Sport en Wedstrijden, Waterpolo. De stand der drie clubs, die aan de competitie deelnemen, is na Zondag geworden: Goals, o Q nj <t Club. •e tl; 1. Haarlem H.V.G. B.22Ó 0 4 7-0 2. Amsterdam de J. K. 1 0 0 1 0 0 1 8. Rotterdam R. Z. C. 1 0 0 1 0 0 6 Roeien, De Roei- en Zeilver. „de Hoop" heeft rich, naar aanleiding van het succes, dat do „Oude Vier" met stuurman dit jaar mocht verwerven, een nieuwe vierriemsgiek ronder stuurman aan geschaft, waarmede zij het volgende jaar op wedstrijden hoopt uit te ko men. Naar men verneemt zijn door H. M. de Koningin en de Regeering dit jaar bij gelegenheid bij het 30-jarig bestaan der vereenigïng van officieren der schutterij in Nederland voor den Dins dag 23 Juli a.s. op de banen van het fort aan de Bildtstraat bij Utrecht te houden schietwedstrijd tal van kost bare prijzen uitgeloofd. Cricket. Het bestuur van den Ned. Cricket- Bond heeft ..Rood en Wit" van Haar lem's wedstrijd tegen Amstels Cricket Club van Amsterdam, onlangs door laatstgenoemde gewonnen, ongeldig verklaard en bepaald dat deze op Juli a.s. moet overgespeeld worden, Vervolg Stadsnieuws. INGEZONDEN SIEDEDEJS- LINGEN. 80 oenta per regel. Langjarige ziekte in eenige dagen genezen. Juffrouw J. C. Wesselink geboren Bulten, Wachtpost 16, te Neede, prov. Gelderland, was sedert jaren lijdende aan hevige hartkloppingen, hoofdpijn en voortdurfende slapeloosheid, erge dikke voeten, pijnen in rug en zijde, zwaarmoedigheid, ja het leven werd mij een last. Mijn werk was mij te veel, zoo niet gansch onmogelijk ge worden. Alle aangewende middelen bleven zonder uitwerking. Bij de aan wending dezer wondervolle pillen bleek het dat het goede resultaat niet zou uitblijven, wat ook werkelijk het geval was. Sedert ik mijn toevlucht tot de Pink Pillen genomen heb, ben ik een geheel ander mensch geworden en verklaar U met het grootste genoegen dat die uitstekende pillen mij eene volkomene gezondheid met nieuwe krachten nieuwe levenslust hebben teruggege ven. Bij arrest van het Gerechtshof te Amsterdam is vernietigd het vonnis van de Arr. Rechtbank te Haarlem, waarbij G. Maks, photograaf te Heem stede is verklaard in staat van faillis sement en is dit mitsdien opgeheven. Wij herinneren er aan dat van 22— 29 Juli hier ter stede in het Brongebouw de tweede door den Nederlandschen Schaakbond uitgeschreven internatio nale hoofdklasse wedstrijd gehouden wordt. De gewone groote bondswed strijd vangt aan op 29 Juli. In het trapportaal van het Mu seum! van Kunstnijverheid: alhier is thans tentoongosteild eenie zeer aeldzamJe verzameling oud Chimee- sche muurbeselii lderingem. De voorstellingen dezer schilder werken, waaronder eenrige zeer oude exemplaren hebben betrek king op den door de Chineeoche natie uitgeoefenden eerediienstzij zijn met bijzondere zorg geteiekend en met vlakke tinten opgewerkt. De metaalwerken van Mykende als ook de zilveren beker onlangs aangeboden aan Jhr. Mr. Rutgers van Rozenburg zullen Zondag nog tentoongesteld blijven,. Bij de gisteren te Leeuwarden ge houden harddraverijen werd in het concours voor rijpaarden de derde prij9 behaald door „New Love", eig. A. baron van Oldemneel, ritm. 2e reg. huzaren alhier. Bij het concours voor springpaarden wist hetzelfde paard den tweeden prijs te behalen. Gisteren zijn weder 24 lotelingen bij de