ïioofdcom. aan het. Dept. van Water staat, Handel en Nijverheid, lid en secret, van de commissie van advies over spoorwegexploitaite, te 's-Graven- hage. (SL-Ct.) Het gebeurde te Woud^ichern schijnt toch ernstiger geweest te zijn dan de marechaussee Van Rijn in de N. R. Ct. vertelde als critiek op het bericht in het Noordbr. Dgbl. Thans schrijft iemand uit Ooyen dn eerstge noemd blad: ln den nacht van Zondag op Maan dag 24 Juni, dus ongeveer 6 dagen vroeger, werden door del bezoldigde jachtopzieners Van K. en Van der B. te Ooijen en den rijksveldwachter K. te! Maasbommel op do Maas ónder Appel- tern twee ploegen Woudrichemsche visscliers bekeurd wegens het visschen in verboden water, iets wat met deze stroopers telkens gebeurt en steeds voor de politic met levensgevaar ge paard gaal. De namen der bekeurden "werden opgeschreven. Na informatie bij het gemeentebestuur te W. bleek j Het toon eel stelt voorn een dier eerste' hotels eener zeer schoon ge legen provinciale hoofdstad, waar in op dat oogenblik de Staten in Zomerzitting vergaderen. De her en pi eu-w gekozen leden zullen foe- ëedügd worden. In dat hotel, waar steedis tal van provinciale vroede vaderen, logee- ren. komt een spiksplinternieuw lid', een heereboer. binnen. Hij is voor de plechtigheid d'er beëedi ging bijzonder netje-s gekleed. Zwarte rok. witte das enz. enz. In de vestibule staat een heer, eveneens in zwarten rok, witte das enz. enz. De heereboer gaat naar hem toe, maakt een buiging, en zegt..mag ik 'm 's even voor stellen. geachte collega m'n naam is zoo en zoo." De aldus aangespro kene- buigt ook, een.igszins verle gen. stamelt n paar onverstaanbare woorden, drukt de aangebeden, hand heel voorzichtig, en maakt dat i wegkomt. dat twee der bekeurden een valschen I Den trap opl'oopend komt het, naam hadden opgegeven. Toen nu de j nieuwbakken Statenlid weer zoo n j visscliers Vrijdag daarna de Maas zwartgerokten witgedlasten enz. kwamen afzakken en de politie hiervan •enz. meneer tegen, en herhaalt zich 111!de scène van bened.'en. Wéér mag mag i.k Vl 'c oiro.,1 Ingezonden Mededeelingen. (30 Cent per regel). kennis lcreeg, werd nog netracht hen aan te houden, doch ditmaal was de schuit, waarin juist zij zaten, die zich aan het opgeven van een valschen naam hadden schuldig gemaakt, hun te vlug af, wat bleek bij de aanhou ding der tweede. De politie besloot nu om zelf naar W. te gaan, teneinde een onderzoek in te stellen, en koos daar toe den Zondag-, omdat dit de eenige dag is dat. die lui thuis zijn. Alzoo ge schiedde. In burgerkleeding begaven dc drie mannen zich ai vroegtijdig op reis. Te W. aangekomen, gingen zij naar den wachtmeester der marechaus see, die, reeds op de hoogte der zaak wel vernïoedde welke personen de schuldigen zouden zijn. Van hem ver gezeld, ging men eerst naar de woning dor verdachten, doch zij waren niet> thuis. Daarna zocht men hen op straat en zoo kwam men bij de kerk, die juist begon uit. te gaan. Hier posteerde men zich bij de deur en liet het uitgaande volk passeeren. Al heel spoedig gaf de wachtmeester een wenk dat een der bedoelde personen in aantocht was. Toen nu deze buiten kwam. ging v. d. B. naar hem toe, tikte hem op den schouder en verzocht hem of hij hem even mocht spreken. Ternauwernood hebben sommigen den veldwachter herkend of zij vliegen op den man af, slaan hem met een tabaksdoos een gat in 't