plaats gehad. Na d'e inzegening van het lijk ging d'e stoet onder klok kengelui naar het kerkhof. Dade lijk achter den lijkwagen ging de kroonprins met prins Philip Ernst, d an volgde n Posado wski, Th i ele n. Mirbach, de vertegenwoordiger van. de Keizerin, staatssecretaris Richt- hofen, do vertegenwoordigers van de andere vorstelijke personen, en de deputaties. De kanaalwetten in Pruisen. De Pruisische minister van open bare werken von Thieten, heeft, in Coblenz bij het feestmaal van dien Rijnwaterslaat verklaard, dat hij gelegenheid zou hebben zich na d'e opening van. den Landdag weer te plaatsen op zijn gewone stand punt in de kanalen-kwestie. Men wil daaruit opmaken dat in d'e nieuwe zitting van den Landdag de kanaalwetten weer aan de ordie gesteld zullen worden. Algemeens berichten. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. Een telegram uit Kaapstad aan „Central News" meldt, dat Merri- man en Sauer Woensdag te Kaap stad zijn teruggekeerd. Er werd; geen notitie genomen van hun te rugkomst en er hadden geen be toogingen plaats. Sauer heeft zich niet willen uitlaten over zijn zen ding. De „Cape Argus" beweert, dat uitgekomen is. dat Scheepers, toen jhij de Murraysburg was, g eischte van het Dlaatselijk kantoor van de Standard Bank. De agent weigerdte eerst, aan dien eisch te voldoen, maar werd: ten slotte ge noodzaakt. het geld af te. geven. Of die Boeren ook duitendieven, zijn Van Reenen's commando is. zegt. een correspondent, onlangs zuid waarts getrokken naar Middelburg (K. K.), waar hit bereden vrijwil- gers vond diie hem beletten., ver der zuidoostwaarts op te rukken(?). Daarop trokken de Boeren naar het noorden te Winterhor? slaagdien. zij er intusschen in. veel jonge paarden mee te nemen. Van Ree- nen werd vervolgens achternagezet door kolonel Crabbe in de richting van Tarkastad. In d'e Zuurbergen ontmoette v. Reenen kolonel Gor- ringe op den 6en, en de Boeren moesten toen de meeste naardien die zij buitgemaakt hadden, weer in den steek laten. Van eenzestal Boeren, gevanke lijk te Bloemfontein binnenge bracht, is het bericht afkomstig dat commandant Kolbe van, zijn post ontzet is. omdat hij een voor stander was van het eindigen., van den oorlog. De Engelschen juichen over het buitmaken van de 2 he-liografen. aan Hertzog toebehoorende. Dat verlies zal hem, naar zij hopen, be letten om zoo voortdurend gemeen schap te onderhouden met de an dere commando's. (Zie hierover het Pol. Overz. i: ons vorig nummer.) Max Régis heeft niet allieen ont- slag genomen als burgemeester van Algiers, maar ook als lad van den gemeente raad'Ir" zal naar Parijs gaan om te werken voor zijn ver kiezing, daar hij komende jaar door een. der nationalistische arron dissementen candidaat gesteld hoopt te worden. Stadsnieuws Haarlem, 12 Juli 1901. Ds. P. Muller en ds. G. J. A. Jonker alhier zijn herkozen als leden van het hoofdbestuur van het Ned. Zendeling- Genootschap, de laatste werd tevens gekozen als secundus-redenaar. M. Schuitemaker alhier slaagde voor het eind-examen 2e klasse der R jks- Landbouwschool te Wageningen, af- deeling Tuinbouw. Overgangsexamen H. B. S. Na gehouden overgangsexamens aan de H.B. S. met 5- en 3-jarigen cursus alhier zijn bevorderd vande le tot de 2e klasse: Onvoorwaardelijk: J. P. M. Teding van Berkhout, H. J, G. Blits. A. J. van der Boon, P van Bork, J. Broekmeijer, H. T. C. Bückmann, J. M. Cheriex. J. Dozy, J. J. van den Ende, E. Engelman, L. Everard, P. J. Gerke, L. van Gogh, W. Gorter. J. I-Ieck, C. Heems kerk, E. J. HalfhideH. J. Hert»" J. D. Hinzler, J. H. A. van der Hoeven, A. Jonker, A. C. Kanne, J. de