NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS" ADVERTENTIËN Bezorging Courant. Prinses Fékla 19e Jaargang Zaterdag 13 Juli 19Ö1. No. 5532 HAARLEM S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Van 15 regels 50 Cte.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), yRMjgg is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rjjk, per 3 maanden1.65 raffel Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers0.02^ Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37K Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer dor Administratie 123, n de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaataing Tan Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azm te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèr$ B. BAUBE Co. JOHN F. JONESj Succ., Parijs 31Faubourg Montmaaitre. Mochten er onder onze Geabon- neerden reden tot klagen hebben over de bezorging onzer courant, dan verzoeken wij hun beleefd daarvan geen meidieclleeliing te doen aan do rondbremgers, maar een briefje te werpen in een onzer brievenbussenKruiswe0- hoek Lange Heerenstraat, Anegang, hoek Groote Houtstraat), Groote Hout straat hoek Proveniershuis of aan ons Bureau, Gebouw ,.Het Spaar ne", Kampersingel 70. DE ADMINISTRATIE. Advertentiën V00E HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn. wij tot ons leedwe zen genoodzaakt Advertentiën al te wijzen voor het Zaterdagavondnum mer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing, dan is inzending op Vrijdagavond noo- dig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, die moeilijk vooral kunnen worden inge leverd. DE ADMINISTRATIE. Haarlem's Dagblad Tan 13 Juli bevat o.a. Engelsche zelfbegoocheling, Een fantastisch verhaal, DeN.Z.A.S.M. Het slaan op school, Het geschenk der Marine. Officieele Berichten. HINDERWET. BURGEMEESTER EN WETHOU- DERS van Haarlem, Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een eene mede- deeling van P. COELEN, dat hij bij H. M. de Koningin in beroep is geko men van de beschikking van het ge meentebestuur dd. 25 Juni j. 1.waar bij hem vergunning is geweigerd tot het oprichten eener inrichting tot het pasteuriseeren van melk in het per ceel aan den Kruisweg no. 70. Haarlem, 11 Juli 1901. Burgem. en Weth. van Haarlem, DE HAAN HUGENHOLTZ l.-B. De Secretaris, PIJNACKER. STEMMING VOOR DEN GEMEEN TERAAD. De BURGEMEESTER van Haarlem maakt bekend, dat op Dinsdag den 16en Juli 1901 eene herstemming zal plaats hebben ter benoeming van 1 lid van den Gemeenteraad voor het derde kiesdistrict der gemeente Haarlem, en wel uit de navolgende eandidaten: F. W. N. Hugenholtz en Mr. P. J. Troelstra. De stembureaux zullen zitting hou den als volgt: dat in het stemdistrict A: (hoofd- stembureau) in het schoolgebouw aan het Wijde Geldeloozepad, plaatselijk gemerkt no. 1; dat in het stemdistrict B: in het schoolgebouw op het Klein Heiligland, plaatselijk gemerkt no. 12 .thans le Burgerschool). De BURGEMEESTER van Haarlem maakt bekend, dat op Dinsdag den 16en Juli eene herstemming zal plaats hebben ter benoeming van 2 leden van den Gemeenteraad voor het tweede kiesdistrict der gemeente Haarlem, en wel uit de navolgende eandidaten: Mr. F. A. Bijvoet, F. W. N. Hugen holtz, Th. G. Schürmann, Mr. Joh. Spoor. De stembureaux zullen zitting hou den als volgt: dat in het stemdistrict A: (hoofdstem bureau) in het schoolgebouw aan de Nassaulaan, plaatselijk gemerkt no. 37; dat in het stemdistrict B: in het schoolgebouw aan de Friesche Varken markt, plaatselijk gemerkt no. 38, (thans le Tusschenschool). AANVULLINGEVERKIEZING. De BURGEMEESTER van Haarlem maakt hekend, dat op Dinsdag den 16en Juli 1901 eene herstemming zal plaats hebben tar benoeming van 1 lid van den Gemeenteraad (om af te treden in 1903) voor het tweede kies district der gemeente Haarlem, en wel uit de navolgende eandidaten: W. P. J. van Linden Tol, J. A. Lo de wijks. De stemming vangt des morgens te 8 uren en duurt tot des namiddags te 5 uren. De stembureaux zullen zitting houden als volgt: dat ,in het slemdistrict A: (hoofd stembureau) in het schoolgebouw aan de Nassaulaan, nlaatselijk gemerkt no. 37 (thans 2e Burgerschool); dat in het stemdistrict B: in het schoolgebouw aan de Friesche Varken markt, plaatselijk gemerkt no. 38 (thans le Tusschenschool). De inhoud van art. 128 van het Wet boek van Strafrecht luidt aldus: Hij die opzettelijk zich voor ten an der uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Haarlem, den 11 Juli 1901 Burgemeester en Wethouders voornoemd: DE HAAN HUGENHOLTZ, l.