LIPS' MM!. NIEUWE BESSENSAP SCHOEISEL. H. LAMP, Maatsch" van Levensverzekering Schoenen en Laarzen, PREDIKBEURTEN Kauw, o Mensch, kauw! Claassen Beuns, f Brunino luhren AIERICAIVRÏÏCHTENPUDDING Noord-Brabantsche BEAUMONT's Tafelmargarine Timerliefleii. Metselaars. Aaien». Voorschotbank, Zijlstraat 97, Barteljorisstraat 22-24. City-Magazijn. Magazijnen van Huishoude lijke en Luxe-Artikelen. lABies pHma handwerk. i Reparatie netjes, spoedig en billijk Edammer Graskaasjes Eigen Lingeriefabriek I NOUVEAUTÉS. De Kennemer Hypotheekbank, H. DE WILDE Jr., Turfmarkt 34. Porn uizen. Veevoederketels. Vlechtwerk. Telefoon Interc. 653. Het van ouds bekende 23 Anegang 23. HAARLEM. N o e M (Q CL 0 0 F 4 tl N K. W. VAN BEAUMONT, Vijfhoek, Firma Martens Zoon, -1 Ged. Oude Gracht 135. Spaarne 110. Kampervest 29 Gladstone, de bekende Engelsche staatsman, heeft niet alleen zijn vaderland groote diensten bewezen door zijn politieke deugden, hij heelt der menschheid ook een beproefd recept nagelaten om gezond te blijven en een hoogen ouderdom te bereiken. Hij was tot aan zijn dood een der llinkste en gezondste mannen van Engeland en verliet deze wereld eerst na zijn tachtigste jaar en toen nog niet eens graag! De uitkomst is dus even verrassend als het middel eenvoudig is. Het middel heet: Menscli, kauw! Gladstone vertelde het aan ieder die het hooren wilde, dat hij elke bete van zijn maaltijden 36 keer, zegge en schrijve zes en dertig keer kauwde. Dit krijgt nog grooter beteekenis als men weet, dat de groote oude man een uit stekend gebit had. Hoe nu doet de moderne mensch bij het eten Hij neemt een zoo groot mogelijken hap, drukt er met zijn paar nog overbleven gave kiezen en maal ot twee, drie op, giet er een llinke slok bier of wijn overheen opdat de »rommel« beter zakt, en werkt dan met moeite het heele etenskluwen naar beneden. De maag moet nu maar zien, hoe zij het met dat boeltje klaarspeelt! Maar die laat volstrekt niet met zich spelen, want ze heeft buitendien werk genoeg. Haar verteringswerkplaats is slechts voor goed kleingemaakte en 'genoeg zaam doorweekte brei ingericht. Tegenover dikke, in bier of wijn zwemmende brokken staat ze machteloos. De maag doet haar best. maar is eindelijk toch genoodzaakt die ongemakkelijke toevoer half verteerd, het darmkanaal in te sturen. In de darmen echter kunnen alleen door de maag goed verteerde voedingsstoffen verwerkt worden, en zoo kan men zich dan voorstellen hoe weinig voedingswaarde dergelijke slecht gekauwde spijzen voor het lichaam overlaten. Is het dan te verwonderen dat men zoowat de helft van het menschdom hoort klagen over slechte spijsvertering, duizeligheid, maagpijn, hoofd pijn, migraine, zenuwachtigheid en meer dergelijke onaangenaamheden? Slechte spijsvertering, slecht bloed, slechte gezondheid, slecht humeur; reeds de oude schrijvers noemden de maag de „moeder aller ellende". Voor alles neme men om te eten tijd. Het middagmaal is immers geen wedren met hindernissen, maai' de gewichtigste en meest be duidende arbeid van den ganschen dag. Voorioopig kennen wij nu eenmaal geen andere manier om ons lichaam in stand te houden dan door te eten. Hieruit volgt dat, wil men het lichaam goed conserveeren, d. i. irisch, gezond, zonder hinder en pijn, men ook langzaam eten moet want goed gekauwd is hall verteerd. De gewoonte doet hierbij alles. In 't eerst zal men misschien glimlachen als men hoort dat men over elke bete 36 maal moet kauwen, heeft men zich echter maar eerst met wat energie er aan gewend goed te kauwen, dan zal men reeds na korten tijd niet meer kunnen begrijpen dat men vroeger zulke onhebbelijk groote porties in eens naar binnen werkte, en spoedig zal men ondervinden welke invloed het goed kauwen op onze gezondheid uitoefent. De ouders moesten reeds vroegtijdig hun kin deren aan den gulden regel van goed kauwen gewennen, in plaats Z"oals thans zoo dikwijls gebeurt, hun langzaam etende kinderen al scheldend tot spoed aan te zetten. Iets dommers bestaat niet Om goed te kunnen kauwen 't is