Kanter, G. G. Kloeke, L. G. C. Kloppenburg, J. H. Knipper, S. F. W. Koolhoven, A. M. Kools, H. Koster, J. Leyh, J. M. Louwerse, C. II. C. Mau- renbrecher, D. Meyst, L. J. Moggen- storm, K. L. von der Möhlen. J. J. M. Noback, K. van Pel, A. C. Reiningh, G. J. Riesener, H. W. J. Scheepstra, A. L. van Scherpenberg, G. J. B. Slot boom, II. J. van der Stadt, W. J. H. van Limburg Stirum, M. B. Tideman, K. C. A. Valken, II. C. Verkruysen, F] van Vloten, J. E. Voet, J. Vos, J. Web ber; en voov enkele vakken: Betsy Baale en II. G. I.. Hermse: en voorwaardelijk: J. P. Asjes, J. W. Bannink, G. F. A. Berg, J. D. Daudey, J. van Ek, H. M. M. Franken, J. M. Groeneveld, W. Heymau, A. Hofman, J. Ibach, J. H. Keyzer, J. M. Lijn- kamp, A. J. Prins Visser, H. J. M. Ver- meer, Christine E. G. Tramberg. Van de 2e tot de 3e klasse: Onvoorwaardelijk: M. J. Beets, P. C. v. Cittert, H. A. A. Collot d'Escury, G. Dekker, R. van Doorn, Marie Dozy, J. H. Dyserinck, Hendrika van Egmond, J. P. Kldermans, G. Fabius, J. Gerber, \V. G on lag, G. E. van da Griendt, G. I. Haberipehi, F. Haverkamp, F. E. A. Hessels, J. F. Hulswit, F. A. Jerosch, R. J. do Jong,J. F. Kiel. Wilhclmina M. G. Kruseman, A. C. Nicuwenhuizen Krusoman, J. Leupen, Th. J. van Lo huizen, W. van Lingen, J. W. Meyer Rannefi, J. B. Menke, Th. Monsliou- wer, R. A. M. Mooy, IT. van Niel. P. A. Ravelli, Helena Robert, A. Schoevaart, D. C. Schuurman, Margaretha A. M. van der SJeen, J. H. Smidt van Gel der, J. J. Tiele, H. P. Verschuur, L. van der Vinne, G. C. E. Warnier, J. P. C. E. Waterman, Tona E. S. van der Woude, Agatha C. Zijm; en voor enkele vakken W. F. J. Riesener. Voorwaardelijk: S. J. van denBergh M. A. van dei* Boon, F. J. Buekers. L. A. Cats, F. K. van D"k. C. Drooglever Fortuyn. W. van Govb, C. I-IartoHi W. A. Klimbie, M. J. Koopman, A. M. G. Mecrtens, W. Müllemeister, J. J. F. Reydon, J. van Servellen, W. G.N. van der Sleen, J. Verkerk. Van de 3e tot de 4e klasse: Onvoorwaardelijk: Albertina J. J. Beekman, A. II. Blansert, F. J. Blom, P. F. de Bordes, J. Th. Bom wat er, A. C. Bouten, Betsy Braat, J. Calkoen, W. A. Cats, H. van Doorn, H. N. Duif jes, P. J. A. Esser. W. Garrer, W. F. G. van de Graaf, D. K. Huveelaar, K. N. Hengeveld, G. Holst, Willielmina Keyser, J. A. Klein, Wilhelmina M. M. Kohier, G. Krak, H. van Leuven, P. L. Lohr, A. P. Loticliius, A. van der Maaren Jansen. E. II. Menke, W. M. Meijer, J. E. Meijer Rannefi, Ch. Mul der C. F. v. Oyen, Anna II. W. Poppink G. de Ram, C. J. Smits, I. Sybrandi, B. M. M. C. C. van Suchtelen, J- P. Verheul. H. W. van der Voort, T.W. J. Wertendorp, G. M. van der Wijck, M. J. Yzerman. Voor enkele vakken, J. A. M. Leistikow. Voorwaardelijk: C. Beets, Johanna L. Droste, W. van Ganswijk, A. J. Ilazenkamp, H. Misset, A. van der Poll. J. Posthumus, F. Teding van Berkhout. Van de 4e tot de 5e klasse: Onvoorwaardelijk: L. Asjes, Eliza beth C. M. Beekman, N. G. Teding van Berkhout. J. H. G. Boissevain, J. H. Borger, H. A. Brouwer, H. M. E. Fran cken, A. H. Garrer. L. H. .T. van de Graaff. N. J. Heïjbroek, D. A. Wittop Koning. A. L. Kruseman, W. Koppen, Annie T. van Lohuizen. J. J. Louwer se, R. Meijer, II. J- G. TIaitsma Muiier. Elizabeth Müllemeister, Hermance Müllemeister. G. Ottpn, C. Pons. J. Salomons, H. Schornagel, M. G. F. Söhnlein. H. P. Schouten, M C. E. Stakrnan, Cornelia Stoop, J. M. Stu- zon, J. F. Teupken, Maria J. -T. van der Veen, Cornelia C. Vis, A. van Vloten, II. Vos J. M. Waller, A. M. Wolbers. Voor en kele vakken J- F. van dea; Ven. Voorwaardelijk: J. Kolff, C. Kroon, J. A. Salomons, C. J. Vis. Ongeveer 15 September zal door die Postduiv&nvereenigiinig ,,De Bon te Duif" tie Haarlem eenie wedlvhicht worden uitgeschreven van Quèvy (België) niaar Haarlem, waaraan al le Haarlemsche postdiuiiveaivereeaii- gingen ook