mooten stemmen. Spr. had uit net gelezene niet kunnen nagaan kIk <?r dit vo°rstel de broodnoodige behoeften van het platteland verzorgd waren. De argumenten van den heer schUnen spr. niet alleszins billijk toe. Het gaat niet aan op de bijdrage der gemeenten te wij zen. Men moet voor 't meerendeel de menschen hun eigen belang opdringen, ter de gemeente-besturen hunne" di recte en indirecte belangen begrijpen, dat gaat niet zoo spoedig. Ook bij den aanleg van groote spoorwegen hebben da groote gemeenten vroeger zóó ge dacht. Nauwelijk szal men het gemak der lijnen door personen- en goede renvervoer ht voordeel inzien, dan zal men er ten zeerste mede ingenomen z.n. Wij hebben wel degelijk na te gaan de belangen der plaatsen, waar de H. IJ. S. M. niet kan komen. Er wordt gesproken van het kleine aantal Ingezetenen en de geringe armoede, die daar heerscht, waardoor aanleg van de lijn niet noodig zou zijn; spr. zou evenwel zijn blik wat verder wil len doen gaan en er op vijzen hoe met het aannemen van het plan de goede economische ontwikkeling der streek gemoeid ia In de voorwaarden mist spr. de waarborg voor de belangen van 't personeel Spr. zal zijn stem doen af hangen van de volgende punten. Ten eerste zou spr. gaarne van de zijde der commissie vernemen of kan worden in gezien dat concessionarissen alsnog art.. 6 zouden aannemen. Zoo niet. dan kan het plan wel van de baan worden geschoven: ten tweede is spr. voor liet óorspronkelijk plan. en niet bepaald voor dat beperkte plan. Van inlichtingen zal spr. zijn stem doen afhangen. Daarop verkreeg de heer Mr. Mout- haan het woord. Deze zeide dat de ver klaring, dat het bedrag van f 500.000 voor eene zaak, die geen levensvatbaar heid heeft met het oog op het klein aantal bewoners en den weinigen han del, volkomen in strijd ie met 't rapport der commissie het vorige jaar uitge bracht. In de eerste plaats moet de streek uit haar isolement worden ge bracht, omdat de verbindingen niet goed zijn. Wanneer dat is geschied, dan eerst kan de streek tot welvaart komen ,en daarop moet men het oog gericht houden. Daarna wees Spr. er op hoe de minderheid der commis sie niet homogeen is want de heer De Kanter zeide dat hij afwijzing de streek geenszins aan haar lot mag worden overgelaten. En al is het plan nu wel niet een ideëel plan, al krijgt men niet alles wat men verlangd heeft, dan moet men tevreden zijn met minder en de enkele bezwaren niet zoo hoog rekenen. Spr. had ook gaarne een inter-provinciaa" plan gezien, waarvoor ook concessionarissen po gingen in 't werk hebben gesteld. Doch nu dit niet het geval is. nu zegt Spr., laten de Staten van N.-H. voorgaan, in de hoop dat goed voorgaan doet goed volgen en wellicht nog een inter provinciaal plan in de toekomst kan Ontstaan. Ten slotte wees Spr. er op hoe de sympathie in de streek niet weinig is, wel was de Meer meer voor hot vorige plan dan voor het tegen woordige, maar toch gelooft Spr.. dat wanneer de Staten zeggen: we zullen u het bedrag geven mits de belangheb benden het bedrag van f 351,500 be schikbaar stellen, zij daartoe voorze ker bereid zijn. Wat de voorwaarden betreft, Spr. zegt dat onaannemelijke voorwaarden dikwijls wanneer de Staten eenmaal hun plan hebben aangenomen, door de concessionarissen aannemelijk wor den geacht. Spr. heeft lang geaarzeld zijn stem uit te brengen, doch schaart zich thans na ernstige overweging aan de zijde van Gedeputeerde Staten, we tende dat dit geld ten goede komt aan den bloei der geisoleerde gemeen ten. Door het plan te verwerpen, zou mon een onrecht doen aan de Haar lemmermeer en omstreken. De heer Mr. Heemskerk zeide dat die Staten