De centrale liberale kiesver. heeft! tot voorloopige candidaten gekozen voor de Tweede Kamer dc heeren dr. H. Blink, mr, J. A. van Gilse, H. Pijt- tersen en Veenhoven. Ernst In district IV van Amsterdam is be halve dr. H. P. R. Hubrechi. nog can- didaat- gesteld voor de Tweede Kamer (d. w. z. voor de zetel van mr. J. G. Gleichman, die slechts twee maa iden bezet blijft) Mr. F. A. van Hall, die vrij bekend is door de strafzaakde Haas- Van Hall. Koninklykbezoek aanMarken H. M. de Koningin-Moeder kwam Maandagmorgen te 10.16 spoortijd aan het Centraal Station te Amsterdam aan per gewonen trein van Baarn. In den trein was ten behoeve van H. M. een salonrijtuig gevoegd. H. M. werd, behalve door eenige le den van het gevole-, vergezeld dooi den Vorst en de vorstin van Bentheim en familie. In en drietal rijtuigen begaf het ge zelschap zich naar de De Ruyterkade, alwaar aan een der steigers gereed lag een jacht van den Havenstoomboot- dienst, waarmede een tochtje werd on dernomen naar het eiland Marken over do Zuiderzee. De terugweg wordt ge nomen binnendoor over Monnikendam en Broek in Waterland. Over het Koninklijk bezoek aan Monnikendam nog het volgende: Ongeveer haJfvier (een uur later dan bepaald was) arriveerde de boot aan den wal van dit schilderachtig dorpje,- waar de burgemeester, de heer Wijn- veldt, H. M. hartelijk welkom heette, welke groet met een fermen handdruk werd beantwoord. Daarop ging men steeds gevolgd door de aangroeiende menigte, naar de model-boerderij van de wed. J. Wil- tenbarg Eerst werd de stal waarin 's winters koeien staan, nu echter eenvoudig doch kraakzindelijk ingericht, bezich tigd. Alles werd door de weduwe met haar zoon aangewezen, niets verge ten zelfs het touwtje met ring. die nende tot ophouding van koestaarten, wat natuurlijk H. M. erg vermakelijk vondi De kaasmakerij kreeg nu een beurt, alles zeer eenvoudig doch zeer zindelijk, vooral de schotels om melk af te koelen. De dochter was juist bezig in een groote tobbe met melk en stremsel kaas te maken, wat H. M. de vraag ontlokte of zij den tijd bad om de kaas in zijn geheel te zien afmaken, wat echter ontkennend werd beantwoord. In een volgend vertrek werden kazen onder de pers vertoond. H. M., die om. beter te zien, op een soort zoldertje ging staan, volgde alles met groote belangsteling, telkens aan haar neefje en nichtje vragende of zij het nu be grepen. Hier en daar stonden kazen op groote borden te drogen (elders ston den kisten gereed voor export, want de weduwe heeft door de verschillende bezoeken nogal buitenlandsche cliën- teele. Na ongeveer een half uur die echt Hollandscho industrie te hebben gade geslagen. gedurende welken tijd? de schoolkinderen vaderlandsche liederen aanhieven, werd de kerk bezichtigd. D9. Cremer wees Hare Majesteit op de buitengewone fraaie, massief-eiken houten kerkbanken. Deze waren juist -in vroegeren slaat, hersteld. Een vo rig bestuur had nl. den vreemden in val gehad, deze banken rood te ver ven. Verder bewondcrdie H. M. den uit verschillende soorten hout saam- gestelden preekstoel, een prachtstuk van bewerking. geschenK van een oud inwoner, en ook de groote koperen lichtkroon, merkwaardig om het vol gende opschrift. „Jacob Cornelisze van Bente maakt Godts huys bij tes- tamente een milde gift zeer schoone en nog twee koperen kroone. 1654. Om des avonds te lichte® de gemeente te stigten is geweest zijn begeeren tot Godts lof en eere. J. C. v. B. 1654 den 22 Februari]." Een groot beschilderd glasraam is nog aanwezig, waarop eene kerkver gadering afgebeeld. Maar hel werd; tijd voor vertrek. Na nog een korte wandeling werd te kwart voor vijf uur de reis naar Amsterdam weer aanvaard. Sport en Wedstrijden. Wielernieuws. Wereldkampioenschappen te Berlijn. De wereldkampioenschappen te Ber lijn zijn begonnen. Het prachtige we der had ongeveer 12 a 15000 toeschou wers naar de baan doen stroomen. De series van het wereldkampioen schap, afstand 2000 M. èhouder Jacque. lin) werden resp. gewonnen door Kae- ser, Seidl, Rutt, G. Schilling. Elle- gaard, Grogna, Arend en Jacquelin. Donderdag a.s. worden de repechage en Zondag daaropvolgende do demi- finales en beslissing verreden. De tandemwedstrijd 1000 meters won nen ArendEllegaard. 