IW GEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur! Ik verwachtte, dat de heer Hofland op den inhoud der „Nabetrachting" zou terug komen; dan kon ik zien of er van de zijde van die rechtstreeks betrokken zijn bij uitspraken als van Uw Nabetrachter, nog iets te zeggen viel. Ik meen nu van wel. De Nabetrachter vindt het blijkbaar volkomen geoorloofd niet alleen, maar ook wenschelijk, dat er bij benoemin gen van onderwijzers aan dure scho- lene gelet wordt op politieke richting. In de allereerste plaats dient gevraagd: waarom alleen aan dure scholen? Het antwoord van den Nabetrachter is: de ouders van die leerlingen kunnen Haarlem verlaten. Doorredeneerende zegt hij: de rest is toch verplicht te blijven, dus daar hoeft geen rekening mee gehouden te worden. De zaak ge heel en al van den finantieelen kant beschouwd. De vraag van recht wordt hiermee tegelijkertijd over boord geworpen. De onderwijzer mag bevoegd en be kwaam, een uitstekend schoolman zijn is hij van politiek-vooruitstrevende richting, dan kan hij niet benoemd worden aan ..dure" scholen. 1) Hoe ver de vooruitstrevendheid van den onderwijzer mag gaan. is hiermee niet gezegd, maar de grens zal vast wel overschreden zijn met het lidmaat schap van een bepaalde politieke par tij: de sociaal-democratische. In het onderschrift bij het ingezonden van den heer Hofland wordt dit duidelijk te kennen gegeven. Deze meening mag niet toegeschre ven worden aan een weerzin tegen deze politieke richting; moet rusten op dé zekerheid, althans de vrees, dat een soc. dem. onderwijzer zijn begin selen indeschool zal propageeren; dat hij art. 33 der wet op het L. O. op zij schuivende, de neutraliteit zal schenden. Ik wensch als vakman de verklaring af te leggen, de mogelijk heid. niet te zien dat men een politieke of economische leer welke ook aan kinderen zou kunnen propageeren. Maar aangenomen eens de me- t h o d i s che mogelijkheid 't zou een een paedagogische monstruosi teit zijn van de ergste soort, waartoe ik geen onderwijzer die ook maar eenigszins voor zijn taak geschikt is, en dus over een normaal geweten be schikt, in staat zou rekenen. Dit heeft met illusie, als zou een onderwijzer in de school een ander zijn dan de onderwijzer er builen, ab soluut niets te maken. De geheele moderne richting in de methodiek en de paedagogiek, erken nende ais haar hoofdbeginsel: geef het kindwatdeskindsis, verzet zich er tegen. Menschen van karakter en de nabetrachter rekent daartoe ook de politiek-vooruitstre vende onderwijzers zullen zich in de school gedragen, naar hun paeda- gogisch geweten. Hiermee is niet «ezegdi, dat een ab solute neutraliteit bestaat of bereik baar is. Maar dit geldt voor elk on derwijzer, van welke richting op welk gebied ook hij moge zijn. De neutrali teit echter kan sterk benaderd worden. Ook dr. Schaepman was in dertijd van die meening. Een getuige nis van dien kant zegt veel! Altijd is men van meening geweest, dat de neutrale school niet alleen voor eiken leerling, maar ook voor eiken on derwijzer openstond. Was het anders, de rechtspositie van dezen ambtenaar zou inderdaad sterk begrensd worden. Zijn grondwettig recht van vereeni- ging zou tot een doode letter gemaakt zijn. 