namens ,,De Telegraaf' en bracht hul de aan de trouwe medewerking van den ontslapene, terwijl prof. Te Win kel van Amsterdam hem herdacht als vriend en wetenschappelijk man Hij roemde de warmte van gevoel, waar door Ten Brink zooveJe vrienden trok en literatoren vormde. Hij wi»t, zeide spr. antipathieën ter zijde te zetten, en ziju grootste verdienste was zijn op bouwen; aan hem dankte onze leder kunde zooveel bewonderaars en beoi fenaars. De heer Smit Kleine, ia Haarlem herdacht den overledene als vriend, die nooit zijn hart verljochen- de en daardoor zoovelen trok. De zoon van den overledene dankte voor de be wezen eer. Mevrouw Kruger. -f Zaterdag bereikte' die omgeving van president Kruger een telegram van 's presidenten schoonzoon, don heer Eloff te Pretoria, dat mevrouw Kruger door een ernstige ongesteld heid was aangetast, welke lot groo tje ongerustheid aanleiding gaf. Voorloopig w-erd dit bericht voor den president verzwegen tem einde bij een mogelijke gunstige wen ding ZHEd. geen noodeloozen, op zijn leeftijd zooveel mogelijk te ver mijden kommer in te boezemen. Toen echter betere tijding uitbleef adhtte het gevolg van dien heer Kruger het noodig hem «in kennis te stellen van den waren toestand, welke nieuwe beproeving den grijsaard' natuurlijkerwijs zeer aan greep. Intusschen had deze mede- deeling echter tenminste d'it goede gevolg, dat toen Zondagmiddag een telegram het niet meer onverwachte doodsbericht, bracht, de President althans ©enigermate was voorbe reid. Te zeven uur ongeveer werd op Casa Cara een reeds des mid dags aangekomen, doch wegens den Zondagsdienst niet eerder bestel baar telegram ontvangen van den volgenden inhoud „Onze geliefde moeder is giste renavond 5.15 's namiddags ontsla pen. Zij zeideZeg aan uw vadler d'at hij zijn vertrouwen vast op den Heer mioet stellen." ELOFF. De kleinzoon van den President, die heer Eloff, zou aanvankelijk de droeve tijding medledeelem, doch de aandoening bleek hem te groot en daarop las dr. Heijmans, wiens hand1 de diepbedroefde grijsaard greep, de doodstijding voor, terwijl tranen blonken in die oogen van dezen reus van kracht over wiens hoofd zoovele stormen zijn gevaren, wiens leven zoo vol schier onover komelijke beproevingen i,s geweest, bij het vernemen van het heengaan van haar, die hij ziin beste en trouwste steun in zijn aan weder waardigheden zoo uniek rijk leven mocht noemen. Na enkele oogenblikken trok de President zich terug om door het gebed kracht te zoeken in dezen nieuwen slag, terwijl het gevolg maatregelen aam in verband met de ontvangen tijding, waartoe in de eerste plaats, op uitdrukkelij- ken wensoh van den lieer Kruger, behoorde het zenden van een tele gram, bevattende kennisgeving van het geleden verlies, aan H. M. d!e Koningin. De Transvaalsche en Vrijstaatsche vlaggen werden ter stond halfstok geheschen en later naar Transvaalsch gebruik van rouwfloers vooralen. Als een ioo- pend vuurtje verspreidde zich het nieuws door Hilversum en maakte natuurlijk het onderwerp uit van menige betuiging van diepgevoelde sympathie en groote deernis voor den boogen balling, een deelne> ming, die ongetwüfeld wegens het ongemeen tragische der omstan digheden, d!ie mevrouw Kruger's verscheiden vergezellen, zelfs aan de andere zijde van het Kanaal in vele kringen zal worden gedeeld. Uit den vreemde kwamen reeds Zond'agavond condoleanlie's in ten gevolge van Reuters bericht, 't welk uit LondOn al omstreeks den middag naar het vasteland was verzonden. Er is in talrijke schetsen, die de Transvaal-litteraiuur ook nu en dan aan mevrouw Kruger