Tweede Blad, behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Vrijdag 5 Juli 1901. No. 5525 Stadsnieuws Kantongerecht. Zitting van Woensdag 8 Juli. Allereerst werden eenige zaakjes Van gepleegd'© baldadigheden be handeld'. Achtereenvolgens ver schenen dan ook jeugdige boosdoe ners in het hokje der beklaagden. Zekere J. F. Wallbrink had staande op een steiger in de Emmastraat een kruikje met koffie gelediigd op het hoofd van Trijntje Bakker. De eisch was 3 of 3 d. C. N. M. Eg- mond had met schelpen gegooid. Deswege werd 0.50 of 1 d. gevor derd. A. Blom had zich schuldig gemaakt aan het inwerpen van een ruit in 't gebouw W. en W. Eisch 0.50 of ld. Weer anderen hadden met steen en gegooid. Tegen elk hunner werd t 0.50 of 1 dag ge- eischt. Chr. v. Borre te Velsen, had op 3 Juni in staat van dronkenschap verkeerende in de woning zijner moeder zijn broeder gedreigd met een mes te zullen steken. Bekl. kon zich niets meer hiervan herinneren en verklaarde op een desbetreffen de vraag, dat hij wel eens meer dronken was. De kantonrechter bekl. erop wijzend© dat hij een kwa de dronk over zich heeft, raadde hem aan zic-h te matigen om groo- ter ongelukken te voorkomen. De eisch luidde 6 dagen hechtenis. G. Iking had zich te verantwoor den terzake van overtreding der Leerplichtwet. Bekl. beweerde dat de huishoudelijke omstandigheden het nooclig maakte dat zijn 12-ja- rig zoontje wat verdiende en dat hij diens weekloon van f 1.50 dat hij bij Dr. Bornwater genoot, moeilijk kon missen. In deze zaak deed1 zich het vreem de geval voor, dat Dr. Bornwater, die president is der commissie tot wering van schoolverzuim', dus in direct heeft medegewerkt tot over treding der Leerplichtwet, d'oor het in dienst nemen van eein leer plichtig kind. Het O. 1VL vorderde f 2 boete of 3 dagen. Heemstede. Men schrijft ons: Dinsdagmiddag te 2 1/2 uur liad de plechtige inwijding plaats van het wel voltooide maar nog niet afge werkte gebouw voor godsdienstige en andere bijeenkomsten in de stichting voor lijders aan vallende ziekte Meer en Bosch te Heemstede. Behalve de verpleegden en het per soneel der inrichting waren daarbij o.m. tegenwoordig: het Bestuur der „Clir. Vereen, voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, te Haar-, lom", de Burgemeester, wethouder en secretaris van Heemstede, de kerke- riiad en kerkvoogden der Ned. Herv. Gom., vertegenwoordigers^ en verte genwoordigsters van onderscheidene Diakonessen- en andere Inrichtingen, Prof. van Walzum, onderscheideaie predikanten uit naburige gemeenten, de architect Posthumus Meijes, op zichter, aannemer en werklieden, enz. enz. Prof. Dr. P. J. Muller, als voorzit ter van liet bestuur, sprak een inwij dingsrede uit, waarin spr. dit gebouw een huis der berusting, een huis des gebeds en een huis der hope noemde. Div E. Brger van Amstrdam, hield daarna een toespraak meer tot den di recteur, de broeders en verpleegden gericht. Met gebed en het zingen van toepas selijke liederen, o. m. ook door de broeders en de patiënten afzonderlijk werd deze bijeenkomst geopend en gesloten. De architect, opzichter, aannemer en werklieden hebben eer van hun werk. Het gebouw is soliede opge trokken, en biedt ongeveer 250 zit plaatsen. Een gedeelte daarvan kan worden afgescheiden door valscher men, en geeft dan een uitstekende ge legenheid tot het houden van allerlei bijeenkomsten. Aan den voorkant be vinden zich aan beide zijden van de ruime vestibule twee kamers, voor verschillende doeleinden. Behalve den hoofdingang heeft het gebouw