't Zij mij vergund te citeeren, wat mr. J. A. Levy in een onlangs versche nen brochure over De Rechtstoe stand van ambtenaren en be ambte dienaangaande zegt: „Aan ieder, of hij is staatsburger dan wel ambtenaar, dat maakt niet verschil, aan ieder zonder onderscheid, zijn in de Grondwet die rechten (nl. het recht van vereeniging en vergadering, de openbare uiting van gedachten enz.) als zoodanig gewaarborgd. En nu zou ik dengene, die daarop inbreuk ma ken wil, de eenvoudige vraag willen voorleggen op welken grond zouden ze den"ambtenaar kunnen worden ont nomen? Ik zie in zoodanige ontneming, of in de poging daartoe, niets anders dan willekeur en machtsmisbruik. Stipte vervulling van den dienstplicht wordt terecht van den ambtenaar ge- eischt, zoolang hij in dienst is. bin nen de grenzen van het ambt, maar daarbij en daarnaast is en blijft hij Nederlandsch burger, en de overheied behoort zich te herinneren, dat dit be grip eenzelvig is en blijven moet met vrijheid." Steunende op een paedagogisch on gemotiveerde vrees, leidt het stand punt van den Nabetrachter juridisch tot grove onrechtvaardigheid. Waar tóch dit element bij voor drachten en benoemingen een rol speelt, spreekt men terecht van k e t- terjacht. Met ingenomenheid nemen wij dan ook kennis van de verklaring van den heer Nieuwenhuizen Kruseman, dat bij 't opmaken van voordrachten de politieke gevoelens er buiten gexaten worden. Onder dankzegging voor de ver leende ruimte, heb ik üe eer te zijn, Hoogachtend, Uw dw. dnr., JAC. JANSEN. Haarlem, 23/7/1. 1) Die dure" scholen zijn inderdaad duur, maar voor de gemeenschap. Op H. B. S. en Gymnasium wordt heel wat meer toegelegd per leerling, dan op de kostelooze en tusschenscholen van het L. O. Meeer rechten kun- nnen dus de ouders der leerlingen van die „dure" scholen allerminst doen gelden. Met een enkel woord wensch ik nog te antwoorden op het wel wat breed ©pgezette betoog des heeren Jansen. Met hem acht ik het propageeren op de school voor een politieke of eco nomische leer ondenkbaar. Niet alzoo de opmerkingen, gemaakt naar aan leiding van geschiedenis, regeerings- vorm, koningshuis en zoo meer. Om trent een van deze onderwerpen is mij bij eigen ervaring een merkwaardig ©taaltje van gemis aan paedagogisch begrip bii een onderwijzer gebleken. Dit nu wijst juist de hoofdzaak aan: gedroegen allen zich steeds en on veranderlijk naar hun paedagogisch geweten, dan was de zaak gezond. De heer Jansen zelf evenwel zal mij niet durven verzekeren, dat hij niet aan uitzonderingen gelooft. En heeft mer nu eenmaal zoo'n uitzondering op een schooi zooals ik düe bedoelde, dan raakt men hem niet licht meer kwijt. In dit opzicht is de positie van den onderwijzer dan ook veel minder aan vechtbaar, dan b.v. die van geëm ployeerden op fabrieks- of handelskan toren ,aan wie terecht ontslag wordt gegeven, wanneer ze hun werk niet behoorlijk verstaan. En juist deze omstandigheid maakt bij onderwijzersbenoemingen de keu ze tot een hoogst ernstige zaak. Ze behoeft evenwel volstrekt geen aan leiding fe geven tot „ketterjacht," een zaak waaraan ik in elk geval nooit mee zou doen. noch tegenover sociaal democraten, noch tegenover wie ook. DE NABETRACHTER. (Wij achten hiermede deze zaak vol doende toegelicht. REDACTIE.) Stadsnieuws Haarlem, 24 Juli 1001. Al hGort men er op 't oogenblik eeen bijzonderheden van, zoo gaat de voorbereiding van die plannen van den staiïonsbouv enz. geregeld haar gang. Men is d'ruk bezig ge détail leerde plannen en teekenrin- gen fce ontwerpen. Het malven van een nieuwe (ver hoogde) spoorwegbrug over het Spaarne zal een stremming in die Scheepvaart van zeker 2 maanden veroorzaken. Gavonden voorwerpen. Een rozenkranseen. cyclometer; een brief in couvert. Te Arnhem zijn voor die hoofd- aet'e geslaagd onze stadigenooten. de heeren S. die Groot, J. H. Lin