NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. De a.s. Fransche Verkiezingen. I9e Jaargang Maandag 29 Juli 1901 No. 5545 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS; Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummersV 0.02*4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37J£ h m de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem ia de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spanrne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van AdTertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. J0NE§j SuccParijs 31w« Faubourg MontmOLlra. Dit nummer bestaat uit acht bladzijden. Haarlem's Dagblad van 29 Juli bevat o.a. Keizer Wilhelm als bemidde laar l Romantische bijzonderheden over 't gevecht by Reitz, De a. s. Fransche verkiezingen, Brieven uit Berlijn, Boekentafel. Bovendien behoort bij dit nummer onzer courant, no. 47 van .De Zater dagavond", letterkundig weekblad voor Jong en Oud, bevattende: Het Orgel in de Groote Kerk (met afbeel- dingendingen), De eerstvolgende "wie lerwedstrijd langs de Amsterd. vaart (plaat), Haarlemmer Halletjes. Kro- niet (met portret van Mevrouw Kru- ger). Feuilleton: Vernedering, Rubriek voor Dames, Bayreuth VIII. Siegfried Wagner (met portret"1 Zijn kleintje" (verhaal), Hot Schrift in de Oudheid (slot), benevens vele wetenswaardighe den, afbeeldingietn Schaakspel en Prijs vraag. Politiek Overzicht. Et loopen wteer gem ch ten v a n vrede l.usschen Enge land en de Republieken in ZudtL- Afrika. Nu beeft de Dally Ex press" weer vernomen dat Keizer Wilhelm zal optreden als bemiidder laar. 't Is natuurlijk niet onmoge lijk maar 't zal voodoo pig toclx goed zijn eene afwaohtendie1 houding aan t)e iiiemen.. In aill'eni gevalle Doornen die voorüdtureinidie vredJestoeriohtJem tóch d'alt ei* in Engeland, hardl naar het ■eindje van dien) krijg verlangd wordt. Van het oor 1 ogsterrei komt w,eier merkwaardig weinig nieuws. A Heem wellen we n.u hoe Kitche ner's jongste telegram over het ge vecht bij Reitzburg im zijn geheel luiidde nil1. De bereden troepen van Gairriatt's koilonnie hebben dien 2ien een kon vooi van de Boeren overvallen bij Reiitzburg, 25 gevangenen gemaakt en; eenige wagens vermeestlerd. Wij haddien 2 officieren en 6 man gewend. Gamatt bleef voeling ■houdJem met die Boeren tot dien 22en, en keende; toen naar die verbindings lijn terug om zijn buit eai gevan genen over 41© geven. De kolonnes van French drijven 'den vijand in de Kaapkolonie lang zamerhand' noordwaarts. Den 21en heeft Scobell tien; gemngenm' ge maakt. Van dlatl noordwaarts dirijven hebben we al meer gehoord' en de resultaten hebben we ook al ge zien in dien vorm van Engelsche nederlagen. Verder blijven die Britt'em nog maar voortborduren op die verras sing bij Reitz. Men is zeker van oordeel dat zoo'n weinig voorko mend1 succes, wel wat breed1 mag worden u ingemeten). Veel nieuws bevallen overigens rd)e laatste telegrammen n.iet Generaal Broadkvood. zoo seint Renter's correspondent.te Kroon stad. had' een sreforceerd'en marsch gemaakt om het dorp te kunnen omsingelen vóór het aanbreken van dten dag. maar tengevolge van een vergissing van den gids was de generaal nog op 5 K.M. van Reitz toen het licht werd'. De dragonders, die de achterhoede vormden, ren den zoo sniel mogelijk naar het dorp. in de richting van de tenten die zij daar zagen, en. waar zij 20 ambtenaren van; den Vrijstaat ge vangen namen. Een van de ambtenaren nam juist zijn bad toen hij in hechtenis werd genomem. Een anderen, mam. in hemdsmouwen en zondier schoe nen. zag men uit een huis komen en een schuur binnenloopen