gemankt op last van den commissar? en naar aanleiding van diens uiige sproken wantrouwen tegenover de bei de hierboven genoemde gewone agen ten Het was dus dringend plicht "ewsest dat zij zich terdege op de hoogte .au de zaak hadden gesteld, alvorens een rapport op te maken, waardoor hunne beide inferieuren inderdaad als falsa rissen worden gebrandmerkt. Ten 'slotte bevestigde de hoofd-in- specteur, nou- voor zooveel noodig, de onbetwistbare betrouwbaarheid van 't proces-verbaal der gewone agenten. Het O. M. vroeg natuurlijk veroor deeling. Z.Ed. Achtb. zeide dat er peen twijfel kan bestaan aan de waarheid van het proces-verbaal der beide go wone agenten, en gaf hiermede dus te kennen, dat het rapport der beide hoofdagenten ten eenenmale onbe trouwbaar was. De kantonrechter heeft vervolgens den beklaagde ver oordeeld. Zooals hierboven gemeld, heeft de beklaagde later zelf bekend verre gaand beschonken te zijn geweest. Zulks geschiedde namelijk op de zit-1 ting van de an*.-rechtbank te Dord-' recht, waar hij tor zake van verzet, bij dezelfde gelegenheid gepleegd, was ge dagvaard. Het spreekt vanzelf dat hij minder streng gestraft dacht te wor den als hij beweerde, in verregaand en staat van dronkenschap oenig verzet gepleegd te hebbeen. Vandaar dat deze bekentenis dus in zijn eigen vóórdeel was. Het behoeft dus hoegenaamd geen nader betoog, dat de beide hoofdagen ten in deze bekentenis dus geen mo tief mochten zoeken om hun rapport in te trekken. Ik stel er prijs op ten slotte te herhalen dat het ambts- eedig rapport der beide hoofd agenten is opgemaakt op uitdrukke- lijken last van den commissaris van boedel niet. Toen het kind de vlam men zag, kroop het van schrik in het brandend schuurtje en is met moeite gered. politie. Mij dlunkt het zijn sprekende feiten. Het openbaar belang eischt drin gend dat er licht worde ontstoken in deze duistere politiezaak. Ik heb gemeend dat, door publicatie van bovengenoemde feiten, de betrok ken autoriteiten zich geroepen zullen gevoelen een ingriinendi onderzoek in te stellen. De resultaten van dat onderzoek zul len verrassend zijn, en worden door zeer velen en niet het minst door de politie zelve, met spanning tegemoe' gezien. Mazelen. De minister van binnenlandsche za ken heeft aan de Gedeputeerde Staten der provincies de volgende circulaire gezonden: Uit mededeelingen van den Com missaris der Koninginn in een der provinciën bleek mij, dat, nu bij de wet van 21 Juli 1S99 (Staatsblad no. 166) de mazelen uit de wet van 4 De- cember 1872 (Staatsblad no. 134) zijn gelicht, bij somige gemeentebesturen twijfel is gerezen aan de bevoegdheid van den gemeenteraad tot het maken van eene verordening tot voorkoming, wering of beteugeling van de mazelen, waarbij ook, ?n overeenstemming met art. 12, 3o. der leerplichtwet, tijdelijk zou verboden zijn bet bezoeken der al- gere school door kinderen uit wonin gen waar mazelen voorkomen. Art. 29 der wet van 4 December 1892 .Staatsblad no. 134) verklaart echter o. a. de gemeentebesturen uitdrukke lijk bevoegd tot het vaststellen van verordeningen tot voorkoming, wering of beteugeling van besmettelijke ziek ten, voor zoover die niet in gtrijd zijn met de bepalingen dier wet. Strijd nu tusschen een verordening als boven bedoeld, en laatstgenoemde wet zou niet bestaan. Ik heb derhalve de eer u te verzoe ken. de gemeentebesturen in uw ge west met het gevoelen der regeering in deze in kennis te stellen. Leger des Heils. Uit Amsterdam meldt men: Het Leger des Heils heeft Woensda^ zijn jaarl. nationalen velddof in den tuin van