Tuchthuis-herrie. Verleden week is er in het groote tuchthuis van Paliano, niet ver van Rome. -oen oproer uitgebroken. Drie honderd gevangenen voerden in den vroegen morgen een blijkbaar welover- legd plan gezamenlijk uit. Toen "s morgens de cellen geopend werden op dat de gevangenen zich naai- de werk talen zouden begeven, grepen zij drie van de cipiers vast en sloten hen als gijzelaars op. Een, die zich verzette, werd levensgevaarlijk gewond. De di recteur van de inrichting deed ver- geefsche moeite zijne oproerige gevan genen, op zekeren afstand, weer tot bedaren te brengen. Ze gingen in de gevangenis alles kort en klein slaan, brullend als leeuwen. Het tuchthuis werd toen door de troepen omsingeld en het dak met 60ldaten bezet. Tegen de tuchtelingen zelven dorst men niets beginnen, daar zij in dit geval zeker hunne gijzelaars om hals gebracht zouden hebben. De heeren boeven stelden het ultimatum, dat zij met de commissie voor het ge vangeniswezen wilde spreken en de commissie kwam uit Rome over, hoor de klachten over het slechte eten en de slechte behandeling aan, beloofde verbetering van dien toestand en straf feloosheid aan de rebellen. Eerst daar na werden de gijzelaars, die dertig uren in de macht van de oproerige boeven verkeerd hadden, meer dood dan levend vrijgelaten. Dit ware verhaal van een tuchthuis herinnert sterk aan de, fantastische, geschiedenis van E. A. Poe van het gekkenhuis, waar de directeur en zijn staf door de losgebroken gekken on der de douches gehouden en in dwang buis gestoken werden. Da „Steker" gepakt. De „steker" of misschien beter de snijder" te Berlijn, die vrouwen en meisjes met een scherp voorwerp een snede in de kleeren gaf, is gepakt. Het is een architect, getrouwd en vader van twee kinderen. Ruwe zeden. De correspondent van de ,,N. R. Ct." te Weenen schriift: Hoe ruw de landelijke bevolking in Hongarije nog is, bewijst een voorval, in Sandorfalva gebeurd. Daar stierf dezer dagen de heereboer Franz Bor- bas, die verleden jaar met zijn dienst meid Veronika hertrouwd was. Hij vermaakte baar zijn heele vermogen ten bedrage van 400.000 fl. en onterfde zijne vier zoons uit het eerste huwelijk. Bij de begrafenis vielen die vier zoons bij het open graf van hun vader hun stiefmoeder aan en sloegen haar met knuppels dood. Gedurende de vechtpart" viel de kist om en rolde met het lijk in het graf. Twee broeders der weduwe, die hunne zuster verde digden werden doodelijk gewond. De moordenaars gaven zich vrijwillig bij den rechter aan. Een zwerftocht. De gezagvoerder van de Iersche Stoomboot Rathlinhead, Woensdag te Belfast binnengeloopen, rapporteert dat hij den 9en Juli op 150 mijlen ten oosten van Newfoundland een vis- schorsboot ontmoet heeft, waarin zich een matroos Lenoil genaamd, en een Irind bevonden, beiden behoorende tot de bemanning van de verongelukte goëlet Bayonnaise1, uit St. Malo. Tien dagen hadden zij op zee rond gezworven. De matroos was zoo uitge put, dat hij kort na zijn redding be zweken is, het kind zal naar Frankrijk gezonden worden. Knap gedaan. Een heele compagnie Fransche Al penjagers, onder bevel van kapitein Tabouis, heeft Maandagmorgen, met wapens en bagage, den top van. den Mont-Blanc bereikt. Ook een statistiek! Een Engelsch blad heeft een jaar lang door een spoorwegwachter ten plattelande waarnemingen laten doen over het getal dieren, dat door de trei nen gedood wordt. Zijn rapport luidt: Vogels worden meestal overdag ge dood; andere dieren, vooral