on middellijk dlaarop kwam hij er weer uit, spron- op een onsrezadeld paard, en galoppeerde weg. Een sergeant van d'e dragonders, de beste schutter van het regiment. Wilde schieten on den vluchteling die op slechts 40 metiers van hem af was, maar de olie in het slot van zijn karabijn was bevroren, eni het wapen ketste driemaalde vluchte ling. die niemand anders was dan president Sfceyn, ontsnapte. R. W. Reid. die corerspondent der Daily Mail" te Pretoria, seint: „De particuliere stukken van' ex- President Stieyn, te Reitz in be slag genomen, bevestigen; slechts wat men all wistdat verscheiden Boerenleiders zeer verlangen maar een algemeene overgave, maar zich •niet willen overgeven tenzij; allen het doen. Men mag aannemen dlat de Boe ren een zwanen klap gehad hebben, maar een te optimistische beschou wing van den toestand is onge- wenscht. Roerendie bijzonderheden niet. waar? De ontsnapping van Presi dent Steyn vooral wordt erg roman tisch voorgesteld. Die bevroren olie;. Wat zullen die Engelschen hun on gelukkig gesternte verw.enscht heb ben. Van beteekenis is echtier dlat de corerspondent van een jingo- bladl als de „Daily Mail", die toe stand niet.voor optimistische be schouwing geschikt acht. Ander oorlogsnieuws is en niet, wat een slecht teek en voor Enge land! is. Buitenlandsch Nieuws. Met het oog op de a. s. verkiezin gen in Frankrijk (oven 10 maanden) heeft de „Figaro" eene enquête ge opend betreffende de verschillen, de gezichtpunten, plamniem, ver wachtingen en de organisatie dier partijen. Begonnen wordt met die BONAPARTISTEN. De vertegenwoordigen van' het Parijsclie blad heeft Prins Napo leon te Brussel geïnterviewd en geeft van dit onderhoud .een uitvoe rig verslag waaraan w.e 't volgen de ontlleenien. De persoonlijke inzichten van den prins zijn natuurlijk gelijk aan die, welke hij heeft toevertrouwd aan de personen, die zijn gedachten aan zijn vri enden in Frankrijk moeten overbrengen. Maar zij, zijn nog duidelijker en scherper om lijnd! aldus de correspondent. Het voornaamste zij er even uit aangestipt Ten eerste is wat men noemt de Bonapartistische groep of partij van het plebisoit niet een partij in dien waren zin des woords. Een partij onderstelt altijd een uitsluiting. Hier is dit onmogelijk. De gedachte om een plebisoit uit te schrijven biedt aan allen dezelfde wijkplaats, dezelfde bescherming achter het eenige schild van dear mationaiem wil. Ze is niet een vaandel maar het vaandel. Prins Napoleon is van oordeel dat het volkskiesrecht is een dog ma. dat de grondslag is van elk le vensvatbaar politiek begrip, een dogma dat hooger staat dan de stel ling van Tt heilig recht omdat 't eer ste iets tastbaars is. iets bijna we- tenschanoelijk en bovendien boven de verschillende partijen een zoo machtige, onweersprekelijke en vérstrekkende uitsrvraak doet. dat alle partijen., er zich aan moeten onderwerpen. In Frankrijk zijn op 't oogemblik twee stroomingen het parlemen- 'ijarisme en het amti-parlememtar risme. Het eerste neemt de fiotue aan van een miet-verantwoordelijken president en ministers, wier verr- an twoordel i>khend slechts 'n holle klank is. De regeering in handen van een verantwoordelijk hoofd, direct door het volk gekozen en bij gestaan door niet-veranit woord e lij ke ministers, de uitvoerders van den wil des lands, de wetten voorbe reid, gereedgemaakt en bestuurd door een Raad' van State, die aldus aan zijn eigenlijken werkkring wordt teruggegeven, d'aarna behan deld en goedgekeurd door de Ka mers ziedaar '6 tegenovergestelde, denkbeeld dat alle anti-parLemientaii- ren he re enigen moet. met volkomen