Tweede Blad, behoorende bij „Haarlems Dagblad" van Vrijdag 28 Juni 1901. No» 55 i 9 Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 26 Juni 1901, des namiddags ten 11/2 ure. Voorzitter de wnd. Burgemeester. Aanwezig alle lediein. Mededeelingen en ingezonden stuk ken. PUNT 1. a. lo. dat is ingekomen een schrijven van den Commissaris der Koningin in Noord-I-Iolland, houdende mededee- lin" dat door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken het verlof van den Burgemeester op diens verzoek, is verlengd met twee maanden. 2o. dat de stukken betreffende de voorgestelde grenswijziging voor de leden van den Raad ter visie zijn ge legd. b. dat in handen van B. en W. is gesteld om advies: Een adres van de besturen van de Christelijke Avond-naaischool en van de Haarlemsche i'abriekscholen in zake het huren van twee bovenlokalen van het Proveniershuis. c. dat is ingekomen: le. een adres van de afd. Haarlem van den Bond van Nederl. Onderwij zers met toelichting en nadere rege ling der onderwij zers-jaarwedden alhier. B. cn W. hadden reeds het ontwerp voor een nieuwe regeling gere' doch wenschen thans de indiening daarvan aan te houden totdat het nu ingedien de adres mat toelichting door hen kan zijn overwogen. B. en W. stellen voor genoemd ad'res tot het uitbrengen van praeadvies in hunne handen te stellen. d. dat door den Commissaris der Koningin in, Noord-Holland eervol ont slag is verleend als buitengewoon ge meente-veldwachter aan dein met 1 Juli e. k. eervol ontslagen ambtenaar belast met 'het innen van haven- en kaai geld D. W. Donk en tot buitenge woon gemeente-veldwachter is be noemd, de in diens plaats benoemde G. Rodenburg. e. le. een schrijven van Ged. Staten der provincie Noords-Holland ten ge leide van het door hen goedgekeurde besluit van 22 Mei jl. no. 11 in zake de aanvaarding van grond aan het Noor- der-Buiten-Spaarne; 2e. een schrijven van dezelfden ten geleide van het door hen goedgekeur de besluit van 22 Mei jl, no. 22 in zake idie aanvaarding van grond aan de Minnebroedersteeg; 3e. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het besluit van 22 Mei jl. no. 8 waarhij machtiging vérleend wordt tot het doen van betaling uit den post „onvoorz. uitgaven," dienst 1900; 4e. een schrijven van denzelfden, ten geleide van het door hen goedgekeurd besluit van 5 Juni jl. no. 17, in zake de verhuring van den berm aan den Spaarndamsclien weg; cl. dat door het R--K. Parochiaal Armbestuur van St. Bavo is ingetrok ken zijn verzoek om wijziging van het raadsbesluit van 18 Mei 1898, no. 7. be treffende de vaststelling van het plan van bebouwing van gronden aan de westzijde van de Leidsche Vaart (not. 26 Sept. 1900 Ha no. 4.) Mej. T. Swanenburg De Ve^e. ver zoekt met ingang van 15 Augustus e.k. eervol onfsla" uit hare beirekking van onderwijzeres aan de opleidingsschool^ voor meisjes tot het M. O. alhier (hoofd de heer E. L. Brouwer). Wordt verleend. Mej. A. Reijers vraagit met in gang van 16 Augustus 1901, eeirvol ontslag uit hare betrekkin? van onderwijzeres aan die Kostelooze School letter C. Wordt verleend. PUNT 2. Door den ontvanger van deze ge meente is aan B. en W. medegedeeld, dat het hem wensclielijk voorkomt, eenige verandering te brengen in de dagen en uren, waarop Ztjn kantoor voor het publiek geopend zal zijn. Het is, naar zijne meening, in het belang van een geregelden gang van zaken, dat zijn kantoor in plaats van des voormiddags 10 tot nes namiddags 3 uur, evenals het kan to or van den Rijksontvanger, geopend zij vr. ir het publiek, van des voormiddag? 