bij weigering van de voor dracht schromelijk onbillijk zouden handelen, tevens wijzende op de kos ten voor den aanleg van spoor- of tramwegen verleend bij de lijnen Vo- lendam—Edam—Kwadijk en Scha- genagnum. Spr. noemde dan ook verwerping beneden alle critiek. Ver der weerlegt Spr. de bezwaren door den heer De Kantor geopperd en noemt de vooruitzichten uiterst gun stig. Spr. gelooft ook, dat wanneer Noord-Holland voorgaat, Zuid-Holland en Utrecht zullen volgen. Ten slotte beantwoordt Spr. den heer Gerritsen, en zegt dat de vroeger toegestane con cessies ook dit plan alleszins motivee- ren. De heer 't Hooft zegt, dat de toe stand, zooals deze thans is, niet kan worden gehandhaafd. Wel zou men liever eene directe verbinding met Nieuwersluis gezien hebben, doch nu dit niet kan geschieden, meent Spr., dat belanghebbenden voorzeker dank baar zullen zijn rnet de aanneming van deze voordracht. Het verkeer tus- schen Aalsmeer en Amsterdam is bui tengewoon groot, anders is dit met de Haarlemmermeer, die alle verkeer mist. Ten zeerste zou Spr. het be jammeren wanneer de voordracht niet werd aangenomen en de streek niet verlost werd xiit haar isolement. Al is het gevraagde bedrag groot, de Haarlemmermeer zal in haar belang trachtew het op te brengen. De heer Hooy verdedigt andermaal de voordracht. De heer v. d. Wall Bake verklaart zich vóór de voordracht, daar de ge meente- en polderbesturen in deze moeten medewerken. En bij aanne ming der voordracht het aan hen is om te beslissen. Het lid van Ged. Staten, Wester- woudt. kreeg vervolgens het woord. Bij zaken als deze moet worden gege ven en genomen. Voorzeker was het eerste plan dat aan Ged. Staten was toegezonden, beter dan dit; maar dat dit niet is doorgegaan ligt niet aan Ged. Staten maar aan de Regeering. Daarop zette spr. in 't kort de geschie denis dezer zaak uiteen en wees er op hoe wij thans eindelijk tot een voor stel zijn gekomen. Laat het nu zijn eigen dood sterven, zeide de heer De Kanter, doch hij deed dit niet. hij trachtte het voorstel te vermoorden. Spr. is er voor dat men het zijn eigen dood zal laten sterven, geenszins twijfelende of dit zal ge schieden. Verder juichte Spr. ten zeer ste de woorden van den heer 't Hooft toe, die zeide dat al is het bedrag groot, de Haarlemmermeer de 351,000 zal geven. Vervolgens bestreed Spr. het amen dement van den heer Van Citters, dat onaannemelijk is voor de maatschap pij. en niet uitvoerbaar voor Ged1. Sta ten. De heer Roelfzema diende daarop van repliek, ook de heeren Van Citters en De Kanter. De heer Van Citters trok na uitvoe rige verdediging van zijn amendement dit in, om de zaak niet langer te ver tragen, doch behoudt zich het recht voor lader zijn idéé aan de orde te stellen om in principe te laten uitma ken op welke wijze voortaan steun zal worden verleend bij den aanleg vau spoor- en tramwegen. De heer mr, J. C. de Vries verklaart zich tegen de voordracht op grond dat wellicht een spoorlijn van Am sterdam naar Leiden door de Meer komt De heer 't Hooft beweerde dat de Meer daar nooit iets aan zou hebben. Ten slotte werd de voordracht van Ged. Staten tot het verleenen van een renteloos voorschot aan de H. E. S. M. ten bedrage van f 500,000 ten be hoeve van den aanleg van spoor (tram wegen) in de Haarelmmermeer en ha re omgeving, in stemming gebracht en aangenomen met 38 tegen 34 stem men. Daarna werd de vergadering ver daagd tot Dinsdag 9 Juli te 12 uur. Binnenland. H. M. de Koningin heeft Woensdag middag den heer mr. Gleichman in gehoor ontvangen. De kroonprins van Siam. Woensdagmorgen ruim half twaalf, kwam de kroonprins van Siam, aan het Centraalstation