gewijd' heeft, dikwijls genoeg hulde gebracht aan haar beminnelijke hoedanigheden als echtgenoote en moeder, aan haar edel karakter, haar godsdienstzin en haar warsheid vain uiterlijk ver toon ondanks haar hooge positie. Velen hebben den lof gezongen van het zeldzaam gelukkig huwe lijkslieven van den President en zijn echtgenoot©. Wij behoeven er daarom nu niet op terug te komen. Met slechts een treffende bizonder- hedd, van wat President Kruger in deze edele en goede vrouw verliest, willen wij volstaan Toen de Pre sident Zondag de verpletterende tij ding vernam, verzonk hij in een diep nadenken, en het duurde ©eni gen tijd voor hij een woord tot de omstanders richtte. Eindelijk sprak hij langzaam ,.Zij was een beste vrouw nooit hebben wij een: woord' gehad dan zes maanden na ons hu welijk over een onbeduidend mee- ïiings verschil." President Kruger is 55 jaar ge huwd geweest. Behoeft, men n'a de ze eenvoudige, aandoenlijke beken tenis nog te vragen welk een bron van geluk en een' steun zulk een vrouw voor haar main in zijn veel bewogen leven moet geweest zijn,? Die arme Leerplichtwet! Men heeft verteld, dat de leerplicht in den verkiezingstijd geducht als sluipwagen is gebruikt tegen het tegen woordig kabinet. De sociaal-demoera/- ten spreken minachtend van ,,die mooie sociale wet" en do schoolopzie ners klagen steen en been over de druk te. Maar 't mooiste van alles (mooi, omdat het zoo komisch is) is wel, dat in de Haagsche Brieven van De Tijd aan de nieuwe wet de schuld wordt ge geven van het slechte bezoek te Schever ningen. Wij lezen daar: Zelfs het mooie weer en de laatste warme dagen brachten geen noemens waardig gêtal badgasten. De schuld hiervan geeft men aan den leerplicht, dtfe de ouders thuis d'oet blijven ter wille hunner kinderen. Ik twijfel niet of zij, die dit zeggen, hebben grooten- deels gelijk, doch de afwezigheid ook van vreemdelingen uit andere landen verklaart ons de leerplicht niet. Het is toch meer dan noodig te zeg gen en misschien willen de groote bla den helpen, hieraan publiciteit te ge ven, dat uitstedigheid van de ouders wel degelijk tot de geoorloofde redenen van schoolverzuim mag gerekend wor den. Art 12 der leerplichtwet zegt: Geldige redenen van tijdelijk school verzuim zijn: le. enz. 5e. ongesteldheid van het kind, ver vulling van godsdienstplichten of an dere ernstige omstandigheden, die als als geldige redenen kunnen worden beschouwd. En nu heeft de regeertng in haar tweede memorie van antwoord blz. 11 Kinderen, die met hunne ouders tij delijk doch buiten de vacantietijden in een andere gemeente vertoeven en op dien grond niet op school in hun ne woonplaats zijn ingeschreven, zul len of huisondenvijs moeten genieten of een school in de verblijfplaats moe ten bezoeken. Blijven zij «-edurende de afwezigheid weil ingeschreven op de school hunner woonplaats, dan zal in derdaad art. 12, 5e. toepasselijk kun nen zijn. Het is dus volstrekt niet waar, wat onlangs zelfs een man als mr. Van Houten heeft gezegd, dat de Leerplicht wet de ouders verhindert met hunne kinderen op reis te gaan, en gelukkig ook,want volkomen onderschrijven wij wat hij daarop liet volgen, dat uitgaan dikwijls veel ontwükkelender is dan schoolgaan. (Soc. Wkbld.) Internationale Vereeniging voor handelsonderwijs. Nadat eens in Augustus 1900 het denkbeeld te Parijs besproken was, werd! op 11, 12 en 13 Juli jl. te Zurich besloten tot oprichting van een inter nationale vereeniging voor handelson derwijs. Het doel der vereeniging is het be vorderen van de ontwikkeling van het handelsonderwijs in de verschillende