twee in- en uitgangen aan de achterzijde. Het lokaal voorziet in een reeds lang en diepgevoelde behoefte. De groote schare van belangstellen den. die de plechtige inwijding van dit gebouw bijwoonde, heeft zich dat bezoek aan de bekende stichting te Heemstede zeker niet beklaagd. Niet zonder grond werd ook den di recteur der stichting, den heer J. L. Zeegers, door een der sprekers, met de schoone vervulling van zijn zoo lang gekoesterden wensch gelukge- wenscht. Zandvoort. Aangekomen badgasten. Fam. Warsen, Amsterdam, Cottage Pretoria, 4 pers. Mevr. Wed. Ankeremit, Utrecht, Huize Duinoord, 2 pers. Fam. Hugo Smit, Amsterdam, Huize Duinoord, 5 pers. G. Engelberts, Arnhem, Hotel Kur- haua H. Engelberts, Arnhem, Hotel Kur- haus, 2 pers. T. ten Houten, Rotterdam, Groote Badhuis. P. O. D. Bijvoet, Hoogeveen, Groote Badhuis, 6 pers. J. Wagnur, Amsterdam, Groote Bad huis, 2 pers. J. K. Doffegnies, Diepenveen, Groote Badhuis, 7 pers. C. A. Broms, Amsterdam, Hotel d' Orange. Mevr, Van der Vies, Amsterdam, Pension Sans Souci, 3 pers. Mej. v. Brinkhuijzen, Amsterdam, Pension Sans-Souci. Fam. Claasen, Amsterdam, Hotel Driehuizen. 2 pers. Mej. J, Stachelliauser, Amsterdam, Hotel Driehuizen. I. H. Gouda, Amsterdam, Hotel d'Orange.. A. B. W. Collingh, Deventer, School straat no. 9. J. van Mill, Amsterdam, Villa Pe- tronella, 2 pers. Mevr. Kiene, Amsterdam, Villa Agatha. Mevr. Taxeira de Mattos, Amster dam, Hotel d'Orange, 3 pers. Mevr. Mendes de Leon, Amsterdam, Hotel d'Orange. Bai'on Oldega, Weenen, Hotel d'Orange, 4 pers. E. Bergei-hoff. Essen, Hotel 1'Oc.eaan. Jongej. C. Vei-meulen, Haarlem, Kerkstraat no. 25. A. Dupont, Amsterdam, Hotel Bel védère. 3 pers. M. de Jong, Amsterdam, Burgem. Engelbertsstr. no. 138. Mevr. Beyermau, Utrecht, Beau Se- jour. Velsen. Voor het voorbereidend militair on derricht hebben zich alhier geene jon gelingen aangemeld. De collecte voor de gewapende dienst heeft te Velsen opgebracht f 17.10. In de heden gehouden raadsvergade ring is besloten om aan den cremeen- teveldwachter op de Heide eene ver goeding te geven van f 80 voor huis huur mits een der vertrekken van de wonin- disponibel wordt gehouden voor politiepost. De weg door Dnï™in<H". aangelegd door de bouw-maatschappij „Kinheim" en thans verlegd, zal worden overge nomen door de gemeente, wanneer hij ten genoege van B. en W. met waal klinkers is bestraat. De brug in dien we- zal worden overgenomen, zoodra f 250 als kosten, van onderhoud zullen zijn gestort. In de vori"° raadsverga dering staakten de stemmen hierover. IJmuiden. In de buitenhaven alhier heeft de Engelsche Londerboot Dinsdag een bui tengewoon groote hoeveelheid aard- bezieën-ingenomen, naar men zegt wel 15000 KG., die met de stoomboot Ken- nemerland in manden gepakt naai* hier gevoerd) waren van Beverwijk. De stoompont Kennemerland heeft Dinsdag een proeftocht op da Zuider zee gedaan. GEMEENTERADEN, Te Spaarnclam zijn e-ekozen de liee- ren G. Jongejans en B. Schouten; her stemming tusschen W. H. Schoitz en J. J. de Vries. Te Uitgeest herkozen de heeren P. Leek eu D. Meijer en gekozen de heer J. Koster. Binnenland. Tweede Kamer. In 't district Weststellingwerf wor den van S. D. zijde als candidaten voor de- Tweede Kamer genoemd de heeren: Hugenholtz te Haarlem, Bergmeijer te Dordrecht en Gerhard1 te Amsterdam. Deze drie moeten ook bij het verkie zingscomité op den voorgrond treden. Acad. Examens. Aan de universiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg afgelegd het doc toraal examen in de rechten door den heer J. B. Deetman. Leiden. Geslaagd voor het voorbe reidend kerkelijk examen de heer W. Hamilton of Silverton Hill, voor het doctoraal examen rechten de heeren J. W. de Kanter en C. A. Gorsira, voor het candidaatsexamen rechten de heer E. C. G. Joachim. Utrecht. Cand. Theol. 