bouwkoloaies; verder over de vraag ■svat beter Is: een tweede gesticht, als dat noodig is, te verkrijgen door ver bouw van of aanbouw aan het zg. Mee- renbea-g II of door het op te richten el ders in de provincie; en ten slotte Twedke de financieele gevolgen van een en ander sullen wezen. Met de antwoorden der Commissie op de 3 eerste vragen kunnen Ged, Sta ten zich vereenigen en zijn dus van meerling: dö-t over 10 jaar zal moeten gerekend worden op plaatsing van ongeveer 1000 armlastige patiënten meer dan thans; dat splitsing in genee-s- cn verple- glngsgestichten onraadzaam is en be steding of verpleging in landbouwko lonies (zooals te Gheel in België) on mogelijk, omdat in ons land niet een zoo groot aantal gezinnen te vinden is, <lat daarmee vertrouwd is. Over vraag 4 en 5 is er verschil van meening, zoowei bij de Commissie als bij Ged. Staten. De meerderheid even- is van oordeel, dat het boste is Moeren berg te hervormen tot wat men noemt ©en „Cité Médicale", met aanvankelijk drie gestichten onder drie afzonderlij ke genoesheeren-directeuren en drie Staven van geneesheeren, èn, verple gend personeel en met eene centrale administratie voor die takken van be heer, welke voor zoodanig© centralisa tie in aanmerking komen. Ged. Staten stellen dan ook aan Prov. Staten voor, dit plan uit te voeren en wal door op het terrein, waarop de ge stichten Meeirenberg I en Meerenberg II zijn gebouwd, een nieuw gesticht te plaatsen voor de opneming van 660 lij ders en hiervoor beschikbaar te stel len een som van ten hoogste één mil- 11 oen. In verband hiermee stellen Ged. Staten voor, aan de vereeniging Centr. Isr. Gesticht voor Krankzinnigen uit de provinciale middelen een bedrag van 150.000 tc leenen voor den bouw van een Centr. Isr. Gesticht. Ei- worden tegenwoordig circa 60 Isr. patiënten op Meerenberg verpleegd en do ondervinding heeft aangetoond, dat 't. verplegen van Israëlieten in ge stichten, die voor de groote meerder heid door Christenen bevolkt zijn, aan leiding geeft tot bezwaren, die bet èn voor die lijders èn voor die gestichten wenschelijk is op te heffen. De minderheid der Commissie en van Ged. Staten geeft de voorkeur aan den bouw van ee.n nieuw gesticht elders in de provincie. De heer J. van Deventer, geneesheer- directeur, betoogt in een uitvoerige no ta o.a.: dat een krankzinnigengesticht één hoofd behoort te hebben; dat de voorgestelde centrale administratie in vele gevallen juist kostbare decentra- lisatie tengevolge hebben zal; dat de ophooping van 660 patiënten in een ge- bou wgeheel uit den tijd is. Deze en andere bezwaren worden door de com missie beantwoord. In hun advies wijzen Ged. Staten nog op de wenschelijkheid tot uitbrei ding van de beschikbare terreinen door aankoop van Velserend en op de noodzakelijkheid, om de bijdrage van de gemeenten in de verpleegkosten der armlastige patiënten met f 50 te ver- boogen. dam, de adjunct-commissaris der loodsen te Rotterdam L. van der Valk. Met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot chef van het bureau Stoomwezen bij het departement van marine, de ingenieur der le klasse bij de marine K. F. Koning, onder eervolle afvoering uit het korps ingenieurs bij de mari ne; bevorderd tot ingenieur der le klasse bij de marine, de ingenieur der 2e klasse bij de marine L. J. K. van Waveren. Het Seminarium dei* paters Lazaristen te Parijs zal naar I Nederland worden overgebracht. De generaal-overste dier orde, pöre Fiat-, is opzettelijk hiervoor overgekomen en heeft den heer Gracieux, directeur van het Fransche missiehuis te Wernhout onder Zundert (N.