2. Huber— Soidl, 3. Dirheimer—Schilling. Het 100 kilometer wereldkampioen schap (houder C. Huret) bracht op de baan. Robl, Dickentman, Heiny, Ry- eer, Bouhours en Krause. Robl trad terstond de leidinf doch werd in de tweede ronde door Dickentman voorbij geloopen maar even daarna sprong de band van diens gangmakende tandem en valt deze met Dickentman er over heen. Gelukkig weinig verwond be steeg hij weer een machine doch had tusschentijds 4 ronden verloren. Bou hours had van deze gelegenheid ge bruik gemaakt om de tweede plaats te nemen en behield die tot den lOen kilo meter, waarna hij het achterwiel van zijn gangmakende tandem raakte en hij daardoor zoo hevig- op de cementen baan viel, dat hij erg verwond naar zijn hut gebracht moest worden en den strijd moest opgeven. Eenige 00- genblikken daarna had Dickentman de tweede plaats heroverd. In het uur reed Robl 63 KM. 76 en Dickentman d'ic meer en meer inlb- kreeg toen weder een defecten band waardoor hij moest stoppen zoodat hij weder eenige rnndee verloor en Robl de 100 kilome ters het eerst aflegde in 1 u. 38 m. 6 sec., 2e Dickentman (11 ronden), 3e Heiny ver en Rijser nog verder achter zich. Krause had den strijd opgegeven. 10 KM. werden gereden in 9 m. 53 4/5 sec., 20 KM. in 19 m. 4 sec.. Alle Duit- sche tijden werden geslagen na het uur. Crickst. Rood en Wit won Zondag te Leiden van Ajax met 1 run op de eerste in nings. Land- en Tuinbouw. Ingemaakt vleesch naar Duitse hland. De agrarische „Deutsche Tageszei- tung" verspreidt, zonder eenige aan-; duiding van bron welke een onderzoek naar de waarde der mededeeling mo gelijk zou kunnen maken, het bericht dat er uit Nederland voor de gezond heid schadelijk ingemaakt vleesch in Duitschland wordt ingevoerd. Er zou ziek vee in Duitschland geslacht wor den; dat vleesch zou in Nederland worden ingevoerd en daar ingemaakt agezouten), om zóó naar Duitschland terug te worden gebracht. De „Freisinnige Zeitung" merkt naar aanleiding daarvan op: Er komt wel zeer veel gezond, levend vee, en versch vleesch uit Nederland in Duitschland; en de dichte bevolking van de Duitsche grensdistricten waai de industrie de overhand heeft, behoeft zulk een invoer ook terdege. Daaren tegen doet reeds de statistiek geen en kel gegeven aan de hand waarop het beweren nopens den invoer van inge maakt vleesch uit Nederland zou kun nen berusten. Van daar toch is aan toebereid vleesch in de vijf eerste maan de® van het jaar 1901 slechts eene hoe veelheid van 676 doppelcentner var- kensvlesch ingevoerd, tegen 707 dc. in het overeenkomstige tijdvak van 1900. Gemengd Nieuws. Gevaarlijk. Voor menschen, die vinden dat zij op een dagje „buiten" ook erg buiten manachtig moeten doen en dan aller lei rauwe vruchten in den mond ste ken, kan het volgende ter waarschu wing strekken. Op de chirurgische afdeeling van professor Hochenegg te Weenen is de boekhouder van een bierbrouwerij en moutfabriek vier maanden onder be handeling geweest voor de zeldzame en zeer gevreesde ziekte van een soort van schimmelplant (aktinomykose). De patiënt was door het doorbijten van een gerstkorrel in levensgevaar gekomen. Hij werd door de eenees- kundigen herhaaldelijk gewaarschuwd geen graankoiTels, aren enz. in den mond te nemen, daar aan dxoge granen vaak de aktinomiices-zvvam kleeft, die in de slijmhuid in den mond of door holle tanden in het lichaam komt en vergiftiging veroorzaakt. De patiënt moest 20 malen geope reerd worden en daarbij waren vijf