NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Een Man van Adel, 19e Jaargang Zaterdag 27 Juli 1901. No. 5544 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENTIEN Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 Yan 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Bniten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent geveatigd is (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 tptfGroote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat- Franco door het geheele Rqk, per 3 maanden. 1.65 Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummersV V 0.02 y£ Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administ ratie 122» de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het nitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicilé Etrangère L. DAUBE Co. JOHN F. JONES* Succ.t Parijs 31M* Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad Tan 27 Juli beiat o.a. Minder gunstige tijdingen uit Zuid-Afrika, Baden-Powell's be scheidenheid, Militaire beschou wingen, Lord Roberts' gratificatie, Het nieuwe Ministerie, Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Advertentiën VOOE HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe zen genoodzaakt Advertentiën af te wijzen voor het Zaterdagavondnum mer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing, dan is inzending op Vrijdagavond noo- dig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, die moeilijk vooraf kunnen worden inge leverd. DE ADMINISTRATIE. Politiek Overzicht. Wij moeten helaas begimwemj met mel'ding te maken van een échec der Boeren, wel niet groot, maar toch met geheel zonder bet eekenis. Kitchener seint d.d'. 25 Juli uit Pre toria dat de bereden troepen van kolonel Garratts, dein 21eai bij Reitzburg (ten noorden van Kroon stad) dicht bh' die Vaal, >een convooi der Boeren verrasten, 25 gevangen namen en -eienige wagens buit maak ten. De Engelsche verliezen waren 2 officieren en 6 man gewond. Dit nu zijn van die kleine tegen slagen in den oorlog, waar men niets aan doen kan. Is wel op merkelijk dat na. het succes der Boeren bij Aberdeen, Mortimer en Beau fort-West er ineens een paar berichten komen van Engelsohe overwinningen als het niemien van Lategan's kamip (ziie vorig num mer), en nu weer bij Reitzburg. En nog een ander heldenfeit- wordt uit Pretoria geseind-, nl. dat luitenant Edwardte van de Royal Welsh Fu siliers, die bevel voert over een blokhuis bij Frederikstad, met slechts en'kelie manschappen: een bijna gelijk aantal Boeren heeft aangevallen. Vier werden: gedood en vier gevangen genomen. De Boeren,-aanvoerder en nog een man wisten te ontkomen. Wanneer men deze cijfers bij ei kaar optelt, komt men tot een ..Boerenmacht" van 10 man. Ver moedelijk zal luitenant Edwards wel een beetje meer mannetjes bij zich gehad hebben Als de Engel- scben zeggen dat die- Boeren in bij na gelijik aantal waren, kan men gerust rekenen op een minstens tweemaal zoo sterke macht Tom- mies. We moffen nu, na al de op gesomde Briitschie „successen", wel weer een paar dito nederlagen te gemoet zien. De held van Mafeking en die mensteller der ongelukkige Zuidt Afri-kaansche politiet-roepen, gene raal Baden-Powell, heeft op zijn reis naar Engeland' ook Madeira aangedaan. Hij heeft van daaruit een telegram verzonden, waarin hij meedeelt' dat hij niet naar Lon den gaat, vooreerst tenminste niet. Hij wil1 heb' lot niet deelen van an dere generaals die uit Zuid-Afrika naar Engeland gingen om rust