NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. 19e Jaargang Maandag 1 Juli 1901. No. 5521 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Van 1—5 regels 50 Ofcs.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek wa»r een Agent gevestigd is (kom der gemeente), U de prijs der Advertentiên van 1-5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rjjk, per 3 maanden1.65 ^2/ Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.02^ Bureaux: Gebouw Het Spaarae. Kampersingel 70, vlak bq de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden 0.37# Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 188. n n de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiên worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèro G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESj Succ., Parijs 31H' Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit acht bladzijden. Haarlem's Dagblad van 1 Juli bevat o.a.: Het verkeer met Johannesburg beperkt, De aanslag op Richmond, Een toast van den Nieuw-Zeeland - sclien Premier, Wat de bladen zeggen over de Herstemmingen, Sportpraatje, Berijmd Belasting biljet. Bovendien behoort bij dit nummer onzer courant, als gratis-bijvoegsel no. 43 van „De Zaterdagavond," Letter kundig Weekblad voor Jong en Oud, bevattende: Haarlemmer Halletjes, Het Schrift in de Oudheid, De voorgestelde nieuwe Grensregeling (Stedelijke po litieke plaat, door J. F. Nuyens), be nevens een kaartje van de uitbreiding der gemeente, Rubriek voor Dames, Bauyreuth door H. Frever, Feuille ton: In eere hersteld; Executie (ver haal), benevens de gewone rubrieken, afbeeldingen, Prijsraadsel en Schaak- rubriek. Offïcieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlenu, Doen te weten., d'at bii hunne be schikking van 25 Juni jl. is gewei gerd de door P. Coelien- gevraagde vergunning tot oprichting van eene inrichting tot het pasteuriseeren van melk, waarbij als beweegkracht èem keitel met machine van 5 paar denkracht zal worden gebezigd, in het perceel aan den Kruisweg, No. 70. Haarlem, 27 Juni 1901 DE HAAN HUGENHOLTZ l.-B. De Secretaris, PIJNACKER. Politiek Overzicht. Naar Reuter uit Kaapstad seint is het verkeer met Johannesburg op 't oogenblik om militaire rede nen beperkt en men heeft die groot ste moeite om verlofbriefjes voor een doorreis te krijgen. Op 't oog lijkt dit berichtje vrij onschuldig maar in werkelijkheid is het geheel anders. Immers wat is de redien van die beperking van het verkeer? Niets anders, dan die inval in de Kaapkolonie en de activiteit der.Boe- renindenOranj e-V r ij s t a a t die de Engelschen dwingt al hun ne aandacht op de verbindingslij nen te concentreereu, en- de spoor wegen vrij te houden voor troepen vervoer. zoodat alles wat d'at ver voer belemmert moet geweerd wor den. Meer en meer komt aan het licht hoe zwak de positie van John Bull in Zuid-Afrika is. Trouwens dit blijkt weer uit de geschiedenis van Richmond, waarvan we reeds een en ander in ons vorig nummer opnamen. Nu komen, de bijzonder heden los. en hieruit blijkt dat het gevecht geenszins zoo gunstig voor de Engelschen is geweest als die eerste tijdingen allicht zouden doen denken. De correspondent van Laf- fan. te Kaapstad seint dat het cLorp werd' verdedigd door een afdeeling North Staffordshires en de stads wacht. die zich verschanst hadden in een fort je en in de versterkte gevangenis. Van hoogergelegen stellingen buiten het dorp onder hielden de aanvallers een welge richt vuur op het fort je. Driemaal sommeerde IVIalan den Engelschen bevelhebber vergeefs om zich over te geven. De Boeren, zoo be weert de correspondent mis bruikten de parlementaire vlag, d'oordien een gewanende macht den drager van een witte vlag vergezel de en ongedeerd tot het marktplein doordrong in de buurt van de ge vangenis. zonder dat de Engelschen een schot losten. De Boeren maak ten een dozijn paarden en dien in houd van een winkel buit, waarna zij aftrokken toen zii hoorden van de komst van een Engelsch ontzet- ingslegertje. De correspondent: gieft de Britsche verliezen niet cr». W*i erkent hij dat acht