groote operaties onder narkose noodig. Eerst na een zware ziekte van 7 maan den was de patiënt hersteld. Het doorbijten van gerstkorrels deed hij niet voor zijn pleizier, maar voor zijn beroep, om het gehalte aan meel te constateeren. Volgens den arts zou de vergifti ging ontstaan zijn door een holle kies of door een zweertje in den mond. Sinds vele jaren was zoo'n geval niet voorgekomen. Nieuwe Parjjsche dames schoenen.. Het nieuwste snufje te Parijs op het gebied van de mode schijnen beschil derde schoenen te zijn. De schilder kunst had zich reeds allengs meester gemaakt van linten, parasols, blouses en andere toiletvoorwerpen. Ze heeft zich nu meester gemaakt van de schoe nen. Daartoe hielp de mode zelf mee, die in plaats van zwarte en gele, witte en lichtgrijze schoenen, die zoo mooi versierd kunnen worden, voorschreef. De schoentjes zien er allerliefst uit. Op schoenen van wit gemzenleer ko men kleine ruikertjes van viooltjes, enkele viooltjes of enkele losse groene blaren prachtig uit Op een anderen schoen van grijs gemsLeder ziiot men een sierlijke tak van vurige granaatbloesems zoo geurig alsof ze pas geplukt en daar neerge- tooverd zijn. De naam van den kunstenaars, zij waarts, aangebracht, verleent aan het werk de rechte waarde. Zoo worden tegenwoordig ook op ge schilderde parasols, die erg elegant er uit zien en zeer in trek zijn, de namen Van de kunstenaars duidelijk zicht baar aangebracht Zoo vertoont een schoen van gem zen leer op den voet een bronskleurig medaljon ter grootte van een gulden, met een vrouwenkop in den modernen stijl. Om het medaljon haagrozen, die den kop als het ware uit bloemen la ten te voorschijn komen. Modern. Ten bate van verkiezingsdagen zal te Parijs worden opgericht een verze- rings-maatschappij tegen het niet-sla- gen bij de stembus. Een oude vrouw gewurgd. Een landbouwer van Houpline heeft de vorige week op den weg van Ar men tières naar FreLinghien in een graanveld het lijk gevonden, van de 70-jarige weduwe Delplanque, woon achtig te Armentières. Bij onderzoek bleek dat de moorde naar de vrouw had gewurgd en haar met een hieltrap den schedel heeft in- getrapt I-Iet lijk was afgrijselijk om aan te zien. Verscheidene personen hebben in den omtrek van de plaats der moord een kerel gezien dien zij zeggen te zuilen herkennen, als hij in hun tegenwoor- wordt gebracht Intusschen is een jongmensch, 18 jaar oud, aangehouden. Men vond bloedsporen op zijn broek. Hij loochent echter de dader der misdaad te zijn. Hij kon nog niet worden geconfron teerd met de getuigen waarvan hier boven sprake is. Rechter Lynch die, naar het scheen, voor goed uit Califormë verbannen was, heeft on verwachts opnieuw zijn opwachting gemaakt, zoo schrijft de heer Van Ou te ren van daar in de „Arnh. Ct", dit maal in een eenzaam gehucht' in het graafschap Modoc, Lookout ge- heeten, waar vijf personen zonder eenigen vorm van proces aan de leu ning eener over de Pittrivier gespan nen brug opgeknoopt zijn. Sedert geruimen tijd werden in de buurt van Lookout diefstallen ge pleegd van tuigen, landbouwgereed schappen enz., hier „petty thievery" ge heeten. Ten einde daaraan een eind te zien gemaakt, werden zekere Ga-1- vin Hall, diens drie zoons, benevens een ander individu, Dan Pantis gehee- ten, gearresteerd en in afwachting van de rechtsvervolging, die tegen hen in gesteld zou worden, onder de hoede gesteld' van den vrederechter, tevens eigenaar van het voornaamste hotel in die plaats, den constable en een derden gerechtsdienaar. Tegen 1 uur in den ochtend van den 3Uen Mei werd de voordeur van het hotel onverwachts ingetrapt en storm de® een 40tal gewapende lieden, waar van het gezicht met zakkengoed bedekt was, binnen met bevel de dieven ver der aan hun zorg over te leveren. Het drietal gerechtsdienaars vermocht niets tegen deze bende en in minder tijd dan men zich kan voorstellen waren de ge vangenen weggevoerd naar de hiervo- ren vermelde brac. waar het vijftal aan nieuwe; touwe® opgeknoopt werd. Calvin Hall was 74 jaar oud en de üongste zijner drie zonen, allen door een Indiaansche vrouw het leven ge schonken, had nog slechts den leeftijd van 16 jaar bereikt. De gouverneur van Californië loofde ?