landen en bezigt daarvoor hoofdzake lijk de volgende middelen.: a. het houden van internationale vergaderingen; b. het uitgeven van een periodiek tijdschrift, alsmede van een statistisch jaarboek voor de ontwikkeling van het handelsonderwijs in de verschillende landen, dat in verscheidene talen moet verschijnen. Zoo de Vereeniging de noodige mid- deeln bezit, zal c. een informatiebureau over quaes- ties betreffende het handelsonderwijs worden opgericht; d- de inschrijving van prijsvragen over dit vakonderwijs ter hand geno men, c. zullen ook internationale commis sies tot bespreking en behandeling van belangrijke vraagstukken worden be noemd, enz. Leden der vereeniging kunnen zijn coöperaties, inrichtingen, vereenigin- gen en enkele personen. Het bestuur bestaat uit a. een cen- traal-comité (Central-Ausschuss,) waar. in ieder land voor elke 10 leden of een overblijvend onderdeel van 10 een vertegenwoordiger benoemt; b. een centraal-bestuur (Cerural-Vorstand), waarin voorloopig 10 leden zittin" ne men, door het centraal comité uit de verschillende landen te kiezen. Intern. Damescomité „Alcmaria." Men verzoekt ons het volgende op te nemen: Aan de vrouwen en moeders in Ne derland richt het comité ,,Alcmaria" te Alkmaar tot leniging van de nood den van vrouwen en kinderen in de concentratie-campementen in Zuid- Afrika, een ernstig woord. Het doel van de vereeniging is om zooveel mogelijk leden aan te wer ven, zoowel in Nederland, als in het buitenland, om op die wijze een mach- tigen vrouwenbond te vormen, die krachtig kan werken, om zoowel reeds nu, als later waar dit noodig mocht zijn hulp te kunnen verleenen. Waar door onze zusteren zooveel el lende wordt geleden, dat wij de be schrijving daarvan met het innigste medegevoel lezen doen wij een beroep op u allen om te trachten leniging te brengen in den nood. Laat ons de handen ineenslaanl Veel wordt er gevraagd, veel is er ook reeds gegeven, maar de nood der vrouwen en kinderen wordt steeds grooter. La ten wij, die het groote voorrecht ge nieten in vrede in een beschaafd land te leven, met dankbaarheid voor al dat goede, ons vereenigen ,en zooveel in ons is, helpen, vooreerst door lid te worden van ons comité en verder door het vormen van sub-comités, die. in samenwerking met het hoofd-comité, hetzelfde doel bevorderen. Van de gel den, die, zoo wij hopen ruim zullen vloeien, zal afhangen in welken vorm, hetzij in natura. hetzij in geld de on dersteuning zal worden verstrekt. Het lidmaatschap is gesteld op min stens 25 ets, ten einde de deelneming zooveel mogelijk algemeen te maken. Groote giften zullen hoogst welkom zijn. Over het besteden van de gelden zal de directrice van het Broekhuisen fonds in overleg treden met het hoofd comité. T. DE COCK BUN ING Voorzitter. S. A. C. VERDAM— DIEPHUIS. A C. SLEESWIJK— DE BOER. C. KRAAKMAN. 3. SIMON THOMAS. A. BUEKERS— LINGBEEK, le Secretaresse. S. M. MACLAINE PONT, 2e Secretaresse. Alkmaar, 22 Juli 1901. Het gebouw der Rijkspost spaarbank. Naar aanleiding van het feit dat het nieuwe gebouw voor de directie der Rijkspostspaarbank aan de Van Baer- lestraat te Amsterdam, op 1 Augustus ak. voor den dienst in gebruik zal wor den genomen, zijn wij in staat gesteld betrekkelijk het ontstaan en de ontwik keling dezer nuttige Rijksinstelling het volgende mede te deelen: De Rijkspostspaarbank werd tijdens het ministerschap van jhr. G. J. G. Kleirck ingesteld bij de wet van 25 Mei 1880 „Stbl." no 88, en trad in werking op 1 April 1881. Aan haar hoofd werd destijds als di recteur- geplaatst mr. A. Kerdijk, die echter reeds drie maanden