NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Prinses FékBa I9e Jaargang Zaterdag 20 Juli 1901. No. 5538 HAARLEM'S DAQBLAD ABONNEMENTSPRIJSAD VERTENTIËN Voor Haarlem per 3 maanden1.20 ^iPr'fi ^an r®?6*8 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ia (kom der gemeente), U de prijs der Advertentiën ran 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1-30 Groots letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 1.65 wrawlllilfflg 1Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers0.02# Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bq de Turfmarkt. GeïUnstreerd Zondagsblad, yoor Haarlem, per 3 maanden0.37M Telefoonnummer der Kedactie 600. Telefoonnummer der Administratie 183. de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nqverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Elrangèr§ (r. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES* Succ., Parijs 31w« Faubourg MontmOïtre. Haarlem's Dagblad van 20 Juli bevat o.a. Olive Schréiner niet gevangen, Een correspondentie tnsschen Reitz en Pres. Stejjn, Een oorlogs brochure, Conflict Volksdagblad. Advertentiën VOOB HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe zen genoodzaakt Advertentiën af te wijzen voor het Zaterdagavondnum- mer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing, dan is inzending op Vrijdagavond noo- dig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, die moeilijk vooraf kunnen worden inge leverd DE ADMINISTRATIE. Politiek Overzicht. Er is een tegenspraak gekomiem van het bericht diat die. Engelsche sohrijfSiteffs Olive. Schreirier om lia ne liefde voor de Boerenzaak ge vangen zou genomen zijn. Byles zond een brief aan dé „Daily News" van Conw-riight Schneiner, waarin deze Ouida's verklaringen als onjuist stempelt en verklaart dot Olive wel ziek maar niet ge vangen is. Is deze brief authen tiek, dan hebben de Engelscben een schanddaad mamdteir op hun, ge weten1. Ook hier geldt echter Aan een boom zoo vol geladen, enz. Van het oorlogsterrein weer wat nieuws. Van beteekenis is het tele gram door de ..Daily Telegraph" uit Pretoria ontvangen en dat bü- na een formeel démenti bevat van de beweerde Boerenwreedheden bij Vlakfomtein. Deze wreedheden zijn, niet behoor! "ik bewezen, woindt aan het blad geseind! en indieni eir •iiet® van dien aard gebeurd is, moet d'at geweten worden aan één of twee Boenen (waarschijnlijk een Boer die door zijne wonden tot ra zernij gebracht was en niet meer wist wat hij deed. Red.) Overigeais bebfoen, zooals de correspondent van1 de ,,Daihr Telegraph" zelf ver klaart, onze stamverwanten in de zen oorlog eten mensohel'ijkheid! en edelmoedigheid getoond, die hun alle eer aandoet. In den Vrijstaat zijn intussch'en weer eenige helden voor de goede zaak gevallen, als Charles Botha, een zoon van Philip Botha, luite nant Thomas Humun en veldcornet Olivier Veen. In welk gevecht dit geschiedde, staat niet vermeld.Lord Kitchener, van wien dit telegram afkomstig is, seint wel zeer uitvoe rig. wat hij gevonidien heeft onder de buitgemaakte bagage van pre sident Steyn. O. a. moeit er een brief bij zijn van den heer Reitz aan Steyn van dén iÖen Mei. Daar in bericht d!e eerste, dat een ver gadering van de Tmmsvaalsche re- geerinig met Botha, Viljoen. en Smuts over den toestand van het land had beraadslaagd. Verschei dene burgers gaven zich over, en de regeering was het met elkaar onieens of er mogelijkheid was op veiwikkedinigem in Europa. De