leden: H. F. Maks Sr., T. C. Niephaus, A. J. H. Reijnders, R. Veth en Mr. N. J. L. Brantjes. Stemdistrict B (le Tussclienschool, Friesclre Varkenmarkt). Jlir. Mr. F. W. van Styruru, Voorzitter, le lid: 1-1. F. van Tliiel; 2o lid: M. W. Savrij; 3e lid (eerst na 5 uur zitting te nemen):G. Bos. Plaatsvervangende leden: A. J. Salrn, J. J. Zeewoldt, J. J. Beijnes. F. V. A. W. H. van Tuerenhout en G. P. J. Beccari. 3e Kiesdistrict. Stemdistrict A (Hoofdstembureau, Kostelooze School C, Wijde Geldelooze pad). Jobs. de Breuk, Voorzitter. le lid: Th. G. Schürmann; 2e lid: jhr. P. Quarles van Ufford; 3e lid: (eerst na 5 uur zit ting te nemen): Mr. J. Spoor. Plaats vervangende leden: A. Winkler. A. R. Ritsema, W .J. Oosterhoff, J. Willems en J. J. Verwijnen. Stemdistrict B (le Burgerschool, Klein Heiligland). Dr. II. D. Tjeenk Willink. Voorzitter; 'le lid: C. G. Loo- meijer Jr.; 2e lid: H. M. van Bemme; len; 3e lid: (eerst na 5 uur zitting te nemen): H. T. Peltenburg. Plaats vervangende leden: C. Joekes, P. Kleiweg Dyserinck F. M. baron van Lynden, B. T. Westerouen van Meele ren en L. P. Noë. AANVULLINGSVERKIEZING. 2e Kiesdistrict. Stemdistrict A (Hoofdstembureau, 2e Burgerschool, Nassaulaan 37). Jhr. H. M. Ridder Ba ronet Speelman, Voorzitter, le lid: M. de Braai. 2e lid: II. J. Bronkhorst.. Plaatsvervangende leden: Joh. de Jongh. H. L. Janssen van Raaij, Mr. W. Cnoop Koopnians, G. B. Cromme- lin en J. A. Fontein. Stemdistrict B (le Tussclienschool, Friescho Varkenmarkt). Dr. H. D. Kruseman, Voorzitter, le lid: W. A. J. van de Kamp, 2e lid: J. W. A. Beijnes. Plaatsvervangende. leden: J. J. van Schuijlenburg, R. G. Rijkens, Mr. G. B. Noothoven van Goor, R. J. van Dieren Bijvoet en J. H. van Hees. AANVULL1NGSVERKIEZING. la Kiesdistrict A. (Hoofdbureau, Raadhuis). Dr. J. Nïeuwenhuijzen Kru seman, Voorzitter, le lid: J. J. F. Beij nes. 2e lid: Mr. F. A. Bijvoet. Plaats vervangende leden: A. J. C. Daamen, H. Bernelot Moens, P. Dyserinck, U. J. K. Versfeit en P. J. L. Huet, Stemdistrict B (School, Beeksteeg). W. Stolp, Voorzitter, le lid: J. Hofland. 2e lid Dr. E. van der Ven. Plaatsver vangende leden: A. A. Ris, F. A. Grij seels, C. Druijvesteijn, J. van Os en Mr. J. J. de Graaff. PUNT 25. Tot onderwijzeres der Vierde Tus sclienschool wordt benoemd mej. J. A. la Bastide, te Wormerveer. PUNT 26. Tot onderwijzers aan school lett. C worden benoemd de heeren R- van Waard, te Hillegom, en A. Rookhui- zen„ te Hekendorp. PUNT 27. Benoeming onderwijzeressen aan de opleidingsschool voor meisies. De heer GROOT vraagt inlichtingen over deze voordracht en vraagt of mej. Boon de hoofdacte niet moest hebben. De heer N. KRUSEMAN zegt dat hier het goede genomen moest worden wanneer het betere niet te krijgen is. Het aantal sollicitanten is niet groot genoeg geweest, en derhalve is mej. Boon, die weldra wellicht de hoofdakte zal verkrijgen en in 't bezit der akte Fransch is, gesteld. De heer GROOT acht deze voordracht nu niet goed en zal zich van stemming onthouden. Er beeft gestaan „in 't be zit van hoofdakte en akte Fransch" en derhalve had toen er niet. genoeg sol licitanten waren, eene nieuwe oproe ping moeten geplaatst worden. Spr. weet onderwijzeressen, die niet in 't bezit van hoofdakte waren, en daar om nie*t gesolliciteerd hebben, maar het anders wel gedaan zouden hebben. Spr. acht de voordracht niet goed en protesteert daartegen omdat Mej. Boon niet voldoet aan de vereischten in de advertentie gesteld. De voordracht wordt nu aangehou den om eerst eene nieuwe oproeping te doen. PUNT 28. Tot. onderwijzeres aan de Eerste