9 *ol des namiddags 2 uur. terwijl nij het ver der aanbevelenswaardig acht -p een dag in de week, en wel des Zaterdags, het publiek geen toegang to vsileein n B. en W. doen een desbetreffend voorstel. De heer HOFLAND ka.n zich de nood zakelijkheid hier niet voorstellen dat het kantoor Zaterdag voor het publiek moet worden gesloten. De VOORZ. antwoordt dat dit reeds in de oude instructie is vastgesteld. De heer v. d. KAMP kan zich ge heel met het denkbeeld van den heer Hofland vereenigen. Spr. ziet evenmin het nut van sluiting in. De VOORZ. antwoordt dat dit komt door de drukte; de vele werkzaamhe den om de boel in orde te brengt eischen sluiting op één da.g. De heer HOFLAND acht den tijd na 2 uur nog lang genoeg om de boeken in orde te brengen. Hij acht het beter om het kantoor alle dagen geopend te hebben, opdat een ieder heter in de gelegenheid is zijne belasting te kun nen gaan betalen. De heer Dr. KRUSEMAN acht dit voorstel zeer aannemensvvaardig en 't zeer wenschelijk dat de ambtenaren één dag hebben om de boeken te con troleeren. De heer v. LENNEP zegt dat er zoo veel registers zijn om bij te houden, dat de ambtenaren wel één dag mo gen hebben om rustrig de boeken in orde te kunnen brengen. De heer GROOT vraagt waar de Vrijdag, die in het voorstel niet wordt genoemd, blijft. De VOORZ. antwoordt dat deze dag is voor betaling van andere belastin gen en tevens betaaldag. In stemming gebracht, wordt het voorstel aangenomen met 1 stem be*- gen.die van den heer v. d. Kamp. PUNT 3. Door de Garrnmissie van voorbe reiding voor die oprichting der ge meentel i chtf ahr ieken wordt het wenscheilijk geacht reeds thans over te gaan tot de benoeming van eenen ondeir-d'irecteur. Van oordeel, dat die betrekking het best zou kunnen worden vervuld door een el'ectro-technisch ingenieur, die zich langzamerhand practiseh in het gusvak zou kunnen bekwamen, acht d'e oommissie heit met den Di recteur van .belang, dat de inrich ting van de centrale, het leggen der kabels en de opzet van het elec- trisch bedriif opder toezicht van dien ajmbtenaar%geschi eden. Daar B. en W. het gevoelen der commissie dieelen sitellen zij voor te bepalen dat bij bouw en exploi tatie d'er gemeentegasfabrieken zal werkzaam zijn een eilectrotech - nisoh ingenieur, aan wien, de titel van onder-directeur en een aam vanigsalaris van 2000.per laar met genot van vrüe woning, vuur en licht, zal worden toegekend: en uit te noodtijen sollicitanten naar deze betrekking op te roepen. De heer MODOO wenscht de ver goeding voor woning, licht en vuur in geld te zien uitgedrukt. De heer NIEUWENHUIJZEN KRU SEMAN zegt dat er een verantwoor delijk ambtenaar op de gasfabriek moet wonen en daarom moet hij daar wonen. De heer MODOO zegt dat het zijne bedoeling is een bedrag uit te trekken voor gemis aan woning, licht en vuur, tot zoolang de niieuwe gasfabriek ge reed is. De heer WILLINK had zich voorge steld dat hier eerst in principe zou worden uitgemaakt of zou worden overgegaan tot benoeming van een electro-technisch ingenieur en daarna pas zou worden gesproken over eene woning. De VOORZ. zegt, dat men eerst een onder-directeur had willen benoemen en daarna spreken over de woning. De benoeming zou dan ook zoo spoe dig mogelijk plaats hebben. De heer N. KRUSEMAN antwoordt, dat liet denkbeeld is om zoo spoedig mogelijk een onder-directeur te be noemen, opdat hij met de voorberei dende werkzaamheden goed op die hoogte kan komen. Spr .ondersteunt het voorstel-Modoo en wil daarvoor een bedrag van f 500 's jaars gerekend voor den tijd dat de nieuwe woning nog niet gereed is zien uitgetrokken. B. en W. nemen dit nu over en wenschen het voorstel aldus te red'i- geeren, welk genot voor den tijd. loo- pende tusschen de in functie-treding en het gereed zijn der woning op 500 's jaaa-s wordt bepaald, benevens hem de verplichting op te leggen de boven-' woning van het administratiegebouw te bewonen. De heer ROOG had gaarne het maxi mum van het salaris gehoord. Wel wordt gesproken van een aanvangssa laris. De heer N. KRUSEMAN zegt dat hij het bezwaar des vorigen Sprekers niet begrijpt, daar iedere verhooging door den Raad moet worden goedgekerud. Verder zal de Raad eerstdaags een voorstel krijgen van aanstelling van ambtenaren