-B.) opgedragen, een geschikt terrein aldaar aan te koopen. Dit schijnt in verband te staan met de onlangs in Frankrijk aangenomen wet congregaties. Zandvoort. Door hoeren Gedeputeerde Staten is de goedkeuring verleend aan het ko hier van den Iloofdelijken Omslag, dienst 1901, dat aan den ontvanger ter invordering is ter hand gesteld. Wij geven hierboven een afbeelding van de stoompont, die bestemd is om d!en dienst waar tecnomen over bet Noordzeekanaal, zoodra de voetbrug aldaar zal zijn wegenomen. Bijzonderheden over dit vaartuig hebben onze lezers gevonden in ons vo rig nummer. Binnenland. HAAGSCHE BSIEVEN. De voor haar en hare medestanders zoo teleurstellende uitslag der her stemmingen, heeft de Regeering wier plan tot aftreden na 14 Juni reedfe vast stond de aanleiding gegeven die formeel vereischt wordt om aan H. M. de Koningin te verzoeken de ministers van hun ambt te willen ont heffen. Anders kon niet verwacht wor den. Een verrassing was het niet. De Hagenaai-s leven anders wel in de periode der surprises. Een bepaal de verrassing was stellig de herkiezing van den heer Krap tot lid der Twee de Kamer, trouwens met een meerder heid van slechts acht stemmen boven zijn tegencandidaat mr. Dolk. En niet minder verrassend was de medddee- ling van etm protest tegen dezen uit slag, een inderdaad steeds zeldzamer wordend geval in de electorale geschie denis van den dag. Wèl heeft men zich in dit geval van het protest geen groote verwachtingen voor te stellen, want de groote vraag of de aangevoer de bezwaren den uitslag anders had den kunnen doen zijn, werden zij er kend, schijnt ontkennend te moeten beantwoord worden. Men hoopt in- tusschen, dat de Tweede Kamer reden zal vinden om tot een nieuwe telling der stembriefjes over te gaan en er zijn menschen die meenen, dat in het geval dat de Kamer daartoe.besloot, de uitslag wel eens kon blijken ten voordeele van mr. Dolk te wezen. Een verrassing van anderen aard is de mededeeling van de Haagsche tramweg-maatschappij aan den ge meenteraad, diat zij de onderhandelin gen met de tramweg-commissie uit dien raad niet wenscht voort te zetten, wijl die commissie» scheen terug te willen komen op punten waaromtrent reeds overeenstemming was tot stand gekomen. Afgescheiden van de vraag of die bewering juist is, is het een on gehoorde brutaliteit van de tramweg maatschappij om te durven zeggen: met B. en W. wil ik wel onderhande len of met den Raad,, maar niet met cDe raadscommissie. Natuurlijk zal de gemeenteraad de commissie uit zijn midden niet desavoueeren en aan de Tramweg-maatschappij antwoorden, dat hij met- haar praatjes niet te ma ken heeft. Dat hoop ik althans al ben ik er niet geheel zeker van dat de Raad zooveel flinkheid toonen zal. Het treft nu niet bijzonder gelukkig, dat de burgemeester-voorzitter der commissie ad) hoe afwezig zal zijn in de zitting van Dinsdag, waarin het schrijven van de Tramweg-maatschap pij inkomt. Die zitting is mede be langrijk, omdat daarin het voorstel van B. en W. aan de orde komt om de concessie aan de Bell-Telefoon- maatschappij te verlengen, waartegen over de groote meerderheid van den Raad zeer waarschijnlijk de wensche- lijkheidl van gemeente-exploitatie zal stollen. Intuusclien is het vrij zeker, dat dit onderwrep niet zal worden be handeld en verdaagd, totdat, over een dag of veertien, de 6 nieuwe raadsle den het getal van 45 komen vol ma ken. Het zal een daad van courtoisie zijn, tot zoolang de meest belangrijke, principieel© beslissingen aan te hou- d!en. Niet minder verrassend dan de wen ding die het tramwegvraagstuk thans neemt phase no. honderd en zoo veel is de