Burgerschool wordt benoemd mej. J. K. Vrijdag. PUNT 29. Het verslag van den opzichter over de gasverlichting over April 1901 wordt voor kennisgeving aangenomen. Daarna gaat de vergadering in ge heime zitting over. Stadsnieuws Kantongerecht. Zitting van Woensdag 26 Juni 1901. Uitspraken. Onderscheidien personen werden ver oordeeld A. d. B. te Haarlem wegens Leer plichtwet., f 1 of 1 dag hechtenis; W. T. te Haarlem, ■wegen,s id.id.;.W. J. P. te Haarlem, wegens idid.; E. M. A. te Haarlem, wegens id., id. S. T. te Haarlem, wegens vogelen- wel. f 2 of 2 d. h. O. K. te Amsterdam, wegens: lo. spoorwet en 2o. valschen naam opge ven, vrijgesproken. J. M. te Haarlem, wegens jachtwet, 2 maal 1 of 2 maal 1 d. h.; G. H. v. d. K. te id., wegens id., id. W. A. S. te Haarlem, wegens onbev. loopen over e. andiers grond en 2o. een valschen naam opgeven 1 plus 3 of 1 plus 2 dL li.; N. W. M. te id., \yegeais id., idem. J. J. M. te Santpoort wegens met e. rijwiel rijden z. licht f 1 of 1 da©- h.; C. M. te id., wegens id., id. K. B. te Heemskerk, wegens rijden met e. hond z. muilkorf, id.; H D. te ld., wegens id., id.; G. V. te id., wegens id... id J. S. te Santpoort., wegens e. voet- padi berijden z. noodzaak, id. J. W. S. te Haarlem, wegens met e. rijwiel rijden z. licht, id. M. D. B. te Haarlem, wegens harder rr dan stapvoets f 0.50 of 1 d. h. H. B. te Haarlemmerliede en Spaarn- woude, wegens rijden in verboden richting, id. J. C. S. te Haarlem, 1. of 1 <L h. P. B. t,e Haarlem, wegens een boom beschadigen, vrijgesproken. H. M. te Beverwijk, f 0.50 of 1 d. h. A. M. te Assendelft, wegens als slach ter schadelijk vleesch doen invoeren, f 10 of 5 d. h. D. te Haarlem, wegens dronken schap bij eerste herhaling, 3 maal e- plac-1 3 maal 3 dagen. h. A. W. te Haarlem, ƒ2. of 2 d. h. R. B. te Haarlem, 1 of 1 d. h. J. D. te Rotterdam, f 2 of 2 d. h. L. v. B. (e Haarlem, f 2 of 2 du h. G. O. te Haarlem, f 2 of 2 d. h. J. W. te Utrecht, f 1 of 1, h. G. v. d. L. to L. te Haarlem, 1 of 1 d. h. J. II. te Beverwijk. 1 of 1 d. h. W. N. B. te Haarlem, f 2 of 2 d. h. G. I. te Haarlem f 2 of 2 d. h. J. B. te Amsterdam 2 of 2 d. h. C .T. V. te Utrecht, f 2 of 2 d. h. Allen wegens dronkenschap. OvervesTi. Bij de verkiezing (oand'iclia afstel ling) op Dinsdag voor dien gemeen teraad te Bloemmdlaal z.ijn de vol gende candidatenlijsten ingeleverd. Door die R. K. Klesvereeniging en de Vrijzinnige do H.H. A. F. Bijvoet, J. ter Hoffsheede, A. v. d. Hulst en. Mr. P. Ti daman. Door de Anii-revolutionairen de H.H. A. J. de Waal Malen fijt, J. ter Hoffsteede, A. v. d. Hulst en A. F. Bijvoet. Dinsdag-middag sprong het zoon tje van den tuinman Jager alhier achter op ©en. vrachtwagen. Het sprong er af doch werd) nu overre den door een juist aankomend voertuig. Erg bebloed en gekneusd werd het zes-jarig ventje die oudier-' lijke woning binnengedragen. Bptjti ebrook De aftredende le dien van den gemeen teraad, de heeren J. F. Reijdon, J. H. Wentholt en H. v. d. Vossen, zijn Maandag alhier bij candidaatstelling herkozen. Zandvoort. Tegen Vrijdag, den 28 Juni a.s. des namiddags t© 7 1/2 uren, is eene open baren vergadering van den Gemeente raad belegd. De onderwerpen tear behandeling zijn: Ingekomen stukken en mededeëiLin- gen. Bestrating Willemstraat e. a. Verkoop grond. Staten van af- en overschrijving. Betalingen uit de on voorziene uitgaven. Praeadvies stra tenplan op gronden bij de Zeestraat Praeadvies rooilijn bouwterrein Hoo- geweg. Stratenplan gronden bij het Diaconiehuis. Id. id. van den heer Veltman. Wijziging Politie-verorde- ning. Regeling onderwijs