NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. No. 5525 Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN Prinses Fékia I9e Jaargang Vrijdag 5 Juli 1901. HAARLEM S DAGBLAD Yoor Haarlem per 3 maanden1.20 Yan 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Bniten het Arröndissement Haarlem Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), KsjdÖyWjf i" de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bjj Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Bigk, per 3 maanden1.65 Info üTwm Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers0.02% Bnreanx: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 139. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Conrantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad. -verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèrö O. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESj Succ., Parijs 31W« Faubourg Montmattre. Dit nummer bestaat uit acht bladzijden. Haarlem's Dagblad van 5 Juli bevat o.a. t Lord Roberts voor de schade Tergoediugscommis8ie, De Engel- sche liberale partij, Een overzicht Optimisme van de „Westminster Gazette"President Krnger te Zwolle, Provinciale Staten, Yer- kieziugs vergadering. Politiek Overzicht. Het was Woensdag eenie belang wekkende zitting van- die Engelsche schadëvergoedingsoomimissie. N ie mand minder dan load1 Roberts werd aLs getuige gehooid. De op perbevelhebber van het Engelsche leger verklaarde dat hij al de beambten van de Neder- landsche Z.-Afr. Spoorweg maatschappij- als oorlog- voerendenihadbeschouwd, omdat de maatschappij zelveoorlogvoerendsawas. Lord Roberts was vain mieening dat hij bijgevolg al die beambten als krijgsgevangenen had kunnen be handelen en dat hij zeer lankmoe dig handleldie door hen alleen het land uit te zetten-. „Bobs" is wel een beetje aan het doO-rslaan geweest en wanneer men hem1 hoorde, zou men allic-ht dien- ken', dat er toch geen humaner wel willender bestuur was, dam het En gelsche-. Volgens den getuige zijn de Boeren schuld aan die ongerie- felijkheden die de verdreven Z. A. S. M. ambtenaren te verduren had den. Zoo werden- dezen op open wagens vervoerd omdat de Burgers alle andere reiswagens hadden weggevoerd waarheen? Op de "bewering van Roberts dat de ambtenaren der Z. A. S. M. niet onzijdig zijn gebleven is nog w-el iets af te dingen. De menschen deden toch wat hun door de supe rieuren bevolen werd. Of d;e direc tie meer gedaan heeft, dan zij ver plicht was een vraag die o. i. in ontkennenden zin moet worden be nut woord'., d'ient nog uitgemaakt te worden.. In allen gevalle .zl* de Engelsche commissie wel munt trachten te slaan uit het getuigenis van Roberts en zullen de verdedi gers van de rechten der uitgewe zenen, duchtig op hun hoede moe ten zijn. De liberale partij in Engeland loopt groot gevaar en veel zal af hangen van de bijeenkomst die op 9 dezer bepaaldi is en waarin een motie van vertrouwen, in Campbell Bannerman zal worden voorgesteld. Wordt die motie aangenomen., dan is Bannerman d'e onbetwiste leider van de nietrimperialisten ond'er zij ne partij, de reet zal zich dan ver moed-el ijk scharen om Asquit-h, diel waarschijnlijk op zijn aanstaand diner niet nalaten zal lankjes te ge ven aan de regeering. In het En gelsche liberale kamp heeft die rede door Bannerman te Soaithajmpton uitgesproken, veel beroering ge bracht. Deze toespraak toch kan niet anders worden opgevat dan als een verloochening van het beleid der liberale imperialisten onder