hoofd, zoodat er bloed langs het aangezicht loopt. De beide anderen ko men terstond hun makker te hulp en nu ontstaat er een verwoed gevecht, waarbij van beide zijden slagen gege- van en ontvangen worden. De politie weet nu aan dien strijd een einde te maken door zich in de kazerne der) marechaussee terug te trekken en ver blijft hier circa een uur om met de boot naar Gorinchcm te vertrekken, welke te halfeen afvaart. Langs een achterweg begeeft zij zich hierheen. Maar als zij de poort uitgaat, waar de wachtmeester haar verlaat, ontdekt zij bij de aanlegplaats een tallooze me nigte, waarvan de bedoeling gemakke lijk te raden is. Weldra regent het dan ook klappen en schoppen, zoodat zij. niet zonder levensgevaar, de plank bereikt waarover zij op de boot moet, komen. Zelfs nog op de boot is zij niet veilig, want ook hier vervolgt men haar. Eerst als de kajuit bereikt en do deur gegrendeld is, kan zij zich in veiligheid beschouwen. Blootshoofds, want hunne hoeden zijn in den strijd gebleven, met gekneusd» ledematen kwamen zij te Gorinchem aan om van daar naar hunne standplaatsen terug to keeren. Scbiutsrij-jubilee. De commandant der dienstdoende schutterij te Amsterdam, kolonel J. W. Boellaard, herdacht gisteren den dag waarop hij een halve eeuw geleden zijn militaire loopbaan begon. Opgeleid aan de Koninklijk Militaire Academie te Breda, werd hij op 8 Juli 1851 tot tweede luitenant bij de infanterie be noemd en besloot bij dat wapen zijn eervolle militaire loopbaan als kolo nel bij het 7e regiment infanterie te Amsterdam op 26 Jum 1889, toen hij op verzoek wegens redenen van gezond heid werd geponsiienneerdbij Kon. Besl. van 4 Aug. 1894 werd hij be noemd tot kolonel-commandant der schutterij te Amsterdam. mag ik *m 's even voorstellen' wéér buigingen, wéér handigedruk, wéér snel verdwijnen van den aan gesprokene, ditmaal ondier kwalijk bedwongen lachen.. Bij z'n kamer gekomen ontmoet de welwillende provinciaal tem derde male- een dergelijk feestelijk uitgedost wezen, en begint de ge schiedenis van voren aan. 's Middags op de Statenvergade ring, kijkt de nieuweling, nadat hij do konsternatie d'er beëed'iging wat te boven is gekomen, eens rond om te ontdekken, waar z'n „geachte kollegaas", met wie hij dien morgen in 't hotel had' ken,nis gemaakt, wel zitten. Maar hoe hij tuurt en gluurt, hij vindt ze niet en toch is de vergadering bijna voltallig. 's Middags aan tafel betuigt hij zijn verwondering aan een buur-1 man-Statenlid. Deze laat zich die' „geachte kollega's beschrijven, kijkt even ro,nd en zegt dan heel leuk. zoo langs z'n neus weg „O, amice, de geachte kollega No. 1 staat daarhet is d!e ober- kollega No. 2 komt er 't is die tafelke-llner, No. 3 is de zimmerkellner. Tableau. Een malsch buitje! Bij Chappalle-en-Serval in het Fran- sche Oi?e-departement, heeft het ge ducht gehageld: er vielen hagelsteenen ter zwaarte van 300 gram, die alle planten vernielden. 72 uur later lagen er langs de wegen nog hagelsteenen, die in de zon niet ontdooid waren. ïen schip in de lucht De Deensche schoener ,.Anna" is aan den ingang van de Liimfjord, nabij De volgendo motie van dr .Cuypen werd vervolgens aangenomen: „De vergadering spreke de wensche- lijkhoidi uit: lo. dat B en W. door den gemeente raad zullen worden uitgenoodigd een onderzoek in te stellen of niet de Regee ring de tijd gekomen acht om het Raad huis, dat in 1814 slechts tijdelijk in gebruik is afgestaan, aan de gemeente terug te geven; 2o. de belangrijke uitgaaf voor de aanhangige verbouwing niet goed te keuren, dan nadat omtrent sub lo. praeadvies is uitgebracht." Gemengd Nieuws. kellner juist aan Kiezers-glorie. □aar heb ik me gistera, een plezier k had pas gegeten: „Mag ik m"sev.