1. de heer J. W. C. Ort. Cand. Theol. 2 de heer C. E. v, cL Griend. Villa Willi3lmina. Velen onzer lezers zullen wel nooit hebben gehoord van een Villa Wil- helmina", toevluchtsoord voor drank zuchtigen, te Prinsenhage nabij Bre da. Een hoogst verdienstelijke arbeid wordt daar door den heer L. J. JI. Kloot en zijne echtgenoote nu reeds zes jaren lang verricht om de oeklagr-ns waardige slachtoffers van den uivuik te genezen. Kwamen dan alle verpleegden, te recht? Neen, niet allen; maar wel ruim £0 percent; en dit is zeker een hoog per centage. Dit vernemen wij uit een ciroi' aire van de Commissie van Toezicht voor de .Villa Wilhelmina", best-iande int de heeren L. Roosmale Nepveu, gep. kol., te Doorn, en mr. J. M. Hoog en dr. F. van Gheel Gildemeester, te 's- Gravenhage. „Daar zijn zoo tal van ongelukk!gen. die nog kunnen gered worden voor hun gezin en voor de maatschappij' zeggen deze heeren. „Laat hen van de „V'lla Wilhelmina" vernemen!" Mettertijd zal deze zaak zich ztif kunnen bekostigen; maar daartoe zijn ten minste 16 patiënten noodig, lief ge- heele jaar dóór. Zoolang die er nog niet zijn is er ©enige hulp zeer geweascht. Daarom vraagt de Commissie l ijdra- gen, gedurende drie jaren, van één gulden per jaar. Men helpt daarm«.Je groote zorgen verlichten, en eene gcc- de zaak steunen. (Hbld.) Examens Polytechnische School. Examen B. art, 60 (le gedeelte). Ge slaagd de candidaten: A. H. L. de Bel, mej. M. E. Bes, W. J. Burck, W. Th. Clous, F. B. Fellinga, J. L. van Gijn, J. S. de Haan, E. J. Minkman, A. Ruys, B. II. van Ruyven, W. P. Smit, C. Th. F. Thurkow, A. A. de Vries, R. A Weerman, mej. E. van West, E. M. van der Zijl. Examen B. art. 60 (2e gedeelte). Ge slaagd de candidaten: L. G. den Ber ger, F. A. Bodenheim, G. A. Brender Brandis, B. Cappel, H. W. Dam mers, L. F. Dooremans, A. J. van der Hoeven, C. Houtman, H. C. Jacobsen, W. C. Knoops, E. J. Minkman. C. H. Nieuwland, J. G. Pouw, A. Slinger voet Ramondt, J. F. P. Schönfeld, J. Verkoren, A. Wijnberg. Examen C. art. 65 (le gedeelte). Ge slaagd de candidaten: J. G. Bijdendijk, J. G. B. van Heek, W. A. Knol, J. de Lange, C. Moerman, C. L. van Nes, P. Tesch, J. de Vries. Examen C. art. 64 (le gedeelte). Ge slaagd de candidaten: J. Blom, S. J. Boekelman, L. Davidson, G. M. Droog lever, C. A. W. Fournier, A. Goekoop, A. A. de Jager, A. E. Jurriaanse, L. Koelse, W. Kootstra, J. G. Lepper, J. H. Müller Jr., J. /E. van der Ploeg, W. J. A. Reuhl, S. H. Stoffel, J. Tak Jr., G. de Vries. Examen C. art. 61 (civiel-ingenieur). Geslaagd de candidaten: L. A. M. An kersmit, G. Leignes Bakhoven, P. Binkhorst. J. W. Birnie, J. Blacstone, H. J. Boetje, P. H. V. Bongaerts, W. F. Buijsman, Ch. C. Cramer, II. Cra mer, J. E. de Crane, G. W. ten Dam, J. van Dorp, Ch. H. J. Driessen, W. A de Graaf, H. de Groot, J. H. A. Haar man, D. A. van Heijst, F. 