met zijn hofhou ding, uit vijf personen bestaande, om zijn driedaagsch bezoek aan Amster dam te beginnen. Hij werd opgewacht door den consul van Siam. Een offieele ontvangst had niet plaats De kroonprins reist incognito. Maha Vajiravudt zoo heet de gast is van een klein, Indisch postuur. Een jonge man van twintig jaar, ge kleed in het zwart, met een hooge hoed op. In het knoopsgat wat rozen. Buiten wachtten een tweetal landauers en in gestrekten draf ging het naar het Pal^js op den Dam. Politie per fiets escorteerde de rij tuigen. Na een bezoek van een klein half uur aan het Paleis, gingen de heeren naar het Rijksmuseum. Hier werd de kroonprins rondgeleid door den direc teur jhr. Van Riemsdijk. Zeer scheen in den smaak te vallen tie gouden koets. Tot twee malen toe toch werd hierbij vrij lang vertoefd. Mindër attentie werd geschonken aan de schilderijen. De „Nachtwacht" werd eventjes bekeken. Vervolgens werd een dejeuner ge bruikt in. het 'Amstel-hotel, en daarna een bezoek gebracht aan de diamant slijperij van de firma Daniels en aan Art is. Voorts woonde de prins met gevolg de uitvoering van „de Vledermuis" in den Hollandschen Schouwburg bij. Transvaal en. Oranje-V rij staat Mevrouw Waszklewicz heeft zich alleen bereid verklaard het met de busjes „een cent voor do Boeren' ver zamelde geld. als administratie® van het Broekhuizen-fonds in ontvangst te nemen. Dit comité bestaat verder uit de hee ren jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland dr. H. Gerretsen, dr. F. van Gheel GU- deme ester. De zakkenrollers zijn in de laatste dagen in de treinen bezig hun slag te slaan. Bij de' Haagsche politie kwam een heer. tijdelijk verblijf houdende in een villa aan den Badhuisweg te Scheve- ningen, aangeven, dat hem in den trein van Parijs naar Den Haag een portefeuille met frs. 1200 was ontrold. Een beer, eveneens wonende te Sche veningen, deed aangifte dat hem in den trein van Rotterdam naar 's-Graven- hage 2 bankbiljetten, elk van 100, zijn ontfutseld. Academische examens. Aan de Universiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg afgelegd het candidaats-examen in de Rechten door1 den heer J. B. R. I. F. Pilon. Het Doctoraalexamen in de Schei kunde door den heer A. Stoffel. Het le natuurkundig-examen door den heer J. J. H. Haan. Pr v. Staten. DRENTHE. Herkozen tot leden van Gedeputeer de Staten de heeren Mr. J. Tonckens met 28, Jhr. Mr. L. A. S. J. de Milly van Heiden Reinestein met 28. Mr. J. Linthorst Hom&n met 26 van de 31 stemmen; tot buitengewoon lid Mr. J. J. Willing®. FRIESLAND. Bij de verkiezing van leden van Ge deputeerde Staten zijn uitgebracht 46 stemmen. Benoemd zijn de heeren P. Peereboom, H. Pollema en baron Ren- gers met algemeene geldige stemmen. Verder de heeren: J. N. Witteveen met op één na alle geldig® stemmen. De heer Pollema is anti-revolutionnair, de overigen zijn liberaal. Tot suppletoir lid de heer van Hettingen Tromp (li beraal) met 31 van 38 geldige stemmen. GRONINGEN. Met nagenoeg algemeene stemmen, werden als Gedeputeerden herkozen de heeren Mr. Leuringh, en als buiten gewoon lid van Gedeputeerden Mr. Romkes, eveneens libcraaL GELDERLAND. Herkozen werden de periodiek aftre dende leden van Gedeputeerde Staten, de heeren Van Os. baron Van der Borch van Varwolde en baron an Hugenpoth tot Aerde, evenals baron van Nasrell van Ampsen, die als lid van de Provinciale Staten afgetreden, doch herkozen was. Als buitengewoon lid van Ged. Staten werd herkozen Mr. J baron van Pallandi. OVERIJSEL. Tot leden van Gedeputeerde Staten zijn herkozen de heeren Mr. G.Jan- nmk. Mr. C. baron de Vos van Steen- wijk en J. M. baron van Voorst