^%e55.l'kke]ijk een belooning va® f Il.OOO uit voor do vervolging en ver oordeeling der hoofdschuldigen aan dat lynchgerieht, die door de redactie der „Examiner" nog met f 2500 ver hoogd is; maar niettegenstaande het ter plaatse waar cle lynching geschiede- de een publiek geheim is, wie de aan voerders zijn, zal de arm van het ge recht ze nimmer bereiken, daar nie mand den moed heeft, ze aan te geven vermits dan ook het leven des aan brengers zonder twijfel gevaar loopt.. rn 19 men algemeen en in de buurt m de hoogste mate verontwaardigd over deze onnoodige. bloedige daad daar de aard van het. misdrijf do doodl straf niet rechtvaardigde. Beier ware het geweest-, de dieven, zooals me® ze elders in dergelijke ge vallen meestal doet, van hun kleere® te doen. ze zooals men het hier noemt te „strippen", ze daarna van top tot teen met een dikke laag teer te besme ren en ze ten alette in kiüpenveeren of dons le rollen. Heeft de geheele kunst bewerking plaats gehad, dan wordt den betrokken persoon aangezegd, nooit meer in d'ie streek te verschijnen en ten slotte jaagt de bevolking, al joelende en schreeuwende, den aldus toegetakelde de gemeente uit. waarna hij in zijn zonderling» plunje maar ziet moet waar hij een geschikte plaats vindt om zich van zijn pluimage te ontdoen. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer ruhliek stelt de redactie zich wet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Haarlem. 9 Juli J901. M. de R.! In uw geacht blad van gisteren ver wijt de heer Kleijnenberg den heer Schürmann 0. a. diens onvoldoende ernst, ten opzichte van de Kamers van Arbeid voor de Confectiebedrijven alhier. Ik kan mij niet voorstellen, dat de handelwijze van den heer S., ten op zichte van genoemde kamer, den heer K. frappeert, daar ik mij voorstel, het bewijs te zullen leveren, dat ook d© heerK., de volgens Z.E. zoo hoognoo- düge ernst evenmin heeft betracht i® deze quaestie. Vooraf durf ik bescheidelijk de op merking maken, dat de heer S. niet a 11 e e n staat, als hij het met de Ka mers van Arbeid in 't algemeen, en die van de Confectiebedrijven te Haarlem in 't bijzonder niet zoo nauw neemt, daar de Kamers, bijna door elke' po litieke partij als ondangen veroor deeld worden, omdat ze in geen geval aan 't voorgesteldo doel beantwoorden, al ware 't slechts alleen, doordat ze niet anders dan adviseerend kunnen optreden. Wat betreft bedoelde Haarlemsche Kamer, deze heeft, behalve hetgeen de heer K. ons daarvan vertelde, nog eene verdere levensgeschiedenis, waarin juist hij de hoofdrol heeft gespeeld, waardoor het mij niet moeilijk zal val len de inconsequentie van den heer K„ in deze duidelijk te doen uitkomen. De heer K. was destijds wel zoo goed in vereeniging met anderen een stel patroons candidaten pasklaar te maken. Opzettelijk werden door hem de voornaamste werkgevers in dit vak niet uitgenoodigd eene candidatuur te aanvaarden, niettegenstaande zijne bewering in een destijds aan de pa troons gerichte circulaire, waarin o.a. voorkwam, „dat het zoo moeielijk was candidaten te vinden 1" Terecht werd hiertegen door die uit- geslotenen geprotesteerd in eene open bare vergadering, alwaar, ook naar 't oordeel van de aanwezige patroons, an dere, volgens hen meer geschikte can didaten gesteld werden. De heer K. echter, die geheel buiten deze branche stond, dacht er anders over en werkte deze combinatie met hand en tand tegen, waarschijnlijk omdat hij het woord Confectie te veel met Con fessie verwarde, en werden dienten-1 