mededeeling van B. en W. aan den gemeenteraad ter zake van een andere belangrijke aangele genheid. Zij gaven toch te kennen, dat thans in hun college een meerderheid aanwezig is, geneigd om in de bestek- jken van openbare werken bepalingen betreffende loon en arbeidsduur op te nemen althans indien de Raad ge neigd is dit aan hen over te laten. De juridische motieven, aangevoerd voor het systeem, dat men hier te doen heeft met een bij B. en W. be- hoorande quaestie van uitvoering en niet met een aangelegenheid, diie bij Raadsverordening moet worden gere geld, komt mij weinig steekhoudend voor. Maar in den grond der zaak doet het er weinig toe, mits degenen te wier behoeve de bepalingen worden geschreven,er maar profijt van trekken Ten slotte een verrassing van on aangenamen aard. Gottfried Mann, die begaafde componist en voortreffelijk oud-leerling van ons Koninklijk Con servatorium, is Zaterdagochtend van Scheveningen, waar hij tijdelijk woon de, naar een krankzinnigengesticht overgebracht. Reeds sedert eenigen tijd deed de echtgenoot van mevr. Theo Bouwmeester wat vreemd en in de laatste dagen trof men in de bla den ook een advertentie, van eenigs- zin9 zonderlingen inhoud, waar hij lessen aanbood. Men zag hem aan het strand, op de pier, in de Kurzaal, drukker en beweeglijker nog dan ge woonlijk gesticuleerend en spelend met een schopje, zooals kinderen dat te Scheveningen doen. Maar men ver moedde nog niet het ergste. Laat mij de hoop uitspreken, dat een langduri ge rust de overspanning zal doen wij ken en dat een talentvol man voor de Nederlandsche toonkunst behouden blijve. H. A. GANUS Jr. Kruger te Kampen. Zaterdagnamiddag te 2 uur werd den president en zijn gevolg plechtig hulde gebracht in de fraaie Bovenkerk. Om 1 uur, toen het kerkgebouw voor deze plechtigheid geopend werd, stroomde het al naar binnen. Alles ging echter ordelijk in zijn' werk, een oommissie van een 10-tal le den had zich met de regeling belast. Er waren plaatsen toegankelijk van 10 ets., 25 ets., 50 ets. en 1. Tegen half 2 werd de President en gevolg door de commissie van ont vangst in rijtuigen afgehaald. Er heerschte een stilte toen de Pre sident met zijn gevolg het kerkgebouw binnen kwamen ;het orgel speelde, het orgel zweeg en nu hieven de aanwezi gen Pa 33 vers 5 en 9 aan. De President nam plaats in de on middellijke nabijheid van den predik stoel. De vicet-voorzit ter fvanf hélt Comité Prof. M. Noordtzij bood nu onder eeni- ge hartelijke woorden den President uit naam der burgerij van Kampen een prachtigen Krans aan waarin de vier kleur. Ds. D. van Dalfsen trad als eerst spreker op. Nadat een koor van 300 personen de volksliederen der Z. A. R. en van tien Oranje Vrijstaat had gezongen, begroette ds. v. D. den President met de woorden: Welkom, vroede, vrome strijder Voor uw vrijgeboren Volk! Biddend worstelaar! Hopend lijder, Van het heiligst recht de Tolk! Spreker eindigde met de be de van Beets: Behoed dus God der legermachten, Sta GodTijk aan hun zij. Verhoog ze, die uw heil verwachten. Verwin hun weerpartij! sluitende met het Lutherlied, dat daar op door een gemengd koor werd aan geheven: Een vaste burg is onze God, waarna als tweede spreker optrad prof. dr. H. Bavinck. Aan het einde dezer redevoering zong het koor Ps. 68 verzen 1 en 14, en het einde Wilhelmus. Alle aanwezigen zongen bij het ein de den President plechtig en staande toe Ps. 134 v. 3. Bij het uitgaan der kerk werd een inzameling gehouden voor de slacht offers van dien strijd in Z. A., in hoofd zaak de vrouwen en kinderen der Boe ren door de Engelschen krijgsgevan gen houden. De door den