particulieren. kunnen deelnemen. Verschillen/die ©ere prijzen. bestaande uit medailles ein kunstvoorwerpen, zijn bereids beschikbaar gesteld. Deelnemers kunnen1 zich vóór 15 Augustus aan melden bij' den beer A. F. Harms Zijlweg. De afdeeding „Noord-Holland" van de Bond van vrouwelijke Verloskundi gen in Nederland vergaderde 11 Juli in het Brongebouw te Haarlem. De vergadering was matig goed bezocht, doch zeer geanimeerd. Een afgevaar digde voor de Algemeene Vergadering werd benoemd en tevens candidaten gesteld voor de vacatures in het Hoofdbestuur. Tot leden van het bestuur der afdee- iing werden gekozen Mevr. de Graaf V. d. Eist te Haarlem en Mej. T. Ven- Ier (aftr. lid) te Beverwijk. Dr. Jessurun, arts te Haarlem.hield een wetenschappelijke voordracht, na afloop waarvan zich nog een korte ge dachten wisseling, naar aanleiding van het gesprokene, ontspon. Blijkens een in dit nummer voor komende advertentie-bon, hebben abonné's op ons blad) het recht voor de voorstelling, die Zaterdag 13 Juli in de Sociëteit de Kroon door het circus wordt gegeven, van 1 tot hoogstens 4 plaatsen te bespreken, waarvoor een luttel bedrag extra te betalen. Heemstede. De leveri ng van 12700 waal klin kers is door Burgemeester en Wet houders opgedragen aan dien heer A. J. Stoel te Haarlem' Ter secretarie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een zilveren knipje met eenig gelid! dlaarun, op straat gievondlen. Zandvoort. Aangekomen badgasten. W. F. Looman, Amsterdam., Villa Adriana, 6 p. C. C. Schumacher, Amsterdam, Villa Adriana. A. G. Bergman Carels, Amsterdam, Villa Adriana. G. van Deth, Brussel, Swaluestraat 1, 6 pers. E. Eckhairdt, Amsterdam, Haltest., 4 pers. S. Kan, Amsterdam, Prinses Wil helmina, 9 pers. A. Stijns, Venlo, Swaluestraat no. 1. P. II. Scholten, Amsterdam, Villa Tlieodorus, 4 pers. L. Tas, Amsterdam, Villa Duinvliet, 8 pers. II. W. Verloop, Utrecht, Villa Heems kerk, 13 pers. Fam. Zeehuizen, Utrecht, Hotel Driehuizen, 6 pers. A. Ulbrich, Ludwigshafen, idem. A. Jaussens, Antwerpen. Hotel Kur- haus, 2 pers. L. H. Enthoven, Hilversum, Hotel Beau Site, 2 pers. A. Kant, Berlijn, idem, 8 pers. Th. Gluek, Berlijn, idem. Mr. Zecb, Berlijn, Hotel d'Orange, 2 pers. Mej. K. GiWemeester, Scheveningen, idem. Wed. Ludérus, Naarden. Villa Bui tenrust, 2 pers. Door den agent van politie J. Wes- dorp alhier is tegen zekeren 't W. pro- ces-verbaa] opgemaakt, wegens dieren mishandeling. daar genoemde persoon zijn paard zonder noodzaak moedwil lig met een stok sloeg. Haarlemmermeer. Do arbeider Van der Horst is in den Akerpoldex*. vermoedelijk tengevolge der warmte, in zijn werk plotseling doodgebleven. Vergadering van den Raad dezer ge meente, op Donderdag 11 Juli 1901. 1. De ingekomen stukken voor ken nisgeving aangenomen. 2. Bestek levering "Tint, voor scho len en wegen in handen tot uitvoering van B. en W. 3. Kohier hondenbelasting 1901 vast gesteld op f 1680. 4. Staten restanten en oninbare pos ten goedgekeurd. 5. Gemeenterekening en die vau 't Burgerlijk Armbestuur in handen der financieels commissie. 6. Eene suppletoire begrooting dienst 1901. 7. Een ontwerpbesluit tot heffing van hooidelïjken omslag naar 't in komen, ter afdoening in handen van B. en W. 8. Wijziging in de aanbesteeding van schooLbehoeften in handen van B. en W. 9. De heeren A. C. v. Nieuwenhui- zen, B. Verhulp en H. Bakker hebben bedankt voor commissieleden, in zake schoolverzuim. Worden benoemd J. de Graaf, J. W. Bontje en J- V- Zijver- den. 10. Eervol ontslag aan K. van Her werden als onderwijzer aan school XI. 11. Idem mej. A. C. T. Dijkhuizen aan school VII. 12. Wordt besloten het personeel aan school VI te vermeerderen met ééne onderwijzeres. Wordt benoemd tot onderwijzeres aan school IV mej. H. de Groot te Kampen. 