's Jacob, W. C. Köhler, G. J. Langhout, C. M. Lug- ten, D. Meijer, E. J. Ch. Meyll, H. van Rees, P. A. Roelofsen, I. Th. van Ros se, F. Schultz, A. Streiff, H. F. Streiff, W. Meijer Timmerman Thijssen, jhr. W. Laman Trip, E. H. M. Uljée, L. Valk, H. P. E. de Vogel, H. C. Wesse- ling. Een brief van ds. Van Broek hulzen. Door tusschenkomst van mevr. Waszklewicz ontving het Hbld. het volgende schrijven van ds. Van Broek huizen, gedagteekend: New-York, 19 Juni. Het spijt mij van harte, dat het nog geen succes is. Geef geld uit en van spreken komt er niets. Laatste Zondag gesproken voor een tamelijk gehoor en 40 dollar collecte... Donderdag gaat een „appeal" in de couranten onderteekend door een paar predikanten en eenige advoca ten, alle Bocrenvrienden. Wat het re sultaat zal zijn, God geve goed en opene de harten van d&menschen hier; biddende zullen wij deze poging af wachten Uit de nieuwsbladen zult u ge zien hebben cle bom die ik onder de Synode zond te New-Brunswick ;de aanspraken waren werkelijk krachtig; ds. Burrell zegt: ,,Not only sympathy hut give England the mailed fist"; de president mét tranen in de oogen, betuigde mij sympathie en zoide: „The whole Synod,brother, is with you in this terrible suffering", etc. Een Engelschman met tranen in de oogen zeide: h ijhad nog nooit geschreid on der iemands toespraak, maar schaam de zich niet te zeggen dat hij thans ge weend had. Er werd eene motie aangenomen, een beroep doende op Engeland, om die verschrikkelijke behandeling van vrouwen en kinderen te doen ophou den. L.l. Woensdag ging ik naar Boston voor het jubileum convent der Christ, jonge mannenvereeniging (50 jarig be staan). Ik werd erkend als afgevaar digde der Z. A. R., mijn broeder als die van Oranje-Vrijstaat. Alle gedelegeer den werden voorgesteld, maar zij wei geren ons voor te stellen; zij wenschen neutraal te blijven! Wat gebeurt Vrij dagavond? Daar komt een telegram van Lord Roberts, zeggende, dat hij in Z.-A. het werk der Chr. J. M. V. steeds heeft bevorderd. Drie cheers voor Lord Roberts. Daarna een telegram van Edward VII„ hen feliciteerend en zeg gend. dat bij de voetstappen zijner moeder zal volgen. Allen staan en zingen: „God save the King." Een Franschman staat op, een Duitscher schudt mij de hand, ik roep mijn broeder en wij loopen weg. Miin hart barstte.. het gebouw verstikte mij; welk een schande L-nristus en het Christendom aangedaan! A.s. week ga ik waarschijnlijk naar Washington, hoop niet beter succes en dan mis schien verder! God geve oetere ope ningen en sympathiseerende harten, want dit is treurig! (w. g.) H. D. VAN BROEKHUIZEN. Prof. dr. P. J. Muller is afgetreden als hoofdredacteur van „Het Neder- landsche Dagblad" wegens meening- verschil met den heer Mr. H. Verkou teren. Van den hoofdcursus te Kampen hebben voldaan aan het overgangs examen van het le naar het 2e of laatste studiejaar: Inf. h. t. lande: J. A. G. van Andel, H. M. W. L. van Bennekom, R. Boomsma, J. Busquet, G. Dames, J. A. Engeltjes, A. J. Friderichs, J. H. Fruijt van Hertog, jhr. E. L. H. Gold man, W. C. D. A. W. Jaarsma, G. Kuijper, M. J. J. Lavoo. G. Menken, J. C. van Nouhuijs. J. Nijdaru, W. F. Nijland, Iï. G. Ontrop, L. A. M. Otten- hoff, H. H. van Tongeren, G. A Vis ser en A J. P. Zonnevylle, 3 herexa mens, 3 niet bevorderd'. Inf. O.-I. leger:J. A E. G. A. den Daas, H. Dijkhof, S. Garnade, N. R. Haremaker, G. P. Heekman, G. A. van Meeuwen, G. Minaerman, P. W. Ockerse. L. A. C. Onvlee, L. J. Saron, J. A. van Seventer, P- Siebelhoff, W. van Steensel van der Aa, R. C. Vene- ma en A. Vissed; 1 herexamen, 2 niet bevorderd Adm. h. t. I.:W. Engelman, H. Nijen. huis, R. G. G. Riegen en S. P. Visser. Adm. O.