Dr. Goedkoop BON. Een Me leid PracüMMjjwiel Sociëteit „ïsreeoipi" Circus Sot. je Kroon" R. K. Dienstbode, CONCERT «ou dit een ramp voor onze tdad vin den. Die geheime advertenties zijn door mij afgekeurd, met nummers en naam kaartjes er bij. Hierdoor wordt in dis trict II de verdeeldheid grooter en 6pant. wie die advertenties plaatst, den kiezers een strik, waarin zij verward raken en dat de socialistische candida- tuur kan ten goede komen. Ik roep dus den anti-revolutionnai- ren in district II, vooral den leden der kiesvereeuigingen toe: Volg niet de handelwijze van hen, die ais "leden van kiesvereeuigingen hunne handteekc- ning plaatsen onder candidaturen,wel ke niet gesteld zijn door de kiesvereeni- gen, waarvan zij lid zijn. Dit is poli tieke knoeierij. Dan neemt men als eer lijk man eerst zijn ontslag bij de kies- vereeniging. Zoolang de „combinatie"' de cantlidatuur-Sehürmann handhaaft, zijt gij leden der kiesvere-i'iig.ogen verplicht die candidatuur te steunen. Dan alleen zal voldaan zijn aan het politiek rechtsbesef. Met achting, Uw Dn. J de JONG. Leidsche Vaart 126. Een vraag aan de heeren P. Muller W. A. J. van de Kamp en meerdere. Mijnheer dei Redacteur! In een advertentie met bovenstaand opschrift in uw geacht blad van giste ren, wordt o. m. ook aan mij de vraag gericht: „Is het waar, dat de heer „S c h r m a n n op Donderdag den „4e Juli j.l. heeft verklaard enz., „enz.?" Ik zou in antwoord op deze adverten tie, de heeren inzenders willen herin neren dat ik ben voorzitter der kies- voreeniging ..Burgerplicht" die deel uitmaakt van de gecombineerde kies vereeuigingen hier ter stede, welke combinatie daarenboven, den heer Schürmami wederom candidaat heeft gesteld. In bovengenoemde qualiteit acht ik mij niet gerechtig mijn persoonlijk antwoord, eventueel togen bovenbedoelde aanbeveling te laten indruischen, of wat ook kon, noch op eigen gezag reclame voor één candidaat te maken. Heeren inzenders zullen, na eemig nadenken, zeker mijn zwijgen billijken. W. A. J. v. d. KAMP. Haarlem, 12 Juli 1901. Mijnheer d!e Redacteur! Vergun mij een weiniig plaats ruimte in uw veelgelezm blad, waarvoor bii voorbaat mijn dank. Met genoegen las ik in Haairl. Dagblad; van Maandagavond; het in gezonden stuk van- den heer K. over die candidatuur van den heer Th. G. Schiirmano, want ook volgens mijn opinie mag d'e heer S. geen zetel meer in den Gemeenteraad innemen. Ie. omdat hij te weinig lemnst en totaal gemis van waardigheid be zit. (Dit heeft de heer K. bewezen.) 2e. omdat hij is eetn draaitol in optima forma. Immers in de Raadsvergadering van 18 Juli 1900 stielde de heer S. de volgende motie: „De Raad besluit de opzichters Renes en Boerkoel en den boekhou der Van d'en Eijkhof tie anitislaan" enz Ik was toevallig aanwezig en con stateerde dat de heer S. deze motie kracht bijzette door giestes eai een slag met d!e vuist op zijn lessenaar. Nd-et weinig verwonderde het mij daarom eend ge weken later (in do notulen van de Raadszitting d.d. 12 Sept. 1900 opgemaakt door Haar lem's Dagblad' te lezen „De heer Schürmiann is tegen het voorstel van den heer Stolp (benoeming tijdelijk ambtenaar) spreker zegt dat Boerkoel goed is en wil hem dus handha ven in, zijne betrekking. Wij moe ten een ambtenaar hebben die nu reeds op de hoogte is." Nu vraag ik kan iemand diie in die weinige weken', waarin niets is gebeurd', zoo verandert, lid zijn van onze vroedschap? De heer S. w as en i s een draai tol. Immers eenige dagen geleden bij de eerste stemming, toonde hij dat, d'oor aan zeer invloedrijke en bekende personen, in woorden wel ke ik fatsoenshalve hier achterwe ge zal laten', te dreigen te zullen bedanken indien hij er