Fransch en onderwijzend personeel. Bij de heden gehouden verkiezing ter vervulling van twee leden van den Gemeenteraad, wegens periodieke af treding, zijn tot candidaten gesteld de heeren: J. van den Bos, A. Groen, M. Koning en G. van Toombergen; en, wegens vermeerdering van het aantal leden, ter vervulling van 4 plaatsen in de Gemeenteraad, tot candidaten de heeren: J. Bakkenhoven, E. Bluys, J. van den Bos, E. H. Brokmeier, h! J. A. Bückman, A. Groen, W. Groen, J. Koper, E. Schaap, A. H. Siegers, H. L. van Zeyl en F. Zwaan, Voor de 4 vacatures in den gemeen teraad zijn de volgende opgaven bij den burgemeester ingekomen: de hee ren C. N. Houwing, M. Lamme, G. T. D. Slaap, J. J. W. van Waterschoot van der Gracht, G. Meijer, C. Zwager E. Tromp en M. Teer. De stemming zal plaats hebben op den 4en Juli. "Velsen. Bij de gehouden verkiezing voor le den van den, gemeenteraad zijn ©-esteld voor 5 plaatsen, dde door periodieke af treding open vallen, de heeren K. J. C. Del Court van Krimpen, F. J. Kuks, Pde Raadt, J. P. Handgraaf, M. J. Schuitenmaker. C. ,T. van Sluvs' P. van Heïi-1 .L. Uijtendaal, J. C. van Vendieloo en .J. R. Wüste; en voor de 2 nieuwe zetels: G. F. Haak, G. IJ. Philips. J. van Splunter, J. J. Tjaden en P. Hendriks. Blijkens ingewonnen informatie is Gerard Keizer, die alhier Zaterdag avond een ongeluk is overkomen hij de werken van het. Noordzee-kanaal, 'nog niet overleden. Hij is naar Amsterdam vervoerd1 omdat hij daar woonde. Naar men verneemt zal op de Heide, een afdeeling dezer gemeente met een zielental van 2200, een hulppostkan toor worden gebouwd. IJnruidon. Op 15 Juli a.s. zullen alhier tijdelijk in garnizoen komen I officier en 61 minderen van het regiment Grena diers en Jagers. Haarlemmermeer. De aftredende leden voor den ge meenteraad de heeren, H. F. Bult man en J. H. M. Eveleini zijn zon der stemming gekozen, in district I tie- Haarlemmermeer. Candidaten van district II: J. v. Zijverdlen aftr., B. Biesheuvel aftr. P. Zeestraten. In district III: G. J. Timmermans aftr., F. L. Faas aftr. J. Tensen. VerMezing Gemeenteraad. In de navolgendie gemeente wer den Dinsdag evenveel candidaten gesteld als er vacaturen zijn, zoo- dat de gestelde candidaten gekozen zijn verklaard. Haarliernmerliede o.a. J. Vink aftr. J. Cos, A. Barendregt, L. Kroon, M. van Warmerdam, en C. Hariger ink. Schoten W. van Schin, G. E. A. Teeuwen en P. Vink (buitengewo ne vacature). Te Spaarndam zijn voor drie va caturen gesteld G. Jongejans, B. Schouten en W. H. Scholtz (aftr. lo den), A. Hofland en J. J. de Vries. Stemming 2 Juli. Binnenland. Uit de staatscourant. Benoemd tot notaris binnen het ar rondissement Arnhem, ter standplaats Sillevoldia, gemeente Wisch, L. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst, can- dddaat-notaris te Arnhem; tot kanton- rech,ter-plaalsvervanger in het kanton Lemmer, P. Reitsma, ontvanger der registratie en domeinen tc Lemmer; bij den "Tooten staf, tot Hr. Ms. ordon nans-officier de eerste luit. jhr. A. G. Sickinghe, adjudant van het korps rij dien da artillerie. Met ingang van 1 Juli commies der telegraphie van de 2de klasse A. J. Ruiter bevorderd tot commies der te legraphie van de 1ste klasse de com mies der telegraphie van de 3de klas se J. T. A. J. va» Santen bevorderd tot commies der telegraphie van de 2de klasse. Academische examens. Aan die Universiteit van Amster dam. is met gunstig gevolg afge legd liet Doctoraal Examen, in d'e Scheikunde door den heer A. C. de Koekhet candidaats Examen in de Geneeskunde door den. heer J. Jonkmans; het 2e Natuurkundig Examen