As- quif'h. Het valt te verwachten dat 't beroep door den spreker gedaan op d'e leiders om hem te steunen tegen- deze laatste agitatie, ingang zal vinden en dan is de scheuring een voldongen feit. Voor d'e werke lijk vredesgezinde-n kan deze schei ding wellicht geen kwaad1, daar zij Aan in hunne oppositie tegen de J\ngo-politiek niet door z. g. partij genooten zullen worden beJ-em- mend. Buitenlandsch Nieuws. Een overzicht. In de „Daily Mail" is een over zicht opgenomen over den toes-tand in Zuid Afrika. Het blad schrijft ongeveer het volgende De twee komende maanden van den, oorlog Juli en Augustus zijn naar wij uit vertrouwbare bron vernemen het kritieke tijdperk. In dien de k-rijgsverriohtin"en in dien fhijdi geen beslisten) kieer nemen, is het zeer wel mogelijk dat zaj nog een jaar zullen traineeren. Het meest hebben de Boeren ge brek aan kleeren. Zij hebben volop voedsel e-r is n-iet de minste mo gelijkheid' dat men hen ooit zal kun nen uithongeren en hun voor raad ammunitie, ofschoon niet bui tensporig groot, is -ruim voldoende voor hun onmiddellijke behoeften In Lord Kitchener's meening dat verdere versterkingen onnoodig zijn deden- allen die van den toe stand op d'e hoogte zijn. Onderwijl wordt het burgerlijk bestuur dat Lord Milnier heeft in gesteld. tijdens zijn afwezigheid voortgezet, en om misvattingen op dit stuk weg te nemen, kan- gezegd worden dat verreweg het grootste gedeelte van- de door hem gedane benoemingen blijvend bedoeld zijn. Het plan is dat Lord Milne-r eind Augustus of begin September zal teruggaan. Het gebied van het burgerlijk be stuur zal waarschijnlijk n-og niet sterk worden uitgebreid, maar de districten waarin de militaire over heid ..bescherming" verleent zullen langzamerhand- vergroot worden door verlenging van den straal vari den cirkel waarvan elk garnizoen het middelpunt is. Voor het oogenblik zal de regee- ring alleen bet vers Lag van de com missie voor de concessies ter hand nemen, zoodiat de weg gebaand zal wezen als de vrede hersteld is. Er zijn onderhandelingen gaan-, d-e met zekere vreemde regeerin gen, en de bona fide aandeelhou ders van de N. Z. A. S. Mi. zullen financieel schadeloos gesteld wor den voor d)e overneming van de lijn door de Engelsche regeering. DU zal geschieden bij wijze van gen a de{!). De basis waarop de betaling zal geschieden, maakt nog een punt van overweging uit. De aandeelen die de Transvaal sche rggeering in handen heeft of diie gespuid zijn aan particulieren,, zullen niet er kend worden. De aandeelhouders van den Preto riaPietereburg—spoorweg zullen eveneens schadeloos gesteld worden en, overeenkomstig de aanbeveling van de commissie voor de conces sies, zoo goed mogelijk behandeld worden. Geen van de- andere con cessies zal waarschijnlijk veel moeite -geven. Daar tegenstrijdige geruchten in omloop zijn, kan medegedeeld wór d-en dat Lord Kitchener ged'uMig doorzwoegt, vertrouwende dat hij zijn taak mettertijd ten uitvoer za' kunnen brengen. Het pessimisme dat sommigen hem toeschrijven, is volkomen ongegrond. De regeerlng zal ongetwijfeld zijn raad volgen,ook als hot nood'ig mocht zijn strengere maatregelen tegen de- Boere-n te nemen. Van zulke maatregelen hieef.t hij. tot dus ver niet gerept, maar hij kan on warmen steun rekenen- voor alle maatregelen die hij vroeger of la ter nood'ig mocht achten. Het commando van Fouché Reuter seint uit Kaapstad dd. 3 Juli: Fouché trekt naar de' Drakensber- gen terug, achtervolgd door de Engel sche troepen. Het is niet