ratten, des nachts. Ratten schijnen des nachts bij honderden op roof uit te gaan en Jtiezen bij voorkeur de spoorweglijnen. Het is opmerkelijk, dat bij bijna alle alleen de kop afgereden wordt Kikvor- gchen worden bij duizenden verplet terd; zij schijnen 's zomers op de spoorstaven te gaan zitten om koelte te vinden en hooren den trein vol strekt niet komen. Gedurende twaalf maanden vond de man gedood: drie katten, twee vos sen, twee terriers, een foxhond, een collie, een kolossaal aantal ratten, do zijnen hazen en konijnen, een koe, een schaap, een egel. duizenden kik- vorschen, een torenvalk, verscheiden meerls. drie roodborstjes, drie zwalu wen, kraaien, duiven, fazanten, pa trijzen, waterhoenders, kieviten en wa tersnippen. Diefstal in het groot. Een bende van 11 boosdoeners, die het voornamelijk gemunt had op de berooving van goederentreinen op de Andalusische spoorwegen, is te Gre nada gearresteerd Het aantal dief stallen. door hen gepleegd ,is ontel baar. De dieven verkochten het ge- stolene aan een rijken koopman te Ar- chidona. in de provincie Malaga, die «veneens in hechtenis genomen is evenals eenige ontslagen spoorwegbe ambten. Hevig onweer. Boven verschillende kantons in de Oostelijke Pyreneeën aan de Fransche zijde heeft Woensdagmorgen een he vig onweer met hagelbuien gewoed. De schade is aanzienlijk. Twee dagen achtereen voor het onweer was het in die streek snikheet geweest. De warmte in Amerika, j Het blijft in de Zuid-Westelijke sta ten van de Noord-Amerikaansche Unie benauwd warm: de temperatuur wis- j selt er in de schaduw af tusschen 90 en 10 4graden Fahrenheit. In Missouri heeft de gouverneur in verband met talrijke verzoeken in cfien zin den 20n Juli vastgesteld als den officieelen dag, waarop om regen zal gebeden wor den. Van de zijde der regeering wordt verklaard, dat de berichten, aangaan de de door de hitte aan den oogst be rokkende schade, sterk overdreven zijn. Op 1 Juli was de staat van den oogst beter dan op 1 Juli des vorigen jaars. De regen, die in Texas is ge vallen, heeft den katoenoogst gered en in New-Mexico en Anizona is eveneens regen gevallen. Tramongeluk. Een noodlottig ongeval met een electrische tram heeft plaats gehad te Home Bay in Engeland. Drie elec- trische tramwagens reden een pier af naar een stoomjacht. Plotseling de railleerde de voorste wagen, waardoor de koppeling brak en het rijtuig in zee viel. De 9 personen, die er in zaten, werden allen in booten gered, doch één hunner, een 74-jarige dame, werd zóó ernstig gewond, dat zij kort daarna overleed. Ontploffing in een lucht ballon. Bij de nederdaling van de militaire luchtballon „Generaal Sabotkin" bij Schflüsselburg in Rusland, had een ontploffing plaats, doordat een paar Boeren in de onmiddellijke nabijheid stonden te rooken. Een jongen werd gedood; 20 personen werden gewond. Hevige ontploffing. Woensdagmiddag heeft een hevige ontploffing plaats gehad in de kruitfa briek Fyttong, op een halve mijl af stand van Nora (Noorwegen) gelegen. Zeven gebouwen vlogen de lucht in. 4 personen werden gedood, 6 licht ge wond. Een bosch bij de fabriek geraak te in brand. Bij het zwemmen verdronken Twee jongens van 10 en 12jaar, wa ren bij Wechselburg in de Mulde aan het zwemmen, toen de oudste plotse ling zonk. De andere wilde zijn broer tje te hulp komen en verdronk even eens. Onweerongel ukken- Tijdens een onweder in het Russische dorp Kaliszkowice sloeg de bliksem in een school, waar de lessen aan den gang waren. De bliksem