man dieJ in een schans lagen, genoont wa ren zich aan de aanvallers over te geven. Reuter meldt nog dat het garni zoen zes dooden en evenveel gevan genen kreeg. Uit dit bericht blijkt dat de aan val niet zooals men eerst laat ge- looveo, afgeslagen werd', maar dat de Boeren wel degelijk in het dorp zijn geweest. De aanvallers die feite lijk al meester van de plaats waren, weken slechts bij 't vernemen van d'e tijding dat er hulp voor de Engelschen kwam opdagen. Wat betreft het misbruik der parlementaire vla°- die leugen is zóó oud', dat niemand er meer aan gelooft. Intusschen het weer opduiken ervan, is een goed teeken voor onze stamverwanten. Het bewijst, dat hunne zaak voed staat want altijd hebben de Britten als ze in 't nauw zaten, den v::o.md beschuldigd' te gen de oorlogsgebruiken te zondi gen. Intusschen is ook over deze zaak, naar onze meeni.ng, het laat ste woord nog niet gesproken,. 't Zou ons niets verwonderen als de aanval op Richmond achteraf bleek, een groot Boerensuc- c e s te ziin row-eest. De hertog van Cornwall heeft op zijn reis natuurlijk ook Nieuw-Zee- land aangedaan,. Te Dunedin is Woensdag ter ge legen hei d' van zijn bezoek een ban ket aangeboden aan de troepen die terug waren uit Zuid-Afrika. De hertog was er niet bij tegen woordig. Driemaal stonden die ta- felgenooten onder het eten op om God' Save the King en Rule Britan nia te zingen. Dit belette den eersten minister niet om bij een, dronk op Lord Kit chener den opmerking te. maken, dat de opperbevelhebber niet popu lair schijnt te zijn. Daarna de gezondheid drinkende van het 4d'e Nieuw-Zeelandsche contingent, zeide de minister dat dit n,iet tegenwoordig kon zijn bij het feestmaal, wegens d'e vergis sing van den Engelschen1 officier in Zuid-Afrika die belast was met den transportdienst en die de troepen naar Wellington, inplaats van naar Bluff, de voornaamste haven in het zuiden, had gedirigeerd'. ,,DeNieuw-Zeelandeirs". zeide hij „zijn gezind om alle mogelijke hulp te verleenen aan het moederland maar zij zullen, niet dulden dat men diergelijke stommiteiten be gaat. (Toejuichingen.) Bokken van deze soort hebben het land een van d'e grootste bezittingen der wereld doen verliezen." Als diergelijke uitdrukkingen lui de worden toegejuicht, dan mag dat toch wel gelden, als een bewijs dat de gehechtheid aan dat moeder land nu juist mi et bijzonder groot is. Enfin, de Koloniën zullen ook genoeg van den oorlog krijgen en daar hebben ze volkomen gelijk aan. Buitenlandsch Nieuws. Een ongeloofelijk bericht. Generaal Rawlinsi/a. met de ko lonels Williams en Hickie. is, vol gens een Reuter-telegram uit Klerks dorp, onlangs in de moedelijkste gedeelten van de Magaliesberyen geweest die geen Engelsche strijd- macht nog bezocht had. ,,De Engel sche troepen vonden Boeren vreed zaam aan het ploegen en zaaien. Zij verklaarden van meening te zijn dat d'e oorlog te hunnen voor- deele was afgeloopen en gaven zich kalm over." Hé, hé 1 Een langdurig gevecht. Uit Upington wordt geseind dat e.?n Britsche patrouille het com mando van Conroy uit een sterke stelling verdreef, na een gevecht dit den geheelen dag duurde. De Boeren verloren 5 dooden em i go- van gen en verscheidne paarden werden buitgemaakt. De verliezen der Engelschen wor den niet vermeld. Die zullen dus wel zwaar zijn. Brutaal. De Standard" geeft een brutaal staaltje hoe hij door zijn carrespoiv denten het Engelsche publiek laat voorlichten. Zijn Brusselsche cor respondent seint N.B. over de ont vangst van president Kruger te Rotterdam en beweert, dat de pre sident tot afgevaardigden van pro Boervereeni gingen verklaard zou hebben, dat alle hoop op interventie door d'en Czaar of een ander der groote mogendheden voor goed moest worden opgegeven. Nu heeft de president over inter ventie geen woord gerept. De versterking van Gibraltar In het Engelsche Hoogerhuis heeft Selborne, de Eerste Lord van de Admiraliteit, op een interpellatie over de nieuwe werken te Gibral tar verklaard, dat hij niet in de kwestie van do versterking van Gi braltar kon treden. Hij had een diep besef van den