niet met vlag en wimpel doorkwam en dhags er na liet hij door de couran ten vermelden dat hij. eene even- iueele herbenoeming wel zoude aannemen. Is de heer S. nu, waar zooveel eminente candüdaten in herstem ming komen de rechte man op d'e rechte plaats? Ik laat aan de kiezers over op d'en stemdag het antwoord op dieze vragen te geven. Hoogachtend, PHILIP M. MOK. KI. Houtstraat 12. Vervolg Stadsnieuws. Een afscheid. Heden was het de dag, dat mej. H. J. von Schubertz, directrice der H. B. S. voor meisjes van hare leerlingen afscheid nam. Dacurtoe waren de leerlingen heden morgen te 11 uur in de met groen en planten gedecoreerde teekenzaal bijeengekomen, waar de scheidende directrice een zeer ernsti ge en hartelijke toespraak hield. Aan leerlingen en personeel betuigde zij haar welgemeendön dank voor de on dervonden medewerking en waardee ring; alsmede aan de commissie van toezicht, vertegenwoordigd door de heeren v. Reeken, Versfeit en V. Loos- jes: aan den Raad en het dagelijksch bestuur. Daarna bracht de heer v. Reeken namens de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs in de gemeente Haarlem een woord van dank aan mej. Von Schubertz, voor alles wat zij in haar 34-jarige loopbaan gedaan had en bracht hulde voor de uitstekende wijze, waarop zij alles verricht had. Daarop werd. bij monde van één der leeraren namens de collega's een zeer waardeerend woordtot de vertrekkende gesproken en haar een fraai gouvenir aangeboden. Vervolgens sprak mej. M. Maas na mens de 5e klasse tot de directrice, de leeraressen en leeraars een woord van dank en daarna richtten alle leer lingen een woord van afscheid tot de directrice. Daarop werd mej. Von Schubertz naar het haar door de leerlingen aan geboden geschenk, een artistiek ge beeldhouwde stoel, geleid en nadat zij daarop had plaats genomen, werd haar een lied toegezongen. Een en ander maakte grooten in druk! Ten slotte trad dr. Campert. inspec teur van het Middelbaar onderwijs naar voren en zei in z';- toespraak, dal het middelbaar onderwijs voor meisjes wel eens zware tijden had beleefd. In zijn nog korte loopbaan als inspecteur had hij hier in Haarlem gezien, wat dat onderwijs kon en moest zijn. Zoo lang er zulke scholen bestonden, be hoefde er voor het middelbaar onder wijs voor meisjes geen vrees te be staan. Hij betuigde mej. Von Schu bertz zijn hartelijken dank voor wat zij deed voor het middelbaar onder wijs en wenschte haar geluk met deze schitterende resultaten van haren ar beid. Hiermede was deze plechtigheid afgeloopen. Om half drie vereenigden zich velen harer oud-leerlingen te ha- rer huize op den Zijlweg en werd haar na een kort waardeerend woord over hetgeen mej. v. S. voor de school, de leerlingen en oud-leerlingen was ge weest gedurende haar 34-jarige loop baan en met het uitspreken van den wensch, dat het haar vergund moge wezen nog lang van haar welverdien de rust te genieten, door haar oudste oud-leerling mej. M. Hairrebomée een aandenken in zilver aangeboden, be nevens een fraai bewerkt album, voorzien van de handteekeningen dei- deelneemsters. Naar wij vernomen heeft de S. D. A. P. alhier Donderdagavond vergaderd over de herstemming voor d'en Gemeenteraad. Besloten is de candidatuurHu- genholtz, zoowel in district II als in III aan te bevelen e verder om de leden vrij te laten ten oozichte van die andlere vacatures. Onze zegs man voegde er bij., dat er evenwel in de vergadering ,een sterke etroo- ming was op te merken tem gun ste van die candidatuur van, d)e hee ren Mr. Spoor en Lodiewijks. Gavonden voorwerpen. Een quitantieeen doublé arm band. Donderdagavond ontstond! er brand in een zaagseühok van de fir ma Martens Zn., timmerlieden