tot Voorst; gekozen de heeren Mr. C. E. van Marie en Mr. G. Wilcherlink;tot buitengwoon lid de heer W. J. Blijden- stein. ZEELAND. Herkozen tot- leden van Gedeputeer de Staten de heeren W. A. Graaf van Lynden met 35, P. J. Siegers met 39 en Jhr. Mr. E. A. O. de Cnsembroot met 23 stemmen, ds laatste tegenover stemmen op den heer M. de Jonge (antir.) uitgebracht. Tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten is geko zen de heer M. de Jonge met 24 stem men (de heer J. M. Kakebeeke, aftre dend lid, had er 15). ZUID-HOLLAND. De Staten van Zuid-Holland herko zen don altredenden liberaal den heer Goekoop als lid van Gedeputeerde Sta ten vervingen de overige liberalen door de antirevolutionairen, de heeren Krap, Van Wassenaer van Ros«ide en Van de Velde en twee katholieken Duynstee en IJzermans. NOORD-BRABANT. Tot leden van Gedeputeerde Stalen ziin de aftredenden herkozen, eveouis het buitengewoon lid de heer Coovels. Heden voortzetting der vergadenm,. UTRECHT. De Staten kozen tot leden van Ge deputeerde ter voorziening in de va cature, ontstaan door de periodieke aftreding, mr. A. W. van Boeck Cal- koen, mr. B. J. L. baron De Geer van Jutfaas en jhr. mr. Huydecoper van Maarsseveen en Nichteveclit. In de vacature-Berger van Hengst en Van Baerle de heeren J. N. Bastert en E. J. I. C. van Baerle (aftr.) Tot buitengewoon lid van Ged. is gekozen mr. S. J. van Geuns. Pres. Kruger te Zwolle. President Kruger, die de vorige week bij zijn doorreis naar Kampen slechts enkele minuten aan het station te Zwolle vertoefde, zonder dat men gelegenheid had hem ook daar hulde en sympathie te betuigen, heeft vol daan aan het verzoek om bij zijn terug reis naar Hilversum ook in deze stad eenige oogenblikken te vertoeven. Te negen uur zou de President per boot van Kampen over den IJsed naar Hat tem vertrekken, om daarna naar het Katerveer te gaan, waar hij. met de pont overgezet, door de Zwolsche afdeeling der Ned. Zuid-Afr. Vereen, de comités voor het Broekhuizenfonds en d® Middelburgsche commissie ver welkomd zou worden. Reeds in den loop van den morgen was daar een talrijke menigte saamgeatroomd om den President aldaar te zien passee- ren, maar mei den middag, toen de geheele stad/ langzamerhand geheel op de been begon te komen en het uur van aankomst naderde, stroomde het talrijke publiek van alle zijden toe en was het daar in dat aardige veenlond- schap een schilderachtig to on eed. Ner gens ook had da verwelkoming passen der kunnen zijn, dan daar aan den oever van den stroom, midden in de vrije, mooie natuur. Te 1 uur kwam de resident aan het Katerveer aan, waar hij met eene toespraak werd begroet, die dtoor hem beantwoord werd. Er werden bloemstukken aangebo den. Er heerschte groote geestdrift- Het gelui der bellen van de in den IJsel liggende booten, die onophoude lijk saluutschoten gelost hadden, kon digde de nadering van den President aan. In de verte op den Hoogen IJsel- dijk kwam de stoet van vijf rijtuigen langzaam aanrollen. Do belangstel ling steeg. Toen de rijtuigen op de pont gezet waren en deze in beweging kwam, viel de muziek der schutterij in. De President landde aan Overijssel- schen oever en werd door baron De Vos van Steenwijk begroet. Kruger dankte kortelijk en schetste nogeens het verloop van den oorlog. Namens comités, Broekhuizenfonds en Middelb. commissie w erden een krans en een bouquet aangeboden, resp. door mej. Ten Bruggencate en freule Van Boddien. Door de veerallee en de weezenlan- den, waar onderscheidene vereenigin- gen en corporation, met banieren op gesteld, hun hulde brachten reed men naar de stad. Door onderscheiden stra ten met overal