-B. Secretaris. PIJNACKER. Politiek Overzicht. De Engelsche zelfbegoocheling is inderdaad belachelijk. Men weet hoe vaak we al hebben hooren ver kondigen dat die oorlog dan en dan beslist uit zooi zijn. Maar op den bepaalden datum bleken de profe ten zich vergist te hebben en, kre gen we weer eene nieuwe voor spelling. Intusschen hadden we in dien laatsten tijd weinig hieromtrent gehoord. Dat gaat zoo niet lan- ger, redeneerde de ..Daily Express' in leugens even sterk als haar collega de Daily Mail" ze peinsde en peinsde, hé, hé 1 cftaar had ze wat gevondeneen mooi nieuwtje. Het blad maakt nu mel ding van geruchten dlie in het La gerhuis loopen, en volgens welke de regeering er thans op rekent, dat de oorlog met September uit zal zijn. In November zal het Par lement dan tot regeling der Zuid- Afrïkaansche zaken kunnen over gaan. Dus nu niet alleen maar een voor spelling over den duur van den oorlog, dat is al meer vertoond, neen iets geheel nieuws erbij, nl. de datum waarop het parlement de zaken van het „veroverde" gebied zal regelen. Maar de ..Express" i's nog niet uitgepraat, o neen. Ze heeft een, telegram1 ontvangen uit Lourengo Marques, volgens het welk eene groote Boerenmacht den spoorweg bij Belfast heeft over schreden:. Daarop had er een ern stig gevecht plaats tusscheni Macha- dodorp en Lijdenburg, waarbij de Boeren 50 dooden en tal van gewon den verloren zouden hebben. Dit bericht moet natuurlijk het eindigen van den oorlog verhaas ten. Wij zouden haast zeggen, dat het er speciaal op gemaakt is, want geen enkel ander blad' maakt er melding van en ook officieel is er niets van bekend. De ambtelijke verliezend ijst noemt wel gevechten op 5 en 7 Ju li bij Klerksdorp, waarbij twee En gelsche officieren en zes man ge wond werden. De „Daily Mail" ver moedt dat de la Rey de Boeren aanvoerde. Geklopt is er dus wel. maar hier schijnen niet d'e Boeren, doch de Engelschen slaag te hebben gehad, wat ook veel waarschijnlijker is. De „overwinning" bij Belfast van de „Daily Express" laten wij voor wat ze is, d.w.z. een leugen. Hier echter heeft mean officieele be richten die zeker niet ongunstig voor de Tommies gekleurd zijn. Alles te zamen .genomen, zal de voorspelling van 't bovengemeld Jingo-blad, wel weer voor die zoo- veels te maal niet uitkomen of 't moest zijn dat Engeland met >jep- tlember a. s. zoo genoeg er van had, dat men de zaak maar opgaf. Van de regeling der Zuid-Afrikaansche zaken door 't parlement, zou d'an echter niet veel komen. Maar zoo ver is men aan de overzijde van 't Kanaal nog niet. Er moet nog heel wat water door de Theems stroo men, voor men gaat inzien,, dat d)e geheele oorlog één reusachtig fias co voor de Britten wordt en dat de vrijheidslievende mannen in 't verre Afrika nooit door de huur lingen van 't Jingogouvemement zullen overwonnen wonden. Eéns zal men wel tot dat besef komen, maar voorloopiv is dat nog verre. Buitenlandsch Nieuws. De vrouwenkampen. ,,De plaatsvervangende admini strateur, zoo seint Beuter uit Bloemfontein die teruggekeerd is van een inspectiereis naar d'e concentratie-kampen in het zuiden van de Omnje-rivier-koloniie. z dat hij volkomen tevreden is over de behandeling en den al gemeen en toestand der uitgewekenen). alsme de over dé schikkingen die getrof fen zijn om godsdienstoefeningen in alle kampen te laten houden.'" Een andere berichtgever schrijft „Telkens wonden hier te Pretoria nog gezinnen binnengebracht die in