militie ingelijfd, waarvan 2 bij liet regiment Grenadiers en Jagers, één bij het le, drie bij het 4e, 17 bij het 7e regiment infanterie en één bij het 2e regiment vesting-artillerie. Gavonden voorwerpsn. Een. portemonnaie met spoorkaar tje een paar heerenmanchetteni Tegen twee kinderen van 11 jaar proces-verbaal opgemaakt we gens het stelen van een kindjerwa- geni. Die wagen haddien zij ver kocht voor 15 centen aan een uit drager. bij wien die wagen in be slag is genomen. "5 uffrouw J. C. WESSELINK, volgens portret. De algeheele verarming van het bloed had zoo op de gezondheid van juffrouw Wesselink gewerkt, dat 6lechts een versterkingsmiddel en her- nieuwer van het bloed als de Pink-Pil len een zoo ongehoopte genezing hucL den kunnen bewerkstelligen, wat an dere middelen niet hadden kunnen ver. richten. Zij hebben op nieuw hunne wereldberoemdheid als de krachtigste hernieuwer van het bloed en verster kingsmiddel der zenuwen bewaarhei i. De Pink-Pillen zijn evenzoo werk zaam bij bloedarmoede, bleekzucht, Neurasthénie, zenuwziekte^ algemee- ne zwakte toestanden tengevolge van overspanning allerlei aard, maag en ingewandziektenRheumatiek Ischias. Prijs fl.75 de doos: f9 dl_ 0 doozen. Verkrijgbaar bij J. H. I. Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depo'houder voor Nederland en apotheken. Franco toezending te gen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lera en omstreken bijWed. W. PLAATZER v. d. HULL, Droge rijen, 28 Jansstraat. Wacht U evenwel voor de na maaksels, verschaft u de echte Pink Pillen alleen bij den Heer Snabilié te Rotterdam of bij de depóthou ders die onder de attesten in de couranten zijn aangegeven. Alle andere personen verkoopen goed- koopere zoogenaamde Pink Pillen, zulks is slechts om het publiek te bedriegen. Onze verslaggever ver nam op verschillende plaatsen in Nederland hoe de personen er in- geloopen zijn, en hoegenaamd niet ae minste uitwerking dezer nage maakte Pink Pillen ondervonden hadden, onnoodig te zeggen dat de ze personen spoedig, met het ge bruik der echte Pinkpillen, weder zijn begonnen. Het namaaksel dergPwk Pillen heeft nog nooit iemand genezen. Hiernevens Af beelding der doos met de echte Pink Pillen WT 'OHNESU' Nad. Bond van Oud-Onder- oificieran. Ter gelegenheid van de 14de alge meene vergadering van den Ned. Bond van Oud-Onderofficieren op 20, 21 en 22 Juli te Haarlem te houden, wap perde van. verschillende woningen in de Spaarnestad de driekleur. In grooten getale kwamen de oud- militairen naar Noord-Ho Hand's hoofd stad, wetende, dat hun diaar een gulle gastvrijheid, een royale ontvangst ten deel zou vallen. Haarlem toch zoo zeggen de Bondsbroeders is voor geen klein geruchtje vervaard. In haar woont, onder de leiding van haren voortreffelijken voorzitter, wien wij met trotsch ook onzen voorzitter mogen noemen, eene energie, eene samenwerking, die alle bezwaren, doen overwinnen en Haarlem's roem als gastvrouw onovertroffen maken. Heden ruim 11 uur werd in de bovenzaal der sociëteit „Vereeniging". do algemeene vergadering door den voorzitter, den heer A. C. de Koek, geopend. Spr. heette allen hartelijk welkom, was verheugd weder zooveel oude bekenden te zien, mannen, die meermalen hunne afdeeling vertegen woordigd hadden en getracht den bond te brengen tot eene hoogte, waar