em aannemers op de Smalleigracht, vermoedelijk doordat eern vonk in het zaagsel was geraakt. De slam- gen wagen en spuit 10 wanemi spoe dig aanwezig en bluschten het vuur, dat zich beperkte tot het zaagselhok. Haarlemmermeer. Aan de openbare school te Leimui- den benoemd tot onderwijzeres, Mej. J. H. W. C. Verhuys te Leiden. Uit de Arbeiderswereld. BUITENLAND. De Fransche mijnwerkers hebben be sloten indien vóór 1 November niet alle eischen zijn ingewilligd, die in Mei jl. zijn geformuleerd, tot algemee- ne staking over te gaan. Gelijk men zich herinneren zal is ter gelegenheid van de werkstaking te Montceau be sloten ook een referendum te houden over de- wenschelijkheid van eene alge- rneene staking in de mijnen, buiten de gebeartenissen te Montceaa om. De uitslag van dat referendum is dezer dagen vastgesteld, en het bleek dat de meerderheid er voor was. Of men ech ter in Frankrijk na de geproclameerde algemeene stakingen te Marseille en te Montceau in het voorjaar, voor c-'ze nieuwe algemeene staking in het er- schiet erg bang zal zijn, valt nog te bezien. Sport en Wedstrijden. Wielernieuws. Internationale Wielrennersbond. Het congres van de Union Cycliste Internationale werd Maandag 1.1. in het Paviljoen van het Sportpark Frie- cLenau te Berlijn gehouden, onder voorzitterschap van den heer Emile de Breuckelaer, te Antwerpen. Vertegenwoordigd waren Duitssh- land, Caertner, en Holscher; Belgié, De Breuckelaer; Frankrijk, d'Ar mand; Vereenigde Staten N.-A., Vict. Breijer; Denemarken, Kalom; Italië en Portu gal, Bruzoni; Nieuw-Zeeland, H-i'fc en Holland, Emons. Het congres besloot tot de Union"' toe te laten de „Union VéL van A. •<»- tïnië" en uit te sluiten de „Union des Sociétés Frangaises de Sports Athl." Op verzoek van Frankrijk werd een reglement vastgesteld voor de afmeting die een gangmaakmachine moet bezit ten, geldend voor alle landen, terwijl er werd bijgevoegd dat de machine cok van trappers moet voorzien zijn voor den achtersten rijder. Deze bepa ling zal in 1902 in werking treden. Op voorstel van Amerika werd een nieuwe verdeeling der ontvangsten bii de kampioenschappen vastgesteld, die eveneens te beginnen in 1902 percents gewijze volgens de bruto-ontvangsten zal geschieden. Bepaald werd het aanstaande con gres met Paschen te Parijs te houden, terwijl de organisatie der wereldkam pioenschappen voor 1902 aan Italië werd opgedragen. Amerika wenschte hiervoor in 19Ó3 in aanraerkin gte ko men. Het bestuur van de U. C. I. werd l ij acclamatie in zijn geheel herkozen. Crioket. Het programma van Zondag bevat de volgende le klasse Nederlandsche competitie-wedstrijden. Victoria's Grav. C. C.. Rotterdam; Rood-en-WitA. C. C., te Heemstede, en Volharding—Ajax, van Amsterdam. Tuf-Tnf. Automobielen met alcoholbeiceegkracht^ De uitslag van bovengenoemden ver- bruikswedstrijd, gehouden op den weg ParijsBraisne, is als volgt: Categorie Voitures. 1. Villain (No. 8), 15 litres 700; 2. Gillet-Forest, 17 li- tres; 3. Villain (No. 7), 19 litres; 4. Mme Gobron (No. 14). 26 litres; 5. Gobron (No. 14), 41 litres. Categorie Voitures Lcgeres. 1. Mar- cellin, 11 litres 400; 2. Gobron-Brillié aNo. 1), 25 litres 400. Categorie Voiturettes. 1. Wimile, 19 litres 800. Categorie Motorcycles. 1. Cormier. 