de omstreken een schuilplaats hadiden gezocht. Onder deze lie dten zijn "er velen' die ternauwer nood1 gekleed zijn, en bijna van honger sterven. De Britsche over heid haast zich, in hun behoeften te voorzien." Als men dit leest zou men bijna tot tranen geroerd worden over de vaderlijke zorg der Enigelschen voor de vrouwen en kinderen der Boeren. Jammer maar, dat Miss, Hobhouse zoo geheel andere din gen vertelde. Methuen's „heldendaden" Methuen is van Zeerust naar Eu- zelberg opgerukt in den nacht van den zevenden. Hij verraste en nam een Boerenlaager, maakte 43 ge vangenen, vermeesterde 29 gewe ren, 2000 patronen, 533 stuks vee, 600 schapen, 38 wagens, en 600 zak graan. Veertig Boerenfamilies zijn binnengebracht. De Boeren lieten drie dooden op het veld achterde commandant ging op de vlucht. De Engelsche verliezen zijn: twee ge wonden. Generaal Methuen is toch maar een bolleboos, zoo in één slag 43 gevangenen te maken, 't Is sterk. Jammer d'at er niet bijstaat of die gevangenen mannen of wel vrou wen en kinderen zijn. Een fantastisch verhaal. De Brusselsche „Petit Bleu" krijgt het volgende fantastische verhaal ovea' de redenen, waarom Baden-Powell naar Engeland terug is gezonden. (De generaal is, zoo als men weet, ree dis ondea*weg.) Dit is, zegt het blad, een bepaalde uiting geweest van ongenade, we gens de onhandlige wijze waarop hij het militaire politiekorps van 20.000 man, waarvan hij aan het hoofd was gesteld', had' gerecru- teerd. „Generaal BademPowe-ll had de naïviteit gehad., in d'at politiecorps verscheidene honderden burgers van Transvaal en den Oranje-Vrij staat op te nemen, die veinsden zich te hebben onderworpen. Nu ontdekte men ten slotte, dat die bureers de commando's van De Wet, Kritzinger en Malan hielpen bij' het laten ontsporen van treinen en het veroveren van konvooien. Zelfs deserteerden er honderden van diezelfde Boeren tegelijk, om zich weer bij hun commando's te voegen, terwijl zij bun wapenen en paarden, die Baden-Powell hun te Johannesburg had' gegeven, mee namen." Ten slotte ontdekte men, dat de mannen van het corps, dii'e dtoor Baden-Powell met die bewaking van de goudmijnen waren belast, de Boeren van dynamiet voorzagen, om de treinen op te blazen'. „Dat zijn de redenen, eindigt die berichtgever van de „Petit Bleu" waarom generaal Kitchener ante- vredlen was over het politiecorps, en waarom d'e ..held van Mafekvng" met hangende pootjes naar Enge land terugkomt." Het verhaal is niiet oniaardlig, maar het liikt. onwaarschijnlijk, dlat Baden-Powell, die zich te Ma- feking zoo buitengewoon' Listig heeft getoond!, er enkele maanden later te Johannesburg zoo goedige loovig ingevlogen zou zijn. De N. Z.-A. S. M. Donderdagavond heeft lord Lans- do wne in het Engelsche Hooge r- huis verklaard' op diit oogenhlik nog niet in staat te zijn med'edteelingen te doen' over, de voornemens der regeering met betrekking tot de Ned. Z.-Afr. Spoorw.-Maatschappij. „Hij komt ons evenwel voor", zei- de de minister, ..d'at wij bij onze beslissingen in zake dte rechten der houders van de waarden dier maat- schappij, genoopt zullen zijn een ondierscheid te maken tusschen .!e personen die belang hebben gekir gen bij den spoorweg als bona fide geldbeleggers vóór het uitbreken van dten'oorlog, en dte personen die eerst na dat tijdstip belanghebben den zijn geworden. Men moet zich tevens herinneren, dat in de pro clamatie van d'en; 19en Maart 1900 de regeering niet te kennen heeft gegeven dat zij niet als geldig er kende elke vervreemding van het bezit van of het belang bij waar den der spoorwegmaatschappij bin nen het gebied van de twee Repu blieken'. verricht door de re gee rin gen na den datum van die procla matie. Ten einde te kunnen uit maken in hoeverre een onderscheid' als het bovenbedoelde kan worden vastgesteld, stellen wij ons voor, al le houders van waarden der spoor wegmaatschappij uit te noodigen aan ons volledige bijzonderheden mede te deelen ten aanzien van liet bedrag van hun bezit en den