d'oor den heer P. M. S. van Leeuw,en. Bevorderd tot Doctor in de Ge neeskunde op proefschrift „Dilata tie van het Gervicaalkamaal ter spoedverlossing" de heer P. van Oordt, geboren te Rotterdam'. Leiden. Geslaagd voor het candi- diaatsexamen godgeleerdheid 2e gedeel te de heer S. H. J. James, voor het doc toraal examen rechten de heer J. J. van Tiel, voor het candidaats-examen rechten de heeren Ch. J. Risselada en A. J. C. van Hamel, voor het 2e natuur kundig examen de heeren C. M. Frij- linck en P. .T —ra Santen. Groningen: Het doctoraal examen in de geneeskunde werd met goed gevolg af^ele^d door den heer E. J. de Ra- nits. Geslaagd voor het prop. med. exa men de heer L. Veeger. Het toekomstig min'ster7'e. Van doorgaans wèl ingelichte zijde wordt aan „Het Vad". verzekerd, dat dr. Knijper, voor het geval hem de Kabinetsformatie wordt opgedragen, het beheer op zich zou nemen van een nieuw in te stellen „Ministerie van Ar beid en Landbouw". Voorts verzekert men, dat A. E. baron Mac.kay in het nieuwe Kabinet als Minister van Bin nen] andsche Zaken zou plaats nemen en dat de heer De Savomin Lobman zich heeft bereid verklaard 't voorzit terschap der Tweede Kamer te aan vaarden. Eindelijk beweei't men. dat mr. Th. Heemskerk er dei voorkeur aan geeft wethouder vaix Axnstei'dam te blij ven, liever dan dat ambt voor een mi- nisterieelen zetel te verwisselen. Koloniën. De uitbarsting- van den Kloet. De correspondent van dé N. R. Gt. te Soeraba.ja schrijft onder dagteekening van Zondag 26 Mei: Wat het zeggen wil, op een vulcaan te won on, hebben de bewoners van de Kloethellxngen in den nacht van Woensdag op Donderdag onderwonden. De Kloet- is een vulcaan, in Zuid-Ja- va gelegen, die daar met de Ardj'oeno en Kawi een bei'ggroep vormt; de ri vier Brantas ontspringt op de Ardjoe- no. stroomt dan zuidwaarts langs Ma- lang, zuidelijk om den Kloet heen buigt zich dan noordwaarts en vloeit in die richting langs Kediri en Soerabaja naar zee. De spoorbaan Südoardjo BangilMalanBlitarKerstosono Sidoardjo. sluit diie berggroep' in en volgt voor' een groot deel het dal van de Brantas. Terwijl de Ardjoeno en de Kawi geen werkende vulcanen bevat ten, was het bekend dat de Kloet in de laatste eeuw nog herhaaldelijk had ge werkt, het laatst in 1875, toen een mod- dervloed Blitar overstroomde. De Kloet zelf is 1731 M. hoog. Op zijn zuidwestelijke helling, boven Wlingi, is een vrij groot meer. Wat nu gebeurd is,, weet men nog niet precies; vermoedelijk heeft een uitbarsting plaats gehad, en is de lava gevloeid in het meer, heeft het water verwarmd en het meer gevuld, zoodat een stroom van lava en kokend water zich naar beneden een weg baande; misschien is ook bij de uitbarsting een deel van den kraterwand' in het meer gevallen, en heeft, dit doen overloopen, waar-bij dan het water zich vermengde met de neer- stroomende lava. Te Soerabaja werd feitelijk van de1 uitbarsting niets gemerkt. De Oost moesson ,is reeds ingetreden, de wind dreef dus het geluid en de asch in noordoostelijke richting, terwijl wij ten aanzien van den Kloet N. W. lig gen. Alleen zijn hier des nachts eenige knallen als verwijderde kanonschoten gehoord. Vroeg in den morgen kwam er een telegram dat er een uitbarsting van den Kloet was geweest en de mees te bewoners van Blitar naarvToelon- gagong waren gevlucht, later kwamen hier personen uit Kediri aan maar eerst 's avonds laat werden nadere bijzon derheden bekend, daar- de verzending van telegrammen veel vertraging on dervond en de telefonische gemeen schap tusschen Blitar, Kediri en de koffielanden verbroken