het Tolhuis gehouden. Ongeveer 2000 personen waren op het terrein. Commandant Booth-Clibbom en anderen voerden het woord. Ditmaal was er ook een kamp voor kinderen. Drankzucht. Voor eenigen tijd heeft de gemeente raad vair Arnhem door den heer B., lecraar in de gymnastiek aan de H. B. S. en aan school XV, aldaar, ont slagen wegens drankzucht, ondanks het aclres der Ned. Ondorw. Propagan da Club (voor drankbestrijding) om dit ontslag eervol te verleenen, aange zien men hier h. i. te doen had met eene ziekte, waarvoor dan ook reedis in een gesticht genezing wordt gezocht Men deelt mede, dat de Ned. On- derw. Prop. Club voor genoemden B., d'io aan do rijks-normaalschool eervol ontslag kreeg, in hooger beroep gaat. Een huis meegenomen. Te Batenburg, het oude stadje aan de Maas, heeft men in een der jongste nachten een geheel huis, dat onbe woond was, afgebroken en... meege nomen. Het zou eerstdaags verkocht zijn geworden als de notaris geheel op j de hoogte was van de eigenaren-erfge namen der bezitting. Een meisje in brand. Een 13-jarig meisje te Schoonhoven zou met eenige kennisjes poffertjes bakken op een spiritus-forauisje. Hare kleeren geraakten in brand en gillend van «ütx vloog het meisje de straat op, waar zij door de schrikbarend toene mende vlam groote ontsteltenis ver oorzaakte. Inmiddels toegesnelde per sonen drongen haar, ter redding, van de hooge havenkade te water, terwijl de heer C, Schoon Thim haar na sprong en redde. Het meisje lijdt he vige pijn, vooral aan den geheel ont velden arm, maar men hoopt nog op beterschap. Doodslag. Een 54-jarig werkman, zekere v. cL H. die Woensdagavond omstreeks 9 uur door de Raamstraat liep, werd daar plotseling aangehouden door een ander werkman, met wien hij reeds vroeger ongenoegen had gehad. Na een korte woordenwisseling bracht de laatste hem onverhoeds een slag toe op het achterhoofd, vermoedelijk met een scherp voorwerp of een stuk hout. De aangerande viel terstond neder. Binnengedragen in een kruideniers winkeltje, door zijn zuster gedreven, bleek de aangerande te zïin overleden tengevolge van een schedelbreuk. Het lijk werd per brancard overgebracht naar het polttiebureel op den Groen markt te 's-Gravenhage. De verslagene was ongehuwd. Na het plegen van het feit maakte de dader zich terstond uit de voeten; hij is echter bekend. de rijksveldwacht bespeurden. Het geheele dorp lie" te hoop, waar dien dag alles kalm was. De eigenlijke ongeregeldheden zou den pas om. 10 uur het sluitingsuur der herbergen, beginnen. Toen gin" de> burgemeester, met den luitenant Stephenson, den gemeenteveldwach ter en twee i*"ks'veldwachters de tap perijen sluiten; het eerst was aan de beurt de herberg van Van Krimpen Zoodra men daar binnen kwam, ste°' de opgewondenheid ten top. Men gooi de met de brandende lamp en verbrij zelde de ruiten der herberg, in t kort 't was er een heel kabaal, waaraan de burgemeester ten slotte een eind maak te door de bezoekers door een ponton nierspatrouille uiteen te laten drijven. Bij den herbergier Vogelenzang -• de ontruiming zonder geweld De ongeregeldheden werden toen op straat voortgezet. De gewapende macht werd met' steenen en dakpannen ge worpen, en er hadden duchtige scher mutselingen plaats. Om 12 uur werd de burgemeester door een of meer stee nen geraakt. En ook werd luitenant Stephenson door een flesch zoo hevte O" het hoofd geslagen, dat hij bewus teloos ineenzeeg. Dit geschiedde bij de Sluis. Nadat de luitenant bewusteloos in het gemeentehuis was binnen ge dragen, werd er plotseling bevel tot vuren gegeven, volgens