14. Aan school VII mej. T. v. Manen te Drachten. 15. Wordt ten slotte besloten tot eene telefonische verbinding van Nieuw- Vennep met Hoofddorp. Sloten. G. Opmeer van Sloterdijk, vie-1 op den Haarlemmerweg door het woeste rijden van zijn hondenkar, waardoor hij behalve meerdere kneuzingen een arm brak. Binnenland. Zaterdag zullen H. M. de Koningin en Prins Hendrik een kort bezoek aan de residentie brengen ten einde eenige veranderingen in het paleis in oogeu- schouw te nemen, en keeren denzelf den dag naar Het Loo terug. Het geschenk der Marine. De Woensdag door H. M. de Koning in op het Loo ontvangen commissie tot aanbieding van het huwelijksge schenk van de marine bestond uit de vice-admiraal Engelbrecht, den sellout bij nacht A. P. Tadema, den inspec teur van den geneeskundigen enst der zeemacht L. P. Gijsberti Hoden- pijl, den hoofdinspecteur der admini stratie P. F. van Wage en den koionel J. H. van Wely, commandant van het mariniers. Het huldeblijk bestaat in een zilve- 'ren Neptunus-beeld. Dit beeld, dat vervaardigd is bij de heeren J. M. van Kempen Zonen te Voorschoten, staat op een rots, omspoeld door de zee, en rust op een zilveren voetstuk, waar tegen aan den vooronderkant is aan gebracht het alliantie-wapen en aan de tegenovergestelde zijde het emble ma der Ned. Marine, waaronder een banderolle met het opschrift: „Konink lijke Marine 7 Februari." Aan de voorzijde van het voetstuk zijn en relief gedreven eenige motie ven van oorlogsschepen, waarbij het pantserschip „Gelderland" op den voorgrond, aan de achterzijde een oor logsvloot uit de 17e eeuw, aan een der zijkanten het op stapel staande pant- serdekschip „Hendrik Hendrik" en aan de andere zijde loodsvaartuigen. Onder het zilveren voetstuk bevindt zich een marmeren plaat, terwijl het geheel rust op een eikenhouten piëde stal; de voorzijde daarvan is versierd met symbolen, betrekking hebbende op de zee, en met het emblema der Kon. Ned. Marine. Daarbij was gevoegd een album, be vattende ruim 7000 namen der deel nemers. De band van dit album ver toont op de voorzijde het alliantie-wa pen van het vorstelijk Echtpaar, om geven door Oranjetakken, welke zich in de vier hoeken van het album ver eenigen en daar in onderling verband een echten kornalijnsteen houden, welke in de plaats van metaal beslag de in relief gedreven versieringen van den band moet beschutten, als het boek opengeslagen ligt. De achterzijde van den band is evenzoo versierd met oranjetakken, doch heeft in het mid den het emblema der Kon. Ned. Ma rine. Op een banderolle onder het al liantie-wapen staat in gouden letters „je mamtiendrai" en „per aspera ad astra". De vakken, waarin de oranje takken zijn gesneden, zijn afgezet met gouden randen. Dit geheel met de hand gesneden, ge dreven en gegraveerd album, rust in een keurig afgewerkte Italiaansch notenhouten cassette met spiegelgla zen deksel, waarvan de rand en facet geslepen is. Het is vervaardigd in het koninklijk atelier van den heer Jos. Merckelbach, thans te Leiden, voor heen te Utrecht. Te crisis. Zijn wij goed ingelicht, zegt het „Hbld"., dan was tot Woensdag nog geen bepaalde opdracht verstrekt tot vorming van een ministerie, maar gaat II. M. de Koningin voort met het raadplegen van verschillende staatslie den, thans echter meer die politieke personen, welke behooren tot de meer derheid, waaruit de Tweede Kamer na de jongste verkiezingen is saamgesteld. Nader seint men aan het blad: Dr. A. Kuyper is Donderdagmiddag door II. M. de Koningin in audiëntie ontvangen in verband met de minis ter-crisis. Het katholiek-democratische congres zal op 2S Juli te Arnhem gehouden worden en niet te