later, den len Juli 1881, zijn functie neerlegde; tot zijn opvolger werd toen benoemd de heer Armand P. Th. Sassen, die tot op dit oogenhlik aan het hoofd der stichting staat. Bij het in werking treden der Bank, werden te harer directie als éérste ambtenaren, hoofdcommiezen, ge plaatst: de heeren. W. van Esveld, on langs benoemd tot lid van de hoofd directie der Surinaamsche Bank, en H. M. Tatum Zubli, sedert overleden. In 1882, toen de heer Van Esveld de instelling verliet, tengevolge zijner be noeming tot president-directeur der Surinaarasche Bank te Paramaribo, werd hij opgevolgd door den heer H. F. BorcTewijk. Deze (thans referendaris aan het Departement van Waterstaat, Ilandel en Nijverheid) bleef ter directie der Rijkspostspaarbank tot. 1886. Als zijn opvolger werd benoemd: de heer P. J. F. du Bois, thans den titel bezat tende van onder-directeur. Van de overige ambtenaren, die, het zij bij de oprichting, hetzij zeer kort daarna, aan de instelling werden ge- plaats, is er nog een 3-tal daarbij werk zaam; namelijk: de heeren J. Engels, E. K. M. Capel en J. Kroon, respectie velijk chefs dei* afdeelingen: „Alge- meene Zaken", „Orders van betaling" en „Statistiek." Het aantal ambtenaren e;n beambten bij den aanvang (1 April 1881) aan de directie der Rijkspostspaarbank dienst gesteld, bedroeg 5. Op 1 April 1901 was het geklommen tot 142 (104 mannelijke, en 38 vrouwe lijke.) In 1887 werden voor het eerst vrou welijke ambtenaren bij haar werkzaam gesteld. Op 1 April 1881 werden 353 kantoren der posterijen voor den dienst der Rijkspostspaarbank opengesteld. Op 1 April 1901 was dat aantal geklommen tot 1322. Einde 1881 bedroeg het aantal inleg- gers22,831 met een saldo-tegoed van 858,622.851/2; einde Maart 1901 was dit aantal 848716 met een saldo-tegoed van 86.522,207.88. Bij de oprichting der Rijkspostspaar bank, werd, ten dienste harer directie, in huur genomen het perceel Stadhou derskade, nr. 115. Al spoedig bleek de ruimte onvoldoende. In 1885 werd dat perceel door bijbouw vergroot In 1892 werd het in gebruik nemen van een tweede perceel (Hemonylaan nr. 19) noodig geacht In 1894 werd dat per ceel veriaten en een grooter (Stadhou derskade nr. 133) betrokken; in 1898 moest een tweede bijgebouw (Stadhou derskade nr. 144)-voor den dienst in huur worden genomen. Dit alles geschiedde in afwachting van het in bezit nemen van een eigen dire ctiegebou w. Tot den bouw daarvan werd, in be ginsel, besloten ten jare 1892. Na tal van pogingen, zonder gunstig resultaat werd, eindelijk, in 1897, een geschikt terrein gevonden. In 1898 werd nxet den bouw een aanvang gemaakt, einde Juli 1901 zal het kunnen worden aanvaard. Den 3en Juni j'L heeft men reeds een aanvang gemaakt met de overbrenging van het archief naar het nieuwe -e- bouw. De voorgevel van het gebouw be vindt zich aan de Van Baerlestraat; de zijgevels bevinden zich aan de Jan Luijken- en Paulus Potter-straten. Het terrein (dat niet terstond geheel bebouwd werd) is 4000 vierk. M. groot, en werd van de gemeente Amsterdam aangekocht, voor eene som van 210.310. De kosten van den bouw zijn geraamd op plm. 500.000. Maakt in totaal plm. 600.000. Met den bouw werd belast de Rijks bouwmeester, in het 2e district, de heer D. E. C. Knuttel, te 's-Gravenna- ge, cDïeten deze als lsten assistent had den heer A. C. J. Oomen, opzichter bij de landsgehouwen. Zoowel de beslissing, tot aankoop van terrein, als de bouw zelf, vonden plaats tijdens het Ministerschap van den heer C. Lely. Het is mogelijk dat er een plechtige officieele opening van het gebouw plaats heeft, doch die zal in "een ge val op 1 Augustus kunnen plaats heb ben, aangezien dan waarschijnlijk al les nog niet volkomen zal zijn Afge werkt en het benoodigde meubelair nog niet geheel gereed zal kunnen zijn. liance 3000; We9t Deutsche Vers. Ge- sell. 2250; Insulinde, Amsterdam, f 2250; Atlas Assurance f 2500; Patra Verz. Mij.. Rotterdam 2000; Commer cial Union, Londen 3000. Totaal 15.000. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 oents per reeel. Wij verklaren hiermede openlijk, dat Odol alleen dan echt is, wanneer liet verbocht wordt in onze patentflaeous en wanneer op de etiketten onze firma »Dres- dener chemisch laboratorium Ung- ner« voluit gedrukt is. Prijs per heele ilacon f 1,— halve flacon 60 cent. Letteren en Kunst. Brand te Schiedam. Bij den brand van de Distilleerderij en Spiritusfabriek „De Kraton" te Schiedam zijn de volgende assurantie maatschappijen betrokken voor de daarachter vermelde bedragen, voor zoover betreft de opstallen, machine- riën en werktuigen: l'Union, Parijs, 30.000; Alg. Versich. Gesellschaft Fle- vo, Amsterdam, 3500Royal Insu rance, Liverpool f 14.500; Palantine Ins., Londen 8500 Atlas Ass. Co., Londen 2350; Northern Ass., Londen 19.000; Diligentia, Amsterdam ƒ3000; Verz. Mij. Concordia, Zwolle 1500; Alliance Ins. Co., Londen 9500; Rott. Brandverz. Mij., Rotterdam 3000; Bayerische Hyp. Bank, Munchen ƒ6500 Norwich Union, Edinburg 3750; Ver zekering Mij., Amsterdam ƒ2000; Ned. Transport Verz. Mij., Amsterdam ƒ1750; Royal Exchange, Londen 4400; Com mercial Union, Londen ƒ3750. Totaal 125.000. Voorts voor graan enz.Scottish Al- Examens der Nederl. Toonkunste- naars-vereeniging: Van de 4 candida- ten zijn geslaagd voor: piano (L. O.), de dames: M. F. C. Smulders, te Utrecht; A C. van der Veer, te Nijme gen en G. Slotemaker te Arnhem. Examens NecL Toonkunstenaars- vereeniging: Van de 5 candidaten zijn geslaagd voor: piano (L. O.), de da rmes: E. Broekhuijsen te 's-Gravenha- ge; E. H. Wijsmuller te Haarlem, en de heer J. T. Schaddelee te Rotterdam; één candidant trok zich het examen terug. Rechtszaken. Misbruik van kiesrecht. In no. 7612 van het „Weekblad van het Recht" komt een vonnis voor van de rechtbank te Leeuwarden, waarbij een persoon veroordeeld is wegens een valsche aangifte voor de kiezerslijst in Ferwerderadeel. Het geval betrof een arbeider, die vroeger als inwonend zoon bij zijn vader tegen loon werk zaam was geweest en op dien grond op de kiezerslijst was gebracht. Een jaar geleden echter is hij getrouwd en woont sedert afzonderlijk. Toch heeft hij weder het hem van gemeentewege gezonden aangifte-biljet ingevuld en onderteekend alsof hij nog bij zijn vader inwoondte, terwijl hij bij opgaaf der waarheid geen kiezer zou hebben kunnen zijn. De rechtbank heeft het ten laste ge legde bewezen geacht en den beklaag de veroordeeld tot 14 dagen gevange nisstraf. Gemengd Nieuws. De trouwring van den Ooa- tenrijksolien troonop volger. Een pijnlijk uurtje doorleefde korten tijd geleden aartshertog Frans Ferdi nand van Oostenrijk. Op een reis stond hij aan een der raampjes van den voortsnellenden trein. Ontheven van de plichten, die in 't openbare leven aan hooggeplaatste personen zijn afgelegd, wilde hij het zich, evenals gewone stervelingen, in den coupé een beetje gemakkelijk maken. Hij begon dus met zijn handschoenen uit te trekken. Waarschijnlijk heeft hij dit te haastig gedaan, want met den handschoen trok hij zijn trouwring mede, en deze vloog het raampje uit. In het eerste oogenblik was de aartshertog over het verlies zoo ontsteld, dat hij aan den noodrem wil de trekken om