en het te bepalen tracte- ment. De persoon, die nu benoemd wordt, zal zich eerst met gasbedrijf op de hoogte moeten stellen. Is hij dit. dan zullen andere gemeenten wellicht trachten hem naar hun stad te trek ken. En is het dan een bekwaam per soon, die zijn geld waard is, dan moet de gemeente vrij kunnen zijn om diens tractement met het oog om hem dan te behouden te verhoogen. De heer ROÜG is nu voldaan. De heer MODOO acht de redactie der aanvulling nog niet gelukkig gekozen en doet een eenigszins andere aanvul ling die op hetzelfde neerkomt. De VOORZITTER begrijpt het ver schil niet. Zonder stemming wordt het voor stel sub. I nu goedgekeurd. De heer v. d. KAMP zou gaarne nu weten, wie den titularis benoemt, de Raad of B. en W. De heer N. KRUSEMAN ze04 dat de Raad alles in handen krijgt om te be slissen. Het geheele voorstel wordt nu zon der stemming aangenomen. PUNT 4. B. en W. in overeen,stemming met die commissie van bijstand' in het beheer der openbare werken, nader overwogen de vooirwaarden voor verschillende vergunningen, verband houdende met de bebou wing der terreinen van ..Bosch en Vaart" en hebben daarbij mieer re kening gehouden met d'e belangen der heeren Key en. Kuiper. B. en W. stellen voor: le. Vergunning te varleenen Jot; het maken van een houten schoei-' ing in de Leidsche Vaart langs de grenzen van het Buitenverblijf „Bosch en Vaart", behoudenis enke le voorwaarden 2e. Tot wederopzeggems vergun ning te verleenen tot het doen uit monden der riolen van op de sub. I bedoelde terreinen aan te leggen straten in de Leidsche Vaart, onder enkele voorwaarden. 3e. Vergunning te verleenen tot het dempen van de sloot tusschen de Schouwtjeslaan en het land „Bosch en Vaart" eveneens onder enkele voorwaarden. Voorts verbinden B. en W. aan genoemde vergunningen o. a. nog de volgende bepalingen a. Dat. de kade langs die Leidsche Vaart eene breedte zal hebben van 12 Meter, en dat vóór de pe-rceelen aan die kade eene strook van ten minste 3 meter voor tuin zal wor den bestemd1, welke tuinen evenals de tuinen der in de ontworpen stra ten te bouwen perceel© n door een ijzeren hek om sfceenen voeting van den openbaren weg moeten' wor den afgescheiden. b. Dat elke afzonderlijke woning aan den Heeren weg en den verbin dingsweg tusschen den Heeren weg en die Schouwtjeslaan eene jaar- lijksche huurwaarde hebbe van ten minste vijfhonderd gulden, en elke afzonderlijke woning aan die overi ge ontworpen straten en kadle eene j aarlijksche huurwaarde van ten minste drie honderd gulden, met deze afwijking evenwel, d'at. wan neer een perceel in de laatstge noemde straten en kadle eene afzon derlijke boven1- en benedenwoning bevat, elke afzonderlijke beneden woning en bovenwoning geene hoo- gere jaaiiij ksche huurwaarde be hoeft te hebben, dan twee honderd gulden, tlerw'tl met het oog op de vereiischte huurwaarde de tee kenin gen van de te bouwen perceelen aan B. en W. van. Haarlem ter goedkeuring moeiten worden aange boden. c. Vóór 1 Jan. 1903 als bijdrage in d'e kosten van den bouw eener nieuwe brug over de LeidSchcVaart b;: de Schouwtjeslaan de helft dei- kosten van heit maken, dier brug met bij behoorende werken aan de gemeente Haarlem1 worde betaald tot een bedrag van ten hoogste f 12.000.—. d. Te bepalen, dat zoolang geene grenswijziging tusschen Haarlem en Heemstede heeft plaats gehad, tengevolge waarvan de hier bedoel de gronden ondier Haarlem vallen de levering van duinwater, -as en eieotrisch licht door de gemeente Haarlem, voor zoover begem die le vering -eene practische bezwaren bestaan, zal geschieden op dezelfde voorwaarden als binnen die ?e- me-ente doch tegen den dubbelen prijs. De VOORZITTER zegt dat wanneer het voorstel nu zoo wordt aangenomen, de zaak uit de wereld wordt "eholpen en de heeren Keij en Kuiper tevreden zijn. De heer SPEELMAN vraagt, waar om de brief van die heeren niet is ge- teekend en vraagt of het