-L L.: F. M .Billroth, F. E. Kimball. I. Kosman, F. Lafontaine, A. J. Schabeek en J. K. Zeehuisen. De crisis. Men schrijft uit 's-Gravenhage: De terugkomst van den minister van Staat, den heer Gleichman, die bij het uiteengaan der Eerste Kamer voor een gezondheidskuur naar Ems was ver trokken, staat, naar van goederhand is mede te deelen, in verband met den tegenwoordigen politieken toestand. Het is toch de gewoonte, dat in tij den van ministerieele crisis door het hoofd van den Staat het advies wordt ingewonnen van eenige voorname staatsmannen. Inderdaad) moet het voornemen be staan nog in deze week achtereenvol gens hieromtrent te raadplegen de hee ren Van Naamen van Eemnes. voor zitter van de Eerste Kamer, mr. Gleich man, den afgetreden president der Tweede Kamer en jhr mr. Schorer. vi ce-president van den Raad van State. Broedertwist- De gebroeders J. en Ph. van C., bei den slagersknecht en wonende in. de Ploretstraat te Rotterdam, kregen Dins dagnamiddag omstreeks 5 uren op het abattoir twist over het wegbrengen van vet. De oudste hunner, de 17jarige Jo sef, maakte zich toen zoo driftig dat hij zijn slagersmes gree™ en dit naar zijn 15jarigen broeder Philip wierp. Het mes trof den jongen in zijn rug. waarin het met de punt bleef steken. Een hevig bloedverlies en een flauwte waren het gevolg. De getroffene, wiens toestand oogenschijnlijk niet zonder gevaar was, werd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht en na daar voorloopig verbonden te zijn, naar het Israëlietisck ziekenhuis in de Schietbaanstraat overgebracht. Zijn 17- jarige broeder, door de politie gear resteerd, is naar het bureau in de Meermansstraat overgebracht Hog erhuis-m ee tin g In het Toussainthuis te 's-Graven hage werd Dinsdagavond een open baar gesprek gehouden over de Ho- gerhuiszaak, waarbij de heer P. A. Pijnappel van Amsterdam, het ar rest van den Hoogen Raad, waarbij het verzoek om revisie was afge wezen, criiiseerde. Mevrouw Men- sing uit Kampen betoogde, dat de Hogerhuiszaak nog niet uitgeput was, zoolang de twee broeders in de gevangenis verblijven. De heer Valk beschuldigde de balie van slaafschheid tegenover de rechter lijke macht. Keimpe Hogerhuis, zich onschul dig verklarende, wekte ieder op om zijn broeders te verlossen. Voor de Boeren. Voor de verdrukten im de Zuidafrik, kampen werd op het eiland Urk een collecte gehouden, welke f 217 op bracht. In een bidstond had de predi kant gesproken naar aanleiding van Hebr. 13: „Gedenkt der gevangenen, alsof gij mede gevangen waart.' De politie verslagen. Een jeugdig visscher werd Zaterdag door een onbezoldigd rijksveldwachter op de Maas bij Woudrichem bekeurd, wegens visschen in verboden water. De onbez. rijksveldwachter, meener- de dat de visscher een verkeerden naam had opgegeven, wachtte Zondag den jongen bij het uitgaan der kerk op en wilde hem arresteeren. De menschen verzetten zich daartegen, sloegen met tabaksdoozen en laarzen of schoenen op inmiddels versterkte politie, die de vlucht nam in de marechausseekazer ne; en vervolgens naar de Woudri- chemsche boot.. Voortdurend ontvin gen de marechaussees met de rijkspo litiemannen klappen, die geducht aan kwamen, zoodat 't bloed hun langs het aangezicht liep. Met verlies van uniformpetten en verscheurde kleeren moest de gewa pende macht 't veld ruimen, doch pro ces-verbaal is opgemaakt, en de rech ter zal zonder twijfel uitspraak doen in dit sensatieverwekkend geval. (D. v. N.br.) Pres. Krusrer te Kampen. woonde Dinsdag te Kampen zoo wel vóór- als des namiddags den Theol. Schooldag bij, waai' hem van verschillende zijden hulde werd gebracht. De President sprak ook hier weer een kort woord. Daar na maakte de President nog een rijtoer door de stad. Aan den gemeenschanpelijken maaltijd 's avonds in de