was. Daar de uitbarsting des nachts tus schen drie en vier uur plaats had, heb ben slechts weinigen de eigenlijke uitbarsting gezien. Wie het zagen, be schrijven het als een ondenkbaar grootsch schouwspel. Men zag een reusachtig groote wolk uit den Kloet opstijgen, pikzwart terwijl daarachter de hemel nog helder was; uit die wolk kwamen tal van bliksemschichten en ronde hollen die uiteen sprongen; daarna verspreidde zich die wolk en hulde alles in het dimster. Toen eer-si kwam een onbeschrijfelijk gedonder en de steenenregen die de meeste a heeft gewekt en doen vluchten. Naar de richting van Blitar enSrengat. kwam een stroom van lava en heet water met modder den berg af, de koffieplantsoe nen op zijn weg verzengend', en tien slotte neerstortend in de Brantas. Te Blitar, waar de herinnering aan den moddervloed van 1875 nog voort leefde, was de ontzetting groot; men vluchtte naar het station, waar de stationschef een extratredn deed voor komen die de vluchtelingen naar- den overkant van de Brantas bracht. Fei telijk heeft Blitar zelf weinig gel >.den alleen op de lage plekken verzamelde zich een paar voet modder. De geheele streek op de hellingen en aan den voet van den Kloet, behalve dl eaa nden oostkant heeft een steen- en schregen gehad. In hoeverre en. waar hierdoor ernstige schade is toe gebracht is no g niet te zeggen! Op de suikerfabrieken nabij Ke diri begon omstreeks vier uur een hevige steenen- en aschregen; aanvan kelijk vluchtte hier ook alles, daar men meende dat de waterstroom in die rich ting kwam, maar spoedig kalmeerde men, vooral toen het omstreeks zeven uur hier licht werd. De fabrieken zelf hebben geem noemenswaarde schade geleden, misschien is hier en daar het te veld staande riet door de steenen neergeslagen, verder is alles met een laag asch bedekt, van twee c.M. en meer. Eén paar- flinke regenbuien kun nen dit weer wegspoelen. De paddi- aanplant van de bevolking is door die aschlaag alles bedekt. De koffieoogst beschadigd, zoo niet geheel vernietigd. Het meest leden de koffielanden, bij sommigen is een deel van den aanplant verbrand of verschroeid, elders door steenen beschadigd, terwijl overal een aschlaag ales bedekt. De koffieoogst die nog aan de boomen zat, zal ook wel grootendeels verloren zijn. Voor zooverre bekend zijn omgeko men een Europeesch opzichter op Red- josari C. P. Persijn, en twee kinderen van jhr. Teding van Berkhout, admini strateur' van Alas! Kedawoeng. Wat den eersten is overkomen is niet met juistheid bekend; hij is met brand wonden overdekt aan de woning van zijn administrateur aangekomen en daar spoedig overleden; vermoedelijk is hij op zijn tocht daarheen door de; warmte van den lavastroom of door. stoom van warm water bereikt. De heer Teding van Berkhout vluchtte met zijn vrouw en twee kinderen in een rijtuig naar Blitar; op weg daarheen is in het donker het rijtuig omgevallen, of in een plek waar een gat in den weg ge slagen was, of bij liet oversteken van een beek, waarvan een deel van den oever weggeslagen was en waar de warmwaterstroom door kwam; de ouders werden gered, rnaar de kinde ren, een jongen van 10 en een meisje van 6 jaren, kwamen om, terwijl dc ouders gewond zijn. Het aantal omgekomen inlanders is nog niet vast te stellen, maar zal wel meer dan 200 bedragen. Velen heb ben bovendien alles verloren, daar eenige kampongs verdwenen zijn. Spoedige hulp voor deze i9 noodig; heden circuleeren hier lijsten om hij- dragen. Het is hier niet bekend of de regeering gelden tot leniging van den eersten nood heeft beschikbaar gesteld. Voelde men