Bet in (X f© SCHAAKSPEL. Prijsraadsel. mei steengruis en schreef daarop: „Vergift voor den Koning, vergift voor den Dauphin, vergift voor den Hertog van Orleans." Deze pakjes legde hij zóó in 't oogvallend neer, dat zijn hos pes ze wel vinden moest, die, natuur lijk, dadelijk naar de politie liep om de zaak aan te geven, zooals Rabelais voorzien had. De vermeende misdadiger werd on middellijk in hechtenis genomen- en een bericht met nauwkeurige vermel ding van de toedracht der zaak naar Parijs gezonden, van waar het ant woord terugkwam, dat de misdadiger op kosten van den Koning naar Parijs en aan het hof gezonden moest wor den. Zoodra Rabelais daar verscheen, herkende men in hem den beroemden dichter, dien men aan het hof wel mocht lijden, en daar zijn poeder bij nauwkeurig onderzoek volkomen on schadelijk bleek te zijn, lachte ieder een, de Koning het eerst, om de wel- geslaegde list, die een ander misschien aan de galg gebracht zou hebben Kant als biervijand. De groote Koningsberger philosoof Emanuel Kant was een verklaard vijand van bier en trok er even sterk tegen te velde als Keizer Justinianus. Kon deze den smaak, de lucht en de kleur er van niet verdragen. Kant ging nog verder in zijn haat tegen bier en gaf het de schuld van alle ziekten, ja, zelfs van den dood en veel zedelijk kwaad. Een vriend van Kant, die veel met hem omging, verhaalt woordelijk het volgende van zijn afkeer tegen bier: Als Kant. hoorde dat er een jong- mensch gestorven was, vroeg hij da delijk: Heeft "hij bier gedronken?" Was het antwoord daarop bevestigend, dan stond het bij hem vast, dat dit de oorzaak van zijn dood was ge weest. Werd iemand plotseling ziek, dan vroeg hij, of hij den vorigen avond bier had gedronken, en werd dit met ja beantwoord, dan stelde hij de ziek tekiem terstond op rekening van het bier." Zelf schrijft hij: Door het bierdrin- ken ontslaan een aantal ziekten, als: verslijmingen, aambeien, duizelingen, verstoppingen, klierverharding, over stelpingen van de maag en daaruit voortkomende kwalen, verder hoofd pijn, zwakte van het geheugen en van het verstand, dikbloedigheid en daar uit volgende zwaarmoedigheid, die dikwijls tot zelfmoord leidt. De roes van bier is zwaar en verwekt twist en strijd en niet zelden moord en dood- j slag. Men sla slechts een blik op het volk in landen, waar veel bier ge dronken wordt, en men zal bevinden, dat onder de bierdrinkers meer schan delijke vechtpartijen en misdaden voorkomen dan onder de wijndrinkers in andere landen." Zoover ging de Koningsberger wijs geer in zijn afkeer van wat anderen als ..edel gerstenat" niet genoeg heb ben weten te prijzen. Meer bepaaldelijk evenwel zal Kant wel ide zware bieren, in zijn tijd in gebruik, met zijn veroordeelend vonnis bedoeld hebben. "Von Bismarck's leeftijd. Von Bismarck werd 1 April 1815 ge boren en overleed 30 Juli 1898. In cij fers uitgedrukt is dit 1/4181530/7 1898 Telt men deze cijfers op (1.4.1.8.1.5.30 enz.) dan heeft men Bismarck's levens jaren: 83. Zonderling verbod. In het jaar 1393 woedde in de stad Straubing een groote brand welke was ontstaan in de werkplaats van een meubelmakp waar afgeschaafde spaanders vlam hadden gevat. De Gemeenteraad, bepaalde toen, dat I hij (de testateur) een feilen haat toe- er nooit meer een meubelmaker in de droeg. stad mocht wonen. Dat vak mocht al- Legaten, door vromen vermaakt aan leen buiten de poort worden uitgeoe- i godsdienstige bladen, die voor de fend. w harten van de testateurs