te nemen, en nog vermoeider waren toen zij terugkeerden dan bij! hun vertrek. Hb zal dus ergens op het platteland blijven totdat hij zich geheel beter gevoelt. De man verwacht dus blijkbaar evenals zijn collega's, met gejuich ontvangen te worden, 'ear nu wil die goede Baden-Powell, zich daar aan onttrekken. Welk een beschei denheid. Maar dat mag Engeland niet toelaten. Wanneer de veerman van de Tugela, Sir Redveirs Bulier reeds met eerbewijzen overstelpt werd, dan mag toch zeker wel de illustre poLitieaanvoerdea' dn triomf dioor die dankbare zomen van hot zoo fel' bestookte Albion warden ingehaald. Buitenlandsch Nieuws. Militaire beschouwingen. Kolonel G. da Wit schrijft aan de „N. R. Ct." Het is nu duidelijk en op afdoen de wijze aangetoond', dat de over- valliing van het commando van Scheepers in de Camdeboo-bergem, zooals wij al dadelijk vermoedden, van veel minder beteeken is is ge weest, dan de Engelsohe bladen ons wilden doen r'elooven. Voor de vijf en twintig man, die toen ge- kangen werden genomen, zullen zich wel plaatsvervangers hebben aangemeld1, en, ongeveer 150 K. M. ten westen van de plaats waar hij overvallen was, heeft de onver schrokken Boerenaanvoerder weer eens een goeden slag geslagen. Ongeveer 12 K.M. ten nooredn van heb station Beaufort-West, van de lijn Kaapstad-Kimberlev is een trein, waarmede aanvulliings- m-anschapp-en en voorraad- van ver schillenden aard' naar het noorden wenden vervoerd, door dei Boeren aangehouden, vermeesterd en ver brand. Hoe dit aanhouden is ge schied-, lezen wij niet, waarschijn lijk heeft men den trein doen ont sporen-, maar overigens laat het be richt aan duidelijkheid niets te we-nschen, alle voorraad viel Schee pers in handeni, waarna de trein verbrand werd. De 113 manschap pen-, die met dien trein werden ver voerd, verloren 3 dooden en 18 ge wonden, dus ruim 18 pot. van hun sterkte: en; de overigen? Waar- schiimlijk. of liever zoo goed' als ze ker zijn zij gevangen genomen; dit bericht missen wij evenwel, even- als de gebruikelijke bijvoeging, dat zij na afgifte vain wapenemen mu nitie, weder in- vrijheid gesteld zijn e-n het zoude ons niet verwon deren als Scheepers er tem minste eenigen van hen, bij zich hield als gijzelaars, voor het geval, dat de Engetechen- mochten beslui-tein, de kolonisten, die hun in handen val len, als schuldig aan hoogverraad, ter dood te veroordeeJani. Hoe het zij. Scheepers heeft nu voorloopig voorraad en -munitie ge noeg en kan zijn zuiverimgstocht voortzetten en aan het schoonve gen- blijven. Op dónzelfden dag, 21 dezer, en ook in den ochtend wenid Crabbe, bij Cradock door Kritzinger aange vallen en gedwongen naar liet 25 K.M. meer zuidelijk gelegen Mor timer terug te trekken. Dit verhaal is zóó onduidelijk, en weinig zeg gend, dat het vermoeden voor de hand ligt, dat het ongeval, om den geijkten term te gebruiken, van veel meer beiteekenis is, dan zoude worden opgemaakt uit die bijvoe ging, d'at de Engelsche verliezen gering zijn van die der Boeren wordt niet gerept. En dan, wat doet het ter zake-, dat de paarden van Crabbe schichtig werdlen en door elkander geraakten-, hierdoor kan een oogenbliik van verwarring zijn ontstaan, maar het gevecht heeft den gebeelen dag geduurd., zoodat die verwarring geen aanleiding tol de -nederlaag kan zijn geweest. Als tegenhanger van boven be sproken. door Kitchener afgezon den berichten, wordt uit Middel burg gemeld, dat het kamp can Latlegan overvallen is eau dlat hij .10 