veel publiek ging het naar het gemeentehuis, waar B. en W. en de leden van den raad op de stoep geschaard stonden. Bij monde van den burgemeester werd de President daar verwelkomd. Voor den ingang der Groote kerk was het een treffend moment Daar richtte ds. Vermeer namens den keikera&d der Ned. Herv. gemeente, eenige har telijke woorden tot den President, die zich daarmede zeer ingenomen toon de. Het muziekkorps David; speelde Psalm 134 en onder den indruk dezer korte plechtigheid ging het weder in gestrekten draf voort. Woensdagmiddag te 4.39 arriveerde Kruger te Hilversum in een salonrij tuig van de H. S. M. en een rijtuig voor het gevolg. Natuurlijk was er zeer veel volk op de been om hem te ont- vangen. Langs den weg werd hij over al geestdriftig toegejuicht. Rechtszaken. Flessohentrekkerij. Voor het gerechtshof te 'sGraven-, hage stonden in hooger beroep terecht een muzikant, wonende te Amsterdam en een bierbottelaar te Rotterdam, bei den in hechtenis, terwijl een derde be klaagde, een koopman te Rotterdam niet was verschenen. Zij hadden te Rot terdam in de maanden Mei en Juni 1900, met het oogmerk om zich of een hunner wederrechtelijk te bev oord ce len, een firma te Weenen bewogen tot het afzenden van twee partijen dames- hoeden tot een waarde van pl. m. 972 kronen aan den muzikant, zulks door dat de twee eerste beklaagden bij een gedrukte briefkaart aan die Ween er firma eerst listiglijk hebben gevraagd of die firma met den muzikant in re latie zou willen treden en daarna, toen een bevestigend antwoord kwam, indien goede relaties konden worden opgegeven, listiglijk door het zenden van brieven met raaie hoofden bedrukt, waardoor men het liet voorkomen of men met eene' groote zaak te doen had. aan meergenoemde Weener firma eenige malen hebben besteld een partij dameshoeden. Zij gaven verschillende relaties op, o.a. „bij alle bankiers te Rotterdam"', maar ook dat informatiën te bekomen waren bij een met naam en adres aangeduid persoon, die nie mand anders was dan de derde be klaagde, de niet verschenen koop man. Deze antwoordde, toen hem door de Weener firma informaties werden gevraagd, dat de muzikant „een solide en actieve koopman was." De Rotterdam sche rechtbank veroor deelde den muzikant en den bierbotte laar beiden tot 3 jaar en den koop man, bij verstek tot 2 jaren gevange nisstraf. De procureur-generaal mr. Bijleveld was van oordeel dat het samenstel van door de beklaagden gepleegde hande lingen hun opzet om te bedriegen aan toont Z.E.A. stelde in het licht het schandelijk bedrijf der z^g. flesschen- trekkers, waaronder het crediet van den eerlijken handelaar dikwerf zoo ernstig lijdt. De proc.-gen. vorderde bevestiging van het vonnis. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Men tracht het publiek op de volgende geraffineerde manier te bedotten. Talrijke gewetenlooze handelslieden hebben zich den goeden roep waarin Odol over de gansche aarde staat, tot eigen voor deel ten nutte gemaakt, eenvoudig door den naam te annexeeren, zoodat ze hun eigen minwaardige artikelentandpoeder, tandzeep en tandwater, eveneens Odol noe men. Wij verklaren daarom hier mede openlijk, dat Odol alleen dan echt is, wanneer het verkocht wordt in onze patentilacons en wanneer op de etiketten onze firma »Dresdener chemisch laboratorium Lingner« voluit gedrukt is. Prijs per heele flacon F 1.