op hij thans verkeert, en wenschte hen allen geluk met hun vernieuwd man daat Met den wensch uit te spreken, dat de beraadslagingen op echt kame raadschappelijke wijze mogen plaats hebben eui mogen strekken tot heil van den bond (applaus), eindigde epr. zijn rede. Daarna stelde spr. de aanwezigen voor, den. heer Jhr. J. B. van Merlen, eere-voorzitter der afd. Haarlem, wees op zijn groote verdiensten, en deelde met genoegen mede, dat Jhr. v. Merlen zich bereid verklaard had, bet nem aangeboden eere-lidmaatschap van den bond te aanvaarden (applaus). De heer Jhr. v. Merlen. dankte daar op voor deze onderscheiding wensch te tevens den voorzitter geluk met zijn herstel (verleden jaar toch was de heer de Koek door ongesteld heid verhinderd de vergadering te leiden.). Vervolgens heette de wnd. voorzitter der afd. Haarlem, dei heer J. G. Piede- riet, de kameraden hartelijk welkom. Daarna werd lot de werkzaamheden overgegaan, Uit het verslag omtrent den toestand van den Bond gedurende het tijdvak 4 Aug. 190020 Juli 1901, ontleenen wij het volgende De Bond telt thans 36 afdeelingen met 1569 leden; 60 beschermers, 8 be schermvrouwen; 1427 militaire- en 789 burgerlijke donateurs, alsmede 30 do natrices. Uit het verslag der commissie ter behartiging der stoffelijke belan gen der leden bleek, dat om betrek kingen inkwamen 101 aanvragen van leden, 1 van kinderen, van leden, en 34 van militaire donateurs; geplaatst werden 75 leden en 20 militaire do na teurs. Aan, leden werd voor ondersteu ning uitgekeerd 271,aan weduwen 194. aan rentelooze voorschotten f 3073.47. Rotterdam sprak den wensch uit dat het hoofdr-correspondentschap zou wor den gevestigd in Amsterdam of Rot terdam, centra van Nijverheid. Dit punt zou worden overwogen. Uit het verslag dier commissie van het Dubbeltjesfond-s, bleek dat bet batig saldo dit jaar bedroeg f 1584.36, vor mende met het saldo van verleden jaar ad f 302.64, een voordeelig saldo van f 1887.-. Uit het verslag van den admiijietra- teur van net orgaan bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 2268.66 en de uitgaven f 2182.. zoodat het voordee lig saldo f 85.98 bedroeg. Aan den heer J. H. Rigtering te Gorssel, redac teur van het orgaan, werd een woord van hartelijkcn dank gebracht. Uit het verslag van den administrateur van het Postzegelfonds bleek, dat de ont vangsten bedroegen f 184.06 en de uit- gaven f 127, aldus een voordeelig sal do van f 57.06. Daarna komt aan de orde het voor stel van het hoofdbestuur, luidende: Daar de Bond zelve nog fondsen be zit die steun behoeven, de subsidiën aan andere vereenigingen te doen ver vallen." Na eenige discussie werd het voor stel met 41 tegen 24 stemmen aange nomen. Vervolgens kwamen de verschillende voorstellen der afdeelingen aan de orde. Het voorstel der afdeeling Amersfoort om de donatiegelden der donateurs door de afdeelingen te doen behouden, had veel tegenkanting, om dat dit eene statutenwijziging in zich sloot. Dordrecht stelde dan ook voor om dit voorstel niet in behandeling te nemen op bovengenoemden grond. Met eene meerderheid van 61 tegen 4 stemmen werd dit voorstel aangeno men. Door aanneming van het voor- stel-Dordrecht vervielen de voorstellen der afd. Amersfoort, Brielle, Alkmaar, het Gooi en Bokstel om den naam van den Bond te veranderen, omdat