gevolge allo candidaten van den heer K. gekozen, waarbij zelfs patroons, die nooit anders dan slechts met een knecht werkten. Ik merk hierbij nog op. dat de heer Schürman wel degelijk op die vergadering tegenwoordig was, en dus daardoor blijk gaf zich wel voor de Kamer te willen interesseeren. Waar nu de heer K. wist, dat ook zon der zijne invitatie patroons zicli daar voor beschikbaar hadden gesteld en nog wel de groot werkgevers hier ter stede, daar zou men aan zijn ernst in deze ernstig gaan twijfelen, Sn aan merking nemende deze zijne handel- wijze.Zelfs alle mogelijkevolkskiesver- eenigingen, noch de S. D. A. P. zouden evenmin als zij, zich eventueel candi daten laten opdringen door tot oordee- len in deze absüluut onbevoegden. Men zou dus zeker den heer K. het recht mogen ontzeggen, den heer Schürmann een verwijt te maken van iets, waaraan hij zichzelf heeft schul dig gemaakt, zij het dan ook op ande re wijze. Indien het den heer K. te doen is.den S. als een gevaarlijk gemeenteraads lid te doen voorstellen, dan zal hij met geheel andere argumenten voor den dag moeiten komen. U Mijnheer de Redacteur dank ik voor de plaatsing. M. SCHOOLMEESTER. Vervolg Stadsnieuws. 124r Algemeene Vergadering van de Ned. Maatschappij t6r bev van Nijverheid. (Vervolg van het Tweede Blad.) Bij de oproeping der departementen bleek, dat alle departementen waren opgekomen de departementen Amsterdam, Leeuwarden, Purmer- end, Sneek, Zaanstreek, Hengelo, Rotterdam, Groningen, Haarlem, Gou da, Arnhem, Leiden, Zierikzee, 's-Gra- venhage, Deventer, Utrecht, Delft, Breda, Nijkerk en Alkmaar, alzoo 20 departementen, met 139 stemmen en 7 donateurs, elk een stem uitbrengend zoodat worden uitgebracht 146 stem men. Aangewezen om de rek. en verant woording van het volgend jaar na te zien werden de departementen: Zaan streek, Delft, Amsterdam, Gouda en Hengeloo. Hierna werden verschillende versla gen uitgebracht, o a. van de ver richtingen van directeuren sedert de vorige algemeene vergadering. Directeuren der Maatschappij hiel den de vier bij de wet voorgeschreven vergaderingen en één buitengewone vergadering op 18 April. In de eerste vergadering, die in Oc tober werd gehouden, namen de nieuwbenoemde directeuren, de hee- ren W. J. Brender a Brandis, C. Dyse- rinck en G. Salomonson Hzn. zitting, werd de heer A. van Rossum tot vice- president aangewezen en de verschil lende commissiën uit directeuren weer aangevuld. Sedert het redigeeren van het orgaan aan den algemeenen secretaris werd opgedragen, werd behoefte gevoeld het tijdschrift te Haarlem te doen drukken en door directeuren, behou dens goedkeuring der algemeene ver gadering een contract aangegaan met de Naamlooze Vennootschap Lourens Coster voor den tijd van drie jaar. Voor zoover thans beoordeeld kan worden, heeft de verandering in vele opzichten voldaan- Directeuren bespraken onderling de vraag of crediteering van den suiker accijns voor onze jam-fabricatie wen- schelïjk moet worden geacht en stelden een enquête bij belanghebbenden in, waarvan het resultaat opgenomen werd in het Tijdschrift van 1900, bl. 440 e. v. Voorts liet het hoofdbestuur zich door den heer A. G. Kröller te Rotter dam inlichten omtrent het tot stand brengen van een stoomvaartlijn op Zuid-Afrika. De heer Kröller deelde mede, dat de plannen tot het oprich ten van een stoomvaartlijn op Zuid- Afrika, onder Nederlandsche vlag reeds vergevorderd waren, toen het uitbreken van den oorlog de uitvoe ring onmogelijk maakte. Volgens hem was er thans op dit gebied niets anders te doen als afwachten; vooral omdat do nijverheid aan een eigen lijn geen bijzondere behoefte heeft, aangezien zij voldoende gelegenheid bezit om hare producten naar Zuid-Afrika te verschepen. Bovendien moet eerst worden afgewacht op welke wijze de economische vraagstukken in Zuid- Afrika zullen worden