zeker is dat de zaak nu aan kant zal worden ge bracht. Daarna gaat spr. de geschie denis aan deze zaak verbondien no? eens na en is niet geheel voldaan. Hij had in het schrijven van de heeren Keii en Kuiper eene bedreigin "é- zien, dat er arbeidswïjken zouden verrijzen bij niet goedkeuring van dit plan, Spr. is geenszins bar1voor de ze bedreiging en meent dat het terrein niet "eschikt is voor arbeiderswonin gen. Daar spr. het tegenwoordige plan niet acht in het belang der gemeente, is hij nog huiverig zijn stem aan dit voorstel te geven. De heer ROOG zou ook gaarne van de commissie van Bijstand vernemen of werkelijk waar is, wat. de vorige spr. gezegd heeft. De "vond is voor arbei derswoningen niet geschikt en ook te duur. Maar wat is de reden, dat de commissie thans tot dit voorstel komt. De VOORZITTER antwoordt dat de niet onderteekening is eene administra- tieve onjuistheid- De heer DE BREUK zegt dat de com missie van Openbare Werken de plan nen eerst gewijzigd hebben ingezon den door een amendement van den heer Stolp in de zitting van 1 Mei. Daarmede namen heeren K. en K. geen genoegen. Thans wetende dat die werken goed worden uitgevoerd, en de gemeente zich naar die kant uit breidt, achtte de commissie in 't be lang der gemeente Haarlem het wensclielijk met de heeren Key en Kui per tot eene overeen?'1 r,,--.- te ko men, al is ook eene kleine afwijking van de oorspronkelijke plannen ge vraagd. De lieer GROOT zegt dat de schoeiing aan de Leidsche Vaart reeds gedeel telijk slaat. De voorzitter zegt, dat de heeren Keij en Kuiper eene schoeiing moeten maken volgens de aan te geven voor schriften en zij dus op eigen risico hebben gehandeld. De heer ROOG acht dit. antwoord niet goed. Zij hadden niet voor de goedkeuring mogen beginnen en er had goed toezicht moeten wezen. Ver der acht spr. het wenschelijk goed te letten op de bestrating, opdat er goe de wegen zullen komen. De heer SPEELMAN vraagt waarom hier nu geen keibestrating moet zijn, terwijl aan anderen de verplichting wordt opgelegd van keibestrating o.a. aan den heer Peltenburg. De heer DE BREUK zegt dat dit ter reinen zijn die nog buiten de gemeen te liggen, waarover de gemeente dus nog niets te zeggen heeft. K. en K. wilden andiers in geen geval in onder handeling treden. De heeren MODOO en STOLP zeggen, dat de commissie van bijstand ge meend had een vorm in h, leven te moeten roepen, die in 't belang der gemeente Haarlem is en daarom ge tracht heeft zooveel mogelijk in over eenstemming te komen met de heeren K. en K. om tot een goed geheel te ge raken, wat in den naasten toekomst in 't belang van Haarlem is. De heer WALLER brengt hulde aan de commissie van Bijstand. Twee par tijen hebben ieder geprobeerd in de gunstigste conditie te komen. En zon der dwangmiddelen moet hier de een wat vóór de ander wat achteruit ge komen zijn, om zoodoende te komen tot overeenstemming, die is in 't be lang der gemeente. Daarom een woord van" lof aan de commissie. (Applaus). Zonder stemming wordt het punt nu aangenomen. PUNT 5. B. en W. legen den Raad een adres over van de heeren Fr. Anderlieggen Jr. en L. J. Neumeijer Jr. te Amster dam, waarin wijziging wordt ge vraagd van het Raadsbesluit waarhij zijn vastgesteld de voorwaarden eener met genoemd© heeren te sluiten over eenkomst en voorts zijn geregeld de voorwaarden, te verhinden aan een aan hen verleende concessie voor tram- aanleg in deze gemeente wijl er niet duidelijk uit blijkt, aan welken ter mijn concessionarissen zich te houden hebben. B. en W. stellen dan ook voor te be palen dat dit besluit vervalt, wanneer niet vóór 31 Dec. e.k. én de overeen komst door concessïeonarissen is on-i derteekend én de concessie, door hen is aanvaard. Wordt goedgekeurd. PUNT 6. Te-n einde te kunnen -©raken tot ©en© behoorlijke afsluiting van den dienst der gemeente-hu ishou- dimg over 1900 bieden B. en W. aan eene 3e suppletoire