de verhalen van dorpelingen zonder voorafgaande sommatie door den burgemeester. Vol gens andere lezing gaf de luitenant het bevel. Hoe dit zij. er werden acht scherpe wachtpatronen afgeschoten, helaas één raak: de ijzerwerker P. Vo gel, ongeveer 26 jaar oite die niets met bet voorgevallene te maken had en op een 50 meter af stands voor z'te woning stond, kreeg een schot in het schouderblad, rakelings langs de lon gen. De toestand van den man, die als zeer onnassend te boek staat, is naar omstandigheden goed. Na dit optreden werden de gemoe deren zoo mogelijk nog meer verhit Tot 2 uur duurden de ongeregeldheden voort. Bij een aantal ingezetenen wei den de ruiten vernield, o. a. bij den gemeentesecretaris en in het gemeen tehuis. Woensdagavond 7 uur trok weer een detachement van 48 man ponton niers, 4 korporaals en 4 ««rtreants, on der bevel weer van luitenant Stephen son, naai- Alblasserdam. Ongeregeldheden te Alblasserdam. Brand. Woesdagnamidag is in de buurt schap de Hoeven, onder de gemeente Zomeren brand ontstaan in eene boer derij. Het gebouw werd geheel in asch gelegd; ook de geheele inboedel /erbrandde. Het vee is gered, uitge nomen een paar varkens. De brand weer, hoewel spoedig ter plaatse, kon, bij gebrek aan genoeg water, weinig uitrichten. De brand is ontstaan door toedoen van een negenjarig krankzinnig dochtertje, dat eenige ruigte bij do woning met lucifers in brand had gestoken. De vlammen deelden zich mee aan een schuurtje, en sloegen van daar over naar liet hoofdgebouw. Het gebouw was voor brandschade verzekerd, doch de in- Ter gelegenheid! van de kermis heb ben te Alblasserdam ongeregeldheden plaats gehad. De oorzaak van het gebeurde is te zoeken in de omstandigheid dat de gemeenteraad verleden jaar besloot om den prijs voor de standplaatsen op de jaarmarkt te verhoogen, zoodat bv. een draaimolen, die vroeger slechts f 30 behoefde te offeren, thans f 300 ■moest dokken. Het gevolg was dat geen draaimo len op deze kermis verscheen, zeer tot misnoegen d'er kermisgaanders. „De molen moet er komen, de molen moet er zijn," zoo zongen ze Maandag avond, in groote troepen door het dorp j trekkend, en bij een oontd ingezete nen vóór- en tegenstanders van de kermis de ruiten ingooiend. Het voorgevallene gaf den burge meester, jhr. V. H. de Villeneuve, aan leiding om zeer strenge maatregelen te necmen. Hij requireerde vier rijks veldwachters en 50 man pontonniers uit Dordrecht. Verder trok hii in de vergunning aan de kasteleins om tot later dan 10 uur 's avonds te tappen. Maandagavond mochten zij, zooals op kermis te doen gebruikelijk was tot 12 uur en later open zijn. Om 9 uur Dinsdagavond verschenen de pontonniers in gemeente, die patrouillesgewijs bet dorp gingen door kruisen. Kwaad bloed zette het bij de ingezetenen, toen zij de militairen en Ned. Zuid-Afrik. Voreemging:, Met het oog op de steeds toenemen de uitgaven uit bet fonds tot lente*-"» van den door den oorlog ontstanen nood wenscht het hoofdbestuur een overzicht te geven van zijne verrich tingen en van den stand der middelen, die reeds bijna tot de helft van het in totaal ingezamelde bedrag geslon ken zijn. In het jaarverslag 1900 werd ver meld, dat tot 1 Mei 1901 aan mften en interest sedert de eerste oproeping was ontvangen: fl,302,776.39 Sedert werd nog ontvangen aan giften 3,351.58 aan gekweekte renten 8,281.57 Zoodat in to- taal beschik- g 54 baar is geweest Hiervan werd! uitgege ven: Bijdrage in 1889 aan het 57 Roode Kruis Remisen aan het Ned. bij standsfonds v. Z -A. in 1900 I 192,925.75 in 1901 tot beden 