Wiskundigen Adviseur, Dr. N. P. Kapteijn, berekende reserve eene vermeerdering aan van f 43,475.28 zoodat de totale reserve be draagt f 258,711.78. Vervolgens advies van de Commissie, ingevolge art. 25 der Statuten tot het nazien der boeken en bescheiden be noemd, bestaande uit de heeren J. L. Pierson, Mr. J. C. Boas en P. J. Roh- ling werden de Balans en de Inkom stenrekening goedgekeurd en het Be stuur décharge verleend van het ge voerde beheer, terwijl werd besloten het saldo der Inkomstenrekening ad 35,816.365, na aftrek van f 1561.22 rente over onverplichte stortingen, te verdeelen als volgt: Koersverschil van Effecten f 263.035. Afschrijving op „Oprichtingskosten' f 30,229.19. Afschrijving op „Meubilair en Inventaris' f 1,729.60°. Afschrijving op „Diverse Debiteuren" f 833.315 waar- I na 4 divident aan aandeelhouders kan worden uitgekeerd. De heer L. C. J. van Ogtrop, die vol gens rooster aan de beurt van aftre den is, werd als Commissaris herko zen. Uit de Staatscourant, Kon. besluiten. Aan J. A. Pijzei man, adjudant-onderofficier-titulair bij de dienstdoende schutterij te Tiel de eere medaille der orde van Oranje- Nassau, in zilver, toegekend. G. J. B. ter Kuile, benoemd tot bur gemeester der gemeenten Mijnsheeren- landi en Westmaas. Mej. A. A. W. Engelkens, te Hees bij Nijmegen, voor het tijdvak van 1 Juli 1901 tot en met 30 Juni 1902, be noemd tot boekhoudster aan het Rijks krankzinnigengesticht te Grave. Met ingang van 1 Juli a.s.: aan den luitenant ter zee der 2e klasse L. G. Bouricius vergunning verleend tot het in Oost-Indië waarnemen van eene particuliere betrekking buiten het zee wezen voor den tijd van een jaar onder stilstand van non-activiteits-tracte- ment en zonder opklimming in de ranglijst; bevorderd tot luitenant ter zee der 2e klasse, do adelborst ter zee le klasse jhr. J. C. A. van cLer Wijck. Met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot commissaris dor loodsen, tevens ontvanger der olodsgelden te Scbie- Colloge in de politiek. Kodak schrijft in de Nieuwe Arnh. Ct.: Halftien 's avonds. Jansplein zwart van menschen. Ramen bureaux Nieu we Arnhemscbe dicht bezet. Ik sta onder 't publiek. Naast mij 'n flinke, stevige vrouw uit het volk met een paar even flinke dochters. Geeft een soort van politiek kollege aan haar spruiten. Op 't doek verschijnt: Amsterdam I, Dr. Hubrecht, gekozen met 1697 stem men. „Ila 'k wel 'edacht," zei de moeder, „hie was d'anderen veur vêrtie® dao- gen al zoo wied vooruit 'ewèst." Een poosje later: Veendam, geko zen Schaper, 2110 stemmen. „Schaper, wat dat d'r veur een?' vraagt een der spruiten. „Da's niks, kind, da's zoo'n sosjao- la blDie motten d'ruut in plaots van d'rin." „Schaoper" stoorde zich daar intus- schen niets aan, hij bleef „d'rin" en nog wel tweemaal! Wéér wat later: Utrecht I, gekozen Van Kamebeek, 2710 stemmen. „Moeke," vraagt een der flinke doch ters, „is dat Kamebêk uut d'Oever- straot?" ,Bin ie gek, blaog, dat 's 'n beul an dere." Naast mij een sociaal-aristokraat, bleek van woede, dat men een wasch- echten, blauwüloedigen Jonker zoo mil* nichts diir nichts tot een Oever- strater degradeerde. Ik voorzag een konflikt; dacht daar om bij mezelf: „ik gaoi," en verdween in de redaktae.. Levens-verzekering Bank „Amsterdam." In de Vrijdag 28 Juni gehouden Al gemeen© Vergadering van Aandeel houders der Levensverzekering Bank „Amsterdam", gevestigd te Amsterdam 'en Eindhoven, waren vertegenwoor digd 159 aandeelen, uitbrengende 107 stemmen. De vergadering werd geleid door den Voorzitter, den heer Patrice Cramer. Uit het verslag, door do Directie uit gebracht, bleek