begrooting cn twee staten, tot af- en overschrijving waarvan de een tot een bedrag van 15.041.35 en de andere van den post „onvoorziene uitgaven" op posten, waarop krachtens de mach tiging verleend bij de primitieve begrooting, kan worden overge schreven. Wordt vastgesteld. PUNT 7. Volgens mededeel in g van den directeur der gemeentelijke duin waterleiding zal die tak van dienst over 1900 aanwijzen een batig sal do van 12.356.48i. B. en W. stel len voor f 5000 te reserveeren voor extra aflossing in 1902. De commis sie van Bijstand in het beheer der gem'eente-finanoiën heeft hiertegen geen bezwaar. De boer HOFLAND vraagt eene in lichting en vindt de ouinbare posten te hoog. De heer DE BREUK acht deze pos ten, ten bedrage van f 250. niet hoog De heer WALLER acht het wensche lijk met het voorstel van 13. en W. me de te gaan met, de wijziging hef, be drag van r 5000 te reserveeren voor eventueele onkosten. Volgens dit voorstel zou het geheele saldo a f 5000 word'en gereserveerd voor extra-aflossing en daar men no? niet weet hoe de financieele toestand en de begrooting voor 1902 zal zijn le ven. wij in 't onzekere en daarom is spr. thans tegen extra afschrijving. Of het eone goede financieele poli tiek is ©en 3 1/2 leen in" af te lossen, terwijl het geld thans tegen 4 1/2 te verkrijgen, is, is eene vraag, die spr. betwijfelt. De directeur deri waterlei ding doet alleen een voorstel in zijn voordeel, om zijn werkkring zoo spoe dig mogelijk schoon te zien. Maar wij moeten onzen blik ruimer laten gaan. Ged. Staten hebben ons opgedragen de leeniu- der -asfabriek in 1904 af te lossen, waardoor het wel mogelijk zou kunnen ziin, dat we dan weer het ""ld van de waterleiding noodig hebben. Daarom stelt spr. voor. d -.< 'het bedrag van f 5000 wordt bepaald voor nader te bepalen uitgaven voor het dienst jaar 1900. Dei heer STOLP had iuist op de war terleiding dit bedrag willen aflossen, opdat wanneer later de waterleiding weer uitbreiding noodig had daar voor beter gelden zouden kunnen wor den verkregen. Evenwel kan sur zich wel vereenigen met het amendement van den heer Waller. De heer DE BREUK zet de zaak nog maals uiteen en zegt, dat B. cn W. de f 5000 geenszins uittrekken in 't belang der begrooting voor 1902 doch voor de waterleiding. Wanneer er een apart potje van wordt gemaakt, hetgeen spr. betwijfelt, dan zouden B. en W. mede kunnen gaan met het, amendement, maar anders niet. De heer VAN STYRUM meent, dat de redactie-wijziging van den heer Waller aangebracht in het voorstel van B. en W. overbodig is. De heer BIJVOET vindt het niet goed nu reeds uit te maken, wat men in 1902 zal doen. De heer DE BREUK 70 dat dit be drag reeds is ontvangen, 't Is alleen de vraag of de gemeente-ontvanger 5000 meer of minder in de emeente- ka-s moet storten. De heer SNELTJES zegt. dat hij het zeer zou toejuichen, wanneer er een potje kon worden gemaakt. De heer v. d. KAMP gelooft dat de geheele Raad medegaat met het voor stel van den heer Waller, doch een positief antwoord is nog niet gegeven; op de vraag van den heer Stolp: „Mag de gemeente potjes maken." Spr. dacht dat' de heer Van Styrum deze vraag zou beantwoorden, doch nu hij dit niet. gedaan heeft, zal spr. het doen. Spr. wijst nu on art. 194 der gemeentewet en naar Luttenbergs cro- matigïsche versla""o o. m. de beslui ten van 15 Dec. 1866 en 1876 en 5 Aug. 1898, waardoor de heer Stolp een ant woord krijgt. De heer WALLER zegt, dat het niet wenschelijk is eene 3 1/2 net. aflossing te doen, terwijl men voor eene nieuwe leening 4 noodig heeft. Verder be antwoordt, spr. dei andere sprekers. We hebben leeningen, waarvoor de ge meente verantwoorde1'"- ;s. en daar om kunnen de gelden besteed worden voor aflossingen, die de Raad noodig vindt voor den een of anderen tak van dienst. E». en W. stellen nu voor de f 5000 voor extra aflossing uit te trek ken, ten behoeve van een tak van dienst De heer WALLER