Transvaalsche regeiering had daar om besloten, verlof te verzoeken,, een bericht maar Kruger te zenden, ten einde den vreesiél ijken toes,tand van het land uiteen1 te zetten, en indien het verzoek werd afgesla gen een wapenstilstand te vra gen. ten einde de meening van de beide volkeren in te winnen over de toekomstige politiek en den ver leden en tegenwoordigen staat van zaken. Reitz zegt ten slotte, d'at de tijd1 gekomen is, om een beslissen de n stap te doen. Steyn antwoordde den i5en Mei Ik heb een ingeving, dat wij nog niet tot het uiterste zijn gekomen. De ammunitie is wel sehaarsch, maar er is toch nog. Welke reden hebben, wij nu, om verder ons ver trouwen op God1 te laten vanen Ik ben vast overtuigd, dait in de vol gende- maanden Europeesobe ver wikkelingen zullen opkomen, die ons goed' geluk zullen bevorderen. Het feit dat onze deputatie in Eu ropa blijft, overtuigt mij, dat onze zaak niet hopeloos staat. Steyn zegt. dat hij or pijnlijk door is getrof fen, d'at- zijn meening niet was ge vraagd. Hij verzoekt aan Reitz, Ie wachten, totdat hijSteyn, met de Wet zal hebben overlegd. Uit dezen brief blijkt wel het vaste vertrouwen d'at de president van den Vrijstaat nog heeft op de toekomst. Inderdaad men moet eer bied gevoelen voor den mam. die van plaats tot plaats, van streek tol streek gedreven, toch dapper blijft volhouden in zijn verzet en dien wamkelmoedis-en een hart onder den), riem steekt, 't Is te hopen dlat Steyn1'» goede verwachtingen op die tusschenkomst der mogendhe den niet beschaamd, mogen wordten, doch 't gaat er meer en meer naar uitzien of de Boeren, geheel al leen den strijd zullen moeten, uit rechten, een strijd, die hoe het ook ga, niet anders dan op Engeland's ongeluk kan uitloopen. Buitenlandsch Nieuws. Baden-Powell. In het EngeLsche Lagerhuis is aan de regeering gevraagd, of tijd1 nog niet daar was om de leden van de politie van den „voorma- li gen" commandant ervan. Baden- Powell, him vrouw achterna te zen den. Brodrick antwoordde, dat het nog wel wat te vroeg was, om, hier aan te gaan denken, het „familie leven weer te gaan herstellen" in Zuid-Afrika. Van Baden-Powell gesproken, een mooi berichtje van „Central News". Baden-Powell zou naar huis ko- men, om ziin magnetische per- soonlijkheid" te benuttigen tot het aanwerven ran versche bereden troepen voor Zuid-Afrika. Alsof magnetische persoonlijkheden in Zuid'-Afrika niet nog mieer nut zou den kunnen afwerpen. Het magnetische in Baden-Powell daargelaten, is dat bericht op zich zelf een niet onaardige bekentenis d'at mem ten einde' raad' is om in de behoefte aan ruiterij te voor zien. Men zegt. voorts dat Baden-Po well in den adelstand verheven zal worden. De Arabieren en de Boeren zaak. Iemand die uit A-rahië komt, heeft aan die Brusselsche Petit Bleu" verteld van de geestdrift en de bewondering, die daar voor de Boeren heer9cht. De Arabische Sjeiks, waarvan de meeste voor den oorlog nog nooit zelfs van bet bestaan- van den Oranje Vrijstaat en Transvaal hadden gehoord, heb ben nu bijna alleim een portret van president Kruger. De namien van Botha, d'e la Rey, en de Wet zijn- onder hen goed beleend en zij zijn stom van verbazing dat ..het mach tige Engeland" zooveel moeite heeft om dat klompje Roeren in Zuid- Afrika eronder te krijgen. De Oos- tersche verbeeldingskracht heeft reeds een' Boeren legende gescha pen, die naast d'e legende van Boe- naberdii rondverteld wordt. Zou d'e verteller bier ook het spreekwoord in