dat. inclusief de gr' pitaliseerde lijfrente, verzekerd is: Tot uit. Dec. 1899 f 3,719,047.19 met f 156,055.35° jaar lij ksche premie. Ge durende 1900 455»673.38° met| f 21,101.41' jaarlijksche premie. Op uit. Dec. 4,174,720.57 met f 177,216.77 jaarlijksche premie. Plezierig. Men zocht naar iemand, die onder den naam van Tadema Wielandt zich aan oplichterijen schuldtig maakte. Men dacht den man te Amersfoort ge vonden te hebben en van daar werd hij naar Baarn overgebracht, waar het bleek, dat men...' den echten T. W. had opgepakt. De valsche T., die onder bedriegelij- ke voorgevens gelden inzamelt voor de gevangen Boeren of de vrouwen kampen in Zuïd-Afrika, doch deze gelden ten eigen bate aanwendt, is nog steedis op vrije voeten Academische examens. Leiden. Geslaagd voor het docto raal examen rechten de heer C. J. de Lange, voor het candidaatsexamen rechten de heer A. J. Marx, en voor het voorber. kerkelijk examen de heer A. Hoving. Groningen. Na verdediging van het proefschrift: „Celstudie aan_het ont stoken omentum", bevorderd cum lau- de tot doctor in de geneeskunde de heer D. de Vries Rellingh, arts, geb, te Groningen. Met goed gevolg is het theoretisch apothekers-examen afgelegd door den heer P. Huizinga; voor het propaedeu- tisch theologisch examen slaagde de heer F .H. van Oosten, De Herstemmingen, Wat de bladen zeggen. Het „Nieuwe Dagblad voor O verijdel en Gelderland'' geeft eerst fea ovcr- eicht van den stand; der partijen in de nieuwe Tweede Kamer en schrijft dan: „Zoo gegroepeerd, toont de Kamer een veel minder zwarte kleur dan men onder den eersten indruk van den uit slag weü geneigd zou zijn haar toe te kennen. Want wel is de kerkelijke kleur overwegend, maar zoodra het zwart foncé over de quaestie van het onderwijs heen zal zijn, moet het gaan verschieten. Of is niet bekend, dat bv. ded heer Nolens en Schae.pman vele paragrafen van het katholieke pro gram niet onderschrijven? Dat voorts menige quaestie den nu tot stand ge komen rechtervleugel aanstonds zich kan doen splitsen in af deelingen, waar van er enkele desnoods naar den „vij and1" zullen overloopen? Daar staat tegenover, dat van zelf de aansluiting tusschen vooruitstre- vend-vrijzimiigen en vrijzinnig-demo craten nauwer zal worden. Met deze uitspraak van die stembus zal het geen „retro" van de vrijinnig democraten naar de vooruitstrevend vrijzinnigen zijn, maar een sneller tempo van dit ISatste bataljon om den marsch der urgentie-mannen te kunnen bijhou den, die, wat ook beweerd zij, waarlijk de urgentie niet als eerug vaandel me devoeren. Het laat zich aanzien, dat de sociaal democraten, wier lot het is dat zij steeds meer den parlementairen kant worden uitgedreven, zooveel practisch beleid zullen toonen om, waar het spant, alle utopieën voor een oogenblik op zijd© te zetten en practischen steun te verleenen aan de partij, wier krach tigste roep toch ook door hen als het devies der rechtvaardigheid wordt er kend. Blijft men niet hangen aan een woord en misschien ware er wel één naam te vinden voor de vereenigde vrij zinnig-democraten en vooruitstrevend vrijzinnigen, dan kan men dus zegge®, dat in de Kamer tegenover de rechter meerderheid van 58 een linker minder heid staat, die in sommige gevallen tot ver over de 42 kan versterkt worden. Dit moge geen bovenmate weldadige troost zijn, eenige troost is toch voor de democraten gelegen in dit vooruitzicht. „Alles en alles blijft de totaal-uit slag der verkiezingen een overwinning voor de kerkelijke®. Dezen zien zich thans voor een zware taak gesteld. Wij zullen zien, wat zij er van terecht bren gen. Zooveel