gehoorzaal, bij gelegenheid van den Theol. Schooldag, namen 120 personen deel. Ook president Kruger zat een korten tijd aan tafel. Heden. Woensdagmorgen, te 9 uur vertrekt de President met een salonboot over den Usel. eerst naar Hattem, keert terug naar Zwolle, waar een rijtoer gemaakt wordt en gaat 's middags per sneltrein naar Hilversum. Letteren en Kunst. Aan boord van „De Zwerver." De lieer J. H. Róssing is aan boord van „De Zwerver." het woonschip van den teekenaar W. O. J. Nieuwenkamp, geweest, en heeft hij teekeningen van den eigenaar en bewoner, een en an-i der van dat bezoek In „Eigen Haard" medegedeeld: De toegang naar de woning van het schip gaat. aldus vertelt de heer Rös- sin" over een soort plaatsje, waarop een buurpraatbank. Door een deur, waaraan een zware koperen klopper verdeeld in boven- en onderdeur, komt men in de keuken. Deze inrich ting is geheel dezelfde als bij oude N.- Hollandsche huizen. Ineang van ach teren, een plaatsje eu dan de keuken. Zoodra men in de keuken is, blijft men staan om het eenvoudige snijwerk te bewonderen, boven een poortje, waarin een trapje, da naar het dek voert. In de keuken staande, heeft men door zicht door de geheelc woning. Aller- verrassendst. Iedere gedachte aan een schip is weg. Men waant zich verplaatst in eene zeventiende eeuwsche woning. De keuken, met haar eigenaardig snij werk. bevat potten en pannen als uit vroeger eeuw, mooi "eglazuurd en van inschriften voorzien. Slechts het for nuis is uit dezen tijd'. Een pomp, met koperen slinger, die uit den vergaar bak in den kelder, water kan opvoeren, verplaatst den bezoeker weer in ouden tijd. Later een trapje korat men uit de keuken in de eetkamer. Een allergezel ligst hoekje. Op de ouderwetsche klap tafel staan, oude aarden borden en koppen, met figuren in frissche kleu ren. Naast de borden liggen messen, waarvan enkele, met ivoren heft, uit den Spaanschen tijd. Ze zijn opgevischt uit het Spaarne, Boven de tafel hangt een koperen kroontje, waarin 's avonds echte vetkaarsen branden, vetkaar sen, van twaalf in 't. pond. In de klei ne ruitjes van het raam is een ouder wetsche koopvaardijvaarder gebrand, vermeldende op gepaste plaatsen het jaartal en den dag van het huwelijk van de nheer Nieuwenkamp niet juf frouw A. Wilbrink. Dit schip heeft de heer Nieuwenkamp zelf op 't glas ge schilderd en daarna laten branden. Het ijzeren besla" op deuren van kas ten en vertrekken is gesmeed naar zij ne teekening. Vele deelen beslag heeft hij zelf gesmeed. Ter weerzijden van het raam hangen oude familieportret ten van bewoner en bewoonster. Iïen der portretten, een deftig heer in blau wen rok, stelt hun beider overgroot vader voor. Naast de familieportretten hangt na- boo.tsel van oudenvetsch borduurwerk. Ondor de familieportretten ziet men links: Spaansche messen, vorken in een vorm, zooals voorkomen op schil derijen van Frans Hals, en rechts le pels naar oudd-Mollandsch model geuzenlepels. Lepels en vorken zijn naar teekening van den bewoner dei- schuit gemaakt door den heer E. Voet Jr., zilversmid te Haarlem. Aan de ta fel staan ouderwetsche matten stoelen met hoogen rug. Op een antieke, mooi gesneden kist— tevens bank staat een gevlochten teenen wieg uit groot vaders tijd. In die wieg sluimert do droom van liefde en geluk van het jeugdig echtpaar Nieuwenkamp. De eetkamer neemt naeenoeg geen plaats in. Het is een knus hoekje. Daar om blijft de gang uit plaatsjo, keuken en eetkamer necht door loopen naar breede eikenhouten trap. Die afdalen de, staat men in