NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Prinses Fékla 19e Jaargang Dinsdag 9 Juli 1901. No. 5528 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIÊN Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 Van 15 regels 50 Ota.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten liet Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maandenL65 Tr* Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.02^ /jiK Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37H Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Aduiiulstratie 189. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Adrertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: C&mpaghte Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONE<§j Succ., Parijs 3V>» Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 9 Juli bevat o.a. De beteckenis der Engelsche op positie voor de Boerenzaak, Het bericht van de „Petit Bleu" over kapers voor Transvaal en Oranje Vrijstaat. Een geschenk aan Lady- smith, President Kruger over de toekomst der Z.-A. republieken, Haagsche Brief, Courses te Woest- duin. Politiek Overzicht. De bekende Boerenvriend', Wil liam Stead!, heeft een brief aan de verschil Lende groote bladlem ge schreven, waarin hij uiteenzet, dat de Boeren nooit gerekend hebben op dien steun dier liberale partij en dat de oppositie in 't Engelsche pair- lemen t geen factor is in die poli tiek der Zuid-Afrikaansche Repu blieken,. Difc nu kan waar z;;n>, een feit is het toch, dat, al mogen, behalve, die Ieren g-eene afgevaardigden in het Lagerhuis, volkomen onafhan kelijkheid vfior de Boenen edschen, toch de liberalen, tvne Bannier- man steeds met meer of minder kracht zijn opgekomen tegen de gruwelen die daarginds in naam van 't groote Britsche Rijk bedre ven worden. Voor d'e directe poli tiek. heeft dit wel niet veel waar de, het staat toch vast. dat indirect het streven de-r oppositie groote ge volgen kan hebben:. Door het voort durend vragen- om ophelderingen, enz. over de daden van 't Engelsche leger in Zuid-Afrika komt telkens, zij het ook bij stukjes en brokjes, iets meer aan 't licht van de daar plaatshebbende schandalen tot ein delijk 't bedrogen Britsche volk ontwaakt uit zijn overwinnings roes en d'e feiten in hun afschrik kende gedaante voor zich ziet. Zoo doende zal het werk der liberalen in do volksvertegenwoordiging on zer overzeesche buren, 't 'mag dan half werk ziin toch zijne vruchten, dragen en ten slotte zal men ook in Engeland, ontzet over zóóveel misdaden, in naam der be schaving bedreven, alom den roep doen weerklinken ,,Tot hiertoe en niet verderf Maar dat alles zijn slechts toe komstbeelden, die, wie weet hoe lang nog. in 't verschiet liggen. Be palen wij ons nu weer tot het nuch tere heden. Miss Hobhouse gaat nog altijd' voort met hare lezingen over de vrouwenkampen in Zuid-Afrika. Vrijdag sprak zij te New Southgate bij Londen en had d'aar veel suc ces. Weer een teek en voor de ken tering in de oublieke opinie in En geland. Een ander merkwaardig feit is dat de Unionistische afge vaardigde voor Cardiff Meclean, alle verband met zijne partij heeft verbroken, waarschijnlijk omdat hij tot de ontdekking kwam welk een vuile troep het eigenlijk is. In ons vorig nummer kwam een bericht voor van, de Brusselsche „Petit Bleu" over het instellen Van een kaper vloot voor de Boerenre publieken. Dit „nieuwtje" is te on waarschijnlijk om er veel inkt aan te" vermorsen. Immers indertijd heeft President Kruger zelf ver klaard van dit middel geen gebruik te willen maken als in strijd met de h-edend'aagsche beginselen van humaniteit in den oorlog. Welnu, wij geloo-ven niet dat oom Paul op deze verklaring terug zal komien al heeft Engeland ook vaak tegen die humaniteit gezondigd. Wat aan gaat het praatje, dat bij weigering der Republieken om on het voor stel in te gaan, de ontwerpers van het plan op hun eigen houtjie zou den beginnen, dit is gewoonweg uit de lucht gegrepen. Immers liet volkenrecht erkent alleen dan kaapvaart (nl. van de Staten die zich niet bij de