NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Een Man van Adel. I9e Jaargang Dinsdag 30 Juli 1901. No- 5546 HAARLEM'S DAQBLAD ABONNEMENTSPRIJSADVERTENTIËN Voor Haarlem per 3 maanden1.20 .jEliiBL jï&tljt Vall 1—5 regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cis. Builen het Arrondissement Haarlom Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), de prijs der Advertentiên van 1-5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden 1.30 Groote letters naar plaateruimte. Bij Abonnement aanzienlek rabat. Franü doer het geilde Kijk, per 3 maanden'. 1.65 Reclames 30 Cent per regel Afzonderlijke nummers0.02^ g Bnreanr: Gebonw Het Spaarne, Kamperemgel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad,'voor Haarlem, per 3 maanden0.37K Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. de omstreken en franco per postM0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiên worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Conraatiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Puhlicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONK§^ Succ., Parijs 31M* Faubourg MontrnOJltre. Haarlem's Dagblad van 30 Juli beiat o.a. Iu Transvaal, De concen tratiekampen. Het nieuwe Minis terie, Haagsche brief, Amsterdam- sche Wielerbaan, De staking aan de lichtfabrieken. Het nieuwe Ministerie. Na aile gissingen, uitgesproken en weersproken meeningen is nu ten lan gen leste liet kabinet vastgesteld, zoo als we Zaterdag bereids per bulletin oubliceerdlen. De samenstelling is dan aldus Dr. A. Kuyper, Binnenlandsche za ken; Mr. F». Melvill baron van Lynden, Buitenlandsche zaken; Mr. J. A. Loeff (Katholiek) Justitie; Generaal Bergan- sius, (Katholiek). Oorlog: de gep. vice- ce-admiraal G. Kruys, Marine; Mr. J. J. I. Harte van Techlenburg (Katho liek), Financiën; W. J. A. de Marez Oyens, Waterstaat, Handel en Nijver heid; Mr. T. A. J. van Asch van Wijck, Koloniën, zoodat er drie katholieke ze tels zijn. De afdeeling „Arbeid," thans tot het departement van Waterstaat behoo- rend zal naar men wil bij Binnenland sche zaken gevoegd wordien, en de Landbouw-afdeeling 'ondier het minis terie van Waterstaat komen. De Kabinetsförmeercler, de per soon van Dr. A. Kuyper is in, ons land geen onbekende'. Hij heeft zijn licht nooit onder de korenmaat gezet, doch integendeel met de beken de scherpte en vastheid van lijnen steeds het licht zijner eigen opvatting over de kwesties van Staat en kerk laten schijnen. Maar hoe algemeen bekend Dr. Kuy per ook moge wezen, toch. was het een goede gedachte van het „Handelsblad" een -en ander te ontleen en aan de le venschets, die jlir. mr. W. H. de Savor- nin Lohman in „.Mannen van Betee- kenis" in 1889 van hem gegeven heeft. De auteur geeft hierin een schets van de levensgeschiedenis van den nieuwen premier, waaraan 't volgende is ontleend: Dr. Kuyper is 29 October 1837 te Maassluis geboren en dus thans bijna 64 jaar oud. Hij bezocht da lagere school eerst daar, later toen zijn va der in 1849 als predikant naar Middel burg werd beroepen, in Zeeland's hoofdstad. Van '49'55 ging hij op het LeidSche gymnasium, toen werd hij te Leiden student in de letteren en de godgeleerdheid. Hij voelde destijds geen roeping voor het predikambt, zoo als de heer Savornin Lohman mee deelt en zulks wegens 't geen hij in zijn jeugd en te Leiden van het kerkelijk leven gezien had. Immers., zooals dr. Kuyper later heeft geschreven, „de kerk was geen kerk meer en (zijn) hart kon geen sympathie gevoelen noch voor een kerk, die zoo grovelijk haar eigen eer met voeten trad, noch voor een godsdienst, die door zulk een kerk werd vertegenwoordigd". In de eerste jaren beoefende de