eerbied, dien Engeland daar aan ziin naasten, buurman verschildigd was. De minister kon niet vergeten, dat de Spanjaarden bij vele- gelegenheden Enigeland's trouwe bondgenooten waren geweest. Spanje had' het recht van de Engelsche regeering oprechtheid en groote consideratie in de behandeling van, deze kwes tie te verwachten. Het speet hem dat in Spaansche bladen een vrees doorschemerde waarvoor niet de minste reden bestond. De regeering had besloten, het. derde dok aan den westkant van Gibraltar toch fce voltooien. De deskundigen waren van meening d!at drie diokken voor de vloot in vredestijd dringend noodzakelijk waren. De aanleg van een haven aan den oostkant was bij d'e regeering in overweging. In het Lagerhuis legde de parle mentaire secretaris Arnold Forster een bijna gelijkluidende verklaring af. Scliendine^andeonziid vheïd De (te Weenen verschijnende) „Deutsche Zei tun g" verneemt dat er stukken geschut, voornamelijk getrokken kanonnen, die dertien spoorwegwaggons vulden en afkom stig waren uit de fabriek te nil- sen. Woensdag te Triest zijn inge scheept op de Engelsche stoombon Kolens, met bestemming naar Z. Afrika, om daar voor het Engelsche leger te dienen. Het blad protes teert tegen deze nieuwe schending van d'e onzijdigheid door Oosten- riilc. De ..Westm. Gazette" vraagt, of deze kanonnen werkelijk door En geland gekocht zijn.Er is zegt 't blad. geen reden waarom de E marei sche regeering kanonnen zou hebben te koopen in Oostenrijk, terwijl het niet onwaarschijnlijk is dat de Boe ren dit zouden beproeven, in die hoop dat hun inval in d'e Kaapkolo nie het lossen van een lading uit een vreemde haven op een. weinig bewaakt punt van de kust zou ver gemakkelijken. Het Drievoudig Verbond. „De Temps" houdt het vermoe den, dht koming Victor Emanuel niet naar de manoeuvres in Dant- zig zal gaan voor gegrond en voegt er aan toe, dat het blijkt, hoe Vic tor Emanuel anders denkt over het Drievoudig Verbond als zijn vader. De anarchisten weer aan 't werk? r worden naar aanleiding van het bezook dat de Keizer van Oos tenrijk Dinsdag en Woensdag aan het kamp te Bruck bracht, geruch ten over een door anarchisten be raamden aanslag verspreid. Nu moet gebleken zijn. dat op het stad huis te Bruck een briefkaart uit Bazel was aangekomen, met het bericht dat er zich in Bruck een anarchist ophield. Huiszoekingen werden ingesteld en een arbeider, afkomstig uit het kanton Tessin in wiens papieren knoeierij werd ontdekt, werd gearresteerd1. Later moet nog een Italiaansch arbeider gevangen genomen zijn en daarna heeft de overheid alle Italiaansch-? weekheden, die in den omtrek van het kamp bezig waren, zoolang verbannen. Als er van anarchisten gerept wordt, treft den Italianen die in een reuk van anarchisme staan, een kwade kans. Stemrecht in België. De, Belgische Kamer besloot met 85 tegen 50 stemmen en 2 blanco, om niet in overweging te nemen het voorstel-Janson. waarvan de strekking is, het land door middel van een referendum te raadplegen over het algemeen stemrecht. Alererneene berichten. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. Het stoomschip Patrician is met 960 paarden van Nieuw-Oetans naar Kaapstad' vertrokken. Het transportschip Dumera, uit Zuid-Afrika, is met 351 invaliden te St. Vincent aangekomen,. Stadsnieuws. Haarlem, 29 Juni 1901. Stoompont bij Velsen. Voor de sluisdeuren te IJmuiden ligt thans de stoompont, die be stemd is te Velsen, de plaats der zooveel besproken Velserbrug in te nemen. De pont is op de tegenwoordige ligplaats niet gemakkelijk te be reiken. Men moet eerst de sluis deuren over zijn, dan een heel eind over een moeilijk begaanbaren weg langs het water loopen totdat men eindelijk komt te staan voor het kanaal, waar men de stoompont voor zich ziet liggen,. Men moet dan den wachter be schreeuwen, die den kijkgrage in een roeibootje komt haLen, waar mede hij tot de pont vaart, en dan, door middel van een niet ongevaarlijke klimtoer op een glad, schuin dek aan boord van de stoompont komt. Zoo van buiten gezien is de stoompont het best te vergelijken met een groote overdekte