neemt met dit voorstel genoegen, en trekt zijn amen dement in. Het gewijzigde voorstel van B. en W. wordt nu zonder stemming aan genomen. PUNT 8. B. en W. stellen voor de reke ning en verantwoording de<r ont vangsten en uitgaven, ten behoeve der d.d. Schutterij over het jaar 1900 voorloopig vast Ie stellen tol een bedrag van 5710.34 in- ont vangst en in uitgaaf. PUNT 9. B. en W. stellen den Raad voor vast te stellen de suppletoire begrooting der ontvangsten en uitgaven van de onder bet beheer der Re"enten van het Barbara-Gasthuis staande bewaar school. voor het ianr 1900 op een som van f 100 en het subsidie uit de ge meentekas voor 1900 alzoo le verhoo gen en nader to bepalen on f 780.891/2. Wordt goedgekeurd. PITNT 10. R. en W. deelen mede dat. door hen bepaald i- in het ir>^v 1901 3.35 pel. van het belastbaar inkomen te heffe,n. en bieden ter vaststel 1 in" aan het pri mitief kohier der plaatselijke directe belasting dezer gemeente opgemaakt tot een bedrn" van 325.139.271/2. Wordt goedgekeurd. PUNT 11. B. en W. stellen voornaar aanlei ding van een adres van het bestuur der afdeeling Haarlem en Omstreken van den Nederlandschen Bond van oud-onderofficieren een subsidie van f 100.te verleenen ten behoeve van de 14e jaarlijksche alQ'emeene ver gadering van genoemden bond met daaraan verbonden schietwedstrijd; tei honden op 20 en 21 Juli a. s. De heer DE BRAAL kan geen enkel motief vinden, dat die uilenven wet- ti"t. Hii stelt, zich den Bond voor als eene arbeiderspart i i die ook hier of 1 daar jaarlijks hare algemeene verga-1 dering houdt- en die ook niet om eene gratificatie zal vragen. Voor een zang- wedstrijd vindt spr. nog heel wat an ders als voor eene vergadering, waar aan een schietwedstrijd verbonden is. De heer GROOT zegt, dat de ver- eeniging niet is ter bevordering der kunstzin, of anderszins. Het soldaatje spelen op zichzelf is reeds bedroevend genoeg, liet is hier een band van vriendschap, die de oud-militaireri heeft saamgebracht. en uit die vriend schap komen ze elkaar bezoeken. Het schieten is geen volksvermaak, men komt elkander oefenen in het moorde- naarsbedrijf en derhalve is geen en kele subsidie! gewettigd. De heer v. d. KAMP ze et, dat hot schieten wel een vermaak is, ziet slechts op de kermis. Tevens stelt spr. voor f 100 uit te trekken. De VOORZ. antwoordt, dat dit, niet aan de orde is. 1-Iet voorstel in stemming gebracht wordt aangenomen met 26 tegen 5 stemmen, die van de heeren Hofland, de Braai. Modoo, Schram, Groot PUNT 12. De Haarlemsche Manncn-zangver- eenigincr „Crescendo" alhier, die ter gelegenheid van haar 25jarig bestaan een Nationalen Zangwedstrijd voor Mannenkoren heeft uitgeschreven op 9 en 10 November 1901, vraagt den Raad een medaille beschikbaar te stellen. B. en W. doen een desbetreffend voor stel. De waarde zal ten hoogste 60 mogen bedragen. De heer v. d. KAMP stelt voor hier voor f 102 uit te trekken. De heer MODOO ziet niet in, waar om de medailles noodeloos f 40 duur der moeten worden gemaakt. De heer DE BREUK zegt, dat door het voorstel geheel aan het verzoek van Crescendo is voldaan. De heer v. d. KAMP wist niet, dat eene goede gouden medaille voor f 60 verkrijgbaar was. Spr. trekt zijn voor stel nu in. Daarna wordt het voorstel van B. en W. goedgekeurd. PUNT 13. B. en W. sitellen voor aan Dr. J. Huïzinga leeraar aan d'e H. B. S. met 5- en 3-jarigen cursus, vergun ning te verleenen om eventueel als privaat-docent eenige lessen te mo gen geven aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. Wordt goedgekeurd. PUNT 14. B. en W. stellen voor aan den heer P. van de Water overeenkom stig zijn verzoek vergunning te ver leenen tot liet bebouwen van een oppervlakte van 1.2 vierkante M. grond' van zijn tuin, noodiig tot ver bouwing van zün perceel in het Frederikspark No. 6. Wordt goedgekeurd. PUNT 15. Door de firma Peltenburg en Zonen is tot B. en W. het verzoek gericht