deman, J. Reyenga en B. Banigima. Bij het portret van den heer W. P. J. van Linden Tol in ons vorig nummer van „de Zaterdagavond' is abusief vermeld, dat dieze IS Nov. 1863 te> Roosendaal geboren isdit, moet zijn 26 April 1867 te Mapped. Door een toeval is jaar en dag van de geboorte dies heeren Laane (die ook in dat nummer werd af gebeeld) bij het portret van. den heer Tol gevoegd. Degene die ons daarop attent, maakte.., voegt er een woord van hulde bij over dien weldadigheids zin van dén heer Van Linden Tol, dien hij de vriend der armen noemt. Wij hopen niet indiscreet te zijn door dit even aan; te stappen. Zwemmen op verboden plaatsen. Men verzoekt ons de aan dacht te willen vestigen op het verkeerde van 't zwemmen op ver boden plaatsen, o. a. in de Amster dams che vaart, waar men door gaans een aantal jongens zich ge heel ongekleed te watier kan zien. begeven. Daargelaten nog 't aan stotelijke hiervan voor de voorbij gangers is het zwemmen, daar ter plaatse ook zeer gevaar!"k, in aan merking genomen de onbekend heid met de diepte van 't water, ter wijl de grond overal bezaaid is met steenen, gebroken, kruiken en flesscben enz. enz. Kantongerecht. Zitting van Woensdag 24 Juli 1901. Op 24 Juni LI. was zekere van Balen in den winkel van A. Schorna«»el op de Burgwal gekomen om vleesch te halen, vergezeld van een hondje. Toen dè eigenaar was vertrokken, had de hond een aanval gedaan op een onbeheerd liggend stukje vleesch en daarmede getracht den winkel uit te loonen. Dit had zoo de verontwaardiging van Schornagel opgewekt dat hij met een groot slagersmes naar het dier wi<«~> met het gevolg, dat de hond zwaar werd gewond. Voor dit feit had bekl. zich nu heden te verantwoorden. Tot zijne verdediging voerde hij aan, dat hij dacht dat de hond was afgericht voor 't wegnemen van vleesch, ten minste dien indruk had bekl. gekregen Het O. M. er op wijzende, dat een slagerswinkel, eene voor publiek toe gankelijke plaats is. qualificeerde het feit als straatschenderij en vorderde f 2,boete of 2 dagen, alsmede vernie tiging van het mes. Job de Groot, visscher te IJmuiden. had zich te verantwoorden terzake dat hij op 30 Maart 1.1., als kapitein van het visschersvaartuig „Jansje" i de Noordeee, ter hoogte van Lowestoft (Engeland), bezig zijnde met visschen, geen maatregelen heeft genomen om schade te voorkomen aan het in de onmiddellijke nabijheid visschende Engelsche vaartuig „Clupeidae", doch integendeel met zijn vaartuig is geva ren in de richting van genoemd vaar tuig waardoor de „Jansje" in de net ten kwam van de „Clupeidae", waar door de netten zijn verloren geraakt. Als tolk trad op de heer C. Hey man. Verschillende Hollandsche en Engel sche getuigen werden gehoord. De behandeling der zaak duurt vooi I. Tegen zekere v. d. Kommer te Haar lem, die de lafheid had gehad om den hoed van een ander in te slaan, werd 10 boete of 3 dagen gevorderd. I. Wallig, een opkooper, had op 26 Juli verzuimd een gekocht ijzeren rooster in het daarvoor bestemde re gister aan te teekenen. Daar deze hoe king dikwijls van, groot belang is voor de Justitie, achte het O. M. het verzuim zeer groot en vorderde f 25.of 5 dagen. De kabels voor <1© lieverlmg van kracht en stroom uit die gemeente lijke elecfcrisohe Centrale alhier, zijn, gereed en afgezonden. In. het begin van Augustus zal een aan vang met het leggen daarvan ge maakt worden. De bouw van de Industrie- en Huishoudschool zal geschieden op een daartoe aa- t -.kocht terrein van cic-n heer Krelage in de Bloemhof- straat. Als architect