nam zijn weg door de keuken, waar de vrouw van den onderwijzer het eten klaarmaak te. Zij bekwam ernstige brandwonden, zoodat haar toestand hopeloos is. Daar na ging het licht door de schoolloka len en trof alle kinderen op een bank; 1 jongen werd gedood, 5 anderen wer den zwaar gewond, terwijl er 14 min der ernstige kwetsuren bekwamen. Midden in een periode van groot© hitte koelde bij Belgorod, in het dal van de Donetz, door een hevigen hagel bui de temperatuur zoodanig af, dat een geheel© kudde pasgeschoren scha pen dood vroor. De aanstaande hongersnood, in Rusland. Het is treurig gesteld met den graan oogst in het Dongebied, in de Russi sche provinciën Jekaterinoslaw, Char- kow, Saratow, Samora Taurus, langs den Weichsel, langs de Oostzee, in sommige zuidelijke districten langs Oka, Kama en Viatka, in een groot ge deelte van het Wolga-gebied en in het Oeral-gebied. Men voorspelt vreeselij- ke hongerellende. Een brandweerman als brandstichter. De rechtbank te Breslau heeft een zeldzame zaak behandeld. Op het bank je der beklaagden zat de schoenma kersknecht, tevens brandweerman, Theodor Fritsche uit Neusalz, die in 1899 en 1900 te Neusalz en in de om geving tal van branden had gesticht, om de waarschuwingspremie te kun nen verdienen. De 30-jarige beklaagde werd veroordeeld tot 10 jaar en 9 maanden gevangenisstraf. Vervolg Stadsnieuws. „Immoreel gedoe" bjj de verkiezingen. De „Stad-Edifcie der Opr. Haarl. Ct." diie mede is aangevallen door den correspondent van het „Alg. Handelsbladverdedigt zich al dus: „De Haarlemsche correspondent van het „Hbld." Leest aan de Haar- lemsche dagbladen, de ..Stads-Edi- tie" inbegrepen, die les voor im moreel gedoe" bij bet olaatse® van ingezonden stukken en het opme nnen van beleedigeilde verkiezings- adverlentiën. Wat ons betreft zou den wij den correspondent wed wil len vragen, welke immoreele stuk ken door ons zijn ondernamen ?Wij weigerden o. a. een brief tegen de Haarlemscfae Handielsvereeniging te plaatsen, zoo die schrijver daar uit niet wegliet wat ear dien. schijn eenier verkiezimgsmanoenivre aan gaf. Wij weigerden een ander schrijven, waarin scheldwoorden herhaald werden, door een der candidate® tegen een zijner be stri jdeirs gebruikt. Wij weigerden, eindelijk, een zeer behoorlijk, hoe wel scherp schrijven tegen den heer Schürmann aan den voor avond der verkiezing uitsluitend omdat wij dien dag geen nieuwe aanvallen wilden opnemen wel echter (gelijk wij in de rubriek Briefwisseling zeiden) plaats open hielden voor het geval de aangeval lene zich mocht willen verdedigen. De uitdrukking ..gal uitspuwen te gen dien heer Schürmann" is. voor zoover de ingezonden stukken in de ..SUcfe-Ediitie" betreft, ^eheel mis. De bestrijders somden grieven op, die d»e lieer Schürmann had kunnen en behooren te weerleggen. Dat is bij iedere verkiezing geoor loofd. Wat de advertemtiën betreft gaan wii van het standpunt uit dat eene ver k i ezi ngs-adve rtcnt i e geteekend behoort te zijn of dat althans iemand zich verantwoordelijk daar voor stelt. Een paar werkelijk on zedelijke annonces gaven ons den grootsten last, omdat ze niet onder teekend,, met afgepast geld' in de envelop, aan ons bureel gebracht werden en de zender er van niet was te ontdekken. Hoe nu de cor respondent van het „Hbld." zich zoo boos maakt over „advertenties, ongeteekend ingezonden, doch niet geplaatst om niet met de justitie in aanraking te komen", begrijpen wij niet wanneer toch zulke adver tenties niet