- halve flacon 60 cent. Vervolg Stadsnieuws. Verkiezings-vergadering. De groote zaal van „De Vereeni- ging", waar Woensdagavond de ge- meenteraadscandidaten de heeren mr. P. J. Troelstra, F. W. N. Hugenholtz en A. Kaptein spraken, was stampvol. De heer M o d o o opende de ver gadering met een kort woord, waarin hij wees op het eerlijk en open optre den der candidaten van S. D. A. P. en Volkskiesvereeniging, die flink voor het front der openbare meening tre den en onomwonden hun denkbeel den aangaande gemeentelijke politiek uitspreken. Aangezien het verslag dezer verga dering verschijnt, als de stemming reeds is afgeloopen. zullen wij slechts in het kort de hoofdzaken aanstippen van hetgeen door de sprekers in het midden werd gebracht. De eerste spreker, Mr. P. J. Troel stra, met applaus ontvangen, wees op de groote opgewektheid en blijden strijdlust, waarmede de arbeiders-can- didaten optreden voor hun kiezers. Want zij toch weten dat het bezetten van enkele zetels in den gemeente raad geen persoonlijke quacstie is, maar een onderdeel slechts van den grooten en heerlijken strijd tot vrijma king van het proletariaat. De ondervinding hebben we opge daan dat de belangen der gemeente niet kunnen blijven opgedragen aan de vertegenwoordigers der bezittende klasse, en dat de stem der arboiders- vertegenwoordSgers daar nog te zwak klinkt en versterkt dient te worden. Verlichting en bestrating laten in de z.g.n geringe buurten veel te wenschen over. Het onderwijs voor de arme kinderen is lang niet dat wat het wezen moest. De lasten drukken te veel op de inkomens die dien druk niet verdragen kunnen, te weinig op de groote inkomens. De rechtspositie dier mindere gemeen- I te-beambten valt nog zeer te verbete ren. Onvoldoende bescherming der zwak ken m de maatschap^" kenmerkt ook het beheer in de gemeente Haarlem. De woningtoestanden eischen verbete- r'ng, de kostelooze voorziening van alle woningen van duinwater, koste looze rechtsbijstand, betere armen- .^^verschaffing in tijden van tijdelijke werkeloosheid, schoolvoe- ding en -kleeding voor kinderen van onvermogenden zijn nog allen eischen, die tot de vrome wenschen behooren en op het gemeentelijke program die 'nen te worden gebracht. Hulp aan arme en behoeftige kraam vrouwen, algemeene volksontwikke ling kan niet worden overgelaten aan particulier initiatief, hoewel men toe juichen moet, wat particulieren ge daan hebben, doch het gemeentebe stuur moet dergelijke dingen zelf energiek ter hand nemen. En zoo wordt hier te weinig gedaan voor die klasse, die het het meest noo dig heeft, omdat de andere klasse in het gemeentebeheer een overwegende stem heeft. De heer Troelstra critiseerde op scherpe wijze de handeling van een man, zich noemend volksman, die den eigenaar van een tuin had bang ge maakt dat de „socialen" zijn boel zouden kort en klein slaan. Derge lijke kleine middelen kan men ver wachten van kleinen van geest en be nepenen van hart, en daaruit spreekt tevens de grootheid der partij, die men met deo-gelijke kleine middelen wil j bestrijden. (Applaus). Door de bestaande kieswet tracht men reeds de socialisten uit den ge meenteraad te houden. Bovendien kan de hoofdelijken om lag niet zóó worden ingericht, dat de bezitters daarvan te veel last heb ben. Het gevaar dat men van de so cialisten in den raad ducht behoef* dus zoo groot niet te zijn. De socialisten zijn de dragers van een nieuwe richting in de gemeente lijke politiek, niet in een studeerka mer uitgedacht, maar door den drang der omstandigheden geboden. De groote bevolking der steden maakt het noodig dat het gemeentebestuur zorgt voor belangen, waaraan vroeger niet gedacht werd. En om aan te toonen, hoe niet de socialisten praatjesmakers zijn. doch daden kunnen doen, stelde Spr. Rou- baix ten voorbeeld. Hoe daar op alle mogelijke wijzen voor de armen en zwakken wordt ge zorgd, hoe er gemeentelijke crèches (kinderbewaarplaatsen) zijn, school- #°ono cf en "kleedin8' is, waarvoor f 202,500 is uitgegeven en geen kind behoeft honger te lijden noch slecht gekleed te gaan, een sanatorium is gesticht, scholen voor volwassenen, groote bad-inrichtingen. acht-urendag en minimum-loon is voor ge meente-werklieden, en dat alles, terwijl de gemeentelijke exploi tatie zooveel winst heeft opgeleverd, dat de last voor de kleinen kon wor den verminderd, voor de grooten slechts zeer weinig vermeerderd. De gemeente-exploitatie moet hier ook worden uitgebreid en do winsten die men hiermede verkrijgt zullen de belastingen verminderen en noodige uitgaven helpen bestrijden. Om te be wijzen zijn uitgesproken meening, dat hel onderwijs dringend verbetering be hoeft stelde mr. Troelstra in het licht het verschil in toestand aan de Eerste B. S. (15—32 leerlingen por klas) en op negen kostelooze scholen waarvan de 104 onderw. er 76 lesgeven aan meer dan 40 kinderen, en 24 aan meer dan 50. Op de Eerste Tusschenschool komt zelfs een klasse van 63 kinderen voor. Het herlialings-onderwijs is een car- ricatuur. En liet ambachtsiiiid n'tvi js eischt beidsui tingen hadden gewisseld, verliet hij de bureaux van 't Krem lin, en ging naar zijn, hotel terug. De korte winterdag mocht hem menige nieuwe gezichtspunten van Moskou in hunne fantastische pracht aanbieden hij zag ze niet, noch besteedde 'n enkelen blik aan al <Jo Oostersche heerlijkheid! van dat onovertroffen paleis. Fékla was niet Langer in haar huis, zei hij. Het ergste was nu gebeurd'. Het noodlot had hem weggevoerd uit de stad op hetzelfde oogenblik, dat het eenzame meisje voor het laatst een blik sloe<* om de wallen der beschaving en het vonnis aan hoorde dat een „levemdi dood" over haar uitsprak. Van den Kaukasus en zijn sted'en wist hij niets, de ouden hadden er over geschreven als de grenzen der aarde, een som bere en verboden» afsluiting tus- echen het land van menschen en de verblijven van eeuwige ellende. Zulke fabels waren herinneringen uit onze schooljaren. Hier hadden do Grieken Prometheus vastgeklon ken hier haddien de dichters hun ne voorstellingen van leed en smart geput. En naar hier had! het nood- I bt het meisje dat hij beminde, ge- I bannen. Overgroobe ellende, eene ellende, grooter dan eenig leed in haar leven haar ooit had doen ken nen. Hij had gezworen dat hij haar van' hare dwaasheden zou genezen, en dit was volvoerd1 toen in het zwaarste oogenblik van haren, nood, geen stem haar kreet had beant woord, geen band' naar haar werd uitgestoken. Zij leefde niet meer voor hen die de Fékla van Moskou of van die steden waar leven is, hadden gekend. Morgen had de we reld haar naam vergeten of wan neer men zich haar herinnerde, dan zou het met medelijden zijn, wijl hij haar vriend was. Hij wist het ergste, en diit weten de, was het tegelijk een beroep op hem als man dat hij zich daardoor niet mocht laten overheerschen, maar plaats moest geven aan haar nood, en de beloften düe hij haar had gedaan. Laat het einde zijn wat het wileen halte kon er voor hem niet zijn totdat hij, het hart van zijn wereld had gevonden daar in die woeste pas. waarheen dwaasheid haar had verbannen, en nijd haar geketend had. Hij zou haar ter zijde slaan, al sprak ook de Czaar zijn verbod uit. Gevange nis of paleis of plaats van altiidl du rende eenzaamheid het zou voor hem een tehuis z'n, daar, waar zij was. Want zij had hem het eerst geleerd wat leven was, en die ont waakte kennis vroeg hem di' dat hij nooit mocht verbeten de les of wat hij had gelezen op de laatste bladzijde van dat boek der hope, dat zij voor hem had geschreven. Het was een stille rit geweest van het