he<rstel van de volkssouve.redniteit. Het overgroote mee rondeel van. het land verdraagt die huidige instel lingen, verlangend uitziende naar verandering. Tot deze menigte' van te goeder trouw zijnde burgers, eindelijk uit dein droom geholpen e-n. ongerust geworden,, richt zich de theorie van het plebiscit. Na een overzicht gegeven te heb ben van d'e middelen om dit idee te verwezenlijken, eindigde Prins Napoleon aldus Zoo een van die gebeurtenissen welke niemand voorzien kan maar die men zooveel in de geschiedenis ontmoet, mij riep om mijn leven en' toewijding aan Frankrijk te ge ven, zou ik komen, het verleden vergetend1 en zonder haat of weer wraak, evenals d'e Eeirste-consul Ik, die zoo lang banneling geweest ben, zou de hand der verbannenien in die hunner ven-volgers leggen, opdat allen zich zouden vereenigen voor de verdediging on de groot heid van het vaderland. De correspondent van de „Figa ro" heeft alvorens den Hertog van Orleans te interview en over het standpunt dier ROYALISTISCHE PARTIJ zich inlichtingen doen verschaffen door den hr. Bezime. 't hoofd van 't politiek-buTeau de® hertogs tie Pa rijs. Deze laatste heeft die inlich tingen volkomen bevestigd. Het royalisme is, volgens den lleddler, eigenlijk geen partij. Het heeft eene hoogene roeping, nd. alle Franschen te vereenigen op het bied van het nationaal recht en de hertog van Orleans, zijn vertegen woordiger, behoort aan geheel Frankrijk. Daarom zijn de royalisten zoo vervolgd. Het gouvernement weet heel goed, dat in hun beginselen een kracht schuilt, die alle andere oppositiepartijen missen. Zij bezit ten één algemeen aangenomen hoofd, een uitgewerkt programma, eene machtige organisatie, en groote hulpbronnen en vormen al dus een aaneengesloten geheel, ge reed om in zich op te nemen al de genen;, die eindelijk wakker ge worden, begrijpen dat de fouten, die der Republiek verweten wor den minder de schuld1 zijn dier per sonen als van het stelsel en dat men dus dat stelsel moet verande ren. Wat die a. s. verkiezingen be treft. de royalisten; zullen zooveel mogelijk een zuiveren partijpoli tiek volgen. Waar dit niet kan zul len zij zich aansluiten bij de rich ting die de hunne 't meest nabij komt. Ten slotte verklaarde d'e hertog het te betreuren dat enkelen zijner partijgangers, met goede bedoelin gen maar verkeerde denkbeelden, droomen van een teru^vang naar 't verleden, die onmogelijk is ge worden en niet begrijpen dat de witte vlag (de lelievaan der Bour bons) eene utopie is. Deze enquête van den heer Louis Rouvray, zoo heet de correspon dent van, de ..Figaro, is nog lang niet geëindigd.We hopen onzen lo zere een volledig overzicht te kun nen geven van die diverse par t-ijlen in Frankrijk. Engeland en de ('onsrostaat De „Soir" bevat het bericht dat de onderhandelingen tusschen Engeland en den Congostaat over het erebied van de Bahr-ol-Ghazal uitgeloopen zijn op een overeenkomst, waarbij een deel van bet gebied buiten de enclave van Lado wordt afgestaan aan den Congo staat, maar slechts sredurende het le ven van koninsr Leopold. Na diens dood wordt het gebied weer bij de Engelsch- Egyptische bezittingen ingelijfd. De titel van koning Edward In het Engelsche Hoogerhuis heeft Lord Salisbury een wetsontwerp inge diend, bepalende dat de Koning met het oog op de erkenning der heerschap pijen over de zee in zijn titel de veran deringen maken mag die gewenscht schijnen. Salisbury voegde erbij, dat de titel, welken Z. M. zal aannemen, waarschijnlijk zijn zal: Eduard VII, bij de gratie Gods van de vereenigde Ko ninkrijken van Groot-Brittannië en Ierland en van d'e Britsche