gevangenen, paarden, voorraad, enz. verloor. Is dit bericht juist, dan zal d'e opperbevelhebber het zeer zeker wel spoedig bevestigen, maar vaar dait gebeurd is, doen wij verrstand'ig het eenvoudig voor noti ficatie aan tie nemen-, evenals Laf- fan's bericht uit Kaapstad, dat de Boeren een vruchMooze poging hebben aangewend- om Aberdeen -te bemachtigen. Den toestand in de Kaapkolonie in enkele woorden samenvattend, kunnien wij- zeggen, dat- die daan' vrijwel dezelfde blijft, en dlat, als er verandering kan worden, gecon stateerd, de-ze zeker niet tien nadlee- te van de Boeren is. De opgaven- van de door de ver schillende colonnes medegevoerde gevangenen, en gemaakten- bui-t, zullen wij verder maar bu-iten be schouwing Men. We weten nu ge noog uit brieven, ook van Engel sche zijde, welke waarde aan die cijfers moet worden gehecht, maar wel willen wij d'e aandacht vesti gen op het bericht, dat die colo-nine van Blood opnieuw Boos-Seuekal bezocht en de streek ten noordien van den spoorweg schoongeveegd' heeft. Ligt hierin niet een stilzwij- ■^'■de bekentenis, dat de eerste be- zelting en de eerste schoonvegerij tot niets hebben; geleid? Even-zoo gaat het in- het westen van Transvaalde streek langs de Magali-esberden heet nu door genie- raai Barton in dien t-ijd van een ma-and, volkomen, schoongeveegd, hoewel ze buitengewone moeilijk heden opleverde. Het is tei begrij-- pen, dat men het zoo weinig ge vaarlijke we-rk van verbranden van hoeven, naiar de concentratiekam pen vervoeren van vreedzame land)- Ixmwers, buitmaken van wagens, paarden, vee, enz., eenigszins in die- oogen van het publiek in waarde wil doen -rijzen-, door de wijzen op de b-uitengewcue -moeilijkheden, die heb terrein oplevert, maar wij hechten weinig waarde aan deze bezwaren als die vijand er geene in den weg legt, en d'e la Rey heeft blijkbaar Barton zijn rang laten gaan. Even-zoo gaat het nog meer wes telijk met Methuen, en verder in den Vrijstaat, die Engelschen gaan -door het land -een woestenij te ma ken, dóch gevechten van eeniige be- teeiken'is worden niet geleverd dan in de Kaapkolonie. De verschillen de commando's, lezen- wij verder, bewegen zich in het algemeen in zuidelijke richting. Zou de nu wer kelijk de strijd: in de Kaapkolonie worden uitgestreden? In elk ge val vindteu de Boeren hier het noo- dïge voedteel voor man e-n paard en zijn- zij het best in d)e gelegenheid: om- dien aanvoer van mond- en- krijgsvoorraad naar de verschi len de vijandelijke colonn'e's en garni zoenen be belemmeren. President Kruger. De Brusselscbe „Soir" heeft een telegram uit Rome. waarin gemeld wordt dat president Kruger in Oc tober te Romie zal komen- en- over Napels naar Afrika zal terugkeer nen. Lord Roberts' gratificatie. De „Times" zegt goede redenen te hebben om te gelooven-, dat het bedrag, 't welk Roberts zal worden geschonken ter erkenning zijner diensten Engeland in Zuid-Afrika bewezen, 100.000 pd-. st. bediragen zal. Het motief voor deze ongetwij feld milde gratificatie heet die nood zakelijkheid1 om Roberts en zijn erfgenamen in staat te stelten- over eenkomstig hun nieuwen grafeiijr ken rang te leven. De „Times" brengt naar aanlei ding hiervan in herinnering, dat Roberts in 1881 voor zijn diensten in Afghanistan den latei van baron en 12.500 pd. st. kreeg, benevens een jaarlijksoh pensioen van 100 pd. st. Wofeeley kreeg na den Ashanti-veldtocht 30.000 pd. s-t. Kit chener kreeg in 1899 voor zijn be-| ruehten arbeid in Soedan 30.000 pd. st. met een ouenbare