de' huiskamer. In die huiskamer is alles de dege lijkheid zelve. Zware eikenhouten bal ken, die niet schromen de bevestiging te laten zien. Hooge ramen, met kleine ruitjes, in lood gevat. Een deugdelijke schouw of schoorsteen, een koperen „snotneus" en een zwavelstokkcnbak- je, zonder zwavelstokken, tegen den muur. Deze muur heeft, oude steen tjes enkele vormen de bekende vo gelkooi en een oude ijzeren vuur plaat.. Op den schoorsteengrond, ge maakt van „bakken" of „estrikken" staan steenen en ijzeren potten en pan nen, en een haardtoestel, alles uit ijzer, als: vuurlepel, vuurschop, vuuraanbla- zer, een el, een „kouwe hand." Op al les de namen van het echtpaar en den datum van het huwelijk kunstig ge smeed door Koops te Lunteren. Zulk een stel gaf men in ouden tijd in Gel derland de jongelui hij het huwelijk ten geschenke. Op enkele plaatsen is dit oude gebruik nog in zwang. Tegen over de schouw staat een oude kast: tafel met groen geschilderde stoelen bij den haardi, naast de kast een gamelang en andere voorwerpen door Nieuwen kamp uit Indie medegebracht. Op den schoorsteen bevinden zich rechts en links Geldersche benn tjes. waarin de Geldorschen 's winters ge droogde boontjes bewaren. Uo/en het midden van den schoorsteen in pleis ter een afgietsel van den Boeroebroe- doer een legende van Buddha voorstel lende volgens het zeggen van een der scheepsbeschieters: „door m'nheer zelf van de Indianen afgegoten." Als om zonder eenige aanmatiging, Nieuwenkamp's ideaal te verzinlijken: „Kunst en leven één," loopt huiskamer en atelier in-één. Op breede eikenhouten tafel liggen boeken en papieren, teekeningen en' blokjes hout, die Nieuwenkamp noo dig heeft om houtsneden te maken. Een oude eikenhouten kast staat mid den achter de tafel, oud porcelein op de kast, er boven een raam, er naast Wajangfiguren. Tegen tafel en beschot portefeuilles met teekeningen. Rechts en links van de kast heeft men twee trapjes. Het eene geeft toegang tot een vertrekje, waar een macliine staat om etsen te drukken. Door het raam heeft men een mooi gezicht door al de ver trekken van het woonschip. Het andere trapje leidt naar een lo geerkamertje, geheel in Hindeloop- schen stijl en in de oude kkuren. De logeergast moet er met een klein trap je in het bed klimmen. Niemand gaat een der opkamertjes binnen zonder te letten op de mooie deuren, door me vrouw Nieuwenkamp eenvoudig en fraai gesneden, op het ijzerwerk, dat als alle ijzerwerk in de verschil lende vertrekken, op kasten en kisten, niets schreeuwerigs en hards en over drevens heeft, zooals men al te vaak bij nieuwerwetsch-ouwerwetsch kan opmerken. Oude Friesche klokken houden be woner en bewoonster op de hoogte van den tijd. Recht genoegelijk, vreedzaam en stil leeft Nieuwenkamp met zijno vrouw in deze arke der behoudenis. Parijsche schouw burg- ontvangsten in 1QGO. Do balansen zijn dezer dagen opge maakt van de groote schouwburgen te Parijs over het afgeloopen jaar, het jaar dus der tentoonstelling. Daaruit blijkt, dat, in weerwil van het geprut tel en de sombere beweringen, het ten toonstellingsjaar zeer gunstig voor de schouwburgen is geweest. Zooals men reeds weet maakte Sarah Bernhardt met l'Aiglon 1,769.159 fis. Dit is de hoogste ontvangst. De Opéra maakte 1,210.026 frs» ontvangsten, de troep der Comédie Fran?aise 1.085.780 fre„ de Opéra-Comiquo 461.085 frs., de troep van liet Odéon 18,386 frs. en Olympia 1,068.597 francs. Sport en Wedstrijden. Tuf-Tuf. Tijdens de laatstgehouden automo bielenwedstrijd Parijs—Berlijn waar aan ook de