5 litres. De resultaten voor 1 kilometer zijn voor Motocycles. Cormier, 1 m. 7 s. 2/5. Voitures. Wimille, 1 m. 10 s. Voitures Legeres. Marcellin, 1 m. 11 s. Voitures. Gobron (No. 14), 1 m. 13 s. 2/5; Gillet-Forest, 1 in. 25 s. 4/5; Vil lain (No. 7), 1 m. 35 s. 4/5; Villain (No. 8), 1 m. 41 s. Rechtszaken. Moord te Tilburg. De officier van justitie te Breda heeft hooger beroep aangeteekend te gen het vonnis waarbij Mutsaers is vrijgesproken van de beschuldiging in zakei de misdaad op het Tilburgsche kind gepleegd. Een ontploffing. Dr. Gaillard die te Parijs op Mont- martre woont, wilde gas in huis hebben en is toch slachtoffer van een gasontploffing geworden. Ongeveer een half jaar geleden kwam hij 's avonds thuis en bij het openen van zijn deur kwam hem een sterke gaslucht tegemoet. Hij snelde naar zijn kamei om het venster te openen toen een he vige ontploffing volgde daar het gas door het ganglicht werd aangestoken. De doctor werd ernstig aan zijn gelaat en handen gewond, zoodat hij de laat ste niet meer behoorlijk kon gebrui ken en zijn praktijk niet heeft kunnen voortzetten. De oorzaak van de ont ploffing bleek te zijn dat men bij net wegnemen der gasleiding de hoofdpijp niet voldoende had dicht gemaakt. Daarom stelde de doctor een vordering in tegen de gasmaatschappij, die harer- zijds de aannemers der huisleidingen en den huiseigenaar in vrijwaring, riep. De rechtbank van Parijs neeft de ze week de gasmaatschappij ver ior- deeld den verminkte 20.000 franks schadevergoeding en levenslang een jaargeld van 6000 francs uit te betalen, en den aannemer om de helft dier be dragen aan de maatschappij terug te betalen. De huisheer werd buiten het geding gesteld. Gemengd Nieuws. Een groot gevaar ontkwamen vóór eenige dagen door de tegenwoordigheid van geest van den treinmachinist Uhrig de passa giers van den passagierstrein Ober- arnmergauMurray. Tusschen Kohl- grub en Grafen-Aschau, het meest hel lende gedeelte van het .traject, ge raakten ten gevolge van het weigeren van een rem drie zware goederenwa gens aan het rollen en gleden op de schuine baan voortdurend verder, den passagierstrein achterna. De in dezen gezeten reizigers zagen in, dat een bot sing onvermijdelijk zou worden en wilden reeds trachten door uit den trein te springen hun leven in veiligheid te brengen. Maar, daar werkte de wakkere machinst met vol len stoom ,en nu begon een dolle wed ren om het leven. In razende vaart joeg de trein vooruit, met de narollen- de onbeheerde goederenwagens steeds in dreigende nabijheid, tusschen het vreeselijke alternatief, door de ontzet tende snelheid te derailleeren of door de goederenwagens ingehaald en in beide gevallen verbrijzeld te worden. De passagiers keken ademloos toe. Naar gelang het gevaar meer dreigde, werd de vlucht wilder, een spel van seconden. Zoo ging het, aliijd sneller, vooruit, de halten voorbij, dat de spoordijk trilde en een zwaar stuk van de locomotief wegsloeg als een speelkaart. De wagens schommelden eji schok ten dermate, dat de passagiers elk oogenblik vreesden ze te zullen zien omvallen... Eindelijk echter was Gra- fen—Aschau bereikt, thans ging het opwaarts, nog een laatsten aanloop, en de locomotief vloog met den trein de hoogte op, de vervolgende wagens hadden den kamp verloren. De pas sagiers zijn dus vrij gekomen met den schrik, maar deze rit zal hun nog lang heugen. De aan zijn plicht getrouwe machinist die zeker een vorstelijke belooning heeft verdiend had den afstand van Kohlgrub naar Grafen- Aschau, volgens het reglement in een half uur af te leggen, in slechts wei nige minuten doorloopen. De hitte. Het gebied van hitte, dat New-York ruim een week geteisterd heeft, heeft zich nu verplaast naar de zuidweste lijke staten der Unie, die nu ontzag lijk te lijden hebben van droogte. In Missouri, Missisippi, Arkansas en Texas heerscht watersnood; paarden en runderen sterven bij duizenden. De thermometer te Parijs wijst ge middeld 80 graden aan in de scha duw; de onafgebroken droge hitte ver oorzaakt ook daar sterfgevallen, krankzinnigheid en zelfmoorden. Zes personen zijn aan