LUId» juichkreten stegen on oen Z. nigte reedl e" ha'e 0psesteWt "><- T biiz°na«'lioid' kan worden medegedeeld, dat Z. K. H. ook hoeft geschoten en daarbij een der h .oesfp P!mten behaalde, niet tegen- SÏS.1"" V00r "e"' «=Lecl De regeling van het bezoek van den on£redrugen aan den kapi- tein der Amsterdajnsche schutten, L M. i G, Hoorn, die daartoe Donder oafboden.** Paleis ie Soestdij Lwm Na afloop werd een diner gegeven waarbij o. a. een groot aantal a: tori- teitenm de reeds genoemde vertegen- aanzaten*"3 1:>ei(ie (lePartementen Circa drie uur verliet de Prins '.et keeren.' mnaar Soestdiik terug te Het nieuwe Ministerie. De mededeelingen, die het „N. v. N." voor enkele dagen omtrent den stand van zaken deed. waren door de ..Stan daard' en De Tijd" verzwakt. Eerstgenoemd blad sprak van de ir den klepel* Isatstgenoemd verzekerde dat hetgeen omtrent het be- zoek van dr. Schaepma,, bij mr. F. vi'n.i6 /rW0Udt' waarbii mr. Scböl- vinck tegenwoordig is geweest, was hflï niet s,echts onjuist doch ge heel onwaar is. die aaa Benoemd blad zijn mededeeilnge ndeed, vult die nu nog aan en schrijft aan het „Nieuwsbl.® au i nog nader mededeelen: 13 jJUm' Dal dl' Ku™" Zal idag da/hii'uaan geantwoord heeft, ni.lo - °P it om een nieuw mi- wfvLf"? 10 Stelleu aanvaardde, ei bijvoegende een résumé van liet ge- sprek dat hij met II. M. had gehad een aantiii '»ee dagen later aan die aan de ree'heVzijdf''eeST'ec"^ LZea^Tr: sS^ïïi wijckSCmrePHan' hooging der" invoLSten vooï'Te midde en. die versterkt moeten worden die hi 'Tl der S°C'aIe hervormingen die hij zich voorstelt, dat hij heslist graanrechten wil, „laar geneigd -SS dr. K. het „jus promo. ,d verlangt voor bijzondere in «tellingen van Hooger onderwijs „laar omtrent het lager onderwijs óp dit «chSm f h1?|geen,bepaalde Plannen «chijnt te hebben. Wel ligt het in de va a!"i °m,-en grond'Ke herziening orde te steUeo. dedf uUm' Dat de juistheid dezer me- dedeehng spoedig blijken zal en Ad 6um. Dat generaal Kool schijnt te aarzelen om in een Kabinet-Knyper atting te nemen en dat als hij blijft Porl,''eui"<t van Oorlog voor d" 'Slsschi'M> een katholeik voor deze portefeuille zou worden aangewezen, in welk geval de katho lieken wellicht vier zetels in het kabi- net zullen verkrijgen. um- Dat dr. K. vol geestdrift voor°hïi S-Ciale hervormingen, waar- voor hij zich met al de kracht die in rttlïT bc'iveren- Dat bij een ra dicale herziening der Ongevallenwet beoogt, en juist van zijn maatregelen op sociaal gebied verwacht, dat over vier jaar de kiezers-zich met nog groo- ter meerderheid dan bij deze verkiezin gen verklaren zullen voor eene meer derheid der rechterzijde. Ad 8um en 9um. Dat ik mijne mede- ceelmgen volkomen volhoudt met dien verstande nochtans, dat tot het aller laatste oogenblik de beslissing omtrent ae plaats die de heer jLohman zal in nemen, voor wijziging vatbaar blijft.. Het, -zal nu spoedig genoeg blijken, wat van dit alles waar is; althans het „Centrum" deelt mede dat nog deze week de benoeming der nieuwe Mi nisters in de „Staatscourant"' zal ver schijnen. en voegt daaraan toe: „Wij vernemen uit goede bron, dat dr. Xvuyper voor de samenstelling van het nieuwe Kabinet heelt onderhan deld met een commissie uit de ka tholieke Kamerclub, expres daartoe samengesteld en bestaand® uit mr. Harte van Tecklenburg, dr. Schaep- man en mr. Travaglino. De benoeming van mr. Harte van Tecklenburg tot minister van Finan ciën en van mr. Loeff tot minister van Justitie wordt vrij zeker geacht. De portefeuilles van Oorlog en Marine zullen wordien vereenWï onder één ministerie van Landsverdediging, mei twee directeuren-generaal, resp. voor de beide nfdeelingen. Tot oprichting van een nieuw Ministerie van Arbeid zal eerst later worde