->ii voorstellen geacht© kollega?" Kodak schrijft in de „N. Arnh. Ct." gehad. U moet weten, w I ik ben tamelijk dik en zit even te bo daren. Daar komen me twee heeren op m'n huis aan, loopen als hazen, drop pels zweet op de neus. - „Mot-je niet stemmen?" „Nee, jongens, dat end is me dezen keer te ver; vroeger Nijhoffstraat, Klaresndalschen weg; dank ie." „Je hoef niet te loopen. Toe gauw kleed-je wat en ga mee!" Ik laat me om praten, trek beste plunje aan en op 't pad. Jawel hoor, voor de poort een vigelante. Een der ordonnansen opent het portier: „Asje blieft., stijgt in". Ook zij volgen. Voor uit! hard gaan ze! En die gezichten vi ons! dat kun-je betrriioen; geen van drieën herinnerde zich ooit zoo netjes uit te zijn geweest; en dan pas voor het eerste jaar kiezer; het zal je gebeu ren! Onze gezichten straalden van vol doening. Zoo fijn uit! Bewaarschool Klarend'.-weg halt; een der ordonnansen stapt uit, houdt deftig het portier open: asjeblieft. Buurvrouwen allen aan de deur. Ga naar b'innen, doe mijn boodschap, rij tuig nog aan de deur. 'k Stap in en word weer aan de poort afgezet. Bij herstemming houd ik mij aan bevolen. 't Kost niets en 't is „nobel". (Gerard in de N. Arnh. Ct.) Het Kon. palels te Amsterdam Door 't Genootschap „Architectura et Amicitia", de Maatschappij tot Be vordering der Bouwkunst en den Ned. Oudheidkundigen Bond was Zaterdag avond te Amsterdam eene openbare vergadering belegd met het doel in verband met de vooreenomen verbou wing van het tegenwoordige Raadhuis aldaar te bespreken het denkbeeld „Het Paleis op den Dam aan zijne oor spronkelijke bestemming te doen be antwoorden." Het onderwerp werd ingeleid door de heeren dr. P. J. H. Cuypers en prof. mr. D. Josephus Jitta. Vadermoord. In het dorp Cirez nabij Nancy is een vree se lijk drama afgespeeld. De ad junct burgemeester Brasseur onder hield zijn 27-jarigen zoon over diens weinig voorbeeldig gedrag, toen de jonge man plotseling een geweer van den muur nam en zijn vader op de plaats doodschoot met een schot door bet hart. De moordenaar werd onmiddellijk gearresteerd. Hij toont niet het minste berouw. Fen mislukte vliopproef. Vliegende machines, waarmee geen ongelukken gebeuren, zijn nog nooit gezien. Nabij Bungay in Engeland had een heer een vliegmachine laten ver vaardigen in den vorm van een gier met groote vleugels. Toen de machine tot een kleine hoogte gestegen was, Wórd zij door een windvlaag hevig te gen den grond gesmakt. De eigenaar kreeg het toestel op den rug en werd ernstig gekwetst. Eigenhandig testament. Het Berlijnsche Kammergericht heeft een uitspraak gedaan, die ini Duitschlandveel opzien verwekt. Een expediteur, die te Breslau is ge storven, liet een eigenhandig geschre ven en onderteekend testament na, waarin hij vrouw en kinderen tot erf genamen benoemde. De erfgenamen hadden geen bezwa ren tegen het testament, maar de overheid wel en beweerde dat het on geldig was op grond van het volgende: Hét" testament vertoonde namelijk in het hoofd in drukletters: Brealau. den... x-straat, no. Y. Achter Breslau, had de erflater eigenhandig den da tum ingevuld, maar omdat het woord Breslau gedrukt was, zoo voldeed het niet aan de bepaling dat alle deelen van het testament geschreven moesten zijn. Het Kammergericht heeft zich bij deze uitspraak aangesloten. Of dit vonnis, dat ongetwijfeld over eenkomt met de letter van de wet zegt de Köln Ztg. ook in niet-rechts- kundige kringen waardeering zal vin den, dient betwijfeld. Op grond van een onduidende en nietszeggende for maliteit is hier de will van den erfla ter tot vernietiging gedoemd, ofschoon over hetgeen hij in zijn testament, heeft willen uitspreken, geen twijfel kan bestaan. Hier zegevierde, besluit het blad, de letter over den geest van de wet. geven hebben. Muravieff heeft mii geschreven-, dat do brief wel nooit gelezen zou wordlen. Ziet ge wel hoe slim hij is. Kwaamt gij dam vernaamit, gij niets, kwaamt gij mi et dan was er niets van u te vreezen. Dan is het uwe rmeening dlat de brief gunstig was. Zij maakte hare handlem los. Er is in de geheele weneld niets dat zweemt naar de edelmoe digheid van een, Russischen Staats man. Maar morgen zullen wij het ■wel vernemen. Otto zal het ons ■vertellen. Hij volgde haar gediachtengamg. Uw neef vernietigde een, brief die voor u bestemd, was. Zou hij het gewaagd hebben als het ge weest was wat wij wensohen? Men durft, hier alle® in den Kaukasus. Op leven of dood! wie telt het wie weet het? En Ollo had1 honderd verontschuldigingen, kunnen vinden. Do soldaten hel pen hem in alles. Toen men mij naar hier zond, wist mem wat het beteek ende men was mi et blind. Het is beter de ziel te dooden dan tiet. lichaam. Zij sidderde van ontroering bij zulke gedachten maar zijn tegen-1 De liitte in Amerika. In weerwil van het onweersbuitje, dat de vorige week den uitdrogen- den New-Yorkers eenige frischheid' en levenskracht schonk, was het Woens dag in de stad' weer even ondraaglijk heet als tevoren. De zon hing aan den hemel als een gloeiende, koperen bal en de vochtigheid in den dampkring verhoogde het lijden der menschen en maakte de ovenachtige temperatuur erger dan ooit. Van Dinsdag t£ middernacht tot den zelfden tijd op Woensdag stierven te New-York weer 20Ü menschen aan de gevolgen van de hitte en tot 2 uur in den namiddag van Woensdag kwamen er 119 nieuwe sterfgevallen bij. Het aantal gevallen van zonnesteek is on telbaar. Sedert 28 Juni stierven 517 per- sonen door de warmte. In andere steden der Unie is de hit-' te even groot, zijn haar gevolgen even noodlottig en het Weerkundig Bureau te Washington heeft medegedeeld, dat er geen uitzicht bestaat op weersver andering in de eerstvolgende etmalen. Wie even kan, verlaat New-York en reist naar het zeestrand. Woensdag verlieten 150.000 personen de stad. De beurs staat stil. Het is zoo warm, dat de asphaltbe- strating week wordt en de hoeven der paarden, en de wielen der rijtuigen ei* hun afdrukken in achterlaten. Een dokter, die een man zou helpen, welke door de warmte bevangen was, bleef dood bij zijn patient Een rechter moest de zittingzaal tijdens een pro-I ces verlaten, bevangen als hij was door de warmte en overgebracht worden naar een hospitaal. De runderen hebben zooveel te lij den, dat bijna geen melk meer wordt aangevoerd. De groenten arriveeren verschrompeld in de stad. In den namiddag bracht een hevige donderbui weer wat verluchting. Er