Utrecht. Mr. P. J. Troelsti'a is doi^ de Volks- kiesvea-eeniging te Sappemeer candi daat. gesteld voor de Tweede Kamer in het district V,eendara. Acad. Examens. Leiden. Geslaagd voor het examen voor den Ind. dienst de heer mr. J. N. Eche; voor het doctoraal examen pharmacie de heer J. J. van Eek; voor het examen wis- en natuurkunde de heer F. C. Laridy. Groningen. Met goeden uitslag wer den afgelegd: het doctoraal in de rechtswetenschap door den lieer Th. B. Dijkstra: het candidaats in de rechts geleerdheid door de heeren C. M. van Leeuwen, C. C. Dekema en II. L. Mees, het candidaats in de Ned. Letteren door den heer D. van Hoorn M.Mzn., het candidaats- in de wis- en natuur kunde cum laude door den heer H. A. Weersma. Bevorderd tot doctor in de genees kunde na verdediging van proefschrift: Een overzicht van de Obstetrie in de zeventiende eeuw," de heer P. Wichers, arts te Opwierda, geboren te Vries. Utrecht. Cand. Rechten de heer J. Winkel Jr. Doet. Rechtsw. de heer M. S. Boon Ilartsinck; Doet Wis- en Nar tuurk. de heer M. Hertogs. Aan de- universiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg afgelegd het can- didaats-examen in de rechten, door den heer S. van West; het doctoraal examen in de rechten door de heeren M. A. van Boven en cum lande door den heer C. H. van Zeggelen. Bevoi'derd tol doctor in de genees kunde op proefschi'ift: „Over d'e peri- phere uitbreiding van de achterwor tels van het rwgemerg", de heter L. Coenen, arts, geb. te Laa? Keppel. Leiden: Geslaagd voer het eerste na- turkuTidig examen mej. J. Faust en de heeren J. R. F. Vijzelaar en A. Q. van Braam Houckgeest Groningen: Hot kerkelijk voorberei dend examen is met goed gevolg afge legd door den heer O. J. Staal, het can didaats in d'e Nederl. letteren door dexi heer P. A. Meilink, het candidaats in de rechtsgeleerdheid, cum laude, door den heer J. J. van Bolhuis. Leiden. Bevorderd tot doctor in de scheikunde de heer C. II. Kelner, go' te Rotterdam, op proefschrift „Het stel sel natriumkarbonaat, Aethylalkohol en water"; tot doctor in de aeneeskun- de de heer F. G. Cornells, geb. te Bre* kens, op proefschrift „Bijdrage t-1 de kennis van de gevolgen der experimen- teele thyreoïdectomie." Bevorderd is tot arts de heer W. R. van de Kasteele; tot semi-arts de heer G. J. II. G. van Liebergen. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: „Iets over Ophthalmotonometrie". de seer J. J. S. Seeuwen, geb. te Den Haag; tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen de heer L. D. J. Reeser Cuperus, geb. te Maasland; en tot doctor in de Staats wetenschap, eveneens op Stellingen, de heer G. Nolst Trenité. geb. te Utrecht. Tóen Woensdagavond de luxe-trein ParijsAmsterdam te Rozendaal aan kwam, kwam een reiziger tot de on aangename ontdekking, dat zijn wel gevulde portefeuille en gouden horlo ge hem ontrold waren, zonder dat hij eenige aanwijzing kon doen omtrent den dadei*. Verkieziüg Tweede Kamer, Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer, om te voorzien in de vacature-Gleichman voor de rest van het loopend zittingjaar, zijn in het IVe district van Amsterdam uitgebracht 1496 stemmen, waarvan 1197 op dr. H. F. R. Hubrecht en 299 op mr. F. A. vatx Hall, zoodat met c-vei'groote meer- dexlxeid gekozen is dr. H. F. R. Hu brecht. Bij dfe herstemming voor de verkie zing van twee gemeenteraadsleden in het derde kiesdistrict van Amsterdam, zijn uitgebracht op de candidaten der combinatie W. Spakler, vrijz. demon en mr. J. B. Roelvink, lib., 2040 en PO >9 stemmen en op de sociaal-democraten Henri Polak en P. L. Tak 1972 en 1839 stemmen, zoodat de heeren Ro-jlvink en Spakler gekozen zijn. Ex-Consul Ali Noeri bei. De correspondent der „N. R. Ct." te