duidelijk moet men goede kauwwerktuigen hebben. Met de vingers kan men geen papier snijden, met stompjes tand en holle kiezen geen vlee6ch vermalen. Allereerst dient dus de tandenkwestie geregeld te worden. Holle kiezen moeten zooveel mogelijk door den tandarte in orde gebracht worden, en overigens moet men zich onverwijld aan een doelmatige verzorging der tanden gaan wennen. Dat is ontwijfelbaar nondig, niet alleen om het gebit zelf te behouden, maar nog meer met het oog op de reinheidwant de rottingsstoffen die van uit elke mondholte, welke niet meermalen daags gereinigd en gespoeld wordt, in de maag terecht komen, werken uiterst nadeelig op de spijsver tering. Hoe men het gebit moet verzorgen, werd in onze advertentiën reeds voldoende verklaard„De zaak is eenvoudig dezemen moet het tusschen de tandspleten aangroeiende vuil, hetwelk de tanden aanvreet en verrotting doet ontstaan, onschadelijk maken en de ont wikkeling er van tegengaan. Dat geschiedt door het mechanisch ver wijderen der bacteriën-voedingsstoffen en door langs chemischen weg de aangroeiing te beletten. Het eerste doet de tandborstel, het tweede geschiedt door gebruikmaking van een antiseptisch mondwater. De tandborstel mag niet te hard zijn. Voor mondwater heeft Odol zich als het beste doen kennen." Op het laatste congres ran tandartsen te Parys werd Odol ge noemd het doelmatigste mondwater dat tot nog toe in den handel gebracht is. Planten en scliadnw. De uitwerking der schaduw op den groei der planten is zeer verschillend naai' gelang van het jaargetijde, waar in men waarneemt, of naar de soort en zelfs het onderdeel der plant, dat het voorwerp der navorsching is. Eindelijk is daarin een ingewikkeld vraagstuk gelegen, waarvan de studie op zeer belangwekkende wijze is op het getouw gezet door den heer Byron Halsted in de Vereenigde Staten. Deze maakte de opmerking, dat m het algemeen de schaduw de ontkie ming vertraagt in de lente, doch haar daarentegen bespoedigt bij alles, wat dn den zomer wordt gezaaid. Verder worden alle planten, welke men ter wille van hare wortels kweekt, zooals de knol de raap, de peen en de aard appels, als zij in de schaduw groeien, rijk aan bladeren, doch armer aan wortels. Eene onvermijdelijke praktische ge volgtrekking daaruit is: kweek in de schaduw alle planten waarvan men het loof als spijs begeert, gelijk b.v de sal ad en, spinazie, selderie, en stel de planten, waar het om den wortel te doen is, goed aan de zon bloot. Men kan, wat dit betreft, daarmede gelijk stellen de planten, die men kweekt om hare zaden of vruchten, ge lijk snijboonen, erwten, tomaten en komkommers, die iin het volle licht zeer goed gedijen, Ten opzichte der warmte, welke daarbij aan de kuituurgewassen ten deel valt, bevond de heer Halsted, dat onder de schermzeilen, waarvan ni] eich bediende om zijne zaailingen te gen het licht te beschutten, de tempe ratuur lager was dan in den vollen zonneschijn, en wel in Mei 4 graden, to Juni 4.5. in Juli 6.5, in Augustus 7.7 en in September 6.6 graden. op ZONDAG 21 Juli 1901 TE HAARLEM. Eglise Wallonnc. 10 heures Mr. Ed. Vautier. pasteur Bière (Suisse). Gereformeerde Kerken. Ged. Oude Gracht. Wegens brand gesloten. De diensten zullen gehouden worden: Voorna. 10 ure, Bakenesserkerk. Ds. R. Mulder, 'e Avonds 5 1/2 ure in de Janskerk. Ds. R. Mulder. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. H. J. Elhorst, Kerk der Broeder-gemeente. Voorm. 10 ure, B. van Scheltinga. Ev. Lutliersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Voorduijn. Pred. teNaarden. Remonstr. Gereformeerden. Voorm. 10 ure, I. H. Lamping, Herv. Pred. Naaldwijk. Chr. Geref. Gemeente. Zuiderstraat. Voorm. 10 en nam. 5^ uur Ds. Schotel. Hersteld Apostolische Zending (Internationaal). Voorm. 10 uur en Namidd. 6 uur. Godsdienstoefeningen. Bennebroek. Voorm. 10 uur. Ds. J. A. Gerth van Wijk Avondmaal. Nam. 2 1/2 ure, Gerth van Wijk Jr., Dankzegging. Heemstede. Voorm. 10 ure, Swaan. van Haarlem. Houtrijk en Pc lanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Baljon. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga, IJ mui den. Voorm. 10 ure, Wesseldijk. 's Avonds 6 ure. Geen dienst. Godsdienstoefening vanwege den Ned. Protestantenbond. Voorm. 10 ure, J. Bruinwold Riedel, Em. pred. te Amsterdam Apostolische Zendinggemeente, Voorm. 10 ure. Hollandsche gevestigd te Haarlem, Jansweg 4-2 De Bank verstrekt gelden tot eb bedrag (minimum 5Ö0 gulden) on der persoonlijken of zakelijker waarborg en het sluiten van een polis van Levensverzekering van gelijk bedrag. Kassiers. Commissionairs in Effecten en Assurantiën HAARLEM. Muziekuitvoering. 28e Muziekuitvoering, op Zondag 21 Juli 1901, des nam. te 2 1/2 uur, door het Haart. Muziekkorps. Dir. luit.- kapelm. C. P. W. Kriens. 1. Nanon," Marsch, Genée; 2. Ou verture „Stradella", Flotow; 3. „Frïih- lingskindes", Walzer, Waldteufel; 4. Fantaisie de l'opéra ,,La Favorite", Do nizetti; Ouverture ,,Philémon et Bau cis" Gounod; 6. Maskenpolonaise, Faust; 7. Fantaisie „Paljazzo", Leon cavallo. TE».EFGOtS 626. STEEDS VOORHANDEN: Vliegendeksels, Vliegenvangers. Vliegenkasten. Pureepersen. Ijskasten. Ijsmachines. Snijboonmolens. Vleeschhakmachines Inmaakflesschen, Kwastglazen, Kwastlepels, enz. enz. HAARLEttt I Bsrrevoetestr. B. Utrechtschestr. 29. r.SSk OÜSTERSflJK N S. Aiöe Eigen Fabriek. Steeds voorradig van de fijnste tot de I gewoonste soorten, tegen concurreerende I prijzen. Specialiteit in Werkschoenen en Schoollaarzen. Desverkiezende wordt op maat geleverd. Aanbevelend, Juli. WeMiBtsers-Hiehel. Prachtige, Fijne verkrijgbaar, bij T. A. Dttnaée, Btoffcatrraist Gedeponeerd Hanaeusmerk. Amsterdam, NIEUWSTRAAT 10. Eigen Linnentabriek te Veldhoven. te Amsterdam. Grootste assortimenten j I in zwarte en gekl. Stotïen. I STAMzEIV, ook door al onze Stalen- i Depots op aanvraag, om- I gaande franco. Kruisstraat 3, Maarleiu, verstrekt gelden onder eerst hypothecair verband, tegen billijke voor waarden, zonder vooruitbetaling van rente en geeft 4Pandbrieven uit in stukken van f iOOl), f500 en f100 tegen den koers van 99°/8. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten Kantore der Bank en bij de Heeren LAANE EN VAN BEMMEL, Kruisstraat 51, Haarlem. is 't fijnste dessert en een sieraad der tafel. Probeer 't eens en ge zijt er verrukt over. Peijs per pakket 20 Gaat. Verkrijgbaar bij alle Winkeliers In Comestibles. Hoofdagent: M. v. d. BORG, Rotterdam, Hoogstraat 226. Aanbevolen door vele Kookscholen en Hotels, Fabrikant A. J. POLAK, Wildervank. kelders Safe- deposit inrich- tingen. Prijzen en inlichtingen te bekomen bij den Vertegenwoordiger A. RE SINK, Damstraat 25, Haarlem. Men lette op nevenstaand fabrieksmerk. Uit een stuk gebogen, inbraakvrije met staal gepantserde Brandkasten. Kluisdeuren, stalen brand- ALOIS VERKRIJGBAAR. Tweede Mollandselae gevestigd te HAARLE5B. Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit Opgericht in 1870. Sluit alle verzekeringen gegrond op de levens- en sterftekansen der menschen. Is eene zuivere onderlinge Maatschappij. Hare tarieven zijn berekend volgens de nieuwste betrouwbare gegevens. Inlichtingen en prospoctussen verkrijgbaar ten kantore der Maatschappij, Jansweg 42. ASESTES GEVRA&GB. hoek Kampervest Magazijn van geëmailleerde en gegoten EN Huishoudelijke Artikelen. Groote opruiming van KINDERWAGENS en SPORTKARREN tegen zeer lage prijzen. Utrecht, Leiden, Nijmegen, Arnhem, Den Haag, Rotterdam. Heeft steeds voorradig de nieuwste modellen en gemakkelijken pasvorm in Fransche en Engelsche Alsmede alle soorten van af de fijnste tot de meest gewone doch uitsluitend in de sterkste soorten. Specialiteit in sterke Jongens- en Meisjes Schoollaarzen, in En- gelsch model en gewoon model. Groote sorteering Strandschoenen, Voor Dames, Heeren, en Kinderen. komt het best de Roomboter nabij. Bruint en schuimt als Natuur boter, is heerlijk van smaak en kost slechts 50 cent de 5 ons. EENIG ADRES Recht over de Breestraat. Machinale Houtbewerking, KANTOOR TELEPQOON No. 1x4.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 7