daarvoor ook statuten-wijziging noo- dig was Alsnu wordt behandeld het voorstel der afdeeling Amsterdam, lui dende: Amsterdam. Het benoemen eener Commissie, bestaande uit een lid van het hoofdbestuur ais voorzitter, 4 bondsleden en 4 militaire donateurs, ten einde een onderzoek in. te stellen omtrent het wensche-lijke, den naam van Nederlandsche Bond van Oud- Onderofficieren, te veranderen in „Ne derlandschen Bond van Oud- en Ac tief dienende Onderofficieren, en voor het geval die wenschelijkheid mocht blijken, aan te geven, welke wijzigin gen de Statuten van den Bond alsdan zouden moeten ondergaan. Deze Commissie uit te noodSgen een gemotiveerd rapport over dit onderwerp aan het hoofdbestuur in te dienen en dit rapport, nadat alle afdeelingen hiervan kennis genomen en hun oor deel er over zullen hebben, geveld, door de volgende algemeen© vergadering in behandeling te doen nemen. Na enkele besprekingen trok de af gevaardigde van Amsterdam zijn voor stel in. (applaus). Dit verheugde den voorzitter ten zeer ste, daar de Bond nu blijft een Ned. Bond van Oud-Onderofficieren (ap plaus). Daarna werd gepauseerd. Des middags te 21/2 uur werd een j optocht door de stad gehouden. Dej afdeelingen steldiem zich op met hunne banieren, front makende naar het station. De optocht was samengesteld als volgt: Victoria, waarin de Voorzit ter en een lid der commissie voor ont vangst; Muziekkorps „de Harmonie", landauer, waarin de Algem. Voorzit ter, de Algem. Onder-Voorz. de Alg. Secretaris van den Bond en de wnd. Voorzitter der afd. Haarlem; land- dauer, waarin de Alg. Penningmeester, 2 Commissarissen hoofdbestuur en 1 Commissaris aftL Haarlem; Onder- Officieren Schutterij en Leger, Weer- baarheids-vereenigingenlandauer waarin de vaandeldrager der afd. Haarlem, met vaandel, en vaandel- wacht afd. Haarlemlanddauer, waarin 1 Commissaris Hoofdbestuur, Secretaris schietvereeniging „Generaal v. Merlen", Penningmeester aid. Haar lem en 1 Commissaris dezer afdeeling; de afdeelingen met banieren. Omstuwdi door eene groote menschen- menigte trok de stoet onder het spelen van vroolijke marschen langs den aan gegeven weg naar het feestgebouw, waar de ontvangst door het eere comité plaats had en de eerewijn werd aangeboden. Om 51/2 uur vereenigde men zich aan een gemeenschappelijken maaltijd! Heden-avond te 8 uur zal een concert in den tuin der Sociëteit „Ver eeniging" worden gegeven. Morgen, Zondag, nemen de schietwedstrijden een aanvang, terwijl de dag met een Concert Varié op Zondag-avond in de Sociëteit „Vereeniging" zal worden be sloten. Maandag wordt een tochtje naar Zandvoort gemaakt en zal de dag al daar zeer genoeglijk worden gepas- Fam. Boissevain, Haarlem, id., 4 pers. L. Herckenrath, Amsterdam, id. F. Kiene, Manchester, Haarlemmer straat no. 18. A. H. Polak, Amsterdam, Huize Hendrikus, 6 pers. Mevr. wed. L. Pol, Sappemeer, Villa Jacoba Ahramina, 2 pers. Mevr. A. Prins—Struvé, Groningen, id., 2 pers. Joh. F. J. Huysser, Bloemendaal, Villa Schoonzicht, 11 pers. E. J. Speyer, Amsterdam, Rozeno- belstraat no. 15, 4 pers. H. Schoen, Zaandam, Passage no.24. M. H. Kabel, id., id. L. S. Content. Amsterdam, Kleine Krocht, 4 pers. Fam. Wégloop, Amsterdam, Pak-1 veldstraat no. 20, 6 pers. W. Wolf, id., Villa Schoonzicht, 3l pers. E. J. Zindler, Amsterdam, Kerk