opgenomen werden In do tweede plaats vragen wij niet alleen naar den verantwoorde lijken persoon eener advertentie maar ook naar dten inhoud is zij beleedigendWij (redactie) heb ben een advertentie, tegen dert heer Hugenholtz in ons blad opgemerkt die, wij. hoewel niet beleedigend voor hem, toch zeer min vcnd'en en een andere die werkelijk tot de er gerlijke soort moest worden gere kend:. Het spijt ons dat die annon ces bij onze administratie door de mazen zijn beengeslipt, maar is het altijd mogelijk, dlaartiegen te waken? Ten slotte verbaast ons de op merking van het ..Hbld.". dlat „bla den die neutraliteit in hun vaan del schrijven" (zooals de „Stads- Ed'itie" d'oet) zich met dit ..immo reel gedoe" (alweerniet moeten inlaten. Politieke bladen dan wel Landbouw. Donderdagavond werd in café Ne/uf eene algemeen© vergadering der afdleeling Haarlem, en Omstre ken der Hollandhche Maatschappij van Landbouw gehouden ader presidium van dien heer Pr. Lief- tinok. Uit de rekening en verant woording der afdeeling over 1900 bleek dat de ontvangsten bedrogen 1059.4ii en de uitgaven 952.42. zoodat er een batig saldo was van 106.99. Tot afgevaardigden ter Algemeei- niei vergadering werden benoemd de heeren Loef en Van Amstel, die beiden de benoeming aannamen. Daarna werden de punten van be schrijving dier vergadering voor gelezen en besloten den afgevaar digden een vrij mandaat te geven, A Meen over het nieiuwe voorstel der afd. Alkmaar aan het Hoofdbe stuur gedlaan om die begrootinigs- post miet 2000 te verhoogien, ten einde de dit jaar daar te stede te houden landbouwtentoonstelling beter te doen slagen, ontspon zich ■eene langdurige discussie, te meer daar hert) Hoofdbestuur in deze nog niet van prae-adviies had gediend'. De voorzitter herinnerde er aan hoe èn het Hoofdbestuur èn die afd. H. <en O. gaarne die tentoonstelling te Haarlem hadden gehad, hetgeen niiet was geschied, doordat Alkmaar op de laatst gehouden vergadering te Puirm erend allerlei mooie hel f- ten gedlaan had', en de conditiën voor die 5 jaarliiksche tentoonstel ling wetende er sterk had op aan gedrongen, dat dleze dit jaar in Alk maar zou worden gehouden, Slechts met 2 stemmen mee-dier heid) heeft Haarlem het toen afge legd' en nu het er op aankomt, wil Alkmaar meer hebben. Dit is naet im den haak. Spr. zou dan ook gaarne een schrijven aan- 't Hoofd bestuur richten oan bet te ontra den een goedkeurend advies te ge ven, op grond dat een dargoiiik voorstel om 2000 had' moeten wor den gedlaan, terwijl de discussiën over de plaats waar de tentoon stelling zou gehouden worden, gaande waren, en dat door uu in diening van zulk een voorstel eene oneenlijke concurrentie is onteiaan. Na nog eenige besprekingen werd echter besloten het weekblad af te wachten en zoo het Hoofdbestuur een goedgunstig advies heeft gege ven. het bestuur te machtigen aaar- over een woord van protest te doen hooren. Daarna wend) die vergadering e6- sloOen. Een bewoner in de Hagestraat is bekeurd wegens het houdlen van een hond. die niet in die belasting is aangegeven. Namens het Bestuur der Haarlem- scho H an del avereen i ging wordt ons bericht, dat de heer Th. G. Schürmann zijn ontslag als voorzitter dier ver- eeniging heeft genomen en dat als tij delijk voorzitter der H. H. V. is opge treden de heer G. v. d. Most van, Spijk 2e voorzitter. Naar wij vernemen heeft de heer Th. G. Schürmann ook bedankt als vice, voorzitter dér neutrale kiesvereeniging „Burgerplicht". H'eden is alhier door