de gevolgen van zonnesteek overleden terwijl 9 perso nen zich van het leven hebben be roofd. Een min met een baby op den arm werd dwalende gevonden in de stra ten van Montreuil-sous-Bois: de warm te had haar geheugen verlamd. Een houtgraveur werd plotseling krankzinnig en hing zich op, na eerst het volgend gedicht te hebben opge schreven: Qu'importe que Ton me condamme, Si Ton croit que je suis coupable, Qu'on arrache même mon ame, Et qu'on la serve sur une table. (Wat. komt het er op aan, of men mij veroordeelt, als men meent, dat ik schuldig ben. Laat men mij des noods mijn ziel ontrukken en die op een tafel opdienen.) Woensdagmiddag werd een Belg, die te Parijs woont, naar het hospitaal gebracht. De man was gek geworden door de warmte en liep in het hartje van Parijs in een opzichtig costuum. tot de tanden gewapend met revol vers, messen, dolken, en- waarmee hij de voorbijgangers bedreigde. Bij militaire exercitiën te Heidan zijn verscheidene soldaten ziek gewor den door de warmte. Te Breslau is een soldaat door zonnesteek overle den. Hevige brand. Het dorp PLeysteil in den Boven- Palts is voor drie vierden door brand vernield. Twee kerken en een vrouwenklooster zijn geheel afgebrand. Eén Dersoon is in de vlammen omgekomen. Mist en ijs. Het tusschen Engeland em Canada varende stoomschip ..Ontario", dat te Liverpool is binnengeloopen, heeft op de reis bijna onophoudelijk mistig weer gehad, terwijl het ter hoogte van New-Foundland uitgestrekte ijsvelden ontmoette. De onsterfelijke zeeslang. Telkenjare in den komkommertijd verschijnt zij in de bladen en ook dit jaar, dat geen komkommertiid kent, duikt zij w-eer op: visschers die te Lo- rient thuisbehooren. beweren, dat zij dezer dagen in volle zee een ontzaglijke zeeslang hebben gezien, rustig aan dei oppervlakte zwom en. hun boot aan zag voor een rots want zii trachtte er tegen op te klauteren. De visschers moesten haar met riemslagen uit de boot houden. De slang dook toen on der water en verdween... tot den vol genden zomer. Komkommertijd. De bladen te Rome beweren, dat te Vigevano een kind geboren is met een volslagen olifantskopje. De moeder heeft verscheidene welgeschapen kin- denen en is wanhopig over dit wicht, 't welk de zonderlingste geluiden voort brengt. Een mooie vondst. Marseille ligt op de plek waar in de oudheid, ongeveer 2500 jaren geleden, een kolonie door de Phoceeërs, een Griekschen volksstam, gesticht werd. Dezer dagen is in de nabijheid, een steengroeve, een praalgraf ontdekt uit marmer en porphyr. Het bevatte been deren en een aantal sieraden en vazen uit overoudea tijd. Botsing. Woensdag zijn bij Norton in Missou ri een personen- en een goederentrein met elkaar in botsing gekomen. Beide locomotieven en de voorste wagens werden geheel vernield en beide machi nisten en zes reizigers werden gedood. Het aantal gewonden bedraagt 25. Vervolg Nieuwstijdingen. Verkiezing Tweede Kamer Als voorloopig candidaat voor de Tweede1 Kamer in district IV Am sterdam (vacature wegens het be danken van mr. Goeman Borgesius) is bij de Vrijzi nmg-Democratische Vereend ging aldaar opgegeven, de heer B. H. Beidt. Telegrammen. GENERAAL DE WET. LONDEN, 12 Juli. (R. O.) Am de „Daily News" wordt van 10 de zer uit Bloemfontein semield: De- Wet is met zijn commando gesig naleerd' bij Brandfort. Een Britsche troepenmacht opereert ten zuiden van Kroonstad. Burgerlijke Stand. Bevallen 10 Juli: L. Schoutende Jong. d.; 11 Juli: C. van Marsbergen Folkerts, d.; K. Sikkink-Wapens, z. Overleden 10 Juli: H. F. C. Bödenz. 