waarschijn lijk dat deze hem zullen vangen aan gezien de streek die hij door moet trekken, vrijwel ontbloot is van troe pen, maar zijn inval is geheel mislukt. Onze voorspelling is dus uitgekomen. De Boeren-commandant is er dus in geslaagd- zijnen vijanden, die alle wegen bezet hadden, te ontsnappen. Nu wordt er wel bijgevoegd, dat zijn inval mislukt is, maar dat is weer een van die achteraan komende frazen, die dienen moeten om het geleden échec te vergoêlijken. Optimisme van de „West minster Gazette." De „Westminster Gazette" ves tigt de aandacht op d'e belangrijke med-ede-eling, door Brodriek in het Lagerhuis gedaan ten opzichte der reconcentrado-kampen,,Lord Kit- dat vrouwen, kinderen oude lie den, en betrouwbare mannen die middelen van bestaan bezitten, ver lof zullen krijgen om de kampen te verlaten." Het doet ons genoegen, teekent de „Westm. Gazette" hierbij aan, dat althans aan een gedeelte van miss Hobhouse's aansporingen ge- volg is gegeven. Er blijkt weer uil. noeveel goeds die openbare mtu ning kan uitwerken. De berichten over het verbranden van hoeven leidden tot de belofte dat men daar mee zou ophouden die halve rant soenen aan de gezinnen van- te vel de staande Boeren, wer(ïen in heele veranderd toen er in het Lagerhuis gewag van gemaakt was, en nu zul len- al de zoogenaamde uitgeweke nen die buiten het kamp in hun levensonderhoud kunnen voorzien, verlof krijgen om heen te «'aan. Het blad vat den stand van zaken wel wat van den lichten kant op. Er zal nog wel wat tijd overheen loopen voor het zoover is. De Boeren op St. Helena. De gouverneur van St Helena meldt, dat de krijgsgevangen Boeren een be trekkelijk groote vrijheid genieten. Zij gedragen zich goed, de bewoners van het eiland hebben niet over hen te klagen. lederen dag worden een aantal hunner, die werken willen, met een pas Uit het kamp gezonden. Som migen gaan dan bij boeren werken, anderen arbeiden aan een nieuwen weg, of aan de uitbreiding der haven werken. De verpleging is voortreffelijk ingericht, het hospitaal is volmaakt. De leugens (welke?) van Europeesche bladen (welke?) over hun behandeling hebben zelfs onder de krijgsgevange nen verontwaardiging gewekt. Heusch, waar? De Engelsche vloot. Volgens de „Times" verlangt lord Charles Beresford, d'ie on-langs zich zeer scherp over de Eng. mid- dell-andsche zee-vloot heeft uitgela ten, van zijn functie als vice^admi raal ontheven te worden te-n einde vrijelijk de politiek der regeering over de vlootadministratie te kun nen critiseeren. Lord Charles Beresford moet hei- met eens zijn met d'e plannen over de Gibraltarwerken- door het parle mentslid Gibso-n Bowles ontwik keld. De Werkliedenpartij in België Het hoofdbestuur van de Berlijnsche werkliedenpartij heeft een manifest ge richt tot het volk. Het zegt, dat de re- geeringspersonen de lessen van bet verledene vergeten hebben en de kracht van het socialisme niet schijnen te wil len begiïjT>?i indien de Reg. zich niet met het volk wenscht te verstaan, wee dan de regeering! Het Belgische volk weet dat zijn rechten wet' *i, tn zijn zaak rechtvaardig: het zal op al gemeen kiesrecht blijven aandringen en het ook verwenen. Het tijdstip is daar om de worsteling aan te vangen. Het manifest doet een beroep op alle socialistische vereenigingen in het ge heele land, om overal, bij de bijeen komst van de Kamers, betoogingen te houden. Indien de vredige middelen mislukken, zegt het ten slotte, dun zal de werkliedenpartij niet terugdeinzen voor een omwenteling. Max