te Soerabaja zelve de ge volgen der uitbarsting niet, des te meer was dit het geval in Midden- en West- Java, waarheen de zuid-oostenwind de asch.deelt.jes dreef. Donderdagmorgen van 10 tot 2 uur, was het te Madioen. Solo, Djokjokarta, Blora, Semarang, pikdonker, a.lle werkzaamheden en het verkeer stonden stil. Nog van veel, verder, van Garoet en Cheribon wordt de aschregen vermeld. Sport en Wedstrijden. Wielernieuws. Grand Prix de la Pepublique. De uitslag van de voorwedstrijden (8 series) der 49 deelnemers aan den Grand Prix de la Republique te Parijs was: le serie: 1. Arend; 2. Didier; 3. Jen- eel. 2e serie: le Ellegaard; 2. Didlir- Nouts; 3. Dangla. 3e serie: 1. Jacque- lin; 2. Anzari; 3. Michiels. 4e serie: 1. VandenBorn;. Tuo; 3. Bourotte; 5e serie: 1. Momo; 2. Grogna; 3. Zanelli 6e serie: 1. Ferrari; 2. Protin; 3. Pré- vot. 7e serie: 1. Feidn; 2. Eros; 3. Louvet. 8e serie: 1. Coneili; 2. Bro- ka; 3. Vasserot. De eersten en tweeden van elke se rie mogen in de demi finales uitkomen op Zondag 30 Juni as., de eersten al leen in de Prixdë 1'Esperance," Hu- ber en Tommaselli zijn ernstig geval len. De laatste wedstrijd van Major Tay lor te Genève is wederom een waar- succes voor den Amerikaan gewesst.Hij reed tegen het tandempaar Gougoltz- Henneberg, dat hij in beide manches sloeg. Gougoltz won verder twee der vier nummers. Uitslag: Nationale' 1200 M. 1 Gou goltz; Internationale finale 1 Gougoltz. De uur-wedstrijd met motorgang- making op de Fried'enau-baan te Ber lijn tusschen den Duitschei- Robl en den Hollander P. Dickentman is in 't voordeel van eerstgenoemde afgeloo- pen met 64 K.M. 145 M„ daarmede eenige wereldrecords slaande. Dickent man's mot'organgmaking liet veel te wenschen en liet hem in de elfde ron de in de steek waardoor zijn tegenpar tij elttelijke ronden uitliep. Daarna kwam hij weer mooi opzetten doch in de 37e K.M. moest hij weer alleen rijden en hierdoor ontmoedigd gaf hij ,den strijd op. Golf. Men verneemt dat het Ned. Golf- kampioenschap dezen zomer op de links te Clingendaal zal worden ver speeld. De match, waarvoor zich een groot aantal deelnemers hebben opge geven en welke hoogst interessant be looft te zijn, wordt op Vrijdag, 12 Juli gehouden. Verleden jaar had zij te Doorn plaats. Gemengd Nieuws. De overatrooming in de V. S. De belichten over de overstroomin gen waardoor een gedeelte van de bei de Virginia's geteisterd is, luiden zeer ernstig. Boven het steenkolendistrict waarin Pacahontas (het reeds door Reuter vermelde plaatsje) lag, is •eene wolkbreuk losgebarsten, nadat het ongeveer 30 uren aan één stuk ge stortregend had. Daardoor overstroom de liet nauwe Elkhorndal. Bij Paca hontas was de ramp het vreeselijkst. De overstrooming kwam in den nacht; zij_ sloeg een dijk weg, en in den alles overstelpenden eu wegvagenden band jir vond een groot gedeelte der bevol king den dood. Men spreekt van ruim 500 mannen, vrouwen en kinderen. Verscheidene andere plaatsen, het getroffen kolendistrict strekt zich uit over 2 counties (graafschappen) in West-Virginia en 1 in Virginia had den te lijden, met name Keystone, eene plaats van 3000 inwoners. Daar wer den nagenoeg alle huizen door het als eene stortbeek van de bergen afjagen de water vernield. De bevolking echter kon zich nog bijtijds op de hellingen redden, waar zij nu gekampeerd is. De negers, zeggen de telegrammen er zal oolc wel wit janhagel bij geweest zijn maakten van de gelegenheid gebruik om aan het plunderen te slaan, zoo zelfs dat de gouverneur van West- Virginia, White, de staatsmilitie moest laten opkomen ter