J. Heilig, schipper op Zuid^Scharwoud'e en wonende Kampervest alhier, de eerste roocfekool aan die groeten- markt gebracht. Gevonden voorwerpen. Een parasol; een kinderhoedje; een sokje. Als liberaal oandlidlaat voor die Kamer te Gouda wordt genoemd mr. De Kanter, alhier. Op de te Breda gehouden verga dering van het genootschap van Leeraren aan Nedterl. Gymnasia is dr. Gamier tot voorzitter voor liet volgend jaar gekozen en Haarlem als plaats voor de volgendie verga dering aangewezen. M evrou wWaszklewicz heeft door bemiddeling van onzen gezant te Londlen een kist kleederen ontvan gen. vervaardigd door mevrouw de Prinses Caroline Murat, voor de Boeren, Deze kist zal medegeno men wonden door de Haarlemsche diaconessen, die 17 Augustus per „Nctrman" naar Zuid-Afrika ver trekken. te gelijk met dien Zwit- serschen doctor. In vervanging van hen die als on geschikt voor den militairen dienst werden afgekeurd, zijn heden bij het bataljon infanterie alhier in garnizoen weder 3 lotelingen der lichting 1901 ingedeeld. Bennebroek. Gisteren had een groot aantal kin deren der O. L. school alhier, een heerlijken dag, want voor rekening der Ambachtsvrouwe, Mevrouw Wil link van Bennebroek, maakten zij een tocht naar Zandvoort. Begunstigd door zeer mooi weer gingen ze in drie groote rijtuigen der waarts. Te Zandvoort aangekomen, werden ze verwelkomd door Mevrouw Willink, en na zich aan zee op de gebruikelijke wijze kostelijk te hebben vermaakt, werden ze ruimschoots onthaald in „Ons Huis". Tegen. 8 uur kwamen ze hoogst vol daan van hun prettigen tocht terug, zeer zeker dankbaar tegenover hóór, die hun dit genoegen had aangedaan. Hillegom. Bij de Donderdag gehouden her stemming voor die® Gemeenteraad waren uitgebracht o^ de heeren J. Guldemond 359, Th. Lommerse, 354, F. J. v. d. V'en 326 en P. H. van Waveren 312 stemmen, zoodat gekozen zijn de heeren J. Gulde- mond ,en Tb. Lommiersie. Aan eerst genoemde werd 's avonds eene se renade gebracht. Zandvoort In Villa Paula alhier heeft voor eenigen tijd intrek genomen Fürst Frans J. Auersperg met gevolg, uit Weenen. De heeren J. van den Bosch en F. Zwaan hebben, wegens hunn£ benoe ming tot lid van den Raad alhier, ont slag genomen respectievelijk als opper- brandmeester en onderbrandmeester bij spuit 2. Dinsdagnamiddag werd in de Hal testraat een dame door een fietsrijdr omvergereden, met het ongelukkig ge volg, dat zij een arm brak, zoodat ge neeskundige hulp moest worden inge roepen. De dader reed met een vaart weg, zonder zich om iets te bekomme ren. Heden bracht een schokker versche visch aan. Besomming f 19; de prijzen der visch waren: tong 0.20—f 0.50, tarbot ft per stuk, scharren f 3.50 per mand, bakschol f 2.50 per mand. Aangekomen badgasten. M. de Voogd, Amsterdam, Villa Ja- coba, 12 pers. Mevr. Ludeke, Amsterdam, Kerk straat no. 15, 2 pers. E. Koopman, id. id., 3 pers. Fam. Schrikker, id.. Pension Buck- man, 6 pers. Mj. Van Druten, Arnhem, id. Mej. de Voogt, Mijdrecht, id. Den heer Dille, Amsterdam, id. G. H. Mees, Rotterdam, Groote Bad huis. 3 pers. Mevr. Van de Laar, Amsterdam, Pension NoordHolland. L. M. Seelheim, id. id. Mej. M. H. E. Suermondt, Rotter dam, Hoogeweg no. 18. M. Rosen, Amsterdam, Villa Ma- rielle 6 pers. I. B. Möller, id. Kerkstraat no. 10, 9 pers. C. de Wilde Tijl, id.. Haltestraat no. 27, 4 pers. Fam. Goudsmit, id., Poristraat no. 8, 8 pers. Mevr. Doedes, Warnsveld, Pension Zee- en Duinzicht, 2 pers. H. C. van Houten, Rotterdam, Ho tel