218,391.4 41131723 Rem iaën n. Kaapstad en Ceiylon voor de krijgsge- vangenen in 1901 tot he- den 4,546.48 In de Zuid-tAfr.ikaansche Republiek geschiedt, zooals bekend is, de distri butie der 11 door de commissie van beheer van het NederJandsch Bij standsfonds voor Zuid-Afrika. Aan vankelijk bepaalde zich de ondersteu- ninp- aldaar tot het verstrekken van het benoodigde voor levensonderhoud van de in de dorpen achtergebleven gezinnen en personen, voor zoover die in verband met den oorlogstoestand te bereiken waren. Sedert het begin van 1901, en vooral in de laatste maan den. heeft de commissie hare zorgen uitgebreid tot (te vrouwenkampen en worden daarvoor groote sommen be steed. De commissie is door de mili taire autoriteiten in staat, gesteld zich met alle kampen in d'e Zuid-Afrikaan- sche Republiek te bemoeien en heeft daarvoor eene doeltreffende organisa tie met plaatselijke sub-comité's in 't leven geroepen. De Commissie van Beheer beschikt over een krediet van de Nederlandsch Zuid-afrikaansche Vereenigte- waar aan zij het gebruik heeft te verant woorden en dat telkens naar behoefte wordt vergroot. Om een denkbeeld te geven van. de grootte der uitgaven, volgt hier een enkele mededeeling van de commis- sie, gedateeerd 12 Juni jl. omtrent den 1 arbeid in de kampen De behoefte aan kleederen is van tent tot tent opgenomen en bestellin gen zijn nu gedaan te Durban Voor de kampen te Volksrust tot een bedrag van f 7200. te Standerton tot een bedrag f 2400. te Heidelberg tot een bedrag van f 3000. te Krugersdorp tot een bedrag v. f 3600. te Potchefstroom tot een bedrag V./7800 te Middelburg tot een bedrag van 3400 Bovendien werd naar Middelburg 2400 in cash gezonden .voor den eer sten nood. Voor het kamp te Irene werd tot dus ver door ingezetenen te Pretoria ge zorgd, daartoe in staat gesteld door rechtstreeks uit Nederland ontvangen gelden van andere comité's en door collectes te Pretoria. Thans wordt ook daar behoefte aan kleeding door ons opgenomen. Te Johannesburg is zooveel hulp van elder9 gekomen, dat we aan dat kamp niet veel denken te besteden. Wij bestelden ook 6000 dekens, nu bijna drie weken geleden, die elk oo- genblik kunnen aankomen; eene uit gave van f 17,000. Hiervan krijgt Volks rust er 150, Middelburg ook en zoo naar rato. Wij verwachten spoedig nog voor ongeveer f 29,000 te moeten bij bestellen." De kampen in Transvaal bevatten volgens opgave der commissie ruim 40.000 zielen. Verder werd sedert Januari onge veer 15.000 uit het fonds gebruikt voor kleeding van te Pretoria binnen gebrachte vrouwen era kinderen. Aan vankelijk konden met in Natal aange kochte goederen pl. m. 6500 zielen wor den geholpen en na 21 Me: toen een nieuwe voorraad aankwam, nog pl. 1. 380 gezinnen, d. i. 1500 1600 pers. De te Bloemfontein gevormde sub commissie van het Bijstandsfonds heeft nog zeer weinig' kunnen doen, ofschoon, zij van den aanvang af over voldoende middelen te beschikken had. Met het oog op de moeilijkheden door den oorlogstoestand in '°n gelegd aan de correspondentie tus schen Pretoria en Bloemfontein, cor respondeert het hoofdbestuur in den laatsten tijd rechtstreeks met die com missie en is, ofschoon niet gevraagd, een bedrag van f 12.000 aan haar over gemaakt. Ondersteu ning in Ned. in 1900 f 24,935.29 in 1901 tot he den 67,455.96 Onkosten in 1900 f 6,067.65 in 1901 tot he den ui. m. 2,000. 