roeiboot een logge boot, met een overdek king van glas en wit geschilderd hout. Boven op deze overdekking bevindt zich de brug van den ka pitein. De kapitein kan vanaf die brug sturen en het stoomstuurtoe- stel in beweging brengen. De stoompont beeft een. Lengte van 35 M. en een breedte van, 15 M. Midden ver het dek loopt de rails voor de tram,, die plaats bi edit voor een locomotief met drie wa gens en daarnaast kunnen no? een groot aantal wagens, karren e«tc. geborgen worden. IJzeren afsluithekken zijn als veiligheidsmaatregel aangebracht ter weerszijden voor en achter. De passagiers, die op de pont op de tram willen wachten, vinden ter weerszijden open hokjes (aan de eene zijde 6, aan de andere 3), en indien het weer wat bar is. kun nen zij-onder in een der twee rui me kajuiten gaan. De pont bevat voorts nog kajui ten voor den kapitein en den ma chinist. Ten slotbe zij no*? vermeld dat op de pont, op de brug e.n in de ka juiten elèctrisch licht is aange bracht. 't Vaartuig is vervaardigd door de Maatschappij ,.de Maas" en over zee naar IJmuiden gesleept. Dins- da? wordt proef gevaren over den Zuiderzee, waarna het aan de Wa terstaat wordt overgedragen. In het Museum van Kunstnijver heid te Haarlem, zal van af Zondag 30 Juni geopend zijn de tentoon stelling der galvanoplastische re- productiën van de door Prof. Schlie- mann gevonden oudheden van My cenae en Ti rijns. Bij deze collectie bevinden zich eveneens de repro- ductiën der beide in goud gedre ven bekers, die in 18S8 door Tsoun- das in een koepelgraf 6 uur ten Z.O. van Sparta, ten Westen van het dorp Vaphio gevonden werden. Deze verzameling zal slechts go- durende een paar weken tentoon gesteld blijven,, en, zal worden op gevolgd door de tentoonstelling eener bijzondere rijke verzameling van oud-Chineesche prenten van hooge artistieke waarde. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben bepaald, dat de jacht op waterwild in die provin cie wordt geopendin den kring, begrepen binnen den, West-F,rie- schen Omringdijk, in Petten, in Callantsoog en in het gedeelte van den polder liet Koegras onder Hel der. op 20 Juli a. s.op Texel, be halve den poldleir Eyerland, op 17 Augustus e. k. en in de overige deel en van dit gewest, dus ook in den polder Eyerland op Texel, op 3 Augustus a. s., telkens met zons opgang. Heemstede. Vergadering van dien Raad der ge meente op Vrijdag 28 Juni 1901, des avonds half acht ure. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. Ingekomen, is een schrijven van de familie Wickevoort Crommelin, waar in zij de treurige plicht vervult mede- deeling te doen van het overlijden van den heer H. Wickevoort Crom melin. De voorzitter stond daarna van zijn zetel op om een woord van hulde te brengen aan de nagedachtenis van dit geachte gemeenteraadslid. To-- ik in de vorige ver gadering den wensch uitsprak dat de heer Hendrik van Wickevoort Crom melin weder spoedig zijn plaats zou innemen, vreesde ik reeds, zeide Spr., dat die wensch niet vervuld zoude worden. En helaas die vrees is be waarheid. Allen waart ge l-l- Maan dag aan zijn graf. Op uitdrukkelijk verlangen van den overledene mocht ik niet de tolk van dhn Raad' zijn, om te zeggen hoe zeer zijn heengaan ons getroffen heeft. Maar toch kan Spr. niet nalaten en hij gelooft daarmede niet in strijd met den wensch des over ledenen te handelen, om hier een kort woord te wijden aan den man, die 36 jaren lang hier gezeteld heeft, en de belangen der gemeente trpuw behar tigd, waarvan 20 jaren als wethouder. Hij was een degelijk, een eenvoudig en bovenal oprecht man. Zonder aan zien des persoons kwam de overledene steeds ronduit voor zijne meening, die wel eens in strijd was met die van het Dag. Bestuur, doch welke meening steeds gegrond was op zijne overtui- gi- die berustte op het waarachtig belang der gemeente. Aan hem is het voor een groot deel te danken dat de gemeentelast gering en de belasting niet hoog is. Wel eens bestreed hij de voorstellen van B. en W. en bestond tusschen hem en den voorzitter ver schil van meening over een of ander voorstel, doch in het