straat no. 15, 2 p. Door den jachtopziener C. van der Valk is in de duinen alhier een her melijn gevangen. Haarlemmermeer. Gisteren nacht in ingebroken in de hofstede van wed. de B. aan de Spie ringweg. Met uitzondering van den af gesloten slaapkamer zijn alle vertrek ken blijkbaar op gemak doorzocht en daaruit verschillende artikelen ont vreemd. Ondertrouwd: R. Roodenburg en S. de Groot. J. v. d. Linden en A. Griek- spoor. D. M. van Gelderen en H. A. Eggink Getrouwd: J. Gorter en M. Rijke. Bevallen: M. WilderomVerweij.cL P. Soilv. Elderen, d. S. Wijnhout Donker, z. W. VerhagenBonsfaas, d. A. UithovenPaaijmans, d. A. MaarsenTas, d. S. Walkierv. Beu- sekom, z. C. v. GamerenBlonk, 2 d. J. C. Vonhofv. List, z. A. Sluisv. Klaveren, d. S. M. BraakZeestra ten, d. M. PenningSchoondermark, d. E. MansVreeken, d. W. Neet— Jansen, z. W. WillékoékBakker, z. Overleden: A. v. Duuren, 22 j. H. de Jong, 7 w. P. Helder, 5 mnd. J. v.Wijk, 4 mnd. W. C. Clement, 18 mnd. C. Jansen, 6 mnd. C. Hoogeveen, 48 Sloten. Hedennacht (Zaterdag) wordt door de veldarbeiders-vereeniging „Nieuw Leven", alhier een openbare vergade ring gehouden, waarin de heer G. van Erkel van Amsterdam als spreker zal optreden. Vervolg Nieuwstijdingen. Een hondje een dame en een matroos. Van een hondje, een dame en een geschaakten matroos, vertelt helt „N. v. d. D." het Volgende romantische ver haal: Bij de justitie hier ter stede is op het oogenblik een zaak in onderzoek gelijk zeker hoogst zelden bij eenig rechtscollege is aanhangig gemaakt. Heit ernstige geval begint met de eenvoudige geschiedenis van een hondje. Men herinnert zich nog wel, dat een anderhalf jaar geleden in deze stad en ook daarbuiten, op allerhande wijze het bericht werd verspreid, dat een hondje werd vermist en dat de eigena res een hooge geldsom uitloofde aan dengene, die haar het diertje terug bezorgde of eenig naricht kon geven omtrent zijne verdwijning. Zoozeer ging haar het gemis van het beest ter harte, dat zij aan hare publicaties toe voegde (hetgeen latei- bleek een leugen tje om bestwil te zijn geweest) dat, vol gens den geneesheer, het leven van een ziek kindje van het al of niet terug van dat hondje afhankelijk Bennebroek. De Burgermeester dlezer gemeente heeft bij die hier womendie bloem- boltenkweekers eern brief laten' cir- culeieren, waarbij Z.EcLA-chibb. kern- nas geeft dlai aan, de losplaats aan dien Meerweg een bord is geplaatst vermeldende „Het is veirboidieini hier snotzand tie lossen." Wijzende op het gircote belang dezer verbodsbepaling voor die bloembollenteelt, roept die burge meester aller medewerking in en uit den wensch dat 't nimmer tdoo dig moge zijn om een overtreding tie oonstateeren. BevallenA. M. van Egmomdl, geb. Huijbere, d. Zandvoort Aangekomen badgasten. Fam. La Bastide, Haarlem, Dorps plein 2. 