57 j Z. B. Spaarne; 11 Juli. J. Klabou Focken, 83 i Wolstraat. CORRESPONDENTIE. Een Abonné. Herhaaldelijk hebben wij reeds medegedeeld dat ingezonden stuk ken over verkiezingen, niet dan voluit met naam en voorletters on- derteekend' worden geplaatst. Wilt u ons daartoe machtigen, dan nemen wij het stukje in ons volgend nummer op. REDACTIE. Stoomvaartberichten. Het dubbelschroefstoomschip Sindo- ro, von Rotterdam naar Java, vertrok 11 Juli van Marseille. Het stoomschip Laertes, van Bativia naar Amsterdam, passeerde 11 Juli des voorm. 8 uur SL Catherine's Point. Het stoomschip Lawoe. van Java naar Rotterdam, passeerde 11 Juli Suez Het stoomschip Koning Willem II, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 10 Juli van. Perim. Het dubbelschroefstoomschip Rotter dam, van de HollandAmerika Lijn, vertrok 11 Juli van Rotterdam naar New-York. Familieberichten. Bevallen 9 Juli. K. Slaap Waaijer, d1.. Bussum. E. Hanlo Povel, z., Den Haag. GobitsKo nijn. z., Amsterdam. 10. J. Verwey- Bienfait, d. Amsterdam. G. M. BurgerPleiite, d., Amsterdam. Overleden3 Juni. A. H. Roe- lofsen. jm., Palembang. 9 Juli. G. Prins, jm., Zuid-Afrika. Wed. C. Plantenga—Veen, 82 j.. Kampen. Faillissementen. Uitgesproken: Amsterdam, 9 Juli. v Cohen, koop man te Amsterdam. Rechter-commis- saris mr. J. Deking Dura. Winschoten, 10 Juli. A. S. Godfried, koopman in manufacturen te Stads kanaal. gemeente Onstwedde. Rechter commissaris mr. H. Hesse. Geëindigd: Hendiika Lammert de Wit, koopman in manufacturen te Ter Apel, gemeente Vlagtwedde. Hendrikus tie Goey, gewe zen houthandelaar te Middelharnis. A. Oosterbaan, winkelier in bedden en matrassen te Amsterdam. Caspar Ber- nardus Johannes Dam, winkelier in ma. nufacturen te Zundert. Advertentlen. Donr Gods goedheid hopen I onze geliefde Oom en Tante FRANCISCUS JOSEPH US FRÖLICH en CHRISTINA van der HAM, s op den 26en Juli hunne 25- jarige Echtvereeniging te her- denken. 3 Hunne dankbare Neven, HENDRIK DE VRIES. WILLEM DE VRIES. xyv»"« ay/wa avi'.wies bs s57?v> lïr'i' (w.vlyi va'( van goede getuigen voorzien, ge vraagd tegen Augustus. AdresAnthoniestraat 65. gevraagd, goed kunnende werken. Zijlstraat 49. gevraagd. Adres Oranjestraat 107, met beste banden, echte JB. S. A. trapbeweging, fijne inch Bramp ton rollerketting, Westwoodvelgen. buitengewoon gemakkelijke gang, slechts 2 X bereden, door vertrek naar Indië voor den vasten prijs van f 75.over te nemen. Brieven onder No. 4488, Bureau van dit Blad. is tot nader aankondi ging niet te consultee ren. Zaterdag 13 Juli 1901 door de beroemde eerste Berliner Dames Harmo niekapel, onder persoonlijke directie van Frau H. BRANDT, voor de leden met hunne Dames en huisgenooten Bij ongunstig weder wordt het Concert door het STRIJKORKEST, in de zaal gegeven. Aanvang 8 uur. HET BESTUUR. (Zondag 14 Juli voor het publiek). Abonné's van het Haarlem's Dagblad* hebben het recht op ver toon van dezen Bon van 1 tot hoogstens 4 plaatsen te bespreken, waarvoor extra te betalen Stalles f0,75 le Bang f0,50 2e Rang f 0,25 geldig voor de voorstelling op Zaterdag 13 Juli. Plaat-bespreken van af 's mor gens 10 uur Sociëteit »de Kroon a ingang Gruote Markt Zondag onherroe e- lijk laatste Voorstel ling» Anti-Schuurman-agitatie! Wij hebben gehad een Van De KAM P-agitat ie, eeui DE BREUK- agdtatie en thans direigt een anti- SC H URM A Nag i tatio. Het is om dol te warden I Ten einde aan het laatste drei gement be ontkomen, heeft zic-b gevormd oen „ANTI anti-SCHUUR- MAN-agitatie's Comité", bestaan de uit 12 Middenstanders. Dit comité zou gaarne met één slag een einde maken aan' de anti- agitatie en heeft daarom bv. voor Maandagavond te 8 ure liet volgen de Programma opgemaakt, mits het natuurlijk de goedkeuring weg- draagt van B. en W. en vooral van de optredende personen. I. Al de Raadsleden zitten in het