Kremlin naar zijn hotel nog had zijn knecht niets vernomen van de brandende beslissing toen hij het droevige strakke gelaat van zijn meester bespiedde, en zich af vroeg waar diens rust'elooze geest hen binnenkort weer heen zou voe ren. Hem was dlat van geen be lang, want al die jaren van ronddo len hadden de wereld voor hiem tot een tehuis gemaakt. Wenscht gij vandaag nog te vertrekken, mylotrd vroeg hij, en kreeg botweg tot antwoord Hedenavond met den post trein ten zeven ure. Wij zullen op den trein wel kunnen dineenen. Dus wij keer en niet weer naar Moskou terug? Daar heb ik geen plan op. Laat de meeste bagage hier blijven tot ik er om schrijf. Neem dien besten, koerier dien -ij kriteen kunt in dienst die den Kaukasus kent. Zal ik een reiskaart voor hem nemen Tot Vladikavkaz, het huis van generaal Dolgorouki. Laat hij den koristen weg nemen en de sterk ste paarden. Seton verliet bedaard de kamer, bleef op de tran staan met de kin in zijn hand en in diepe gedachten, ging toen naar beneden om een koe rier te zoeken. Tien minuten later stond de slede voor de deur en her innerde hii zich dat zijn meester had vergeten te ontbijten. Dane was voor het laatst naar Veliki Paleis gegaan. Hii wist niet waarom hij er heenginghet moest zijn dat hij de uren tussehen nu en zijn vertrek toch met iets moest doorbrengen. Maar op juist zulk een dag als deze. toen ook de be sneeuwde stad een zeldzaam beeld gaf door de Novemberzon, en alle straten verlevendigd werden dtoor het goj oei van. hot Oostersche lie ven met al zijn klanken tegenover de zwakkere stemmen van het Wes ten. had hij een blik geslagen op Fékla's tehuis, en haar fluisterend gesproken„vaarwel" gehoord. Toen evenals nu, renden de door geeuwende moujiks of taankleuri- ge Tartaren bestuurde sleden door de bevroren steppen naar de gou den torens van de citadel. En toen als nu was hij blind geweest voor de fantastische schoonheden dezer niette straten, blind voor de teeke nen van het Oosten. Fékla's tehuis was een zeer eenzaam huis een enkele nacht had er de somber heid van vergeten jaren weer over gebracht. Hij reed naai* de poort van het verlaten park en hoorde de mede deel ing der kozakken aan diat de meesteresse eergister ten zes ure Moskou had verlaten. Haar zuster, prinses Olga. zeiden zij, was nog gebleven, en zou hem inlichtingen kunnen geven als Zijne Excellentie dat verlangde. Dane had het be staan van dat vreemde, onbevalli ge kind geheel vergeten, maan* zich harer nu herinnerende rin- hij op het huis af in de hoop dat zij nog iets wist bij te dragen tot het schaarsche nieuws, betreffende haar zuster. Opnieuw werd hij te leurgesteld. Zij ontving hem on stuimig maar zij kon niets anders vertellen omtrent hun tegenspoe den. Fékla is hier niet, zei zij hef tig. Zij hebben haar den vori- gen avond weggebracht naar mijn vaders huis in de bergen. Ik blijf hier tot mijn oom een tehuis voor mij kan vinden. Gij kunt haar nu niet helpen, Lord Dane. Niemand kan haar helpen. Hij gaf niet oogenblikkelijk ant woord, want hij zat in dezelfde ka mer. waarin hij drie dagen te vo ren den dooden graaf had gevonden. Het geheele huis scheen doortrok ken te z'n van het terneerdrukken de van het voorgevallene. Het was hem alsof Fékla zich nog als een onzichtbare geest door het huis be woog en dat zij hoorde wat hij sprak. Wij moeten er het beste van hopen, zei hij eindelijk. Met het plan om haar te helpen ben ik hier in Moskou gekomen. Olga ging naar het venster en liet haar blik gaan over de bevroren vijvers, en den duisteren achter grond van door den wind bewoge- ne pijnboomen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2