dagelijksch leven had Spr. vele blijken van vriendschap van hem ontvangen. Hij bezat de kunst het verschil van gevoelen in de Raadszaal te doen blijven en dit niet over te brengen in het dagelijksch le ven. Hij was een goed man, deed in stilte zijne weldaden, en was wars van allen ophef. Zijn heengaan is een groot verlies voor zijne familie, voor ons college en voor de gemeente. Spr. is overtuigd dat allen zijne nagedach tenis in hooge eere zullen houden. (Applaus.) PUNT 1. B. e- W. stellen voor uit den post on voorziene uitgaven, dienst 1900 te be talen tot een bedrag van f 122-4.24 en ten tweede tot het doen van af- en overschrijvingen uit den post van on voorziene uitgaven dienst 1900 ad 1381.0-4. De fin. commissie adviseert tot goed keuring. In dit verslag wordt tevens een woord van hulde gebracht aan de na gedachtenis van den voorzitter dezer commissie w.len den heer Cromme lin. die steeds met veel ijver de zaken der gemeente behartigde, wiens steun en medewerking steeds in dankbare herinnering zullen bliiven. Hot voortel werd daaron zonder stemming goedgekeurd PUNT 2. Tot onderwijzeres wordt benoemd mej. Maria Th. Kemna te Pijnacker met ingang van 15 Augustus B. en W. stellen voor op een desbe treffend verzoek van mej. Chr. Steen voorde. weduwe P. Huijg, haar eige nares te stellen van de strooken grond voor het woonhuis en pakhuis onder enkele voorwaarden. O. a. zal de ge meente den eigendom en de vrije be schikking verkrijgen van en over da vier iepenboomen, welke door mej. Huijg zijn geplant vóór het door haar bewoonde huis in het openhaar aan de gemeente Heemstede toebehoorende voetpad en ten tweede dat het ijzeren hek voor het Raadshuis kan blijven bevestigd in den muur van het pak huis of van he* r-~*yiuw, dat daarvoor eventueel in de plants mocht komen. Wordt goedgekeurd. Bij de rondvraag geeft de heer v. Merlen in ovenvo - nrr een beter pri vaat en een urinoir in het Raadhuis te doen aanbrengen De voorzitter gaat in beginsel met dit denkbeeld mee. Besloten wordt den gemeente-opzichter een plan daar voor te doen opmaken. Daarna wordt de vergadering geslo ten. Hillegom. A. G. Ilellendoorn, onlangs aan gesteld als onbezoldigd Rijksveld wachter, is door d'e Arr. Rechtbank te Haarlem wegens mishandeling veroordeeld tot 25.— boete of 5 dagen hechtenis. Tevens is zijn aan stelling als onbezoldigd ingetrok ken. Op d'e dezer diagen gehouden huishoudelijke vergadering van den R. K. Kring zijn de heeren K. v. Bourgondiën Czn„ D. Lommer- se, P. H. v. Wave-ren Lzn. en J. II. M. Balvers, candidaat gesteld voor den Gemeenteraad. In aansluiting hiermee kan ge meld worden, dat de candid'ateiir lijsten alhier voor de Gemeente raadsverkiezing 13 personen tellen. De heer Van Waard, onderwijzer alhier aan de Openbare School, is in gelijke betrekking benoemd te Haarlem. Gemeenteraadsvergadering, 2 Ju li 1901, 's avonds 8 uur. Onderweroen 1. Ingekomen stukken. 2. Af- en overschrijvingen. 3. Eervol ontslag R. v. Waard, onderwijzer aan de O. L. School. 4. Verzoek C. Schrama, om wijzi ging van d'e voor zijn perceel aan gewezen rooilijn. 5. Benoeming schoonmaakster O. L. Bchool. 6. Adres Harmoniekapel om plaatsing van hare muziektent in de Van den Endielaan of in het Wil- helminapark. 7. Vaststelling jaarwedde opha ler brug Stationsweg. 8. Verbouw Posh en Telegraaf kantoor. Beverwijk. De candidaten voor de op 3 Juli a.s. te houden stemming voor 4 plaatsen in den raad zijn, de heeren: D. N. Hou wing. M. Lamme. G. Meijer, G. T. D Slaap. M. Teer, E. Tromp. J. J. W„ van Waterschoot van der Gracht en C. A. Zwager. Door H. M. de Koningin is 50 ge schonken aan den vrachtrijder P. van Wijngaarden, wiens paard onlangs gestorven is. als tegemoetkoming in de kooten voor de aanschaffing van een nieuw. De candicaten voor den Raad te Wijk aan Zee en Duin zijn de heeren A. F. Brikhof f. A. Priester. S. van Son en P. Terol Jr. Op 5 Juli a,s. zal de stemming geschieden. De heer II. Bacher. volontair ter se cretarie alhier is benoemd tot ambte naar ter secretarie van deze gemeente.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1