dierbare ge- Dii verbod werd gehandhaafd tot inloo'sbegrippen steunen, zijn geenszins het jaar 1650. Toen mochten de men- VM™,™ en eene rijke Bristolsche belmakers zich weer binnen de stad O"™1»4 desomvanMOOPondSterlmg j na aan een zeker blad van dien aard, j zoodat het „goede werk", zelfs nog krachtiger dan te voren, voortgezet Legaten aan Nieuwsbladen. kon worden- Daarentegen werd eens I een aanzienlijk legaat aan een vrij- Eenige jaren geleden dachten de i denkers-orgaan vermaakt, maar omdat eigenaars van een nieuwsblad in een I de familie van den overledene het van de westelijke Staten van Amerika j testament betwistte op grond van op krankzinnigheid van den testateur, is het geld nooit in handen der eige naars gekomen. De som van 75 Pond werd aan een groot Sydneysch blad vermaakt door een oude vrouw, die door aanwij zingen in de kolommen van dat blad een lang vermisten zoon had terug gevonden. In hare vreugde maakte •ij dadelijk een codicil bij haar tes- t .ine t, om die som aan het blad te legateeren, met bijvoeging dat 25 Pond er ernstig aan, de uitgave van het blad te staken. Het werd slecht ver kocht, advertentiën werden er weinig of niet in geplaatst, en het gevaar van faillissement scheen groot. Men oordeele dus over de vreugde van redactie en uitgever, toen op zekeren dag een rechtsgeleerde den eigenaars kwam berichten, dat een cliënt van hem onlangs overleden was en eene som van 10.000 dollars aan het bewuste blad had gelegateerd. Dit legaat was vermaakt, omdat de excentrieke te's-1 voor den redacteur was en het overige tateur bij Verschillende gelegenheden geid onder het personeel verdeeld artikelen in het blad tegen de vivi- j moest worden, sectie had opgemerkt en zoo verrukt was overdie richting, dat hij de eigenaars van het blad bedacht, toen het tijd was om zijn testament te maken. Van dien dag aan nam het blad een vlucht en is sedert niet achteruit gegaan. Iets dergelijks deed een fabrieks eigenaar in het Noorden van Engeland, die eene aanmerkelijke som naliet aan zeker nieuwsblad, dat een zeer werkzaam aandeel had genomen in een anti-vaccinatie-kruistocht in de stad, waar de fabriekseigenaar woonde. Hooge en lage stemmen. In het algemeen is aan de volken, die aanzienlijk hoog liggende land streken bewonen, een weeker en hoo- ger liggend stemgeluid eigen dan ge hoord wordt in lagere gewesten, waar de opname van zuurstof meer rijkelijk is. Zoo is b.v. bevonden, dat onder de Indianen, die hunne woonplaatsen ge vestigd hebben op de bergvlakten tus- De onlangs overleden ex-kanselier van het Duitsche Rijk Vorst Chlodwig Karl Victor von Hohenlohe—Schillingiurst, Prins van Ratibor en Corvey. 31 Maart 18196 Juli 1901.; Zonderling evenwel was in het tijds verloop tusschen den dood van dien heer en de opening van het testament het blad in andere handen overgegaan en was de nieuwe directie vóór de vaccinatie, zoodat door eene spotternij van het noodlot het geld, dat nage laten was om het blad aan te moe digen in het bestrijden van de vacci natie, in handen kwam van degenen die hun best in de tegenovergestelde richting deden. Tengevolge van die verandering van eigenaars, betwistte de familie het testament, maar ver loor het proces. Een Berlijnsche wijnkooper ver maakte 2000 Mark aan een humoristisch blad, waarvan hij een getrouw lezer was geweest, want hij beweerde, dat die som maar een geringe vergoeding was voor het vermaak, dat de illu straties en de tekst van het blad hem verschaft hadden; terwijl