3 pers. A. Gordon, Amsterdam, Villa Geer- truida Wilhelmina, 11 pers. A. Grousot, Baarn, Kleina Krocht, 5 pers. Mej. Hart, Amsterdam, id. Fam. E. A. Ferron, id.. School straat no. 11, 5 pers. Fam. Van Hemert, id. id., 5 pers. Fam. Couvee, Arnhem, Portstraat no. 11, 4 pers. vinden was. Het beest werd niet gevonden on danks alle moeite, welke de meesteres in het werk stelde. Zij had echter een idéé fixe en wel, dat het dier door boo ze mensch en, die haar een kwaad hart toedroegen, verdonkeremaand, was. Als de schuldige wees zij aan, de Meden bij wie zij, tot kort voor de vermissing, binnenshuis had gewoond en van wie zij in one enigheid gescheiden was. Dat denkbeeld heeft haar tot heden toe niet losgelaten, en zijn zon; voortdurend op middelen om achter de waarheid te komen. Dezer dagen heeft zij daartoe het strafbare middel te baat genomen, waarop in den aanvang dezes gezin speeld wordt Zij wist, dat een zoon van de door haar beschuldigde familie als matroos bij de Koninklijke Nederland. Marine in dienst was en vermoedde, dat deze 24-jarige landsverdediger, gelijk met meer Jantjes het geval pleegt .e zijn, alllicht wel eenige contanten zou kun nen gebruiken. Met behulp van een tusschenperSoon, werd den jongen man, wiens schip te Nieuwediep lag en die juist in een sta dium verkeerde dat de dienst hem be gon te mishagen, een honderdtal gul dens bezorgd, in het bezit van welken schat hij naar Antwerpen deserteerde. Hij had' een stuk moeten teekenen, waarin hij verklaarde het geld te leen te hebben bekomen. Dat stuk bad iüj (waarom blijkt niet) onderteeiiend met een valscken naam. In Antwerpen c nt- moatte hij toevallig de bewuste dame, die hem d'e valsche onderteeke- ning onder het oog bracht, doen hem verzekerde, dat alles terecht zou ko men, als hij met haai- naar Amster dam terugkeerde en het zijne wilde doen om de waarheid omtrent het hondje aan den dag te brengen, waar van, volgens haar, zijn ouders alles zouden weten.. De matroos ging mede naai- haar wonins eenmaal daar zijnde, sloot zij, met behulp schijnt 't van dienst personeel, hem op en vea-kl aarde hem niet zijne vrijheid te zullen hergeven voor hij. met gunstig gevolg, schrifte lijk de noodige pressie op zijne ouders had uitgeoefend, om hen tot spreken te dwingen. Do matroos, dien 't overigens in zijn gevangen staat aan niets ontbrak was zoo goed niet of hij schreef, na drie dagen in het huis vertoefd te heb ben, naar zijne familie een brief als van hem verlangd werd. De ouders, die zich in alle schuld in dezen vrij weten, gingen met het schrijven naar de politie; de commis saris zond een paar agenten naar de bewuste woning en nadat de bewoon ster eerst herhaaldelijk ontkend had den gezochten man in huis te hebben, stemde zij, nadat met een bevelschrift van de justitie was gedreigd, eindelijk toe, dat de politiemannen een onder zoek instelden. Dezen vonden den van zijn vrijheid beroofden matroos opge sloten in de badkamer. Tegen de dame is daarna, wegens wederrechtelijke vrijheidsbeneming, procesverbaal opgemaakt, en reeds zijn de stukken aan den officier van justitie ter hand gesteld. De „Aarde en haar Volken" publi ceert thans „De Omo. tocht door So- mali-eiland en Zuid-Ethiopië." naar het Fransch van H. de Mathuisieux, met tal van afbeeldingen. In het bijblad „Op den Uitkijk" wordt 0 -a- een en ander gezegd over een Djambi-expeditie. De laatste „Eigen Haard"-aflevering brengt het slot van 's heeren S. Kalff's „Mijn Indisch album". Gos beschrijft de Amsterdamsche brandweer op de expositie te Berlijn en jonkvr. A. van Hogendorp vervolgt haar verhaal van „Maria Stuart H, Prinses van Oranje 1662—1695." Een mooie reproductie van „Maneschijn" van Aert van dei- Neer, met bijschrift, een verhaal ..Red ding" uit het Engeisch van Eugen Wood en een aardige