overgedaan. Het ..Vad." meldt nog dat dr. Kuyper er op gesteld zou zijn dat mr. Th. Heemskerk de portefeuille van Justitie aanvaardt, ofschoon deze liever wet houder van Amsterdam zou blijven. Verder deelt het blad mede. dat dr. Kuyper gedurende zijn ministerschap als hoofdredacteur van ,,De Stand aard" zal vervangen wurden door ds. Talma, die het predikambt tijdelijk zal neerleggen. De duur van kabinet-for maties. Naar aanleiding v«n de omnerkin- gen dat de ingetreden ministerieele crisis zeer lang duurt, wijdt de ..Stan daard" onder den titel ~«r" aan den stand van zaken een artikel, om aan te toonen dat de duur niet zoo buitengewoon lang is. ,,De crisis duurt nog niet lang." zegt het blad. „Op 27 Juni eind-' - de herstem mingen. en 30en ongeveer kan men aannemen, dat het tegenwoordig demissionair ministerie zïin ontslag heeft aangeboden aan H. M. de Ko ningin. De loop van zaken was toen deze, dat H. M. allereerst met verschillende staatslieden van gedachten wisselde, om daarna te komen tot een hunner, wien een opdracht tot kabinetsforma tie werd verstrekt. Uit verschillende berichten is duide lijk, dat, alvorens dde opdracht ge daan werd, er ook eenige dagen ver liepen waarin H. M. de Koningin met verschillende Raadslieden overleg pleegde. Dat alles nam dus tijd. Toch duurt de crisis thans nog maar 23 dagen, en de aanvaarding van de opdracht kan nog geen tien daeen oud zijn. Dit, vergeleken bij vroeger, zal het duidelijk maken, dat er thans reen enkele reden bestaat om ook maar eenige bezorgdheid te toonen. Gaan we eens ongeveer een kwart eeuw terug dan gelooven we dat elke zweem van overgroote onrust verdwij nen en ieder toegeven zal, dat de zaak ook tiaar- wat den duur betreft, een geheel normaal verloop heeft. En dan vervolgt het blad „In 1874 bood het ministerie-De Vries den Koning ontslag aan omstreeks 22 Juni, de nieuwe Ministers kwamen voor im de „Staatscourant" van 26 Au gustus d. a. v. Een crisis dus. die twee maanden duurde. Als bijzonderheid deelen we mee. dat Z. M. de Koning zich toentertijd in het buitenland bevond, docli liet spreekt vaneelf, dat dit niet van over wegenden invloed is geweest op de sa menstelling van een nieuw Kabinet In 1877 was er weer een crisis. De politieke bijzonderheden laten we thans onbesproken. Het ministerie bood ontslag aan om streeks 27 September, en eerst op 2 November vinden we mr. J. Kappeyne van de Coppello, den man van de Scherpe Resolutie, als hoofd van een nieuw Kabinet in de ,,St. Ct." vermeld. Duur van de crisis alzoo ruim een maand. Twee jaar later duikelde het Kabi net; die ontslagaanvraag ging om streeks 15 Juli 1879 naar het konink lijk paleis En het was op 20 Augustus van dat jaar, dat het nieuwe ministerie optrad, met jhr. Six als minister van binnen- landsche zaken. Duur van de crisis aldus ruim een maand. In 1883 moest er weer een nieuw mi nisterie komen. De heer Six was ci der- tusschen vervangen door den heer Pijnacker Hordijk; maar het aldus ge reconstrueerde kabinet kon het niet langer houden dan tot omstreeks 1 Maart, toen de ontslagaanvrage Z. M. den Koning werd aangeboden. Z. M. droeg toen de vorming van een nieuw kabinet weder op aan mr. J. Heemskerk Azn., die met zijn taak gereed was op 22 April. Bijna twee maanden had dezo cri sis geduurd. In 1888 werd de „Kamer van hon derd"' gekozen, en de „clericalen" om dien linkschen naam maar te blij ven bezigen kwamen in de meerder heid. De lieer JE. baron Mackay ontving van Z. M. de opdracht om een nieuw kabinet te vormen, dat natuurli,K uit mannen der „Rechterzijde" zou be staan. Omstreeks 28 Maart moet de ont slagaanvrage door het oude kabinet zijn ingediend; 20 April kwam bet nieuwe kabinet, waarvan baron Mac kay het hoofd was, in de „Staat,scou- rant." De crisis had dus ongeveer 2 da gen geduurd. Dit kabinet zat tot na de verkiezin gen van 1891. Die vielen gunstig uit voor de ,.anii- clericalen" en op 10 Juli vinden we vermeld: Heden vroeg bet ministerie collectief ontslag aan H. M. de Ko ningin-Regentes. Pas SI Augustus daaropvolgende verscheen het nieuwe ministerie waar in de heer Tak van Poortvliet tminen- landsche raken had, in de „ot.