heerschap pijen over de zee Koning, Verdediger van het Geloof, Keizer van Indië. In liet Duitsche Rijksland. De ontslagname van den heer v. Pub kammer als staatssecretaris van het Rijlcsland Elzas-Lotharingen. heeft in Duitschland algemeene verbazing ge wekt. Putkammer, die in de beide vroe gere Fransche provinciën om zijn ver zoenend optreden hoog in aanzien stond, zal hoogstwaarschijnlijk tot op volger de heer Von Köller, thans pre sident van Sleeswijk-Holstein krijgen. Teeen deze benoeming wordt in het Rijksland allerwege al bff anticipatie protest aangeteekend in de dagbladen, die van verschillende standen en krin gen het orgaan zijn. Zoowel over zijne persoonlijkheid, die in het Rijksland waar hij vroeger eenige staatsbetrek kingen vervulde en nog nu en dan op een, hem toebehoorend, landgoed ver blijft, niet onbekend is, als over het systeem van besturen, dat bij in Slees wijk-Holstein volgde, worden van ver schillende zijden beschouwingen gege ven die van groote vooringenomenheid tegen den man getuigen. De pers bespreekt de mogelijkheid van het zenden van deputaties van de leden van den Rijksdag uit Elzas- Lotharingen naar Berlijn om bij den Rijkskanselier tegen de benoeming van von Köller te spreken, terwijl de ge noemde leden van den Rijksdag zelf eerst Zondag in Straatsburg zullen vergaderen om uit te maken, welke positie zij tegenover een mogelijke benoeming van juist de zen opvolger in de plaats van staatsse cretaris zullen nemen. Anderen stellen, voor dat men zich den stadhouder van het Riiksland als middelaar zal kiezen, een plan dat weinig kans van slagen heeft, daar de aanvraag van von Puttkammer geheel buiten den stadhouder om -°<raan is, die bovendien de kans niet zal willen loopen, dat zijne bemiddeling ter al lerhoogste plaatse" niet tot den ge- wenschten uitslag voert. Waarschijnlijk zal de kwestie, die in het Rijksland met groote belangstel ling gevolgd wordt, hangende blijven tot de Keizer van ziine Noorsche reis teruggekeerd zal zijn. De tegenstanders van von Bülow spreken de verdenking uit, dat de stad houder van het Rijksland vorst v. IIo- heailohe, door den val van von Put kammer en de dreigende benoeming van v. Köller, van zijn plaats wegge- intrigeerd moet worden, opdat de plaats van stadhouder voor Walder- see vrij zou komen. Von Bülow zou zich zelf op zijn plaats niet zeker moe ten voelen en in Waldersee den man van de toekomst vreezen. die eventueel de erfenis van het Rijkskanselierschap zou aanvaarden. Bülow daarom trach ten zou Waldersee in de plaats van den stadhouder te Straatsburg schuiven, omdat hij daar vooreerst minder con currentie zou aandoen, dan wanneer hij weer in het stille Hannover als commandant van een legercorps te rugkeerde. De nieuwe r uitsche tarieven De „Nordd. Allg. Ztg. schrijft: De tariefwet is zoowel in haar man lijke redactie als in haar zakriijken inhoud in hoofdzaak onveranderd ge bleven. Met name is onveraaiird 'iet voorschrift, dat de rechten in den re gel van het netto gewicht der waien worden geheven, en dat, afgezun \an uitzonderingen, krediteering voor te betalen rechten toegelaten wordt. Evenzoo worden de zoozeer gewenschte opslagruimten voor graan en hout in transito verkeer in beginsel behouden, alleen moet voortaan bij opslagruim ten voor graan in elk bijzonder geval de dringende behoefte aangetoond worden om van de opslagruimten ge bruik te mogen maken. De voornaamste afwijkingen van de rechtstoestanden zooals die tot dusver bestonden, zijn de vegende: Bij de hoofdgraansoorten mogen de rechten door handelsverdragen niet beneden zekere bedragen gebracht