practijk brengen Als men verre reizen doet kan men veel verhaten? Een oorlogsbrochure. De bekende Boerenvriend W. T. Stead! heeft een nieuwe oorlogs- brochure1 uitgegeven („Methode of Barbarism" Mowbray House, Norfolk Street, Londen W. C.) over de barbaarsche wijze van oor logvoeren. Hij is zeer gelukkig ge weest met zijn titelpagina War is War (Brodrick) wordt, daar gesteld tegenover War is Hell (Geni. Sher man.) Behalve aan een herhaald beroep op de tusschenkomst der mogendheden, zijn de hoofdstuk ken van de brochure gewijd aan de concentratiekampen („How the Pri son Camps were Pilled and Emptied'"), aan de -tactiek dier ver woesting, den „donkeren sluier van den censor" en hoe er een scheur kwam in dien sluier. Vooral het laatste hoofdbtuk, vol documenten, is zeer lezenswaar dig. en aan het slot der brochure worden een paar treffend welspre kende proclamaties van1 Boerenzij- de aan het Engelsche volk in over weging gegeven. Belangwekkend ia nog wat Stead zegt over d'e rol die aan Nederland moet toebedeeld worden. De schrijver wijst er op hoe. volgens hem. de nieuwe ministers reeds bij het begin van hun loop baan voor de vraag zullen komen te staan of zij trachten zullen d'e Mogendheden die de Haageche Con ventie mede onderteekend hebben, over te baten er bij Engeland o~> aan te dringen te blijven binnen de perken van beschaafd oorlog voeren. De schijvea* erkent dlat er aan1 zulk een optreden een'ig gevaar verbonden is, hoewel dit °evaar volgens hem niet zoo groot is als vele Hollanders meenen. Cham berlain, zet hii. zal er Java niet om neimlen. en evenmin zal die Britsche vloot Amsterdam beschieten. Hij herinnert er aan hoe op d:e Haagsche Conferentie Holland. Bel gië, Zwitserland, Denemarken Zweden en Nooawegen de nobele verdedigers waren der nationale onafhankelijkheid en der rechten van aangevallen volken, en vraagt dan waarom deze Mogendheden niet geaamient'lijk een beroep zou den doen op d'en Czaar-, als ont werper der Haagsche Conferentie, om hun voorsteden te leggen voor alli© mogendheden dlie aan deze Conferentie hebben deelgenomen ten- einde de Britsche. regeering er toe te brengen, de bepalingen der Haagsche Conferentie na te komen Volgens Stead kan Holland die nobele doch gevaarlijke rol van op te treden als verdediger dér men schel i jkheid. die den eersten stap doet niet laten varen. Hij gaat na hoe wij zelf ons vrij gevochten heb ben van de Spaansche overheer- sching, hoe de vrouwen en kinde ren in Zuid-Afrika van ons vïeesch en bloed zijn. Hij wijst op ons roemrijk verleden, op de vete ge legenheden waarbij het Holland- sehe volk tusschenbeide is geko men om de vrijheid in Europa em zelfs die vrijheid in Engeland te reddien. Zelfs indien Holland er niet in slaagde de steun der kj'ednie mo gendheden te verkrijgen of de hulp van die regeering der Vereenigde Staten, dan, aldus Stead, zou dien de ministers van Holland ten min ste eten troost hebben dat zij niet te kort zijn geschoten in den plicht dien zij aan hun stamverwanten en aan dé1 menschelijkheid' verschul digd zijn en. d'at het bloed der ver moorde onschuldi gen. niet over hun hoofd zou komen. Een andere voorstelling. Tegenover Chamberlain's reeds gemelde buitengemeen luchtharti ge beschouwingen bii de derde le zing van die middelenwet, heeft Harcourt Donderdag in het Engel sche Lagerhuis een- andere voor stelling van den toestand geplaatst. Harcourt bracht in herinnering dat de kanselier dier schatkist erkend had' dat de