-f-t. Duur van de crisis alzoo ongeveer zes weken. In 1894 liep de strijd over bet ..voor of tegen Tak"; de bekende kiesrecht- strijd; de „anti-uitbreidings"-mannen verkregen de meerderheid en het minis terie-Tak moest aftreden. Opvolger van. den heer Tak worn de heer mr. S. van Houten, de auteur \un onze tegenwoordige Kieswet. Men was toen zeer oorspoedig Inj de kabinetsformatie, want had het k binet-Tak omstreeks 30 April ontslag gevraffga, reeds 9 Mei daaraanvolgen de stond het nieuwe Kabinet, n et mr. Van Houten als minister van mrmen- landsche zaken, in de „Staatscourant Duur van de crisis ongeveer 10 dagen In 1897 trad het kabinet, waarin de heer Van Houten gezeten had, af, ep moest plaats maken voor een ander; het. thans demissionaire. Mr. 1 lerson werd door H. M. de Koningin Regen tes met de samenstelling van een nieuw ministerie belast. Omstreeks 25 Juni ging de ontslag aanvrage van het oude kabinet m zee, en de heer Pierson zag het <!..or hem gevormde kabinet op 2o Juli m de Staatscourant" opgenomen. Verkiezingen Twesd-^ Kamer De kiesvereemiging Vlaohtwedd!© (district Veendam), niet aangesp ten bij de centrale de Grondwet, heeft mr. E. A. Smidfc candidaat gesteld voor die Tweede Kamer. Hij kreeg 15 stemmen tegen 9 op mr. P. J? Troelstra. In de Zaterdagavond gehouden vergadering der Liberale' Kiesver eemiging te Laren is besloten, on der algemeen© instemming, in de vergadering dier Centrale Liberale Kiesvereenrging de candidatuur te steunen van den beer Heeselink van Suchteten voor de a.s. verkiezin van een lid' der Tweed© Kamer voor het district Loohem. In het IVe kiesdistrict van Amster dam zijn gisteren candidaat gesteld voor de Tweede Kamer de heeren J. T. Cremer (lib.), B. H. Heldt (vrijz dem.) en mr. M. Mendels (soc.-dem.) In het district Veendam zijn candi daat gesteld/voor de Tweede Kamer de heeren: T. H. Boels (a.-r) mr. E A. Smidt (v.d.). H. N. Schuitema te Musseik anaal, en mr. P. J. Troelstra (soc.-dem.) De kiesvereeniging Ooststellingwerf heeft candidaat gesteld voor de 1 wee- de Kamer voor het district Weststel lingwerf dr. H. Blink. Bij den burgemeester van Goada zijn de can di datenlij sten ingeleverd voor d'e verkiezing van een lid dei Tweede Kamer, bevattende de namen van de heeren A. M. Hoogendijk kz te Nieuwerkerk a/d. IJsel, A. vv. J. Idenburg, te Hillegerberg en mr. H. Pb. d!e Kanter te Haarlem. Verkiezing Prov. Staten. Bij d'e gisteren te Rotterdam gehou den verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten van Zuid-Holland, in district II, noodig door net bedan ken van de- heer Van der PojS, is ge- kozen de heer J. M. Voorhoeve (anti- rev.) met 1819 stemmen, tegen 1WU op dien heer J. Drost (lio.). Een Huldeblijk. Dinsdagmiddag om 4 uur is te Lei den door de daartoe gevormde com missie aan onzen vroegen stadgenoot Dr J C. J. Bierens de Haan, leider der ambulances in Zuid-Afrika, een album aangeboden met do namen der gt^r, van het onlangs aangeboden beeld „Péfense du foyer." Ingezonden Mededeelingen. (30 Cent per regel). De band is in geel gebeitst perka ment met gebatikte opdracht r,p de voorzijde; donkerbruin fond ïr.or wit uitgespaarde letters en afg-iw' ?ild door groene en paarse letters. In »en- dig zwaar Hollandsch papier mct stoe re lijnen, diefde opgeplakte naam briefjes omringen. Travaal en Oraoje-Vrijstaat De afdeeling 