stu dent dus meer de letteren dan de the ologie. Maar dat hij deze niet vergat bewijst zijn beantwoording van een prijsvraag over het kerkelijk vraag stuk ten tijde van Calvijn en A Lasco, uitgeschreven door de Groningsche theologische faculteit. Op 1 Aug. 1863 deed hij zijn intrede te Beesd, en in 1867 werd hij naar Utrecht beroepen, waar hij, naar aan leiding der zoogenaamde kerkvisitatie den strijd aanbond tegen de organisa tie der Hermormde Gemeenten, welke strijd door hem te Amsterdam, waar heen hij in 1869 beroepen werd, werd voortgezet. In 1874 werd dr. Kuyper, die in 1872 de redactie van „Da Standaard" op zich had genomen, gekozen tot lid van de Tweede Kamer voor Gouda. Hij bleef dit maar kort; reeds in 1875 moest hij voor herstel van gezondheid naar het buitenland vertrekken ©n eerst in den zomer van 1877 keerde hij terug. Hij nam toen 'ontslag als Kamerlid en stelde zich weer beroepbaar, toen de oprichting van de „Vrije Universiteit" op 5 December 1878 verandering in zijn plannen bracht: op 20 October 1879 werd de Vrije Universiteit geopend; dr. Kuyper was haar eerste rector. Thans zijn natuurlijk van het meeste belang 'sheeren Kuyper's meeningen op staatkundig gebied, waaromtrent door Jhr. Mr. W. H. de Savornin Loh man 1 een en ander is medegedeeld, waaraan het volgende ontleend is: De overheid is verplicht te zorgen voor Zondagsrust; waai* de staat iets te zeggen heeft, zorge hij dat er niet gewerkt wordt; bij de concessiën voor middelen van vervoer moeten beper kende bepalingen worden gemaakt voor Zondagsdienst. Bij de sociale quaestie kome ter sprake dat de werkman ook nog een halven werkdag voor ontspan ning noodig heeft. Dr. Kuyper wil in den Staat decen tralisatie. Een staat moet niet zijn een geheel in stukjes geknipt omdat het anders te groot zou zijn voor admini stratie. Uit kleine dealen. is een volk ontstaan. Het kleinste deel is het gezin. Het hoofd daarvan moet zijn stem uitbren gen; van census, bekwaamheid enz. wil dr. Kuyper het kiesrecht niet af hankelijk maken. Gemeente en provincie moeten zelf standiger worden en onafhankelijker van het centraal gezag. Burgemeester en commissarissen der Koningin moe ten benoemd worden uit voordrachten van Gemeenteraden en Provinciale Sta ten; dat zou de aanzienlijken uit de provincie in de provinciën laten blij ven. Wat staatszaak is, buiteniandsshe zaken, oorlog, koloniën, posterijen groote aderen van het spoorwegnet, blijve staatszaak; tramwegen, buurt spoorwegen. groote polders, kanalen enz. kunnen onder het gewestelijk be stuur komen; kleine polders, grachten, afvoerkanalen enz. onder gemeentelijk bestuur. Zoo ook lagere scholen onder de gemeente; gymnasia, middelbare en normaalscholen onder de provin ciën; hooger onderwijs onder het rijk. Zoo kan de veldwacht provinciaal zijn; gemeente en provincie kunnen voorzien in het gevangeniswezen; ook de lagere rechterlijke colleges zouden kunnen afhangen van gemeente en gewest. In de volksvertegenwoordiging is het organisch verband tusschen de men schen voorbij gezien. De maatschap pij bestaat uit standen en groepen en gemeenschappen van persoon. Die groepen zijn geworden, gegroeid, vor men de geledingen van een volk en moeten zich dienovereenkomstig uit spreken, organisch; daarom moeten de gemeentelijke corporatiën de ge meenteraden kiezen, deze de staten- p i*o vinei aal, die op hun beurt de Staten- Generaal kiezen. Maar er is nog een ander verband tusschen de menschen dan dit organi sche, nl. een door levensbeginsel en le vensbeschouwing bepaald. Vroeger lette men alleen op het eerste verband, nu alleen op het tweede; men moet op allebei letten en daarvoor zou een dubbele vertegenwoordiging