom en-de bij het venster. Ik za-1 u nooit weer terug zien. Hij lachte haar uit, terwijl hij hare- beide handen vasthield'. Morgen, zei hij-, schrijf ik u. Morgen 'is het te laat. Als ik u dezen ochtend heb verlaten, zei hij, zal ik aan uw oom-, generaal P-rezhmer nauwkeu rig verbellen, wat er ^ebeurd is. Ik zal den nachttrein nemen om intijds uit Petersburg u te schrij ven. Als men' het u zal toelaten... Zij stond op -en. legde haar hoofd tegen zijn schouder. God h-elpe mij, kreet ze. Ik mag geen beroep dloen op uwe liefde, maar ik ben de uwe, bij le ven of sterven, tot aan- het einde. Haar stem begaf haar; zij zonk in zijn airmen en drong zich tegen hem aan, als een kind in de- bit terheid van zijn leed tegen- zijn vader. HOOFDSTUK XIV. De Staat. TWEEDE BOEK. Te St. Petersburg Een is vost ch ik dreef, door de belofte van dubbele vracht, zijn paarden- met -een menigte vloeken voorste! was, dat aan de mienschen die er zich zullen komen vestigen, gas, eleotrisch licht en duin-water door de gemeente zal. worden gele verd. te-gen tweemaal zooveel als die artikelen aan de ingazefemien van Haarle-m in rekening worden gebracht. Dit is een- nieuw begin sel. Tot dusver kon men buiten die gemeente zich deze genoegens niet verschaffen,, ook niet te-gen den dubbelen- priis, wat een stevig ta rief m-ag hieeten. Voor de te ver wachten bewoners van deze gron den behoeft dat tarief evenwel n-iet afschrikkend te werken. De an nexatieplannen hangen nog in de lucht,, maar de annexatie van Bosch en Vaart is wel zoo goed als zeker, vooral ook omdat, naar mij is mee- gede-eld, het gemeentebestuur van Heemstede, dergelijke parken of nieuwe wijken in zijne gemeente liever kwijt wil wezen. Natuurlijk lokte ook het voorstel om een eliectro-techmi-seh ingenieur te benoemen als ondier-directeur, van de gemeentelijke gasfabrieken debat uit. B. en W. sloegen daar bi jj om zoo te zeggen, zoo flink van, zich af, dat het voorste! ten- slotte met algemeen© stemmen aangenomen werd. Ik weet niet of B. en W., zooals niet ongewoon is thans reedis -een geschikten titularis o-p het oog hebben-. Zoo ja, d'an is 't een felici tatie waard dat een bekwaam en ervaren vakman (want zoo een moet het toch zeker wezen-1) te- krij gen is voor 2000.en vrije wo ninlg. Hebben B. en W. nog nie mand gepolst, dan zou ik voor miji het niet onmogelijk achten, dat heit bedrag te 1-aag is en me-n bij, dén Raad aal moeten komen om meer, een operatie die dit College, zoo- als men weet. ongeveer al even plezierig v.indt als de ledlen per soonlijk gesteld zijn op het trekken van een kies. De tijd zal het l'eeren. Er was, in miin oogen althans, iets komieks in de dlisoussiën over de subsiidie, te verleenen- aan den Bond va-n Oud--Onderofficieren voor hare schietwedstrijden alhier en d'e medaille aan Crescendo's zangwed strijd. Vergis ik mij niet dan was wijlen de beer d'e Kanter in zijn krachtige da-ren altijd tegen derge lijke subsidies-. Hij zeiWie feest vieren wil, moet diat zelf maar be talen, een standpunt wa-arvoor iets te zeggen valt. De heeren dia Braai en Groot evenwel hadden bezwaren te-gen het- blijk van belangstelling in 't schieten, maar waren voor die medaille- voor het zingen. Scherp formuleerde voo-ral de heer Groot zijn bezwaar tegen het schieten, dat hij een oefening noemde in he moordenaarsb e-diri j f Ik geloof, diat die rustige staats burgers, de oud-onderofficieren er van geschrikt zullen zijn-, dat men ze zoo-maar kalm-weg met moorde naars vergeleek. Tokkelde die heer Groot met zijn opmerking niet wat è.1 te hard op dé snaai* dier gevoelig heid? Van die oud-onderaffi.eieren is toch zeker niet te verwachten, dat zij nog op veroveringsoorlogen zullen uitgaan,. Hanteeren zij ooit het gewieer in ernst, dan zal het we zen tot verdedi-ging van het vader land tegen aanvallende, vijanden Ik Ver ondierste!, dat in dit geval zelfs de heer Groot nog naar een geweer zou grijpen hoewel ik vrees, dat de oud-onderofficieren dan meer succes zullen! behalen dan hij en d;e andere lede-n. die met hem tegen die subsidie stemden. Vastgesteld werd d-e rekening van de Schutterij over 1900. Ik heb ditmaal d'eze post met ingenomen heid aangezien-. Niet omdlat die Schutterij zelf mij zoo bijzonder interesseert, maar omd'at deze post langzamerhand zal inkrimpen en over weinige j aren geheel van on zie begrooting zal zij-n verdwenen. Dat gebeurt zelden. Er komen wel nieuwe posten van uitgaaf bij, maar er gaan er geen oude af. En de uitgaaf van- die duizend gulden- of vijf zou nog zoo erg niet wezen, wanneer maar niet de schutterij: aan zooveel menschen last e-n moei te en zelfs geldelijk nadeel bezorg de, waar niets tegenover staat, zelfs niet het aanleer en van schieten-. Misschien zal de heer Groot dit juist een voordeel van die schutterij' vinden. door het gedrang van voertuigen lang9 het groote station van den Moskou spoorweg te Petersburg, omi ten laatste d'e Nevski Prospect te bereiken. Nabij het station was een gedrang van reizigers, klinken van bell-en, de luide stemmen d'er beambten. In de Nevski Prospect scheen d'e zon op d;e witte winter sneeuw de bellen der sleden klon ken muzikaaleen goed- gehumeur de' menigte eüng in ordelijke stroo- mingen, noordwaarts, zuidwaarts naar hel hart der stad of verder. De café's zagen er vro-olijk uitdaar was leven en- gelach in alle; talen der beschaving. Het was een vreemde overgang uit de kostbare pracht die Oos- tersche pracht van Moskou in die, stad van kunstmatige bescha ving maar Dane vond zich nu'et- in staat om er eenige belangstel ling voor te tooncn of er ook maar aan te denken,. Voo-r hem beteeken- de het einde der reis, dat hij zoo veel honderd mijlen nader was bij het gezag, en tot hen die die wet e-n gerechtigheid in Rusland hand haafden. (Wordt vervolgt).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2