's-Gravenhage der Ne- derlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeni- ging heeft het volgende telegram aan president Kruger verzonden Zijn HoogEdele Staatspresident Kruger, Hilversum, De afdeeling 's-Gravenhage der Ne- derlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeni- ging heeft niet diepen weemoed den zwaren slag vernomen die UHoogEdele opnieuw eetroffen heeft en veroorlooft zich U de betuiging aan te bieden ha- rer innige en eerbiedie-e deelneming; moge God de Heere U de noodige kracht ^ven dit bitter verlies te dra gen. Dr. H. BLINK voorzitter. BEELAERTS VAN BLOKLAND, secretaris. Men meldit uit Den Haag: De President der Franscbe Republiek heeft Dinsdag door middel van het Fransche gezantschap aldaar aan Pre sident Kruger te Hilversum zijn inni ge betuiging van leedgevoel doen over brengen wegens het overlijden van mevrouw Kruger. De heer Fischer van het Boeren driemanschap, is te Scheveningen aan gekomen om er langen tijd te vertoe ven; mevrouw Fischer wordt ook ver wacht. Kermis te Nieuw-Beierland. Deze week wordt te Oud-Beier land op girondlgebied1 van Nieuw- Beiierland een tentoonstelling van landbouw enz. gebonden. Een on dernemend' man vroeg dien burge meester van. Nieuw-Bei-erland1 om op die aangrenzende terrein'en een kermis te mogen houden, door al daar te doen. plaatsen kramen, draaimolen, paardenspel enz. maar kreeg ondanks zijn aanbod van f 250 voor de algemeen:© armen een afwijzend antwoord,, zelfs wat hij ook zou bieden:, die toestemming was niet te verkrijgen. Nu werd een bekwaam advocaat geraad pleegd, en deze was van meening dat de aanvrager gerust zijn gang kon gaan en geen, toestemming van den burgemeester noodig heeft, omdat de politieverordening allen rechtsgrond mist. en du9 niemand bet bem kan beletten. Daarop is terstond met den bouw van speten, kramen en draaimolen begonnen. Onwe'ter, Te Woensdrecht sloeg de bliksem in het huis van P. van Overveldt, hetwelk met stal en aanhoorigheden geheel af brandde. Te Hoogerheide werden een twaalf tal telephoonpalen getroffen. Twee meisjes die in het telephoonkantoor zaten, kregen een hevigen schok. Verdronken. Te Koewacht gingen een drietal knapen van 16 a 17 jaar gezamen lijk zwemmen.Plotseling verdween één hunner in die diepte. Bij de pogingen, die zijne kameraden in het werk stelden om bem te red- d'en, verdween ook die tweede. De derde, van schrik verbijsterd, wist nu niet wat te beginnen,. Hij be proefde den drenkelingen nog een stok toe te werpen, doch tever geefs. Daar het water langs een- eenza men weg en ver van menschelijke woningen gedegen is. duurde het geruïmen tijd, eer er andere hulp kwam opdagen. Eerst na een uur werden de drenkelingen uit het water gehaald' en toen; was natuur- li ik alle leven geweken. Ve-keerdo uitwerking. Op 28 Juni meldt het ..Schoolblad" werden voor het kantongerecht te Som- melsdijk eenige overtredingen van de leerplichtwet behandelde waarbij tot ieders bevreemding zoowel de hoof den van scholen als d'e betrokken klas se-onderwijzers als getuigen g. dag vaard waren. Op sommige scholen bv. te Den Bommel en te Ooltgenspiaat was men daardoor genoodzaakt twee of meer klassen vrijaf te geven, en zoo zag men het vreemde verschijnsel dat een wet, di© het schoolverzuim wil be strijden, oorzaak was dat 100 en meer kinderen een geheelen dag van on derwijs verstoken moesten blijven. Naar wij vernemen aldus het „Schoolblad", hebben de betrokken onderwijzers zich nu tot den minister gewend, met het verzoek om maatre gelen te willen nemen, waardoor iets dergelijks in het vervolg worde voor komen. Het is te hopen, dat er spoe dig een aanschrijving tot de ambtena ren van het O. M. bij de kantongerech ten gericht worde, dat zij zich van dergelijke