noodig zijn: de eene corporatie, de andere rechtstreeks gekozen. Zegt men d'at er geen corporatiën meer zijn, dan zegt dr. Kuyper dat zij reeds weer beginnen te ontstaan in onze Kamers van Koop handel en arbeidersverenigingen en er langzamerhand wel meer zullen ko men. Do politieke verkiezingen zou hij willen houden naar een soort van even- redigheidsstelsel met onbeperkt aantal te verkiezen afgevaardigden. In ons belastingstelsel keurt dr. Kuy per af dat het te veel centraliseert. De gemeente moet het meest beheeren, de provincie een groot deel, het rijk zoo min mogelijk, alleen wat bepaald zijn taak is. Wat niet bepaald tot de be moeienissen van de overheid behoort, wat zij maar voor de burgers waar neemt, moet betaald worden door hen die er belang bij hebben: posterijen, te- legraphie, schoolwezen enz. Alle sub- sidiën van rijkswege aan de gemeenten moesten afgeschaft worden, de kanton rechters betaald door de gemeenten, de arrondissementsrechtbanken door de provincies, het onderwijs door ge meente en provincie, ook de nationale militie. Het rijk mag belasting heffen op den rijksbodem, in- en uitvoerrech ten, accijnzen, zegel, registratie, suc cessie enz., de gemeenten van dood ka pitaal, huizen, consumptie, weelde enz. De provincie heeft freen midde len van heffing, zij komt niet met per sonen maar met gemeenten in aanra king, de tekorten van haar budget moe ten de gemeenten dus dragen. En het Rijk zou wat het tekort kwam van de provinciën moeten ontvangen. Voor de defensie heeft dr. Kuyper veel over, maar zij wordt doelloos, wanneer niet eerst de nationale zin meer ontwikkelt, die nu verdwenen is onder cosmopolitisme. Voor kolonisatie is da tijd nog niet gekomen, meent dr. Kuyper. Indië exploiteoren wil hij nog minder. Een toestand van voogdij is wat hij wensebt voorloopig, opvoeding, in de eerste plaats door „kerstening." En dan acht dr. Kuyper een uitvoe rige wetgeving op den arbeid noodig. om den zwaklieren te beschermen. Wat betreft de andere leden van het nieuwe ministerie zie de Haagsclie Brief. Politiek Overzicht. De beteekenis van die. nederlaag die de Engelschen hebben geleden in Transvaal, is niet gering te schatten. Het feit diat Steina- cker's ruiterij gedwongen werd Bre- mersdorp in Swazieland te verla ten door commando's uit Amster dam en Piet-Retief, die van het Zuid'en kwamen, ie zeker van groo te beteekenis en getuigt van ie kracht dier Boeren die dm d)e Repu blieken opereerem. De Engelsche verliezen van 't de tachement due warden opgegeven zijn niet bij zander zwaar10 man dood en gewond en „enkelen" ver mist, doch achteraf zal wed blij :ten dat die enkelen eenige tiental lei: zijn. Of we dlus ook gelijk hadden met het uitblijven van oorlogs nieuws, nadeel'ig voor Engeland te noemen. Overigens komen weinig belang rijke tijdingen uit Zuid-Afrika. Het rapport van Kiitchemier over het on derzoek naar die z. g. Boerenwreed heden bij Vlakfontein en berusten de op de verkatringem van „oogge tuigen" is na al wat needb over de ze zaak geschreven is, naiuw de aan dacht waard). Dei waarheid zal men toch w.ei nooit te wellen konden. De coiicën t r atiekamp e n blijven nog steed's het „pièoe die re sistance" voor vrienden en vijan den der Boenen. De correspondent vaan de „Ti mes" te Bloemfontein heeft een paar diagen doorgebracht in hot kamp aldaar. Hij kan oprechte1 ijk verzekeren d'at ,,al wat inj deze om standigheden mogelijk is. wordt daan voor die ongelukkige men schen." Hoewel hij eigenlijk niets aan voert om zijn bewering te. staven, die zoo lijnrecht in strijd is bijv. miet d!e omstandige rapporten van juffrouw Hobhause en andere ge tuigenissen, denkt hij dat de com missie