zal de heer S. Roog optreden. Het terrein beslaat een oppervlak te van 522 vierk. Meter. Naar ons medegedeeld wordt zal geen van de klachten, ingediend in verband met de laatste verkiezings campagne. een strafvordering na zich slepende meeste zijn inge trokken. taking aan de lichtfabrieken Naar aanleiding der werkstaking aan de gemeente-lichtfabrieken, zijn we heden-échtend eens hier en daar gaan infonneercn. We spraken o. a. den heerJ. Gerritsz, secretaris der K. v. A. voor de Metaal- en Houtbewerking, die ons het volgende mededeelde Gisteren-middag zijn een «aar op perlieden de tusschenkomst van zijn Kamer komen inroepen. Doch, daar het vak der opperlieden wel onder de K. v. A. voor de Bouwbedrijven, doch niet onder de zijne valt, kon hiï offi cieel zich niet hi het geschil menp-^" en ongelukkigerwijze is de v. A. voor de Bouwbedrijven thans inconpe- tent tot vergaderen. Met den heer S. Reinalda, werkman- voorzitter der Kamer voor Hout- en Metaalbewerkirtg heeft men ge tracht persoonlijk de zaak in der minne te schikken. Zij hebben daartoe een on derhoud met den heer Blom, den di recteur en met den heer Bastiaans, den aannemer, en heden-morgen half zes, den onder-aannemer van het met selwerk gehad, doch zonder resultaat, daar de aannemers, noch de werklie den. wilden toegeven. Het bezwaar der opperlieden is. dat hun loon in verhouding tot dat der metselaars, niet voldoende is. Zij ver dienen 20 ets. in de bestekken van ge meentewege staat 18 ets.) per uur, en eischen 23, daar ze volgens hun zeggen, zeer hard en zwaar moeten werken. Het aantal stakers bedraagt naar we vernemen, pl. m. 40. De stakers zullen aan B. en W. aan vragen om een K. v. A. aan te w;ï-"*u. die in hun geschil een verzoenings- raad zal te benoemen hebben. Volgens de wet op de K. v. A. is dit mogelijk. Naar wij vernemen, hebben de hee ren S. Reinalda en J. Gerritsz, reso. voorz. en secr. van de Kamer van Arbeid voor Hout- en Metaal-bewerking hunne persoonlijke bemoeiing in zake de werkstaking aan de lichtfabrieken, doen ophouden, daar de leiding der staking oven-gegaan is in handen van den Opperlieden-Bond te Amsterdam. De staking duurt voort. Men schrijft ons: Mijnbeer de Redacteur. Gelieve een klein plaatsje af te staart in uw veel gelezen blad. Dinsdagavond vergaderde de w erkli edenvereemi ging Archime des gevestigd aain die C. W. v. d. H. IJ. S. M. in de zaal van die So ciëteit de Kroon. Na die voorlezing der notulen, deedl die penningmees ter verslag van d!e udtigaven en in komsten, dat met applaus wea-d begroet. Ditmaal was daarover een applaus niet misplaatst, omdat de penningmeester in de laatste twee jaren bijna geen batig saldo kon voorlezen, omdat voortdurend een financieele achteruitgang wegens de vele ziekten en verwondingen moest worden, medegedeeld. Thans maakt dit derdJe kwartaal een uit zondering; hierin is ontvangen f 1178,73 en. uitgegeven.' 741.10A opleverende dus een saldo van f 437,62^, terwijl de penningmees ter op 24 April in kas had f 1520,77 daarbij het saldo van 437,62^ is een financieele weerstand van f I958,39i. Ik kan. dan ook niet an ders dben dan de leden die op de vergadering het voorstel van. het besünur hebben aangenomen om nog drie maanden de extra bijdra gen vol te houden, gelukwenshen. Het. zal immens elk lid nog frisch in het geheugen liggen, diat voor drie jaar geleden in' een half jaar (in den winter) de vereeniginv een uitgave had te trotseenen van- ruim vier duizend gulden, twee duizend gulden van haar weerstandskapi taal en ruim twee