32,079.76 92,391.25 8,067.65 Totaal der uitgaven tot heden f 626,341.46 zoodat op heden 20 Juli 1901 kas is f 68.068.08. Het nieuwe Ministerie. „De Tijd" doet de onderstaande mededeelinigem aangaande die cri sis, die het blad echter, hoewel' het die zeer waarschijnlijk acht, voor rekening van zijn zegsman laat. i „Omtrent d'e samenstel]img van het nieuwe Kabinet kan met zeker heid1 nog niets gemeld' worden. Ver wacht wordlt, dat drie zetels daar in door katholieke ministers zullen ingenomen worden. Katholiek zou den zijn. die ministers van justitie, van financiën en van buitenland» sche zaken of van oorlog. Denkt men even na over dei moeilijke po sitie, waarin een katholiek minis- tea' van buiteralandfech© zaken zou kannen te staan ten opzichte van het vraagstuk van het herstel onzer legatie bij den H. Stoel, dan is het eeniigtsziins moeilijk aan te nemen, dat aan een katholiek in de gege ven omstandigheden de portefeuil le van buitenlandfeche zaken zal zijn aangeboden,, of dat hij, zoo I dit laatste al het geval mocht zijra deze heeft -aangenomen. Dit belet niet dat als toekomstigen minister van buitenlnadsche zaken, een paar katholieke gezanten alsook zeker katholiek Haagsch Kamerlid door' veten worden aangewezen. Voor justitie hoort men meest noemen den oud-minister Ruys de Beerera- 1 brouck, die meelis in het Kabimet- Mackay zitting had. thans commis saris der Koningin in Limburg. Naar men zegt, zou d.eze niet on geneigd' wezen,, zijn tegenwoordige betrekking met het ministerschap te verwisselen. Ook de Kamerleden Harte van Tëcklenibuig en Loeff worden als 1 toekomstig minister van justitie ge doodverfd: aan den eerste wordt evenwel algemeen toegedacht dle| portefeuille van financiën. De oud- miniiste-r, onlangs tot Kamerlid ge kozen genieuiaal-Bergansius moot voor de hem toegedachte porte feuille van oorlog niet in aanmer king wemscbem te komen. Het vinden bepaaldelijk van' een ge- schikten minister van' oorlog schijnt ditmaal buitengewoon veel moeite te kosten, hetgeen wel eenigszins zonderling mag worden, genoemd, daar na de invoering van, dm peir- soonilijikiem dienstplicht en de aam- 1 neming der nieuwe Legerwetten de taak van den nieuwen dignitaris niiet bijzonder zwaai* kan worden geacht. Dat de departementen van oorlog en van marine onder één hoofd zullen vereenigd worden, j wordt door personen, die welinge- 1 licht kunnen' zijn. beslist tegenge sproken. Daarentegen zou het te genwoordige departement van wa terstaat, handel en nijverheid ge splitst worden in een departement van den eigenlijken (natten) Wa terstaat en een van Nationailen Ar-i beid. Aan het hoofd van het eer-1 site. zegt mlen. zal optreden de te genwoordige administrateur', hoofd dier af deeding spoorwegen, mr. De Marez Oyens. een man van positief- l christelijke beginselen, terwijl de I Kabineteformeerder en toekomstige premier, dr. Kuyper, zelf het nieu we departement van Nationalen Arbeid voor zijn rekening zal ne men. Kuierudt volgt reeds-, dab ge durende de toekomstige regeerdmgs- pertode d'e- sociale wetgeving een eerste plaats gaat innemen.. Aan dit nieuwe departement vaan Natio n-alien Arbeid zou voorts worden toegevoegd de geheele afdeeling. on derwijs. Dat de heer Mackay ais minister van binnenilandischo zaken deel zal uitmaken van het Kabinet, wordt waarschijnlijk, schoon niet onmo gelijk, d'at daarin zal opgenomen worden de heer Lohrman. D& vij andigheid tusschen dezen en d-en heer Kuyper schijnt velen te groot en te diep geworteld, om aan de mogelijkheid eener duurzame sa menwerking in hetzelfde ministerie te gelooven. Niettemin wordt door enkelen, die bijzonder goed inge licht heeten te zijn, een andere mea ning verkondigd'. Naar zij beweren- zijn voor het oogenblik alle geschil len