Stadhuis. II. De heer SCHUURMAN ver schijnt en daar die kost-en van een tribune te hoog zijn. plaatst hij zich naast „Lourens Coster". Bij do bestijging wordt hij geholpen door vele best uurder en van d'e Ver eenigde Kiesvereeuigingen. III. I)e muziek speelt een treur- marsch. IV. De heer S. spreekt, de menig te toe en belooft zich in de toekomst te zullen beteren. Hij is zachtmoe dig gestemd en dreigt niet meer Haarlem te zulten verlaten voor Rotterdam. V. Algemeene Blijdschap. De heer SCHUURMAN treedt af en verwijdert zich in een daarvoor ex presselij k ongericht tentje. VI. Van rechts treedt op de heer KLEINENBERG en links de heer DE JONG. Diepe stilte. Zij rooken een verbroederingspijp. Het publiek is aangedaan. Enkele vrou wen schreden. Het vuur voor de verbroederingspijp wordt aangedra gen door den hr. MOZES'SCHOOL MEESTER, die beide heeren met gelijke deferentie behandelt. VII. Diepe stilte. Men rookt VIII. Plotseling wederverschij- neni van den heer SCHUURMAN met een blijden glimlach om de lippen. Hij is figuurlik geheel uit gestoomd. Om dit beeld duidelijk te maken heeft lfi; zich van lop lot teen in nieuw gestoken. Deze kunst bewerking is uit den aard der zaak niet kostbaar. IX. De muziek speelit jubelmar- schon en het anti-agitatie comité zingt lofliederen met de Kampia- nen. X. Er vormt zich een stoel. De heer S. tugschen de heeren KLEI NENBERG en DE JONG. Daarach ter de heer SCHOOLMEEö l ER met de pijp. Al de I-eden van de Ka mer voor Confectiebedrijven en cU niet gekozen leden-patroons. 100 Kam pi anen, enkelen m is schieai te paard. De stoet wordlt be sloten dloor de 15 Kiezers, die oor zaak zijn geweest dat de heer S. met bij eerste stemming verkozen werd'. XI. Men trekt langs het Stadhuis. Al d'e Raadsleden zijn diep ont roerd en iedereen belooft in zijn hart beterschap. ÉN THANS DE KOSTEN Deze zullen naar wij hopen voor een deel gedragen worden uit het FONDS TOT SCHENKING VAN EEN GRATIS MUZIEKTENT OP DE MARKT, nog onaangetast. Daarom wordlt de plechtigheid ook gehouden op de Markt, ten einde enkele bewoners schadeloos te stel- Len voor het niet aanvaarden der muziektent. Voorts zullen VOOR 5 CENTS to zien zijn achter een zeil 50 a 100 kiezers, die nooit stemmen. Dit wonderlijk en zeldzame schouw spel zal de groote aantrekking zijn van duizenden. Honderd is wel weinig, doch wij kunnen niet meer personen overhalen zich te latei zien. Wellicht zullen er kleine toe spraakjes gehouden worden door de Voorzitters van d'e vereenigde Kiesvereenigingen. Wilde de Han- delsvereeniging medewerken, dan zouden de leden wellicht de ver broederingshymne kunnen zingen met het refrein „Hij gaat niet naar Rotterdam toe," „Zoete lieve Gerritje." Uitgenoodigd zullen wordien de plechtigheid bij te wonen 20 co- mi té's van niet aangesloten werk lieden. Aaneengesloten werklieden wor den zooveel mogelijk geweerd. Ziet burgers van Haarlem, in dien de betrokken heeren mede willen werken, dan is de anti- SCHUURMAN-agitatie met een schoonen sla" den kop ingeknepen. Voor medewerking en raadge ving houden wij ons aanbevolen en zullen daartoe zitting houden in alle café's. 4 Middenstanders in district I. 4 II. 4 III. 12 Middenstanders. Onze Brievenbussen. BrioTcn ot> Advcrtcntlèn kunnen worden geworpen iu onze vier eigen Brievenbussen, e weten: Grooto Houtstraat No. 140 aan het huis van den heer B. Langevold bij het Proveniershuis. Auegang, hoek Groote Houtstraat, aan hot hui» Tan den heer F. Hellingman. Kruisweg 41 hoek Heerenstraataanden win. kei van den heer A. C. A. vanHemertcnaan onzo Bureaux, Kampemingel No. 70 vlak bij de Turfmarkt. DE ADMINISTRATIE.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3