duizend twee honderd1 van haar contributie. Of schoon wij zullen hopen dat de vereeniging en hare leden gespaard zullen blijven voor zulke ernstige tijden, om door de vele ziekten te worden bedTeigd met ondergang. Ik wil daarom geachte Redacteur door middel van uw veel gelezen, blad aan de leden, die niet op dé vergaderini; zijn geweest, zeggen: biedt geen tegenstand om nog drie maanden uw extra oen tem bij te dragen. Mijnheer de Redacteur, mijn dank voor de opname dezer rege len in het. vertrouwen, dat van de ruim honderd leden het miecrendeel uw blad lezen. S. R. Maandag a.s. zal Z. D. H. Mgr. Ko ning© van Amsterdam optreden m den R. K. Volksbond. Verwacht wordt, dat na de kermis een bestuur gevormd: zal worden. Bij het gisteren gehouden examen vanwege cte Nederl. Toonkunstenaars- w.reenisrirx' te 's-Gravenhage slaavde voor piano (L. O.) onze stadgenoote, mejuffrouw C. J. Ritsema, leerlinge van den heer G. A. Michielse. Bij vonnis van de- Arr. Recht bank alhter dd. 23 Juli jl. is opge heven hei failLissameaut van J. Jon- ges Cz., thans grasmaaier te Gisp, uitgesproken 11 Juni jl. Op de tramlijn HaarlemAlk maar, waar het op sommige pun ten danig kan stuiven, neemt de diretie nu een proef met pet/roleum- besproeiing. De resultaten zijn bevredigend. Wedeluelit Berlijn. Zondag 21 Juli hield de Postduiven- vereeniging de Bonte duif een wed vlucht van Berlijn, afstand 600 K.M., de duiven werden des morgens om 5.30 in vrijheid gesteld met oostenwind. De aankomst was aLs volgt: le pr. A. F. H. Harms, 12 u. 26. 24 s.; 2e pr. P. J. v. Daalen, 1 u. 30 m. 41 s.; 3e pr. A. F. H. Harms. 2 u. 4 m. 41 s.; 4e pr. id 2 u. 35 m. 32 s.; 5e pr. id„ 3 u. 16 m. 56 s.; 6e pr. R. Slot, 3 u. 17 m. 3 s.; 7e pr. P. J. van Daalen, 5 12 m. SchakeD. Dinsdag werden de verschillende on beslist gebleven partijen in de 3 ronden afgespeeld. De uitslag was nu lste ronde: Esser 1/2 Manheimer 1/2 Exner 0 Mat 1. Krüger 0. Loman 1. 2de ronde: Mat 1 Blevkmans 0. Mannheimer 0 Exner L 3de ronde: Krüger Mat, Deze partij werd niet afgespeeld, om reden Krüger zich terugtrok uit den wedstrijd, waardoor alle door hem ge- gespeelde partijen ongeldig zijn. De uitslag van de 4 d e ronde is T. Kolsté 0. Meiners 1. De overige partijen bleven nog on beslist. Heemstede. Ter secretarie zün inlichtingen te bekomen omtrent een nikkelen armband op straat gevomdten. Zandvoort. De paardentram van het station naar hotel d'Orauje vervoerde Zon dag 256 personen. Het hoogst aan tal in het vorige jaar bedroeg 211. Aangekomen badgasten. Fam. Eweg, Amsterdam, Hotel Drie huizen, 5pers. Fam. Hoek, id. id., 4 pers. Fam. Franken, id. id., 4 pers. Fam. Iieymann, id. id., 4 pers. Fam. Bakker Niemeijer, Groningen, id., 2 pers. Fam. Stuurman, Amsterdam, id., 4 pers. Fam. Van Eik, id. id., 4 pers. Jongej. Zuiderhout, id.. VillaZomer- zorg, 1 pers. Mevr. Wensinck ,id.. Pension Beau Rivage. H„ Weeilensiek, Speyer a/d. Rijn, Hotel d'Orange. A. P .van Waveren, Hillegom, id., 2 pers. Fam. Marez Oyens, Amsterdam, Grand Hotel, 2 pers. Fam. Gans, id. id., 2 pers. Mr. Wurfbain, Arnhem, id. Mr. Simon, Amsterdam, id. Mevr. Wijnman, id., Swaluestraat 1, 3 pers. J. Vigeveno, id., Passage 9 en 11, 5 pers. Mevr. Van der Velden, id., Kerk straat 8, 3 pers. Fam. Mossel, Krommenie, Hotel Beau Site, 3 pers. R. Tacke, Amsterdam, id., 4 pers. Kinderen Catz, id. id., 3 pers. Van der ViesBeuker, id. id., 3 p. P. W. Uchtman, Leeupwarden. Ho tel l'Ocean. 