dagvaardingen hebben te onthouden. Misdadige ieugd. Te Rotterdam zijn twee meisjes, van 7 en 11 jaar oud betrapt op zakkenrol lerij. Braöd. Te Wageningen is Maandagavond in de bierbrouwerij Germania brand ont staan in set dak van het machinege bouw. Het dak is geheel verbrand; ook de geheele voorraad mout en de raout- molen verbrandden. Het vuur deelde zich verder mede aan het dak van een der ijskelders. Verder voortgaan werd met veel inspanning belet. De schade is aanzienlijk. De brou werij was voor een bedrag van onge veer 100.000 verzekerd. Men zal kun nen blijven doorwerken. Eeu Da er en vriend. Zaterdagavond ongeveer 9 uur waren honderden menschen op Coolsingel en Coolvest te Rotterdam getuigen van een zeer moedige redding. Het geval betrof een klein zwart hondje dat door den eigenaar te water geworpen was, met het doel liet beestje een verfrisschend bad te geven. Niet zoodra bad het dier met het natte element kennis gemaakt of het bleek, dat het niet zwemmen kon. Weldra lag het hondje zich met bo- venhondelijke inspanning bovenhou dende in het midden van den Coolsin gel, steeds maar trachtende zich met de voorpooten boven het water te wer ken. De krachten van het dier namen merkbaar af, en reeds waanden de honderden toeschouwers het dier voor verloren, toen van de zijde der Vest, de 21-jarige koopman II. Abraham Walvisch, wonende Botersloot 133, zich te water begaf, en het groote genoegen smaakte het hondje behouden op den Coolsingel aan wal te zetten. Een luid bravo steeg van beide zijden van den Coolsingel voor den flinken redder op, terwijl van verscheidene zijden den redder een geldelijke belooning pje- werd. Er waren vrouwen, die mtra nen in de oogen den moedigen jonkman kwamen Bedanken. Toen deze na eeni ge oogenblikken rust, weder naar de zijde der Vest was gezwommen, haast te hij zich in een der zijstraten, aan de huldebetuigingen van liet publiek te öntsnappen. Hulde!!! (Rott. Nbld.) Dr. Leyds te Hilv rsum. Dr. Leyds, die Dinsdag van Parijs arriveerde, is met den heer Van der Hoeven, gezantschapssecretaris, naar Hilversum vertrokken, om een bezo;k aan President Kruger te brengen. Rechtszaken. Voor de rechtbank te Rotterdam stond terecht J. B„ 36 jaar, kleerma ker, zonder vaste woonplaats, beklaagd van oplichting. Ondervraagd, gaf hij op in den voormiddag van 30 Januari gegaan te zijn naar den winkelier in gemaakte kleederen D. W. Gillieesen, op de Hoogstraat aldaar, bij wien door zijn patroon, den kleermaker J. de Vos wel meer goederen op zicht werden gehaald. Vooraf had hij een briefje geschreven door hem onderteekend met den naam van zijn patroon het ver zoek inhoudende aanbrenger 4 winter jassen mede te geven, onder mede- deeling dat er een schipper op stond te wachten. De winkelier had hem toen de gevraagde jassen medegegeven, die hij daarna aldaar en in den Haag had beleend. De gewezen patroon van den be klaagde verklaarde geen briefje, als bovenbedoeld, geschreven te hebben, terwijl de winkelier, veronderstellen de dat het briefje van de Vos afkom stig was, geen bezwaar tot afgifte bad gemaakt, daar hij meermalen met de zen zaken had credaan. Beklaagde erkende reeds vroeger wegens verduistering te ziin veroor deeld geweest, op grond waarvan ver- oordeeiing werd gevraagd tot 5 maan den gevangenisstraf, met in mindering brenging der preventieve hechtenis. De verdediger mr. W. A. van Traa, beval den beklaagde in de welwillend heid der rechtbank aan, ten diens voordeele aanvoerende dat beklaagde zich vrijwillig-bij de justitie had aan gegeven. Letteren en Kunst. Waling Dijkstra, de bekende spre ker en schriiver van Friesland hoopt den lOen Augustus e. k. te Ilolwerd zijn 80en verjaardag te vieren. De Belgen hebben een nieuw 50-cen- timen-stuk gekregen. Het oude was van Leopold Wiener; het was geen meesterstuk. Men verwachtte nu veel van het nieuwe, dat Vingotte maken eou. Maar zegt terecht de .Pet.i1 Bleu", bij een afbeelding medail- leerkunst is een zeer bijzondere kunst' De burgers van Bayreuth hebben het 25-jarig bestaan der Festspiele gevierd. Aan Mevrouw Wagner is een adres van hulde overreikt. De voorzitter van het bestuur Gross tot eerebure-T be noemd en heeft bovendien van den prins-regent een lintje -ekregen. 