betuiging van dank van het Parlement. Roberts spant dus nu verreweg de kroon, maar hij heeft de Union Jack dan ook op d;e dierbare, vurig begeerde goudmijnen. van Johan nesburg geplant, waaruit Engeland de kosten wel terug hoopt be halen. Waldersee. De Gera met Waldersee aan boord, heeft in; het kanaal van Suez een Fransch troepend-ranspart- sc-hip ontmoet. De Franschen be groetten den generalissimus met hoera's e-n fanfares, die van die Go- ra levendig beantwoord' werden. Te Port-Said werd aan de tw-ee hoofdleiders van het Italiaansch contingent -een eere- en afscheids diner aangeboiden, waarbij' Walder see hen hartelijk toesprak De G'era blijft een dag in Port- Said om kolen in te nemenwaar schijnlijk zal het schip Malta aan doen, waar d'en generaal-veldmaar schalk wel door de Engelschen eer bewezen zal worden. Rusland aan de Perzische Golf. De „Daily Mail" h-eèfb uit Kon stan tinopel d'd. 21 Juli Rusland heeft een nieuwen stap gedaan- om zijne positie aan de Perzische Golf sterker te maken. De Russische ge zant vroeg aan den Sultan, of hij, ten voordee-le van Rusland, afstand zou willen doen van twee kolensta tions aan genoemde golf en ge bruikte alle- middelen om den Sub ■ta-ni tot toegevendheid te- brengen. Tegelijkertijd verlangde hij d)e con cessie van; twee of meer van diie sta tions op de kust van Klein-Azië. De Porte heeft nog niet toegeven, maar het is aan geen twijfel onderhevig, dat zij op dit stuk niet lang in staat zal zijn de Russische verlangens te dwarsboomien. Algemeene berichten. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. Yeomen -en andere uit Zuid-Afri ka teruggekeerde strijders khgen bitter over de vertraging bij het departement van Oorlog in. de uit betaling der hun verschuldigde gelden. Het is dan: ook niet dank baar van de Engelsche -regeering tegenover dlie menschem, temeer waar Balfour Dinsdag nog met een parmantig gezicht verklaard heeft in het Parlement dat er nog geld genoeg is. Uit d'e verliezen!ijst blijkt dat van de bij Ganna brug (Beaufort West) gesneuvelden of gewonden behoor den tot het wiel rijdierscorps der Kaapkolonie 1 sergeant dood, 1 luitenant en een mindere- zwaar gewond; tót dó S. A. Light Horse 1 mindere gedlood, 3 zwaar gewond.; tot Brabant's Horse 1 zwaar ge wond tot de Imperial Yeoman,i-y 3 gesneuveld of aan verwonding overleden', 16 zwaar gewond. Op merking vc-rdient dat van lic-ht ge wonden niet gerept wordt. Voorts zijn bij Scheerpoort den 22en Juli 2 man gewond, bij Ma- cl-ear 27 Juni 1 gesneuveld, bij Ja mestown 16 Juli 2 gewand), bij Karreebosch IS Juli 1 gewond', bij Roodóldoof 21 Juli 2 gewond, bij Sfceenbokspruit 21 Juli 1 gewond'. Lu i t.-kalomel Lambairt hóeft een ongeluk gehad met zijn paard, den 19eni, te Brandfort. Hij is gevaar lijk gekwetst. Volgens de te Christianiia ver schijnende ..Morgenbladet". is het bericht dót Kaning Oscar van. Zwe den en Noorwegen de manouevre9 bij Dantzig zou bij-wtfieim, onjuist. Naar Reuter uit Konstantinopel sieint wordt de Russische Consul te Uskub dóór Albanieezen lie Mitro- vitza opgesloten gehouden.. Er zijn troepen on/tbod'en om: hom te be vrijden. Binnenland. De aanbieding van het- huldeblijk der Hoogere Burgerscholieren aan H. M. de Koningin», zal op het Loo geschieden Dinsdag 13 Augustus a. s. Te dien einde zullen vertegen woordigers van alle deelnemende hoogc-re burgerscholen, 80 manne lijke en 50 vrouwelijke leerlingen, zich op dien datum jildaar ver een i« gen. Naar mem verneemt is de hoer mr. J. G. Gle'ichman, lid der E. K. oudrvoorz. der Tweede Kamieir, die zich thans to Baam bevindt, door een vrij ernstige bronchitis aange tast. Het hoofdbestuur van den Bond van uit Z.