den trein tot staan te brengen. Dan echter bedacht hij zich en besloot alle opzien te vermijden. Hij prentte zich zoo goedj mogelijk het uiterlijk van de plaats, waar hij den ring had verloren, in 't geheugen en onthield het nummer van het dichtsbij- 'zijnde wachtershuisje. Aan het eerst volgende station, waar de trein stopte, gaf hij den stationschef last naar het waardevolle kleinood te laten zoeken. Men begrijpt, dat dit met de meeste zorg geschiedde. Inderdaad werd op de aangewezen plaats de ring gevon den en kon de Hertog hem weer verge noegd lachend aan den vinger steken, nadat hij den vinder rijkelijk had be loond. Koninkj e-spelen. Al lang had men niets meer van den hertog van Orleans gehoord. Nu is hij opeens weer boven water. In den „waren zin des woord ook. Het Berl. Tageblatt verneemt uit Na. pels de volgende romaneske bijzon derheden. Te Napels ligt geankerd de Marussia, het jacht van den hertog van Orleans. Dit vaartuig baart groot opzien. Het is niet meer of minder dan een oorlogs schip, een tegenhager van het beroem de fort Cliabrol, maar veel gastvrijer, ondanks zijn 4 kleine kanonnen en zijn 2 snoeperige mitrailleuses. De be manning bestaat uit 42 tot de tanden gewapende mannen, wandelende tuig huizen op z'n Albaneesch en gedeco reerd met medailles, waarop de beel denaar van den „Roy" en leliënversie- ringen. De ^commandant van dit vreemde vaartuig is de graaf d'Arezzo, een der dapperste voorvechters van den „Roy" en die zijn manschappen nauw den tijd gunt op adem te komen, zoo vermoeit hij ze met oefeningen en corveeën, op het voorbeeld van den onvermoei- den Wilhelm II. Z. M. in spé houdt audiënties aan boord met groot ceremonieel. De om geving van den „Roy" bestaat uit een dozijn waardigheidsbekleeders, dames en heeren, die den mond vol hebben van „sire en majesteit." De Parijsche bedelaarsmoeder Eenige dagen geleden deed zich in het Commissariaat van politie te Pa rijs aan de Reu Soint-Jacgues een zeld zaam en verrassend schouwspel voor. Het portaal van het Commissariaat was gevuld' door een schare van meer dan honderd bedelaars en bedelaar stere, kreupelen, lammen, blinden en andere gebreltkigen, die allen tegelijk den op dit verzoek niet voorbereiden Commissaris toespraken. Eindelijk ge lukte het den beambten om een weinig orde en rust in den chaos te brengen en een intelligent uitzïenden bedelaar als spreker aan te wijzen. Deze bracht nu de klachten van hem en zijn vakgenoo ten ten gehoore. Wij komen u mede- deelen mijnheer de Commissaris dat er een moord heeft plaats gehad in uw ressort. Onze moeder, Max-.ie Mereau, is in den afgeloopen nacht in hare woning, rue die Bievre 29 vermoord. Wij noemen haar moeder, hoewel zij eeret 31 jaar was, omdat zij d'es avonds soep voor ons kookte, en een goede soep ook. Zij was bedelaarster, en de moor denaar heeft haar klaarblijkelijk haar laatste ontvangsten willen ontstelen. De heer Rieux begaf zich dadelijk .net; eer arts naar de aangeduide woning. Uit het onderzoek van liet lijk bleek dat hier van geen moord sprake kon zijn; sporen van geweld waren niet op het lijk te vinden. Wel kon de arts con- stateeren, dat Marie Moreau gestorven was tengevolge van het springen van een polsader. De bedelaars hielden een collecte om hare goede „moedei'" te doen begraven. Dan verwijderden zij zich in alle richtingen om te bedelen en een nieuwe „moeder" te zoeken. Geen negers meer. De zomerhitte broedt gelijk be kend! is vaak zeer wonderlijke din gen uit. Zoo komt nu, na de groote hitte in Amerika het bericht, dat het een zekere professor Johnson uit Kan san