Declaratie van 1856 waarbij deze w,erd afgeschaft, hieb- ben aangesloten), wanneer het ka perschip een volmacht kan1 vertoo- n-en-. verstrekt door de re geer in g van een der oorlogvoerende mo gendheden. Is dit niet het geval dan worden de kapers als zee-roo- vers behandeld. Het geheele bericht is weer een van die „sensatietijdiin- gen". die er bepaald op gemaakt sohijnen, reclame(?) te maken voor het blad dat ze verspreidt. Van het oorlorsterrein voorloopt^ geen nieuws van beteekenis, want als zoodanig kan men toch niet be schouwen heit schenken van een paar houwitsers aan Lady smith door den grmrooten Kitchener, die te veel geschut schijnt te hebben. De inwoners van het dorp hadden eigenlijk een Long Tom gevraagd om die als zege-teekem te bewaren, maar de opperbevelhebber ant woordde, dat dergelijke kanonnen niet „vc^cCPg" waren en scheep te de loyale Britsche onderdanen met de bovenvermelde houwitsers af. Wat zullen d'e Ladysmitliers blij zijn, nu ze die paar stukjes op de wallen, of als die er niet zijn, op heb marktplein kunnen plaatsen ter opwekking van tijdgenoot-en en nazaten, als die nog Engelschen zijn), wel te verstaan. Intusschen. Kitchener zal wel niet veel moois hebben afgescho ven, dus er is alle kans, dat wan neer eenmaal de Boeren, het dorp zegevierend binnenrukken, ze wei- aan d'e houwitsers zullen heb ben. Dat is ten minste één troost. Buitenlandsch Nieuws. Pres. Kruger o^er de toekomst der Z. A. Repu olieken. Het eerste nummer van de „Burenfreund-" officeel orgaan der internationale Boeren-liga is ver schenen. Het bevat de resultaten van een onderhoud dat Freiherr von Reibnitz met President Kruger had. Oom Paul hechtte zeer veel waar de aan de organisatie en het samen- werken van de Boeren-c-omité's in de verschillende landen. Dit is het bewijs voor hem dat de Zuid Afri- kaansche strijd meer is dan een vechten om politieke grenzen, om mijnen en hoeven, d'at het is een strijd lusschen twee wereldbe schouwingen het harde, koude ma terialisme, dat in zijn koude ont wikkeling het bmtaalsbe egoïsme wordt, en het idealisme, waarop alléén de ware beschaving zich kan grondvesten. Zonder de godsvrucht en het ge loof zou het volk zooveel niet heb ben kunnen, doormaken. En wat de mannen doen,, is veel, zeer veel, maar meer. n:og, veel meer, is wat de vrouwen verdragen. En wanndeer de vijand nu denkt, dat de vrouw den man zal trachten over te halen de wapens neer te leggen, dan vergist hij zich, zoo als hij reeds dikwijls deed. Het is verwonderlijk, zoo weinte als de Engelschen het Boerenvolk ken nen, zoo sprak de president. Hier uit moeten ook de groote reken fouten verklaard worden, die dé Engelschen maken. En het Engelsche volk wordt het meest gedupeerd met die vergissin gen en ontgoochelingen. Naarmate het Engelsche leger in kunnen afneemt, neemt ons Leger in kracht toe. „Onze verliezen wor den steedis gedekt door nieuwe troepen munitie en proviand ma ken wij buit meer dan wij nood'ig hebben." Zoo kan de oorlog, wanneer het moet, nog jaren duren, tot het En gelsche leger, of het Engelsche par lement het moet opeeven. Het denkbeeld der Engelschen, om na den oorlog ons- volk te on derdrukken door sterke immigra tie berust ook op een geheele on bekendheid' met de Boerentoestan- d;en. De meeste immigranten zijn han- delsmenschen, ziin stedelingen, en blijven dus in de steden wónen. De kern van de Boeren echter blijft op het land en van vreemde smet ten vrij.. De vreemdelingen, die Farmer werden, zijn van een ander slag volk dan- d'e vreemdelingen, die in de steden wonen. De eersten loe ren ons kennen, gaan in ons oo en worden ook Boeren langzamerhand. .Over de toekomst van mijn volk maak ik mij niet bezorgd, wel over ons tegenwoordig lijden. Konden wij den strijd maar uitvechten, be schermd door het volkeren- en oor logsrecht. ..Moge uw verbond ons daarin helpen en het geweten der volkeren wakker houden opdat het geen waarheid word§ in de wereld' dat voor moraal in de politiek geen plaats is." Het gevecht bij Vlakfont9in. De Haagsche correspondent van de „Petit Bleu" geeft een analyse van twee Boeren rapporten, die hoogstwaarschij nüijk betrekking hebben op het gevecht bij Vlakfon- tein. De dagteekening 6 Juni komt met deze onderstelling over een en omtrent de plaats wordt al leen gemeld dat het gevecht gele verd' werd bi' Pretoria. Uit deze rapporten is slechts aangestipt de beschuldiging dat de Britsche be velhebber twee parlementairs der Boeren, die de overeave van het omsingelde detachement kwamen eischen, heeft laten doodschieten, voorgevende d'at hij in hen rebel len zag. Generaal De la Rey protesteerde tegen deze schending van het vol kenrecht bii lord Kitchener, die den Britschen bevelhebber voor een krijgsraad' bracht. Het vonnis was bij het afzenden der rapporten nog niet bekend. Andriss De Wet heeft aan het Transvaalsche comité te Antwerpen gemeld d'at hij de gevraagde lezin? niet zal houden. Het comité is voornemens den heer De Wet te vragen of deze weiger in? in verband staat met de opmerkin gen van de Belgische Regeering en mocht het antwoord bevestigend luiden dan zullen de Nedeirlandlsche Bond en de Liberale Vlaamsohe Bond' bij de Regeering protest aan- teeken.en tegen de bemerking van de vrijheid van het woord. Flink zoo. Mevrouw De Wet. In antwoord op de vraag iran Tom Healy, verklaarde lord: Stan ley in het Britsche Lagerhuis niet te weten dat de vrouw van Chris- tiaan De Wet voor zich en haar kinderen weigerde voedsel van de Engelschen aan- te nemen. Maar hij beloofde alle mogelijke facili teiten voor zendingen van levens middelen. en geld aan de vrouw van den Boerengeneraal. De nieuwe titel voor Edward VII. Hoe d'e nieuwe titel die voor ko ning Edward VII wordt uitgedacht zal luiden is nog een geheim. Naar het voorbeeld van den tweeden ti tel. indertijd aan koningin Victoria verleend dien van Keizerin van het Indische Rijk heeft men waarschijnlijk reeds aan een kei zerstitel gedacht. Het schijnt ech ter dat eenige koloniën en met na me Canada daarmede niet zeer in genomen zouden zijn. Men is daar van oordeel dat de titel van „Heer" voldoende is en slaat voor Lord of the Britsch Domain"' of „Lord of the Britsch Empire" d.w.z. ILeer van het Britsche gebied' of rijk. Een Jingo-meeting Woensdag zal in Guildhall te Londen een groote meeting wor den gehouden door de City lot on dersteuning van de ZuidLAfrikaan sche Staatkunde van de Britsche •regeering. De lord-mayor zal de- vergadering leiden. Verschillende beursmannen zijn voornemens in optocht naar de vergaderplaats te trekken,. De Engelsche Jingo-bladen verwachten een ..overweldigende" geestdrift. Vooral die beursmannen zullen hard schreeuwen. Vorst Hohenlohe. t De ex-kanselier van liet Duitsche rijk, Vorst Chlod-wig Karl Victor von Hohenlohe Schillingfür-st, die Zater dag te Ragaz is overleden, was de-n 31en Maart 1819 te Rotenburg geboren. Aanvankelijk trad liij in dienst bij de rechterlijke macht in Pruisen en ging later (reeds in 1849) als rijksgezant naar London. Den 31en Dec. ^66 werd hij minister-president in Beieren welke functie hij krachtig streefde naar de eenheid van Duitschland. In dit ambt bleef hij tot 1870, toen hij door zijne tegenstanders tot aftreden ge noopt werd. Hij bleef echter Beiersch Rijksraad, werd weldra in den eersten Duitschen Rijksdag gekozen en ging in 1874 als opvolger van Arnim als gezant naar Parijs. Van 1885 tot 1894 was hij vervolgens stadhouder van Elzas-Lo- tharingen, waar hij met veel beleid optrad en in 1894 werd hij opvolger van Caprivi als Rijkskanselier. Hier toonde hij zich echter te zwak tegenover de verschillende partijen on moest deze plaats kort geleden afstaan aan den tegenwoordigen functionaris Von Bülow. Volgens de „Lokal Anzeiger" heeft vorst Hohenlolie een aantal memoires nagelaten dis belangrijke bijdragen bevatten voor de geschiedenis der laat ste 50 jaren. l)e memoires zijn gereed om ter pei-se te gaan. D Fransche Kamer gesloten. Minister Waldeck Rousseau heeft Zaterdag in de Fransche Kamer het besluit voorgelezen waarbij de zitting wordt gesloten. De Paus en do Fransche congregaties. De Paus heeft een brief gericht, gedagteekend 29 Juni, tot de hoof den van geestelijke ordein, waarin de Fransche uitzonderingswetten, onlangs in de<n- Senaat aangenomen worden afgekeurd en waarin den Congregaties een hart onder den riem wordt gestoken. Algemeene berichten. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. De commissie te Kaapstad lot ondersteuning van uitgeweken vrouwen en kinderen is Donderdag ontbonden. Zij heeft 5700 personen met een gom van 24.260 pd .sterling voortgeh oilmen? Hot transportschip Manhattan is Vrijdag uit Ivonden- naar Zuid- Afrika vertrokken met 7 officieren en 136 man bereden infanterie, 85 garde-dragonders en, andere aan vullingstroepen. Te Queenstown worden nog meer soldaten aan boord genomen en hot schip brengt ook een kleine 400 paarden over. Verder zullen nog tot den 2en Augustus elf transportschepen met troepen- en 2700 paarden naar de Kaap vertrekken-. Bij de berechting van hoogver- raadlszaken van minder belang te Barkley Oost zijn in het geheel 466 kiezers van hun stemrecht beroofd, terwijl 233 met-kiezers schuldig be vonden zijn- en 34 beklaagden hu-n onschuld hebben kunnen; bewijzen. Volgens een Reutcr-bericht uit Vrijburg op de Westergrens loopen d'e Boeren daar het land af, d'e be volking (er staat niet. of blanken- of Kaffers bedoeld worden) meded-ee- lende dat deze rooftocht eon- straf is voor getuigenissen waarmede zij opstandelingen hebben bezwaard Generaal Baden-Powell heet lij dende te zij-n aan malaria die hij heeft opgedaan, gedurende zijn dienst aan de W-estkiist van Afrika. De hertog van Atholl heeft een aan vullingsdetachement van 220 uitgele zen man lie n uitgezonden, ter verster king van zijn zoon's regiment, dd Scottish Horse. Sir Gordon Sprigg, de Kaapsche pre mier, heeft aan een deputatie die hem haar opwachting kwam maken, ver klaard, dat hij onmogelijk kon zeggen, wanneer het parlement weer bijeen zou komen. Binnenland. HAAGSCBE BRIEVEN. De verkiezing der leden van de Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland, brengt ons, Hagenaars, opnieuw in ongelegenheid. Niet alleen moeten we morgen, Dinsdag, zes nieuwe le den aan onzen gemeenteraad toevoe gen, maar nu gaan er weder twee oudere, de heeren Krap en Van Was senaar, tot Gedeputeerden gekozen, on zen vroede mannenraad verlaten. Het zal dus alweer stemmen zijn over eenigen tijd. Niet dat het aan gega digden zal ontbreken, want aangezien er thans in elk district 4of 5 candida- ten zullen uitvallen, kunnen dezen tot de volgende verkiezing bewaard blij ven. Dit zou ons tevens bewaren voor een herhaling van de kwade practij- ken, waarvan een der medewerkers van Het Vaderland iu een zeer kras artikel mededeellng heeft gedaan en die niet tot een enkele kiesvereeniging of tot een een enkele richting beperkt blijven. Wat hier, zonder namen te noemen,, maar daarom niet minder scherp geeselend, is gezegd, was voor feuilleton. Naar het Engelsch VAN MAX PEMBERTON 27) Hij scheurde het papier in lange reepen, waarvan er een paar op den grond vielen, toen een zware slag de v ens tere der kamer deed dreunen, en een dikke zwavelach tige rook, in een groote wolk op trok boven de hanglamp. Een oogenblik later hoorde- Dane dien luiden kreet van pijn van d'en an der, en zag slechts diens bleek ge laat. Toen hij zich omwendde, en een hand op zijn hulpeloozon arm legde, bespeurde hij 01 sa, stom en bleek als een beeld, achter zich en- hij wist nu dat zij had gescheten, op hem dien zij liefhadl. HOOFDSTUK XXI. Naar het Chalet. Iemand opende het venster. De zware rook vloeide weg van de lamp. en liet een scherpen reuk van buskruit achter. De slag van het pistool bracht een sergeant en twee soldaten in de kamer, en zij sloten werktuigelijk die deur als mannen die optraden- in een treur spel waar de wereld buiten moest blijven. Kleine Olga stond nog be wegingloos met de- revolver in haar trillende hand. De stilte was zoo vreemd als het tooneel dat haar uitgelokt had. Toen Dane eindelijk kon spreken, sprak hii moeilijk en met inspannir- als iemand die