opgelost, welke spoorwegpolitiek daar gevolgd zal worden en of Lorengo Marques, ook in de toekomst, evenzeer geprotegeerd zal worden als dit in de goede dagen der Ned. Zuid-Afrikaansche Spoorweg maatschappij het geval was. Met dit advies van een zoo bij uit stek deskundig man hebben directeu ren zich volkomen vereenigd en in overeenstemming daarmede hebben zij aan den heer A. S. van Reesema ge schreven. dat zij van verdere pogingen tot het vormen van eene commissie afzagen, daar zij van oordeel waren, dat èn geld èn tijd beter te besteden waren dan tot het maken van propa ganda voor een stoomvaartlijn. Zij noemden 0. a. hypotheekbanken voor Zuid-Afrika. Krachtens opdracht der algemeene vergadering werd door het Hoofdbe stuur aan de regeering verzonden eene motie, welke was voorgesteld door den heer Arm and Sassen en ten doel had om de regeering aan te sporen, ook in het belang onzer nijverheid, spoedig eene beslissing te nemen, ten aanzien van de ontginning der steenkolenvel den in Limburg. Eveneens krachtens een besluit der algemeene vergadering werd een adres gezonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ten einde er op aan te dringen, dat het ontwerp van wet tot regeling van arbeids- en rusttijden in fabrieken en werkplaatsen, voor personen, op wier arbeid de arbeids wet niet van toepassing is, niet zou worden goedgekeurd dan na te tege moetkoming aan de bezwaren, welke d'e Nijverheid blijkens een inge stelde enquête daartegen had aan gevoerd. Sedert heeft de regeering een gewij zigd ontwerp ingediend en aangezien daarin aan de bezwaren der Nijver heid niet is tegemoet gekomen, zelfs van een streven daartoe niets valt te bemerken, hebben directeuren thans voorgesteld een adres te richten tot de wetgevende macht, met verzoek dit gewijzigd ontwerp te verwerpen. Het verslag, dat afgedrukt is in de Juli-aflevering van het. tijdschrift, ver meldt voorts nog eenige zaken va® persoonlijken aard. Over dit verslag voerde 's-Gravenlia- ge het woord en merkte op. dat in het verslag niets vermeld is omtrent po gingen, door het bestuur aangewend tot het verkn"^en van een ontwerp diploma, dat door de krachten, aan de School voor Kunstnijverheid aan wezig, zou worden ontworpen bij prijs vraag. De voorzitter antwoordde, dat het bestuur in deze richting pogingen heeft aangewend, doch niet is geslaagd. De verslagen over donateurs en le den, over de boekerij, het tijdschrift, de departementen en do musea wer den niet behandeld, en zijn reeds in het tijdschrift afgedrukt. Als nieuw punt op de agenda werd een drietal opgemaakt ter vervulling der vacature in het college van direc teuren, ontstaan door het vertrek van den heer Brender a Brandis. Als drietal werd opgemaakt de hee- ren Cremer, van der Vegt en Barnet Lyon. De verschillende voorstellen kwamen nu ter tafel, en wel het eerst het voor stel van directeuren tot bekrachtiging van het contract met den uitgever van het tijdschrift. Directeuren verzoeken de Algemeene Vergadering hare bekrachtiging te willen verleenen aan het contract dat door hen gesloten is met de Naam looze Vennootschap Lourens Coster te Haarlem, en lichten dat voorstel al dus toe: Directeuren hebben, na van eenige uitgevers prijsopgaaf te hebben ge vraagd, een overeenkomst gesloten met de Naamlooze Vennootschap Lou rens Coster te Haarlem, betreffende het drukken en het verzenden van het Tijdschrift der Maatschappij. Aangezien er betere voorwaarden te verkrijgen waren, indien de overeen komst voor langer dan één jaar werd aangegaan, hebben Directeuren een contract gesloten voor drie jaar, on der voorbehoud van guedkeuring door de Algemeene Vergadering. De hr. v. d. Mersch wees er o^ dat het tijdschrift in den laatsten tijd zich mag verheugen in de sympathie van alle leden, en bracht namens het de partement Zierikzee hulde aan den secretaris voor de