's- Avonds optocht met fakkellicht en toe spraak van den Burgemeester, die de hoop uitsprak dat de familie Wagner Bayreuth trouw zou blijven. Mevrouw Wagner bedankte en zei. dat zij en haar nakomelingen nooit van Bay reuth zouden scheiden. De Koningin van Wurtemberg is incognito aange komen en deze ter eere heeft mevrouw Wagner receptie op Wahnfried ge houden. De prins-regent van Beieren heeft aan Anton van Roov den titel van Ka- merzanger verleend. Aan Kniese is de titel van professor gegeven. Examens van de Neder]. Toonkun- stenaars-vereeniging: Van de vier can- didaten zijn geslaagd voor piano (L. O.), de dames: Annie Greve te 's-Gra venhage, M. A. van Vollenhoven te Rotterdam en C. J. Ritsema te Haar lem. wis Haystoun, dien schrijver van een onzinnig boek over Kasjmir. Je schijnt niet hoog weg te loopen met dat veelgeprezen werk, liet Loird Manorwater zich lachend hooren. Maar cl)e algemeen be minde Lewie, zooals jij hem fiiu- leert, en Lewis Haystoun zijn een en dezolfdle persoon. Hij is mijn neef. Hij woont op Etterick, een mijl of vier hier vandaan. Je zult hem morgen of overmorgen wel hier ontmoeten. Mijnheer Stocks kuchte, orn zijn •verlegenheid! te verbergen. Alice kon een triomfantelijk glimlachje niet tegenhouden, maar toch haa zij wel een beetje meelij met haar buurman, d)ien zij dan ook op aller lei manieren, weer in zijn humeur trachtte te brengen. Z;; luisterde naar alles, wat hij, zeiidte, mot een eerbiedige belangstelling, die hem in verrukking bracht. Lord Manomvater was blijkbaar niet bijzonder gesteld! op het gezel schap van mijnheer Stocks. Hij, dJie anders de belichaamde gulheid en jovialiteit was, nam tegenover Stocks altijd, een zekere bestudeer de beleefdheid in acht. j Toen Alice na afloop van' het di ner in het salon, kwami, vond; zij daar Bertha en haar zuster een jonger en blozender editie bezig met het lezen van de brieven:, dlie met de avondpost voor hen geko men waren. Lady Manorwater, die het nazien vfun haar corresponden tie tot een later uur uitstel de, legde beslag op het meisje en trok haar met zich mee naai' het venster, vam waar men een prachtig uitzicht ge noot op het terras en het park. Zij praatte heel gezellig over allerlei dingen en vroeg toen op het aller onverwachts en: schijnbaar zonder eenige bijbedoeling, of Alice1 haar buurman aan tafel niet buitenge woon aardig en onderhoudend had gevonden. Al'ioe, niet gewoon te veinzen;, gaf een weifelend „ja" ten ant woord, wat haar gastvrouw blijk baar veel genoegen deed. Hij is verbazend knap, ging Lady Manorwater voort, en bij verschillende gelegenheden reeds is hij mij van groot en dienst ge weest. A li oo informeerde naar zijn eigenlijk beroep. Hij heeft van allies en nog wat gedhan en zich hand'iv weten te pousseerera, d'anik zij zijn flinkheid en energie. Hij heeft zichzelf ge vormd. Ik meen, dat hij redacteur is geweest van een nonconformist tisch blad. Daarna heeft hij zich in de politiek begeven: en is hij weer kerksch geworden'. Een oude heer, die veel met hem ophad en hem al zijn geld heeft nagelaten, had dit als voorwaarde gesteld. Ik geloof, dat hij er nu warmpjes in zit en alleen maar wacht op een zetel in het Lagerhuis. Hij is een der can- didhten voor dit district en aange