Régis heeft in een brief aan den prefect van Algiers zijn voornemen te kennen ge geven, ontslag te nemen als maire. Sommigen denken dat zijn voornaam ste bedoeling' indien hij doet wat hij zegt slechts is, aanvullingsver kiezingen voor den gemeenteraad uit te lokken. Waldersee gedoopt. Het stoomsohip Gera, met Walder see aan boord, heeft in de straat van Formosa te kampen gehad met.een he- vigen taifoen. Bij 't passeeren van de linie heeft de maarschalk naar oud zeemansgebruik den doop ontvangen, hij kreeg daarbij den naam Aegir.Wal- dersee moet den 8en Augustus te Bre in erbaven terug zijn. Japan en Korea. Luidems berichten uit Seoul, heeft de Koreaansche regeering onverwacht aan het Japansche gouvernement den eisch gesteld de Japansche postkanto ren op Korea te sluiten en de Japan sche ambtenaren terug te roepen. Bülow's reis naar St. Peters burg. Over het bericht uit Petersburg, dat melding maakte van Bülow's reis daar heen, (zie ons vorig nummer), wordt te Berlijn opmerkelijk weinic gezegd, maar het wordt niet tegengesproken, hoewel Bülow Woensdag daar ter ste de teruggekeerd is. Het bericht schijnt daardoor geloofwaardiger. Misschien bevindt d'e zaak zich echter pas in het tijdvak van voorbereiding. Algemeen© beriohton. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. Tweehonderd' Boeren hebben ge tracht (Reuter's correspondent die dit meldt, is d'om genoeg om niet te begrijpen dat iedereen dadelijk bemerkt dat ze ook geslaagd' zijn, al seint hij dat niet) eenig vee te rooven, d'icht bij een zoeklicht te Springs (vlak bij Johannesburg), en de veehouders zijn op die vlucht gedreven. Bereden infanterie heeft de Boeren verstrooid'. Lord Kitchener gaat maar door met de inrichting van- het bestuur der „Oranje-rivier-kolonie." Thans heeft hij een bijzo-nder gerechtshof opgericht, welks bevoegdheid1 zich ove-r d'e geheele kolonie zal uit strekken. De inrichting van het Hof komt overeen met die van het vroeger te Bloemfontein- bestaande, maar de beslissingen moeten aan de bekrachtiging van den gouver neur der Kolonie onderworpen worden. Weer zijn duizend muildieren uit New Orleans naar Kaapstad ge zonden, ten dienste van het Brit- sche leger in Zuid»-Afrika. Reuter's correspondent te Pretoria eegt dat er in het noorden van Trans vaal weinig voorvalt. Er wordt daar ook een reconoentrado-kamp gevormd. In den omtrek van Rustenburg moet het ook rustig zijn: de Boeren doen weinig anders dan nu en dan een kon« vooi beschieten en vee rooven. Uit Richmond, in de Kaapkolonie, wordt gemeld dat kapitein Lund's ko- lonne don 28en in aanraking is geweest met het commando van Mal&n, halver wege Richmond en Hanover. Ma.'an trok den len Juli 's avonds, terug tot op 20 K.M. van Richmond. Zondag was een konvooi van meer dan 60 wagen» uit het station Richmond-weg behou den te Richmond aangekomen. Ge durende de krijgsverrichtingen van Rimington's verkenners in den omtrek van Petrusberg zijn 11 Boe ren, die aan het heliografeeren wa ren, overrompeld, en zonder tegea- stand te bieden gevangen genomen. Rhodes is naar Engeland vertrok ken. Laat hij daar nu maar blijven. CHINA. De Engelsche troepen hebben Maandag het gejiieelte van Peking, dat d'oor hen bezet wend gehouden ontruimd, en dit aan de Chineesche autoriteiten, overgedragen^ die er weer zullen- beginnen diem politie dienst in te stellen. De „Novo-ia Vremia" protesteert verontwaardigd tegen de arrogantie en den aanmatigenden toon waar mede de „Times" verlangt, dht de eventueele