tusschen dr. Kuyper en mr. De Savoradn Lobman uit den weg ge ruimd of althans tijdelijk ter zijde geschoven, en zou de heer Lobman beslist op een portefeuille aan spraak maken. Hiermede in tegen spraak weder is het algemeen ver spreid gerucht, dlat d'e heer Loh- man reeds nu is aangewezen, om voorzitter te worden van dte> Twee de Kamer. Als zeker mag worden aangenomen, dat deze betrekicing, vooir bijna niemand' begeerlijk, d'it allerminst moet geacht worden, voor den heer Lohman, vooreerst omdat hij daardoor zou verhinderd wor den om (gelijk hij gewoon is) deel te nemen aan het debat over elk wetsontwerp van beteekenisin de tweede plaats omdat het hem met zijn prikkelbaren aard meer dan anderen moeite zou kosten, als president der Kamer de noodige kalmte te bewaren bij heftige too» neelen, zooals de Kamer, sinds so cialisten daarin- zitting verkregen, ireeds meermallen aanschouwd heeft -en zooals in die toekomst in toenemende mate te verwachten zijn. Ongetwijfeld bezit de heer Mac kay veel meer qualiteitem, welke in hem een geschikt opvolger doen zien van den heer G1 etch man om te zwijgen nog van de om staar digheid, d'at de heer Mackay reeds eenmaal bob voorzitterschap gedu rende geruimien tijd op waardige wijze bekleedde. Daar zijn er, vol gens weilke de heer M-ackay in aan merking zou komen, niet slechts voor de portefeuille van binnen landsche zalken dóch ook voor die van koloniën in andiere kringen boorde -ik daarvoor noemen den heer Titus Van Asch van Wijck, dtem oud-gouvemieur van> Suriname d'ie in ons Parlement aan. beadle zij den van het Binnenhof zijn, sporen flpiedls lang verdiend heeft. Naar ik uit goede bron verneem, mag men die benoemingen zeer spoed'g te gemoet zien. Den 2Öem Juli 1897 zijn de leden van het -teigemwoor- •ige Kabinet in functie gefiredien. Ik boorde de meeniing uitspreken dat zij op demzelfdeu datum van dit jaar, na op den dag af vier jao** mee ministerschap te hebben waar genomen, zullen aftreden." De Tijd1" voegt aan het boven staande toe dat in) de, ook door ons overgenomen mededeedingen van het ,,N. v. N." alles onwaar is. Men deelt aan „Het Vad1." mied'e, dat het in de bedoeling zou liggen om, bij een wijziging in de miniis- l tertleieile departementen, die afdee- ling loodswezen- van het ministerie van marine bij waterstaat over te brengen,. Uit Den Haag wordlt aan „De Noordbrabarader" geseind Bericht „Oemürum"om,trent Loeff en Harte juist. Mr. Loeff krijgt Ju stitie, mr. Harte Financiën. Nog derde katholiek in -ministerie, ma- mieilijk generaal Berga.ns.ius, die Oorlog en Marine, gecombineerd tot één departement, krijgt. Kuy per, de premier, neemt voorl'oopig Waterstaat enz., dat later gesplitst wordt. Voorts maken stellig deel uit van het ministerie Heemskerk, d'e Marez Oyens, hoogstwaarschijn lijk. ook Melvil van Lijnden*. Me-n denkt heden of morgen ge heel gereed te zijn. Verkiezingen Tweede Ke-mei De R.-K. Kiesvereeniging IV te Am sterdam heeft met meerderheid van. stemmen besloten, krachtig te steunen de candidatuur van den heer J. T. 'Cremer, die door Vooruitgang is ge steld, ten einde langs dien weg te be vorderen, dat niet de candidaat dei vrijzinnig-democraten of sociaal-de- jmocraten gekozen wordt. De kiesvereeniging Vooruitgang te Goor heeft met algemeene stemmen I tot candidaat voor de Tweede Kamer in het district Lochem gesteld den heer W. P. G. Helsdingen. De afdeeling Gouda der S. D. A. P. en de kiesvereeniging Ons Belang al daar heben besloten de candidatuur van mr. De Kanter voor de Tweede Kamer te steunen. Gearresteerd. Pedro, de penningmeester d'er dok» werkers te Amsterdam en bestuurder van het N. A. S., die vóór eenige maan den zich met omstreeks f 400 naar het buitenland verwijderde ,is de vorige 'week te Amsterdam gearresteerd. (Het Volk.") INGEZONDEN MEDEDEE LINGEN. 