die de kampen inspect ee- ren moet., „naar men hoopt, het pu bliek in Engeland geheel -erust- zal stellen." En dan weet hij niets anders te doen dan zich te- beroe pen op de onzindelijkheid der Boe renwoningen. in het algemeen en aan hem die „nooit een tent gezien hebben dan met aardbeien cm room van binnen" den raad' te ge ven zich toch niet voor te stel cd dat, een Boeren-uitgewekemen-kamp beoordeeld kan worden naar den maatstaf van een Engelsche ont vangkamer. Is weerzinwekkend. Vergelijk nu eens met het bjven- staan.de de volgende officieel© cij fers nota bene door dienzelfden be richtgever in hetzelfde bericht over geseind; Giemiddleld: sterftecijfer in de con- oentratiekamrpein van de „Oranje rivier-kolonie" 116.76 por 1000 in Mei, 109.1 in Juni. Over de 25 eer ste d'ageru van Juli stierven in het ka m m te Bloemfontein (bevolking 5108 blanken( 84 personen, tegen 137 gedurende de maand' Juni. O, het hart krimpt ineen bij zoo veel lijden en ellende. Wat voor menschen moeten dia Engelsehen in Znid-Afrika toch zijni, dat zooi »ts mogelijk is Maar eens zal de dag der ver gelding konten, wanneer ook in Natal en Kaapkolonie die. g e h e e- le „Afrikaanider niasie" zal opstaan en het knellend jak afwerpen dat reeds te lang op het vrijheidlievend volk heeft gedrukt. Buitenlandsch Nieuws. Baden-Powell. De Saxoni, miet generaal Bartin- Powell aan boord, is te Southamp ton! aangekomen om half vijf, Za terdagmiddag. De generaal werd verwelkomd1 door den bungemJe sster van Southampton, die hem natuur lijk complimenteerde' over de ver dediging van Mafekiimg. De held van Mafekinig antwoordde, d'at hij zoo gelukkig was geweest, mannen van beproefde dapperheid' onder zijn bevelen te hebben aan hen kwam het grootste gedeelte van die eer toe. Hij mocht zooveel1 hartelijk huldebetoon, als hem bewlezew Wer-JJ eigenlijk niet iin ontvangst nemen, want zijn taak was nsog voor twee derden onafgedaan. De gezondheid van den generaal moet er gedurende die zeereis reeds op verbeterd zijntoch ziet hij er nog slecht ui)t. Onder het gejuich vaini het pu bliek stapte d!e genieraat in den trein die hem naar Woking brengt, maar ook daar standen de men schen reeds op hem te wachten, zoodat liij nog inliet dadelijk d'e lang verbe'ide(?) rust mag genieten. De vredegeruchten. Gibson Bowles in, 't Eng. Lagerhuis over de verhouding tusschen Engo land en Frankrijk sprekende, zei- de te hopen dat die vrediesgeruchten ten aanzien van. Zuid-Afrika .vlaf heid bevatten. Hij was overtuigJ d'at als „de een of andere soort van vrede" gesloten kon worden;, Zui i- Afraka als met een too verslag tot rust zou komenhij geloofdle ook dat nu al zes -maanden lang lus- schen verschillende landen onder handelingen, gevoerd waren ter za ke van d'en oorlog, en> dat, kwam de vrede niet in het voorjaar tot stand, men voor internationale ver wikkelingen zou komen te staan. De „Daily News" schrijft dat de ze rede grooten indruk maakte, de „Times" en andere bladen zwijgen er over. De Lorwleusche corresrx.n- dont van hert! „Hbld." heeft op gooi gezaag vernomen, dat de vredlesge- ruohten niet uitgaan,, van Kruger of Leyds, maar van hel departement van koloniën: te Londen. Iu Oost-Afrika. Reuter seint uit Aden, did. 28 JuliDe gekke Mullah is 17 dezer na een scherp gevecht verslagen. De Biütschie verliezen waren 1 of ficier en 12 man gedlood, 1 officier en 20 man gewond. De vijand had 70 dooien. Algemeene berichten. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. Het pe&tbuüetini, te Kaapstad uitgegeven, vermeldt voor die week van 1320 Juli slechts één geval van een Europeaan, die op straat dlood gevonden was. Uit die vertiezenilijst Bij Zandirivierpoort 15 JuliKop. jet-Alleen 20 Juli, Houbmek 23 Juli, (2 gewonden)Tweefonteömi 22 Ju- Li, (1 gesneuveld en 4 gewond); Vereen iging 24 Juli, (3 gewond) Gararaabrug, Beaufort 21 JuM (1 ge wond.) Wie mieemeni mocht, dat die ziek# te onder dlei Engelsche troepen er minder op wordlb, vergist zich en zal venrabt wordien door de med'e- d'eelihg, diat «etrt deun 23sten Juli al leen te Pretoria en etmkeil in het Yeömaniryhospitaal behandeld war den' 6000 lijder®, waaronder 520 of ficieren en 1000 uitwomendle pa tiënten. CHINA. De stremming in de onderhande lingen over de schadleveirgoeding 13 uitmen verwacht dat binnen veertien diagen de onderhandelin gen. geëindigd en het protocol ge- teekendi zullen zijni. Volgens Havas loopen 'er te Pe king allerhande geruchten omtrent gevechten' tusschen rebellen en Chi- neescthe troepen; die ze geruchten zijn voor een groot deel overdre ven; in werkelijkheid heeft men hier te doen met, strooptochten in Noord-Ghiina. Inderdaad bestaat eir geemerlei effectief bestuur in de sitrekw, welke de strafexpedities der geal lieerden hebben doorkruist en ben dien deserteurs van d'e v erbon Ie 1 legers, gewezen Chiinieesche solda ten en Boksers zwerven door het land rond. De keizerlijke troepen hebben, toen zij voor Peking terugkeerden, zestien steden- ten. zuiden van Pao- Ti ng-foe in d'e asch gelegd, en teen d'e troepen vertrokken waren:, heeft het volk zich op d'e ambtenaren ge wroken. de mandarijnen mishin deld en hun huizen vernield. De bevolking van China moet volgens een Ghineesch blad, thans in haar geheel bedragen 383.253.000 inwoners. Over de provincies moet feuilleton. Naar het Engehch. V) Lewie's naam werd hierbij ge noemd, „hoewel deze hoer nooit eenige belangstelling in politiek aan den dag had gelegd1", naar het blad mededeelde, d'at verder als zijn besliste meening uitsprak, dait de radicale partij wel tot candidaat zou stellen den heea* Albert Stocks, den bekenden schrijver en rede naar. Jij kent zoowat iedereen, John, zei d'e George. Wat is die mijn heer Stocks voor een snuiter? 't Is een knappe vent, een van de beste, sprekers, d'ie we tegen woordig hebben. Ik zou het heel pikant vinden, als Lewie en hij tegen elkaar .in 't strijdperk tra den. Stocks is volbloed radicaal, en-dat is LeWie niet. Het vijfde bericht maalde mel ding van mijnheer Haystoun's te genwoordigheid op drie „garden- parties" en zinspeelde op de mo gelijkheid. dat Etterick welhaast een meesteres zou krijgen. George zette groote oogen van verbazing op. Ik heb nooit gedacht, dat het ooit daartoe komen zou. Ik heb Lewie altijd gehouden voor totaal onverschillig voor vrouwen. Het zal mij benieuwen, op wal voor soort van meisje hij verliefd is ge worden. Maar het zal wel niet waar wezen. We willen hopen van neen. Maar ik kon nooit recht wijs uit hem worden op dat punit. Hij kan best door deze of gene handige jon ge dame ingepalmd zijn. Praat er niet van ik mag er niet aan denken. Was Wratis- law maar hier! Dan konden wij zijn opinie omtrent deze kwestie vragen. Hij kent Lewie beter dan wij een vain allen. Is hij lid van deze club? Hij is wel lid, maar ik geloof niet, dat hij hier druk komt. Zijn medeleden zij.n hem waarschijn lijk over 't geheel veel te oppervlak kig en onbeteekenemcf. Meer nieuws aangaand'© on zen vriend heeft ons gezegend in formatie-bureau ons niet kunnen bezorgen. Ik heb stierlijk het land. Daar is me die vent nu dirie jaar weg geweest en nu hij terug is, hoornen zijn vrienden nog geen boe of ba van hemen dat enkel en alleen om die verwemschte vrou wen,. Gieorge herhaalde de oude klacht, die minstens even oud is, aLs de geschiedenis van, David en Jona than. In het smartelijk