Konstantinopel schreef d.d. 7 Juli: De locale bladen melden heden in hun officieel gedeelte: „Ali Noeri, ge wezen consul-generaal te Rotterdam, beschuldigd in Europa berichten van oproerigen en hatelijken aard ver spreid' te hebben, is door het Hof te Stamboel bij verstek veroordeeld tot levenslange opsluiting-, tot het verlies zijner burgerlijke rechten, en tot de in beslagneming van zijne goederen en bezittingen." Voor eenige weken was de toorn van den Sultan tegen den gewezen consul nog belangxijk verergerd door de vlucht van de vrouw en de kinderen van Ali Noeri van hier naar Frankrijk, alwaar zij hun man en. vader opzochten. Ziet de Groote Heer het al zeer ongaarne dat zijne mannelijke onderdmen in den vreemde gaan reizen, den Turk- sclxeai vrouwen en nog niet meerderja rigen kinderen is het ten strengste ••ex boden, het rijk te verlaten. Alleen efiie tijdelijke verhuizing naar evuxeen1 Mohammedaansche landen w ordt haar in enkele bijzondere gevallen wel eens toegestaan. Het slaan op school. Op de vergadering van het. Ned. On- deTwijzers-Genootschap hield de heer KI. de Vries een redevoering over het slaan op school. Ze komt ons interes sant genoeg voor, om zoo uitgebreid mogelijk te worden weergegeven. Spr. zei de: Ik wensch in deze vergadering van schoolnuxnnen en autoriteiten een pro test aan te teekenen tegen de poging om de plak, 't zinnebeeld der vroegere schoolmeesterlijke tucht opnieoiw een plaats te geven in school, nu er dit. jaar gesproken is, dat het slaan op school nog zoo kwaad niet is. Wel keur ik de bekende circulair van B. en W. uit Amsterdam af. ook het ontslag aan den onderwijzer, die zich had vex-grepen, maar daarom keur ik het slaan niet goed. Als opvoedingsmiddel dient slaan onvoorwaardelijk afkeuring Let een jongen niet op bij de leerles, dan geen lichamelijke straf, doclx bij den jongen de oveiduiginsr «ewekt, dat hij straf heeft verdiend, omdat hij gezondigd heeft tegen den regel, dat onder de leerles moet worden opgelet- Met een kleine vingerwijzing is de jongen, die afdwaalde omdat zijn knik-| kers hem door het hoofd speelden, weer op het goede pad. Neem zoo'n jongen desnoods na schooltijd even, en bespreek met hem 't geval. Laten wii toch ook bedenken, dat de jongen afdwaalde, omdat de kracht, der lxerinnering aan zijn spelen voor schooltijd'hem te machtig was; dwalen wij zelf ook niet vaak af. En zal een tuchtiging de herinnering niet meer opwekken? 't Is maar de vraag wat het sterkst wexlct bij den jongen. Als jong onderwijzer heb ik twee jaar lang veel geslagen,, en eenmaal sloeg de jon gen terug. En of ik er voordeel van heb gezien'? In 't geheel niet ën daar om kan ik niet meer slaan. - Elke handeling, die wij toepassen op de kinderen, moet beredeaxeerd kun nen worden; wij behooren overtuigd te zijn, dat wij zoo handelen omdat wij niet anders kunnen. Wij moeten eerst hetkind leeren kennen, wij moeten zijn aard bestudeeren. Het kijid moet vrij zijn tegen ons, opdat wij in de ziel van het kind kunnen lezen, waaraan het behoefte heeft. Het aantal onbegrepen kinderen is groot- Het kind is de eeni ge. die ons vertellen kan, wat er in 't kind omgaat. Wek vertrouwen, bij 't kind, opdat het u zegge hoe het leeft, denkt en gevoelt; eerst dan kunnen wij ingrijpen. Zonder kennis van het kind geen behoorlijk ingrijpen. Straffen moet volgens dr. Gunning zijn een beroep op het gewetexx. Straf moet niet uitgedeeld worden omdat er een fout is begaan, doch om in 't vex*- volg fouten te voorkomen. Het kind heeft steun noodig in den strijd; wij moeten het kind helpen. Het handelt niet uit den booze. Het kind moet in de straf zien een bondgenoot van bet kwaad; het gevoelt zich verlost, waxxt na de straf