gelukt is, negers te bleeken. Ln op dood eenvoudige wijze: door inspui ting met een stof die hij leukiet" (uit stof) noemt. Hij heeft deze stof ontdekt in het bloed van de zoogenaamde „Al bino's", menschen met bijzonder blan ke huid, roode oogen en witte haren. Bij hen is het een ziektestof, die echr -r hun p-ezondheid geen afbreuk «ot. Ent men een blanke in met leukiet, dan wordt hij nog blanker en ten slot te sneeuwwit, maar zonder een Albino te worden, dus zonder rood© oogen of witte haren te krijgen. Een aldus inge ente neger word allengs minder zwart en eindelijk blank. Dat zou inderdaad reeds bij een zijn gelukt terwijl an deren no"- in behandeling 7"*> Wel licht gelukt het den professor nu ook uit negerbloed een stof te halen, die blanken zwart maakt. Lewie is nog niet on cl, zeide zijne tante, maar ik heb hem in geen jaren gezien,. Wie weet, hoe veranderd hij is Men beweert, dat, hij gauw terug zal komen, maar hij schriift nooit. Twee van zijn vrien den zijn geabonneerd bij een infor matiebureau, dat hen geregeld' op de hoogte houdt van ziin doen en laten in de wereld). Alice lachte en zweeg. Ze vond, 'dat ze onder een. kluchtig slag van menschen terecht was gekomen. Thuis ging alles even, precies en ordelijk. Het etensklokj© was on- verzetbaar, en wat opstaan en naar bed gaan betrof, was iedereen min stens even stipt en geregeld als dte zon. Haar vader had altijd' een schat van spreuken i© zijner be schikking over het groote nut van orde en nauwkeurigheid' en placht steeds elke ondeugd en elk onheil aan. het ontbreken van deze deug den toe te schrijven. En hier kreeg zij te doen met deftige dames en heeren. die het opperbest daarbui ten konden stellen. Toch beviel dat haar maar half. Er was iets in haar, dat zich daartegen verzette. Je hebt veel aan studie gedaan, niet waarhernam Lady Manorwa ter na een korte poos van' stilte. Ik heb met veel lof hooren gewagen van je geleerdheid. Je moet maar veel praten met mijnheer Stocks ik vrees, dat hij zich wel een, beetje ergert over Bertha's lichtzinnig heid". Als hij met haar over politiek begint, scheept zij hem altijd) on barmhartig af. Toen hij gisteren mijn opinie vroeg omtrent de nieuwe regeling ran het gevangeniswezen, heb ik hern alleen maar gezegd dal. ik mij niet bevoegd achtte, een antwoord te geven,, dat in overeensternming was met de beteekenis van dit ge wichtig ondierwem sprak juffrouw Af flint op zal vend^-def tigen toon. Foei, Bertha,, je bent ondeu gend lachte Lady Manorwater. Ik verbied je, om mijnheer Stocks na te doen. Hij is een zeer ontwik keld man en vat alles ernstig op. Het verbaast me niet, d'at zoo'n dar tele vlinder als jij, hem uitlacht, maar ik hoop hartelijk, dat Alice hem wat vriendelijker zal behan delen. Hij zal mij stellig org d'om vinden, verzekerde Alice, ik ben dan ook feiteliiik tot niets nut. Ik heb nooit iets dergelijks uitge voerd. Als ik aan u denk, krijg ik een gevoel van groote schaamte;. Mijn lieve kind, neem; mij as jeblieft nooit tot voorbeeld, riep haar gastvrouw met komischen schrik. Ik ben iemand, die aan tijdelijke vlagen van geestdrift la boreert, en gelukkig heb ik nog juist genoeg gezond' verstand!, om dat zelf in te zien. Soms verbeeld ik mij, dat ik een vrouw ben van praefcisch inzicht, en dan haal ik zooveel dingen tegelijk aan, dat Jack tusechenbelde moet komen, om ons te redden van een finrm- eieelen ondergang. Ik liefhebber zoo'n. beetje in. politiek en filian- thropieik schrijft artikelen in tijd schriften, die niemand' leest, en ik houd voordrachten, die ik zelf even vervelend en zeurig vind