Russisch-Chineesche con ventie betreffende Marutsjoerija eerst door de Engelsche regeering zal worden goedgekeurd'. Stadsnieuws. Haarlem, 4 Juli 1901. Prov. Staten van Noord- holland. Vervolg). Na heropening der zitting te onge veer half twee verkreeg de heer Mr. de Kanter, eveneens lid der minderheid in de commissie, het woord. Spr. weea er op hoe de commissarissen in geen geval art 6 zullen aanvaarden, terwijl de Staten niet bereid zijn dit art. te doen vervallen, waarvan het gevolg zal zijn dat men niet tot overeenstemming zal komen. Verder achtte spr. het een groot bezwaar dat nog zoo weinige bij dragen van de belanghebbenden waren toegezegd. Al wordt liet voorstel van GecL Staten verworpen, wat spr. vol gaarne hoopt, dan is hiermede geens zins de zaak der verlaten streken van de baan. Verder had het plan niet zijne geheele instemming. Heeft Haarlem belang bij den aanleg van dezen spoor weg? Haarlemmermeer en Aalsmeer behooren bij Haarlem, en door dit plan worden deze plaatsen hoe langer hoe meer van Haarlem "ïsoleerd, e-n is dus dit plan niet in 't belang van Haar. lem. Wanneer spr. de lijnen Slóten- Amsterdam en HoofddorpNieuwer- kerk kon doen vervallen, en de 5 voor naamste punten Aalsmeer, Hoofddorp SlotenVenneperpolder en Haarlem konden worden verbonden, waardoor een beter verkeer dat de Meer noodig heeft, ontstaan is, dan zou spr. vóór het voorstel zijn. thans kan spr. zijn stem daaraan niet geven. De volgende sprker was de heer Ger ritsen. Deze verklaarde dat hij als nieuw lid na het bestudeeren der stuk ken nog g;:nn r-v'-rtiiiging gekregen Feuilleton. Naar-het Engelsch van MAX PEMBERTON 24) Terwijl die paarden hem over den bevroren weg voerden, keek hij zijn brieven in verwachting na of er ook een van Fékla bij was. Maar zij had niet geschreven, geen woord kwam er tot hem van Veliki Pa leis. Daar waren redienen voor, maar toch wilde hij niet toegeven dat het haar verboden zou zijn te schrijven. Hetzelfde zelfbedrog misleidde hem niet, toen hii een brief van Dr. Willmore openbrak, en daarin een dringend verzoek las om naar heb Consulaat te gaan. Welke aan drang zou de dokter bedoelen, vroeg hij zich af als het niet was dat er iets verkeerds was. De boodschap plaagde hem weêr met nieuwe twijfel. Hiji riep zijn koetsier toe zich te haasten, en niets van het leven rondom hem, hoorende noch ziende, betrad hij eindelijk het paleis en ging naar de deur van het verblijf van den Generaal Prezhnev. Er was dien morgen in de groote barakken een inspectie van kava- lerie geweest, maar men vertelde hem dat de Generaal terug was en aan het ontbijt zat. Dane zond hem zijn kaartje, en wachtte met uiter lijke onverschilligheid, d'ie hij zoo goed tot zijn hulp wist in te roe roepen, tot de knecht hem kwam uitnoodigen hem te volgen en hem bracht in een klein kabinetje op de eerste verdieping; de hand die de kostbare brief over zijn zaak hield, trilde bij de. aanraking van het papier. Hij lachte over zijn dwaasheid, maar gevoelde geen schaamte. Een minuut later zou hij het ergste weten. Het geluid van des Generaals stem, klonk hem tegen van de trap. trof hem in het hart als ee-n bode van het noodlot. Toen de oude soldaat de kamer binnentrad stond hij voor een oogenblik verstomd, niet ib slaat om een woord te spreken, als of hij een boek voor zich had diat hij niet waagde te lezen. De zon derlinge oude man, met dat ruwe uiterlijk, de haviksneus en de glin sterende oogen, kwam de kamer in alsof hij zelf deze ontmoeting wenschte. Nooit