is de vijand overwonnen, Dat de gezindheid tusschen kind en opvoeder een zeer vertrouwelijke moet zijn, spreekt vanzelf. Wien men niet vertrouwt schenkt men geen vertrou wen. En voelt een kind, dat er alleen gestraft wordt ter voorkoming van verder kwaad, dan zal het kind de straf gaan begrijpen en haar weten te waai-deeren. Is het kind' zoo ver, dan is het gered, want dan vat de meening post, dat de straf in 't voordeel van 't kind wordt gegeven. Verschillende voorvallen uit het schoolleven van den heer De Vries wor den ter illustratie gegeven van het geen in de practiik van het schoolle ven was voorgekomen. (Hoewel inlei der hoofd eener achtklassige school is, heeft hij zelf een klas waar hij gere geld onderwijs geeft). Een beroep werd gedaan op de mo raliteit; men slaat geen ongelukkige en is een kind, dat een fout b"-' genlijk niet een ongelukkige? Het geval in Alkemade, waar een ondei"wijzer een kind heeft geslagen met vermoedelijk doodelijken afloop, doet ons dit geen medelijden hebben met het land, met de ouders, met den onderwijzer? Denken wij ons in dien toestand in! Wij moeten ons schoolleven zóó wij zigen, dat de kinderen zich wel gevoe len in die school en niet als het ware geprovoceerd worden tot kwaaddoen. Zij, die nog heil verwachten van li chamelijke straf, stellen zich te veel voor, dat de directe straf het meest doel treft. Een aardige reclame werd door een sigarenwinkelier te Goes toegepast. Dinsdag was het stem ming voor tien leden van den gemeen teraad. Hij liet den kiezers quasi-stem- bilj etten uitreiken, ingevuld met de namen van tien. ziiner sigaren merken en met het onderschrift: „Bij bestelling is het voldoende het puntje vóór het merk, dat men verlangt, zwai*t te ma ken en te laten bezorgen bij"Vol gen naam en adres. D© commissi© uit d'e Prov. Staten van Zuid-Holland, belast met het on derzoek van de geloofsbrieven van de heeren L. Hoogerbrugge Wz. en A C. A. Nolet, stelt voor den heer Hxoger- brugge wel en den heer Nolet niet toe te laten als lid der Staten. Voor de Boeren. Mevr. Waszklewicz—Van Schilfgaar- de heeft weer een nieuw bewijs gege ven van hare vurige liefde voor de Boerenzaak, door de uitgave te bezor gen van een werkje, waarvan de titel luidt: „Qarmen pro invictis". Het is een op oud-Hollandsch papier in 500 exemplaren mooi gedrukt boekje, dit „Lied voor de onoverwonnenen". dat den naam van den uitgever N. Veen- stra in Den Haag op de titelpagina draagt en ten voordeele van de vrou wen en kinderen der Boeren in Zuid- Afrika wordt verkocht. Het bevat bijdragen in Proza en Poë zie, van vele bekende mannen en vrouwen uit alle landen. Een „type." Sobat Keras schrijft in de „N. Arnh. Ct. Een warme zomerdag, 's middags drie uur. Eerzame burgei'juffrouw sukkelt langzaam het park binnen. Staat stil bij een bank. Bovenrok wordt opgetild. Met onderrok eert hoekje van de bank schoongeveegd. Juflrouw neemt plaats op onderrok op hoekje van de bank. Ziezoo, juffie zit! Oogen worden al kleiner en kleiner. Juffie maft! Dronken Jan zwaait het park bin nen. Gekleede jas aan. Gezicht vies rood. Dronken Jan laveert van links naar rechts. Ziet oud juffie zitten! Staat even stil. met wijsvinger den kend langs paarse neus. Dan zigzags- gewijze op d'r af. Soort dronkemans- groet, wijsvinger tegen klep van de pet. Dan zit ie naast Juffie, stijf tegen d'r a. Juffie schrikt in eens wakker. Doods benauwd staart ze „dronken Jan" aan. Grijnslachend knikt ie er nogl eens toe. Jan begint druk gesprek, maar juf maakt aanstalten om. te vertrekken. Jan denkt, nu wordt 't tijd. „Juffrouw mag ik je eens een vrien delijk verzoek doen," zegt Jan, terwijl hij is opgestaan en de wijsvinger weer aan zijn pet heeft gebracht. „Och man, la me toch assieblief met rust". „Nou, jank nou m'r nie, ik zal je niet veraffronteeren. Ik wou je alleen maar eens vragen... hèhèhè... of dat je soms niet... hèhëlxè... een paar losse dubbeltjes over hebtwant ik heb zoo'n lcindlerachtigen smaak... onder m'n ennen." INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Wij verklaren hiermede openlijk, dat Ödol alleen dan echt is, wanneer het verkocht wordt in onze patentflacons en wanneer op de etiketten onze firma »Dresdenêr chemisch laboratorium Lingner« voluit gedrukt is.