is zeker, dat hun werk niet aangenamer zal worden. ,,La critique it aisée l'art est difficile. En mogelijk had de liberale" par tij niet houden wij ons gemakshalve maar aan het oude woord' wel eens de offensieve positie noodig om betei van haar deugden te doen blijken tij gedurende die jaren tot stand bracht; trots ■*-"> staat van dienst, dien zij aan het naeeslacht zal kunnen overleggen, en die steeds met gouden letteren geboekstaafd zal blijven in de parlementaire geschiedenis van ons land. En ons is het eene voldoening, dat wij met onze beste krachten en ver mogens hebben medegewerkt tot al die maatregelen waarvan tijdgenoot en na geslacht de vruchten zullen plukken. Wij wenschen dier komende Regee ring, die wij zonder sympathie, maar ook zonder eenig vooroordeel zullen be groeten, toe dat ook eenmaal van haar zal kunnen worden getuigd, wat zoo oprechtelijk van de heengaande mag gezegd: „Ella a bien mérité de la Pa trie!" „Het Vaderland" zegt „58 tegen 42. Zóó is de verhouding dus geworden. Aan de kerkelijke partijen is een meer derheid van 16 stemmen in de nieuwe Kamer. Hoezeer wij dit voor 's lands belang betreunen het verheugt ons, dat er een working majority is verkregen, die de tegenpartij in staat stelt zich in haar volle kracht te toonen en Nederland al de „zegeningen" van een anti-libe- raad bestuur doen deelachtig worden." De „Zutph Ct." schrijft: „Voor de vrijzinnigen in het dis trict Zutphen is er reden tot groote voldoening over den uitslag. Misschien is weil nergens in het land de strijd scherper gevoerd dan hier. Maar ons district heeft de voldoe ning zijn ouden afgevaardigde, den man van smettelooze eerlijkheid, be proefde bekwaamheid en rijke onder vinding, den staatsman die het hoofd zijner partij is, weer naar de Kamer te mogen afvaardigen. Onzen dank daarvoor aan de Zut- phensche liberalen, maar vooral onze groote erkentelijkheid aan de onder- districten die zoo kranig hebben mee gewerkt en aan wie ditmaal het 1 eeu wenaandeel in de eere der overwinning toekomt. Gaat men da verkiezingscijfers voor ons district aandachtig na, dan blijkt duidelijk, hoe juist het is dat de ua- tionaal-liberale" pai-tij werd be schouwd als hoofdzakelijk te zijn een combinatie van anti-revolutionairen en katholieken. In 1897, toen de heer De Jonge, als a.-r. candid aat tegenover mr. Borge- sius stond, werden op dien heer De Jonge door de kerkelijken te zamen 2293 stemmen uitgebracht. De heer Noilthenius verkreeg 2481 stemmen; het is dus vrij duideb"k dat ternauwer nood 200 liberalen op hem hebben ge stemd. Men mag aannemen dat hei bij deze eerste poging tot vorming van een na- tionaal-liberale partij zal blijven." Als voorts één zaak duidelijk is aan 't licht getreden, dan is 't zeker wel de ze, dat de valsche leuze welke het li beralisme jaren achtereen misbruikte en haar kunstmatig bijieen hield, voor goed is veroordeeld. Moge dan het volgend wetgevend tijd. perk inderdaad rijke en rijpe vruchten dragen van het gemeen overleg tus schen de Kroon en de Staten-Generaal. (Wordt vervolgd). De Lustrumfeesten te Utrecht Na Dinsdagmorgen is het prachtig weer gebleven, ook Zaterdagmiddag, toen Koning Karei VII zich nog eens in vol ornaat aan den volke vertoonde. De Koning woonde een deel bij van de matinée musicale door het stafmu ziekkorps van het 4e reg. infanterie uit Leiden onder directie van dan heer W. van Erp, aangeboden door de lede® van de Utrechtsche Studenten-IJsclub, Van deze matinée werd een zeer druk gebruik gemaakt. 