een hehagelijke figuur, droeg de afgedragen uni form, net stijle haar, niets tot zijn waardigheid bij. Hij stak een hand toe, en verzocht met ruwe hartelijkheid zijn gast om te gaan zitten. Ik miste u gister, zeide hij, ik vernam het toen eerst dat gij ons verlaten had. Ik was in Petersburg, zeide hij, ik behoef u wel niet te ver teilen waarom ik ging. De Rus plukte aan zijn ruwe zwarte baard. Er was niet langer een-ige reden om in Moskou te blijven, zeidie hij, langzaam en met mede gevoel. Geen reden vergeef mij, ik meen het tegendeel. Ik meende Vorstin niet meer hier zijnde Een gevoel, dat het nieuws voor den man. wien hij zoo kortaf zijn vonnis liet hooren zwaar te dra gen zou zijto. dwong hem een ooos tot een mijnerende houding. Na een minuut stilte, ging hij voort: Ik dacht dat gij er van onder richt waart. Zij verliet gisteroch tend Moskou om naar den Kauka- sus te gaan. Dane haalde zi;" portefeuille uit den zak en legde haar voor zich. Twee malen scheen het alsof hij wilde spreken, maar hij zei niets. De generaal die hem met half geslo ten oogen bespiedde, verwonderde zich over het bericht dat hij van Pe tersburg meebracht. Heb ik ongelijk als ik aan neem dat gij belanghebbende zijt? vroeg hij nu. Het gerucht zegt dat ik het niet ben in welk of misschien in eenig opzicht, zal het u aangenaam zijn te hooren dat het onderzoek mij ongelukkige na bestaande, heeft -elafcen buiten eenige ernstige beschuldiging die de laster tegen haar heeft uitge sproken. Maar waarom heeft zij Mos kou verlaten De vraag kwam als een kanon schot. Prezhnev keek zijn onder vrager half woest aan. Zijn ant woord was een stotterend «regeren verdediging. Ik dacht het 't beste was. Om harentwil, en ter wille van haar naam, was het noodzakelijk dat al het gebeurde zou worden vergeten Laat mij vrijuit tot u spreken. In de Kaukasus in haars vaders huis, heeft zij ruim tijd om rta te den ken over hei bezwarende, dat in de laatste twee jaren gebeurd is. Houdt u tegeilijk verzekerd van mijn belangstellin- in haar. Zij is mijne nicht. Lord Dane. Dane stond op, want hij kon ziin ontroering niet verborgen. Wij willen daarover niet twis ten. zei hij scherp. Hier is een brief van Mr. Muravioff. Wilt gij mij verplichten door hem te lezen? De Rus nam den brief aan en las met moeite het adres. Nadat hij een bediende had toegeroepen hem zijn bril te brengen, maakte hij de en veloppe open en zette zich in een stoel. Het scheen Dane toe, dat het een uur duurde eer hij er over sprak. - Wel, riep hij eindelijk uit, de minister stelt belang in u. Prezhvev vouwde den brief i-n el kander en stak hem in ziin zak. - Ik gehoorzaam mijn superieu ren. sürak hii droogweg. Zij zeggen dat srii. als gij dat wenscht, naar Vladikavkaz kunt gaan, orn uw brief te overhandigend ij moet die vraag voor u zelf beantwoor den. Dane koerde zich om. Wanneer vertrekt de eerste trein? vroet* hij. De posttrein hedenavond ten zeven ure. Wees zoo goed en help mij mot uw gezag. Ik zal een pas schrijven die u daar zal heenvoeren, zoo snel als de kraai vliegt. Zoodra "ij Mr. Mu- ravirff ziet bid' ik u hem mijn woorden te herhalen. Een glimlach antwoordde hem, want de zucht van den ouden man om in de gunst te deel en der auto riteiten. was bijna kinderachtig in zijn doorzichtigheid. Ik zal niet in gebreke blijven om een gunstig verslag te geven, zei Dane. HOOFDSTUK XVIII. Dan en nu. Hij vouwde de pas in elkander, en nadat zii nog een-ige beleefd-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1