l'Oceaan. D. S. Granaat. Amsterdam, id., 6 p. Fam. Van Gelderen Prins. Amers foort, id., 3 pers. Fam. Van Ommeren. Arnhem, Pen sion Beau Séjour, 2 pers. C. A. A. Wübbe, Amsterdam, id., 5 pers. D. Lachman, Berlijn. Grand Hotel, 6 pers. Mevr. Salomon, Dusseldorp, id. Van 't Scholten van Aschat, Rozen- daal, id., 4 pers. E. Verhoeff, Zalt-Bommel, Hotel Kurhaus. C. den Tex, Amsterdam. Hotel d'Orangev Als bewijs dat Zandvoort steeds vooruitgaat kan dienen, dat op 18 Juli van het vorige jaar alhier ver toefden 1971 badgasten, terwijl thans aanwezig zijn 2141 gasten. Haarlemmermeer. Twee boerderijen, gelegen to Haar lemmermeer, behoorende tot de nala tenschap van de erven J. Slikker, heb ben .in publieke veiling opgebracht: De eene groot 30 H.A. f 2615Ö, kooper de heer S. Slikker; de andere 20 H.A. f 16900, kooper de heer W. Grunich. Sloten. Bij herstemming gekozen tot leden van den gemeenteraad de heeren W. van Woudenberg en P. Franzen. Bij den veehouder K. zijn thans vier runderen gestorven aan miltvuur. Wetenschap. Do Malariaparasiet. Martirano heeft, toen hij onderzocht op welke wijs de malariaparasiet bij Anopheles in de maag en de speeksel klieren overwinterde, dat vele muskie ten eene kleine trematode-worm van de familie der distomadeae herberg den. In Maart vond hij 1020 pet., in Mei en Juni 50 pet. van de onderzoch te muskieten met trematoden. Zelden vindt men één, meestal 510 wormen in eene muskiet. Zij zitten meest in het achterste gedeelte, soms in de speekselklieren nu eens ingesloten in eene kyste, dan weder vrij in de buikholte. Vele dezer muskieten had den bovendien in de Malpighiaansche buizen filaria. Hoewel het een onder werp van later onderzoek moet blij ven op welke wijze da muskieten er toe komen, de distoma te herbergen, en wat de verdere levensloop van deze parasiet is, geeft het feit van zijne aanwezigheid in de muskieten een mo gelijke verklaring van de wijze van be smetting met de distoma Ringeri en de Bilharzia, ziekten van den mensch, waarvan de wijze van ontstaan tot nog toe in het duister lag. Wat zijn oorspronkelijk onderzoek betreft, vond Maritano dat op den 15en Maart nog 15 pet. der muskieten ma lariaparasieten bevatten van dien tijd tot het einde van Mei waren zij vrij. (Lancet). Bacteriën of splijtzwammen zijn de allerkleinste één-cellige planten zonder bladgroen, die in de lucht en in het water bij millioenen leven. De vermenigvuldiging geschiedt door deeling, een enkele maal door broedcellen of sporen ;en dit gaat op 'n reusachtige schaal. Wanneer men aanneemt, dat een bacterie zich na een half uur deelt in tweeën, deze twee na een uur zich weer verdeelen in vieren, na drie uren zich in 8 split sen, enz., dan heeft men na verloop van een etmaal over de 16 1/4 millioen bacteriën (16,777,220), en nog een 24 uren zijn voldoende om dit getal tot 4772 trillioenen te doen stijgen. Een staafjesbacterie heeft een door snede van 1/1000 millimeter en is 1/500 millimeter lang; ze weegt niet meer dan 0.000.000.001.571 milligram! Goed uitgerekend, gaan er 636 milliar- den bacteriën in één gram, Na 24 uren wordt het gewicht der nakomelingen van één bacterie onge veer 1/50 milligram en na drie dagen bijna 7 1/2 millioen kilo's. Aan een onzer laboratoria is voor eenigen tijd een bacterie 6 uren ge kookt, en was toen... nog springle vend! Wanneer men deze cijfers ziet mee gedeeld in het „Utr. Dbl.", moet men er zich eigenlijk alléén nog over ver wonderen, dat de heele wereld een jaar na 't ontstaan der eerste