een andere heer uit diezelfde stad een groot be drag legateerde aan een politiek blad omdat het bijzonder stekelig was ge weest jegens zekeren staatsman, wien In het Natuur-Historisch Museum. sclien de bergkammen der Andes, op eene hoogte van 3050 tot 3170 meter boven de zee, de mannen stemmen hebben als vrouwen en deze weder als kinderen en dat ook hun gezang een schrillen, eentonigen klank heeft. De Australische inboorling heeft insgelijks een week stemgeluid, doch daarbij de eigenschap zich op grooten afstand verstaanbaar te kunnen ma ken, en de op den laagsten trap staan de stammen der Afrikaansche bosch- jesmannen komen daarin met hen overeen. Van alle menschelijke we zens schijnen echter, wat kracht en omvang betreft, de zwakste stemmen te hebben de negers van het door Stanley ontdekt dwergras, hetgeen wel zal toe te schrijven zijn aan hunne geringer lichaamskracht in het alge meen. Een voorwereldlijke reus. Van alle tijden. Voor alle tijden, Wie lief heeft leeft alleen. Te leven is beminnen, Is weldoen en door liefde 't kwade over winnen; Daar ligt haar roeping, daór haar le venstaak, haar plicht. Word' vrouwenschoonheid 't meest bewierookt en geprezen, Op 't schoonst ontvouwt die vrouw al d'adel van haar wezen, Die 't oog steeds op die roeping richt. Raak desnoods op kwaden voet met de wereild, maar zorg op goeden voet te blijven met uw geweten. Wie. wat zijn aard beveelt, verricht is goed: De duif zij zacht maar d'arend toon' zijn krachten; En gal zij bitter, maar de honig zoet. Wie te vergeefs naar bloemen van liefde, vriendschap en deelneming zoekt op zijn levenspad, klage niet; want hij heeft zeker verzuimd om ze te planten en te zaaien. Karakter hebben beteekent het te hebben voor zich en voor de anderen. De diepe krachten der ziel kunnen slechts bestaan op voorwaarde, dat zij zich niet terugtrekken in het binnen ste, maar naar buiten werken door da den. Vrouwen, die als meisjes de bekoring er van hebben leeren kennen zullen haar tehuis op hare beurt gezellig en aantrekkelijk maken. En mochten zij Het terrein Op den hoek van het Houtplein en den Raamsingel, waar vroeger de te genwoordige Minister van Koloniën, de heer J. T Cremer woonde, was se dert eenige tijd een leege, woeste, ver laten plek grond. Het eenige wat de voorbijganger er zag, was een schut-j ting, en een poffertjeskraam. Menige j vreemdeling vroeg dan ook verbaasd,! hoe op zulk een mooi en druk punt; zoo'n toestand kon ontstaan en worden j bestendigd. De lezers van dit blad weten wel het hoe en waarom. Er bestond verschil van meening over de rooilijn tusschen! den eigenaar van het terrein en het! gemeentebestuur, een qua.est.ie, die, ge-1 rezen reedis onder den vorigen burge meester, tot voor korten tijd hangende en onongelost was gebleven. Thans zijn de partijen tot eenstem migheid gekomen. En het gevolg daar-j van is, dat op het terrein twee huizen j op 't punt staan te verrijzen: in liet eene komt een vleeschwinkel, de be-j stemming van het andere is nog onbe-| lcend. De architect, de heer Roog, heeft: kans gezien om de twee perceelen te j zetten op een klein plekje. Ze nemen j samen niet meer dan 170 vierk. M. in beslag. Jammer is het, dat op 't over-! schietende open terrein (300 vierk. M. ongeveer) nu weer de pofferkraam ver rezen is, die men dacht dat nu verdre ven zou zijn. Onze teekening geeft heft gebouwtje even aan. Misschien wil de eigenaar daarmee nog duidelijker aanwijzen, dat een ge deelte van zijn terrein nog te koop