-A. verdreven Z. A. S. M. personeel heeft aan president Kru ger per telegram zijn innig leed wezen betuigd in het groot verlies door hem gelódlen door het' overlij den van mevrouw Kruger. Naar het „Utr. Dgbl." meldt zul len Maandagavond a.s. in de zaal naast den schouwburg te Utrecht drie Engelschen optreden-, om te spreken over den oorlog -in Zuid- Afrika. De heer J. K. v. d. V.eer zal dlaar- bij als tollk fungeeren. Stembus-ongeregeldheden. Aangaande het gebeurde bij dfc stembus te Joure deelt „Het Cen trum' nader het volgende mede: De heer L. is geen lid van het stembureau, doch slechts bestuurs lid1 van de christ.-hist. kiesvereeni- ging. De zaak, waarvoor genoem de L. en zijin knecht voor d'en rech ter van instructie zijn gehoord, is deze Toen genoemde knecht hei stem hokje ging verlaten, ontnam de pa- troon hem hot ingevulde biljet en Feuilleton. Naar het Engehch. 5) Hier is de groote forel, die u ontsnapt is, riep hij. Wij zouden er al eerder mee klaar geweest zijn, als een, vrouwspersoon die vis- schen niet aani het schrikken: had gemaakt. Daar is ze, ging hij voort, maar Alice wijzend. Doe den visch in het mandje, Tam, zeide de anderte, en ga maar verder. Als ik je noodig heb, zal ik wel om je roepen,. De toon, waarop hij sprak, gaf duidelijk te kennen, dat hij zijn jongeren broeder geen reschikt ge zelschap achtitle voor twee lieenem en een dame. Ik wil jelui niet storen im je liefhebbe,rij. liet Alice zich hooren, een broeder twist voorziende. Je lui vischt stroomopwaarts ik zal stroomafwaarts gaan,. En met een vriendólijkem hoofdknik maakte zij i zich tot den terugtocht gereed'. Als ik u was, zou ik liever een anderen weg nemen, merkte de jonge man peinzend aam. U moet liier l-inksafdaar is minden' gevaar. Ik ben anders volstrekt niet bang. zeide het meisje lachend. Maar ik krijg •misschien lust, om mijn geluk stroomafwaarts te beproeven en de forellen zijm ver bazend' schuw, hernam hij, om ha rentwille gebruik makend van een leugen. Dat is wat anders. Wilt u mij dan beduiden, im welke ricihlting GUemavelin ligt. Logeert u daar? vroeg hii met een uitdrukking van blijde verrassing op het gelaat. Dan zullen wij elkaar spoedig weer zien, want ik denk daar overmor gen te komenZiet u dlaar in de verte dat geteerde houten hek Als u d'at maar volgt, komt u vanzelf aam het bruggetje over de Avelim, en als u daar eenmaal zij t, hemt u er bijna. Nogmaals mijn hartelij- ken dank voor uw hulp. Hij blikte haar na, terwijl zij vlug van stoom tot steen sprong en daarna tegen de helling opklauter de. Daarop verdiepte hij zich weer in het vissch'em en toen Alice n,og eens omkeek zag zij eeai gestalte, die zich over liet water heemboog en. voor niets anders oog of oor had'. Zij was im '1 minst niet koket, maar toch ergerde het haar, dat een jonge man zoo droog kon we zen. Ieder ander iui zijn plaats zou uitbundig geweest zijn irt zijn dankbetuigingen en een eind jnet haar meegeloopen hebben, om haar diein weg te wiizen. of op d'e een of andere mama er toch getoond) hielr ben, hoezeer hij haar gezelschap op prijs stelde. Hij zou haar ge zegd hebbeni. hoe hij heette en na zoo'n on vormelijke voonstellimff zou den zij vrijer em cmgcdwongenei' hebben kunnen praten. Zij zou het zoo prettig gevonden hebben, om hem, ais hij op Glenavedln kwam, als