's Avonds werden de feestelijkheden besloten met een groot militair concert van de Koninkl. Militaire Kapel der Grenadiers en Jagers, aangeboden door de leden van het Utrechtsch Studen tencorps. Ook nu weder was er veel pu bliek. De groote tuin van „Tivoli" was bijna te klein om allen te bevatten. Het concert werd gevolgd door vuur werk en bal. Het vuurwerk slaagde uit stekend, terwijl eene groote schare danslustïgen aan het bal deelnam. Voor het studiejaar 1901/1902 is be noemd tot rector-magnificus der Uni versiteit van Amsterdam, de hoogleer aar prof. dr. P. K. Pel. Transvaal en Oranje-Vrijstaat Met toestemming der bevoegde auto riteiten zijn er in verschillende plaat sen van 'ons land' busjes geplaatst met het bijschrift: Een cent voor de Boeren. De opbrengst daarvan komt in han den van mevrouw Waszklewicz. Me® meldt ons: Behalve hetgeen in de verschillende bladen vermeld wordt als ingekomen voor de noodlijdenden in Zuid-Afrika worden ook rechtstreeks veile giften ge zonden aan president Kruger uit Frankrijk, Duitschland, Nederland en Amerika, giften van f 2000, f 4000, 1251 francs, 2000 mark enz. Bij enkele wordt aangewezen voor welk doel, overigens besteedt de President die gelden voor - ondersteuning. De „Arnh. Ct." meent dat het ver lies der vier liberale zetels bij de her stemmingen als eene verzwakking van de oppositie tegen de kerkelijke partij en is te betreuren, de werkelijk hervor- mingsgezïnden zuilen er zich te gemak kelijker in troosten, nu ook daardoor de meerderheid tot een -."fer is aan gegroeid, dat haar de zedelijke ver plichting oplegt, de teugels van het bewind op te nemen. Daarlvkomt dat de werkelijk hervormingsgezinden, al leen met uitzondering van Bodegraven, de posities gehandhaafd hebben, wel ke door den uitslag van den 14en wer den in gevaar gebracht. I Aan het slot zegt het blad: I „Hebben de vrijzinnig.?® allerminst gnond zich over den uitslag van den stembusstrijd te verblijden, er is voor ben toch één rede® va® -oote vreug de en voldoening en wel dat hunne geestverwanten, te 's-Gravenhage III en te Zutphen er in geslaagd zijn de ca- meleonistische candidaten, die in 't strijdperk waren getreden onder val sche vlag tot diekking alleen hunner persoonlijke eerzucht, van de Neder landsche Vertegenwoordiging- uit te sluiten. Dat is althans een zege der po litieke moraliteit". Uit het laatste verslag der Ned. Z.- Afrikaansche Spoorwegmij. blijkt, dat om tot dusverre aan de directie niet bekende redenen nog 61 personen van het personeel in krijgsgevangenschap zuchten op Ceylon, St. Helena, Groe- nepunt, Ahmed®agar en in Portugal. Vrouwenarbeid. Ondier presidium, van mevr. C. G. Pekelharing-Doyer werd! te Utr.echt die laatste algemeene ver gadering gehouden van de vereeni ging „Nationale Tentoonstelling van^ Vrouwenarbeid." Besloten werd de overdracht van het kapitaal en archief der vereeni ging aan de nieuwe vereeniging „De Nationale Vereeniging voor j Vrouwen arbeid. De nog bestaande commissiën werden ontbonden. Uit de mededeelingem bleek, dat het batig saldo ruim. 24.000 be- In de „N. Arnh. Courant" leest me® o. m. het volgende: Zoo staan wij dus aan het einde der reeks liberale regeeringen sedert 1891; en wanneer wij terugzien op dat tien taljaren, dan vervult ons een gevoel van weemoed en smart. Weemoed over de miskenning van de groote diensten gedurende dat tijdperk aan het vader land bewezen. Smart, omdat zoovele hervormingen, voor de toekomst voor bereid en gehoopt, niet verwezenlijkt of voor langen tijd vertraagd zullen worden. I Maar ook vervult ons een gevoel van I trots; trots op hetgeen de liberale par Het „Haagsche Dagblad" laat zich als volgt uit: De beteekenis van de herstemmingen voor de Tweede