4 per a Fam. Vischschraper, Amsterdam, id.. 4 pers. H. L. Coosman, id. id. K. Thunk, Munchen, Hotel Belvé dère, 2 pers. Mevr. Theissing, Utrecht,id.. 3 p. A. T. Schut, Amsterdam, School straat, 6 pers. Fam. J. K. Smit, id.. Kleine Krocht Th. Ruijs, id. Tramstraat no. 6. 7 p. S. van Praag, id.,Haltestraat no. 7, 8 pers. Mevr. K. J. Perk, Hilversum, Villa Buitenrust, 5 pers. Dames Pierson, Baarn, Kerkstraat no. 2, 2 pers. J. Silmer Otté, Arnhem, Hotel Kur- haus, 2 pers. Dames Kamper, Amsterdam, Hotel l'Ocean, 2 pers. M. T. Middelburg, Amersfoort, id. A. van Gelder, id. id, M. Hi sein, Frankfort, id. Vervolg Nieuwstijdingen. De 28e Algemeens Vergadering van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik zal worden gehouden op Vrijdag 6 September e. k. te Arm hem, in 't gebouw Musis Sacrum". Wetenschap. Australië. Op 31 Maart van dlit jaar is in Britsc-h-Australië de tienjaarlijksche volkstelling gehouden, waarvan de voorloopige cijfers reeds zijn be kend gemaakt. Vergelijkt men drie cijfers met de uitkomsten, der bei de vorige tellingen op 5 April 1891 en 1881 gehouden, dan is het op merkelijk hoezeer de toeneming der bevolking in de laatste 10 jaren ge daald is vergeleken met het voor afgaande tijdperk. De cijfers, zonder Nrieuw-Zee- land bevolking stijging 1881 2.252.617 1891 3.183.237 41% 1901 3.777.212 19% Het sterkst is de daling geweest in de laatste vijf jaren toen zij vol gens de bevolkingsregisters slechts 6% bedroeg tegen 12% van 1891 1896. Blijkbaar neemt de landver huizing naar Australië sterk af. Gaat men de verschillende ge westen na, die nu lot een Staten bond zijn vereenigdi. dan vindt men groote verschillen en wel in duizendtallen. 1881 1891 1901 N.-Zu id-Wales 751.5 1132.2 1362.2 Victoria 8G2.3 1140.4 1195 9 Queensland 213.5 393.7 502.9 Z -Australië 279.9 320.4 360.6 W.-Australië 29.7 49.8 182.6 Tasmania 115.7 146.7 171.1 Van 18811891 dus een sterke yrtng. over de 50% in N.-Zuid1- WaLes, Queensland en West-Austra- lië. Van 18911901 veel geringer stijging, behalve ini West-Australië, waar d*e bevolking bijna tot het. viervoud is gestegen, wegens de ontginning van de voudmijnen. In Victoria is de stiis-ins* welke in het eerste 10-jarig tijdvak nog 33% bedroeg, gedaald tot slechts 5%, omdat een vrij groot deel der man nelijke bevolking naarWest-Austra- lië en Tasmania is verhuisd. In Victoria is het «relal mannen in de laatste 10 jaren dan ook met slechts 3487 toegenomen, het cretal vrou wen echter met 51.982. Tevens schijnt d'aaruit te blijken dat- het. sterk protectionisme in Victoria volstrekt niet geleid heeft tot de verwachte uitbreiding van die nij verheid. (In de meeste Staten is het aantal vrouwen in verhouding tot dat der mannen sterk afgenomen, maar bedraagt er nog alth'd meer. Alleen in Weet-Australiis het an ders. Daar waren in 1891 tegenover 1000 vrouwen 1492 mannen, in 1901 is cfat tot 1591 gestegen, tegen-1013 in Victoria en 1983 in Tasmania. Uit bovenstaand) lijstje bliikt dat die twee groote oostc.lüke Staten, Nienw-Zuid-Wales (Sidney) en Queensland (Brisbane) te zamen in 1881 reeds 43% der bevolking tel den. in. 1891 48% en in 1901 bijna de helft. Nieu w-Zeeland had in 1881 489.933, in 1891 626.658. in 1901 773.439 inwoners (de inboorlingen Macries niet meesretéld.) De bevolking is ook daar dus in de laatste 10 jaren minder sterk geste gen dan te voren. Gemengd Nieuws. Doorluchtige typografen. Men deelt omtrent wijlen Keizerin Elisabeth van Oostenrijk, voor wie on langs een standbeeld te Salzburg ont huld is, mede, dat zij niet slechts een begaafd dichteres was, doch daarbij tevens de eigenaardigheid had, haar eigen