bescherming van de eigendommen. De dicht bij het dal ge legen mijnen leden groote schade aan hare machinerieën, de meeste echter, hoogerop in het gebergte, kwamen er goed af. 1-Iet wegbed van den Norfolk Western spoor-weg (die door het Elk horndal loopt in de richting van Roa noke!) werd over eene aanzienlijke lengte weggeslagen; de telegraaf- en telefoon-verbindingen afgesneden. Men is dadelijk aan het werk getogen om versperringen weg te ruimen, hulp sporen aan te leggen, enz., maar het schijnt nog eenige dagen te moeten duren voor men van den werkelijken omvang der schade op de hoogte zal zijn. Ook bij Pittsburg hebben overstroo mingen schade berokkend, o. a. aan de etablissementen van Westinghouse. De Hitte in het buitenland. De hitte-, waarvan wij in Neder land! onze portee hebben rehad', is iin het buitenland meestal veel he- vigea* geweest. In Spam'e wees die theirmoimeten- Zondag 99 graden Fahrenheit in d'e schadiuw. De vo gels vielen dood' uit die boomen, en talloos wanen de gevallen van zon nesteek en vele personen zakten bewusteloos dloor d'e hitte ineen,. Voor zoover bekend ziin 7 perso nen overleden. Nu brengen hevi ge donderbuien wat, verademing. In Zwitserland was die hitte niet minder. Honderden zijn, ongesteld tengevolge van de abnormaal hoo- ge temperatuurvele paardlen en andere dlieren zijn vestorven. Langs de Wol'ga wees de ther-: morneten Zondag 100 Tadem. De landbouwers zijn zeer ongerust, want als die- droogte nog een weiek aanhoudt, zal de geheele. graan oogst in het Woilgagebied misluk ken. Een Nederlander aange vallen Naar uit Avesnes geseind wordt is in een trein, die uit Brussel kwam, een reiziger in de eerste klas door twee personen met messen aangevallen. Hij ontwapende de aanvallers, die om te vluchten uit liet portier sprongen. De eene moordenaar bleef op slag dood, de tweede is ernstig gewond. De won den van den reiziger zijn niet ernstig. In een telegram aan de Temps wordt gezegd, dat de reiziger een Neder- landsch ingenieur was. Keisduiven. Men schrijft aan de N. R. Ct. In België wordt veel werk gemaakt van het spelen niet reisduiven. Vooral in de Vlaamsche gemeenten kan men bijna geen huis voorbijgaan, of men ziet op het dak één of meer uit leiders. Dat met dit spelen nogal wat geld gewaagd wordt, blijkt uit de volgende cijfers, die dezer dagen openbaar ge maakt zijn. Volgens de statistiek werden op één enkelen Zondag in deze maand uit Bel gië naar Frankrijk gezonden, onr daar opgelaten te worden, 210,000 reisdui-1 ven. Gewoonlijk rekent men in België voor iedere duif 3 fr. inleg; terwijl bo vendien voor de zoogenaamde poelen soms op één enkele duif nog 50 tot 60 francs wordt gezet, zoodat men voor iedere duif, die vliegt, gerust 8 francs door elkaar mag rekenen. Dit zou voor, iederen Zondag bedragen 1,680,000 fr. alleen voor inleggeld. Bedenkt men bovendien, dat gedu rende den geheelen zomer geen Zondag voorbijgaat, of in alle plaatsen vo,n eenig belang van België worden prijs- vluchten gegeven, dan kan men zoo wat narekenen, welk een kapitaal jaar lijks in België met het spelen van reis duiven gehandeld wordt. Een enkele maatschappij in Brussel verzond b.v. verleden Zondag 2000 dui ven, die ieder gemiddeld voor 10 franc vlogen. Ook oen record. 