uitgaven, in het vorige jaar bijna 200 millioen pond be dragen hebben., en ook dat in de laatste viif jaren, zonder de oor logskosten te rekenen, de uitgaven met 28 millioen pond waren toege nomen, cïe ontvangsten daarente gen slechts met. 16 millioen. Dat kan zoo niet gaan. zeide Har court. Maar het ergste was, vol gens hem, d'at de buitengewone in komsten zoo traag vloeiden.ver leden jaar hadden de buitengewo ne belastingen slechts 12 millioen opgebracht, dit jaar zulten ze slechts 11 millioen opbrengen minder dan d'e helft, zeide Har court. van het bedrag dat wij be taalden toen onze bevolking zoo veel geringer en zooveel armer was. Andries de Wet heeft Donderdlag België verlaten, zondier de lezing te hebben gehou den' te Antwerpen, waarom men hem gevraagd had. Hij heeft de re- dén van zijn vertrek uiteengezet in een brief aan de „Pet.it Bleu"' waar in hij verklaart, d'at hij niet zou kunnen beletten., dat zijn verhaten over de wreedheden der Engel scben anti-Engelsche betoogingen- uitlokten1. En dan geeft hij er de voorkeur aan België te verlaten, liever dan last aan de regeering te bezorgen. Het Chineesche gezantschap in Europa. Naar het Chimeesche gezant schap te Berlijn verklaard heeft, is d'e boetgezant, orins Tsjoen., van plan ten minste f/wee maanden, al daar te blijven, om de groole in dustrieel e ondernemingen van Duitschland te bezoeken. Het ls nog niet uitgemaakt of hij bij zijn terugtocht, die over Amerika zal geschieden, ook Parijs en Londen zal bezoeken. De man zal dan wel net doen als Li Hung Tsjang indertijdveel kijken maar niets koop-en. De Noorsche reis van Keizer Wilhelm. De Keizer van1 Duitschland sch;;nt in Noorwegen, niet erg gewild te zijn. In „Dagbladet", uit Kristiania, dat dikwijls voor het orgaan van de Noorsche regeering wordt behou den. worden vrij onvriendelijke op merkingen over de zomerreis (naar het Noordien) van den Keizer ge maakt. Deze wozdt daarin o. a„ weinig hoffelijk, „een onvermijd baar man1" genoemd!, wiens her haalde bezoeken met onverschillig heid moeten worden betracht en als iets „wat niet te ontgaan is" moeten word'en opgevat. Doch dan moet het ook voldoende zijn, in plaats van de dagelijksche tele grammen over 's Keizers doen en laten, alleen van zijn komst, zijn vertrek en van zijn gebruikelijke jaarlijksche gift voor de restaura tie van den Dom te Drouth elm melding te maken.. Die gift hing samen met den treurdienst, die bij den dood van den ouden Keizer Wilhelm in die kerk is gehouden ..een min aangenaam gebruik, dat ran ons grootste nationale gedenk- teeken is gemaakt", meent „Dag? bladet". enz. Hoewel het ..Berliner Tageblabf' betwijfelt, of dé Noorsche Regee ring de hand wieil heeft gehad in deze belieediging. zoo schijnt dat bericht in een blad, dat de regee ring wélgezind is. toch weinig op wekkend'. noch voor den. keizerlij ken gast. noch voor diens vriend1. Koning Oscar, zoodat zelfs de vraag rijst, of er ook een politiek doel word nagejaagd, dat verder gaat dan een. alleen persoonlijke onaan genaam hed. De onlusten in Spanje. In het ongelukkige Spanje dureit de onlusten maar steeds voort. Te Saragossa hebben Woensdag stand jes plaatsgegrepen, waarbij 46 per sonen gewond werden. Men be streed1 elkander met revolvers, pi stolen. messen en knuppels. Er werden geregeldé gevechten gele verd. Ten slotte slaagde de gen- darmeri© er met vieel moeite in, da orde te herstellen. Geen wonder dat een land waar zoo ietis moge lijk is in een treurigen