causerie over Wijk aan Zee, bij photo's, door J. H. Róssing, vormen voorts den hoofd inhoud. Gemengd Nieuws. Nette jonggehuwden. Een paartje te Saaralben in Lotha ringen, was dezer dagen in den echt verbonden, niettegenstaande de geluk- kige echtgenoot op weg naar 't raad huis. gedreigd had zich spoedig te ver drinken. Aan het na de plechtigheid gehouden feestmaal, sprak de jonge man de voor. handen spiritualiën zoo duchtig aan, dat zijn vrouw door den alcohol tot krachtig ingrijpen gezet de flesch greep en deze uit het raam wierp. De nieuwbakken echtgenoot bedacht zich niet lang en weldra lag hij door het raam gesprongen bij zijn flesch in het langs het huis stroomende riviertje. De jonge vrouw, die de trouwbelofte nog versch in 't geheugen had, volgde haren heer en meester onmiddellijk, zoodat de bruiloftsgasten van 't eten drinken aan 't redden moesten gaan. wat echter spoedig gelukte. Weldra zat men dan ook weer aan tafel en de jonggehuwden, door het intermezzo ontnuchterd, konden weer menig glas op hun geluk drinken. Aanranding in een spoor wagen. Een olifant werd gedood en de trein ontspoorde over zijn zwaar lichaam. Verscheiden reizigers werden gekwetst, of ontvingen kneuzingen. Da warm8to dag. Donderdag is het de warmste dag geweest te Londen die sedert tijden is voorgekomen. De thermometer stond 's morgens om half negen reeds 5 graden hooger, dan een van de vo rige dagen van dit jaar. Om half ees wees de thermometer reeds 130 graden in de zon. Het aantal menschen, die door zonnesteek getroffen werden, was buitengewoon groot. Er was zoo veel vraag naar ijs, dat verscheidene winkels reeds vroeg op den dag wa ren uitverkocht. Vrouwenarbeid in de Ver. Staten. Men kan diezen Statenbond bei- schouwen als bet landl, waar in steeds toenemende mate' met gunr slag gevolg door vrouwen wordt ge dongen- naar ambten, beroepen en bedrijven, die vroeger uitsluitend tot het arbeidsgebied der mannen behoorden. In het. fabriekswezen waren in 1880 werkzaam 14.744.942 mannen en 2.647.153 vrouwen. Tien jaren later was het aantal dezer laatste n 3.914.711 o-f ongeveer anderhalf- maal zoo groot geworden terwijl het aantal der mannelijke fabriek arbeiders en beambten niet hooger was gekomen dan 18.820.950 dit was voor de- mannen eene toena me van 27.64 en voor de vrouwen van 47.80 percent. Vergeteiken bij1 d'en toestand in 1870 was de ver meerdering bij de mannen; 76.4 en bij de vrouwen 113.19 percent. Nog verbazender is de toeneming van het getal vrouwelijke geestelij ken, d'at van 570 in 1870 steeg tot 1235 in 1890. Gelijk verschijnsel wordt opgemerkt in de joumalis- tenwereld. De 350 dagbl'adfechrijf- sters van 1870 waren in 1890 tot 888 geklommen. Vóór twintig jaren eindelijk was er nog geen sprake van, diat vrou wen het beroep kozen van apothe ker, ingenieur of wiskundige, doch sinds een jaar of vijf telt men in die Vereenigde Staten' reedis 46 apo thekeressen en 127 wiskundige da mes. Wat de vrouwelijke doktoren betreft, zijn zij legio, en haar aam- *-1 is reeds groot er dan duizend. Thans blijven na" alleen het le ger en de vlooit over, die tot hled'en hunne deuren voor de vrouwelijke mededinging hebben gesloten maar heit zou misschien onraad'r zaam zijn te veronderstellen;, dat ook ihi deze twee afdeelingen die vnouw zich eerstdaags niet