Kamer der Staten-Ge neraal van 27 Juni heeft die van de stemming op 14 Juni versterkt. Het land heeft zich nog nadrukkelij ker verklaard tegen Grondwetsherzie ning ter bereiking van algemeen stem recht, hetgeen te meer uitkomt, waar door de verkiezing van 8 vrijzinnig-de- mocrate® en 7 socialisten onbetwist baar blijkt dat deze lenze de verkiezing j ten eenenmale heeft beheerscht. Van den aanvang af hebben wij dit voor zien en uit dien hoofde tot 't laatst toe gedaan hetgeen ons uit kracht der na tionale beginselen raadzaam voor kwam, te strijden zooveel in ons ver mogen is tegen het algemeen stem recht, zoomede tegen hen dis ruiter lijk op dit doel afgingen, niet minder dan tegen de verkapte voorstanders van finale uitbreiding van het kies recht. Het land heeft niet alleen het alge meen stemrecht verworpen om het an ti-nationale van dit middel, maar ook omdat het de wetgeving van die wijze van volksinvloed wenscht vrij te hou den. De zegepraal der gematigde begin selen bijkans langs d'e geheele linie op de voorstanders eener omverwerpende staatkunde bevochten, is een vingerwij. zing van de natie in welken geest zij wenscht dat het land voortaan worde bestierd. De natie verlangt op geen enkel gebied uiterste of schokkende maatregelen, maar welberaden, in on zen volksaard en volkszeden wortelen de ordeningen, leidend tot zoo alge meen mogelijke verhooging van haar zedelijk en stoffelijk peil. De tot stand gebrachte samenstelling van de Vertegenwoordiging van het Nederlandsche volk laat daaromtrent geen twijfel over. naag'ii. Bijna onmicMëllijk na dleae ver gadering had eene algemeene ver gadering plaats van ,.De Nationale Vereeniging van Vrouwenarbeid". Op voorstel van het bestuur werd besloten d'at die. veroenigimg zich zal aansluiten bij den NationaLen Vrou wenraad. De vergadering machtigde voorts het bestuur tot het in ontvangst ne men van bet saldo der kas van. de Vereeniging „Nationale Tentoon stelling van Vrouwenarbeid." Voorts werd het ontwerp-huis- houdelijk reglement behandeld en 1 goedgekeurd', waarna de. begrooting in ontvangst en uitgaaf werd vast- gesteld op een bedrag van 2827. Op de begrooting komen voor, voQr de bezoldiging van eon direc trice en een1 secretaresse, van Au gustusFebruari, twee bedragen resp. van 500.en f 400.Bij de behandeling der begrooting wees de presidente er op d'at het bestuur zeer goed weet dat de sa larissen nog niet voldioendie zijn. doch bij meerdere inkomsten zuller deze dadelijk wooden verhoogd. Tot directrice van het Arbeidsbu reau voor vrouwen werd' benoemd jmej. Marie Jungius. Uit ter var- gadeiring gedane medëdëelingen bleek dat het ledental is gestegen tot 1220 en de contributiën thans ruim f 2000 opbrengen. Ook is de Koninklijke goedkeuring op de sta tuten verkregen.. Uit de Arbeiderswereld, BINNENLAND. De Kamer van Arbeid1 voor de bouw bedrijven te 's Gravenhage, behandel de het verzoek van de Kamer van Ar beid voor de voedings- en genotmid delen, waarbij adhaesie wordt ge vraagd op een adres dier Kamer aan den gemeenteraad, tot het verkrijgen van subsidie voor het houden van en quêtes in de verschillende bedrijven, te beginnen met bet bakkersbedrijf, voor welk laatste vak 500 subsidie werd noodig geacht. De Kamer van Arbeid voor de bouw bedrijven voornoemd besloot, alvorens in deze eene principieel© beslissing te nemen, adressante uit te noodigen on der hare leiding eene vergadering uit te schrijven van afgevaardigden van alle aldaar gevestigde Kamers van Arbeid, ten einde aldaar de verschil lende bezwaren te overwegen, die in

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2