om voor een tijdvak van één jaar in huur te mogen ontvan gen een gedeelte water in het Vuil- rak ter oppervlakte van 21.56 vierk. Meter. B. en W. geven in overwe ging dit verzoek te staan tegen een huurprijs van 75. Wordt goedgekeurd. PUNT 16. Door B. en W. zijn bedenkingen tegen het door G. Schous ingedien de plan tot verbouwing der per ceelen aan de Ged. Oude Gracht Nos. 30 en 32 alhier, omdat in dat plain lag opgesloten de bouw van een afzonderlijk gebouw aan do I/rossestraat, waarvan de hoogte meer zoude zijn dan anderhalf- maal de breedte dier siraat. In een adres richt genoemde per soon tot den Raad het verzoek om vergunning tot dien hoogeren bouw te verleenen. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. De heer G. Schous zet in een adres aan B. en W. uiteen dat het lager bouwen van een, perceel aan de Drossestraat, dun door hem is ontworpen, op welk ontwerp B. en W. afwijzend beschikten, misstand zal geven en verzoekt diensvolgens den bouw van genoemd perceel te willen toestaan zooals d'oor hem is ontworpen. De heer STOLP kan niet medegaan met hel voorstel vail R W. liet per ceel is één pand en blijft één pand. De heer ROOG deelt de gedachten van den heer Stolp. Het is hem een raadsel hoe B. en W. er toe ziin gekomen thans te bepalen, dat niet iiooger gebouwd mag worden dan 1 1/2 maal de breedte der straat. De heer DE BREUK w:'zen de op het desbetreffende artikel der politie-ver- ordening, zegt dat B. en W. "emeend hebben, dat het hier niet één gebouw is En zij meenen hiermede geheel te hebben gehandeld in -• -t der politie-verordening. Wij hebben nog eenzelfde geval gehad met iemand, die wenschte te bouwen op den hoek van de Minnebroederstep" aan wien toen een zelfde verzoek is geweigerd. De heer WILLINK zegt, dat het plan direct is geweest om één gebouw to la ten zetten. Hier is van kwade trouw geen sprake. De heer VAN STYRUM wijst op art. 177 en zet uiteen, dat de heer Schous voorzeker niet dom gedaan heeft door een verzoek aan den Raad te richten, hetgeen de heer Koog had gezegd. Verder zet spr. uiteen de bedoeling van het art. 177 dei* politie-verordening. De heer ROOG zegt. dat het zijne bedoeling was geweest dat de heer Schous zich had moeten verzeilen te gen de gedachten van 13. en W. en niet daarin berusten, zooals hij thans doet. De heer v. d. KAMP is tegen het voorstel van B. en W„ omdat hier de iwnuonenden ook niet worden gehin derd. ...t voorstel van B. en W. in stem ming gebracht wordt verworpen met 5 stemmen voor. die van de 4 wethou ders en den heer Waller. PUNT 17. B. en W. stellen voor vergunning te verleenen aan C. Kramer om het perceel aan de Leliestraat no. 3 hoo- ger le bouwen dan andcrhalfmaal du breedte der aangrenzende openbare straat. Wordt goedgekeurd: PUNT 18. Dooit den heer A. C. Sweerfe wordt vergunning gevraagd om zijn perceel aan de Kleine Houtstraat No. 3 hooger te mogen bouwen daa volgens algemeen© Politioverorde- nnig is geoorloofd!. B. en W. stellen voor die gevraag- de vergunning te verleenen;. Wordt goedgekeurd. PUNT 19. B. en W. stellen voor op een des betreffend schrijven van B. en W. te Heemsted:©, om vergunning te verleenen voor d'e plaatsing vani eene standpijp met afvoerbuis on die hoofdbuis dien" Amsterdamse!!© waterleiding aan den weg langs de Leidsche vaart bij d'e Zandvoort- sche laan. Wordt goedgekeurd: PUNT 20. De Directie d'er Eerste NedcrL Pulp- en Jamfabriek verzoekt ver gunning tot het maken van een los- en laadsteiger in hot Noorder Bui- tenspaarne. tegen den berm van den Spaamdamschen weg onder de gemeente Schoten. B. en W. hebben hiertegen geen bezwaar, en wel tegen ee-n jaarlijk sche recognitie van 10.50 bij het verleenen der recognitie een be drag van 5.25. Wordt goedgekeurd: PUNT 21. De Coöperatieve Bouwvereoniging „de Eendracht", kreeg goedkeuring op haar plan van bebouwing der gron den gelegen tusschen de" veis- vaart en de huizen aan de