is. Zoo ja, dan moge deze reclame spoe dig succes opleveren, zoodat het hin derlijke open terrein geheel bebouwd wordt. In elk geval is het verrijzen van de, hierboven geteekende huizen al een groote verbetering. later geen eigen tehuis verkrijgen, dan zal er niettegenstaande van haar een geest van degelijkheid en eenvoud, te vredenheid en opwekking uitgaan, die anderen weldadig aandoet. DOOR OTTO H. SMITS. (Vervolg). Ookkan men aannemen dat 't Hiëra" tisch schrift meer een geheimschrift der priesters was. Waar toch 'tvolk alleen de Hiëroglyphen kenden, was 'tzeer moeielijk voor oningewijden de Hiëratische lettervormen te ontcijfe ren. Toch schijnt het volk langzamer hand met 'tHiëratïseh schrift meer bekend te zijn geworden en daar dit als schrift voor 't dagelijksch leven door de nog steeds groote omslach tigheid niet bijzonder geschikt was, ontwikkelde zich langzamerhand door vereenvoudiging 't Demotische- (volks-) of Epistolographische (brief-) schi'ift, 'twelk evenwel pas in de 8e eeuw v. Chr. algemeen gebruikt werd- Als voorbeeld volgt hier een naam" schild van koning Khufu of Cheops, den oprichter der pyramiden van Gizeh, 'twelk met roode verf geschil derd, in een van deze meermalen voorkomt. I7lè'ro(r]yf>Jie Scdry/ï/iêrog-Jy^oAe. jü/iëra éi se A Des&ofjscJi Ongeveer 700 v. Chr. begon zich in Egypte de handel met vreemde landen en wel in de voornaamste plaats met Griekenland, sterk te ontwikkelen. Het gevolg daarvan was, dat langza merhand vele Grieksche zeden en ge woonten burgerrecht verkregen en ten laatste zelfs de Egyptische geheel ver drongen. Zoo ook met de taalOnge veer 300 v. Chr. werd de Grieksche taal als officieele taal aan 't Egypti sche Hof ingevoerd. Deze Grieksche- Egytische taal werd de Koptische genoemd. Een wijziging der schrijf- teekens was van deze taalverandering mede een gevolg. Het schrift der Kop- tische taal verdrong 't Demotische ten laaste geheel. AMERIKA. Een zeer eigenaardig schrift, welks bestaan zeker tal van lezers totaal onbekend zal wezen, is 't schrift van knoopwerk. Voor-zobver.me bekend is, is dit alléén in Amerika en voorna melijk in 't zuidelijk gedeelte van dit werelddeel in gebruik geweest. Het bestond uit een hoofddraad waaraan meerdere draden op verschillende draden op verschillende wijzen waren vastgeknoopt. Iedere manier van luido pen hadt z'n bijzondere beteekenis. 't Schrift was evenwel zóó primitief, dat dengene, die zoo'n geknoopte „brief" overbracht, daarbij ook nog steeds eene mondelinge opdracht medekreeg, wijl 't anders nagenoeg on- mogelijk was het bericht te ontcijfe ren. Doch niet alléén dat de verschil- lende draden ieder op een afzonderlijke manier worden geknoopt, ook werden verschillende kleuren gebezigd. Een J oorlogsverklaring welke den eenen j stam den andere zond was bijvoorbeeld I louter uit roode draden samengesteld I geel beteekende goud, wit was zilver, enz. Bij iederen stam waren eenige mannen, welke in 't lezen van dit ge knoopte schrift specialiteiten waren en op bepaalde dagen in plechtige bijeenkomsten deze aan de jongelin gen en mannen verklaarden. De Indianenstammen in Noord- Amerika, een nomadisch volk, welke in de tijden voor de ontdekking van Amerika door Columbus, nagenoeg uitsluitend van de jacht leefden, ge bruikten reeds vroeg een schrift 't welk sterk doet denken aan de Hiëro glyphen der Egyptenaren. 