verzen zelf te willen zetten en drukken. Evenwel is de Oostenrijksche Keizer in niet de eenige vorstelijke typo graaf. Ook Keizer Wilhelm II heeft eenige maanden het vak geleerd in de hofboekdrukkerij van Trowitzsch en Zoon; terwijl ook van Keizer Frans van Oostenrijk, de gemaal van Maria Thc- resia, bekend is, dat hij in zijn vrijen tijd gaarne aan de letterkast stond en vaardig de handpers bediende. Een tegenvaller. De tentoonstelling voor het bouw wezen, die in 't vorig jaar te Dresden is gehouden, heeft, na aftrek nog wel van do bijdragen van 50.000 mark door het gemeentebestuur als waarborg toe gezegd, een tekort van 175.000 mark opgeleverd. De onderteekenaars van een waarborgkapitaal zullen aldus 50 pCt. moeten storten. De tentoonstel ling zelve werd zeer geroemd, maar wegens de kwijning in de bouwvak ken en de concurrentie van andere ten toonstellingen bleef het bezoek zeer schraal. De misdaad van Corancez. De geneeskundigen, die belast zijn met het onderzoek der wonden bij den vijfvoudigen moord te Corancez, heb ben een nieuwe verzwarende omstan digheid geconstateerd tegen Brière, die verdacht wordt zijn vijf kinderen te hebben vermoord. Geconstateerd is nl., dat het bloed, dat uit Bnère's wonden gestroomd is, de huid heeft bevlekt van boven naar beneden. Brière lag dus niet; toen hij de wonden gekregen heeft; hij moet gestaan hebben, wat het vermoeden versterkt, dat hij zich zelf heeft verwond. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: 24 Juli. P. Bierman en M. Hommers; J. W. Bos en T. Her der; J. H. Boogaardt en M. Slinger land; J. D. Montijn en J. C. de Bres: F. Witkamp en T. Reedijk; G Muijs en C. de die le Clercq. Getrouwd: 26 Juli. J. van der Mark en A. P. Koehorst; C. H. WiUemee en H. Eindhorn; J. M. Adelaar en M. Hellekamp. Bevallen 24 Juli C. Dekker—van Noorduin z. C. M. J. S&laUmans d E. M. BeelenWesseling z. 24. C. Ho- remanSchut d. C. Rf. Wittkömper Platvoet d. C. Hoogvelt—Zonneveld d. Overleden 22 Juli J. Fransen 55 j. Gasthuislaah. 23. T. BijlLieversi 38 j. Kamperstraat. H. J. Dan sik 6 m. z. Brouwersstraat. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Oengaran, van Rot terdam naar Java, arriveerde 23 Juli te Batavia. Het stoomschip Ardjoen^ van Java naar Rotterdam, passeerde 23 Juli Suez. Het stoomschip Bali vertrok 23 Juli van Hamburg naar Amsterdam. Het dubbelschroefstoornschip Pots dam, van de HollandAmerika Lijn( van New-York naar Rotterdam, ver trok 23 Juli, des voorraiddags 6 uur, van Boulogne. M4.R£TNIfc!UWcL Op de heden gehouden Kaasmarkt waren de prijzen en aanvoer als volgt: 39 stapels Kaas, te zamen 5280 Kazen, wegende 9682 Kg., f 27.50—/ 10. -. Op de heden gehouden Veemarkt waren prijzen en aanvoer als volgt 3 Koeien 160.140; 19 Nuchtere Kalveren 12.f 7.6 Schapen f 17.— f 10.4 Lammeren 7. 367e Staatsloterij. Woensdag 24 Juli. lste Klasse. 3de Lijst. No. 8239 f 20000. Ns. 4809 en 14034 ieder 400. Ns. 2064 en 12057 ieder 200. Ns. 726, 2535, 4825, 9204, 10078,11775 en 20640 ieder f 100. Prijzen van f 20. 9 3393 6437 9224120v91508017954 34 34110498 9242121131509218005 7834336581 9257121801510518126 K 83 '436615 9277122M151- 818127 13135246628 9 6512231 1617518128 159352966-9 9479122501522818155 182 35 .7 6719 9615 22541535418252 2' 285736734 963912275 1540718315 207 36616735 96551227615426 18325 25636626773 97191230215433183 8 26236896780 98 3123981549318411 350 3705 6983 9893124621557318416 482373771 iö 99Su 12501 ló->9418439 484 3^137174 99-3012505156*2118443 5133832718b 998412532 l 65118150 520'8497215 9989126551573718474 5303983 7244100421 697 157-618565 58 3954 7259100861270815851D579 619397872.01022 1272215862 .8614 64940:27284 10289 127851690018643 6944037 73121027912866 1597718 >48 7834*1437319 102861286515992 lö665 8304 -857336 1»'33612914 i 9:»718682 945411373561034612957 I 02018762 9464114 369 Iü3ö9129*1 i 603418880 1016 248 7444 6:432 I3<i2716G66 lö90G 1042427074631»'43813059 1610418926 1059427674681049131' 3 1615018948 10984.