~~~" Prijs per heele flacon f 1,- halve flacon 60 cent. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubliek stélt de redactie zich niet ao tspro.kelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven Mijnheer d)e Redlaefceur! Nimmer gaf ik een opdracht van den heer S. Rednalda, welke die heer waarschijnlijk ook niet aan vaard zou hebben,. De heer R. heeft waarschijnlijk geheel op zichzelf bij dien heer Schoolmeester een on derzoek ingesteld) of hem wagen gedaan. Nimmer zou i k den heer Schooï- meesiter tot mijn adviseur geko zen hebben in zake arheadsaan.ge- legemhedicn. Na dit geschrijf moeit ik erken nen een zeer juisten blik gehad te hebben. Ik constateer dat dieze ont.i jdiige penueslrijd, die scheen te beginnen met een, uiterst onhandige poging om den beer Schürmann te ve/rde- digeii, uitgedraaid is op heit waal,- sehij.niijk niemand' belang inboe-' zemende feit, dlat de heer School meester volgens zijn eigen, mee ning zitting had moeten hebben in die Kamer van Arbeid1 voor die Con- fectiebedrij ven Voor kenni sgeving aangenom en Hoogachtend J. L. E. I. KLEYNENBERG. Geachte Redactie! Het schijnt, dat de heer Modoo mif een brevet als advocaat voor den heer Schurrnaiirt en „de combinatie" wil uitreiken. Ik bein zoo vrij ZEd daar voor te bedanken. Ik wil heim wel eeni ge inlichtingen verschaffen. Het is immers den heer Modoo niet kwalijk te nemen, dat hij niet juist of wellicht m het geheel niet op de hoogte is, van hetgeen „de combinatie" heeft gedaan. Zij heeft slechts ééne courant uitgege- v®n an is dus uiet aansprakelijk voor alle bladen en strooibiljetten, waaron der ook een aantal socialistische, die in deze stad' verspreid! zijn. Om deze reden had zijn, stuk een toontje lag.T kunnen gesteld zijn. Wil de heer Mo doo jiu den inhoud van dit blad „vies" noemen, dat is zijn zaak. Dezelfde kwalificatie zal men wellicht ook toe passen op ds bladen van socialistische zijde uitgegeven. Och, mijnheer, dat is een kwestie van smaak. Ik kan mij zeei* goed begrijpen, d'at de inhoud' va.n het blad u niet aanstond, maar laat ik u dan ook dei verzekering mogen geven, dat „de combinatie" dit blad niet heeft uitgegeven om de caudidaturen van eene partij te bevorderen. En nu de strik. Wie dsn strik spant is mij onverschillig. In mijn schrijven, staat niet, dat eene partij dit doet, maar eenvoudig dit, dat de lieer llugon- holtz uit de verdeeldheid, welke in district II tusschen de kiezers wordt bewerkt, het meeste voordeel zal ti'ek- ken. Wie is door die verdeeldheid met den buit gaan schuiven in district III? De socialisten, hoewel zii in hot district verre in de minderheid zijn. Wijl nu in district II ook de candidaten der „combinatie" tegenover die van Haai*- lam staan, bestaat, de mogelijkheid ilat door dit politiek geharrewar, ook we der de socialisten met een zetel gaan strijken. Och, zal dé heer Modoo zeggen, dat was nog zoo kwaad niet. Jlier evenwel staan juist onze meeningen tego.iover elkander. De heer Modoo zou gaa.-ne den Raad voor het meerendeel inet socialisten bezet zien, ik beweer: „man kann aucli des guten zuviel hahon" en

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2