't Bestond namelijk uit teekens, welke ieder een afbeelding waren van verschillende dieren en voorwerpen, evenals we dat gezien hebben bij de Hiëroglyphen. Meerdere kenteekenen toonen trou wens aan, dat 't oorspronkelijk vader land der Indianen niet Amerika is geweest. Zelfs is bij enkele stammen nog de traditie bewaard gebleven dat hun voorouders na een langen reis over een groote zee daar aangekomen zijn. Doch dit verder uit te vorschen en daarover uit te weiden ligt. na tuurlijk niet op mijn weg. EUROPA. Het oudste schrift in 'tdoor ons bewoonde werelddeel zijn de door de Batavieren, Germanen en Noorsche volken gebruikte runen. Zooals ik reeds opmerkte beschouwde men de uitvinding der schriftteekens als te zijn van goddelijken oorsprong. In de Noorsche mythologie wordt O din als uitvinder beschouwd. Meestentijds werd aan runen een geheimzinnige kracht toegeschreven, wijl aan de eenvoudige bewoners dezer landen de beteekenis doorgaans totaal onbekend was. Ze werden nagenoeg alléén door de wichelaars en wichelaressen ge bezigd, welke naar men meende met de Goden in betrekking stonden en daardoor zeer in aanzien waren, ja zelfs menigmaal als onschendbaar werden beschouwd. Eigenaardig is dat de runenteekens weer merkwaardig veel overeenkomst vertoonen met het Phenicische schriftzooveel zelfs dat enkele geleerden aannamen, dat de runen daaruit zouden zijn ontstaan. Dit beweren berust evenwel op losse gronden en is, mijns inziens, niet te bewijzen. Wel zou men haast geneigd zijn te denken dat alle schrijfwij zen der aarde één oorsprong hebben gehad. (NOORSCHE RUNEN.) Bij de reusachtige uitbreiding van 't Romeinsche rijk (bij 't begin van onze jaartelling en daarna) voerden de Romeinen, benevens zoovele hun ner zeden, gewoonten, bouworden, enz., ook hun schrijfwijze in en wer den de runen verdrongen. Van de talen en schrijfwijzen der bewoners van 't groote Romeinsche rijk is ons 't Latijn wel 't meest be kend. De Fransche taal is van de La- tij sche afgeleid en de letterteekens worden nog heden in nagenoeg onver- anderden vorm door ons gebruikt. (Wordt vervolgd). PROBLEEM No. 9. ZWART. Wit speelt en geeft in drie zetten mat. Oplossingen worden vóór 22 Juli in gewacht aan het adres van den redac teur dezer rubriek, Jhr. A. E. van Fo- reest, Atjehstraat 134, te 's Gravenhage. Oplossing van Probleem No. 7. Kc3, Kd5, cd3:, ed3 2 d4 enz. 2 De3 enz. 2 De3f enz. 2 DfBf enz. 2 Lcöf enz. 2 Leöf enz. Goede oplossing ontvangen van A. v. V. te Haarlem. Op onze vorige prijsvraag: een rijmpje op de gemeenteraadsverkiezin gen, waren 13 antwoorden ingeko men. De prijs viel ten deel aan den heer Th. LAMERS, Bakkerstraat 32, alhier, met het volgende versje: DE VERKIEZINGSSTRIJD. De strijd is weer haast voleind In onze goede stad En zonder erg zegt men toch Dat stemmen weet je wat, 't Is eigenlijk te veel gevergd Om in dit warme weer Ter stembus heen te gaan Te stemmen keer op keer. Doch daar ik nog geen kiezer ben En dit nog heel lang duurt Geloof mij, laat 't me erg koud Wie of de stad bestuurt. Voor mijn part komen ze er allen in Die op 't lijstje staan Dan ben 'k voor mij wel overtuigd Dat 't Haarlem goed zal gaan. De uitgeloofde inktkoker ligt Maan dag a.s. tusschen 2 en 3 uur ter be schikking van den winner aan ons bureau Kampersingel 70. Nog eens willen wij de dichtkunst van onze lezers beproeven en vragen nu een 4-regelig versje op de warmte in de afgeloopen week. Als gewoon lijk kunnen antwoorden tot en met Woensdagavond ingezonden worden. Als prijs loven wij uit een KOP EN SCHOTEL.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 8