Noordzijde van de Oranjestraat, onder bepaling 0. a. dat aan de gemeente de kosten zouden worden betaald voor het leg gen van een houten brug bij de Na- dors 11 aan en een vaste brug met st.ee- nen 'andhoofden en vleugels bij da Eendracht, beide over het Öost-Indisch vaartje. Aan deze verplichting is door de Bouwvereeniging voldaan. Na aanbe steding van de noodige openbare wer ken, waarin ook was begrepen de bouw van een steenen brug over het Oost- Indisch vaartje tegenover de Assendel- verstraat, bleek de mogelijkheid om de laatstbedoelde brug, ontworpen te genover de Oostelijke helft van de As- sendelverstraat, midden vóór die straa/ te leggen, waardoor die brug ook een. meerdere breedte kon verkrijgen, en de ontworpen brug tegenover de Na dorstlaan achterwege kon blijven. Het bestuur der bouwvereeniging de Een dracht" verzoekt aan B. en W. terug betaling van de, als voor de houten brug geraamde kosten, gestorte gelden. R. en W. doen nu een voorstel dit be drag. groot f 677, terug te betalen. De heer STOLP zegt, dat. contractan ten cwo.ven hebben, waartoe zij zich verbonden hebben, al is het met oen enkele wijziging, die alleen in 't be lang der „Eendracht". Dus ziet spr. niet in waarom 677 moet worden ge- restitueerd. De heer DE BREUK zegt, dat de brug over de Nadorstlaan niet is gemaakt» waarvoor het bedrag 677 zou moeten teruggegeven. Spr. zet verder de zaak nogmaals uiteen en wijst er op, dat de tweede brug meerdere kosten heeft bedragen, hetgeen in 't belang van het kwartier was. De billijkheid eischt dus om dit bedrag te resiitucereu. De lieer MODOO gelooft, dat da bouwvereeniging nog rente mag ei schen van f 677. Dat eischt de billijk heid. De heer ROOG deelt geenszins de meening van de heeren d'e Breuk en Modoo. W anneer men een juist stand punt wilde innemen, dan moest het meerdere bedrag der gebouwde brug worden betaald en f 677 terug worden gegeven, ongerekend de vele kosten, die da gemeente zich getroost heeft voor een hetere toegang in dil kwartier. De heer BE1JNES verklaart zich vóór het voorstel B. en W. De heer GROOT acht het billijk, dat de „Eendracht" het bedrag terugkrijgt. De heer VAN STYRUM zegt, dat rechtens de vereeniging de 677 moet terug hebben. De heer STOLP verklaart, "ehoord de juridische uiteenzetting, zich thans vóór het voorstel. Het voorstel wordt zonder stemming aangenomen. PUNT 22. Daar door W. F. Iloogerbeets alhier niet is voldaan aan de aanschriiving van B, en W. om het perceel aan de Molensteeg 110. 25 alhier van goed drinkwater te voorzie* stellen B. en \V. voor dat perceel ongeschikt tot be woning te verklaren. Wordt goedgekeurd. Tegen de heer v. d. Kamp. PUNT 23. Tot leden der commissie voor do be- zwaarseiinften der plaatselijke directe belasting worden benoemd de heeren Schünnann, Hofland, Sneltjes, Leu- pen en Sabelis. PUNT 24. Tot leden der Stembureaux voor de a.s. Raadsverkiezingen worden be noemd de heeren: le Kiesdistrict. Stemdistrict A. (Iloofdstcmbureau Raadhuis), (waar van de Burgemeester voorzitter is), Mr. Th. de liaan Hugenholtz, plaats vervanger van den Burgemeester, le lid: li. van den Berg; 2e lid: S. C. J. Bertram; 3e lid: (eerst na 5 uur zitting te nemen) Mr. A. J. van Thiel. Plaats vervangende leden: O. D. Kmrik, M. Lugt, J. R. du Rieu, J. A. G. van der Steur cn P- Bruin Pz. Stemdistrict 13 (School Beeksteeg). G. L. van Lennep, Voorzitter, le lid: J. W inkier; 2e lid: L. de Breuk; 3e lid: (eerst na 5 uur zitting tc nemen): F. F. de Bordes. Plaatsvervangende le den: W. K. Wierda, W. F. Bremer Sr., Ahr. Meijer, mr. S. I-I. Bloembergen en F. G. Misset Jr. 2e Kiesdistrict. Stemdistrict A (Hoofdstembureau, 2e Burgerschool, Nassaulaan 37). Mr. N. G. Knoop Koopmans, Voorzitter, le lid: J. Leu- pen; 2e lid: II. J. van Egmond; 3e lid 1 eerst na 5 uur zitting te nemen): Jhr. C. F. van de Poll. Plaatsvervangende

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5