werd veel schade aan telefoon- en tele graafdraden aangericht. Men heeft weinig hoop, dat de hitte-periode hier mee geëindigd zal zijn. De St. Agnes-kerk te Brooklyn door den bliksem getroffen en afge brand. Verkoelende regenbuien 'hebben ijn den nacht van Woensdag op Donder dag te New-York eenige verfrissching gebracht, doch in den loop van Don derdag steeg de thermometer weer tot een benauwde hoogte. Wel was de luch't bewolkt en de temperatuur lager dan den dag te voren, maar de voch tigheid van den dampkring veroor zaakt ondraaglijke broeirighead. Weer zijn eenige personen dien dag aan de warmte bezweken, o.a. de oudste be woner van New-York, een 109-jarige heer Bernard Morris. Een aanzienlijk koopman werd krankzinnig, sprong uit een raam en viel dood. Onder de kinderen vooral is de sterf te ontzaglijk. Va.n overheidswege wor den te Philadelphia, proeven genomen met de inspuiting van zout aan de linkerzijde van hot lichaam van door de warmte bevangenen. De uitslag moet tot dusver gunstig zijn. Aalborg in Denemarken, in de lucht gevlogen. Het vaartuig, dat een lading naphta aan boord had, was juist de reis naar Göteborg begonnen en slechts 3/4 mijl van de kust verwijderd, toen de lading ontplofte. Het geheel© schip stond onmiddellijk in brand. Ofschoon van hdt land dadelijk hulp kwam op dagen. kwamen de kapitein en een ma troos in de golven om. Aan boord wer den 2 mannen gevonden met brand wonden, van wie er sedert één is over leden. leder veehouder in België krijgt van rijkswege voor elke koe een biljet, waarop het signalement van het dier vermeld staat. Behendig weten nu de smokkelaars zulke „inventaris sen" machtig te worden, koopen op de Nederlandsche markten dieren, wel ke op het aangegeven signalement ge lijken en voeren die des nachts heime lijk over de grenzen. Ook gaat men wel dius te werk. Een Vlaamsche landbouwer zal een koe hebben, welke binnenkort moet kalv met een Nederlandschen veefokker wiens veestapel ongeveer op denzelfden Juni, dit jaar 234 menschen aan pokken gestorven, waarvan tijd moest vermeerderen, wordt dan vooraf een overeenkomst, gemaakt om- trent den verkoop van het kalf. Wan neer nu Ln beide stallen een kalf is ge boren, dan brengt men het Nederland sche op een gunstig oogenblik naar den Belgischen stal en. de Vlaamsche koe heeft twee kalveren geworpen en op dergelijke wijze komt de Vlaamsche grensbewoner dan aan Nederlandsch fokvee. Pokken te Parijs. De „Semaine Medicale" meldt, dat cle pokken-epidemie te Parijs, met de tentoonstelling begonnen, langzaam maar aanhoudend toeneemt. Van 1 Ja nuari tot 31 Mei hadden daardoor 15 sterfgevallen plaats; tijdens de ten toonstelling in de volgende vijf maan den stierven 100 poklijders, de laatste twee maanden van 1900 eischten 96 offers en nu zijn er, tot 8 Jn ,eJaatste week: een cijfer, dat sedert lo82 niet bereikt is. Het getal ziektegevallen bedroeg dit jaar 1790 Is 't niet ergerlijk, dat dit eerst nu openbaar wordt, zoodat meer dan een jaar lang de reizigers ter wille van de geldelijke uitkomsten der tentoon stellingsonderneming onbewust aan dat ernstige gevaar zijn blootgesteld geworden? Eestig uannen levend b graven. Een vreeselijk ongeluk is Woensdag gebeurd op den Hongaarschen staats spoorweg. De regens van eenige dagen geleden hadden een tunnel bij Mar- maros-Szigeth overstroomd en 60 ar beiders waren bezig de schade