uitnemende redactie. De heer D e C 1 er c q dankte voor de hulde, hem gebracht en wees er op, hoe goed' het is, dat de functie van se cretaris en redacteur gecombineerd zijn. De heer de Clercq verzocht een gedeelte van de hulde over te brengen aan den heer Peereboom, directeur en Lamóris, adjunct-directeur der naam looze vennootschap Lourens Coster te Haarlem. Leiden verzocht mededeeling om trent het kosten-verschil in Leiden en in Haarlem. De secretaris antwoordde, dat men niet alleen in uiterlijk vooruitge gaan, doch ook in kosten is verminderd. De heer E n s c.h e d (Haarlem) wil de de kleine letter, door groote ver vangen. De Voorzitter antwoordde, dat het bestuur de vraag overwegen zou. Directeuren doen een voorstel tot partieele wetswijziging en wel om art. 98 aldus te lezen. Art, 98. Om de tien jaren wordt door de algemeene vergadering over wogen of algemeene wijziging van deze Wet noodzakelijk is. Tot deze wijziging zal worden overgegaan, wanneer de noodzakelijkheid met ten minste drie vierden der stemmen is uitgesproken. Art. 98bis. Ingeval de in het vorige artikel bedoelde noodzakelijkheid dooi de algemeene vergadering is erkend, wordt de voorbereiding der algemeene wijziging opgedragen aan eene com missie, bestaande uit negen leden, van wie zes worden benoemd door zes hiervoor aan te wijzen departementen en drie door directeuren uit hun mid den. De evenbedoelde commissie zendt haar ontwerp aan directeuren, die het ten spoedigste aan de departementen ter behandeling in de eerstvolgende vergadering doen toekomen. Toelichting: Directeuren stellen deze wijziging voor, omdat zij meenen, dat de oude redactie van art, 98 niet ge lukkig is gekozen. Wetswijziging volgens art. 98 (nieuw). Daar de jongste algemeene wets herziening is geschied in het jaar 1886, had in 1896 weder eene herziening moe ten plaats hebben. Sedert echter in 1891, ingevolge het voorstel tot reor ganisatie der Maatschappij, een groot gedeelte der wet in behandeling werd genomen en verschillende veranderin gen daarin zijn gebracht, meende het toenmalige Hoofdbestuur, dat een al gemeene herziening, zoo kort daarna, vooral ook wegens de daaraan ver bonden kosten, zou kunnen worden uitgesteld tot het jaar 1901. Zonder stemming werd toen daartoe besloten. Naar aanleiding van dat besluit dient thans overwogen te worden of eene wetswijziging noodzakelijk is, in welk geval tot het benoemen der com missie moet worden overgegaan. Praeadvies van directeuren. Op uti- liteitsgronden zijn directeuren van meening, dat thans nog niet tot een dusdanige wetswijziging moet worden overgegaan. De Voorzitter licht het voorstel van directeuren toe. Groningen deelde mede, dat dit departement van plan is de volgende vergadering een voorstel aangaande contributie-herziening te doen, en meende dat deze mededeeling in ver band zou kunnen staan met de behan deling van dit punt. Zierikzee had bezwaar tegen dit pnl.Waarom zullen we van den goeden weg, van om de tien jaar de wet te herzien afwijken, en een minder goe den weg gaan bewandelen'? Niet uit zeker conservatisme, maar omdat het steeds goed gewerkt heeft, wil men de oude wijzé handhaven. De heer Dyserinclc antwoordt na mens directeuren, dat het een zuinig heidsmaatregel is, daar de kosten van een vergadering tot dit doel 500 be dragen. Spreker wijst er op, dat thans volgens de wet om de tien jaar een wetswijziging kan worden gehouden, doch dat dit niet noodig is. Het departement 's-Gravenhage ondersteunt het voorstel van directeu ren ten sterkste, en stelt voor als in art. 98bis de laatste alinea aldus te lezen: „De evenbedoelde commissie zendt haar ontwerp aan directeuren, die het ten spoedigste met praeadvies, enz." Zierikzee meent, dat dit geens zins haar bezwaar, dat de wet uit zijn verband kan worden oerukt, on dervangt. Haarlem stelt voor: in art. 14a in