Engelschman Edge deel- nam, had deze het ongeluk nabij Reims een der gummiebanden van zijn rijtuig te verliezen doordien deze uit de velg iicp. Edge stopte zoo spqedig mogelijk en zag met groote verwondering even als zijn metgezel dat de band als een hoepel voortrolde, tegen de berm van den weg terecht kwam en daarna op sprong en in de takken van een boom zoo verward raakte dat zij er slechts met zeer veel moeite uit los gemaakt kon worden. De Duitsche Keizer die zich op den dag van de aankomst der automobie len te Berlijn, met den rijkskanselier te Kiel bevond voor de uitreiking der prijzen behaald op de Kiclerwedstrij- den zond! aan den hertog van Rabitor voorzitter van do Duitsche Automobiel club en aan baron Van Zuylen van Nijevelt voorz. van de Uitomobile- club de rancehet volgende telegram: Wij verheugen ons over de bijzonder vriendschappelijke verhouding die tus schen de Fransche en Duitsche auto mobielrijders bestaat. Ik dank u zeer voor liet bericht van den gelukkigen afloop," Zwommen. Amslcrdamschc Zwem club. Het programma van het nationaal zwemfeest, te geven door de Ainsterd. Zwemclub op Zondag 4 Aug. in de Bad- en Zweminrichting aan do De Ruyterkade, aanvangende des mor gens te 11 uur, luidt als volgt: Snel- zwemmon voor juniores, afstand 40 me ter. Rugzwemmen, vrije deelneming, afstand 40 meter. Duiken, uitsluitend open voor liefhebbers boven 30 jaar. Duiken, vrije deelneming. Kampioen schap van den Nederlandschen Zwem- bond. Snelzwemmen, vrije deelneming, afstand 160 meter. Snelzwemmen, af stand 80 M. Opengesteld voor kwee- kelingen van de Kweekschool voor do Zeevaart. Lanzcntournooi, voor leden van tot don Ned. Zwembond toegetre den vereenigingen. Springwedstrijd, vrije deelneming. Aart de inschrijvers zullen de verplichte sprongen tijdig worden bericht. Tobbenwedstrijd voor jongens. Land- en Tuinbouw. Prachtige oogst. De bockweitoogst in de Vereenigde Staten belooft dit jaar hooger te wor den dan ooit te voren. Alleen de op brengst in de staten Minnesota en N.- en Zuid-Dakota wordt op 200 millioen buskels geschat. In Kansas is de oogst ook zeer overvloedig en de werkkracht schaarsch. Op vele plaatsen zijn geen arbeiders te krijgen. Zoo begaven 20 boeren, met geweren cewapend, zich op weg naar de spoorlijn en hielden een trein aan, die tweehonderd boeren arbeiders naar het westen voerde. Zij deden de werklieden uitstappen en dwongen lien na korten strijd voor hen te werken. Erkend moet worden dat zij daarbij niet karig waren met het loon; de gedwongen werkkrachten ontvingen drie en een halven dollar f 8.75) per dag! Gemengd Nieuws. Diefstal Twee personen kwamen eenige dagen geleden in een klein hotel te Parijs aan met een zoo groot aan tal koffers en kisten twee vol be laden wagens dat de hotelhou der argwaan kreeg en de politie waarschuwde. Deze stelde een on derzoek in en vond een groote hoe veelheid goederen van allerlei aard, lakens, mans- en vrouwenkleede ren. zijde en katoen, horloges, in strumenten. revolvers pendules, enz. De personen gaven op, d'ie in bewaring te hebben van een „onbe kende". Zij worden in verzekerde bewaring genomen en men spoort nu naar de herkomst dier goederen. Onderzeesche vaartuigen vóór ÏOO jai en. De onderzeesche vaartuigen, die te genwoordig bij de marine zulk een ge wichtige rol spelen, hadden vóór 100 jaren al een tamelijk groote ontwikke ling verkregen, en reeds tijdens den Amerikaanschen Vrijheidsoorlog waa een dergelijk vaartuig in gebruik, 't

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5