datum waarop zij dat hebben ver kregen. Er zullen zonder verwijl maatregelen worden genomen voor dit doel. Van verschillende regee- ringen zijn mededeelingen ingeko men betreffende de geldelijke be langen welke tot hare natioanliteit behoo rende personen hebben bij den spoorweg." F ngeland en de Congo. De Indépendauce belga" spreek! beslist tegen het bericht u/it Engel sche bron, volgens hetwelk de Com* gostaat, bij de onderhandelingen) met Engeland over het gebied' van de Bahr-el-Gazal in MidldJemAfrika den wensch zou uitgesproken hel> ~ei>' ,c^)at de te sluiten overeen komst de rechten die in 1894 aan ~°l21.|Spst'aai toegekend zijn, uit drukkelijk zouden worden ver- meld. Dia rechten zijn, toch nooit door Engeland aangetast. De Belgische regeering en Andriea de Wet. hw !Wwe®in« in Bo'Pë togen de AnH* rï? Jg re«eerm« intake Wet. gaat nog steeds door. Nu heeft do liberale Vlaam- Khe bond: van Antwerpen aan alle Kamerleden een schrijven guaon- den waarin den handelwijze word'! afgekeurd. Als ons landl, heet het aaarin, zijn ouden naam van vrij heid) en gastvrijheid uil behouden uan moet het aan d'e vertegenwoor digers der Boeren worden toege staan, bjj ons steun te zoeken voor hun zoo rechtvaardige zaak, en dan mag aan het Belgische volk niet worden verboden zi jn deelneming met d'e Boeren te betuigen. Treedt de Hertogin v. Albany in 't huwelijk? De „Manchester Daily Despatch" beweert, dat d'e verloving van Lord Kosebory met de hertogin van Al- bany bekend zal worden gemaakt gedurende of kort na t bezoek van Koning Ectward aan Holyrood. De hertogin zal den Koning op zijn reis naar 't Noorden vergezellen. De hertogin, van Albany is een jongere zuster van onze Koningin Moeder. Zij heette Hélène, prinses van Waldeck, vóór zij huwde mef Leopold, hertog van Albany, die in 1884, twëte jaar na zijn trouwen is overleden. Er zijn twee kinde ren uit het huwelijk geboren, nl prinses Alice en prins Karel-Èdu- ard, de tegenwoordige hertog van Albany. De hertogin is thans 40 jaar. Lord Rosebery (Archibald Phi- lipp Primrose, graaf van Bo6ebe- ry), de bekende liberaal-imperia listische politicus, is 54 jaar. Hij is sedert 1890 weduwnaar van een fre-ule Rothschild. Zoolang er nog niets nadlers be kend is. zal intern wijs doen d)it be richt geheel voor rekening van het Manchestersche orgaan te laten. De teraardebestelling van vorst Hohenlohe. Te Schillimgsfürst heeft Donder dag de plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot van Hohenlohe feuilleton. Naar het Engelsch VAN MAX PEMBERTON 3i) Misschien, misschien, maar ik heb mijn ideeën ho 1 een menig te id'éeën. Ik heb nog geen afscheid genomen van hare ladyschap. Mo ge het zijn tot wederziens, mada me God beschikt hetGod schik- ke het zoo dat een oud man zich tot aan zijn levsmeinde dezen avond moge herinneren. En gij, mijn jongen, zorgt voor haar, want zij is het waard. Terwijl hi' sprak, boog hij zich voorover en kuste Fékla. Een offi cier kwam uit de post en stelde Dame zijn papieren ter hand. De poort was ooen en zij gingen er door met de beidie ondergeschikten op hun hielen. Toen de hooge klippen, dorp en fort uit hun gezicht deden verdwij nen en zii niet langer een vaarwel aan den vriendelijkeii ouden man kondten toewuiven) voelden zij plot* se ling dat stilte, verwarring en ver antwoordelijkheid met hen mede- ging op hun weg. Het gevaarlijke in het geheele plan, d'e schijnbare kinderachtigheid der poging, dte halve zekerheid dat zij morgen als verslagen kinderen moesten terug- keeren, verklaarden hun zwijgen. En meer dan dit, er stonden dtrie woorden op het paspoort. Man en vrouw, had Dane gezegd1. Die hij op dien weg ontmoette, zouden Fé kla zijn vrouw noemen. De woor den waren een verrukking om ze te fluisteren. Nog twee wersten door het schrikwekkende ravijnde ijzeren rotsen die hunne machtige armen boven hen uitstrekten, den rui- sc-henden vloed daar beneden, de hemel bedtekt als door vurige wol ken, de hooge besneeuwde toppen, die duizenden