de eerste alinea het woord wijziging te veranderen in herziening, evenzoo in 14b. Bovendien bestrijdt Haarlem het amendement-Den Haag. DenHaag meent, dat het toch be ter is, wanneer men praeadvies heeft van de commissie en van directeuren. De heer Dyserinck verdedigt nog eens het bestuursvoorstel en bestrijdt het amendement-Den Haag. omdat di recteuran van oordeeil zijn, dat dit volkomen overbodig en dubbel werk is. Zierikzee wil dan in plaats van 3/4 der stemmen lezen 1/2. Dit depar tement meent dat om te beoordeelen of de wet zal worden herzien de helft der stemmen meer dan voldoende is. De heer Van Rossum ziet in het voorstel-Zierikzee bezwaar. Wanneei men, voor alle wijzigingen in de wet 3/4 der sitemmen noodig heeft, moet men ook ditzelfde aantal hebben om te besluiten tot wijzieing. Zierikzee antwoordt. In stemming gebracht om het woord wijziging te veranderen in herziening werd dit bij acclamatie aangenomen terwijl het woord algemeene vervalt. Den Haag heeft zijn voorstel in getrokken: Voorstel-Z ierikzee om in art 98 3/4 te doen veranderen in 1/2 plus 1 werd niet ondersteund en kon dus niet in stemmin" worden gebracht. Het gansche artikel 98. zooals het door directeuren is voorgesteld, werd nu bij acclamatie aangenomen. Omtrent de vraag of nu weder ee® wetsherziening noodig, werd besloten gelijk uitgedrukt is in het prea-advies van directeuren. Hierna wordt in behandeling geno men het voorstel-Delft. Voorstel: De vergadering spreekt de wenschelijkheid uit, dat de Maat schappij hare aandacht niet zoozeer bepale tot de afdeeling: Kunstnijver heid, doch ook de belangen der andere takken van industrie in het oog houde; welk voorstel door het departement werd toegelicht. Directeuren kunnen naar aanleiding van dit voorstel slechts opmerken, dat de wensch van het departement Delft reeds vermeld wordt en vestigen de aandacht op tal van andere punten, waaraan de maatschappij haar aan dacht wijdt. Het departement Delft lichtte zijn voorstel toe en was voldaan met het prae-advies van directeuren. De heer Campagne wees er op, hoe liet hoofdbestuur thans is samen gesteld uit leden en een secretaris, die juist willen werken als Delft wil, en meent-, gerust kan ziin. Aangekomen praa-advies van direc teuren. Punt 16, voorstel-Groningen: De vergadering verzoekt de hooge Regeering het daarheen te leiden, dat de haven te Delfzijl voor de scheep vaart voldoende worde verbeterd. In de toelichting wijst GroniDgen op hetgeen Duitschland doet ter ver betering der bevaarbaarheid zijner rivieren en het graven van nieuwe ka nalen en inzonderheid van het streven om Einden tot een zeehaven van den eersten rang te maken. Delfzijli s voor de scheepvaart naar het oordeel van dit departement veel gunstiger gelegen. Er zal te Delfzijl een kade worden gemaakt van 22p M. lengte, terwijl de minister van W., II. en N. zijn voor nemen kenbaar gemaakt heeft tot het indienen van verdere plannen van verbetering, wanneer daaraan de be hoefte zal zijn gebleken. Aangezien, aldus luidt de conclusie van Groningen, de geprojecteerde ka de slechts zeer weinig ligruimte aan biedt en geene gelegenheid tot het bouwen van dc voor de ontwikkeling van een eenigszins belangrijk verkeer onmisbare opslag-plaatsen, aangezien voorts naar onze meening eene af doende verbetering van de haven van Delfzijl niet behoort te worden uitge steld tot daaraan de behoefte zal zijn gebleken, doch deze behoefte moet worden voorkomen .omdat zij pas over tuigend zal blijken, wanneer de haven van Delfzijl niet een plaatselijk of pro vinciaal, maar een algemeen Neder- landsch belang gemoeid is, verzoeken wij namens het departement Gronin gen van de Nederlandsche Maatschap pij ter bevordering van Nijverheid de medewerking dezer maatschappij om van de regeering te verkrijgen afdoen-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2