te her stellen, toen plotseling een bergstor- ting plaats had en de werklieden wer den bedolven. Troepen werden ontbo den tot hulpverleening. Tot dusver zijn 8 lijken en 5 zwaargekwetsten gevon- woordigheid riep opnieuw herin neringen bij haar op. Zij keerde zich tot hem met een beroen op zijn medelijden dait nieb te ver geefs was. Ivor, zei zij, giji laat mij niet hier. Ik zweer u bij God, dat ik u geen uur langer hier zal laten. De ernst van den eed verschrik te haar. Neen, neenkreet zij", Wait recht heb ik dat te vragen. Mor gen zend ik u weg. Als ik morgen ga, gaat gij met mij mee. Gii zult gaan omdat Zij vond het rechte woord' niet toen zij hot gevonden had1 was zij i bang het uit te spreken. Hij trok haai" naar zich toe. en haar hoofd zonk op zijn schouder. Omdat ik u liefheb, fluister de zij. Hij eischte geen bewijs van haar of protesteerde er legen, want de bekentenis vervulde hem' met de verrukking van een nieuw leven. Wat uit deze ontmoeting mocht voortvloeien, hij zou voortaan wanr delen in het licht. Hij had haar liefde gewonnen. De liefde van eon vrouw, de eerste die hem had ge leerd blijde te zijn dat hij leefde. Tot aan het einde, zei hij. Uw huis zal mijn huis zijn. Zij stemde stilzwijgend met hem in, en toegevende aan haar verlan gen, gaven hare lippen het ank woord1 d'at hij wenschte. En toen zij weder kon spreken, was het over hare zuster, Breng mij bij Ol'ga. zei zij,, mijn plaats is nu bij haan. En later? Er is geen later als gij hier zijt. HOOFDSTUK XXIII. De vriendschap van Dr. Vadorski. Er was een schemering van den dageraad aan den hemel toen zij het huis verlieteneen mist dreef er over de hooge toppen en gaf een vernieuwde w.itte kleur aan de stille sneeuwvelden. 't Licht scheen nog door de vensters van het star tiongebouw en het huis der be ambten. Maar zijn stralen- gingen, verloren in de grauwe schaduwen van den Pass. en voorworpen ver-1 toonden zich waar een uur te voren de sluier der duisternis hen nogl bedekte. De geheele woeste verla tenheid van de om liet fort liggen de gronden, vertoonde de eerste teekenen van den dag. Dane gevoel de, terwijl hij weder stond' op het gebaande pad, en zijn blik Liet gaan over de ontoegankelijke wal len, en de vallei, d'at zeker hier de gelukkige haven voor den eenzame was, het middelpunt van de bene denwereld uit het sprookje. Geen natunrtoomeel dat hij kn al die jaren van zijne omwandeling had bezocht, had ooit zoo op zijn gemoed kunnen werken, dat het hem, een denkbeeld gaf van bal lingschap en verbanning van atles wat leven beteekende. Fékla had hem aan de deur van de officierswoning verlaten' om ha re zuster te bezoeken, en terwijl hij wachtte, kwam Dr. Vadorski over het voorplein en vertelde hem hoe het met den patient was. De oude Rus was vol van het bewuste too- neel, en nieuwsgierig als een kind om meer van de spelers te weten. Dane las in zijn woorden dat hij eert vriend was en was niet onge negen. om zijn nieuwsgierigheid te voldoen. Bovendien had hij geen aanhangers genoog. Liverpool telegrafeert thans reeds zonder draad ten bate van haar scheepvaart. Aan het kanaal van St.