als mijn auditorium. Het was Alice te; moedie, af haar liefste idealen door het slijk wer den gesleurd1. Kennis van zaken, verantwoordelijkheid waren woor den. die zij geleerd had) te eerbie digen. en 't was haar, of alles uit! zijn voegen werd gerukt, nu zij zej zoo lichtzinnig hoorde bespotten. Niet lang daarna reed het rijtuig het hek van Lady Manorwater's buitenplaats binnen. Alles ademde hier vrede en kalmtede rus-t van, eeuwen hing over de lange lanen en fluweelige grasperken. Na het omslaan van een bocht kwam het huis in 't gezicht. Bij den eersten aanblik scheen het niets anders dan een verwarde massa van grijze to rens en met klimop begroeide mu ren. Aan het oorspronkelijke ge bouw waren vleugels toegevoegd, maar toch was het niet groot. Bij nadere beschouwing had het iets onbeschrijfelijk schilderachtigs met zijn puntgevels en grillige to rentjes. Alice, diie gewoon was aan de moderne, vaak zoo smaikelooze villa's om en nabij de stad harer inwoning, vergeleek onwillekeurig d'it ouderwetsoh heerenhuis bij een kasteel uit een iooversprookjei. Met onverholen verrukking keek zij' in 't rond' naar de statige boomen, de welige akkers in de verte en die blauwe heuvelen' in het nevelig ver schiet. Is dit Gledfnavelin? sprak zij. O, wat is het hier heerlijk mooi! Ja, het huis ligt in een lieve omgevingEn Lady Manorwater, d'ie behalve Glednavelin nog ver scheidene andere landgoederen be zat, legde liefkozend haar hand op den arm van haar logée en blikte met welgevallen naar haar Jeugdig, van opgewondenheid gloeiend ge laat. Twee uur later leunde Alice1, na zich gekleed te hebben voor het diner, uit het raam van haar slaap kamer, om met genot de verkwik kende avondlucht in te ademen. Zij had geen kamenier meege bracht, en haar gastvrouw, toen deze de hulp van die hare aanbood, ten antwoord gegeven:, dat voor haar een kamenier totaal overbodig was. Zij zou voor niets ter wereld een slaafsche volgelinge van) de grillige godin der mode hebben willen zijn, maar toch had zij ditmaal bui tengewoon veel zorg aan haar toilet besteed en langer dan anders voor den spiegel gestaan, en terwijl zij aldus met krilisch-onderzoekendleo blik zichzelf bekeek, was zij beves tigd geworden in een wassende overtuiging, namelijk deze, dat zij er werkelijk heel lief uitzag. Zij had roodachtig bruin haar, donke- oogen en wenkbrauwen en een fijne tint. Als klein meisje was het altijd! een bittere grief van haar geweest, d'at znj niet beslist blond of donker was, en op school werd zij algemeen vreeselijk voor leelijk versleten, maar thans kwam zij tot het besef, diat zij een eigeuaam diige soort van schoonheid bezat de schoonheid van het ongewo ne. Zij gevoelde zich zoo recht pret tig en opgewekt gestemd. De men sc-hen, bij wie zij logeerde, waren gezellig en vroolijk, en haar nieu we omgeving leek wel een land uit het rijk der sprookjes. Toen zij in de eetkamer kwam, was het geil eel e gezelschap daar al bijeenEen rijzig gebouwd heer, met een bruinen baard1 en min of meer gebogen in d:e schouders, liet het vuurscherm los, waarop hij met zijn beide handen leunde, en trad op haar toe, om haar te be groeten. Hij deelde haar mede, dat hij; pas een half uur geleden op Giednavelin was teruggekeerd en dat di,t ook de reden was, waarom hij haar niet dadelijk bij haar aan komst zijn compliment had1 kun nen maken. Er was iets in zijn ge laat. dat haar aantrok en haar op haar gemak bracht. Als d'it Lord Manorwater was, behoefde zij ook verder geen vrees te koesteren voor de grooten dezer aarde. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2