30 cants per ra<rol. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND, In de gehouden bestuursvergadering van de afdeeling Rotterdam van don Nederlandschen Bond van Confectie- bedienden is besloten tot het houden van eene reeks protestmeetings en het uitnoodigen van bekende sprekers, om de handelingen te bespreken der nog niet toegetreden firma's in zake de Z o nclag srust-b eweging. Te Meeden en Zuidwending (Gr.), hebben de arbeiders het werk gestaakt. Voor het zichten van koren plus liet binden wordt f 6 ner halve hectare gevraagd, terwijl voor los werk 15 ct. per uur moet worden gegeven. De boeren hebben f 5 .en 10 cent geboden, doch dit voorstel is door de werklie den afgeslagen. De arbeiders en ook de bindsters houden zich kalm. De politie surveilleert. Toen Alice naderbij kwam, licht- zij langs hem heen gaan', zond'er ten de beide jongens het hoofd op. gezien te worden:? De man verkeer- Mefc wijd goopenciien- mond en groo- de in zalige onwetendheid omtrent le oogen. keken- zii vieiwondlerdi niaar het metste- dat dto' langs dien oever liep. En heit vreemdst van al les vonden zij wel, dlat het meisje zelf in 't minst niet verbaasd scheen, maai' hun heel kameraad schappelijk toelachte. Ze gingen op hun ellebogen liggen- en, staandlen die wonderlijke verschijning aan, Daarop plooiden zij hun lippen tot een broeden glimlach, want het was zelfs hun onmogelijk, zulk een vriendelijken, groet onbeantwoord! te laten. Het is een. deftige d'amei, fluis terde de jongste. Weldra was het tweetal weer be zig met het grijpen naar d'e groo te. begeerlijke forel. Intusschen vervolgde Alice haar weg. Toen zij, na een tijdlang ge stegen te zijn, deau top dier hoogte bereikte, warm en hijgend, werd zij gewaar, dat, zij niet het eenige levende wezen was in deze bekoor lijke eenzaamheid, «want op -enkele passen afstand zag zij een manne lijke gestalte, met den rug naar haar toegekeerd. Aarzelend stond zii stil. Hoe kon' haar aanwezigheid daar ter plaatse Hij was druk bezig met het her stellen van zijn vischtui-g en floot heel valseh Schubert's „Wöhini." Kan niemand dat ding nu eens voor mij vasthouden -riep hij plot seling. Tam, Joch Waar zitten jelui toch Het ding in kwestie lag vóór Alice's voeten, in golvend» k-ron kelingen Waar blijf je toch, Joch? schreeuwde hij met een ruwen vloek, maar hij keek niet op of om en gin? steed's voort met vastkmoo- pen en aantrekken. Gehoor gevend aan1 de op well i/ng van 't oogenblik. raapte 't meisje de lijn op. Goed zoo 1 sprak de onbeken de. Houd' ze zoo strak als je kunt. Alice kweet zich heldhaftig van haar opgedragen taak. Zij was erg gejaagd en zenuwachtig in het voor eeu jong meisje dan ook geenszins aangenaam besef, dat zij, zooals zij daar thans stomd, met haar hoogrood gelaat en wilde zwierende haren- al een heel zigeu- nerachtigen indruk moest maken. Een gloeiende blos was haar naar Meer dan eens had zij zin, alles neer te gooien en hard weg te loo- pen, maar de gedachte aan die be dreigingen en verwen&chingen aan het adres van den afwezigen Joch hield' haar terug. Als hij haar hulp niet langer noodig had, zou hij' mis schien' druk met zijn werk door gaan en niet eens omkijken. Dan zou zij wiel ongemerkt weten te ontsnappen. Maar het grillige noodlot beslis te ■a/ncTers. Klaar klonk het -opeens triom fantelij k