toestand verkeert. Algemeen© beriohten. CHINA. Een telegram1 dat wel tendlen- tieus lijkt, uit Peking, bevat da mededéel'inig dé't de wanordtelijkhe- den daar zeer sterk toegenomen zijn sedért de Ghineezen zich op nieuw met het bewaren van de orde. he-bben belast. Voorts, d'at de Amerikaansche consul te Tientsin drie Amerikanen, door de Cbinèe- zen op heelendaad betrapt bij heti plundéren in een dorp bij Peking, tot vier jaren gevangenisstraf ver oordeel dl heeft. De Duifschiers hebben1 reed» maatregelen genomen om al hun troepen uit China terug te roepen-, met uitzondering der gezantschaps- wachten. in de eerste dagen van Augustus. Stadsnieuws. Haarlem, 19 Juli 1901. Ned. Vegetariersbond. De 7e jaarvergadering van den Ne- derlandschen Vegetariersbond zal ge- houden worden op Groot-Zomerzorg te Bloem endaal. Opgewacht aan het station Bloemen- daal (Noordhollandsche lijn) wande len de deelnemers om 10 uur gezamen lijk naar Groot-Zomerzorg. Om 2 uur wordt opgebroken naar Zandvoort, hetzij per Electrische tram of te voet naar station OverveenBloemendaal en vandaar per spoor naar Zandvoort. Vandaar kan de terugtocht met de spoor van 4 uur 16 min. of per tram geschieden. Onder de punten van be- handeling behoort een voordracht van Feuilleton. Naar het Engelsch VAN BI A X PEMBERTON 37) Ik schat uw ridderlijkheid hoog, Lord Dame, gaf hij ben ant woord. Ongelukkig heeft die gou verneur van een stad geien oor voor gevoels zaken,. In uw plaats zou ik dioen wat gij gedaan hebt. De Czaar mag speten als hij te Parijs is, maar niet als hij het purper draagt. Allés wat gii mij hebt meegedeeld is een beroep op den man, maar de gouverneur is doof. Wees tevre den met mijn belofte op een on derzoek, zoo spoedig als de autori teiten het zullen' veroorloven. Ik zal in coirrespondlenit'ie tredien met andleren wiiern dé zaak aangaat, en zijn wij tot een besluit gekomen, dan zal ik u het berichten in Lon den of Petersburg of waar het u mocht believen te zijn. Dane zat als door dien bliksem' getroffen. Hij gevoelde dat de ne derlaag volkomen1 was. Ik ben niet van plan naar Lon den te gaan. zei hij langzaam. De Rus haalde die schouders op. Waarheen1 gij wilt, Sir I op eene zaak moet ik aandringen'. Morgen verlaat gij Tiflis. Een oogenblik zagen zij elkan der in stilte aan. Dane wist wat hij. te verwachten had en toch waagdé hij een vraag. En1 mejuffer? Die zend ik naar Lars of houd' haar hier, zooals ik dlat zal goedvinden. Hij wuifde met zijn hand alsof hij dacht dat het nu genoeg was, belde, waarop zijn secretaris bin nenkwam. Lord Dane's koets, beval hij. Dane rees op en boog. Later zei men dat er een asch-grauwe doods kleur over zijn. gelaat lag. Maar zijn gedachten betroffen niet hem zelf. Zij waren in het hotel Lon- dres. waar eene vrouw wachitte en bad dat hij tot haar mocht terug keer e«. HOOFDSTUK XXXII. Er wordt een nieuwe stem gehoord. De- klok op het voorplein van het paleis sloeg elf uren, torn hij hei verliet, maar in weerwil van het uur. liet hij zijn rijtuig gaan en wandelde naar het hotel. Er was nog veel beweging op de levendige boulevards. Soldaten bij de deu ren dier koffiehuizen lustig volkje dat huiswaarts keerdedé aardi ge met sjaals bekleed© lachendé vrouwien. Maar hij bewoog zich onder dei menigte als een die aan dlat alles part noch deed had!, ads een die het Daleis had gehoopt te verlaten met een doel voor oogen, en snelle voetstappen, om aan Fé- kla bij zijn terugkomst te mogen zeggen„het einde