lichtende juweeLen afwierpen, en reeds de duisternis van den nacht in de afgronden Zoo gingen zij naar Kazbek, de eerste rustplaats op die vreemde vlucht. De scherpe lucht van den nacht, de uitgebreide sterrenhemel boven hen, eerbiedige vrees, en een nieuwe gedachte aan hunne vrijheid als vrijheid althans dte prijs van dit alleS zou zijnAls achter de bergen, de Russische poorten) maar open zouden zijn voor hen en in het Weeben het licht van het tehuis hen een wel kom toeriep deze gedachte verzel- de hen op hun weg. Dane wilde er n iet aan dien ken; hij had' zich nog nooit aan zulk een inzet gewaagd. Fékla, sprak hij eindelijk, te Kazbek zal men u mijn vrouw noemen. Zij schertste, lachte en stak hem hare hand toe. Uwe grootmoedigheid toont zich in namen. Te Tiflis kunt gij vertellen wat waar is. Als gij dat wenscht, zal' ik het verbellen Zij lachte nog eens, en vermijd- de het antwoord. Men heeft geen achting voor uw oordeel, Ivor. Wie zal u ooit meer gelooven Oho het is een ge lukkige maskerade. Laten wij haar in gedachte eens doorspelen. Dit alles is onwezenlijk gij en ik zijn schaduwen. Wij gaan haar een schaduwwereld- De uren eeven ons misleiding, vrede, onszelf. Waar om niet tevreden! Omdiat niets, dtet niet waar is ons dat geven kan. Ik aai mij voe gen naaT al het overige. Wij zijn gegaan, niemand weet naar welke schaduwwereldwaarom niet samen tot het einde? Het kan zoo zijn. Zij maakte haire hand uit de zij ne los, en een korte poos reden zij zwijgend verder. Teen zij wedler sprak, zagen hare oogen in de zij ne en keerde zij ze niet af. De meester zegt niet tot ziin slavinHet kan zoo zijn." Hij zegt„het is." Laat dte meester spreken. Hij boog en kuste hare hand. Zij hoorden achter hen het geluid van hoeven, en bij een bocht in den weg, zagen zij. door de toenemen de duisternis heen. de uitrusting en de vreemde smakelooze mutsen van een compagnie kozakken. De maskerade sterft iom.g, zei zij rustig. Het zal er op neerko men dat het een au re voir van Dr. Vadorski is. Hij antwoordde niet. maar gaf zijn vurig ros een lichten zweepslag en zei in zichzelf, dat daar ginds achter de eindelooze muren, de zon nog scheen. HOOFDSTUK XXVI. De bruid van een dag. Er waren vijf soldaten, die achter elkander reden, hu mie rossen spaarden en zich niet schuil hiel den. Stap voor stap volgden zij het kleine gezelschap, nu een gelijken afstand bewarende', dan, weder de teugels vieireuidte als dte weg steil naar boven srinisr. Als zij waren ge komen om dte reizigers naar Lars terug te voeren, dan loonden zij dat zij daartoe zelf tijd en plaats zouden kiezen. Van hoek tot hoek bespiedde Da ne hen als een die let op het sa mentrekken van wolken die een storm voorspellen. Hij dacht, dat zij hen aan de post zouden gevan gen nemen en zij morgen de ge vangenen van Otto Demidoff zou den zijn. Als die vlucht een belache lijk einde nam, zou hem dat niets verwonderten. Het was van begin af aan een onzinnige, kinderachti ge onderneming geweest; hij ver wonderde zich dat hij geluisterd had' naar den ouden man die hem er toe aangespoord had'. Hij zou be wijzen dat het beter wias om te kee ren, en de mannen imieens te voor komen. dan een scène af te wach ten aan de post. Maar in weerwil van zijn achterdocht, reed hij ge stadig, onwankelbaar verder, als of hij gedreven werd' door een in vloed dien hij niet kon befri-'oen. Daar zagen zij licht nabij die hoog ten, en de moed van het meisje was op zichzelf eene ingeving. Zij gedroegen zich als kinderen, die geheel naar den indruk van het oogenblik handelen, die onophou delijke twijfel was voor haar een genot. Het zijn de manschappen, van sergeant Kolof ik ken hen, riep zij nu, t'erw:'l zij de teugels liet schieten voor het klimmen en een onverschilligheid veinsde, die niet kon misleiden. Mijn neef moet dus terugge komen zijn. Te Kazbek zullen wij zijn brief lezen. Denk eens, mijn lieve Ivor, wat een ontsteltenis dat wij ontvlucht zijn. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1