zien' d'e verkiezing op handen is, hebben wij hem te logeeren ge vraagd. Hij heeft ook een massa artikelen geschreven' en is de par ticuliere secretaris van. die een of andere hooge persoonlijkheid. Hier verloor Ladiy Manorwater zich in vaagheid. Alice lui slierde zondier bepaalde belangstelling, maar toch werd; haar oordeel omtrent mijnbeer Stocks wel eenigszins gewijzigd, en begon zij zelfs min of meer een zweem van achting voor hem. te koesteren. Zij gevoelde altijd' sym pathie voor de strijders int den kamp des levens, onverschillig wat het resultaat van. dien strijd' was. Na deze inleiding begon. Lady Manorwater zijn deugden en) voor treffelijkheden' op te bemeten', Lot de heeren verschenen en bet ge sprek algemeen werd. Lord' Manor water trad regelrecht op Alice toe, tot spijt en ergernis van mijnheer Stocks, die juist denzelfden kant uit wilde. Wilt u niet eens een wande lingetje in den tuin maken, juf frouw Wishart? vroeg de heer des huizes. Het zou bepaald! jam men- zijn, om zoo'n mooi en avond ongebruikt voorbij te laten. gaan. Ik ben er trotsch on u de merk waardigheden van Glenavelin te mogen toonen. Alice gaf gretig gevolg aan deze uitnoodiging. De zon was ail onder en het mystieke schemerlicht hulde alles in een too verachtig waas. Al les ademde rust en vrede. Geen rimpeltje plooide het soiegel'emd oppervlak van den vijver, waarop de' smetteloos blanke waterleliën zoo statig dreven als witte bloe- men zwanen. Toen Alice diien avond! op haar slaapkamer kwam., dacht zij na over hetgeen de laatste uren haar gebracht hadden. Dat zij als logée van Lady Manorwater een: genoege- lijken tijd tegemoet ging, leed bij haar geen twijfel. Voor een dioor en door gezond.' opgewekt jong meisje was bet vooruitzicht van een leven in do- open lucht op zichzelf al heerlijk. Haar gastheer en gastvrouw vielen ook bijzonder in haar smaak. Al mijmerende, liet zij al d'e bewo ners van Glenavelin in baar geest de revue passeeren. Lady Manor water was juist zooals zij zich haar had voorgesteld' een lieve, gril lige, min of meer oppervlakkige vrouw, met af en toe sprank els van gezond verstand en vernuft en; met een hart van goud'. Zij vondi Ar thur wel een. aardigen jongen en de gebrilde heeren schenen in 't bezit van negatieve eigenschappen: niet goed en niet kwaad en volko men onschadelijk. Met Bertha be gon' zij al half en half te dwepen, want achter die kwijnend!© onver- schillieheid en door die bijtend- geestige uitvallen heem, zag zij een flink en degelijk jong meisje, in vele opzichten geestelijk aan haar verwant. Maar het allermeest ge voelde zij zich aangetrokken tot Lord Manorwater. Zij^ wist, dat hij algemeen hoog stond' aangeschre ven als een onvermoeid, werkzaam 'Ti kundig mam en zij' had! ver wacht, in hem een type te- zullen vindien als haar vader: deftig, hoe kig en ouwelijk en in, daarvan vond zij een. jongensachti ge persoonlijkheid, iemand, met wien, zij vrij kon kibbelen, dien zii. als de omstandigheden, dit vorder dem, gerust mocht kapittelen., en juist dit is bij veel vrouwen de hoeksteen, waarop het gebouw eemer hechte vriendschap wordt opgetrokken. Omtrent mijnheer Stocks schortte, zij wijselijk haar oordeel op, vneezendei. dat zij an ders misschien i,n de fout van over ijling zou vervatten. Toen Alice den volgenden' mor gen, wakker werd, woei er een fris- sche bergwind door het geopende venster naar binnen. De och te net zon overgoot alles met een gulden gloed. Het meisje kleedde zich vlug aan en spoedde zich naar den, tuin. Het koeltje voerd'e een lieflijken bloemengeur op zijn adiem, mede. In het dat hing een d'oorzichtige nevel. Allerlei geluiden van. nieuw ontwakend teven klonken haar te gen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2