bacterie niet reddeloos onder de massa bedol ven was. N ij v e r h e i d. Eleotriciteit. De Weensche industrieelen zijn van plan een fro o te electrische krachts overbrenging tot stand te brengen tus schen liet riviertje de Salza in Opper- Stiermarken en de oostelijke hoofd stad. Daardoor wordt de beweegkracht voor hunne machines 2025 goed- kooper en tegelijkertijd 10—25 krachtiger. Vonken uit de locomotieven. Over het ontsnappen van vonken uit de locomotief bevat het weekblad De Locomotief eenige mededeelingen naar aanleiding van de daaromtrent in Amerika genomen proefnemingen, die vooral ten deel hadden uit te maken tot op welken afstand van de spoor baan door die ontsnapping gevaar voor brand zou kunnen ontstaan. Dat hier bij tevens het verlies aan brandstof een voorname factor uitmaakt, zou moeten blijken uit de onderzoekingen van een Amerikaansch ingenieur, waaruit blijkt, dat op elke 50 millioen ton steenkolen die jaarlijks op de spoorwegen der Vereenigde Staten worden verbruikt, 21/2 millioen ton als zuiver verlies in rekening gebracht moeten worden, als gevolg van onvol ledige ontbranding van uit de schoor- steenen der locomotieven gedreven ko- lendeeltjes. Wat nu de eigenlijke proeven betreft ten aanzien van het brandgevaar waar bij gebruik werd gemaakt van langs den spoorweg geplaatste bakken met boomwol, waarop de kolendeeltjes wer den opgevangen, is gebleken, dat het grootste aantal stukjes kool op een afstand van pl. m. 25 M. van het mid den van de spoorbaan werd gevon den. Natuurlijk is het maximum van dezen afstand van den wind afhanke lijk, doch niettegenstaande dit kan toch worden vastgesteld, dat kolen- deeltjes die over een afstand van 34 M. van de as van de spoorbaan vlogen, zóó klein waren, dat het gevaar voor brand geheel was buitengesloten. De proeven hebben althans voor de in Amerika gebezigde kolen en locomo tiefsoorten een grens bepaald, waarop gevaar voor brand kan aanwezig zijn en waarvan de kennis ongetwijfeld van veel gewicht is. Burgerlijke Stand. Overleden: 19 Juli. J. W. J. J. Broe- ders, 8 m., z.,_Anegang. Familieberichten. Gehuwd 17 JuliJ. Campagne Czn. met G. a van de Weert, Zalt-Bommel; A. Sa Wee Landweer niet A. Sch ier beek, Leeuwarden; 18 JuliTh. J. v. Waveren met J. Poppink, Haarlem; G. J. Ooiman met A. Veldkamp, Am sterdam; C. A. M. Pauwels met A. C. Geerkens, Haarlem; G. J. Koops met S. E. F. G. Lamoraal Wickers. Am sterdam; II. J. Overmeijer Jr. niet E. Korthof, Amsterdam; L. Rolff niet A. E. van Leeuwen, Amsterdam; J. F. de Veer met W. C. R. de Lange. Am sterdam; L. Bönker met J. Knapp, Amsterdam; W. J. J. Smit Jr. met G. S. van Vossen, Amsterdam; J. E. He ringa met B. Lasonder, Groenloo; H. C. Jansen met J. P. van Raamsdonk, Amsterdam; H. P. Barendrecht met C. Kuenen, Laren (N. H.); F„J. Noord- hoek liegt met A. Muilemeister, Heem stede; P. F. M. Thijsscn met M. E. J. Cornelissen. Amsterdam. Bevallen 17 JuliJ. A. Brummer Van Oosterzee. d., Amsterdam; 18 Juli: J. M. Rijkens—Bischofer, z.„ Amster dam; E. Mulder. Vlaanderen, z., Am sterdam. Overleden 15 JuliD. S. van der Horst, jm., 9 rn„ Klaaswaal; T. Smit. 49 j., Amsterdam; 16 JuliJ. Huysinga 72 Arnhem: 17 Juli F. T. Görlitz, 81 j.. Amsterdam; F. C. Rath. 77 j„ Veghel: Wed. J. Ph. SijesKaas. 