eem oude kennis te, kun nen, begroeien. Dergelijke gedachten evenwel waren bij haar mi et van; langen duur. Zij was een1 flink, dógelijk meisje en. hield1 van nature vol strekt niet van, strijkages en vleien de complinnemtj:es. Zijn gebrek aan hoofsche manieren was volkomen im overeenstemming met zijm ver steld' jachtbuis en het gezelschap, waarin hij zich bevond, en aldus werd haar gekrenkte trols door re deneer! mg weder gekalmeerd. Vroolijk keer die zij naar Glónave- lin terug, waar zij niemand anders vond dan die honden en- dien tijd vóór het diner verder met lezen doorbracht. De tuin van Glenavolin heeft een veel ouderwetscher aanzien dan het huis, dat im den loop der jaren telkens gemoderniseerd is gowor- den. Mem vindt er geschoren heg gen en beroeaux en rustieke zomer huisjes en stijf aangelegde- gras perken. Een vroegere- Lord Manor- wait'er had er ontelbaar veel pauwen op nagehouden en van die traditie was nog iets blijven hangen. Zoo als de oude plaats daar lag in het hart van een heuvelachtige hedde»- streek, deed zij denken aan een camee op een Schotsche plaid. Onder een schaduwrijken beuk zat Lady Maniarwater voor die, thee tafel. B ert ha met een breedlgeran- dem stroohoed op het hoofd, om haar oogen tegen dó zonnestralen te beschutten-, dommelde in een luien stoel over een tijdschrift. Zij en Alice hadden dien morgen metl de conventie van het huis gebro ken en vóór den lunch een heerlijk ritje te paard gedaan. Thans moest zij daarvoor boeten en was zij sla perig van vermoeidheid, maar haar toch'lgenoote was klaar wakker en wist van; geen moeheid af. Boven dien was er te veel in 't vooruit zicht., dat' haar nieuwsgierigheid prikkelde. Lady Manorwater had dien dag op zijn minst al twintig maal verteld dat haar neef Lewie zou komen theedrinken, en Alice, die zeker wist, dat dieze profetie waarheid was, zag met verlangen zijn bezoek tegemoet. Het beeld van den geheel im zijn werk opgaanden hóngolaar was nog versch in haar geheugen en zij kon niet ontveinzen, dat hij haar belang inboezeind Het meisje be zat geen kennersblik lot hot kri tisch onthullen van karakters haar belangstelling was het uitvloeisel van een vrije, ongedwongen sym pathie voor een min of meer ge heimzinnig -personage, wien al zijn vrienden groote talenitein en een harten veroverende beminnelijk heid toeschreven. Na het ontbijt had zij beslag gelegd op een der gebrilde heeren. een schuw manne-. tje, deel uitmakende van de wei nig aanmatigende klasse van, geleer den. door wie het gemakkelijkste intelleelueei'e werk dezer wereld gedaan wordt, en goed' gedaan, ook. Bödoelde categorie telt vele leden, die meestal in d'e buitenwijken van akad'omiestodón in kleine huisjes women., met zachtaardige blauw kousen trouwen-, onvermoeid ar beiden. en voor al hun zwoegen bij hun dood beloond worden, met een korte vermelding hunner levens ge schieden is in de „Times". Mijn heer Hoddam zocht niet opzettelijk het bijzijn van eem mooi, rijk, jong meisje, als Alice, maar toch ge voelde hij zich zeer gestreeld!, toen zij uit zichzelf tot hem kwam. Mijnhc-er Lewie Haystoim komt vanmiddag hier, deelde zij hem mede. Kent u hem Ik heb zijn boek gelezen-, gaf haar slachtoffer ten antwoord. Maar hebt u hem niet gekend, toem u te Oxford studeerde? U waart daar toch gelijk metl hem, niet waar? Ja, wij waren tijdgenooteji1. Ik kende hem natuurlijk wel van aan zien. maar onze wegen liepen he melsbreed uiteen.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1