worden, voor rogge niet beneden 5 M., tarwe niet beneden 5.50 M., gerst niet beneden 3 M.. haver niet beneden 5 M, Paragraaf 5 bevat een uitbreidng van dö tolvrijheid voor de vangst van de Duitsche zeevissclierij. Par. 6 ver scherpt de represaillemaatregelen voor het geval van een tariefoorlog. Het tarief onderscheidt zich van het tot dusver bestaande door een geheel veranderde redactie en veel grootere specificatie. De alphabetische rang schikking van de tariefposten is ver laten en vervangen door een systema tische. De grootere specificatie der ver schillende artikelen houdt rekening met de ontwikkeling der industrie en moet dienen om een geleidelijken overgang van de tarieven naar de waar de der waren, en tevens een juiste taxatie van wederzijdsche concessies bij onderhandelingen over handels verdragen gemakkelijker te maken. Algemeen© berichten. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. In de Kaapkolonie is een proclama tie uitgevaardigd, waarbij verlof wordt gegeven tot het commandeeren van paarden in de districten Mount, Flet cher en Matatiele in Grikwaland-Oost. Er schijnt weer gebrek te komen bij de Engelschen ondanks den reusach- tigen aanvoer of men is bang, dat de Boeren zich er Van zullen meester ma ken. Uit de verliezenlijst blijkt dat p.m. gevochten is bij Klipfontein 22 Juli (3 gewonden), bij Winburg 18 Juli (3 ge wonden), bij Jakhalsfoneein 21 Juli (6 gewonden), bij Garstlandkloof (1 doo- de en 2 gewonden) 17 Juli. CHINA. Volgens een telegram uit Ghabarof- ka is de Port-Arthur-spoorweg thans verbonden met den Oost-Chineescben spoorweg. Alle werkzaamheden aan de vesting werken te Wei-hai-wei zijn gestaakt. De kooplieden en grondeigenaars wor den bang, dat zij nu geen bescherming meer zullen vinden tegen aanvallen van do Chinecsche bevolking. Een telegram uit Santiago de Chili meldt, dat German Riesco tot president der Chileensche republiek is uitgeroe pen. Stadsnieuws Haarlem, 27 Juli 1901. Kamer van Arbeid voor de Confectiebedrijven te Haarlem en Heemstede. Door de commissie uit de Kamer, belast met het onderzoek naar den toe stand in de wasch- en strijkinrichtin- gen te Haarlem en Heemstede is ver slag uitgebracht Dit versla- bevat da conclusie, dat de loonen in genoemde inrichtingen, met het oog op de tegenwoordige tijds omstandigheden. te laag zijn en nood wendig verhoogd moeten worden. Met algemeene stemmen vereenigde de Kamer in hare vergadering van 24 Juli jl., zich met deze conclusie. In het douchebadhuis zijn in de af- geloopen week 804 baden genomen. Men meldt ons: De solisten-repetitien voor de Opera comique Rip van Planquette, waar mede 't Haarl. Op. gezelschap 't a.s.' seizoen zal openen, vün reeds aange vangen. De vereeniging is er in geslaagd me dewerking te verkrijgen van uitstekend bekend staande dilettanten, waaronder de heer van Brummelen en mej. Bierlé. die als Franchemont en Constance in Franchemont de Marskramer zulk een groot succes gehad hebben. De uitvoe ringen zullen plaats hebben met volle dig orkest. Vrijdag 2 Augustus, des avonds te 8 uur zal in de Sociëteit ,,de Kroon" me vrouw Th. P. B. Haver, administratri ce der Vereeniging „Ziekenzorg" te, Amsterdam in eene openbare vergade-1 ring het nut van een coöperatief fonds uiteenzetten, waarna het coöperatief ziekenfonds (voor genees- heel- en ver loskundige hulp) Door elkander voor elkander" zal worden gegrondvest. Belangstellenden verzuimen dus niet deze vergadering bij te wonen. Voor het tweede gedeelte notarieel staats-exam en slaagde de heer Mr. H. Polvliet alhier. De tijdelijke tentoonstellingen, dtè thans in het Museum van