>857473 10510131201615218965 1215 4307 751510556 1317516 7218983 1 654362753 165581 1891621019018 139643767539 lOo. 5 132011621619023 1514440: 7 67o 106 9182081625019264 1 1 4406 758 10ftU6 13269 16257 19266 1'654 2176561084113 821629119 -88 1749 4528 6700 1091818 5351632919345 LV78 4609 775610932 13451 16 819453 1967 4664 776010937134691640219476 197847347781 10951135381647619503 I988484977981095913i6l 164 919521 20984925 7837110091 '6741650119527 2099 4936 7899 111.711370 16503 19551 2198 4947 80ö7 11108 137261651" 19552 2 2249846123i1158137451655819767 2 31 5047 817911243 13759 16671 19747 2255 60958217 11280 13. 64 16(585 li 887 246752328.381128713769G811 19906 24 -6 5237 826-1 11308 1386216 >27 19940 251852 88293 114691403( 1683119958 25455336831711506141701684919991 2546 34w 83851154714 7116'08 20042 25845406840811674140811693520164 2606 55438446 115801430416 53 20209 26 .9 556184641159814314 16965-0241 26935662855911651143551701420296 2 085669 85701165514367 171< '6 20431 27415757*581 11681143851723020 17 2848 ->758 8506117261443317239 20680 28495839861511766144491727620737 2 >57 584" 86561176811489 17277 20755 29 05809870011773 145251739520771 291458 8766117*2146 417439 20820 29 6 59258792118381461, 1151220822 3030 5949 9001119081469517Ö2S 20852 3 20 6' 6 0 9071 1191111468 177 56 20860 32236140912511971148651776120865 32296147 914411974 149421780820'. 03 32 0616191601D 9514957 1 i 908 20969 337.6207 91,31202 1501117921 3355 62619212120761502017932 CORR e SPON D EN TIE. Don heer de P. Tegen de plaatsing van uw stukje is geen be zwaar, wanneer u uwen naam aan de Redactie mededeelt. Red. Telegrammen. VREDESGERUCHTEN. LONDEN. 27 Juli. (R. O.) De .Daite News" verneemt, dat er te Londen on- derhandeliweti gaande zijn over het sluiten van den vrede in Zuid-Afrïka. EEN ZUIDELIJKE BEWEGING. LONDEN, 24 Juli. (R. O.) De „Ti mes" verneemt uit Krugersdorp van 22 tDezer. dat kolonel Allenby den vangen dag rapporteerde, dat er te Kromdraai, daar in de buurt, een paar dagen geleden 1000 Boer ren waren. En van burgers die dè wapens had dén neergelegd!, kreeg men mede deel mgen, die bevesti gen dat het de bedoeling is van al le Boerenaanvoerders, neg een alge- mieene stormloop naar het Zuiden te ondernemen^ DE CONCENTRATIEKAMPEN. LONDEN 24 Juli. (R. O.) Uit een rapport aan het Parlement ven- neemt men dal er gedurende Juni 85.401 biankeiL en 23.489 kleurlin gen in dfe concentratiekampen wa ren in Zuid-Afrika. Er stierven 777 blanken en 5 kleurlingen. Ollicieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS van Haarlem, Doen to weten dat van heden on alle werkdaven. van des voormiddags 10 tot des namiddaps 4 uur. tot 6 Augus tus e.k. 's namiddags ten 1 ure. ter gemeente-secretarie (/de af deeling) ter visio is nedergelegd, het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van B. de Jong. om vergunning tot oprichting van eene lompenbewaarplaats in het perceel aan de Pieterstrant no. 12. 2o. van «le Directie der Haarlemschc [Machinefabriek, voorheen Gebr. Figée

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3