imge- liet gelden. Een kolossaal paleis. De uitgestrektheid van het Escuriaal het groote Spaansche paleis, laat zich daarnaar beoordeelen, dat er vier da gen toe noodig zijn om al de zalen en kamers te doorloopen. Het gebouw is 240 M. lang en 190 M. breed, en da lengte van den weg door al zijne ka mers bedraagt 23 Spaanscbe mijlen of ongeveer 200 kilometer. Zand als bluschmlddel. Als er brand uitbreekt in het gebouw der nieuwe Telephoon-Maatscliappij te Indianapolis, dan zal men alleen zand gebruiken om de vlammen te blusschen. Door zand worden namelijk de elek trische toestellen minder beschadigd dan door water of verscheidene als bluschmiddel gebruikte chemicaliën. In de bovenverdieping van het ge bouw ligt een groote boeveelheid zand opgehoopt, welke in geval van nood gemakkelijk van daar overal heenge voerd kan worden om als bluschmid del dienst te doen. Reizigers in een 2e kljsse coupé op de lijn tusschen Zombkowice en Gra- nica, in Rusland, hoorden nu enkele dagen geleden in een aangrenzende coupé le klasse hulpgeroep, doch voor ze iets hadden kunnen doen om den trein met behulp van den noodrem tot stilstand te brengen, zagen ze een jon ge dame op den spoordijk springen, waar zij bewusteloos bleef liggen. Toen de trein eindelijk stopte, en men de jonge dame die geen ernstig letsel bekomen bad bijbracht, vertelde zij door een in haar coupé zittende als heer gekleeden roover te zijn aange grepen, waarop zij zich had losgerukt en uit den wagen was gesprongen. Voor men echter aan den spitsboef dacht, was deze met een taschje Rus sisch geld, verdwenen. De jonge dame was een Duitsche uit Breslau. Een plaag. De haven van Boston wordt door de muskietenplaag bezocht. Men ver moedt, dat de beesten op een schip zijn meegevoerd, en door de buitenge wone warmte een bizonder snelle ont wikkeling hebben gehad. Ongewone botsing. Uit Bombay wordt bericht, dat een trein uit Assam in botsing is geko men met een kudde olifanten, die een luchtje schepten langs den spoorweg. Burgerlijke Stand. Bewallen18 Juli, C. M Kop. pande Jong, z. A. M. C. van Damtzigvan dien Betngh, dl. 19. M. die Rutter—van Huis. z. KERKNIEUWS. Kathedrale Kerk St. Bavo. Zond'ag de gelezenc H.H. Missen te half 7 en 9 uur met onderrichting; te half 11 Hoogmis met predikatie. Te 1, 11/2 en 21/4 uur catheckismus; te 3 uur Vespers en Rozenhoedje. Maandag te half 11 uur plechtige conventueele H. Mis van liet Hoogw. Kapittel der Kathedrale kerk. Tel" uur Lof, en Rozenh. tot lafenis der GeL Zielen. Parochiekerk van den II. Joseph. Zondag, de stille H.H. Missen, met onderrichting te 7 en half 9, te half 11 die Hoogmis; te 2 uur de Catechismus; te 3 uur het Lof van hgt H. en Onbe vlekt Hart van Maria voor de bekee ring der zondaars. Parochiekerk van den H. Antonius van Padua. Te 5, 7 en. half 9 uur de gelezen H.H. Missen, te half 11 de Hoogmis, 's Na middags te half 4 de Vespers, waarm Processie met het Allerheiligste. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Zondag de H.H. Missen te half 6, 7, en half 9; te half 11 uur de Hoogmis. Te 1 3/4 en 2 1/2 uur de Catechismus, tf 3 uur de Vespers. Te half 5 Oefening der H. Familie. Maandag en Woensdagavond te 7 uur het Lof. De H. H. Missen en Catechismus vol gens gewoonte. (N. H. CU

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2