vooruitzicht, d'at hun vriend nu wel voor altijd verloren zou zijn. verdiepten Win terham en Mordaiunt zich samen in allerled oude, vriendelijk-wee moedige herinneringen, zooals treu rende familiebetrekkingen na af loop der begrafenisplechtigheid de veile goede daden: en eigenschap pen van den overledene herdenken. George stak een sigaar op en rookte mot forsche halen. En dat is dus het einde van Lewiezuchtte hij. Waarschijnlijk zou deze droeve elegie nog wel geruimen tijd' ge duurd hebben, als niet' een dier kellners was konten, aandragen met drie brieven1: twee voor mijn heer Mordlaunit en één voor George Winterham. Arthur stak een dér brieven achteloos in zijn borstzak. Van den tweeden scheurde hij haastig de enveloppe los. Deze is van Lewie! riep hij. Hij dringt er op aan, dat ik de volgende week op Etterick zal ko men. Hij is daar moederziel alleen en verlangt erg naar zijn oude vrienden. Dat schrijft hij- mij ook, zeid'e George, na Haystoun's alles behal ve duidelijk schrift ontcijferd te hebben. Wij gaan er natuurlijk heen, John; dat spreekt van ze f. Het treft al heel mooi, dat de invi tatie juist nu komt. Ik begin al weer een beetje lie ter te denken over de menschel ijke natuur, ging hij voort, met een merkbaar opge klaard gezicht. Wij waren daar even net bezig met he,m uit te ma ken voor een trouwelooze, en nu stapelt hij kolen vuurs op ons hoofd. Van al diie krantenpraatjes is geen steek waaranders zou hij zijn vrienden niet bij zich te logee- ren vragen. Het zal mij benieuwen, hoe hij er uitziet. Wratislaw heeft hem verleden week gesproken, maar héél even, in een wippertje, en, Tommy is geen fijn opmerker. Le wie is nu een, beroemd man en misschien hee lplechtiig en wijs ge worden. Wij moeten er ons maar op voorbereiden, dat hij ons als zijn minderen beschouwt im gees telijk opzicht. Dat zou niets op hem lijken, verklaarde George beslist. Hij heeft natuurlijk zijn gebreken, net zoo goed als ieder ander, maar ver waand is tiij volstrekt niet. Hij is veeleer ovedreven bescheiden. Het is mogelijk, dat hij in zijn hart zoo trotsch als Lucifer is. maar daar zal hij nooit tets van laten merken. Hij moest zich juist wat meer op den voorgrond stellen;. Dat hij dit niet doet, is zijn grootste fout. Arthur zag Wiinterham verbaasd aan. George stond bij al zijn vrien den als een beste kerel bekend, maar Mordiaunt had nog nooit in hem iemand gezien, met wion men degelijk en ernstig praten kon, en nu hij hem daar zoo'opeens hoor de verkondigen, wat hij zelf al lang gedacht had, rees zijn vriend aanmerkelijk iw zijn achting en begon hij een hooger dunk te koes teren omtrent diens scherpzinnig heid. Je weet wel. dait ik er Lewie altijd toe lteb aangespoord, om zich wat te nousseerem in de we reld, ging Winterham voort. Hij kan meer dan de meeste andere, als hij maar niet achteruit krab belt en op zij springt. Je praat over je vrienden, als of ze race paaiden zijn. In die beeldspraak schuilt ook zeer veel waarheid. Als hij een flink eind op weg is. om er te kennen., is hij best in staat, om op een ge geven oogenbtik zelf alles in de war tr schoppen. Gesteld eens, dat hij zich door een meisje laat in pakken we willen aannemen, een lief meisje. Dan zat hij worden, wat men een model-echtgenoot noemt. Hij krijgt zitting im allerlei besturen en wordt beschermheer van landbouw- em bloemententoon stellingen.. en iedereen zou zijn lof uitbazuinen en den mond vol heb ben van zijn werkzaam en zegen rijk teven, maar wij jij en ik en Tommy die hem beter ken nen. wij zouden iraaien, dat zijn leven eigenlijk een jammerlijke mislukking genoemd! moest war dan. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1