61 i.. Amsterdam; E. C. MullerTenckinck, 74 j„ Amsterdam. Vervolg Nieuwstijdingen. Prof. dc. Jan ten Brink f Prof. dr. Jan ten Brink is heden ochtend om 8 uur te Leiden overleden. Verkiezing Tweeds Kamer De arbeiders-kiesvereeniging in Am sterdam IV heeft gesteld tot candi- daat voor de Tweede Kamer den heer mr. M. Mendels. De directie der Vereeniging „de Harmonie" te Leeuwarden heeft be sloten, in de maanden December en Januari aanstaande, een Rederijkers- Concours te orgainseeren. Voor de af- deeüng Nederlandse!» worden hoog stens vijf voor de afdeeling Frieech hoogstens drie kamers toegelaten. Prijzen gouden, zilveren en bron zen medailles in elke afdeeling. De gouden medailles worden uitgeloofd door den heer R. Bloembergen Ezn„ president der „Harmonie". Bovendien ontvangen de toeeelaten kamers vergoeding van reis- en er- blij fkos tem Nadere inlichtingen verstrekt de Secretaris der ..Harmonie" bij wicn tevens de beschrijvingsbrieven ver krijgbaar zijn. Het Centrum deelt mede. dat als re dacteur van het in September to ver schijnen „Katholiek sociaal weekblad" zal optreden mr. P. J. M. Aalberse te Leiden. Mot Tolstoj was het Donderdag wat beter, aldus wordt uit Berlijn aan de N. R. Ct. gemeld, nu in den afgeloo- pen nacht een weldadige slaap zijn door de zware koortsen ondermijnde lichaam merkbaar goed heeft gedaan. Zijn geheele familie is aan zijn ziek bed. Uit de Staatscourant. Besluiten en Benoemingen. Benoemd tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw H. L. A. van den Wall Bake, muntmeester bij 's Rijks Munt te Utrecht; voor het tijdvak van 1 Sept. 1901 tot en met 31 Aug. 1902, tot leeraar aan de Rijks Hoogere Bur gerschool te Bergen-op-Zoom W. Kos ten. hoofd der openbare lagere school te Rilland-Bath. Eervol ontslag verleend: aan P. F. J. C. Peters, op verzoek, als kapitein bij de WeerbaarheidsvcreenigiDg „Nij- meegsch Vrijwilligerskorps" te Nij megen; met ingang van 19 Juli aan J. P .Engelman, op verzoek, als bur gemeester van Schoterland; en aan J. P. L. Soutendijk, op verzoek, als ingenieur-verificateur van het kadas ter te Arnhem, met dankbetuiging voor bewezen diensten. Pensioen verleend aan H. L. J. en L. J. II. Caris. kinderen uit het hu welijk van wijlen den gewezen onder wijzer aan de leerschool, verbonden aan de Rijkskweekschool voor onder wijzers te Maastricht, J. L. Caris, met wijlen M. J. Tijssen. f 167. Ministerie van binnenlandsche za ken. Benoemd voor het tijdvak van 1 September 1901 tot en met 31 Aug. 1902, tot assistent van het Rijksland bouwproefstation te Hoorn: J. Roden burg. aldaar, en voor het tijdvak van 16 Aug 1901 tot en met 15 Aug. 1902, tot assistent van het Rijkslandbouw proefstation te Groningen, C. A. de Looze, aldaar. Branden Donderdag heeft een felle brand ge woed in de stoombranderij Do Kraton, van den heer Melchers te Schiedam. Donderdagnacht brandde te Hoog woud de boerenplaats van den heer A. G. tot den grond toe af. Oplichting. Het ,,N. en Adv. v. Kollum en O." schrijft: „Dat enkele menschen een bepaal de kunstmatige manier er op na hou den om anderen te bedriggen, blijkt uit het volgende: Bij een bakker in een naburig dorp komt een schippersvrouw om inkoo- pen te doen. Zij bestelde een flinke commissie en deed dat in een groote trommel, welke zij in haar boezelaar droeg. Toen zij alles in de groote trommel gepakt had, zou de betaling geschieden, doch kreeg eenig opont houd. daar zij bemerkte haar beurs vergeten te hebben. Handig als zij was en om wantrouwen te voorkomen, greep zij haar groote trommel en plaat ste die achter <le toonbank; zij zeide tegen den hakker met een half uur terug te zullen zijn, om het geld te

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3