Kunstnij verheid te Haarlem geopend zijn, wek. ken de algemeene belangstelling. Bei de hebben betrekking op het verleden van Itwee oude volkeren, die in da kunstrichting godsdienst en bescha ving zeer verschillende opvattingen hadden. De eene tentoonstellin- licht eenige- zins den sluier op waarachter tot op het oogenblik de geschiedenis dw oud ste bewoners van Griekenland nog ver borgen ligt en geeft ons te aanschou wen de getrouwe reproduction van voorwerpen, die in de graven gevonden werden van het fabelachtige reuzen- volk der Pelasgers, dat nu ruina 3000 jaar geleden den burcht van Mykenao bewoonde. De andere tentoonstellin voert onze gedachte naar het verre Oosten, zij be- vat oorspronkelijke borduurwerken en muurschilderingen, waardoor wij in staat worden gesteld do liooge kunst uiting van bet Chineesche volk te lee« ren waardeeren. Het is door bijzonder gelukkige om. stajidigheden, dat gedurende dö va cantiedugen beide merkwaardigo ten. toonstellingen in het llaarlemsch Mu seum konden geopend blijven, al waar overigens op het gebied der deco ratieve kunsten en het kunstambacht nog veel belang»'-' zien is. Wij vernemen dat door de concessi onarissen van den electrischen tram AmsterdamHaarlem pogingen wor den aangewend om van het langs den straatweg liggende weiland oen strook te koopen, ten einde daardoor, bij ver plaatsing van de wegsloot, het be- schoeien onnoodig te maken. Zandvoort. Antje Draijer, vrouw van A. J. Hol- lenberg. gedenkt lieden den dag. waar op zij 40 jaren als badvrouw is werk zaam geweest. Allen, dio haar hebben leeren kennen, zullen zich zeker herin neren hoeveel diensten zij de badende dames heeft bewezen en boe zij in alle opzichten steeds de behulpzame hand bood. Wij hopen dat deze dag niet on opgemerkt voor haar moge voorbij gaan. De agenda voor de raadsvergade ring op Maandag a.s., des avonds ten 7 ure, luidt: Ingekomen stukken en mededeelin- gen. Onderzoek geloofsbrieven nieuwe le den. Verzoek tot het houden van eene verzamelplaats van mest cn vuilnis. Aanbieding gemeente-rekening. Benoemin gonderwijzcres. Leerplan nuttige handwerken. Heden is de 2e ploeg Ilaarlemsche kindereu. na een verblijf alhier van drie weken, nanr huis teruggekeerd en zal Maandag a.s. vervangen worden door de 3e ploeg, eveneens bestaande uit 25 kinderen. De paar voorafgaande dagen ken merkten zich door minder warm we der dan wij gehad hebben, wat wel een ieder, naar wij gelooven, niet zoo onaangenaam zal gevonden hebben, want ondanks dat, waren het toch heerlijk „zomersche dagen. De baro meter ging steeds achteruit, waaruit te voorzien was. iiat regen in aan tocht was. En gelukkig is die geko men. Gelukkig, vooral met het oog op de aardappelteelt, want zooals we reeds vermeld hebben, zag het er met die tak van landbouw alhier niet roos kleurig uit. 't Is waar. dat met regen weer niet zoovele passanten naar hier komen, waardoor verschillende zaken minder drukte hebben, maar bijna ieder inwoner teelt aardappelen en voor velen is dat een bron van inkom sten. De regen, die dan ook in den nacht van Woensdag op Donderdag en op laatstgenoemden dag viel. was hier hoogst welkom en wanneer die nog eenige dagen aanhoudt, dan bestaat er kans, dat verscheidene stukken aardappelland nog terecht komen, wat ook waarlijk te hopen fs. Wat de badplaats aangaat; wc ge looven. (lat er thans niet veel te kla gen valt; het aantal gasten vermeer dert bij den dag en is veel grooter dan in het vorige jaar. Toen toch waren alhier op 25 Juli 2500, terwijl op dien zelfden datum in dit jaar 2780 gasten

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1