uit zijn mond era meteen keerde hij zich om. Zeg, ezels koppen Wat hij verder hlad willen zeg gen1, bestierf hem op de lippen, want in d'e plaats vain de twee boe renstel n gels. dlie hij verwachtte te zulten zien-, zag hij een jonge da me. d'ie blozend en met teen zenuw- acte lig lachje zijra lijn vasthield'. O I prevelde hij-, niet weinig onthutst. Hij wist goen woord meier uit te brengen. Hij gevoelde, zich altijd onbeholpen in het bijzijn van dames, met uitzon dlering van de weinigen, die hij van zijn kinds heid af gekend had. Het ging Alice niet veel beter, i 't hoofd- gestegen era met alle. aan dacht tuurde zij naar in de beek. Toen zij naar verloop van een paar minuten haar oogen. opsloeg en deze de zijrae oratmoettem. werd die moeilijkheid opgelost, doordien beiden in een hartelijk lachen uit barstten. Zij was de eerste, die sprak Het spijt miji, dat ik u aan schrikken heb gemaakt. Ik zag niet, vóór -i'k vlak bij u wa9, c._ toen- ging u zóó te koer tegen Joch en- Tam, die er niet waren-, dat er niets anders op zat, dan dat ik u hielp anders had! ik stellig nog mie er te hoorera gekregen, dlat niet voor daraiesoorera bestemd was. Tam era Joch zijra d'aarsirads bezig. Ze konden u onmogelijk hoorera. Ik dank u zeer voor uw vrien- dielljkera bijstand. U hebt u beter van uw t;aak gekweten d'ara die twee gedaan zouden hebben. Maar hoe bent u bi or gekomen Ik heb den. loop vara de beek gevoigd', gaf Alice ten antwoord', terwijl zij haar rochberteamd ophief, om eeu weeraspanraiigen haarvlok vast te' steken-. De jonge -marai keek met nieuws gierige verbazing naar het tengere, eenvoudig, maar smaakvol geklee- de meisje, m-et haar blozend ge zichtje en levendige, gevoelige oogen. Het witte str-oohoedjo prijk te op een wettigen overvloed van kroezig, kastanjebruin haar. De bevalligheid harer houding was aangeboren, niet aangeleerd. De dikke hazelaarstok, dien zij in die hand hiel-'d, haar beslikte wandel schoen tjes en de natte rand aan, den zoom van haar japon toonden dui delijk aan, hoe zij dlera middag had doorgebracht. De jonge miara, die een uitstekende opvoeding genoten had, dacht dadelijk aan dr iaden en oreaden. Alice vara' haar kant zag een for- schen jongen mam vóór zich-, m-et eera verbruind, gladgeschoren, ge laat, een welgevormdicra neus era een fijmbesmedem moradi. Zijra gii'loo- te, grijze oogen hadJdera .een. schran dere, min- of meer spottende, maai* toch vriendelijke uitdrukking. Zijn kleeding was niet bepaald elegant te noemen;hij droeg -eera afgesle ten Norfolk-jacket, een dei* ellebo gen gelapt. De Junizon scheen hij niet te vreezen, want hij was blootshoofds.. Uit de aakken van zijn buis puilde touw en een oud mandje stond naast hem op dera grond. Toch be viel hij haar, juist door d'at niet hechten, aan uiterlijke vormen-. De beerem, die af en toe bij haar vadler op bezoek kwamen waren toon beelden van netheid era mijnheer Stocks kon. mem altijd door een ringetje halen. Een flauw licht gi-ng het meisje op. Zij had dezen man al vroeger ontmoet of tenminste over hem hooren spreken. Het dal was ver deeld tussohera Gl'era'avedin. era. Et- terick. Hij was niet -d'e dokter en -evenmin d'e dominee. Zou hij mis schien Lewie wezen,, de algemeen beminde Lewie, wiens lof zii voortt durend' ha.d hoornen ziragom sinds haar komsit in deze streek? Zij vond het een prettig denkbeeld, diat zij de eerste was, die dezenj vermaarden held ontmoette. Daar kwamen de- twee jongens aanzetten. Tam hield zegevierend 'eera visch ilri de hoogte. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2