in een ledige kamer spreekt, maar hij richtte zich tot het meisje, en niet tot den gewonden man. Geef mii dat pistool, zei hij1. Zij uitte geen woord', gaf hem de revolver alsof zij er nu bang voor was, terwijl Demidoff het ge wonde lichaamsdeel ondersteun de en door de kamer liep. Opeens lachte hij als om een ""*ap. Och kom barstte hij einde- lijk uit-, Wij geven hier geen voorstelling. Zend uw manschap pen weg. sergeant, en stuur iemand om Dr. Vadorski, het is een klein ongeval. Mejuffer kan niet met pistolen omgaan. Maak toch geen drukte. De woorden klonken als de scher pe kreten van iemand-die pijn Leed. Dane, die een jachtflesch bij zich had. vulde het glaasje met brande wijn en bood hem het medegevoe lend aan. Er is niets dan alcohol tot dat de dokter komt, zei hij e.n daarop Wilt gij mij uw arm laten zien? Demidoff dronk het glaasje in één teug leer, en lachte. Zij was altijd een driftkop, zei hij. maar ik dacht niet dat zij er den moed toe had. Mijn God! als het zes duim meer rechts ge weest was, zou zij mij niet meer geamuseerd hebben. Kom hier kleine Olga. ik wil u klissen. Hij stapte naar haar toe en kuste haar op haar voorhoofd. Tot op dit oogenblik had zii nauwelijks adem gehaald; maar nu, toen zijn lippen haar voorhoofd hadden aange raakt, liet z" een luiden kreet hoo- ren, zonk op den grond en barstte in hartstochtelijk schreien uit. De man keerde zich ongeduldig van haar af. Zij wil een scène maken, zei hij. Ik bid u. zie eens naar mijn arm of hij sebroken is. Hij zat in zij-n stoel, en drukte zijn tanden op elkaar, terwijl Dane het hemd van de wond verwijderde en er omheen den arm voorzichtig wreef. Zijne reizen hadden hem tot een chirurgijn gemaakt, en zijn eersten bli.k op den bloedenden arm had hem doen zien dat het een uitwendige wond was. Denkt gij d'at het gevaarlijk is? vroeg hij heftig. Eerlijk gezegd, neen. De ko gel heeft het been niet geraakthet is slechts een vleeschwond. Dan zal ik het beschouwen als een reliek. e«n zal het mij iederen dag herinneren. Dat denkbeeld behaagde hem, maar oogenblikkelijk daarop vroeg hijWaarom komt de dok ter niet? Gij zegt dat er geen ge vaar is. Goed en wel, maar de dok ter moet komen. Hij sprak on zamenhangend een zenuwachtig man, bevreesd zooals hij nog nooit in zijn leven was geweest. Toen de dokter kwam, lag het meisje nog snikkende o*> den grond en Dane verzorgde den arm, zoo als hij den arm van een broeder zou hebben verzorgd. Het was de verrassendste gebeur tenis in zijn leven, dacht hij. Een klein ongevalletje dok ter; het pistool ging af. Ik kan niet denken dat het ernstig is. De been deren zijn ongedeerd'. Dr. Vadorski een welwillend man met een langen - "zen baard en scherpe grijze oogen, zag de ka mer rond. naar 't. op den grond lig gende meisje daarop draaide hij het licht op, en zette zich op den stoel naast den gewonden m>.n. Gij hebt mij niet verteld dat hier twee patiënten zijn, merkte hij op. Demidoff trilde bij zijn aanra king. Zij zal nu wel in orde zijn, zei hij. Het is goed voor een vrouw als zii schreien kan. Er is hier een klucht gespeeld. Ik moest een roover voorstellen. Zeg Olga, dacht ge dat ik een roover was? Dokter! gij doet m: 'n; gij pij nigt mij vreeselijk. Dat kan ik niet uithouden. De dokter deed of hij hem niet hoorde, en verbond de wond met flinke hand. Iets meer dan een schampschot mijn jongen. Morgen aan het diner dn kt gij er niet meer om. Er zijn van die soort van voorvallen die men 't best doet te vergeten, als dit onheil door een dame komt. Reken op mijn bescheidenheid een weinig lager, als ik u verzoe ken mag. Ik heb in een oogen blik gedaan. Aldus met de opgeruimdheid en ■de vaste hand van den dokter, ging hij voort met zijn werk, onderwijl ging Dane naar het snikkende kind, en hielp haar overeind. Zoo'n verachtelijke houding had hij nog nooit gezien. Hij wist niet wal hij tot haar zeven moest hoe een vertroostend woord te spreken, maar zijn mede-lijden werd hem afgedwongen door haar berouw over de daad. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1