-Geoi-ge zijn op beide oevers, over ecnlengte van 350 KM., vier stations daarvoor ingericht. Een aaitcü passagiers van een stoom schip hebhöfi''aldus onlangs 50 tele grammen kunnen laten overseinen. Op 50 KM. van Holyhead konden de ree- dors ook aan die boot laten seinen, dat zij aan een nieuwen steiger moest aan leggen. De Nötre Dame-kerk te Parijs had, niettegenstaande haar grootte, tot dusver alleen kaarsverlich ting. omdat men bang was door gas licht dei wanden en de kostbare schil derijen te beschadigen. Nu zal ze ech ter eindelijk electrisch worden ver licht, hetgeen naar schatting ruin 430.000 frank zal kosten. Vreemdsoortige sympathie De burgemeester van het Italiaan- sche dorp Africa is te Rome aangeko men, om gratie te vragen voor een be- ruchten roover, Musolino genaamd. Zijn verzoek wordt gesteund door een adres, geteekend door all^ bewoners van het dorp. Een prachtige tont. Een zeer buitengewoon stuk van on schatbare kunstwaarde is de tent van de keizerin van China, die door den minister van marine van Frankrijk ten geschenke is aangeboden aan „Mu- sée de l'armée". Van deze tent bediende de keizerin zich op haar reis naar Toengling. Een mandarijn heeft zij later ten geschen ke gegeven aan den aanvoerder der Franschei troepenafdeeling, die in No vember des vorigen jaars beeft geope reerd tegen de keizerlijke graven en deze officier zond de tent aan den mi nister van marine. De tent is gevoerd met geile zijde en op dezen ondergrond zijn in goud en zilver groepen draken met vijf klau wen en zonnen, geborduurd, benevens andere afbeeldingen in zijd'e van ver schillende kleur maar met prachtigen smaak. De tent, is 10 M. lang, 7 M. breed en 8 M. hoog. Opgezet, heeft zij den vorm van een kubus met een pyramide er op. Alle borduurwerk is met de hand uitgevoerd en het geheel weegt 156 KG. Verlies van gobergen. Een zeer zonderling geval van ver ss van geheugen wordt uit Londen gemeld. Onlangs werd' bij de Tunbrid- ge-wells, eenige uren van de Engelsche hoofdstad, een 16-jarig meisje gevon den, gezeten naast een rijwiel, niet in staat zich te herinneren, wie zij was, waar ze geweest was, noch iets, wat op haar vroeger leven betrekking had. Naar het ziekenhuis gebracht, werd zij daar herkend als een dochter van een decoratieschilder te New Cross bij Londen, Pryce. Miss Maud Pryce had een dag vroeger haar ouderlijk huis verlaten om een fietstochtje te doen. Thans is zij naar haar ouders terugge bracht, zij herkent dezen wel, maar dit is ook alles. Zij weet overigens niets meer van haar verleden. Vroe ger was zij stenograf© en typewriter, maar zij weet nu niet eens wat het woord stenografie beteekent, of wat een schrijfmachine is. Eau Berlijnsche huisheer schreef aan een zijner huurders het volgende: Waarde heer! Naar ik hooi*, viert u heden uw 50-jarig ambtsjubileum en gelijktijdig uw gouden bruiloft. Zooals ik uit mijn boeken zie, is het ook juist 25 jaren geleden, dat ge het thans mij toebehoorende huis tot woning geko zen hebt. Met dezen drievoudigen her inneringsdag zend ik u mijn hartelij- ken gelukwensch. Daar ge nu geduren de den langen tijd, waarin ge in mijn huis woont, zeker in de gelegenheid zijt geweest, tot welstand te geraken, zult gij, de tegenwoordige verhouding in aanmerking genomen, wel met een verhooging van 35 op den huurprijs instemmen. Mocht dit echter niet het geval zijn, zoo zeg ik hiernevens de huur op. Nogmaals geluk gewenscht met uw jubilea, teeken ik mij, hoog achtend Verrassingen. Een groote verrassing was dezer da gen een goochelaar bereid die te Es sen, in kleinen kring aan politie beambten en journalisten een voorstel ling