is er". Al dé poëzie van dat voorgestelde bezoek, de hoop die. zij te zamen hadden gehad. de plannen dlie zij had den besproken wat een bespot ting was hem de herinnering daar aan. Noch naam, noch verstand had hem kunneoi redden van een schande die zijn verbeelding over trof. Een andere gemoedsgesteldheid zou tranen in zijn oogen gebracht hebben. De volkomenheid van zijn nederlaag verpletterde hemhet herinnerde hem vergeten karakter trekken en zijn denkwijze uit zijn jongensdagen1. Wellicht bad! hij zooals hij daar Liep, voor dé red ding en d'e vrijheid van Fékla, zijn verloofde. Het kon niet zijn dat zijn leven en het hare vernietigd zouden worden door de uitspraak van een/en, dien hij maar een uur had gezien en nooit weder wensch- te te zien. Met zijn geheele ziel kwam hij in opstand tegen een zoo wreedé bestemming. En d'e ergste wreedheid was dat het hem zwak maakte. Hij herin nerde zich den tijd dat hij alleen stond. Het was in Petersburg o' Moskou nog mogelijk geweest te telegrafeeren aan zijn vader om anderer invloed. Hij hadi het niet gedaan omdat hij geloofde, zich voorstelde misschien;, dat zijn ta lenten voldoende waren, voor deze of nog grootere taak. En nu was het te laat. Zenovieff zou zeker zulk een handeling verboden hebben. Het brood van dat misgewas smaakté bitter. Hii moest het Fékla medédeelen. Al het verrukkelijke .moest plaats maken voor die noodlottige waar heid. Het ergste voor u voor mij. Soms dlacht hij eraan om het haar maar niet te vertellen, of dubbel zinnig te zijn of te zeggen dat er iets tusschen gekomen was. of aan den dag zijn vonnis overlatenen dit stelde hem geruster maar alleen omdat hij haar moed vergat, en die ernstige biddende oogen waarvoor een man niet kon liegen. Hij wist hoe zii naar hem zou luisteren. Er was geen dapperder vrouw in, Rusland: dan zij niet een die zoo snel in zijn hart las en hem zou dwingen te zeggenAlles is verloren het is het einde. Tot aan dien nacht had hij de maat zijner liefde voor haar met begrepen. Weinig maanden te vo ren ontmoette hij in Londen een statig meisje, dlie als een koningin bevelen kon in welk huis zij ook was. Hij hoonde over haar spre ken als een gefortuneerd meisje, het schitterende licht van menig salon Fékla, die geestige, de ver metele; het dwaze kind1, het ver blinde middelpunt van hare aan bidden. De vele beschuldigingen! waarmee zii werd' belast hadden zijn nieuwsgierigheid opgewekt en hem tot haar gedreven, als tot eenig vreemd licht aan: d'en hori zont zijner wereld. Aan de treden van die troon had hij go wandel dl om een vrouwenhart te vinden. En nu kende hij haar zoo, dat zijn ge heele ziel tot de hare sprak. Alles was verloren, werkelijk verloren. Het ergste lot was hun deel. Hij kon zich geen middel be denken waardéor Zenovieff zijn onmiddellijk plan zou loslaten, als heb niet was dat de dlag nieuwen raad' schafte. Een enkele maal dacht hij er over om oogenblikke- lijk over d'e Krim naar St. Peters burg te gaan en Mr. Muravicff nog maals te spreken., maar daarnaast stond de wetenschap dat Ot'to De- midéff nog te Lare was, en dan Fé kla déar alleen met hem zou zijn. Hij durfde niet hij moest haar niet verlaten, zei hijtot zoo iets zou men hem alleen door geweld kunnen dwingen. Zooals hij had beloofd1, zoo zou de uitvoering zijn tot het einde toe. hoe het ook zou gaan. Dit was zijn troost toen hij bij zijn hotel kwam, de lichten door de vensters

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1