37 Kinderen te „krijgen" in 19 jaar is, behalve een groote zegeiij waarschijnlijk ook een wereldre cord'. Het is gebeurd te Salzburg in Oostenrijk. Daar woont in dë' omstreken een boer, diie Johamn Steimer heet em in 1882 op 53-jarigen, leeftijd! in het hu welijk trad' met een Sö-'arig meis je, dat 19 maal moeder werd, eerst achtmaal van tweelingen, toen. drie maal achten* elkaar van drielingen, vervolgens viermaal vain tweelin gen en ten slotte viermaal van. één kind, totaal 37 stuks. Het jongste kind is verleden week geboren op den 72-sten ver jaardag van zijn papa. 34 Kinde ren, van wie 26 meisjes, zijn nog in leveui. Fimiliodrama te W'esbaden De glasschilder Nitzschei, teWies- badlen, heeft zichzelf en drie zij nier kinderen vergiftigd' met een zuur, dat hij bij zijn werk gebruikte. Toen een 23-jarige zoon vain Nitzr sche Maandag te^en 11 uur thuis kwam. vond, hij zijn vader, een zusje van 12 en een broertje van: 8 jaar dood. Een 11-jarige knaap was nog in Leven en zal, daar een on middellijk te hulp geroepen dokter hem die maag leegpompte, waar schijnlijk gered kunnen, worden. Nitzsche schijnt de daad gepleegd' te hebben wegens broodzorgen. Het "vergif is vermoedelijk in die koffie gemengd'. Een nieuw Entrepot te Antwerpen. Het heet. dat tusschen een groo te Fransche maatschappij en het gemeentebestuur van Antwerpen onderhandelingen wordeni gevoerd over den wederopbouw van het eeniwe weken geleden door brand' vernielde Entrepot. De maatschap pij zou zich verbinden het Entre pot te bouwen volgens de door het gemeentebestuur uit. te werken plannen en heit werk op te Leveren zes maanden na dén dag, waarop het terrein beschikbaar zal worden. Telkens als een. verdieping klaar is, zou zij in gebruik genomen kunnen worden,. Bovendien zal de •maatschappij zorgen, voor het ver wijderen dier bouwvallen. A. s. Maandag komt het voorstel •in. den Antwerpscben gemeente raad in behandeling. W etenswaar dikheden. De bevolking van Rusland neemt jaarlijks toe met anderlVlf millioen zielen. Er zijn in Engeland 19,500 doofstom men, of gemiddeld 550 op een millioen inwoners. Het aantal der bewuners van St. He lena is sedert 1871 afgenomen van 6444 tot 4116 (in 1900.) De grootste volken der aarde naai de lengte gerekend zijn in volgorde: de Patagoniërs, Polynesiërs, Irokee- zen. Kaffers en Engelschen. Het beroemde klooster op den St. Bernard werd 490 jaren geleden ge sticht door een edelman, ten behoeve van de naar Rome trekkende pelgrims. De bloembollenvelden in Holland be. slaan 700 acres, en de iaarlijksche uit voer bedraagt 1,440,000 gulden. Lon den voert jaarlijks een millioen bol len in. Yan alle staten vea-bruikt Frankrijk het meeste goud. In de laatste 40 ja ren werden daar 2300 ton gouds aan- gemunt, tegen 1400 aan de Engelsche munt. Indianenweduwen in Sitka geven hun rouw daardoor uiterlijk te ken nen, dat zij 't gelaat van 't voorhoofd tot aan den mond zwart beschilderen. De zwaarste van alle edelsteenen is de robijn; na deze komen, in volgorde: granaat, topaas en diamant. De dia mant heeft 3 1/2 maal het gewicht van water. MARKTNIbiUWB Haarlem, 26 Juni 1901. Op de heden gehouden veemarkt al hier waren aangevoerd 1 koe 180; 26 N. Kalveren f 15f 8; 12 schapen 19 f 14; 34 lammeren f 12—ƒ8; 5 paarden. Faillissem en tem- Uitgesproken: Amsterdam, 24 Juni. F. Ilarmsen, van beroep koopman wonende te Am sterdam. Rechtercommissaris mr W. F. Bijleveld. I-Ieereveen, 20 Juni. Kornelis Koenen, winkelier te Oudehome. Rechter-com- missaris mr. D. J. R. Brants. Geëindigd: Peter Adolf Tack, lid van de han delsvennootschap onder de firma Tack Sturm, wonende te 's Gravenhage. Geertruida Koppenhagen, wed. H. Vrijenhoek Dz„ gistverkoopster, te Schiedam. J. P. Bijvang, timmerman en aan nemer te Dalfsen. H. P. van Balen, schipper te Kam pen. F. K. Kooper, winkelier te 's Gra>- venahge. J. Du ka.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6