gaf van de' gemakkelijke wijze waarop hij zich van boeien, hem dooi politieagenten aangedaan, wist te be vrijden. Hij verrichtte dat kunstje in derdaad tot verbazi'ng der aanwezi gen, niet 't minst van de beambten. Maar zelf was hij niet minder verrast, toen een der politiemannen hem aan zegde dat... hij gevangene was. De in specteur had in hem een persoon herkend, tegen wien een bevel van aanhouding was uitgevaardigd wegens bedrieglijke handelingen te Potsdam gepleegd. Aanlokkelijk. In de Londensche „Morning Post" werd deze week een kasteel te huur aangeboden met de volgende omsclirij- ving: „Gebouwd' op een rots, die voort durend door de golven der Atlantische zee gebeukt wordt, op een der meest romantische en tevens gevaarlijkste plekken onzer woeste kust, juist tegen over den „Doodsteen"; tallooze schip breuken, vole aanspoelende lijken; drie sal'onsj; zeven s|laapkamers; alle- ge riefelijkheden van onzen tijd; 10 gui neas f 126 per week". De heer Labouchere merkt in „Truth" op, dat er stellig ook wel twee of drie spoiken bij- dit aantrekkelijk kasteel behooren. Een ongeluk. In Zwitserland is bij een schietoefe ning een zwaar ongeluk gebeurd. Door onvoorzichtigheid ging een geweer af, en de kogel trof niet minder dan 4 per sonen die in de nabijheid stonden. Een was bijna terstond dood en twee zijn zwaar gewond. Bij de vierde doorboor de de kogel de kleeren. Dus de patient is beter, dok ter? Beterhij was nooit ziek eventjes geraakt, mijn jongen Als een vrouw mij zoo iets deed, dan trouwde ik haar morgen. Het kind is één uit duizenden de an dere neigen honderd' negen en ne gentig zijn bang voor een pistool. Als ge een vrouw van dat soort trouwt, dan weet gij wat gij doet. Een wijsgeerige beschouwing over een mogelijk treurspel. In Londen zou de politie er een zaakje van gemaakt hebben. Wij zijn niet in Londen, mijn vriendwij zijn hier aan het be gin der wereld' waar d'e menschen pas uit de Ark zijn gekomen. Hier spelen wij iederen dag met bus kruit. Wij zeggen nietO als iemand een pistool in de straat af schiet. Als ik het gevalletje in de Pass vertelde, was kleine Olga Doil- gorouki morgen een heldin. Maar! ik zal mijn mond wel houden de[ kapitein wil heter is al herrie ge noeg, en als een vrouw er in be grepen is moet het haar vergeven worden. De kapitein wil het niet? Als de kapitein verstandig is, dan neemt hij het goede. Om te be ginnen, tirouwt hij zijn nichtje. Zij heeft haar kruit verschoten en vindt nu geen ander. Zulk volkje doet u niets, maar zij worden de beste vrouwen. De andere die niet naar vuurwerk geliikem, zijn niet handelbaar. Ik ben, twee malen ge huwd jreweest, dus ik weet het. Heeft de kleine dit vanmorgen zoo bewaarheid? Stil zulke dingen wonden niet verwezenlijkt. De aarde bleef stilstaan, als men het deed'. Vraag het u zelve of iemand' eer ooit aan denkt dat de dood kan liggen op den bodem van een. trapportaal van zes treden. En toch heeft mijn vriend Selenski zijn nek gebroken toen hij daar ginds een week gele den in een tranportaal viel. Laat ons hier binnengaan en wat ont bijten. Dat is de eenige wijsbe geerte. Hij ging hem voor niaau de offi cierskamer waar een samovar stoomde,, heerlijke thee en brande wijn gereed stond, en toen een ka nonnier bergfórellen en kuikens had opgebracht, begon hij over Fé kla te spreken. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6